De Eerste Kamer en de Landbouw-vraagstukken Overheidsbemoeiing blijft noodig. De productiekosten moeten omlaag. Drastische electriciteitsbezuiniging in Engeland. Terry en Berry t Aan het eindverslag van de afd. der Eerste Kamer over de Land- •bouwbegrooting, waarin opgeno men de memorie van antwoord van den minister, Is het volgende ontleend: Hoezeer het ook wenscheHJk moet worden geacht om waar mogelijk de overheidsbemoeiin gen met de voedselvoorziening te beëindigen, kon In deze niet zoo ver worden gegaan, als oorspron kelijk werd gehoopt. Ook het be leid ten aanzien van de loonen en de prijzen bracht ln sommige gevallen mede, dat daar, waar uit hoofde van de voorziening een regeling wellicht met noodig ware geweest, deze toch moest wor den getroffen om het prijspeil der betreffende voedingsproduc ten afdoende» te kunnen beheer- schen. Eveneens moet met het ophef fen van de distributie van be paalde artikelen, naar de prac- tljk heeft bewezen, groote voor zichtigheid worden betracht. De minister kan overi gens de verzekering geven, dat zijn streven er steeds op gericht is de overheidsbe moeiingen met de voedsel voorziening daar, waar zulks eenigszins mogelijk is, te be ëindigen. Het is vooral onder de huidige omstandighedsn bepaald noodza kelijk bij voortduring het oog ge richt te houden op mogelijkheden om de productiekosten te verla gen. Nalatigheid op dit gebied zou voor ons economisch leven onberekenbare gevolgen kunnen hebben. Deze verlaging ligt op het ter rein der rationalisatie, op welk gebied zonder schade voor eenlge bevolkingsgroep nog zeer veel kan en behoort te geschieden, hoewel het gebrek aan grondstoffen en productiemiddelen hier voorloo- pig nog grenzen heeft gesteld. Dat ln het afgeloopen jaar wilde loonen zijn voorgekomen, kan niet worden ontkend. Dat deze een gevolg zouden zijn ge weest van- het achterwege blijven van de gelijkstelling der landar- beldersloonen met de overige loo nen, kan de minister niet zonder meer aanvaarden. Ontkend moet worden, dat met de kostprijs berekeningen onvol doende rekening zou worden ge houden en dat de prijzen der landbouwproducten te scherp werden gesteld. Op het huidige oogenbllk kan nog niet worden overgegaan tot het opheffen van den oeslag op het levensmiddelenpakket. Wel acht de minister het wenschelljk, dat binnen niet te langen tijd de toestand wordt bereikt, dat aan den consument de kosten ln reke ning worden gebracht tot het peil, waarop naar mag wor- - den aangenomen ln de toe komst de productie-kosten van de agrarische producten zullen ko men te liggen. De minister is van oordeel, dat de uitspraak van sommi- de leden, n.l. dat de tus- schenhandel te veel ver dient, in haar algemeenheid niet juist is. Do®r de Stichting voor den Landbouw wordt gewerkt aan het voorbereiden van een wets ontwerp tot instelling van een publiekrechtelijk orgaan (Land bouwschap), Wanneer een der gelijk ontwerp aan de Staten- Generaal kan worden voorge legd, is thans nog niet te zeg gen. Naar het herstel van de renta biliteit van de kleine boerenbe drijven dient gestreefd te wor den. door bevordering van be tere verkaveling, intensiveering, betere arbeidsmethoden en ver- deze mechanisatie (waarbij coö peratief gebruik van werktuigen gestimuleerd zal worden). Bij uitbreidingsmogelijkheden vog>r varkenshouderij en de kip- penhouderij zal in de eerste plaats aan de kleine boeren worden gedacht. De toekomst zal moeten leeren, of deze uit breiding zoover zal kunnen gaan, dat hierdoor de rentabili teit verkregen kan worden. De landaanwinning ressor teert onder het ministerie van Openbare Werken. Het is den minister gebleken, dat het in het voornemen ligt de landaanwin ning in. de Waddenzee met kracht voort te zetten. Het is echer zeer bezwaarlijk voldoen de arbeiders voor deze werken te verkrijgen, terwijl ook het werven van de daarvoor benoo- digde materialen, met name rijs hout, moeilijkheden oplevert, nu voor de uitvoering van allerlei dringende onderhoudswerken aan de zee- en rivierwerken, waarin gedurende de oorlogsja ren aanzienlijke achterstand is ontstaan, groote hoeveelheden rijshout noodig zijn. Er zijn geen wettelijke be palingen, die het hem mogelijk zouden maken landbouwers, die hun bedrijf niet goed voeren, door anderen te vervangen.,. Overwogen wordt, of het aan beveling verdient hiertoe een wettelijke regeling in het le ven te roepen, welke dan uiter aard voldoende waarborgen te gen willekeur zal dienen in te houden. Met dé stichting van nieuwe tuinbouwvakscholen voor fruit teelt en andere onderdeelen van den tuinbouw wordt, waar zich daartoe de behoefte doet gevoe len, regelmatig voortgegaan. Er bestaan thans reeds een 32-tal van deze vakscholen, waarvan 15 uitsluitend voor fruiitteelt en 4 voor fruit- en groenteteelt. De regelingen voor den wederopbouw van boerderij en zijn nog niet gereed. De meening, dat een nieuwe Jachtwet eveneens noodig is, omdat bij handhaving van de bestaande voor uitputting van den wildstand gevreesd moet worden, kan de minister geheel onderschrijven. Roemenië verkeert in moeilijke omstandig heden. Amerikaansche hulp niet aanvaardbaar. Eeiv van de machtigste figuren ln liet Roemcensche kabinet, mi nister-adviseur van den president, Emll Bodnnrask, beeft tegenover een correspondent van Reuter ver klaard,, dat Roemenië door «en droogte-periode van twee jaar, die hongersnood, rampspoed en vele verliezen aan menschenlevens in Moldavië veroorzaakt had, in zeer moeilijke omstandigheden ver-< keert. „Wij moesten hulp uit het bui tenland hebben. Dit jaar kan Sovjet-Rusland ons niet helpen zooals twee jaar geleden het ge val was, omdat "net zelf lijdt onder de gevolgen van droogte in Euro pa en overstroomingen in Azië. Slechts één groote mogendheid kan ons helpen door ons toe te staan graan in Amerika aan te koopen". Bodnarask leverde felle critiek op „hen die ons in den weg wil len staan door onze aankoopen met vernedering gepaard te laten gaan". Hij zeide, dat enkele krin gen in Amerika, „die momenteel almachtig schijnen", tarwe aanbo den op condities, die Roemenië niet kon accepteeren. BEV1N RICHT ZICH TOT STALIN. De Britscho minister van Bui- tenlandseke Zaken, Bevin, heeft zich opmeuw met Stalin in ver binding gesteld. Men verwacht, dat liet de eerste stap ia naar een geuachtenwisseling over het „voorbehoud", waarnaar ötaliu volwees in zijn brieven aa" Beviu inzake het Bntsch-Russlsche ver drag. Wat urenyt üe radio lingske begroetten. (Klankbeeld) 21.10 Wiegeliedjes door Omroep koor; 21.30 Rede over de staats rechtelijke consequenties bij de ge boorte van een Prins; of gram.; 21.45 Philharmonisch orkest 22.30 Vervolg concert; 23.00 Nieuws; 23.1024.00 Nachteditie van de feestkrant, Rechtszaken. Demobilisatie Indische Vrijwilligers? Naar de N. Leidsche Crt. ver neemt, kan binnenkort een offici- eele verklaring worden tegemoet gezien ten aanzien van demobili satie van oorlogsvrijwilligers der Kon. Landmacht in Indië en van militie, en reserve-plichtigen van het K.N.I.L., die tengevolge van de bijzondere omstandigheden reeds geruimen tijd onafgebroken in militairen dienst zijn geweest. Een en anider als resultaat der be sprekingen, welke generaal Spoor hier te lande mst diverse autori teiten heeft gevoerd. Na een verblijf van ongeveer drie weken in Nederland, zal gen. Spoor a.s. Woensdag met zijn eigen Mitchell-bommenwerper naar Batavia terugkeeren. President Truman heeft het Congres verzocht de noodige maatregelen te nemen voor het in stand houden van de Amerikaan sche productie van synthetische rubber, „teneinde, ingeval van oor log, in de behoeften van het land te kunnen voorzien". Wordt beschouwd als een. nationale ramp. Na een bijzondere bijeenkomst van het Engelsche kabinet heeft ShinweÜ, de Engelsche minister, van brandstoffou, in hot Lager- i huis meegedeeld, dat do regeering heeft besloten, dat do industri eel© verbruikers in het gebied van Londen en in het Noord-Oosten, I Noord-Westen en midden van En- geland met ingang van vandaag 1 geen electriciteitstoevoer meer zullen krijgen. De particulieren j in deze streken zullen van 912 on van 1416 uur worden af gesloten. Deze mededeeling werd tijdens het .debat over de steenkoolposi- tie gedaan, nadat de socialisten en de communisten de regeering j hadden aangevallen. Volgens minister Shin well kon- j den de electrische centrales niet zeggen, of zij nog een week of 10 dagen toevoer kunnen ver schaffen, daarom werd tot deze j beperking besloten. Bijna de geheele Engelsche pers levert ernstig© critiek op de re geering. Eenige bladen herinne ren er aan, dat Shinwell in Sep tember de suggesties, dat vermin dering van het verbruik van elec- triciteit noodzakelijk zou kunnen worden, als „slechts propaganda" heeft bestempeld. Andere bladen leggen er den nadruk op, dat een dergelijke maatregel zelfs tijdens de periode van de hevigste Duit- sche luchtaanvallen niet werd ge nomen. De „Times" schrijft, dat het besluit der regeering „de meest drastische beperking der Engel sche industrie sinds menschen- heugenis" beoogt. „Shinwell blijft beweren, dat al het mogelijke is gedaan, om een ontwrichting der industrie te voor komen. De feiten zyn hier nau welijks mede in overeenstemming. Maanden geleden heeft men deze gevaren al zien aankomen." De „Manchestor Guardian" vindt de toestand een nationale ramp. „Er had echter niet zoo'n pa- niokverwekkonde maatregel, als Shinwell Vrijdagavond moest aan kondigen, genomen behoeven te worden." De „Daily Herald", het blad der Labour-party, neemt het de regeoring kwalyk, dat zij het pu bliek ni§t botor heeft ingelicht over do mooilykheden waarvoor hot land zich geplaatst ziet. De „Daily Worker", het com munistische blad, geeft de schuld voor de massa-desertie onder de Engelsche mynwerkers, die door „onbekwame en op winstbejag uit zijnde myneigenaars werd ver oorzaakt", aan de vroegere regee ringen. Fruitverwerkende industrie. Kapelle gaf het voorbeeld. In de nabeschouwing van den Fruitteeltdag, die wy in ons no. van 16 Januari j.l. gaven, werd gewezen op de groote mogelijk heden, die er bestaan voor onze provinfcie en vooral voor Zuid- Beveland t.a.v. de verwerking van fruit in glas, blik enz. Tevens merkten wij op, dat deze mogelijkheden nog niet zijn ver wezenlijkt, waarvoor wij verschil lende oorzaken noemden. Het blijkt, dat eenige aanvul ling noodig is, daar reeds vóór den oorlog een fruitverwerkende industrie werd gesticht in Kapelle, n.l. die van de Fa A. J. v. Liere Zoon, welke firma reeds heel wat heeft omgezet en die plan nen heeft tot uitbreiding der productie, zoodra er voldoende grond- Sn hulpstoffen beschik baar komen. Dit is echter nog slechts het eenige bedrijf van dit soort en wij zijn er van overtuigd, dat er op Zuid-Beveland plaats is voor meer van deze bedrijven, omdat deze streek het fruitland bij uit nemendheid is. Het is bekend, dat er in dit opzicht ook bij vele fruittelers groote belangstelling bestaat. De enorme moeilijkheden, die het vestigen en outilleeren van een dergelijke industrie momenteel met zich medebrengen, schijnen voor het grootste gedeelte oor zaak te zyn, dat het tot heden bij plannen is gebleven. Behalve dezo moeilyliheden leven er in den kring van teler en verwerker groote bezwaren tegen de huidige teelt-, afzet- en prysrcgeling, dio de bcdrijfsvoe- ritig aan banden leggen. Wanneer op deze punten meer vrijheid werd gelaten, zou dit de ontwikkeling der fruitverwerkende industrie zeer ten goede komen, zoo werd ons van terzake kundige zijde medegedeeld. Hot is daarom te .hopen, dat spoedig het vrye initiatief ook op dit terrein zich volledig zal kunnen ontplooien. De vroegere opperbevelhebber d'er Duitsche troepen in Dene marken, generaal von Hanneken, is gevonden in een krijgsgevan genkamp in de Britsche zóne van Duitschland. Hij had zich ver kleed als gewoon soldaat. Voetballende opbouw- ambtenaren De minister Juicht deze sportbeoefening toe. O pl vragen van den heer Peters in verband met het spelen van een voetbalcompetitie door ambtenaren der verschillende Streekbureaux voor den Wederopbouw, heeft de minister van Openbare Werken a.i. als volgt geantwoord: Inderdaad wordt 'door amtena- ren van een aantal plaatselijke streek- en provinciale bureaux voor den wederopbouw een voet balcompetitie gespeeld. Deze competitie is niet door het departement van Openbare Wer ken georganiseerd, doch door de ambtenaren onderling. De wedstrijden worden gespeeld op de vrije Zaterdagmiddagen. Voor zoover in enkele gevallen van dezen regel moet worden af geweken, is voorgeschreven, dat door de betrokkenen „gewoon verlof" moet worden aangevraagd. In die gevallen, waarin zulks door het ontbreken van behoor lijke verbindingen tusschen de plaatsen, waar de bureaux van den Wederopbouw zijn gevestigd, of ter vermijding van overmatig tijd verlies dringend gewenscht ge acht moet worden, is toegestaan, dat van aanwezige dienstauto's gebruik wordt gemaakt, onder voorwaarde, dat de kosten voor dit vervoer door de deelnemers wor den gedragen. Er zijn inderdaad wedstrijden gespeeld tusschen elftallen van Zeeuwsche en Limburgsche bu reaux, die een afwezigheid der medespelende ambtenaren van twee dagen hébben veroorzaakt. In overeenstemming met het ge noemde voorschrift zijn deze da gen als verlofdagen op het nor male verlof in mindering gebracht. De minister is niet voornemens aan deze naar zijn meening ge rechtvaardigde ontspaning voor de ambtenaren van den wederopbouw die onder vaak moeilijke omstan digheden hun werk op lofwaardige wijze verrichten, een einde te ma ken. Integendeeljuicht hij deze sportbeoefening en het daarmede gepaard gaande onderling contact ten zeerste toe. Hij zal daarbij nauwlettend doen toezien, dat geen dienstbelangen worden geschaad. Minister Drees bezocht Zeeuwsch Vlaanderen. Besprekingen over de waterleiding werden gevoerd. Vrijdag j.l. heeft de min. van Söc. Zaken, dhr W. Drees, een bezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen gebracht. Hij was vergezeld van Dr Krul, directeur van het Rijks instituut voor Drinkwatervoorzie ning en den technisch-hoofdamb- tenuar van dit instituut. Met den Comm. der Koningin en de heeren C. Phil ipso on C. Hamelink, leden van G.S., is het gezelschap des morgens naar Bres- liens overgestoken, waar het werd ontvangen door den pres.-commis saris van de N.V. Waterleiding Mij „Zeeuwsch-Vlaaiuleren", bur- gem. Tollogen van Terneuzen en den directeur van de Waterlei ding Mij, Ir G. P. M. Dikotter. De tocht werd allereerst onder broken to Groede, waar liet kamp voor do wederopbouw-arbeidors word bezocht on de mogelijkheden van aanleg der waterleiding onder hot oog worden gezien. In Óostburg word vervolgens halt gehouden en hier bezichtigde do minister onkele Bru\jnzeol- woningen, waarin hij zich met do bewoners onderhield en informeer- do naar hun wenschen en bezwa ren met betrekking tot don weder opbouw. Do volgende plaats van opont houd was Axel, waar de water toren in oogenBChouw werd ge nomen. Te St.-Jansteen werd een lang durig bezoek aan do waterwin- plaats gebracht. Hior heeft Ir Dikotter oenige mededcelingen godaan ovor don toestand op liet gebied der drinkwatervoorziening. In O.-Z.-Viaandoren zijn thans allo gemeenten, behalve Overslag, toegetreden tot de Waterleiding- Mij. 93 pCt der gemeenten is aangesloten. In W.-Z.-Vlaanderen zijn vele gemeenten toegetreden, doch ma- toriaalschaarsclito is oorzaak, dat de aansluiting niet loopt zooals dat gaarne zou worden gewenscht. De waterwinplaats to St.-Jan steen zou waarschijnlijk van on voldoende capaciteit zijn, wanneer allo gomeenten in Z.-Vlaanderen aangesloten zouden zijn, waro het niet, dat een pompstation kon wor den opgesteld, dat het hemelwater uit België mede in het terrein pompt. Dat dit mogelijk is, is' gevolg van het overleg met Bel gië, waardoor het water niet meer verloren gaat, doch hier do drink watervoorziening op peil houdt. Er is op deze wijze nu voldoende water, om geheel Zeeuwsch-Vlaan deren te voorzien. Van St.-Jansteen is het gezel schap naar Terneuzen vertrokken, waar geluncht werd. In het di- ^iectiegebouw van de Waterlei ding-Mij aan de Axelschestraat heeft Ir Dikotter het waterlei- dingplan voor Z.-Vlaanderen uit eengezet en diverse vragen be antwoord. Dit plan is opgesteld in nauwe samenwerking met het Rijksinstituut voor Drinkwater voorziening. Met het uitvoeren der plannen t.a.v. de drinkwatervoor ziening in het geheele land z(jn vele millioenen gemoeid. De re geering heeft toegezegd bij het verwezenlijking van de plannen I voorrang te zullen verleenen aan de getroffen gebieden, waartoe vooral West-Z.-Vlaanderen be hoort. Na afloop van de bespreking in Terneuzen is het gezelschap I teruggereden naar Breskens. Vanuit Viissingen is min. Droes naar Den Haag teruggekeerd. Dinsdag 11 Februari. HILVERSUM I, 301,5 m.: 7.00 Nieuws; 7.15 Gyinn.8.00 Nieuwsf 8.15 Pluk den dag; 9.45 Lichtbaken; 11.30 Als de ziele luistert; 11.45 Fam. bcr. uit Indië; 12.30 Concert; 13.00 Nieuws; 14.00 Liederencyclus; 15.30 Ork. 16.00 De Zonnebloem; 16.45 Kv r; 17.45 Rijk over zee; 18.30 Ned. Strijdkr.19.00 Nieuws; 19.30 Orkest; 20.08 De gewone man; 20.15 Kamerorkest; 20.55 Luisterspel; 22.00 ''Nieuws22.20 Gebed'; 22.35 Strijkkwartet. HILVERSUM II, 415,5 en 218 m.7.00 Nieuws; 8.00 Nieuws; 9.15 Morgenwijding; 9.50 Arb. vitaminen; 11.00 'laak der vrouw; 11.45 Orkest; 12.30 Platteland; 12.40 Orgelspel; 13.00 Nieuws; 14.00 Met naald en schaar; 19.20 Die lustigen Wei'ber; 15.30 Liede rencyclus; 16.40 De schoolbel; 17.00 Dat kun jij ook; 18.00 Nieuws; 19.30 Zang en piano; 20.00 Nieuws; 20.15 Dinsdag- avondtrein; 22.15 Buitenl. over zicht; 22.30 Viool en piano; 23.00 Nieuws; 23.45 2 piano's. Nationaal Programma t.g.v. de blijde gebeurtenis. (Wijzigingen in het programma zijn mogelijk). Geboorte tijdstip 0.007.00 uur. (Zelfde dag Nationale Feestdag). 7.00 Klok - Wilhelmus (gram.) Kanonschoten. Reportage bij de Batterij te Baarn; 7.14 Felicita tie; 7.20 Feestelijke gram.; 7.30 Nieuws; 7.45 Feestel. gram.; 8.00 Wilhelmus. Toespraak Min.-Pres. Beel; 8.08 „Dankt nu allen God" (gram.); 8.10 Nieuws; 8.25 Ko ninklijke Militaire Kapel8.35 Kinderkoor8.45 Muziekcorps Marine8.52 Carillonbespeling 9.00 Feestkrant. I. Reportages en Berichten; 10.00 Hilversum Is Plechtigheid' uit de St. Nicolaas- kerk te Baarn; Hilversum II: Protest. Dankdienst; 11.30 Radio Fhilharm. orkest m.m.v. Omroep koor; 12.00 Feestkrant II. o.a. Stemmingsbeelden uit verschillen de steden; 13.00 Nieuws; 13.15 Promenade-concert door het Om roeporkest, het Omroepkoor en solisten:- Hélène Ludolph, so praan, Henk Dorel, bariton; 14.30 Declamatie; 15.00 Vaudeville or kest; 16.00 Feestconcert in de Domkerk te Utrecht, door het Utrechtsch Stedelijk orkest era het Cathedrale ICoor; 17.00 Voor de kinderen; 17.30 Nederland zingt. Radiopotpourri; 18.00 Nieuws; 18.10 Feestkrant III, twee wel komstliederen 19.00 Strijkkwar tet; 19.30 Uit Oost en West; 20.00 Nieuws; 20.05 Oranjefeest, m.m.v. het Muziekkorps van de Kon. Marine en de Volkszangvcr- eeniging afd.. Rotterdam; 20.45 Welkom, njijn kindje I Hoe onze voorouders een borelingske be groetten (Klankbeeld)20.55 Wiegeliedjes door het Omroep koor 21.05 Rede over de staats rechtelijke consequenties bij de ge boorte van een Prins, of gram.; 21.20 Het radio Philharmonisch orkest; 22.00 Gram. en Reportage uit Amsterdam; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Feestkrant VI. Nationaal programma pp den dag na de geboorte. 8.00 Opening door Min.-Pres. Dr Beel, Nieuws; 8.30 Reportage van de aubade te Groningen; 9.00 Feestkrant I. Met reportages 10.00 Hilversum IPlechtigheid uit de St. Nicolaaskerk te Baarn; Hilversum IIProt. Dankdienst 11.30 Philharmonisch orkest en Omroepkoor; 12.00 Feestkrant II, reportage v. d. Stertocht naar BaarnSoest13.00 Nieuws; 13.15 Promenade-concert door. het Omroeporkest m.m.v. het Om roepkoor en solisten. Zie pro gramma A; 14.30 Zie programma A20.05 Indien de vorige dag het bericht na 18.00 uur is binnenge komen Oranjefeest te Rotter dam; 21.00 Welkom mijn kindje 1 Hoe onze voorouders een bore- Arrond^Rechtbank te Middelburg. Dood door schuld. Zitting van 7 Febr. 1947. De 41-jarige landbouwer H. N. te Philippine kocht aldaar een gedeelte van de ruïne der voormalige R. K. kerk, en wel de voorgevel, voor afbraak. Hoe wel hij nog nimmer te voren sloo- perswefkzaamheden had verricht nam hij zelf dit werk ter hand. Na de zijmuren ter weerszijde van den boog van den hoofdingang te hebben weggebroken begon hij aan den boog. Hierbij ging hij als volgt te werk: op ongeveer 60 cM. boven den beganen grond hakte hij in de zijpilaren dier boog sleu ven met het dloel het géheei van onderen te verzwakken om het daarna om te trekken. Bij deze werkzaamheden waren door hem niet de minste voor zorgsmaatregelen tegen onvoor ziene gebeurtenissen genomen, ter wijl het terrein der werkzaamhe den ook niet was afgezet, waar van de jeugd gebruik maakte om dit als speelplaats te gebruiken. Toen hij op 18 Februari 1946 zoover was gevorderd dat de sleu ven een diepte hadden van resp. 35 en 15 c.M., verliet hij om 17 uur het werk. Na zijn vertrek is een der daar aanwezige jongens, de 15-jarige F. E. Vermeirssen, begonnen met de op het terrein achtergelaten gereedschappen een der sleuven verder uit te hakken, waarop de 'boog plotseling omviol met het noodlottig gevolg dat Vermeirssen en de 7-jarige R. L. van Voren onder de vallende steenklompen werden bedolven en onmiddellijk dood waren. Door zijn onoordeelkundige en onvoorzichtige werkwijze had verdachte zich thans te verant woorden wegens het aan zijn schuld) den dood van een ander te wijten zijn. De Officier van Justitie vond het een betreurenswaardig onge val. Verdachte was ondeskundig. Hij- deedi gevaarlijk werk, en Is meermalen gewaarschuwd. Hij ging hoogst gevaarlijk te werk en kan niet zeggen dat hij geen schuld heeft. Het ongeval is te wijten aan de roekelooze en on verantwoordelijke handelswijze van verdachte. Hij is de schuld van den dood van 2 jongens. Eeisch: 1 maand hechtenis. Een aanrijding. Op 18 Nov. 1946 reed een auto bus, waarin een aantal werklieden waren gezeten met matigen gang onder de gemeente Kruiningen over den Rijksweg van Bergen op Zoom naar Goes. Toen de bus het kruispunt Rijksweg-Zanddijk, naderde waar het uitzicht ge heel vrij is, was daar een tegen ligger, die een korte scherpe bocht, naar links zwenkte, met het d'oel den aan zijn linkerhand ge legen Zanddijk op te rijden, waar door de bestuurder der bus zich den pas zag afgesneden. Een bot sing volgde, waarbij een der in zittenden, de opperman Roodboi, uil de bus onder de auto terecht kwam tengevolge waarvan hij zoodanig letsel bekwam, dat hij 4 weken niet in staat was zijn werkzaamheden te verrichten. Voor een en ander had zich thans te verantwoorden de 45- jarige chauffeur L. J. J. V. te Goes. Verd. verklaarde veel aandacht te hebben gehad voor mogelijk achter hém komend verkeer, en de autobus pas te hebben 'bemerkt toen deze zoo dichtbij was dat een aanrijding niet meer vermeden loon worden. Eisch: f 150.of 50 dagen hechtenis. Uitspraak in beide zaken op 19 Februari. TRIBUNAAL TE ZIERIKZEE. J. Boot te Zierikzee stond terecht, die o.m. aange sloten was geweest bij de W.A.. in welke functie hij provocee- rend tegenover de burgerij Ds ^verzorgster der drie Prinsesjes Zooals gemeld, is aan mevr. M. A. PenninkNitschmann te N(jmegen gedurende twee traanden de verzorging opge dragen van de drie prinsesjes. Mevrouw Pennink is in Neder- lanrtsch-Indis geboren. Zij ging in 1926 naar Nederland, waar ze itr Nijmegen onderwijs ge noot. Toen zc gehuwd was volg. d.e zij haar man naar Neder- landsch-Indië, waar hij in de buurt van Medan op een rub beronderneming werkzaam was. Na do invasie der Japanners werd de heer Pennink op transport gesteld naar Malakka. Hij verloor het leven bij een aanval der geallieerden op het convooi. Mevrouw Pennink verbleef tot de bevrijding in een kamp. In Februari 1946 re patrieerde zij. was opgetreden. Besch. had propagandabiljetten op muren en gevels geplakt. Een keer daarmede bezig, was er een op. loop ontstaan, Boot Had toen een burger geslagen. Over de juiste toedracht werd R. F. Hoogendoorn ge hoord. In groote trekken gaf besch. de beschuldiging toe. De verdediger, Mr van Has selt, bepaalde de Kamer bij de moeilijke levensomstandigheden, waaronder besch. heeft geleefd. Daar besch, in de mijnen werkt, is hem een nieuwe kans gebo den. De raadsman verzocht het tribunaal hem deze kans niet te ontnemen. Afgaande op een onjuiste ver. mogensstaat had het tribunaal te Goes tegen P. A. Fase te St.-Annaland, die enkele ja ren lid van de N.S.B, geweest was, o.m. verbeurdverklaring van f 10.000 geëischt. Thans wees de verdediger, Mr ya.i Hasselt, op het onbillijke van dezen eisch. T. L. D. L a b e e te Re- nesse had vrijwillig voor ver schillende N.S.B.- en Duitsche militaire instanties gewerkt en kreeg door bemiddeling van een N.S.K.K.-man en den Ortskom. mandant te Renesse een woning toegewezen. In uiterste geldnood was hij in de gelaakte betrekkingen werkzaam geweest zeide besch. Het huis was hem toegewezen zonder bemiddeling van genoem de personen. De verdediger, Mr P. Adriaan- se, toonde aan, dat deze man eerst voor de moffen ging wer ken, wanneer hij „geen cent" meer bezat. In de kwestie met het huis achtte hij de schuld van besch. niet bewezen. W. Lokker te Zierik zee was, N.S.B.-er zijnde, om streeks 1942 vrijwillig toegetre den tot Duitsche wachtdiensten. Besch. beweerde zijn hand- teekening gezet te hebben, zon der te weten wat de gevolge» waren. Besch. had ook zijn dochters op hét vliegveld willen laten werken. Uitspraak in alle zaken 13 Februari. Burgerlijke Stand KAPELLE. Geboren: Jan J., z. v. A. M. Verhulst en J. Hoo- gesteger; Pieter, z. v. B. de Koeijer en G de Jager; Fran cois, z. v. L. v. Wel en A. de Schipper; Nikolaas A., z. v. J. N. de Leeuw en M. Traas; Maaike C., d. v. K. Buizer en P. Goedbloed; Daniël W. M„ z. v. M. Rouw en J. M. Ka- relse; Pieter J., z. v. A. P. Lantsheer en T. Verhaagen Adrians M., d. v. J. Waverijn en M. Meulpolder. Gehuwd: J. Q Bruggeman, 24 j, en G. Kaat, 23 j. Overleden: L. Verburg, 84 j., wed. van W. de Vos; Gle- rum, 80 j., echtg. van C, H. Glerum; M. Le Bleu, 82 j., wed. van P. Duindam; M. Paasse, 70 j BAARLAND. Geboren: Wille- mina C., d. v. A. de Jonge en. E. van den Broeke. Overleden: A. Boomman, 86 J., wed. van M. Timmerman; A. Mo', 70 J., echtg. van J. de Graag. Ondertrouwd: H. W. Remljnse, 26 J. en J. Zeevaart, 20'j. GRIJPSKERKE. Geboren: Maatje, d. v. J. Stake en O. Boone. De Amerikaansche tariefpelitiek. De Republikeinsche leiders se nator Milliker en Vandonberg hebben een gemeenschappelijke verklaring gepubliceerd waarin gezegd wordt, dat met do indie ning van wetten tot wijziging van het tariefprogramma gewacht dient te wordon tot het volgend jaar. Spoedig vlogen de planken van de kist in het rond. Terry en Berry graaiden diep in de hout wol en in ontelbare proppen papier. Toon. er wat ruimte was vQj gekomen, gingen de beren in de lust staan en gooiden de proppen papier het raam uit. „De kamer moet ordelijk blyven", zei Terry. „Het is een grap", zei Berry, die nu wat be drukt keek. „Een ongepaste dan toch", zei Terry. „De af zender van dio kist kan op een aardige verrassing van my rekenen! Ik zal hem..." Maar toen be dacht Terry, dat hy den afzender niet kende. Tenslotte vonden ze toch iets. Het was een klein Perzisch kleedje, dat er heel erg oud uitzag. „Ze hadden wel iets nieuwere kunnen geven dan zoo'n tweedehandsje", zei Terry, toen hy het kleedje neerlegde. „Veel geschreeuw en veel hout wol en daarmee basta. Als het nu nog een vlie gend kleedje was..." „De man, dio ons dit kleedje zond, móet er toch oen bedoeling moe hebben gehad", zei Berry en hy ging nog eens goed kyken in de kist of er niet een brief by wu.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 3