beperking bewapening Als God spreekt. 2b jaargang No. 572 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND voor tachtig mille aan waardebonnen gestolen. zwitsers komen zingen. De Veiligheidsraad over Onze economische betrekkingen met Duitschiand. Adres van de Stichting voer den landbouw. Handelsverdrag noodzakelijk. Het vredesverdrag met Duitschiand Stand van het Gtroentenconfliet Voedsel en kelen voor Urk. zuster van koning faroek omgekomen? Vliegtuigongeluk bij Bogota. Auto's voor artsen valsch geld in frankrijk. generaal spcor te batavia; De prijzen van klompen weg aardenburg- oostburg. hoedekenskerke. bruinisse, renesse. üïtjave Stichting „ZeeuwBch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Voiat- atr. 70, Tol. 2438, Giro 274289 Kantoren: VUsaingen, Walstr. 83, Tel. 108; Middelburg, Bou- aanache Kaai 19, Tel, 2009; Neuzen Vloosw^ckatr. Tel. 2052 God heeft den mensch met voortreffelijke gaven gesierd. Hij it tot groote dingen in staat-. Met name in de Jaatste tien tallen jaren gijn belangrijke entdekkingen gedaan. Allerlei natuurkrachten, tot nu toe verborgen, werden ontdekt en iot ontwikkeling gebracht. Helaas geldt van vele van die uitvindingen, wat Da Costa gong van de boekdrukkunst, dat ze beteejkenen een stap ten hemel en ter hel. Denk slechts aan de atoomsplitsing, die naar beide zijden machtige perspectieven opent Geen wonder, dat de mensch groote woorden durft spreken. Wat we na den vorigen we reldoorlog hebben kurfnen waarnemen, zien we ook nu. De zich van zijn kracht be wuste mensch stelt groote dingen in het vooruitzicht. Geen oorlog zai er meer zijn, geen angst, geen werkloosheid en geen honger. Aan al der gelijke rampen zal voorgoed pen einde worden gemaakt. Maar dan blijkt ook plotse ling weer zijn machteloosheid en afhankelijkheid. Als de Heere spreekt. „Hij zendt zijn bevel bp aard zijn woord leapt zeer sneL Hij geeft sneeuw als wol Hij strooit den rijm. als asch. Hij werpt zijn ijs henen als stukken: wie zoude bestaan voor zijne koude?" Ja, dan staat de mensch machteloos. Dan is er de el- ende, de koude, de honger. Maar nu is er de belofte, dat winter en zomer niet zullen ophou den. „Hij zendt zijn woord en doet ze smelten; Hij doet zijn wind waaien, de .wateren yloeien henen." Neen, niet de mensch is groot, maar God alleen. „Onze Heere is groot en van veel kracht; zijns verstands is geen getal". „Daarom„looft den Heere Itvant onzen God te. psalmzin gen is goed". Hij kan ook nu uitkomst Schenken uit den al mecj gij- pendeu nood. ZEEUWSCH DAGBLAD Abonnementsprijs 13.30 per kwarteel Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Maandag 17 Februari 1947 Advertentieprijs 12cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord. Directeur: JACQ. DE SNOT Met vaste medewerking ven: BARON Mr W. F. E. v. d. FELTZ te Middelburg. Dr K- HUIZENGA te Middelburg. Ds l KARELSF. ie Goes. D» R. SLOFSTRA te Vll.ring.n er? D. W- VROEGINDEWiY te Poortvliet By de inbraak in hot gebouw voor Christelijke belangen te Zaandam, dat diende als kan toorruimte voor hot uitreiken van do oonsumeut-crediotbonnon, werd voor oen bedrag van f 80000 aan waardobonnon gestolen. Do waar debonnon dragen het codenum- nom 942, en zijn vervallen ver klaard. De banken zullen, ze dus niet kunnen verzilveren. Onder auspiciën van ;de Neder- landsche reisvereeniging maken in de komende weken een drietal zeer bekende koren een rondreig door Nederland. Het eerste koof dat komt, is het Meirniger Jodel- ehor, dat op diverse wedstrijden zeer hooge prijzen heeft behaald. Na een discussie die zes we ken duurde heeft de Veilig- h idsraad eindelijk eenig resul taat bereikt al is het goed be schouwd nog een zeer mager resultaat. Met op één na algemeene stemmen (Rusland onthield zich) is 'tenslotte een resolutie aangenomen betreffende dc principes waaraan de alge meene regeling en verminde ring der bewapening dient te voldoen. Krachtens deze resolutie is de Veiligheidsraad thans ge houden met spoed maatregelen uit te werken ter uitvoering van de resolutie der assemblee voor beperking van wapening en alle aspecten van dien. Als eerste punt komt hierbij aan de orde de atoomcommissie ver dere instructies te geven voor de voortzetting harer arDeid. Onmiddellijk ma de aanneming der resolutie, werd dit punt aan de orde gesteld, waarbij op Austins verzoek Canada werd uitgenoodigd aan de des betreffende besprekingen deel te nemen. De besprekingen Over dit punt zullen Dinsdag worden .voortgezet. op, dat Oostenrijk, hoewel het nooit mede hoeft gOBtreden, zeg genschap heeft gehad bij de op- stolling van het vredesverdrag met Italië. Italië wenscht mee te spreken. De Italiaansche regeering heeft verzocht deel te mogen nemen aan de opstelling van het vredesver drag met Duitschiand, aangezien „het nieuwe, democratische Italië het recht moet hebben bij te dra gen tot de regeling van den vrede in Europa". De woordvoerder van het Itali aansche ministerie van Buitenland- sche Zaken, die dit meedeelde, Voegde er aan toe, dat Italië van 13 October 1943 af tegen Duitsch iand oorlog heeft gevoerd. Houding van telers en veilingen. Volgens den heer J. D. Mol, voorzitter van „Algemeen Be lang", het overkoepelend orgaan voor den detailhandel in groenten, is de houding van telers en vei lingen inzake het groentenconflict geheel ten gunste van den han del. „Zij redeneeren", aldus de heer Mol, „dat deze strijd ook hun strijd is". De telers doen direct en indirect alles, om zoo weinig mogelijk naar de veilin gen te brengen. Vele veiling- dirceteuren als b.v. die te Naald wijk, staan op het standpunt, d^t rij niemand zonder erkenning van dg vakgroep detailhandel als koopers toelaten. „Zij willen baas in eigen huis zijn", aldus de heeri Mol. De heer Barendse uit Poeldijk, voorzitter-van het Centraal Bu reau voor Tuinbouwveilingen, kon deze woorden van den heer Mol niet bevestigen, aangezien hij niet op de hoogte is van de ges ties der veilingdireeties inzake het groenteconflict. Wel zeide hij, dat zeer weinig op de veilingen wordt aangevoerd, omdat de meeste kool is ingekuild. Hem was bekend, dat op de veiling Westerlee overgebleven vrije spruitjes aan consumenten ver kocht zijn. Het hoofdbestuur van de Stich ting voor den Landbouw heeft een adres gericht tot den minister president, waarin het uiting geeft aan de weoschen, welke bij den landbouw leven ten aanzien van da economische betrekkingen met Duitschiand. lp dit adres vestigt het hoofd bestuur van de Stichting de aan dicht op verschillende desiderata. Dn Stichting is van meening, dat «en kunstmatige beperking van het ruilverkeer noodlottige gevolgen heef) voor de Ncderlandsche wel vaart. iDit geldt vooral voor den Ne- derlandschen landbouw, die in hoofdzaak het karakter van een yeredelingsbedrijf draagt Daar Duitschiand door aardrijkskundige ligging en traditie het natuurlijke afzet-gebied van Nederland is, dient de handel tusschen deze twee staten weer tot bloei te wor den gebracht. Tegenover den uit voer van Nederland naar Duitsch iand dient ook invoer van Duitsch iand naar ons land te bestaan, met name van kunstmeststoffen, be- strijdin^s- en ontsmettingsmiddelen landbouwwerktuigen, machines Voor landbouwindustrieën p.d.. Deze uitzonderlijke positie van Nederland dient in een handels- Verdrag verzekerd te worden. lA"es moet worden nagelaten, Wit het herstel van de Duitsche koopkracht en het Duitsche be drijfsleven m het internationale handelsverkeer t3 worden inge schakeld, belemmert. Hierbij ves tigt de Stichting er ook de aan dacht op, dat zij dit principe even- deer huldigt ten aanzien van den Duitschen land- en tuinbouw. Zou mert de ontwikkeling hiervan Kunstmatig tegenhouden, dan zou Uien stuiten op hetzelfde principi ële bezwaar van vermindering der Duitsche koopkracht. Uiteraard wordt wel een uit zondering gemaakt van oorlogs industrieën welker ontwikkeling in het belang van den vrede moet worden tegengegaan. 'D<j Stichting spreekt zich ook uit tegen de verdeeling van Duitschiand in verschillende dónes. Zij wenscht voorts een on belemmerd Nederlandsch handels verkeer als bescherming tegen de Duitsche protectionistische gees tesgesteldheid. Dit onbelemmerd handelsverkeer dient de agrarische export van Nederland haar Duitschiand te waarborgen, het geen vastgelegd moet worden in een bilaterale handelsovereenkomst. Ten aanzien van deze bilaterale handelsovereenkomst geeft de Stichting o.tn. als haar wensch te kennen: dat de omvang van de export contingenten gebaseerd zal wor den op het principe van evenwicht op de handels- en dienstenbalans; dat voorzieningen worden ge troffen voor die producten die op grond van Duitsch protectionisme (stroocarton, dextrine; vee en vleesch) vroeger niet voor export naar Duitschiand in aanmerking kwamen, maar die in verband met de algemeene wenschelijkheid van bevordering van internationale uit wisseling van goederen en diensten in verband met de verminderde af zetmogelijkheid naar andere lan den, thans wel voor export naar Duitschiand geschikt zijn; dat 'ook de Nederlandsche Iand- bouvf door haar deskundigen ver tegenwoordigd wordt bij het af sluiten van het verdrag. Na een zware rit óver den dijk van den Noord-Oostpolder heeft Zaterdag een convooi van circa 50 vrachtauto's van den hulpverlee- ningsdienst van het ministerie van Birinenlandsche Zaken, geladen niet levensmiddelen en kolen het geïsoleerde Urk bereikt. Burgemeester Keyzer van Urk, dia het convooi op ongeveer 5 K.M. afstand van zijn gemeente bp den dijk opwachtte, had op dracht gegeven op het geheele eiland de vlag uit te steken. De Urkers bereidden de 30 man van den hulpverieeningsdienst, die een uiterst zwaren strijd tegen sneeuw ed ijzel geleverd hebben, een en thousiaste ontvangst. Vele handen gingen, nadat de wagens eerst een eererondje door het dorp gemaakt (hadden, tot lossen over. Urk kan weer ruimer ademha len. Ongeveer 100 ton levensmid delen en kolen zijn den krappeatof I gdheel uitgepuften voorraad van di verse artikelen komen aanvullen. Volgens onbevestigde bericb ten zou de zuster van Koning Faroek van Egypte bij een vliegramp in Italië zijn omge komen. De jongste Egyptische prin sessen, Faikah en Fathia, zijn in Juli j.l. met hun moeder naar Frankrijk gegaan. In October zond Koning Faroek zijn eigen vliegtuig naar Parijs om prin ses Faiza, die ook een bezoek aan Frankrijk had gebracht, naar Egypte terug te brengen. Eer» vliegtuig van de Mij. Avianca is in de bergachtige streek in de buurt van Bogo ta, de hoofstad van Colum bia, neergestort. Hierbij kwa men 52 inzittenden om, aldus wordt medegedeeld door radio^ Bogota. Het toestel is door een groep boeren teruggevonden. Het mee- itondeel der inzittenden is afschu welijk verminkt,, maar geen ver brand, daar het vliegtuig niet in brand is geraakt. Het Was eenige dagen geleden uit Londen vertrok ken. .Bijna alle slachtoffers zijn zakenlieden of Columbiaanschc kooplieden. Men is begonnen de slachtoffers naar Bogota over te brengen. Volgens de New Yorksche radio bedraagt het aantal slachtoffers van de ramp 54, té weten 50 passa giers en de uit 4 koppen bestaan de bemanning. VERLIESLIJST NEDER- - LANDSCHE STRIJD KRACHTEN. In de week van 7 Lm. 13 Febr. 1947 zij.n de navolgende verliezen geleden: Koninklij ke Landmacht Soldaat A- de Jonge, Van Hoek; Soldaat G. F. Hebbenaar, af komstig uit Amsterdam SergL L. G. Molenaar, af komstig uit Rhoon; Sergt. C. J. A. van der Sne pen, afkomstig uit Tilburg; Sold. Ie kb J. W. van der Heijden, afkomstig uit Tilburg; Sold. W. van Kammen, af komstig uit St. Anna Parochie; Sold. K. Machiela, afkomstig uit St. Annaparochie; Soli D. van der Weerd, af- fkomstig uit Kampen. INDIË EN HET VREDES VERDRAG MET DUITSCH LAND. Medezeggenschap gevraagd. Een woordvoerder van het Ita liaansche ministerie van Buiten- landsche Zaken heeft verklaard, dat Italië om juridische, politie ke, moreele en economische rede nen het recht meent te hebben op medezeggenschap bij het op stellen van het vredesverdrag met Duitschiand. De Duitsche markt is altijd de voornaamste markt van Italië's buitenlandséhen handel gefeest. In normale tijden importeerde Italië tot 60 pet. van den Duit schen export. Import van Duit sche steenkolen, aldus deze woord voerder, is voor Italië een levens belang en heeft een belangrijken •invloed op de economische en so ciale stabiliteit van het land. Daarom wenscht Italië spoedig herstel van de Duitsche economie. Italië verwacht, dat de gealli eerden zyn verzoek zullen inwil ligen, daar dit de eerste erken ning van Italië's nieuw verwor ven onafhankelijkheid op het ge bied van buitenlandBche aangele genheden zou zijn. De woordvoer dor van het ministerie wee« er Het lid der Tweede Kamer, de heer Krol, heeft aan den minister van Verkeer de volgen de schriftelijke vragen gesteld: Is de minister ook van mee ning, dat de verdeeling van de ter beschikking gestelde perso nenauto's te wenschen overlaat, zoolang de praktizeerende genees- heeren wegens gebrek aan 'n auto I hun consultatieve praktijk ten behoeve van het platteland moe ten neerleggen 7 Wil, in het bevestigend geval, de minister maatregelen treffen, opdat geneesheeren, wier specia listische praktjjk tevens van con sultatieven aard is, ten bohoeve voornamelijk van het platteland, slechts in uiterste gevallen ge dwongen worden om een derge lijke praktijk wegens gebrek aan een auto neer te leggen! Van de 15 voormalige Sude- ten-Duitsche leden van het parlement en den senaat van Tsjecho-SIowakije zijn 6 ter dood veroordeeld. De overigen werden veroordeeld tot levens langen dwangarbeid en diverse gevangenisstraffen. Zoo streng is de vorst, dat thans het Kanaal door Walcheren dichtgevroren is>en er velen zijn die hierop z(jn gaan schaatsen. Hetzelfde is het geval met toet Kanaal door Zuid-Beveland. Het komt heel weinig voor dat deze kanalen dichtvriezen. VLIEGRAMP IN ITALIË. Bij Terracina (tusschen Rome en Napels) is een viermotorig Italiaansch vliegtuig in zee ge stort Zestien personen kwamen om het leven. FRANSCHE ONDERSCHEI DING VOOR Mr VAN KLEFFENS. Het grootkruis van het Legioen van Eer, de hoogste Fransche on derscheiding is toegekend aan Mr E, N. van Kleffens, den voorma- ligen Nederlandschen minister van Buitenlandsche Zaken. De eere- teekenen zijn door den Franschen ambassadeur te Den Haag, aan Mr van Kleffens ter hand gesteld. KETTINGHANDEL IN TARWE ONTDEKT. De Rijkspolitie te Raamsdonk- veerGeertruidenberg heeft in sa menwerking met ambtenaren van den C.C.D. een wijdvertakte ket- tjngihandel in tarwe' ontdekt. Zooals bekend wordt van de boeren verwacht, dat zij hun gra nen aan erkende handelaren leve ren Ifï> het onderhavige geval is dit niet gebeurd. Een groote hoeveel heid tarwe is in handen van wille keurige opkoopers geraakt, die de partijen weer doorverkochten, zoo dot tenslotte een ongecontroleerde prijs ontstond. Ér zijn reeds verschillende ar restaties verricht. KRUIMELTJES In het Noorden van Chili heeft men zeer rijke koper-, steenkool- en voornamelijk tin- en nikkel- lagen aangetroffen. Voor het hoofdbureau van po litie te Madrid is een botn ont ploft. Een tweede ontplofte in de flatwoning van een buitenlandsche diplomaat, op honderd meter af stand van de Britsche ambassade. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. m Uit Hamburg wordt gemeld, dat de Russische zóne voor de eer ste drie maanden van 1947 maan delijks 5000 ton krantenpapier aan de Britsche zóne zal leveren. De parlementsverkiezingen in den staat Noord-Rijnland-Westfa- Jen zijn vastgesteld op 20 April. De havenarbeiders van Nieuw- Zeeland, die ruim twee maanden in staking zijn geweest, hebben er in toegestemd het werk te hervat ten. m Sjeik AH Sjanin, voqrmalig burgemeester van Jaffa, i» voor de deur van zijn huis vermoord door een onbekend gebleven Arabier. De Hamburgsche' politie heeft het hoofdkwartier ontdekt van een va4 de grootste zwarthandelaren- benden in de Britsche zóne. Groote hoeveelheden voedingsmiddelen, juweelen en rookartikelen zijn in beslag genomen. Volgens radio Rome Keeft Her- bert Hoover, die een onderzoek instelt naar de voedselpositie in Europa, ongeveer een half uur iri audiëntie bij den Paus doorge bracht. H De Amerikaansche autoriteiten te Tokio hebben order gegeven tot gevangenzetting van Matsoemoto, den voormaligen Japanschen am bassadeur in Indo-China, en van enkele voormalige Japansche con suls in dat land. De burgemeester van Berlijn heeft medegedeeld, dat 2C0 per sonen te Berlijn zich de vo rige maand van het larven be roofd hebben. Hij heeft een béroep gedaan op de bezettendo mogendheden tot het zenden van steenkolen en voedsel in de eerste plaats. Een groote hoeveelheid valsch' bankpapier alsmede zeer veel na gemaakt Amerikaanse!» leger- „scrip"-geld, waarvoor Ameri kaansche soldaten in geheel Euro- in legerwinkels terecht kunnen blijkt den laatsten tijd in Frankrijk in omloop te'zijn ge bracht. Het valsche bankpapier is soms pas na minutieuze onderzoe kingen te onderscheiden van echt. De Fransche politie is in samen werking met de Amerikaansche militairen een uitgebreid onderzoek begonnen. 'De Fransche politie heeft boven dien gedurende de laatste dagen goud ter waarde van twee-en-een- half-millioen francs op de zwarte markt ontdekt Generaal Spoor is Zaterdag middag met zijn vliegtuig op het vliegveld Kemajoran geland. De prijzen van klompen zjjn door een prysvoorschrift ge regeld. Daar de klompengebrui ker gewoonlijk niet of onvoldoen de, van de vastgestelde prijzen op de hoogte is, bestaat dikwijls twijfel over de juistheid van het hem in rekening gebrachte be drag. Teneinde hierin tegemoet te komen heeft de overheid de klompenfabrikanten thans ver plicht de gebruikersprirjzen met onuitwischbare verf of merlrinkt op do loopzolen der klompen aan te brengen. Men schrijft ons uit Aarden burg: Ik lees zoo Juist een bericht in de krant, dat de brug ln den weg Aardenburg- Oostburg zal worden hersteld. Als er niet een Prinsje of een Prinsesje op komst was, zou lk direct de vlag uitsteken, Ik zal dat nu maar niet doen, want lk vrees, als lk de vlag uitsteek, dat de klok gaat lulden en da open bare diensten direct vacantie ne men. Het bericht zal alle automobi listen, die geregeld van dezen hoofdweg gebruik maken, met blijdschap vervullen- Tusschen twee haakjes, het gaat niet over een brug, maar over een groote duiker in den weg. Anno 1940 werd deze duiker vernield en moest, men een kor ten tijd gebruik maken van een smal omwegje om vanuit het Zuiden Oostburg te kunnen berei ken. Betrekkelijk spoedig was de weg hersteld. Anno 1944 werden de duiker en de weg weer vernield. De Cana- deezen hadden echter ln een mi nimum van tijd een brug over het gat geslagen en de tram zorg de naderhand voor een railver binding naast de brug. Na eenigen tijd werd de brug weer weggenomen en kon het wegverkeer over het smale stukje naast het gat doorgaan. Het is nu anno 1947. Wonder boven wonder zijn er, naar ik meen, sechts twee auto's in de sloot naast het verbindingswegje terecht gekomen, en dat waren nog militaire. Een pluimpje voor de autorijders uit het land van Cadzand. Reeds meermalen Is gevraagd den duiker te herstellen, laatst ook nog door het gemeentebestuur van Aardenburg. Ondeugende stem men zeggen, dat een autoriteit gezegd heeft, dat er urgenter ob jecten waren. Nu zal dat ook wel het geval zijn, maar dat het her stel hoogst urgent is, zal toch zeker niemand ontkennen. Het ls daarom ook, dat met vreugde het bericht zal zijn gele zen, dat na 2'A jaar het herstel zal plaats hebben. Als het nu ook nog met eenige voortvarendheid gebeurt, hebben wy kans, dat voordat een volgen de winter zijn intrede doet, dat allergevaarlijkste plekje in dezen drukbereden weg in orde zal ko- mea Bond van Chr. Geref, Jongelingsvereenigingen. .Vanwege den Chr. Geref. Jongeljngsbond zal van 810. April a.s. op Birkhoven bij Amersfoort een conferentie ■worden gehouden voor de voor zitters en bestuursleden der aangesloten vereetiigingen. De conferentiestaat onder leiding van den bondsvoorz., prof. L. H. v. d. Meiden van Apeldoorn. Als referenten treden op de Chr. Geref. predikanten ds J. H. Velema van Bunschoten, met het onderwerp: „De be handeling van de Bijb. geschie denis op de J.V."; ds A. Bik ker, miss. predikant met ver lof, zal een causerie houden over: „Indrukken omtrent het na-oorlogsche Nederland (maat schappelijk, politiek, kerke lijk)"' Provincienieuws Secretaris cultureele commissie gearresteerd. Dd secretaris van de cultureele commissie voor wederopbouwar- beiders op Walcheren, B. te Nw- en St. Joosland is gearresteerd. Hij wordt verdacht van verduiste ring van voor den cultureelen zorg voor de wederopbouwarbeiders be stemde gelden. Zijn kas-tekort zou minstens f 12.000 bedragen. GOES, Zaterdag hield de Kon. Hand boogsociëteit Jacoba van Beie ren haar concours op de lig gende wip. De uitslag was als volgt: le klep A, Sorber, Ba tavieren; 2e klep P. Koens, So- ranus; -3e klep Jan van Zwee- den, Ja. van Beieren; hoogvo gel P. Driedijk, St. Sebastiaan; le zijvogel P. de Koster, So- ranus; 2e zijvogel W. Henge- Veld, ja. van Be'eren; le hoog- kal C. Bek, Soranus2e hoog- Ikal (bij loting) L. Baert, Bata vieren; le onderkal A. Boon man, Batavieren; 2e onderkal (bij loting) A. v. Zunderen, Spes Nostra. De meeste kleine vogel»(7) werden afgeschoten door H. Koens yaa Spes Nostra. i Donderdagavond vierde de Chr. Joiigelingsvereen. „Opwaarts" ziin jaarvergadering. Het gevarieerde programma dat gegeven werd, viel bij de aanwezigen wel in den smaak. De jaarvergadering kan dan ook als geslaagd worden be schouwd. fTot ouderling van de Geref. Gemeente alhier, werd gekozen de heer P. van de Woestijne, tot di aken de heer S. de Waal Jz. De langdurige vorstperiode is Zeer schadelijk voor den mos sel-handel. Deze handel was met name naar het buitenland zeer goed op dreef voor de vorst inviel en velen hadden hun hoop gesteld op de leveringen na Nieuwjaar. Thans verstrijkt echter het sei zoen, zonder dat geleverd kan worden. Het oude folkloristische feest de z.g. Strao te Renesse kon Wegens de gladheid van den weg geen doorgang vinden, wel speelde het muziekgezelschap eenige mar- schen bij een rondgang door het dorp. Op- c3 rffli Ton en Maan, Maandag. Zon op 7.52 n,, on der 17-58 ei. Maan i»p f.'iS onder 14.46 n. Hoog watw te Vlias'tgw? Diafdag IR Februari: 0,68 o, 1,45 is-, 19-02 n, 1,5° m, i i,_n« mi ii J-Jn_L.ea DP DE GROOT NAAR HET PALEIS, Baron Baud, particulier aecretaria van H. K. H. Prinses Juliana, deelde het A.N.P. gistermorgen mede, dat Dr de Groot van nu af aan op het paleis woont, doch dat op dat oogenblik nog geen bijzonder nieuws te melden was. Het heugelijke bericht wordt thans echter wel spoedig verwacht. sinds 22 Januari 18 uur onaf-- gebroken uit den Oosthoek) de koude luchtlaag geleidelijk dik ker. De samenstelling van deze laag is zoodanig, dat ook overdag da maximumtemperaturen niet veef 'boven 5 kunnen komen. We gaan dan ook naar een nieuw dieptepunt vatf de vorstperiode toe, momen teel bevindt de grootste koude zich f-rt het Zuiden en zijn de tempe raturen in Limburg lager dan in de Noordelijke provincies. Er is op dit oogenblik geen en kele aanwijzing, dat de algemeene circulatie op korten termijn be langrijke wijzigingen zal onder gaan. Er moet dan ook op aan houden van de vorst gedurende de eerstvolgende dagen gerekend worden. g mm Nadat de onderhandelingen over loonsverhooging waren mis lukt, zyn in New-Brunswick en Nieuw Schotland (Canada) 13000 mijnwerkers in staking gegaan. Hiermede ligt de halve Bteenkool- produetie van Canada stil. Kerk en Zending. WEERSVERWACHTING. Voorloopig nog koude en vorst. Het K.L.M. te De Bildt meldt De luchtdrukverdeeling heeft zich sinds Zaterdag nog steeds verder in een voor ons land ongunstigen zin gewijzigd, ter wijl de stabiliteit groot bleef. Het Scandinavische maximum breidde zich langzaam uit, zoo wel naar Eingeland en Schot land als naar onze omgeving, Duitschiand, Polen en Rusland. Wel bevindt zich thans voor de Noorsche (kust een zwakke storing, doch deze doet aan het hoogdrukgebied maar wei nig afbreuk en wordt weer ge volgd door nieuwe drukstijgin- gen. Met de uitbreiding van het hoogedrukgebied ging een uit breiding van het vorstgebied gepaard. De koude lucht drong door over Frankrijk tot aan de Middellandsche Zee en 'over stroomde opnieuw den gehee- len Balkan. Over onze omgeving werd bij voortdurende Oostenwinden (in De Bilt waait de wind reed» •Ned. Herv. Kerk. Drietal te Schevenïngen, dr A. Steenbeek te Twello, H. J. Groenewegen te Den Haag en J. C. Norel te Steenderen. Beroepen te Haarlem, (gees- tel, verzorging Diaconessen- huis), R. v. d. Mast te Blari- cum; te Midwolde-Leek, G. Ch. van Royen te Aardenburg. Bedankt voor Pernis, Al M, de Jong te Ederveen. Benoemd tot voorg. der Herv. (Geref.) Evaag. te B reu kelen ds J. lékkerkerker te West- broek, die deze benoeming heeft aangenomen. .Geref. Kerken. Beroepen te Nijkerk, 9. Roest te Hoogeveen; te Vis vliet, E. J. Quursema, cand. te N..-Amsterdamte Driewegen, C. A. Vreugdenhil fe Oud-Vos- semeer. Bedankt voor Koog-Zaandijk, J. Kaïkes te Bedum. .Geref. Kerken (art 31 K.O.J Bedankt yoor Arnhem, Q. W. Bouwsma te Breukelen. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Middelhamis, T. Dorresteijn te OpheusdeS. DE BILT ZEGT: Aanhoudende vorst. Enkele overdrijvende wolken velden, vrijwel nergens sneeuw. Matige, langs de Waddeneilan den tijdelijk krachtige Oostelijke wind. In den vroegen ochtend op vele plaatsen strenge, in den na middag matige tot lichte vorst. Nagek. Advertentie. Heden overleed, zacht en kalm, na een langdurig doch geduldig lijden, onze innig geliefde Man, Vader, Behuwd- on Grootvader, Cornelis de Dreu, in den ouderdom van byna 61 jaar. Ellewoutsdyk: J. de DreuRoozendaal. J. de Dreu. M. J. de DreuSommeyer. Annie. E. Verheijkede Dreu. G. Verheyke. Ovezande: M. de Dreu. A. de DreuOtte. Ellewoutsdyk, 15 .Febr. 1947 De begrafenis zal plaats hebben op Dinsdag 18 Febr. a.s., om 12 uur. Heden werd plotseling van ons weggenomen, onze lieve Vrouw, Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder, Maria Poortvliet, geb. Meijer, op den leeftijd van bijna 74 jaar. Namens da familie: J. Poortvliet 'en Familie Geene. Soes, 14 Februari 1947, Westerstraat 22.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1