De begrootins van Oorlog Onze handelsbalans sterk passiefl Geheime notulen Od- PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Donderdag 13 Februari 1947 0e Nederlandsche In- en uitvoer In 1946 Verhoogde arbeidsproductiviteit noodzakelijk De toestand te Palembang Britsche interventie in lndo»Ghina? „Vrijheid van nieuwsuitwisseling" Nederland krijgt een pluim WAT OP DEN BON? Hooge uitgaven onvermijdelijk Met ernst wordt gestreefd naar bezuinigin g Onafhankelijkheidsverdrag van Oostenrijk Weer een botsing Amerika-Rusland Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor! Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289 Kantoren! Vliesingen, Waletr. 83, Tel. 188) Middelburg, Rou- aansche Kaai 19, Tel. 2009) Neuzen Vlooswijcketr, Tel. 2052 Usggadjatl en wat daarmee Terband houdt, itaat opnieuw in het middelpunt der belangstelling. Opnieuw is weer gebleken op boe on-democratlsche en wï) moeten er aan toevoegen on-des- kundige wijze deze voor Neder land en Indiii toch zoo lioogst balangrUk« zaak is behandeld. Hoe bekwaaift de leden van de O.-G. elk op zijn eigen terrein ook mogen zijn, aan het noodige inzicht en de noodige deskundig heid heeft het hun by de behan deling van de Indische kwestie ontbroken. Toen het basis-accoord in de Btaten-Generaal aan de orde kwam, moesten do afgevaardig den die tot oordeelen geroepen werden zich tevreden stellen met een Regeeringsverklarlng en een toelichting van de C,-G., die ge heel opgebouwd was uit de notu len van de conferentie, die echter geheim werden gehouden en waarvan zelfs de Kamerleden geen Inzage konden krügen. Via het blad „Elsevier" heeft het Nederlandsche volk omtrent die notulen zoo een en ander gehoord- Veel moois was het niet. Nu komt echter de hoer Max Tan Poll vertellen, dat de ont hullingen van „lEEsevler" zyn te beschouwen als „giftige woord verdraaiing" en 'hii geeft dan en kele voorbeelden, waaruit dat zou kunnen blijken. Dit geschil kan gemakkelijk worden opgelost door de notulen zooal niet te pubheeeren, dan toch voor de Kamerleden ter in zage te leggen. Van meer belang is echter wat de heer van Toll verder onthuld, ült wat hij meedeelt blijkt duide lijk, dat dfi z.g. notulen slechts een zeer onvolledige weergave van de debatten behelzen. Daar ze zoo verklaarde hij alleen voor intern gebruik wa ren bestemd en vaak in grooten tijdnood moesten worden nagele zen, alvorens vastgesteld te wor den, werd vaak met een formu leering genoegen genomen, welke voldoende was om insiders het gevoerde debat weer voor den geest te brengen- Dat is toch géén kleinigheid. Bij de officieele onderhandelin gen te Linggadjati kwamen hoogst belangrijke zaken van economi- schen, financieelen en ook van geestelijken aard aan de orde. De toekomst van Nederland en Indië, stond hier op het spel. Maar men gunde zioh niet den tü'd de zaken behoorlijk te behan delen. Er was tijdnood zegt de heer van Poll. En daarom stelde men ach tevreden met slecht gefor muleerde notulen en gunde men zich niet den tüd de concept- notulen alvorens deze vast te stellen, rustig na te lezen. Met alle respect: wordt het biet tüd de C-G. die zoo weinig be- ''grip blijkt te hebben van de be- teekenis van haar taak, terug te roepen? ZEEUWSCH DAGBLAD en andwoeng Zon en Maan, van 2e JAARGANG No. 569 Abonnementsprijs f3.30 per kwertaal Advertentieprijs 12' 3 cent per m.m, Rubriek Kabouters 5 cent per woord. Hoofdredacteur! R. ZUIDEMA Directeur! JACO. DE SMIT Met vaste medewerking ven: BARON Mr W. F E. v.'d. FELTZ te Middelburg, Dr K. HUIZENGA te Middelburg, KARELSE te Goes. Ds R. SLOFSTRA te Vllsslngen en D. W, VROEGINDEWEY Poortvliet D. Vrijdag. Zon op 7.59 u, onder 17!50 u. Maan op 3.33 u., onder 11.38 u. Hoog water te Vlisslngen Vrijdag 14 Februari: 8,14 u 1.31 m,, 21.02 v., 1.25 n>. Palembang-T.R.I. ingediende of- ficieele proteit tegen het feit, dat dc Nederlandsche soldaten hun overgebleven voedsel tusschen de bedelaars verdeelden, hetgeen ge noemd werd: „een echte Nica- stunt". Aldus besluit de „Nieuws gier". Hel republikeinsche persbureau Antara 'bericht, dat de Partai Na- sional Indonesia (P.N.I.) een op roeping tot de Indonesiërs heeft gericht tot de vorming van oen „front van nationale eenheid", dat ten doel heeft de aanvallen van het kolonialisme en het imperia lisme af te slaan. De oproep is uitgevaardigd met het oog op de nieuwe ontwikkeling rpiidom Linggadjati. JAVANEN NAAR SUMATRA. De republikeinsche minister van Sociale Zaken heeft volgens het republikeinsche persbureau Anta ra verklaard, dat in den loop van dit jaarlO.OO personen met 30.000 gezinsleden uit Java naar Suma tra zullen transmigreeren voor de vorming van nederzettingen. PROF. ROMME' TE MEDAN. Prof. Romme en zijn gezel schap hebben geruimen tijd ver toefd onder de soldaten in de stellingen rondom Medan, waar bij belangstellend geïnformeerd werd naar de wenschen en de ge voelens van de jongens. Prof. Romme werd vergezeld door den regeeringsadviseur voor politieke zaken op Sumatra, Dr J. van der Velde, en den terri- torialen hoofdofficier, luit. kol. Supheert Prijsstijging te Batavia, Naar de „Nieuwsgier" meldt, heeft de grootere geldruimte 'speciaal bij de Europeesche be volking geleid tot een krachtige prijsstijging 'op de passars. De laatste weken zijn de prijzen der voornaamste levensmiddelen op den passar „Glodok" 30 tot 40 pet. gestegen. SUIKERVOORRAAD IN BESLAG GENOMEN. De Nederlandsche troepen heb ben bij een actie ten Zuiden van Soerabaja aan het einde van de vorige maand een hoeveelheid' van 15.000 ton suiker aangetroffen. Deze suiker, welke in pakhui zen was opgeslagen, zal naar Soe rabaja worden vervoerd. In <fe radiorede welke Mr P. geveer 70 procent van den invoer Blaisse, hoofd van de afd. Plan- door uitvoer werd gedekt in een ning van het ministerie van Eco- tijd, dat Nederland belangrijke in- nomische Zaken Dinsdagavond kómsten genoot uit aan het bui- heeft gehouden, gaf hij een korte tcnland verstrekte leeningen, zal analyse van dc vooruitzichten van het duidelijk zijn, dat onder de onzen in- en uitvoer in het nieuwe jaar. In 1946, aldus spreker, is ge leidelijk een verbetering van de economische positie van Neder land ingetreden. Zoo kon de pro ductie worden opgevoerdl, hetgeen niett alleen de binnenlandsche con sumptie ten goede kwam, en een voorziening met kapitaalgoederen in belangrijke mate mogelijk maakte, maar ook het gevolg heeft gehad, dat onze export kon toenemen. Waren er in den aanvang van 1946 een groot aantal onzekere factoren, zooals de energie, de beschikbare deviezen, leverings- en afzetmogelijkheden en 'de ar beid, welke een planning van on ze productie aanzienlijk bemoei lijkten, de uitgangspunten voor 1947 zijn iets vaster omlijnd. Er bestaat een iets grootere ze kerheid, zonder echter te willen beweren, dat de hier bedoelde on- huidige omstandigheden meer dan ooit de noodzakelijkheid aanwezig is in de verhouding van de in. en uitvoer op den kortst mogelijken termijn verbetering te brengen. 'De laatste maanden van 1946 gaven een sterke stij'ging van den uitvoer te zien. Bedroeg de uit voer medio 1946 nog maar rond f 40 millioen per maand, in De- cdnfber kon het cijfer van rond f 130 millioen worden bereikt. Hoe verheugend op zichzelf ook deze ontwikkeling is, men hoede zich ervoor hieruit verkeerde con clusies voor 1947 te trekken. Naar verhouding is nl. de Agrarische uitvoer in de laatste maanden van het jaar altijd ten gevolge van den sterken seizoenexport relatief hoog. De uitvoer, welke in deze laatste maanden van 1946 in den agrarischen sector werd bereikt gemiddeld ruim f 60 millioen zal niet als gemiddelde voor 1947 mogen worden aangenc/men. Ware van f900 millioen afa taak- EXPLOS1E IN HAVEN VAN HAIFA. Naar verluidt, heeft zich in de haven van Haifa een hevige ex plosie voorgedaan. Volgens een onbevestigd bericht nit Haifa werd de explosie ver oorzaakt door het tot ontploffing brengen door de Britsche militai- steiling verantwoord worden,ren van een in het havengebied De „Nieuwsgier" van 8 dezer schrijft omtrent de tegenwoordige situatie te Palembang o.m. het .volgende: tè Palembang o.m. het Volgende „Roodwitblauw en roodwit Wapperen gezellig naast elkaar op den watertorepi, welk groot ge bouw broederlijk door het Neder landsche gezag en het republikein sche bestuur gedeeld wordt en dit symbolisch geheel is inderdaad fypeerend voor den toestand in de inoessi stad, waar het leven zijn pormalen gang hervonden heeft. Iedereen kan zich vrij door de geheele stad1 bewegen, uitgezon derd ia het centrum waar Indo- «esiers een pasje moeten laten rien, doch wanneer men den stroom Indonesiërs door de con trole ziet gaan, 'dan is het duide lijk dat deze controle piet over dreven streng is. Met betrekking tot de in het Palembangsche aangerichte schade door de gebeurtenissen van begin Januari deelt de „Nieuwsgier" mede, dat langs de Moessi wat huizen Vernield zijn, evenals het Charitas-hospitaal, terwijl de Me- thodistenkerk zwaar beschadigd 1», doch dat is dan ook alles. „De Nederlandsche troepen de den overigens enkele minder ple- rierige ontdekkingen: zoo Vonden pij in het overgenomen gebied een bedelaarskolonie, waar volgens vijftig overlevenden in December zestig menschep doodgehongerd rijd. De gevangenisbewoners bleken wandelende skeletten en wekten bij enkele Hollandsche jongens, die in Duitschland geweest zijn, herinneringen op aan Beisen. Hoe moeilijk het is tot weder zijds begrip te komen, bleek weer ^teni uit het eind 1946 door de Volgens het nationalistische blad „Advance 3" dat te Calcutta verschijnt, zou de Britsche regee ring pogingen in het werk stellen in Indo-China te intervenieeren. Sarat Tsjandra Bose, vroeger minister in de voörloopige regee ring van Voor-Indië, zou worden aangezocht om als bemiddelaar op te treden. Deze heeft echter Ver klaard, dat de Britsche regeering geen contact met hem had gezocht inzake Vietnam. Wel heeft hij den vice-president van zijn regee ring verzocht om paspoorten en vervoer voor een groep van 200 vrijwilligers voor Vietnam. Deze vrijwilligers, aldus Bose, zijn het bewijs dat het nationalistische Voor-Indië aan de zijde van Vietnam staat. zekere 'factoren voor 1947 niet dit wel het geval, dan zou 1947 meer aanwezig zijn. Al heel dui- een agrarischen export moeten delijk blijkt dit thans ten aanzien worden bereikt van rond f 750 van de energieverstrekking: zoo- millioen en dus bijna een verdub- wel de staking in de V.S., als de beling van 1946. Veeleer zal de levering van kolen, gas en elee- export van agrarische en tuin- triciteit uit Duitschland, alsook de bouwproducten* gezien de groote vorstperiode hier te lande, zijn er onzekerheden, welke voor 1947 een duidelijk bewijs van hoezeer worden verwacht ik denk hier- d'e situatie zich tdkenmale kan bij b.v. aan Duitschland slechts wijzigen. I een bescheiden stijging laten zien. Met betrekking tot den De industrieele uitvoer daaren- in- en uitvoer kunnen de tegen cal 'n verdergaande stijging volgende cijfers worden ge- kunnen vertoonen. Het Nëder- geven. Ingevoerd werd voor land'sche prodhetie-apparaafc is ruim f2200 millioen, terwijl Nst de laatste helft van 1946 de uitvoer ruim f 800 mil- ?P Eang gekomen en belangrijke lioen bedroeg. Rekening hou dend met het gestegen prijs niveau, beteekent dit naar de waarde ruim 50 procent van den vooroorlogschen in voer en ruim 25 procent van den vooroorlogschen uitvoer. De handelsbalans is sterk pas sief: slechts 35 procent van den invoer is door uitvoer gedekt. Waar voor den oorlog reeds on- bestellingen zullen thans kunnen worden uitgevoerd, welke in den loop van 1946 werden geplaatst Dit geldt in belangrijke mate voor de metaal- ea eiectro-techni- sche industrie. Volgens spr. bestaat de mogelijkheid voor de gehee le industrie in 194/ een ex port van f800 millioen te bereiken. Zelfs kan een cijfer Bij de geboorte van Prins of Prinses De geboorte-aangifte. De heer F. J. van Beeck Cal- koen, burgemeester van Baam, die als ambtenaar van den burger lijken stand op Soestdijk de acte der geboorteaangifte zal opmaken, deelde 'mode, dat hem nog niet be kend was wanneer de aangifte waarbij zooals men weet dë mi- nister-presidient en de vice-presi dent van den Raad van State als getuigen zullen optreden zal plaats hebben. Krachtens het Burgerlijk Wet boek moeten aangiften van 'bootten door den vaderworden gedaan uiterlijk drie dagen na de bevalling. Zondagen en daarmede gelijkgestelde dagen niet 'medege- rekend. Aan deze bepaling wordt natuurlijk ook in dit geval de hand gehouden. Vermoedelijk zal' de aangifte den dag na de geboorte geschie den. Daarbij zal dan tegelijkertijd bekendheid Svörden gegeven aan de namen van het kind'je, welke in de acte moeten "worden ver meld. Het Nederlandsche volk zal door geschrift, woord! en beeld van deze plechtigheid ih dë biblior- theek van het paleis in kennis worden gesteld, want er worden twee journalisten, een radiorepor- te'r, een filmoperateur en eenige fotografen toe uitgenoodigd. beschouwd Zoowel hij den invoer als den uitvoer is een, aantal vraagstukken betrokken, welke beginselen van onze economische politiek raken. Zooals de industrialisatiepolitiek, de economische samenwerking Itnet België en de ontwikkeling van onzen handel met Indië en Duitschland. Maar hoe men het ook keert of wendt, de welvaart kan slechts toenemen, indien de arbeidspro ductiviteit stijgt. Slechts een hoo- gere productie beteekent een wer kelijke verbetering: daardoor zal een .stijgende export mogelijk zijn, hetgeen tengevolge heeft, dat er middelen worden geschapen om den invoer te financieeren en zoo het nog steeds verontrustend te kort op de betalingsbalans te ver minderen. Het Amerikaansche departe ment van Buitenlandsche Za ken koestert plannen voor het voeren van bilaterale onder handelingen met andere landen over „vrijheid van nieuwsuit wisseling'", aldus werd door William Benton, Amerikaansch onderminister van buitenland sche zaken, bekend gemaakt. Het doel van deze onderhan delingen is te komen tot ophef fing van enkele der politieke en economische barrières, die de nieuwsuitwisseling tusschen de Ver. St. en andere landen belemmeren. Het plan voorziet o.m. in ver laging van porto voor kranten, tijdschriften en boeken en bronaanduiding van publicaties en radioberichten. gevonden hom. Premier van Noord-lerland bezoekt ons land. De premier van Noord-ler land, Sir Basil Brooke, heeft gisteren in het parlement ver klaard, dat hij diep onder den indruk was van het prachtige werk, dat door de Nederlan ders wordt verricht om ge- inundeerd land terug te win nen, de industrie weer op gang te brengen en hun economie te herstellen. Hij dankte het' Ne derlandsche volk voor de be tuigingen van achting en vriendschap jegens het volk van Ulster. Tevoren had een lid van de oppositie onder protestgeroep beweerd, dat de premier voor zijn bezoek openbare gelden had gebruikt. De premier verklaarde onder toejuichingen, dat hij de reis uit eigen zak had betaald. krijgen we deze week 16 Februari t.m. 1 Maart, Bonkaarten KA, KB, KC 703 (strook no. 1): 61-1 Brood: 800 gr. brood. 61-2 Brood: 400 gr. brood. 61-1 Boter: 125 gr. boter. 61-2 Boter: 125 gr. margarine of 100 gr. vet. 61-3 Boter: 250 gr. margarine of 200 gram vet. 61-1 Melk: 4 liter mglk. 61-2, 61-3 Melk: 7 liter melk. 61-1 Vleesch: 100 gr. vleesch. 61-2 Vleesch: 400 gr. vleesch. 61-1 Algemeen: 250 gr. kaas. 61-2 Algemeen: 2 eieren. 61-D Reserve1600 gram brood. 61-E Reserve: 200 gr. kaas. 61-K Reserve: 800 gr. brood. Bonkaarten KD, KE 703 (strook no. 1): 62-1 Brood: 800 gr. brood. 62-1 Boter: 250 gr. boter. 62-2 Boter: 125 gr. margarine of 100 gr. vet. 62-2, 62-3 Melk: 12 liter melk 62-1, 62-2 Vleesch: 100 gr. vleesch. 62-1 Algemeen: 100 gr. kaas. 62.-2 Algemeen: 2 eieren. 62-R Reserve: 800 gr. brood. 62-U Reserve: 500 gr. rijst of kindermeel (uit rijst be reid) pi kinjder biscuits. Bonkaarten MA, MB, MC, ME, MF, MG 703 (strook no. 1): 61-4 Brood: 800 gr. brood. 61-4 Boter: 250 gr. boter. 61-4 Margarine: 250 gr. marga rine of 200 gr. vet. 61-4 Melk: 5 liter melk. 61-4 Vleesch; 300 gr. vleesch. 61-5 Vleesch: 100 gr. vleesch. 61-4 Kaas: 200 gr. kaas. 61-4 Eieren: 5 eieren. Op 20 Februari zullen bon tien worden aangewezen voor suiker, versnaperingen en tabak Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 14 Fe bruari a.s. worden gebruikt, met uitzondering van de bon nen voor melk, waarop eerst Aan de memorie van antwoord een begin worden gemaakt met ^rderf ge- op het voorloopig verslag der I deze uitrusting. Niettemin wordt j,Qcht ITALIË KRIJGT DE HANDEN VRIJ. Een van de eerste gevolgen van de onderteekening van het vredes verdrag met Italië was het in be slag nemen van 150.000 pakjes sigaretten en een hoeveelheid kof fie ter waarde van ongeveer 50 millioen lire aan boord van een Engelsch schip in de haven van Genua. Volgens het 'verdrag heeft de döuane namelijk weer het recht de in Italiaansche havens gemeer de schepen te doorzoeken. De goe deren werden in beslag genomen; de reeder kreeg een boete van 30 millioen lire. fierste Kamervan het dep. van Oorlog is het volgende ontleend: De ophouw van het leger, welke van dern grond af moest geschie den, zoomede het op 'korten ter mijn uitzenden van troepen naar Nederlandsch In- d i maken hooge uitgaven onver mijdelijk, welke nog niet kunnen worden vergeleken met de kosten, verbonden aan het in stand houden van een leger onder normale om standigheden. In dit verband is het belang wekkend te constateeren, dat voor reeds thans met ernst gestreefd naar vermindering der uitgaven, waar zulks mogelijk is. Vrijstelling onder wijzers. De vraag of aan de regeling betreffende de "vrijstelling van on derwijzers ten voile terugwerken de kracht kan worden verleend, is nojg in onderzoek en maakt een onderwerp van overleg uit tus schen den minister en zijn ambt genoot van Onderwijs. Ook het vraagstuk der vrijstel ling van dienstplichtige leeraren Nu het tijdstip der Blijde Gebeurtenis nadert, worden allerwegen maatregelen getroffen, om het heugelijk nieuws t.z.t. te ver kondigen. De herauten te Baarn hebben hun costuums reeds voor den dag gehaald en deze aangepast. Tijdens de bijeenkomst van de stellen ter bespoediging van het het jaar 1947 bij voorbeeld de "nS vat> «uensipucnuge leeraren V.S. nog 1/3 van hun totale uit- j vor-mt nog een punt van overleg gaven voor defensiedoeleinden be- voornoemden ambtgenoot. stemmen. Zweden H en Zwitser-, De immster acht het echter met 1 nd 1/5 mogelijk alle dienstplichtige leer- 3 De handhaving van recht en jachten vrij te stellen in ver veiligheid in Nederlandsch-Indië Jand^.et den ,n°S stetfds bestaan" vordert van Nederland nu een- den kadernood. maal een bijzondere inspanning op militair gebied. De regeering zal AMFR.ka raat zich gelukkig prijzen, indiën deze tui i\/\ uftftl militaire taak spoedig zal zijn vervuld. Luxemburgsche Regeering treedt af. De Luxemburgsche coalltie- regeerlng heeft gisteravond offi cieel medegedeeld, dat zij besloten heeft Groot-Hertogin Charlotte baar ontslag aan te bieden, plaatsvervangers, speciaal belast met het opstellen van het onaf- hankelijkhei'd'sverdrag voor Oos tenrijk, ïs het tot een scherpe woorden-wisseling tusschen den Amerikaanschen en den Sovjet vertegenwoordiger gekomen. Deze woordenwisseling ontstond tengevolge van een Sovjet-voor stel, dat aan dë clausule met be trekking tot het verbieden van een toekomstigen anschluss met Duitschland een zin zou worden toegevoegd, waarbij pan-Ger- maansche propaganda in «enigen vorm wordt verboden, i Generaal Mark Clark (V.S.) verklaarde dat een dergelijk Ver bod in strijd was met de vrijheid van meeningsuiting. Een verkeerd begrip van ongebruikte woorden zou kunnen leiden tot inmenging in de binnenlandsche aangelegen heden van Oostenrijk door de Sovjet-Unie of eenig ander land. 'Goesef (S.U.) protesteerde te gen een dergelijken uitleg en zeide dat vrijheid van spreken niets met het onderwerp te maken had. De bijeenkomst 'werd1 daarop op voorstel van den Engelschen ver tegenwoordiger verdaagd'. Tevoren hadden de plaatsver vanger» een aantal Britsche voor werk, dat op 25 Februari geëin digd moet zijn, aangenomen, waarna zij overgingen tot bespre king Van het rapport van de po litieke cohimissie. Zij keurden clausules met betrekking tot er kenning doof Duitschland van den Oöstenrijkschen staat tot demo cratische instellingen en verlcie- zingen in Oostenrijk en 'bescher ming van menschenrechten goed. Tevens werd een ontwerp- De niet-aangewezen bonnen van de bonkaarten 701 kunnen worden vernietigd. Geldig blij ven slechts bon 59-1 en 60-1 Algemeen voor petroleum. Niettemin dient zij met de nood zakelijkheid rekening te houden, dat in het voorjaar 1947 een aan vang zal zijn te maken met de absoluut noodzakelijke aflos sing van onderdeelen van het K.N.I.L. In het daaropvolgende najaar zullen reeds onderdeelen der koninklijke landmacht hun tweejarig verblijf in de tropen hebben volbracht en zal dan ook voor hun aflossing gezorgd moe- BEZUINIGEN De Amerikaansche subcommis sie van den Senaat voor de be grooting heeft na een debat, dat den geheelen dag geduurd heeft, een voorstel tot aanbeveling van 6 milliard dollar bezuiniging in de begrooting van president Truman aangenomen. De aanbeveling wordt waar- schynHjk Vrydag naar de se naatscommissie voor de begroo' ting gezonden. De Amerikaansche stafchef generaal Eisenhower had ten worden. De hooge kosten, aan als protest doen hooren, dat ver deze verwisseling van troepen verbonden, zijn helaas onvermij delijk. Dit neemt niet weg, dat de re geering er naar zal blijven stre ven het oorlogsbudget tot dat uiterste te beperken, waartoe zij artikel goedgekeurd, waarbij i )can gaan binnen het kader barer wordt bepaald, dat de_ geallieerde plichten zoowel in als buiten en verbonden mogendheden Oos tenrijk er binnen zes maanden, nadat het yerdZag Sn werking is getreden van dn kennis moeten .stellen welke der met Oostenrijk voor den anschluss gesloten bila terale verdragen van.kracht zul len blijven. Vrijdag zullen de Joego-Slavi- scbe en Oostenrijksche vertegenr woordigers 'worden gehoord. DE BILT ZEGT: Aanhoudende vorst. Weersverwachting geldig tot DonderdagaVond. Zwaar bewolkt met een enkele verspreide opklaring, plaatselijk ting een belangrijke rol m het wat lichte sneeuw. Meest matige oorlogsbudget. Afgezien^ Van het wind tusschen Noordoost en Oost naar Nederlandsch-Indië gezon- -Strenge tot matige vorst. den materiaal, moet feitelijk nog Europa. Veel zgl daarbij uiter aard afhangen van de ontwikke ling van den toes^nd in Neder landsch-Indië. De omstandigheid d'at het momenteel onvermijdelijk is onderdeelen van het K.N.I.L. af te lossen door troepen der Kon. Landmacht, maken het helaas Wei nig waarschijnlijk dat reeds spoe dig een belangrijke verlaging van de troepensterkte Van de Kon. Landmacht zal kunnen worden be werkstelligd. Bij den opbouw van het leger van den gron'd1 af spelen de uit gaven voor de materieele uitrus- mindering van de voor het leger uitgetrokken bedragen de verde digingsplannen zou verlammen. BELGISCHE SUBSIDIES VOOR LEVENSMIDDELEN. Niet alleen in Nederland, maar ook in België worden de pryzen voor bepaalde levensmiddelen door middel van regeeringssubsidles laag gehouden. Zoo heeft de Bel gische regeering in 1946 jfoor brood een subsidie verleend van 2 milliard, voor vleesch van 144 milliard en voor aardappelen en melkproducten 5'/> milliard francs. Voor 1947 zullen deze subsidies echter belangryk lager zyn. De subsidies voor suikerbleten worden geheel afgeschaft. EEN VERKLARING. Vertegenwoordigers van het Prov. Bestuur Zeeland Ned. Volksherstel en praeses en pro scriba van het Classicaal Bestuur van Middelburg hebben, onder voorzitterschap van den heer A. Schout, een samenspreking gehad op 11 Februari 1947 over de ver deeling der gelden van het Fonds Noodgébieden op Walcheren; Na uitvoerige en openhartige be sprekingen is komen vast te staan, dat van opzettelijk uitsluiten van kerkelijke en religieuse belangen bij de verdeeling geen sprake is geweest en het Provinciaal Co mité gebonden was aan de richt lijnen door het landelijk Bureau "s-Gravenhage van Ned. Volks herstel uitgegeven, te weten: de volgorde medisch-hygiënisch, so ciaal, cultureel en economisch. Beide partijen betreuren da voorbarige en onvolledige publi catie in de Prov. Zeeuwsche Cou rant van 9 Nov. 1946. Praeses en pro-scriba van het Class. Bestuur van Middelburg verklaren, dat gezien de richtlijnen van het landelijk Bureau 's-Gra venhage van Ned. Volksherstel het Prov. Bestuur Zeeland' Ned. Volksherstel geen enkele blaajn treft Hartjes. L. C. Spijkerboer. F. J. ter Beek. Mr A. C. Van Epenhuysen J. A. Vlamingde Koek. L. P. van Oorschot. m Waarschijnlijk door onoplet tendheid is .een landbouwer te Bergentheim door een trein van dë lijn Zwolle-Coevorden gegre pen en op slag gedood. Te Rotterdam ls een twee- Jarig meisje in een kufp met heet water gevallen. De kleine ia kort daarop overleden, Metalen huishoudelijke artikelen vrij? Het Rijksbureau voor Metalen in Den Haag heeft, volgens de Tyd, het Ministerie van Econo mische zaken in overweging ge geven die huishoudeiyke artike len die uit metaal vervaardigd zyn, zoowel emaille als aluminium voortaan zonder bon te laten ver- koopen. Wanneer het Ministerie deze toestemming verleent, zullen dus potten en pannen nog üeze maand vry van distributie komen.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1