De oude schoolstrijd. Hst Indonesischs leger Indischs persstemmen Prof. Romme over Linggadjati Verbroedering in Duitschiand Het vredesverdrag met Duitschiand Amerika en Engeland PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Ons leger in Indië De steenkoolcrisis ln Engeland De uitspraak van de Tweede Kamer blijft van kracht Groote uitslaande brand te Amsterdam TTItgeve Stichting „Zecuwsch Dagblad" Hoofdkantoor; Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289 Kantoren: Vlissingen, Walstr. 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aansche Kaai 19, Tel. 2009; Neuzen Vlooswljckstr. Tel. 2062 Geheel onverwacht kwam de ▼orige weck in de Tweede Ka mer de oude schoolstrijd weer ons den hoek gluren. 't Was hij de behandeling v#« het wetsontwerp, dat be doelde den twaalftal tijdens de bezetting tot stand gekomen regelingen op onderwijsgebied, die door het Sesluit Bczettings- maatregelen sinds 20 Septem ber 1944 geschorst zijn, nieuw leven in te blazen, tot een wet telijke regeling zal zijn getrof fen. Echter niet at de gedurende de bezetting genomen maatre gelen wenschte de minister; te bestendigen. Een uitzondering werd o.a. gemaakt voor het z.g. stopbe- sluit, dat naar het oordeel van den minister, voor zoover het betrekking heeft op de stichting enz. van lagere scho len, niet gehandhaafd kon wor den, omdat het in strijd is met de door de Grondwet gewaar borgde vrijheid van schoolstich ting. Niet zonder heftigheid kwam Mevr. Muijzenberg—Willemse (Comm.) tegen dit voorstel in verzet. Zij zag hierin een be voorrechting van het bijzonder onderwijs en ging op ouderwet- sche wijze tekeer tegen de bij zondere scholen, die toen er nog vrijheid van beweging was, als paddestoelen uit den grond ver rezen. Wil men, zoo vroeg zij o.m., weer opnieuw de gelegen heid aangrijpen tot een in bet uiterste doorgevoerden bijzon- dere-schoolbouw Mevr, Fortanier—de Wit (P. v. d. A.) zong, zij het in meer gematigde termen het zelfde liedje. Ook deze afge vaardigde drong er met kracht op aan, dat de grondwettelijke vrijheid van schoolstichting niet zou worden hersteld. Deze strijdlustige dames wer den door de heeren Tilanus en Terpstra behoorlijk van ant woord gediend. De eerste wees cr op, dat de klanken gehouden redevoeringen waren uit een ver verleden, verou derde betoogen uit de dagen van den schoolstrijd, terwijl deze da- neo bovendien blijk gaven niet met de werkelijkheid wat schoolstichting betreft, op de hoogte te zijn. De heer Terpstra sprak in 'denzelfden geest en wees er met nadruk op, dat het z.g. stopbesluit in flagranten strijd is, met de door de Grondwet gewaarborgde vrijheid van schoolstichting. De heer van Sleen (P. v. d. A), die zich aan de zijde van <ie beide vrouwelijke afgevaar digden schaarde, gaf aan de Kamer gelegenheid zich over deze kwestie uit te spreken, door het voorstellen van een amendement, waarbij het stop- besluit gehandhaafd bleef. Veel succes had hij daarmee ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No, 570 Vrijdag 14 Februari 1947 Abonnementsprijs f 3.30 per kwartaal Advertentieprijs 12' cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord, Hoofdredacteur; R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking ven: BARON Mr W. F. E. v. d. FELTZ te Middelburg, Dr K. HUIZENGA te Middelburg, D. J, KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen «n D» W. VROEGINDEWEY te Poortvliet niet. Het amendement werd met 39 tegen 22 stemmen ver worpen en gelukkig niet bij een zuivere stemming van „rechts" tegen „links". Op zichzelf gezien W39 het gevoerde debat niet van veel beteekenis. Maar het )s toch wel vad belang als we het zien als een symptoom. Als een be wijs, dat do schoolstrijd nog niet uitgestreden is cn dat voortdurende waakzaamheid geboden blijft. Onder bevel van een Jappenknecht. Generaal Spoor, die thans weer n|a een kort bezoek aan ons land naas Indië is terug gekeerd, ver telde omtrent het leger van de republiek het volgende: De verschillende vechtclubs in I Indië, die tijdens de Japansche bezetting ontstonden, werden in de TRI ondergebracht. De TRI is eed zeer wankele beweging, zon der eenige kennis van tactiek. De leiding van dit leger der re publiek is niet in handen van mi litairen in den waren zin van het woord, want .Soedirman, het hoofd' van de TRI was onderwijzer, die een paar jaar Japansche opleiding heeft genoten. .Soekarno, collaborateur en land verrader, die vroolijk met de Ja pansche overheerschers samen werkte om Inddë van zijn vrijheid te berooven. En zijn opperbevelhebber, een man die yan de Japanners zijn militaire opleiding genoot Met deze heeren wordt nu op voet van gelijkheid geconfereerd, terwrijl ZV met de noodige onder scheiding worden behandeld. Men herinnert zich het feestmaal, waar Schermerhorn met Soekarno aan zat. Naar aanleiding van de beslis sing van het republlkelnsche ka binet dringt het republlkelnsohe blad „Merdeka" aan op een dui delijke republlkelnsche verklaring ten aanzien van de verschillende punten van de toelichting van de eommlssle-generaal. Het blad schrijft; „De Indi sche delegatie moet nu «n dui- deltjken uitleg publlceeren van de ontwerp-overeenkomst, ge baseerd op de notulen en de cor respondentie der belde delega ties". Volgens het republlkelnsche blad „Soera Oemoem" heerscht in Nederlandsche kringen nog steeds het streven om geheel In donesië In de macht te krijgen- Dit streven wordt bevorderd door invloedrijke elementen, die gedurende de behandeling van Linggadjati ln Se Tweede Kamer duidelijker naar voren kwamen, terwijl dit streven steeds meer merkbaar wordt onder de hooge ambtenaren en militaire autori teiten ln Indië. Het beste leger, dat Nederland ooit had. Ih een gesprek met een A.N.P.verslaggever zeide oud minister Ch. J. J. M. Weiter het volgende over de weerbaar heid van het Nederlandsche le ger in Indië: „Ht leger van 100.000 man, dat wij nu in de Oost hebben, is het beste leger, dat Neder land ooit op de been heeft ge bracht. Het is in waarheid een volksleger en daarin weerspie gelt zich de hooge mate van ontwikkeling en het hooge cul- tureele peil van het Nederland sche volk. 40 pet. van de dienst plichtigen heeft tenminste een Mulo-opleiding. In ons leger weerspiegelen zich tenslotte de goede eigen schappen van ons volk, gema tigdheid, rust, gezond verstand en beleid in moeilijke omstan digheden. De rapporten, die over het leger binnen komen, kunnen voortreffelijk genoemd worden." Marva's per Skymaster naar Batavia Per „Skymaster" van de K.L.M. onder gezagvoering van piloot Mulder, is Woensdag van het vliegveld Schiphol een 10-tal Marva's naar Java vertrokken, ter aanvulling van het m Ba tavia en Soerabaya reeds aan-, wezige continent dezer vrou welijke marinevrijwilligers. Dit is de eerste maal, dat een complete groep Marva's door de lucht naar haar standplaats in de Oost wordt overgebracht. Het vliegtuig was door de slechte weersomstandigheden Dinsdag niet vertrokken. In een officieel communiqué wordt medegedeeld, dut de „zeer eritieka" brandstoffennoodf heeft genoodzaakt tot het instellen van «en centrale commissie van mi nisters «n vertegenwoordigers der industrie, welke den strijdi om den steenkool van dag tot dag zal coördineeren. Tevens is besloten zware straf fen op te leggen voor onwettig stroomverbruik voor huishoude lijke doeleinden. De electriciteits- beperkingen voor huishoudelijke doeleinden zijn thans practisch tot geheel 'Groot Brittannië uitgebreid. KRUIMELT) ES KOLENNOOD IN.ENGELAND Het Britsche ministerie voor brandstoffen en energie heeft bekend gemaakt, dat de beper kingen in het gebruik van elec- trioiteit voor huishoudelijke doel einden met ingang van gisteren ook op de rest van het land van toepassing zullen zijn. De straatverlichting zal tot een minimum worden beperkt. De Belgische luchtvaartmaat schappij Sabena heeft het plan opgevat een vliegdienst van Brus sel naar Cairo te openen. mm Voorloopig zal Hamburg twee uur stroom per dag krijgen. De trams zullen echter tot 7 uur 's avonds blijven rijden- In geconfisqueerde en genatio naliseerde fabrieken in Saksen zijn opnieuw branden uitgebro ken. Men vermoedt, dat opzet in het spel is. Een belooning van 1000 mark is uitgeloofd voor hen, die inlichtingen kunnen ver schaffen. 15.000 fabrieksarbeiders te O- berhausen in het Ruhrgebied hebben betoogd, tegen den le vensmiddelen- en brandstoffen- nood. a Maandagavond is in het plaat selijk hoofdkwartier van de com munistische partij te Catanzaro (Zuid-Italië) een bom ontploft, die aanzienlijke schade aanrichtte. mm Vliegende brigades van de Duitsche politie hebben in de af- geloopen dagen 40 arrestaties ver richt in verband met diefstallen uit kolenvoorraden van gasfa brieken en spoorwegen in Mun- chen-Gladbach. •m Ondanks transportmoeilijk heden en koude bereikte de steen koolproductie in het Ruhrgebied op 28 Januari een nieuw hoogte record, nl. 222.000 ton per dag. De productie in de Fransche zóne neemt eveneens toe. De productie is daan 32.000 ton per dag. warming door gebrek aan ko- CQKsaiïWBÏ'tiïlfJ len niet kon worden gestookt. WHIUOJUDl nllljj Om het werken in de kanto ren mogelijk te maken ge bruikte mp sedert enkele da gen electnsche straalkacheltjes. Vermoedelijk is een dezer ka cheltjes blijven branden «n heb ben: in de nabijheid staande voorwerpen tenslotte vlam. ge vat. Het vuur greep zeer snel, om rich heen cn klom door een luchtkoker langs de achterzijde van het perceel naar de derde étage en zolder. M'et ontzaglijke moeite ge lukte het aan de brandweer door 12 stralen de schade tot de drie bovenverdiepingen van het gebouw te beperken. De parterre, waarin de assurantie maatschappij „Oude Haagsche van 1836" is gevestigd bleef voor het vuur gespaard. Naast den inventaris van de Fire In surance Society 1797 ging ook die van de derde in dit gebouw ondergebrachte verzekerings maatschappij, die van Louis Graeffner op de eerste etage en de inboedel van den impor teur Le Minarik op de derde étage geheel verloren. De schade is zeer aanzienlijk door het verbranden van de archieven der assurantiefirma's en loopt in de tonnen. Lord Tmverchapel, da Britsche ambassadeur 'in de V.S. heeft, naar van bevoegde zijde wordt vernomen, generaal George Mars hall, den Amcrikaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, de ver- zieilcering gegeven, dat da Britsche regeering nog steeds op het standpunt staat, dat een nauwe en voortdurende samenwerking met Amerika van essentieel belang is Voor vrede en veiligheid in de wereld. De Fransche nationale organi satie van ex-gedeporteerden en patriotten is een campagne met aanplakbiljetten begonnen tegen de politiek van „/verbroedering" in Duitschiand. j Onder den kop „Duitschiand i vóór Frankrijk" bevatten deze af fiches een foto van Duitsche krijgsgevangenen, die door een Engelsch gezin in huis zijn ge haald en de verklaring van den commandant der Amerikaansche strijdkrachten in Duitschiand, ge neraal Mc Marney, dat de Duit- schets alle mogelijke hulp dienen te ontvangen om het economische ljven van hun land weder op te bouwen. Washington pessimistisch gestemd Tijdens een te Medan gehouden openbare bijeenkomst heeft Prof. Romme in een voordracht de regeerings- verklaringen van minister Jonkman een noodzakelijke verduidelijking genoemd, zonder welke de aanvaarding van Linggadjati niet verantwoord zou zijn geweest. Spreker voegde hieraan toe: deze verduidelijking schiep geen nieuwe constructie, hetgeen blijkt nit de mededeelingen van de Commissie-Generaal aan de regee ring en ook verduidelijkt wordt door de regeeringsverklaringen. Prof. Romme zeide vervolgens: vertegenwoordiging aan haar eigen uitspraak gebonden, aan gezien men door de aanvaarding van Linggadjati met inbegrip van de toelichting en de regeerings verklaringen zoover gegaan is, als met het welzijn van de Indone sische volkeren en Nederland ver- Te Washington Is men pessi mistisch ten aanzien van het be reiken van volledige overeen stemming op de conferentie der plaatsvervangers te Londen of in den geallieerden bestuursraad te Berlijn. In officieele kringen is men van meening, dat op de komende conferentie te Moskou veel tijd in beslag zal worden genomen door de problemen, die voortko men int het ineenstorten van de overeenkomst van Potsdam en door het vraagstuk van den om vang der Duitsche industrie. An dere kwesties zijn de economische unificatie van geheel Duitsch iand en de herstelbetalingen. Niemand te Washington ver wacht, dat de conferentie van Moskou een ontwerp-vredesver- drag voor Duitschiand zal opleve ren. In de arohieven van het „Wanneer men in dit land zeven eenigbaar is. weken na de aanvaarding van het ontwerp door de Kamer van re- publikeinsche zijde verneemt, dat het allemaal andera is, is dit geen reden om te twijfelen aan de verklaring van de Commissie- Generaal. Het zou ook interes sant zijn te vernemen, hoe men na zeven weken tot deze conclu sie is gekomen. Theoretisch zijn er twee moge lijkheden: ofwel een bepaalde ontwikkeling in de republiek leidde er toe, dat hetgeen op 15 Nov. werd aanvaard, op 11 Februari niet langer aanvaardbaar was, ofwel de Indonesische delegatie en de republikeinscho regeering hebben bjj de parafeering een gewichtig punt van de overeen komst anders begrepen dan de Commissie-Generaal, zoodat de be reikte overeenkomst geen levens vatbaarheid heeft en een afgrij selijk misverstand is. Welke de oorzaken ook mogen rijn, niet alleen de Commissie- Generaal is aan de uitspraak van de Volksvertegenwoordiging ge- bonden, meer tevens ia de Velles- Ik ben niet bereid en ook de Volksvertegenwoordiging zal niet bereid zijn nog een andere lijn te volgen dan die gevolgd is, of af te wijken van deze lijn om te geraken i tot een andere werkbasis, dan I deze, welke op den grondslag van vrijwilligheid en gelijk waardigheid als conditionis- me qua non een duurzaam samengaan van Nederland en Indonesië voorstaat." Prof. Romme voegde hieraan nog toe, dat ook de Volksvertegen woordiging niet bereid is de aan de Indonesische volkeren toe gereikte hand terug te trekken. Hij besloot met de verklaring, dat hij gedurende zijn. reis door Indië de juistheid had ingezien van dit toereiken van de hand, ver vat in de ontwerpovereenkomst van Linggadjati, doch dat hfj ook in de overtuiging was be vestigd, dat het algemeen welzijn oen duurzaam Bamengaan van de volkeren van Indonesië en Neder land eischt. Handelsdelegatie naar Zuid-Amerika Woensdag zijn met het vlieg tuig „Friesland" van Schiphol naaT Zuid-Amerika vertrokken de Ieders van een Nederlandsche han- dtelsdidegatie. 'Dezq delegatie, bestaande uit de heeren: tnr S. F. J. Teppema, di recteur buitenlandsche economi sche betrekkingen, voorzitter C. H. Hoornweg, ministerie van economische zaken, rar P. A. Blaisse, hoofd afd. planning de partement economische zaken, zal onderhandelingen voeren met de Argentijmsche regeering, om zoo mogelijk tot overeenkomst te ktf- men betreffende het goederen- en betalingsverkeer. Mr Teppema deelde voor het vertrek medte: „Nederland heeft het grootste belang bij een aan deel in de voorziening met agra rische- en voedingsmiddelen uit Argentinië, terwijl voor de Ne derlandsche industrie Argentinië kan worden beschouwd als een der grootste toekomstige afnemers. Het is dus van groot belang voor Nederland] om met Argentinië tot een geregeld economisch verkeer te komen." Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken bevindt zich nog niet het ontwerp van een clausule van zulk een ver drag. In sommige kringen be twijfelt men zelfs, of men te Moskou wel tot het vaststellen van de grondprincipes van het verdrag kan komen. Men verwacht niet, dat een, volledige vredesconferentie van alle betrokken geallieerden voor 1948 zal kunnen plaats vinden. TELEGRAM AAN Mr ZAAYER. Driehonderd Amsterdamsche di amantbewerkers onderteekenden een telegram, dat aan Mr Zaayer, procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage werd gezonden. Het luidt: „Diamantbewerkers fabriek Asscher voelen behoefte u dank te zeggen voor uw moedig woord in de zaak Piek. Namen met voldoening kennis van uw waardig protest tegen de met .het volksgevoel strijdige houding der overheid. Betuigen hun sympathie temidden van de aanvallen op u gericht door hen die hun taak van gezagshandhaving en vervuiling van Londensche beloften zoozeer verwaarloozen". VERTREK MARINIERS MILICIENS UITGESTELD. Het vertrek van het transport van 200 mariniers-miliciens per „Nieuw-Holland", dat 29 Febru ari a.s. uit Amsterdam zou ge schieden, is wegens een machine- storing van het schip tot nader order uitgesteld. Provincienieuws DE BILT ZEGT: Weinig verandering. Weersverwachting geldig tot Vrijdagavond, Meest zwaar bewolkt met plaat selijk nevel of mist. Geen neerslag van beteekenis. Weer iets toene mende wind tussohen N.-O, en O. Overdag matige tot lichts voret, De Belgische buitenlandsche handel Mef betrekking tot den buiten- landsohen handel -heeft minister Spaak in de Belgische kamer o.m- verklaard, dat de Belgische uitvoer In den loop van verleden jaar in de verhouding van 1 tot 2 is gestegen. De verwachting, dat de uitvoer einde 1947 tot 50 milliard franc zal zijn opgevoerd is naar de meening van den heer Spaak volkomen gerechtvaardigd. Er zal dan nog slechts in een deficit van 13 milliard voorzien moeten worden. Spaak wees er verder op, dat de commercieele vooruitzichten van België niet slecht genoemd mogen worden. Wat de hervat ting van den handel betreft se dert de bevrijding, neemt België wel de gunstigste positie in, in het centrum van Europa. De sirene's van tallooze wa gens der Amsterdamsche brand weer loeiden Woensdagavond door de oude straten van het centrum der 'hoofdstad, waar, op de Heerengracht 250, op de tweede verdieping aan de ach terzijde brand was uitgebro ken, juist bij een brandverze- keringsmaatschappij, de Fire Insurancce Society 1797, S. J. Schermer. In de felle koude hebben on geveer 60 brandweerlieden het vuur bestreden, zonder dat zij konden verhinderen, dat de drie bovenverdiepingen een uur later in lichterlaaie stonden en volkomen uitbrandden. Merkwaardig genoeg is deze hevige brand het gevolg ge weest van kolenschaarschte. Deze paradox wordt verklaar baar als men weet, dat op de tweed# étage esn centrale ver- Te Portland (Oregon) hebben zeelleden geweigerd een Britsch schip met kolen, bestemd voor Singapore, te laden, met het oog op de critieke kolenpositie in En geland zelf- De consumptieprijs van versche haring mag per stuk niet hooger zijn dan 8 cent De prijs van ge fileerde -bokking is vastgesteld op ten hoogste 12 cent per stuk. mm Volgens den secretaris-gene raal van de communistische Poolsche arbeiderspartij worden ongeveer I millioensPolen in ver schillende landen van Europa dit jaar in Polen terug verwacht. Een 14-jaig meisje te St.- Louis, Missouri, heeft haar va- der doodgeschoten, omdat deze haar verhinderde er met een 13-jarige jongen van door te gaan. In samenwerking met de rijkspolitie van Raamsdonk en Gfeertruidenbcrg hebben amb tenaren van den C.C.D. een groote tarwefraude in West- Brabant ontdekt. Verschillende arrestaties zijn reeds verricht en men verwacht nog meer ar restaties. SPOEDLEVERING VAN STEENKOOL AAN ENGELAND? Volgens dien specialen corres pondent van de „Daily Mail" te Washington zouden Britsche fune tionarissen aldaar „koel" staan tegenover een suggestie van den kant van het Witte Huis om steenkool, welke momenteel met bestemming voor Nederland en andere Europeesche landen onder- Weg is, naar Groot Brittannië te dirigeerem, om tegemoet te komen in de acute steenkoolcrisis. Kapi tein Granville Conway, de trans portdeskundige van den Ameri- kaanschen president, heeft ver klaard, dat een verzoek van Groot Brittannië in dezen geest „goedgunstig behandeld zou wor den": De Britsche woordvoerder wees er echter op, dat tot een der gelijke stap niet kon worden over gegaan zonder overleg met de be trokken landen. Vervaardiging van penieilline in Belgle? Na zijn experimenten, in ver band met de vervaardiging van penicilline in da laboratoria te j meente te Meliskerke in de „Boaz- Toronto (Canada) te hebben be- 'school" bijeen. Waterschappen. Benoemd tot hoofdingeland van het waterschap Schouwen, C. Padmos te Eikerzee. Aan C. M. P. W. Hanssecs te <St.-Axmaland is eervol ontslag verleend als ontvanger-griffier van den Joanna-Mariapolder. MIDDELBURG. „Strijdt den goeden strijd des geloofs." Over heel de wereld trekt het Leger des Heils op tegen de machten, die het geestelijk en zedelijk peil der mensehheid ver lagen. Het motto is: strijdt den goe den strijd des geloofs. In verband met dezen veld tocht houdt het Leger des Heils alhier, Hoogstraat 20, enkele bij zondere samenkomsten. De eerste is op Dinsdagavond 18 Febr. a.s. voor meisjes van 1525 jaar, waar zullen spreken Dr Scheeling te Middelburg en Ds W. Oost hoek te Zoutelande.Er is voorts en zang. Op Dinsdagavond 25 Febr. a.s. zal Ds F. Don te Middel burg in een samenkomst, toe gankelijk voor personen boven 18 jaar, spreken over „Het ge zin in de branding". GOES. Door de politie werd gister nacht een zekere F. L. de IC. in arrest gesteld, wegens openbare dronkenschap. HEINKENSZAND Programma Nationale Feestdag, 's Morgens 10 uur muzikale wandeling door het dorp. Wanneer er nog ijs is zullen 'g middags 2 uur ijswedstrijden worden gehouden- 7 uur: Lichtstoet door 't dorp. Opstellen voor het gemeentehuis. Na afloop optocht, groot kamp vuur op de weide naast de R.K. Kerk met muziek en volksdan sen. Mocht het feest pas na 12 uur kunnen beginnen, dan ver valt de muzikale wandeling door het dorp des voormiddags. Op den Zaterdag na den na- tionalen feestdag zal er voor ds schoolkinderen een attractie ge geven worden. BORSSELE Toen Maandagmiddag de si rene geprobeerd werd en tot tweemaal toe loeide, heerschte bij alle bewoners de meening, dat het moment van de blijde ge beurtenis daar was. Dra bleek echter, dat dit niet het geval was; er werd te vroeg gejuicht. MELISKERKE. 'Onder voorzitterschap van den heer A. Provoost kwam de Schoolvereeniging der Geref. Ge- Op «n nnriftranrj! vsn; Zon en Maan. Zaterdag. Zon op 7,57 u., on der 17.52 n. Maan op 4.40 onder 12,10 u. Hoog water te Vlissingen Zaterdag 15 Februari: 9,82 U, 1,18 22.24 u.L16m, II II ■■Hl—MUI II I 'II PASSAGIERSLIJST M.S. „ORANJE", Op onze kantoren te Goes, Middelburg, Vlissingen, Zierik- zee, Terneuzen en Tholen ligt ter inzage de passagierslijst van het m.s. „Oranje", dat met 724 personen aan boord 27 Jan. j.l. uit Batavia is vertrokken en vermoedelijk 15 Februari a.s. te Amsterdam zal aanko men. eindigd, is dr Feirre de Somer te Brussel terug gekeerd. Naar dr de Somer mededeelde, was zijn reis zeer leerrijk en zal 't resultaat van zijn navorsohln- gen veel bijdragen tot de ver vaardiging van penicilline ln België. Uit jaarverslagen bleek, dat het herstel der schade goeden voort gang maakt. Het aantal leerlin gen was sterk gedaald, doordat Verschillende ouders, zioh blijvend op hun evacuatieplaats hadden ge vestigd. Evenals het vorige jaar werd op de schuld 1 1000— af gelost. Bij een bestuursverkiezing wjerd in de plaats van P. Wisse Szra, die wegens ziekte moest be danken door de leden gekozen de heer S. Wisse Wzn, die deze be noeming aannam. 'De heeren J. Francke Mzn en A. de Visser werden herkozen. - Bestuur en personeel der Boaz-school" te Meliskerke or ganiseerden een ouderavond. Mej. A. M. Botting sprak over „Op voeding" terwijl de heer H. Jan sen, hoofd der school refereerde over: „Eergevoel als gave en op gave". Niettegenstaande de felle koude was het schoollokaal goed bézet. In de pauze werden thee en versnaperingen aangeboden. Het was een goede avond, die die band tusschen school en huis versterkte. - Voor dë afdeeling „Vrede rust" te Meliskerke sprak Ds H. Veldkamp naar aanleiding van Joh. 5 118. Spreker bepaalde zijn aandachtig gehoor bij: le Christus en het menschelijk ego isme, 2e. Christus en. de neutrali teit en 3e. de zonde der nalatig heid. Na afloop sprak de voorzitter de heer H. Jansen een woord van dank tot den Spreker voor dit klare Christo-cemrische woord en wekte de hoorders op als contri buanten toe te treden tot deze af deeling. - Ook in Meliskerke werden voorbereidingen getroffen om den a.s. Nationalen feestdag op be scheiden wijze te vieren. 's Middags om 2 uur zal in het kerkgebouw der Geref. Kerk een dankdienst gehouden worden. De 'Chr. Zangvereeniging „Con Amore" onder leiding van den heer H. Jansen, zal enkele liede ren ten gehoorte brengen. Ook een speciaal géboortelied. Ds Oost hoek, Ned. Herv. predikant te Zoutelande zal een feestrede uit spreken. Het geheel zal onder lei ding staan van den Burgemeester van Meliskerke den heer A. J. Huijsman. Herauten te paard zul len de geboorte aankondigen in het dorp. De schoolkinderen zullen ge- tracteerd worden. ZIERIKZEE Indien het eenigszins moge lijk is zal de stadsloop, geor ganiseerd door de Athletiekver- eeniging „Zeelandia' te Zie- rikzee, op den feestdag door gaan. Start en finish zijn op het Havenpiein." Het parcours is circa 2 k.m. lang. De start voor Junioren vindt om kwart over 2 plaats, die voor de Senioren om half 3. Voor iedere groep zijn drie prijzen beschikbaar gesteld. Kerk en Zending- JK. H. P. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Nieuw- .Scheemda A. Brill te Wetsinge- Sauwerd, 'Bedankt voor Stadskanaal en Nieuw-iWeerdinge E. Kempenaar te Goenga; vbor Culetnborg D. Huistra te Zelhem voor Hantum M. J. J. Bonting te Exmorra. Tweetal te Voorthuizen, Bokma te Waarder en J. Meuleman te Den Ham. Geref. Kerken. Beroepen te Bennebroek, de Ruig te Putten; te Kat wijk aan Zee (2e pred.pl.), W. A. Krijger te Oostwold (Old) te Raard, S. J. Barends, cand. te Zeist; te Kornhorn, T. V. d. Meulen te Daarle. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Beroepen te Pieterburen, K. J. Dijkema, cand. te Ten Boer. Aangenomen naar Lutten- Gramsbergen, M. Janssens te Schouwerzijl. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te De Krim, P. H. v. Marrum te Nieuw-Amster- dam; te Oud-Beijerland, W. Heerma te Rotterdam-C.; te Rotterdam-Charlois, G. H. Pol man te Rozenburg. Geref. Gemeenten. Beroepen te Benthuizen, Hil versum en Scheveningen, M. Blok te Zeist. Onderwijs. Aan de Landbouwhooge- school te Wageningem slaagde voor het propaedeutisch exa men de heer J. Dekker te 's Heerenhoek. Aan de school met den Bij bel te Souburg, hoofd dhr A. A. Los, is voor den tijd van 3 maanden benoemd mej. Dorst, gerepatrieerd u|t IjjdlW.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1