Centrale Hengstenkenring te Goes 1 i ""5* De Fransche wet op de materieele oorlogsschaden Ons Modehoekje ij Terry en Berry Tribunaal te Goes. Dam-Lafayrinth. m Da heer Zwagerman «ehrjjft ons het volgende. Het is wel algemeen hekend, dat de definitieve Wet, tor rege ling van de MateriSole oorlog#' sf'isde, thans in ee» vwgsw dwd stadium, va» voorbereiding Wtkeert. Spoedige behandeling in de Kamer mag worden verwacht. Na dan een overzicht te heb ban gegeven van wat in ons land tot nu toe op dit gebied gedaan werd en de bezwaren, die daar tegen worden aangevoerd, ver volgt hij: Het ia duidelijk, dat de ge dupeerden met gxoote «panning tegemoet zien van welke begin selen het nu ten onzent in voor bereiding z^nde wetsontwerp zal uitgaan, Intusschen is eind October 1940 in Frankrijk de wet op de mate- riëele oorlogsschaden bekend ge maakt. Ook dit land heeft ge weldig van den oorlog geleden. Het 15 verblijdend te constatee- ren, dat in Frankrijk, met zijn politieke verwarringen en gedes organiseerd geldwezen, zich een sterke burger- en gemeenschaps zin ook hier weer demonstreert door de beginselen waarop deze wet gebonwd is. Beginselen, die ook onze Begeering en het betere deel van ons volk principieel als de eenig juiste erkenden, N.l, de verdeeling van de lasten van het horstel over het geheele volk en vergoeding op basis vervangings- kosten. Enkele voorname bepalingen van de Fransche wet houden het volgende in. Erkend wordt het recht van algeheele schadeloosstel ling, voor schaden door oorlogs handelingen veroorzaakt, aan roerende en onroerende goederen. Voor de financiering wordt een afzonderlijk herstelfond» inge steld. Voot het herstel zelf wordt een 5-jaren plan opgesteld. Volledige vergoeding ontvan gen slechts zij die herbouwon of herinstalleeren. Vergoed worden de totale vervangingskosten, in den vorm waarin het goed zich bevond ten tydo van verlies of beschadiging. Een bedrag ten laste van godupeorde die nieuw voor oud kri,jgt van ton hoogste 20 pet. (Een regeling die vol komen aansluit bij de wenschen der Nederlandsche gedupoerden) Naor den toestand van 't verloren object krijgen de Franschen dus 80 tot 100 pet der vervangings kosten vergoed. Gedupeerden die niet willen herbouwen of herinstalleeren, ontvangen 80 pet der vervan gingskosten en als zij ouder zijn dan 65 jaar, 50 pet daarvan in den vorm van een lijfrente tet maximaal 2 mil, Fr, Voor gevallen waarin de waar de en do aard van bet verlorene niet gemakkelijk te bewijzen is, wordt vergoed volgens vastgestel de waardetabellen. Dit vindt toe passing voor mcubilaiT en voor de bedrijfsinventaris van agra rische bedrijven. Hoe deze tabel len er uit zien en met welke fac toren daarbij is gerekend, is schrijver niet bekend. Waar ech ter da Fransche wet het alge meens beginsel huldigt, van vol ledige schadeloosstelling op de basis vervangingskosten, zullen de resultaten voor de gedupeer den ook hiervoor wel bevredigend zijn. Nog een andere gedachte, die in de Fransche Wet is neerge legd, is opmerkingswaard. De ge dupeerden krijgen het recht zich te vereenigen in coöperatieve her- bouwmaatschappijen, die bij de verwezenlijking van het herstel een belangrijke rol kunnen spelen Wanneer onze komende wet het beginsel zou huldigen, dat in de uitvoering van het herstel het ge meentelijk bestuursapparaat met zeer belangrijke bevoegdheden zou worden ingeschakeld, zou zeer zeker een soepeler uitvoering met |veol minder bureaucratie het ge volg zijn. Zou daarnaast de mo- gelijkheid worden geschapen, dat j de gedupeerden in Coöperatief i verband per gemeente of por streek voor hun belangen konden 1 opkomen, dan zou op een wijze volkomen passende bij de Neder landsche mentaliteit en gegroeide verhoudingen,' een veel meer be vredigende oplossing van hst ge weldige herstelvTaagstuk Terzet kerd zijn. Tenslotte zou dan nog, voor dat gedeelte der herstolkostsn, dat niet uit belastingen en leeningen kan worden bestreden, ook in ons vadorland een speciaal Herstel fonds moeten worden gecreëerd. Een fonds waaraan zoovool mo gelijk het gehoole volk naar draag kracht zou moeten bijdragen, (bijv. 25 jaar) in jarrljjkscho annuï teiten. Het vasthouden aan de oude vergoedingsbeginselen en aan de gecentraliseerde uitvoering, zou een ramp beteekenen voor de ge dupeerden, voor de getroffen streken en voor het gehele Neder landsche volk. Provincienieuws MIDDELBURG. Eindles Motorencursus 1946—1947. Dezer dagen vond de 26e eind- les plaats van bovengenoemde» cursus. De heer Louws, voorz. der Commissie vaa Toezicht, opende deze eindles met een kort Woord, waarna de leeraar, de heer Vlssoher, Dlrec. der Ambachts school, op de hem eigen humo ristische wijze de deelnemers ver schillende vragen stelde, die op vlotte wijze werden beantwoord. Daarna werden de diploma's aan de 18 geslaagden uitgereikt. Dit ging gepaard met een op- j wekkend woord van den heer louws, om vooral nu een eerste stap is gezet op den weg om kermis te vergaren, dit een aan sporing moet zijn om met onver- moeiden ijver voort te gaan- Ook de secretaris van den kring Walcheren wees op het belang van dezen cursus voor stad en platteland, nu de mechanisatie ook in den landbouw een groote plaats Inneemt. Namens de leerlingen werd door G. F. Mes dank gebracht voor de gegeven lessen. De namen der geslaagden zijn: J. Walthuis, J- C. Buis, A. J. Freekenhorst, G. F. Mes, C. Fer- werda, J. Cozijn en J. A. Roth, allen te Middelburg; Hanhen, W. Sanderse, J. Blind, F. de Waal, en J. Koper, allen te Vlissingen; L. Joosse, Terneuzen; E. Minet, Souburg; A. Gossye, Breskens; J. Sturm, Goes; M- Soherp, Kort- gene. WAARDE. .Maandag vergaderde alhier on der leiding van den wnd. voor zitter de heer A. Dek, het var- kensfoads „Nieuwe hulp". .Uit het verslag van den pen ningmeester bleek, dat over het hfgeloopen jaar een tekort aan wezig is. De aftredende bestuurs ledten de heeren M. A. van Weel, W. Krijnsen, A. Blauwkamer en A. Dek, werden met algemeene stemmen herkozen. Het inleggeld voor nieuwe leden werd op f 10. gesteld. POORTVLIET. Op de alhier gehouden ver gadering van de Oranjevereen. werd besloten, dat bij de a.s. blijde gebeurtenis geen feest gevierd zal worden. Wel zal een muzikale rondgang door het dor.p plaats vinden en mogelijk een fakkeloptocht. Bij de bestuursverkiezing werd tot voorz. gekozen dhr H, L. Niemandsverdriet, tot secr. dhr W. J. Geuze en tot pen- uingm. dhr D. Kesteloo; ter wijl tevens nog een viertal le den worden gekozen. Tot eere- vwsrattag werd dhr B, J. va» Oeveren benoemd. Voor den nationalen. feest dag ter herdenking van de be vrijding werden reeds verschil lende plannen besproken. Voor de uitbreiding van het ledental der vereen, zal propaganda ge maakt worden. Dhr W. Quist alhier had het ongeluk met'zijn hand in aanraking te komen met 'een in werking zijnde cirkelzaag waardoor zijn hand gekwetst werd. Door het bestuur der Chr. school alhier is besloten de kin deren zoodra de blijde gebeur tenis plaats gevonden heeft, feestelijk te onthalen. Wederom is door den her- stelraad aan behoeftige ge zinnen een aantal dekens uit gereikt. .Binnenkort zal een aanvang worden gemaakt met de uitreiking der textielpunten, daar het aantal beschikbaar ge stelde punten nog niet volledig is binnen gekomen. THOLEN. Ongeval. Maandag is Mevr, M, L. alhier achter haar woning door de gladheid op een aldaar staand paaltjje gevallen. Met een inwen dige bloeding en een wond moest zij worden opgenomen. Door den spoedig ter plaatse zijnde genees heer is de wónd gehecht. LEWEDORP. Zeldzaam jubileum. De 82-jarige landarbeider, dhr D. de Bruyn, herdacht Woensdag 1- den dag waarop hij vóór 65 jaar in dienst trad op de hofstedq „Nieuwe Kraaijert". Hiervan was hij 19 jaar werkzaam bij den land bouwer P. Heijboer, 35 jaar bij J. Kodde en 11 jaar bij J. Note- boom. Zeker een zeldzaam jubi leum. BORSSELE. Ter aanvulling van het gepu bliceerde raadsverslag dient te worden vermeld, dat de voorzitter geen gelegenheid meer zal geven tot dansen in de ruimte waar dit een vorige maai plaats vond. HEINKÉNSZAND. Donderdag vergaderde de Tuin- bouwvereen. „Heinkenszand en Omgeving" onder voorzitterschap van den heer C. Nijsse Gz. Het aftredend 'bestuurslid den heer C. Nijsse Gz. werd bij acclamatie herkozen. Uitvoerig werd bespro- ken welke producten dit jaar ge teeld kunnen worden voor export en welke voor binnenlandsch ge- bruik j Er zijn echter zooveel factoren, die de teelt van de productie kun nen beïnvloeden, dat er geen vaste riohtlijne» gegeven konden wor de». Gisteren plaatsten wij reeds een deei van de bekroonde paarden. Wij laten thans de overige volgen, wederom in catalogus volgorde. Zooals te verwachten was zijn de beste paarden afkomstig uit Zeeuwsch-Ylaaüderen, welk deel van Zeeland tevens met het groot ste aantal paarden ter keuring ver- scheen. In de 3e categorie, hengsten ge boren In 1943, groote maat, 1.65 of hooger, werd de eerste prijs behaald door Nico van Annie K 2232 (kampioen) Fok. O. Kerck-. haert, eig. C. A Dekker te Axel; 2a pr. Solon van Clinge K 2236, Fok. A. van Mullem, cig. P. J. Boënne te Graauw en H. Bis schop t® Hoefkensdijk-Hontenis- se; le pr. Alban van Veldzicht IC 2227, Fok. J, de Feyter, eig. G. L, Lannoye te Aardenburg en J. de Feyter te Schoondijke; 3e pr. Jan van Welgelegen K 2218, Fokker Wed. J. J. van Hoeve te Schoon dijke, eig. U- J. H. Koopman van Ouwerkerk. Categorie 4, hengsten geb. in 1943, kleine maat minder dan 1.65 m, leverde één hengst: Leonard van Nico K 2235, die de eerste prijs behaalde. Fok. F. Poels, eig. H. Kerckhaert te Breda en H. de Maat te Stoppeldijk. In de vijfde categorie, hengsten geboren' in '42 en '41 groote maat, I.65 of hooger, behaalde Clairon van Othene K 2166 de le prijs. Fok. van dit paard is A. H. Dek ker en eig. A. J. E. Timmerman te Hoofdplaat. De 3e prijs verkreeg Barra K 2184, Fok, J. Verhaegen te Ter hole Hontenisse. Eig. E. Ver- straaten te Graauw, R. Mangnus te Boschkapelle en J. de Feijter te Schoondijke; 3e pr. Frits van Hengstdijk K 2165, Fok. Gebr, van Wesemael, eig. C. J. de Kam te Wissenkerke, Gebr. Leendertse en C J. Schippers te Kamperland en S. Brcure te Geersdijk; 3e pr. Herman vaa Catharinahoek IC 2234, Fok.-eig. Wed. J. de Fey ter te Boschkapelle; 3e pr. Mar quis van Zuiddorpe K 2174, Fok.- eig. M. A. B. Puylaert te Zuid dorpe; 2e pr. Majeur van de Klei kamp K 2237, Fok. C. Warnaer eig. R. A. C. Hendriks te Stop peldijk; 3e pr. Naron van Toren- berg K 2228 Fok. J. de Klerk, eig. C. van Hoeve te Groede en J. de Klerk te Zaamslag; 2e pr. Janus van Luntershoek K 2187 Fok.-eig. C. de Feijter te Bosch kapelle; le pr. Karei van Cer tain K 2190 eig. P. J. Boene te Graauw en H. Bisschop te Hoef- kensdijks; 2e pr. Quibus van Zuy- Ien K 2238 Fok. A. de Schutter Koenraadt, eig. W. de Buck en I de Buck te Meliskerke, Categorie 6 omvatta de hengsten geboren in 1942 en '41, kleine maat, minder dan 1.65 m. Hierin behaalde de 3e prijs: Castro van Tine K 2167, Fok. Cam. de Cock, eig. A. Buijsse te IJzendijke; le pr. Urbain van Certain K 2169, Fok. G, van Hal, eig. A. X, Aernoudts te Sluis, Post Aardenburg en G. van Hal te St. Kruis; 2e pr. Harold van Moretus-Hoeve K 2191 Fok- J, B. de Schutter, eig. H, J, Aer, noydt te Sluis. In categorie 7, omvattende de hengsten geboren In 1940 of vroe ger, groote maat 1.65 of hooger, verkregen de 3e pr. Avenir van Edith K 2179, Fok. J. Verbist, eig. W. L. den Hamer te Axel; Avenir van Nico K 2161 Fok. W. A. v. d. Slikke, eig. E. ICoppejan ert P. Dingemanse te Zoutelande en P. Wisse te Biggekerke en Marnix K 2005 Fok. A. Wisse Vogelaar, eig. J. van 't West- einde ta Achterduin-Nieuwdorp. De 1« pr, werd behaald door Certain van de Mariahoeve K 2034 Fok.-eig. Gebrs. van Cam- pen te Graauw; 3e pr, Blessoa K 2038 Fok. W. de Feijter, eig. A. J. v. d. MeulenBecu te IJzendijke en C. J. Pijfferoen te Eede; 3e pr. de Nickel van Zuid- zande K 2080, Fok. I. Luteijn Leenhouts, eig. W. de Buck te Meliskerke en Mayeur van Veld zicht K 2077 Fok. J. de Feijter, eig. M. Vermue te Lewedorp. 2e prijzen werden nog behaald door Ben van Graauw K 1852, eig. W. de Buck en I. de Buck te Melis kerke en Hercule van de Louisa K 1876, Fok.-eig. Gebr. Kerck haert te Nieuw Namen-Clinge. In de laatste categorie, hengsten geb. in 1940 of vroeger, kleine maat minder dan 1.65 m. behaal de Clairon van den Eendracht K 1946, Fok. C. Mesu, eig. Gebr. Scheele te Hoek de 2e prijs. Ave nir van Janslust K 2017, Fok. A. Poels, eig. A. A. Schuerman te Schuddebeurs en A. Bun te Boschkapelle en Jan van de Nieu we Boogaardt K 2068, Fok. A. J. Kuijpers, cig. P. Vermue te Kloe- tingej verkregen in deze 8e eate- gorie de 3e prijs; terwijl Hautain van Wieringermeer K 1923, Fok. J. P. Dieleman en eig. J. F. de Whal te Vitshock-Hontenisse de le prijs verkreeg. DIEFSTALLEN TE BERGEN OP ZOOM. In het begin van deze week werden ln huize „Lievensberg" te Bergen op Zoom, een tehuis voor kinderen van voormalige N.S.B.- ers een groot aantal dekens ge stolen, terwijl ook een partij huis houdzeep werd vermist. Dinsdagavond werd ingebroken ln de woning van de familie H. aan den Wouwscheweg. Hier werd een bedrag var. ongeveer f 6000 meegenomen. B(j dezen laatsten diefstal kreeg de politie eenige aanwijzingen in handen, welke leidden tot de arrestatie van ze kere V. M. en F. In een schuilplaats werd een groote hoeveelheid dekens gevon den, waarvan wordt onderzocht of ze van eerstgenoemden diefstal afkomstig zijn. Hij wist niet veel meer. Donderdagmorgen Werd al leen behandeld de zaak tegen den landbouwersknecht J. A. H a n s e uit Kortgene met zijn vrouw, de eenige N.S.B.-ers in die gemeente. Besch. was o.a. ook lid van den N.V.D. en het N.A.F. deed aan colporteeren en was in zijn correspondentie ook niet al te- vriendelijk. In een brief aan Jan Dekker luidde het, dat de Looff en Roose zich zeer anti-Duksch hadden uitgelaten. Ook bij de land wacht werd hij ingedeeld en woonde hij een verhoor bij van bewoners van N.-Beveland door de bezetters, waarbij de opstand op 5 September 1944 j werd behandeld. Over dit alles is besch. wel een uur lang door den voor zitter en de leden van het tri bunaal gehoord en het bleek, dat hij niet veel meer wist. Besch. wist niet wat hij dacht toen hij in 1940 werd opge pakt, hij was niet boos doch bang. Door zijn aangiften zou den drie man zijn medegeno men en één gedood! Hij ont kende de moffen over Brandes inlichtingen te hebben gegeven. De voorzitter wees er nog eens op, dat wat besch. ontkent, toch vaststaat. Nadat de vrouw, die ook ge ïnterneerd is, gehoord was, kwam de verdediger mr Dir- ven aan het woord, die er op wees, dat besch. oorspronkelijk een eigen bedrijf had, maar door slechte tijden dat niet kon instandhouden. Dit was aanlei ding tot het gaan bij de N.S.B. Spr. achtte het geval Brandes niet bewezen, daar men afgaat op een verklaring van mej, van Kempen, die zelf 4 jaar interneering kreeg. Plei ter vroeg dan ook deze juffrouw eens onder eede te hooren. Het tribunaal ging hiermede ac- coord en stelde de verdere be handeling uit tot 20 Februari. Geen prettige buurman. Des middags werd eerst het onderzoeik voortgezet in de zaak tegen den koopman S. A. van Keulen' uit Middel burg, waarmede op 23 Januari was begonnen. Thans kwamen enkele getui gen, onder wie een Duitsch krijgsgevangene, voor wiens verhoor een tolk aanwezig was, allerlei inlichtingen geven ever B8M*, maar dat uit »lles Mijiet, dat zijn ontwikkeling niet hoog staat. Bij hetgeen besch. deed speelde zijn godsdienstige op vatting een groote rol, Dit is ook mede tot uiting gekomen in zijn goed optreden en be hulpzaamheid in het kamp. Pleiter vroeg v, niet langer ge ïnterneerd te houden en hem bij de uitspreek in vrijheid t« stellen. De laatste zaak was die te gen den kleermaker L. J. A. Brans uit Goes, die lid was van de N.S.B., colporteerde met Vova en hulp verleende aan den vijand door vrijwillig als kleermaker tiaar Duitsdh- Iand te gaan en een opleidings cursus van do Gerraaanschs SS. te volgen, Na hpt verhoor van besch., die geen verdediger had, werd evenals in de beide voornoem de zaken de uitspraak bepaald op 27 Februari. Burgerlijke Stand de huiszoeking bij den over buurman van besch. en over de houding van v. K. Het bleek daarbij o.a., dat v. K. een wei nig prettige buurman was. Ook voor dezen besch. trad mr Dirven op, die meende, dat men door dit tweede verhoor niet veel wijzer is geworden. Daarbij mag men niet verge ten, dat besch. wel symphatie- seerend lid is geweest, maar geen lid van de N.S.B., dat wilde hij niet. Dat hij leverde is waar, maar dan kan men alle winkeliers wel vervolgen. Pleiter drong er op aan den besch. bij de uitspraak in vrij heid te stellen. Geen „klein N.S.B.-ertje!" Vervolgens verscheen de 38- jarige winkelier J. A Vis ser uit Goes. Deze in Goes wel zeer bekende persoon was destijds blokleider en groeps- administrateur van de N.S.B., lid van N.V.D., W.A. en N.A.F., kringhoofd van het Ec. Front; hij colporteerde met VoVa, werkte voor het comité „Evangelie en' Volk", waarvoor hij godsdienstige samenkom sten organiseerde en de finan ciën beheerde; controleerde als landwachter persoonsbewijzen en bracht een jongen naar het politiebureau, die hem de woor den „Jan Hagel" toevoegde, terwijl hij aangaf, dat J. A. Blokpoel anti-Nat.-Soc. uitla tingen had gedaan, waardoor Blokpoel 14 dagen gevangenis straf kreeg. Doordat bèsch. indertijd bij de padvinders was, werd hij aangezocht voor den jeugd storm. Hij ontkende ooit op het politiebureau te zijn ge weest om een jongen aan te geven. Toen de voorzitter wees op de Pimksterrelletjes te Goes, zeide besch., dat hij zich toch niet kan schamen over iets waaraan hij geen schuld heeft. Besch. bekende beter verschil lende dingen te hebben kun nen palaten. Hij liét die din gen na waarvan hij dacht, dat Mussert ze ook niet goed zou hebben gevonden 1 De heer Buijs zeide tot besch. dat hij niet maar zoo'n klein N.S.B.ertje was, maar juist een zeer vooraanstaand persoon. Besch. zeide, dat men maar eens moet bewijzen, dat hij zooveel misdreven heeft. De verdediger, mr Terwoert, amide, da* zijn cliënt wei druk VLISSINGEN. Geboren: Bastiaan A., z. v. P. van der Hof en M. de Ridder; Pieter D., z. v. D. de Groot en T. KoopmansHendrik J., z. v. M. H. Nagtegaal en J. de Rijke; Jan, z. v. J. F. Harting en C, de Nooijer; Cornelis J., z. v. J. A. Steketee en J. H. Mommaas; Roosje, d. 7. H. H. C. Kars en R. de Leeuw; Gerard, z. v. D. C. Sorel en B. Langwerden; Maria S. G„ d, v. A. J. Theunis en A. M. van den Hemel; Johanna P., d, v. I. A. Bijl en A. M. Quasters; Johanna, d. v. L. Hofman en O. J. van Gelder; Gerarda M. M., d. v, Q. M. Crone en A. A. de Jonge; Willem J„ z. v. C. J. Gillissen Verschage en W. C. Karman; Elisabeth D„ d. v. L. de Rijke en P. van de Putte; Eliza li., d. v. A. Vaa. de Grut ter en C. Smoor. OndertrouwdG. de Pün- dert, 29 j. en R, M. Borgs, 25 j.P. Stroo, 20 j. en S. Ser- vaas, 20 j.; J. L. Geldof, 23 j. en C. J. M. Grool, 21 j.; J. M. Baker, 32 j en M. W. Laconp 23 j.; P. Le Roij, 27 j. en E. J. Daanc, 23 j. Gehuwd: D. van Belzen, 34 j. en F. P. Bliek, 33 j.F. Beckhuijsen, 35 j. en M. H. Leis, 26 j. Overleden: J. Sohier, 83 j., wedn. van A. H. H. Arendse; J. Hendrikse, 64 j.; W. P. J. van de Velde, 55 j„ echtg. van F. van der Leijé. AAGjTEKERKE. Geboren: Johannes, z. v. S. Kodde en M. Louws; Jans, d. v. G. de Vis ser en P. Maljaars. WAARDE. GeborenCatta- lina J„ d. V. D. Krijnsen en C. P. Kuzce. Gehuwd: M. Verbrugge, 30 j. en J. Weststrate, 31 j. OverledenD. G. Rozenberg, 84 j„ echtg. van W. E. de Ja ger; J. Sinke, 14 j.; C. van der Weele, 64 j., echtg. van S. Ver- lare; J. Molendijk, 87 j„ echtgen. van J. Joppe; J. Oranje70 j„ echtgen. van J. Hoogstrate. BRESKENS. Sa-ra J., d. v. I. Verdouw en S. J. van Lare. Gehuwd: L. Sigmond, 29 j. te Rotterdam en F. E. J. Woit- tiez, 25 j.; M. B. O: Grahame, 25 j. en C. S. Smoor, 20 j. te Medemblik, Ondertrouwd: J. R. IJse- baert, 25 j. te Terneuzen en M. J. Roest, 22 j. Overleden: J. de Hullu, 89 j. TERNEUZEN. Geboren: Lu- cien A., z. v. en Dina A., d. v. M. J. de Jonge en M. Ramme- loo; Maria N. J„ d. 'v. A. B. de Poorter en M. Neyt; Hendrik J. z. v. H. Hoebé en C. Plomp; Catharina C„ d. v. D. Bareman en D. C. Van Eijk; Neeltje P. d. V. A. C. van Yk en H. J. van Wijck; Catharina B., d. v, J. J. Kot'vis en C. B. van de Wege; Jan, z. v. A. A. de Putter en M. de Bruijne; Franqoise, d. v. A. Rinkhoud en D. de Blaeij; Cla- risse, d. V. D. van den Berge en G. H. van Hurck; Jan, z. v. J. J. van Doorn en M. M. Dieleman; Elizabeth M. J., d'. 'v. J. 'de Fouw en K. A. Jansen, Getrouwd1: J. J. Eckhardt, 27 j. en L. J. van der Hooft, 29 j.; J. J. Commelin, 30 j. en C. van der Klooster 25 j. Overleden: A. Pauwels, 35 j.; J. Wienand, 69 j. wed. van J. Seegers; S. Geelhoedt, 79 j. echt gen. van A. Faas; I. de Lijster, 88 j. weduwn. van F. van Taten- hove. 1132 1133 1134 1133 V. PEl.fl 1132. Vobr onzen kleinen jongen is het „klassieke" prinsenpakje van een wit zijden blousje en een zwart fluweelen broekje, nog steeds zeer gewild als feestcostuum. 2133. Ben feestelijk kinderjurkje, gemaakt van zijd» in een pastel-tint. Als garneoring dienen smalle gerimpelde stroskj»» »f kantjes langs de kraag, dar mouwen en de aijklepjes. 1134. Een jongensjasje zelf ta maken vereisaht wel «gnig» er varing, maar een beetje overleg en desnoods hulp van meer er varen bekenden zal U de voldoening schenken, dat Uw jongen op school met een mooie nieuwe jas kan pronken. De zakken zijn ingezet. 1135. Een jasje voor een meisje van twee jaar is eenvoudig te maken. Bjzonder aardig is het, om de jasjos met borduurseltjes op te sieren. Zoekt U hiervoor vooral de heldere kleurtjes uit. Van onderstaande modéllen zijn normaal patronen leverbaar, in de gangbare maten. Prijs voor mantels en japonnen 1.kinder- kleeding 0.75. Bj vooruitbetaling te voldoen aan A. H. Bruil, Doetinehem, per postwissel aa» postbus 20, Dostinche* of op gironummer 230842, e»d»r epgs.TS va* maat e» mu»»m»r va* het model. Redacteur: H. M. Slabbekoora, Oostainffel 60 n, Goes. Onderstaande stand kwam voor in de partij J. Mange, Goes (wit) en L. Anderson, Goes, bij de wed strijden om de borden bezetting van de „Goesche damvereeni- ging". L. Anderson. >-■ J. Mange. Zw. 15 sch. op: 3, 4, 7, 9, (12—20), 23, 24. Wit 15 sch. op: 25, 21, 26, 27, 28, 30, 32, 33, 35, 37, 38, 42, 43, 45, 48. Wit had als laatste zet gespeeld 39—33 zwart volgde met 24—29 33 X24 20X29 Om direct schijfverlies te vöóï- komem had wit maar één zet 45—40 14—201 25X14 19X10 28X8 -29—33 38X29 9—13 8X19 18-22 27X18 16X4711 Met de inleidende zet 1420 geeft wit blijk over een diep in zicht te 'beschikken daar een der gelijk overblijvende stand wel erg veel van het voorstellingsvermogen vergt. Bij de laatste zet ontstaan vier mogelijkheden om 3 stukken te slaan. 1813 47X30 dat is verplicht daar naar 24 niet gaat wegens 139. 13—8 20—14 19—13 14X46 8-2 4-9 2X5 9X18 30-24 18—23 5X28 46-45 en Winti Dhr Anderson merkté óp, dat bij! eerste oppervlakkige beschou wing de beste voortzetting 1813 is; zijn inziens geeft 2923 wel een ander beeld maar met weinig remise mogelijkheden. Aan de puzzelaars de taak om deze bewering te logenstraffen. Tb meen dat de volgende vari ant n»g wel ëTurweging vsrëimt au 18-1-3 47X20 43-38 20X31 26X37 daar wit dreigt 138 doet zwart het beste de schijf winst te nemen 3—9 40—34 9x18 34—29 Zwart mag nu niet met 1726 vervolgen men spclc na. 1722 (37—32) 12—17 (30-24) 17—21 (3530) en hoe ontkomt zwart nu aan de dreiging 3228 of 29—23? Indien zwart 1721 speelt volgt (3024) 18-22 (19—13) 10—14 d'e sterkste? daar 2923 —18 dreigt (2923) 14—26 (2419) remise is niet te keeren 11—17 (3530) 20-24 gaat niet vanwege 2318. Puzzelaars aan U de vraag of er nog winst mo gelijk is. De variant nu 1822 geeft wit niet veel hoop meer. (1913) daar anders 4913 volgt 2228 het lijkt mij toe dat (3731) het beste antwoord is 17—22 (48—43) wan neer 30—24 gespeeld wordt volgt 1014 nu speelt zwart 1218 (138 of?) 7121 en zwart staat ongunstig. Of is cï een onder zoeker, die betere perspectieven ziet. Gaarne op of aanmerkingen I Hierbij zij nog vermeld dat dhr L. Anderson de leiding heeft met 18 uit 9 voor dhr J. Sinke met 15 uit 9. Voor oplosliefhebber». Auteur P. Dequée, Luilc. Zw. 12 sch. op: 3, 9, 10, 1-3, If, 18, 20, 22, 23, 25, 27, 28. Wit sch., op: 26, 29, 30, 34, 35, (37—40) 45, 48, 49. Wit begint én wint. Zeeuwsche Dambond. Aagtekerke wint van D.I.D. I Góes met 128 en heeft beslag gelegd op het kampioenschap va* de le klasse. Aagtekerke een onzer kleinste' Zeeuwsche gemeenten stelt zich als voorbeeld in de damsport. Proficiat! Dat Uw voorbeeld na- Volging mag hebben. Tót de volgende Wiek. Voónt ging het over landen en zeeën, langs woestijnen en oases, in steeds feller wordend zon licht. Soms konden Terry en Berry de aarde niet zien, daar ze ver boven het wolkendek vlogen. „Het zal toch geen stratosfeer tapijt zijn?" ver onderstelde Berry angstig. „Dam zou je al niet taeer leven" antwoordde Terry Wijs, „daar is geen lucht. Daazop» gij» er eek plaste» e» jee". „O juist, nou begrijp ik het", zei Berry. „Kijk", zei Terry, „wat een prachtig Oostersch paleis. Wie zou daar wonen?" Maar die vraag kon niet worden beantwoord, want het kleedje begon zoo sterk te dalen, dat de beren zich stevig moesten vasthouden. „We schijnen er te zijn", zei Terry. „Hat -wendt tijd, want ik bege» juist em (hartje tasijtsiak t« w«rda*", gei S«ar.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 6