OuJ^minisler Wel ter Linggadjati finish Onderteekening vredesverdragen Vakcentralen en prijspolitiek De toestand op Ameland Gemeentelijke zelfstandigheid PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND prullige verdrag Fransch-offensief in Indo-China. Linggadjati verworpen Amerika bereid tot ontwapening. Londen zonder stroom Pachters van Belgische en Fransche eigenaren Ongerustheid ongegrond Duitsch barbarisme in Polen I TTitgare Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tol. 2438, Giro 274289 Kantoren: Vlissingen, Walstr. 33, Tel. 108Middelburg, Rou- aansche Kaai 19, Tel, 2009) Neuzen Vlooswijckstr, Tel. 2052 Goede woorden heeft de minis ter van Binnenlandsche Zaken in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer, aan dit onderwerp gewijd. „Ondergetcekende, aldus die minister, „prijst zich gelukkig geen adsiructic te behoeven voor de stelling, dat de ge meentelijke zelfstandigheid een der peilers is, waarop de Ne- derlandsche Staat is gegrond vest. Centralisatie en het aan vatten der zaken van bovenaf oefenen een verlammenden in vloed uit op het initiatief der burgerij. Zooveel mogelijk zal dan ook bevorderd moeten wor den, dat de gemeentelijke stuw kracht weer tot haar recht kome. Een der essentialia daar toe is, dat de gemeenten de be grooting weer sluitend kunnen maken en den noodigen arm slag zullen hebben voor het ne men van initiatieven. Terecht werd er dan ook in het Voorloopig Verslag op gewe zen, dat het locaal verantwoor delijkheidsbesef wordt aange tast, indien het Rijk genoopt is, de tekorten bij te passen.'' Gulden woorden. Maar die nog meer beteekenis zullen krijgen indien ze ook door da den wordt gevolgd. Twee dingen zijn noodig I)e gemeente1!', moeten niiet telkens geprest worden tot het doen van uitgaven, waarvan zij zelf de noodzakelijkheid niet inzien en aan den anderen kant moeten ze meer armslag verkrijgen. Br moet een eind komen aan het thans maar al te veel gevolgde systeem, waarbij de gemeenten zoowel wat betreft de inkomsten als de uitgaven, onder curateeie zijn gesteld. Centralisatie en het aanvat ten der zaken van bovenaf oefenen inderdaad een ver lammenden invloed uit. Wij zijn dankbaar, dat de minister dit blijkt in te zien. Dankbaar ook, dat hij ver klaarde, dat „met alle kracht bevorderd zal moeten worden, dat de regelingen, die het ken merk dragen van te sterke cen- traliseerende tendenzen, op de helling komen en vervangen worden door voorschriften, welke eenerzijds de noodige waarborgen bevatten tegen schending van het algemeen belang, doch anderzijds de po sitie der gemeenten volledig tot haar recht doen komen'^, Moge dit „met alle kracht bevorderen" spoedig tot tast bare resultaten leiden. ZEEUWSCH DAGBLAD <5p« •n ondêrfjtMH Zon en Maan. van 2e JAARGANG No. 567 Abonnementsprijs f 3.30 per kwerteel Advertentieprijs 12'2 cent per m.m. Rubriek Kebouters 5 cent per woord. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Dinsdag 11 Februari 1947 Directeur: JACQ. DE SMIT Met vasle medewerking van: BARON Mr W, F E. v. d. FELTZ te Middelburg, Dr K. HUIZENGA te Middelburg. D> J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en D» W. VROEGINDEWEY te Poortvliet VERLIEZEN VOOR LABOUR. Bij een tusschentijdsche verkie zing in een der afdeclingtn van ■het district Feitham werd Labour verslagen door een conservatief. De afdeeling is gedurende 10 jaar in handen van Labour geweest met een meerderheid van 700. De con servatief heeft thans een meerder heid van 300 behaald op een totaal aantal uitgebrachte stemmen van 2427. Ook m een afdeeling van het distract Sunbury on Thames, tot dusver in handen van een onaf hankelijke, heeft een conservatief de meerderheid behaald. De eenige tegen-candi'daat was hier een lid van Labour. over he! van Single Het Internationaal Suikerbietencongres. Tijdens de 10e zitting van het internationale instituut voor het onderzoek van suikerbieten, is een raad ingesteld waarvan de heer P. J. H. van Ginneken, directeur van het Nederlandscli1 instituut voor rationeele suikerproductie te Bergen op Zoom, tot voorzitter is benoemd. Besloten werd nauw contact te onderhouden met de „American society of sugadboot Technologis- te". De mechanisatie van de suiker bietenteelt zal in de toekomst het belangrijkste studie-object uitma ken. In den loop van het congres werden voor Europeesche en Amerikaanse".!» geleerden en tech nici niet minder dan 38 weten schappelijke lezingen gehouden. Fransche troepen hebben Zater dag een grootscheepsch offensief ingezet in Indo-China om de dor pen in de omgeving van Hanoi te omsingelen en de Fransche veilig heidszone te vergrooten. Naar van Fransche zijde wordt bericht ondervindt de aanval weinig tegenstand. Met Linggadajati is het afge- ioopen. De republikeinsche regeering heeft géweigerd het accoord zoo als het door de regeering en de Staten-Generaal was geaccepteerd te onderteekenen. De regeering had een nauw ver band gelegd tusschen de door haar in overleg met de Commissie- Generaal verstrekte toelichting en de door haar afgelegde verkla ring. Op die basis is tenslotte de meerderheid van het parlement met het basis-accoord meegegaan, maar deze 'basis blijkt voor Soe- karno en zijn „kabinet" onaan vaardbaar. Daarmee 'behoort Linggadjati tot het verleden en is het werk van de Commissie-Generaal wier zending als mislukt kan worden beschouwd afgeloopen. Dit alles komt niet onverwacht. Wij zijn nu weer evenver als toen*»de C.G. we'rd uitgezonden. Alleen met dit verschil, dat de toestand van de geïnterneerden in niet geringe mate verergerd is, dat veel Nederlandsch bloed o»nnut vergoten werd en dat het steeds moeilijkér wordt orde en rust te herstellen. Te tien uur gistermorgen open de de Fransche minister van Bui tenlandsche Zaken, Bidault, de plechtigheid van de onderteke ning der vredesverdragen van de geallieerden met de vijl voorma lige satellieten van Nazi-Duitsch- land. Bidault sprak een woord van welkom tot de vertegenwoordigers van de Vereenigde Naties en zeide, dat Frankrijk het zioh tot een eer rekende, dat voor de tweede maal binnen dertig jaren op Fransch grondgebied vre- dtesverdragen werden ondertee kend. Na zijn welkomsttoespraak noodigde Bidault de Italiaansche delegatie uit voor de verzamelde gedelegeerden te verschijnen. Bi dault was aan een lange, groen- geaekte tafel gezeten, in het mid den van de een en twintig geal lieerde vertegenwoordigers. Recht tegenover hem nam de Italiaan sche vertegenwoordiger plaats op een met rood fluweel bekleede stoel. Bidault verwelkomde den Ita- liaanschen vertegenwoordiger, den markies Lupi di Soragna, met de woorden: „Het onderteekenen van het vredesverdrag beteekent de verplichting tot loyale uitvoe ring van alle voorwaarden, in het verdrag omschreven". De markies hoorde deze woor den aan met eenstrakke uit drukking op zijn gelaat. Daarna werden de verdragen geteekend. Arbeiders, werkzaam in de groenten- en fruitbedrijven in het Westland hebben aangeboden be hulpzaam te zijn bij den kolen- slag. 0e regeering thans in afwachting. Vol gens de „Nieuwsgier" een compromis niet onmogelijk Naar aanleiding van het repu blikeinsche communiqué inzake de overeenkomst van Linggadjati heeft het A.N.P. zich om nadere inlichtingen tot minister Jonkman gewend. De voorstelling van zaken, die van sommige zijden werd verkon digd, als zou de republikeinsche regeering „nieuwe" voorstellen 'hebben afgewezen en alleen bereid zijn de oorsprokelijke overeen komst te teekenen, moet op een misverstand berusten, aldus de minister, aangezien de Nederlan'd- sche regeering geen nieuwe voor stellen heeft gedaan. I Alleen ten behoeve van de open bare behandeling in de Tweede Kamer, en om duidelijk vast te i stellen, waartoe zij bereid is zich te verbinden, heeft de Neder- landsche regeering de Commissie- Generaal om een toelichting op 'de 17 artikelen van Linggadjati verzocht, en in aansluiting daarop heeft de regeering zelve op 10 De cember een verklaring afgelegd. Reeds dadelijk is daarbij de mo gelijkheid opengelaten, dat ook In het door het Haagsche co mité „Handhaving Rijkseenheid", 1 heeft na generaal b. d. B a j e 11 o, die op scherpe wijze het optreden van Prof. Romme inzake het accoord van Linggad jati afkeurde, oud-minister Weiter het woord gevoerd. f)e heer Weiter keerde zich heftig 1 tegen de z.i. apathische houding van regeering en Tweede Kamer tegenover de in Indlië heerschen- den „steeds toenemende chaos, hon ger, corruptie, moord' en plunde ring". Degenen, die zich dezen chaos wel aantrekken, zijn de sol daten, wier brieven op het Neder- landsche volk diepen indruk ma ken. Spreker herinnerde er aan, welk een golf van verontwaardiging door het land was gegaan na de pnthullingen over methoden en practijken 'bij den Atjeh-oorlog: De Kamer interpelleerde, er dreig de een kabinetscrisis, die voorko men werd door een onderzoek, dat het ontslag van den gouverneur van Atjeh tot gevolg had. Thans, aldus de heer Wei ter, bij misstanden, die dui zendmaal erger zijn, zwijgt het parlement, zwijgt de re geering. Vanaf de Japansche capitulatie is het Neder- landsche volk stelselmatig verkeerd voorgelicht en is het Indische beleid in handen geweest van een politieke groepeering, die van haar macht gebruik heeft gemaakt om zekere politieke ideolo gieën te verwezenljjken, wel ke geen verband hielden met de realiteit. Zij, die hun leven besteedden aan den dienst van Nederiand in Ind'ië, werden op zij gezet als reactionnairen. Nimmer heeft de huidige regeering gebruik ge maakt van hun kennis en vooral van hun genegenheid voor land en volk. Veel van de ellende, die over Indië is gekomen, aldus spreker, zou zijn vermeden, indien tijdig vertegenwoordigers der bevol kingsgroepen zouden zijn geraad- pleegd. i Het prullige verdrag van Ling gadjati zou geen schijn van kans hebben gehad, indien daarover kenners van Indië en van zijn maatschappelijke structuur waren geraadpleegd. In de Tweede Kamer 'bleek zoo'n enorme haast bij de zaak, dat de veertien dagen vertraging van Indonesische zijde bouwstof fen zouden worden geleverd voor een goed begrip van het geheel. Minister Jonkman heeft dan ook pp 19 December in zijn antwoord) aan den heer Palar gezegd, dat voor de onderteekening zal moeten i vaststaan, dat ook de wederpartij de toelichting en de regeerings- verklaring aanvaardt en natuurlijk .eventueel ook harerzijds zal kun- I nen bijdragen tot het juist begrip van wat is overeengekomen. Wij wachten thans het ant woord van de Indonesische dele gatie af, besloot de minister, en voegde daar aan toe, dat men dus mag verwachten, dat indien zij I de uitlegging van de overeenkomst door de Nederlandsche regeering 1 op eenig punt niet mocht aanvaar- den zij in dat antwoord' alsdan •haar uitlegging z'al geven van de door haar betwiste punten. Het te Batavia verschijnende dagblad de „Nieuwsgier" schrijft: „De meeningsverschillen tusschen Nederlandsche regeeringskringen en de republikeinen 'betreffende de interpretatie van de ontwerp overeenkomst van Linggadjati mogen geen aanleiding geven tot overdreven pessimisme. Het is volkomen duidelijk, dat de letterlijke aanvaarding van de interpretatie van minister Jonk man voor Djogja slechts schijn baar onmogelijk is. Men dient immers te bedenken, dat de beide verklaringen van minister Jonk man uitsluitend explicaties bevat ten, welke gegeven wedden aan het parlement in Den Haag en daar door een zuiver verdedigend ka rakter droegen. Het is uitsluitend van belang te weten, waar de in terpretatie van den minister in feite op neerkomt. Onder dezen gezichtshoek be schouwd is de aangelegenheid veel eenvoudiger. De minister heeft enkele punten vastgesteld, die de regeering niet kon verwaarloozen zonder de ontwerp-overeenkomst lot een waardeloos document te verlagen, maar die van den ande ren kant voldoende steun hadden in den tekst van de overeenkomst om de hoop te rechtvaardigen, 'dat zij voor de republikeinsche dele gatie aanvaardbaar waren". door een schriftelijke behandeling niet kon worden aanvaard. Zes weken daarna heeft de republiek zich nog niet verwaardigd zich over het accoord uit te spreken. Spreker bracht lof en dank aan de Eerste Kamer, welke in haar voorloopig verslag een vernieti gend requisitoir hield over den „watboel, dien zij het accoord van Linggadjati noemt". Met dit verslag heeft de Eerste Kamer eens te meer haar volstrekte on misbaarheid ir» het staatsbeste! be wezen. De heer Weiter sprak als zijn meening uit, dat er in de Ne derlandsche publieke opinie geleid delijk langzaam een kentering is gekomen. Die kentering is in de eerste plaats teweeg gebracht door de voorlichting van het volk door de soldaten in Indië, die „gezonde normaal denkende Nederlanders zijn, niet beïnvloed door politieke systemen of theoretische ideolo gieën". Ook de regeering voelt de ont stemming en wrevel in breede kringen. Zij heeft begrepen, dat de ontbinding van het Koninkrijk de in Indië belegde tien milliard guldens teloor zou kunnen doen gaan en nu heeft zij economische advieseurs geëngageerd en ziet men leiders van banken en groote bedrijven in Indië gaan redden wat er van het belegde kapitaal nqg te redden valt. Als resultaat van ander half jaar Indische politiek, aldus de heer Welter, is de regeering rïu op het oorlogs pad: niet om gerechtigheid te brengen aan de volkeren daarginds, „maar om ons geld te redden uit den chaos, dien men weet, dat in Indië komen gaat". Wij moeten teragkeeren, zoo betoogde Spreker, tot de beproef de politiek van de redelijke ver antwoordelijkheid voor de volke ren daarginds. „Het is eenvoudig niet waar, dat wij o,,., standpunt niet aannemelijk kunnen maken aan de rest van de wereld". Het groote vraagstuk, waar voor Nederland staat, formuleerde de heer Weiter als volgt: „Hoe kunnen wij, gedachtig aan onze verantwoordelijkheid staatkundige hervormingen tot stand ibrengen die eenerziids in de ruimst moge lijke mate tegemoet komen aan de gerechtvaardigde aspiraties naar politieke zelfstandigheid van de nationalistische Indonesiërs, maar die anderzijds waarborgen het grootste goed, dat wij in Indië gc- Ibracht hebben: den „rechtsstaat". Laatste spreker was Prof. Gerbrandy, die o.a. een rap port citeerde van Dr van Mook aan lord Mountbatten van 3 Sep tember 1945, waarin wordt mede gedeeld, dat toen Soekarno voor den oorlog door het gouvernement was gearresteerd, hij heeft aange boden de geheimen van de natio nalisten te verraden. Dr van Mook zou in dit rapport Soekarnq „een echte Quisling- natuur" genoemd hebben. I „Beter zaakwaarnemers van het Japansch belang na den verloren oorlog konden de Japanners nooit I wenschen". i Prof. Gerbrandy besloot met de oproep aan het geheele Nederland sche volk. „Verstaat uw verantwoorde lijkheid, helpt met al uw krachten mee om dezen Ja- i panschen tijdbom uit den weg te ruimen. Als ge dat 1 volbrengt, dan bewijst Ne derland een onschatbaren dienst, niet alleen aan zich zelf, maar aan de heele wereld". Maar niet alleen. Senator Arthur van den Berg, de voorzitter van de commissie voor Buitenlandsche Zaken van den Amerikaanschen Senaat, heeft in een rede verklaard, dat de V. S. bereid zijn hun ontwapening gelijken tred te doen houden met die van andere mogendheden, mits er voldoende garanties zouden be- I staan tegen kwade trouw. „Wij zullen niet alleen ont wapenen". aldus van den Berg, „Wij zullen geen genoegen nemen met lieflijkheden van achter het ijzeren gordijn, dat nog steeds een groot gedeelte van de aarde ver bergt. Onder deze voorwaarden j is Amerika ook bereid het voor deel van de atoombom prijs te ge ven: indien en wanneer de wereld, en de Sovjet-Unie in het bijzon der, instemt met snelle en afdoen de bestraffing, die verraad aan de bron vernietigt Dit is onze prijs, en die prijs moet worden betaald. Wij zullen niet slechts op woorden vertrouwen. Er zijn al te veel woorden verdraaid, te Jalta, te Potsdam en nu weer in Polen". en paarden naar SoestdIJk ge bracht zullen worden. Het is tra ditie, dat by een geboorte het manneiyk deel der plattelandsge meenschap een krentenbrood aan biedt, dat in dit geval het res pectabele gewicht van honderd pond zal hebben, terwijl-de vrou wen, getooid met knipmuts en omslagdoek in haar hengselman den allerlei goede gaven aan de moeder brengen, DE HAND IN EIGEN BOEZEM. Ganl, de republikeinsche mi nister van volkswelvaart, stak in een interview met het Batavia- sehe weekblad „Siasat"- de hand in eigen boezem, In zeventien maanden onaf hankelijkheid aldus Gani is ontzaglijk veel geschreven, verga derd en geprotesteerd, doch er is geen enkel werkelijk nuttig werk verricht. Gedurende zijn drie maanden lange ambtsperiode heeft' Gani zich een goed beeld gevormd van de aanwezige voorraden en van de productie-capaciteit en hij komt tot de conclusie, dat de re publiek inteert, weshalve alle zei len dienen te worden bijgezet om te produceeren en zoodoende het kapitaal rentegevend te maken. De eerste vrouwelijke notaris. B(j Kon. Besluit van 7 Febr. is Mevrouw C. H. A. Bletz be noemd tot notaris te Amsterdam in ds vacature van notaris Van Campen. Mevrouw Bletz is de eerste vrouw in Nederland, die in dit ambt benoemd is. VOLTREKKING DOODSTRAF. De minister va"n Justitie maakt bekend, dat H. M. de Koningin Woensdag. Zon op 8.03 u._, onder 17.47 u. Maan op 1.10 u.( onder 10.53 u. Hoog water te Vlissingen Woensdag 13 Februari: 6.28 u. 1,66 m., 19*u. 1.64 m. acht, om gebruik te maken van haar recht van gratie ten aanzien van L, Heinemann, tot de dood straf veroordeeld by sententie van het Byzonder Gerechtshof te Am- hem. Hy had een groot aantal moorden op zyn geweten. Het vonnis is gistermorgen voltrokken. ALS IN DUITSCHLAND, Maar de verkiezingen zijn vrij! Volgens radio Moskou heeft honderd procent van de kiezers in Stalin's stemdistrict te Moskou op den maarschalk zijn stem uit gebracht. geen termen aanwezig heeft ge- „I Gisteren werd uit Londen ge meld: Op dezen mistigen winterdag is Londen, dat het vyf uren zon der electrischen stroom moet stellen, geheel in grysheld ver zonken. Slechts^, het zwakke schynsel van flakkerende kaars vlammetjes straalt naar buiten. De bedryven, die electrlclteit mo gen gebruiken, springen daar uiterst zuinig mee om. In het Reutergebouw, waar het A.N.P.- bureau gevestigd is, heerscht half duister. De liften bedienen slechts de bovenste verdiepingen. De winkelstraten in het anders overvolle Westend waren vanoch tend zoo goed als verlaten. In Oxfordstreet waren drie van de vier winkels gesloten. In het Londensche industriege bied sloot fabriek na fabriek haar poorten. Duizenden arbeiders werden naar huis gestuurd. Na den hevigen sneeuwval van Zondag is de dooi nu ingetreden, zoodat de witte massa, die soms een hoogte van dertig centimeter had bereikt snel verdwijnt Het blad besluit dan: „Een cctopromis schijnt niet onmogelijk te zijn". De Duitschers hebben in Po len op vreeselijke wijze huis gehouden onder de intellec- tueelen. Driehonderd hoogleeraren lie ten het leven. Negen en der tig universiteiten en scholen voor hooger onderwijs werden verwoest. Vijfduizend lagere scholen werden platgebrand. Tweehonderd een en zeventig middelbare scholen met den grond gelijk gemaakt en ze venhonderd vijftien vakscholen in de asch gelegd. Van de zie kenhuizen is 80 procent ver dwenen en van de sanatoria 75 pet. De nazi-cultuur vernietigde 65 procent der consultatie-bu- reaux voor tuberculose patiën ten en 85 pet. der consultatie- bureaux voor moeder en kind. De inrichtingen voor besmette lijke- en venerische ziekten werden geheel opgeheven en dc patiënten verwijderd. dat gewijd is aan den oorlog tegen Duitschland en dat in het bijzon der gaat over de rol, welke Stalin daarin heeft gespeeld. Na de succesvolle voltooiing van Stalin's strategisch plan in 1944 aldus het boek, was de Sovjet- Unie in staat „uit eigen krachten en zonder hulp van de geallieerden geheel Duitschland te 'bezetten, en Frankrijk te bevrijden. Deze 'omstandigheden drongen Churchill er toe over te gaan tot een invasie in West-Europa, ofschoon hij zich tot dan toe tegen het opzetten; van een tweede front verzet had". olgens het boek organiseerde Stalin een krachtige partisanen-» beweging achter de Duitsche li nies, welke in 1943 den Duitscbers een geweldige nederlaag toebracht bij Koersk. In Zeeuwsch-Vlaanderen, en in mindere mate in het Zuidwesten van Brabant heerscht onder de pachters van Belgische en Fran sche grondeigenaren groote onge rustheid. De oorzaak hiervan ligt 1 in he* feit, dat velen van deze eigenaren zich genoopt voelen, o.a. tengevolge van zware fiscale verplichtingen, owt hun bezittingen te verkoopen. Als gegadigden ko men vrijwel uitsluitend Belgische boeren in aanmerking die voorne mens zijn, na het afloopen van het gebruiksrecht der zittende pach- i ters, het land zelf in gebruik te nemen. De huidige pachters behoeven echter niet ongerust te zijn dat zij op deze wijze, langs indirecten weg. het slachtoffer worden van de genomen maatregelen ten aan zien van het buitenlandsche beta- I lingsverkeer. Voor den verkoop van in Nederland gelegen onroe rend goed aan niet-ingezetenen is een vergunning noodig van de jNederlaridsche Bank, Afdeeling Deviezenvergunningen. Deze ver gunning is ook noodig bij den ver koop van in Nederland gelegen onroerend goed in eigendom toe- 'behoorend aan een niet-ingezetene aan een anderen niet-ingezetene dus b.v. van een Belg aan een anderen Belg. Bij 't verleenen van deze vergunningen worden uiter- aarid in de eerste plaats de Neder landsche belangen in het oog ge- houden. Aangaande de betaling van pachtpenningen aan in België en Frankrijk woonachtige eigenaren kan binnenkort een publicatie worden verwacht. De staf van de Britsche be stuurscommissie in Duitschland zal met 1 April van 26.000 tot 20.000 leden verminderd worden. UIT DE LEVENS BESCHRIJVING VAN STALIN. Rusland had alleen den oorlog kunnen winnen. Volgens een uitspraak in de herziene tweede druk van de offi- cieele levensbeschrijving van Sta lin, welke de vorige week is uit gekomen, zou de Sovjet-Unie den oorlog tegen Duitschland ook zon der de invasie in Frankrijk van Britsche en Amerikaansche strijd machten hebben kunnen winnen. Volgens het boek zou Churchill pas toen hij zich hiervan bewust werd ingestemd hebben met het opzetten van een tweede front. De samenstelling van de her ziene tweede druk van de biogra fie, welke geheel op gegevens van bevoegde ztjde berust en de offi- cieele meening weergeeft, 'hebben een nieuw hoofdstuk toegevoegd, De Duitsche vluchtelin gen in Denemarken. De leider der Deensche so ciaal-democraten Hans Hed- toft, heeft tijdens een politieke vergadering te Frederikshaven een beroep gedaan op de geal lieerden om het vraagstuk van de 200.000 Duitsche vluchtelin gen in Denemarken, te rege len. Denemarken was teleurge steld, dat dit probleem, dat het ernstigste is dat Denemarken na den oorlog te verwerken heeft gekregen, nog niet door de groote mogendheden is op gelost. De oplossing is eenvou dig, aldus Hedtoft, daar 90 pet. der vluchtelingen afkomstig zijn uit Oost-Pruisen. „KRENTENWEGGE" VOOR PRINSELIJK PAAR, De Twentsohe vereenlglng tot instandhouding der folklore heeft besloten het Prlnseiyk paar te Soestdyk eenige dagen na de ge boorte van een prins of prinses namens de Hengelosche bevolking op tradltioneele Twentsche wyze een z.g. „krentenwegge" aan te bieden, De aanbieding zal geheel vol gens de oude gebruiken gebeuren, waartoe ook eenige boerenwagen» Rechtst'reeksch contact gevraagd- De Raad van Vakcentrales heeft zioh, naar Trouw" ver neemt, dezer dagen opnieuw met een schryven gewend tot den mi nister-president naar aanleiding van diens antwoord op het in November gezonden adres inzake de loon- en pryspolitiek. In dit schryven vraagt de Raad van Vakcentrales om op korten termijn alsnog in de gelegenheid te worden gesteld een onderhoud te hebben met de sociaal-econo mische sectie ui.t den Minister raad. Tüdens dit onderhoud wenschen de vertegenwoordigers van den Raad van Vakcentrales de vol gende punten ter sprake te bren gen: 1. Het in meerdere mate in schakelen van de Arbeidersbewe ging in het Prys- en Grondstof- fenbeleld; 2. Invloed van de Arbeidersbe weging op de grondstoffenaan- wending; 3. De thans gevoerde pryzen- politiek; 4. Het voornemen om de calcu laties te baseeren op het principe van de vervangingswaarde; B, Verlaging van de handels marge; Onrustbarende berichten deden de ronde omtrent den toestand op het thans geïsoleerde Ameland. Dé4 burgemeester van dit eiland deelt echter mede, dat de algemeene toestand op Ameland buitengewoon gunstig is, in elk geval niet minder gunstig dan aan den vasten wal. De brand- stoffenvoorziening is zeker niet minder en in sommige gevallen zelfs beter, aldus de burgemees ter. De voedselpositie is in het algemeen zoodanig, dat de be woners zich de eerste weken niet ongerust behoeven te maken. Men kan er nog koopen wat men wil. ONTVLUCHTE S.S.-ER GEGREPEN. De S.S.-er Leeuwis, die in Juli 1946 uit het interneeringskamp iRijnauwen 'bij Utrecht ontvluchtte en sindsdien onvindbaar bleef, is door kle recherche van de P.R.A. ■te Utrecht in een woning in de •Nachtegaalstraat 80 na een wilde achtervolging gearresteerd. Op het allerlaatste moment trachtte Leeuwis via het dak te ontsnappen. Toen hij klauterend en springend via den achterkant van de woning den beganen grond had bereikt en zich veilig waande werd hij in zijn kraag gepakt door een inspecteur, die hem achterna was gesprongen. I 6. De bevoegdheid van de plaat- seiyke prijzencommissie; 7. Bespreking omtrent de posi tie, werkwyze en samenstelling van de bestaande bedrijfsorgani saties; 8. De extra-belooning van by- zondere arbeidsprestaties; 9. De verhooging van den melkprys. De Raad van Vakcentrales staat op het standpunt, dat de vraagstukken, te berde gebracht in zyn brief van 6 Nov. j.l., een breeder terrein bestryken, dan waarop de Centrale Adviescom missie voor de Pryspolitiek zich beweegt. Rechtstreeks overleg met de Regeering over bovenge noemde punten acht de Raad van, Vakcentrales daarom van groot belang,

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1