Het Tuinbouwbedrijf in Nederland De schoenen van den Dokter. Linggadjati Algemeene en -speciale cursussen, Indië en de Zending Avontuur in Oud-China. KRUI MELTjES Uitvoering bouwplan 1947. f n, (Van onzen Haagschen redacteur) Het tuinbouw-onderwij», aldus chines, bijenteelt, enz. vertelde ons Ir Honig, kan wor- Er nog «en derde soort cur- den verdeeld ia lager, middelbaar sussen, die uitsluitend kunnen en hooger onderwijs. Het lager worden gevolgd door bezitters van onderwijs wordt gegeven op sclio- <*p diploma van een algemeene jen of in den vorm van cursussen, tumbouwcursus, al, We zgn. algemeene tuinbouw-' speciale cursussen, (winter) cursussen. Ook zij, die in het bezit zijn Deze cursussen kunnen overal van het diploma van een tuin- worden gegeven, waar zich 10 bouwschool worden tot deze cur- jongelieden aanmelden van 15 jaar sussen toegelaten. De naam: of ouder. De lessen worden gege- speciale cursus zegt het al, dat ven in de avonduren. Toelatings- hier dieper wordt ingegaan op een eischen worden niet gesteld. Het speciaal tuinbouw-onderdeel. hei- initiatief kan uitgaan van een be- telijk is het dus een vorm van paalde vereeniging, het gemeente- vervolgonderwijs, bestuur, een schoolbestuur, of, j z,°° Z'JQ er cursussen in bloem- zooals veelal geschiedt, van een sierkunst, die bestemd zijn voor standsorganisatie als de Chr. a.s. bloemwuikehers. Boeren- en Tuindersbond en der- l°t deze categorie cursussen gelijke van andere richting. Deze behooren ook die van keurmeesters vereeniging of organisatie moet voor keuringsdiensten en voor 2e zorgen voor de noodige lokaliteit. le knecht bloemist-hovenier, De salarissen voor de onderwij- terwyl tenslotte nieuwe cursussen zers en hun reiskosten, benevens Z1J" ingesteld voor tuinbouwtech- de noodige leermiddelen voor de fiek, waar les wordt gegeven in cursus worden door het rijk be- kennis en gebruik van voor den taald. Op deze subsidie wordt tuinbouw belangrijke werktuigen echter het betaalde schoolgeld in eQ machines. verfd. Dat kan moeilijk anders bij menschen, die slechts voor godsdienstvrijheid uit hoofde van onverschilligheid pleiten.' Godsdienstige onverschillighed kan godsdienstige bekommering om godsdienstvrijheid niet ver staan, Maar juist op dit punt zou de vraag, of de staatkun dige godsdienstvrijheid, waar voor het Calvinisme in de bres springt, niet als twee druppe len water gelijkt op de gods- dienstlooz'e staat van de verwe rcldlijkte pseudo-democratie, wel eens op het duidelijkst met een radicaal „neen" beant woord kunnen worden. Met de zending als inzet. Prof. Bavinck schreef on langs een boek met als titel: Zending in een wereld in nood 1 Maar de toestand is nog veel donkerder; „Zending in nood in een wereld in nood"! Vanwaar zal onze hulp ko men?' Onze hulp is van den Heere, die hemel en aarde gemaakt lieeftl mindering gebracht. Dit school geld bedraagt thans f S.per winterhalfjaar. Op al «leze cursussen wordt les gegeven in de zgn. gron«lleggende vakken, n.l. scheikunde, natuur kunde, plant- en dierkunde, reke nen, bemestingsleer, kennis van de grond, tuinbouwboekhouden en algemeene tuinbouwkennis. Daar naast worden een of meer prac- tische vakken onderwezen, afhan kelijk van de streek, waarin men zich bevindt. Het is juist het mooie van deze cursussen, dat het onderwijs zich zoo veel mogelijk aansluit bij de plaatselijke om standigheden. De zes richtingen, die speciaal kunnen worden onder wezen zijn: groenteteelt, fruit teelt, bloementeelt, boomteelt, zaadteelt en bloembollenteelt. De cursussen, die onder toezicht staan van den rijkstuinbouwconsulent (en een plaatselijke commissie) worden gewoonlijk gegeven door eed tuinbouwonderwijzer, voor zoover het de grondleggende vak ken betreft en door een tuinbouw- vakonderwijzer, voor zoover het de practische vakken betreft Ge middeld worden drie avonden per week le9 gegeven, terwijl naast de theoretische lessen, die uitslui tend 's winters worden gegeven, zoowel 'a zomers als 's winters enkele practische lessen worden gegeven en excursies worden ge organiseerd. Desgewenscht kan, als vervolg op de tweejarige cur sus een derde leerjaar les worden gegeven, waarvoor de leerstof per Cursus afzonderlijk wordt vastge steld. Hier wordt dan aandacht geschonken aan speciale onderwer pen of vakken. Deze cursussen, die, voor zoo ver er leerkrachten beschikbaar zijn, ongelimiteerd kunnen worden in het leven geroepen, behooren door iederen a.s. tuinbouwer te worden gevolgd, voorzoover hij niet aan meer uitgebreid onderwijs kan deelnemen. Andere cursussen, die op soort gelijke wijze in het leven kunnen worden geroepen als de algemeene tweejarige cursussen zijn de cursussen voor volwassenen. Deze cursussen, die uitsluitend 's winters worden gegeven, om vatten slechts 24 a 30 lesuren en kunnen overal worden opgericht, waar zich 12 leerlingen aanmelden. Deze leerlingen moeten den leef tijd van 21 jaar hebben bereikt. Dan worden geen toelatings- eischen gesteld. Leerlingen, jonger dan 21 jaar moeten in het bezit zijn van het diploma van een tuin bouwschool of -cursus. Op deze cursussen wordt slechts één bepaald onderwerp behandeld. Zoo zijn er cursussen voor groen teteelt, fruitteelt, bloementeelt, boomteelt, zaadteelt, materialen- kennis, plantenziekten, bemesting, tuinbouwboekhouden, tuinbouw- werktuigkunde, motorsproeima- Aan, een beschouwing van Dr S. U. Zuidema in „Nieuw Nederland" over dit onderwerp is het volgende ontleend: Als er één ding ons benauwt dan is het de toekomst der in- heemsche christenheid id een eventueeie Repoeblik. Hoe lang behouden zij hun geestelijke vrijheid? Staatkundig en so ciaal? En is zij hun niet reeds op menige plaats daar met ge weld ontnomen? De inheem- sche kérk telt reeds haar mar telaren en haar afvalligen. Hoeveel te meer geldt dit dan voor de zending. Haar bestaan staat op het spel. En blijft op het spel staan in de naaste toekomst. Zoolang er niet een gevestigd Nederlandsch gezag is, dat, als het moet, de daad bij het woord kan voegen ter bescherming van de gods dienstvrijheid dn den ruimen zin des woords. De strijd van de protes- tantsch-christelij-ke partijen in Nederland voor de handhaving der Nederlandsche grondwet en tegen de overeenkomst van Linggadjati is geen strijd om een bagatelle. Daarin wordt geworsteld om een plaats voor de zending in het toekomstige Indië. Daarin wordt gestreden om een primor«liaal belang van de kerken in Nederland. Indien de situatie in Indië niet ten goede keert, en er een belang rijk stuk Nederlandsche in vloed blijft, ziet het er voor de toekomst der zending don ker uit. Omdat het er dan reeds voor de toekomst der In donesische christenheid don ker uit ziet. Trouwens, zelfs Nederland sche invloed biedt niet eens meer een volwaardige garantie. Want het is de vraag, of Ne derland voor de handhaving der godsdienstvrijheid .in Indie wel goed en bloed over heeft. Ons eigen volksleven is aan een bange ontkerstening on derhevig. Humanistische on dermijning van het christelijk geweten vordert snel. Zou Ne derland in gloeiende veront waardiging uit z'n doodsslaap opstaan, indien ons ter oore kwam, dat de inheemsche christenheid in Indië aan wil lekeur en tyrannie ware uitge leverd? Of wordt dit ook al afgewezen als reactionnair? En is ons geweten daarmede dan gesust? Het zou mij niet verwonde ren, indien een pleidooi voor Nederlandsche verantwoorde lijkheid in Indië ten aanzien van de godsdienstvrijheid als fanatisme zou worden gedood- FEUILLETON. 53 „En je broer ook", stemde Kathlyn eveneens lachend in. Zij begreep wel, dat Chin en zijn zoogenaamde broer één en dezelfde persoon waren. Onder den stoel was een soort van lade vastgemaakt en daar uit haalde Chin rijstkoekjes en vleesch, Terwijl zij aten, dach ten zij niet meer aan dreigende gevaren en werden hoe langer hoe vroolijker. Toen zij even wel van hun hooge zitplaats terugzagen op den afgelegden weg, werden ze weer somber gestemd. Verweg wees een zwakke gloed in de wolken de ligging van Pi-Chow aan en terwijl zij keken, verscheen püSeling een zee van licht en drfe groene sterren schitterden is, het uitspansel. „Vuurwerk" zei Kathlyn, „Pi- Chow viert nog laat feest. Er zullen weinig menschen zijn, die morgen vroeg opstaan". „Zooveel te beter", zei For syth. „Dat vermindert de kans va* een Bpoedige vervolging en kat geeft ons beter gelegenheid te ontsnappen". Na een oogen- blik vervolgde hij„Wat zul len de bewoners van Pi-Chow wel zeggen, als zij hooren, dat de mandarijn gebonden nog wel in zijn eigen paleis gevon den is". „Zij blij zijn", antwoordde Chin. „Zij niet beminnen Li- Weng-Hoo". ,,'t Is mogelijk", zei Forsyth. „Maar Li-Weng-Hoo zal ons nooit vergeven, dat we hem veroordeeld hebben tot zoo'n onwaardige houding. Als hij ons ooit in handen krijgt, dan...." „Dat moet niet ge beuren", zei Kathlyn met angst in haar stem. „Neen", antwoordde For syth ernstig. „God verhoede, dat een van ons ooit levend in zijn handen valt". Ze zwegen enkele oogenbllk- ken. Toen zei Chin: „Mij ver langen drinken. Mij hooren water. Wil gaan zoeken". Hij stond op en verdween in het half duister, Forsyth ««Bv Kathlyn» hand (Van onzen specialen verslag gever te Baarn). Nu het groooe oogenbiik van Soestdfjk steeds dichterbij komt, stijgt ook de spanning in het ver- Ulyi van de journalisten. Woens dagnacht sliep memand rustig. Men ging zoo laat mogelijk beo- waarts om in het iioist van den natUit plotseling te wortien opge schrikt... iemand was zoo vr,en- aelijk geweest zeer luidruchtig aan de bel van „Astoria Uhalet" te gaan nangen, journalisten ren nen in pyama naar oe hal, waar ze evenwel spoettg het loos alaim ^ntoexten. Maai' voor den nacht van Don derdag op Vryuag besioot men een „persvvaent," m te steilen, be staande uit een journalist en een persiotcgraai. J\a loting zwam vast te staan, dat uw verslagge ver het eerst aan «ie beurt zou wezen. Zoo zat hij dan bi) den telex, terwyl zijn collega's aroomden van prachtige reportages over prinsen en prinsessen en wat ver der thuishoort in het journalis tieke luilekkerland. De wakende verslaggever koos een tafel uit om zijn beenen op te leggen en een groote asc.hbaa voor al de peukjes, die hij ver oorzaken zou. Zoo vaak het telex apparaat zijn ratelzang begon, vloog liy overeind in de hoop en de vreugde te genieten het eerst te lezen dat er een koningskind geboren was. Daarna zou hij ter stond de telefonistes moeten wek ken, vervolgens de collega's om dan snel 'het blijde nieuws aan Oe courant te kunnen melden. Doch de telex wist niets belang rijkere te melden dan een bijzon derheid over de onderteekening van het vredesverdrag met Italië. Italië ligt ver van Baarn en dien nacht leek het nog véél verder. Geen interesse dus. Volgend be richt: Zwitserland weet niets van Nederlantissche goudstaven af. De verslaggever evenmin. Hij ver- langdeer ook niet naar iets ervan te hooren. Hij verlangde alleen maar nieuws uit Soestayk. Gerucht op de gang. Nadien meende de waaxzame man gerucht te hooren op de gang. Hij begaf zich derwaarts en ontdekte bü de kamer van dokter De Groot een gestalte in nachtgewaad; maar aleer de ver slaggever de deur van des ge- neesheers kamer had bereikt, was de -verschijninggevloden. De nachtwacht keerde terug tot het telex-apparaat-zonder-nleuws, tot zijn talel-voor-de-beenen en tot zijn aschbak-met-de-peuken. Nauwelijks had hij de prettigst denkbare houding weer ingeno men, of opnieuw vernam de ver slaggever geluidfen op de gang. „Ditmaal ontgaat die nachtwan delaar me niet", mompelde de reporter. Met een vaart als was hij persoonlijk op Soestdijk ont boden, «iraafde hij den corridor in om 'n moment later tegenover ■zijn collega van laten we zeg gen de „Jutphaasche Nieuws gier" te staan, 'die in pyama op dë gang drentelde. „Wat doe jij toch telkens bul ten je bed", vroeg de nacht wacht aan den man uit Jut-1 phaas. De toeges'prokene, te be- J dremmeld om «lie vrijpostige vraag te negeeren het was im mers zijn zaak om 's nachts in het- gangportaal te tippelen antwoordde: „Ikkeik kom kijken naar dokter De Groot zijn schoenen", „Vind je die dan zoo mooi of moet je ze soms poet sen?" „Nee zie je, ik had me laten wijsmaken dat er vannacht een baby zou geboren worden op Soestdijk en nu kijk ik telkens of de schoenen van den dokter nog voor de deur staan. Als ze verdwenen zijn is hij ook ver dwenen dus dan weet ik dat ik me gereed moet houden." Niet gele be.,eleen! Iedere gast in het hotel zet immers voor het slapen gaan zijn schoenen buiten om gepoetst te worden. Staan de schoenen niet voor de deur, tien tegen één, dat de gast ze aan heeft, En als dokter De Groot 's nachts zijn schoenen aantrekt.. „Keuze listig van je bedacht, maar ga nu fijn naar bed, we zullen je heusoh wel roepen als het zoover is." De verslaggever uit „Jutphaas" volgdte dezen raad op en de nacht wacht nam zijn plaats bij hen telex weer tn. Donderdagnacht: geen nieuws. Alleen belangstelling voor de schoenen des chirurgijns", zoo luidde zijn rapporti Oe strijd tegen de ratten Eén rattenpaar kan in een jaar tijdi meer dan duizend nakomelin gen krijgen, Elke 5 weken worden 5—10 jongen geworpen, die na drie maanden zelf weer jongen kunnen werpen. Gelukkig zijn er natuurlijke in vloeden, die het aantal beperken, zooals dierlijke vijanden, ziekten, 'koude en 'honger. Maar dit is niet voldoende: de mensch moet in grijpen om een rattenplaag te voorkomen. In de eerste plaats dient men orde en netheid te be tracht-en om het ongedierte nestel gelegenheid en voedsel te ont houden. Bovendien moet men gebouwen 'zooveel mogelijk ontoegankelijk maken voor ratten. In de tweede plaats kan men met gif de ratten Verdelgen. De winter is hiervoor een geschikten tijd. Er zijn weer Verdelgingsmiddelen, die practisch 'onschadelijk zijn voor menschen en andere knaagdieren. Den Plantenziektenkunrigen Dienst te Wageningen, afd. Rat tenbestrijding verstrekt gratis ad viezen. <m In de Koninginnelaan te Nij megen is de 61-jarige vrouw M. M. dood in haar keuken gevonden. Zij is door gasvergiftiging over leden. De stéenkoolproductie in het Ruhrgebied is gedurende de maand Januari tot een dagelijksch ge middelde van 211.00 ton gestegen. In December wedd per dag ge middeld 198.462 ton geproduceerd. Volgens 'betrouwbare 'berichten zal aan alle leden van de Itali- aansche strijdkrachten amnestie voor misdrijven tegen de krijgs tucht worden verleend, indien zij den eed op de republiek zullen af leggen. >- De Britsche regeering voert thans onderhandelingen voor den koop van 115 der 306 Amerikaan- sche handelsschepen, die Enge land tijdens den oorlog onder de Leen- en Pachtwet heeft geleend. 'De Russische geograaf Ostre- kine heeft tijdens een congres van Russische geografen te Leningrad gewezen op de mogelijkheid van het -bestaan van twee magnetische polen. FRANSCHE VERLIEZEN IN INDO-CHINA. Naar het Fransclie opperbevel in Indio-Cliina heeft medegedeeld, bedragen de verliezen aan dooden en gewonden sedert het begin der vijandelijkheden met de Vietna- meezen 1855 man. in de zijne. „Ben je nu nog bang vor den mandarijn, Kath lyn?" vroeg hij. „Ik ben altijd bang voor hem. Dat is al heel lang zoo geweest. Hij is een slechte Chi nees en een ontwikkelde en juist daardoor is hij een van de slechtste menschen op aarde. Ik geloof, dat hij tot de onge- loofclijkste dingen in staat zou zijn". „Daarnaar vraag ik nu niet", zei Forsyth „We zijn nu vrij en op het oogenbiik kan hij niet tusschen ons beiden ko men. En als we eenmaal vei lig en wel over de bergen zijn, dan...," „Maar we zijn zoover nog niet", zei Kathlyn met angst in haar stem. „We moeten hier niet te lang blijven, Dick" „Zoo gauw Chin terug is, zullen we verder gaan". Maar toen Chin terugkwam bracht hij slecht nieuws. Hij had het water gevonden, dat hij zocht. Het gemurmel dat hij gehoord had, werd voortge bracht door een riviertje tus schen de bergen, dat In zoo'n diepe kloof stroomde, dat het onmogelijk w»s, de overzijde t« bereiken. „Maar hoe komen we er dan over?" vroeg Forsyth snel. Daar brug zijn. Brug van touw, hangen over kloof. Heel moeilijk overloopen met stoel". „Dan moeten we den stoel achter laten", zei Kathlyn ter stond. „Neen" antwoordde Forsyth. „Die stoel was een gedachte van Chin, Als we hem hier la ten zal hij door den een of an der gevonden worden en mo gelijk kan het ook ter oore komen van Li-Weng-Hoo in Pi-Chow. Bovendien kan die stoel ons nog wel eens te pas komen. We moeten hem zien mede te nemen," „Laten we dan terstond ver trekken. Mogelijk hebben we heel wat tijd noodig bij de brug." Zonder uitstel hervatten zij hun reis. De maan verlichtte nu hun weg en duidelijk was nu de brug zichtbaar, waarvan Chin had gesproken. Ze hing over een diepe kloof en in het maanlicht scheen zij vervallen en verwaarloosd, met een on heilspellende inzinking in het midden, Forsyth onderzocht haar nauwlettend en begon Reacties van onze Zeeuwsche „jongens" in Indië op het ontwerp (Slot.) 10 Jan, 1947. Toen we hier aan land gingen (Padang), was het wapenstilstand Wat of echter de republiek onder wapenstilstand verstaat, weet ik niet. De weg van de haven naar de stad, 6J4 K.M. lang, lag ge regeld onder vuurOok met het gooien van granaten waren ze nogal mildHet kostte ons veel slachtoffers; op één dag veer tien man. Gelukkig is dat nu ver anderd. De republiek heeft de wa penstilstand opgezegd, wat een groote opluchting voor ons was. Nu kon en mocht er opgetreden worden. Niet dat de jongens zoo moordlustig waren, maar het gaf een gevoel: Nu weet je, waar je aan toe bent. Verschillende acties zijn gedaan met weinig slachtof fers aan onze zijde en nu is de seld.... we hopen nog steeds, dat deze overeenkomst, die voor onze gevoelens niet alleen beleediging is, maar voor het geheele Neder landsche volk, af zal stuiten op bezwaren van een der partijen. Dan zal er voor ons waarschijnlijk een moeilijken en zwaren tijd aan breken, maar dan zullen we weten, dat we vechten voor liet groote doel: Nederlandindië 1 Bravo jongens I Een woord van warmen dank voor jullie flinke houdingI Blijft het Vaderland ge trouwe. En Gods dienaars t' allen stond. God zegene jullie I M. d. B. Hoe is de houtpositie? Door Öen heer Andriessen zijn aan den minister van Economische Zaken de volgende vragen ge steld 1. Heeft de minister kennis ge nomen van tal van uitingen van rust weergekeerd. Hetgeen dezer vrees, dat het bouwplan 1947, dagen gebeurt in Indië zien we als vooral ten gevolge van gebrek aan een bewijs, dat de politiek hout, niet#&an word:n uitgevoerd? van de Prot. Chr. partijen 2. Wil de minister mededeelen de juiste isDat Indië grooter hoe de verwachtingen ten aan- vrijheidi krijgt, zijn we het mee zien van de houtpositie gedurende eens, maar niet door de republiek. het jaar 1947 zijn? Het was voor ons een bittere pil, 3. Wil de minister verder mede toen ons de foto onder de oogen i deelcn hoe de verdeeling van den geduwd werd, Soekarno genoeg- aanwezigen houtvoorraad ten be- lijk in gesprek met Schermerhorn. hoeve van den wederopbouw en de We hebben er op gespogen. We emballage-industrie thans is en kwamen in ons binnenste in op- j hoe deze gedurende het verdere standi en we vroegen ons zelf afgedeelte van het jaar 1947 zal zijn we daarvoor naar Indië ge-.zijn? komen? We hadden het zelf on- 4. Is het juist, dat de thans gel- «krvonden, wat de republiek voor dende verdeeling afwijkt van die, dë bevolking geweest was. Overal welke gedurende het jaar 1946 waar we kwamen, kwam de ge- werd toegepast? vluchte bevolking terug, het J 5. Indien vraag 4 bevestigend stroomde naar de polikliniek, die wordt beantwoord, wil de minister we opgericht hadden. De ongeluk- dan mededeelen waarom van het kige stumperds, door de republiek aan hun lot overgelaten, soms nog beroofd' van het allernoodigste. Langs de wegen stak groot en klein de duim omhoog en riep: „Oké". De passars kwamen tot bloei en de sawah's werden weer bewerkt, de wegen hersteld, kort om we waren vrienden mef de bevolking. Op 31 Augustus zongen de schoolkinderen het Wilhelmus in de kampong, waar we lagen. En onze jongens liepen parade We gaan moedig voorwaarts, vol vertrouwen in onze officieren, die goed zijn. 13 Jan. 1947. We hebben een kerel gearres teerd, die maar 60 moorden op zijn geweten heeft. Nu, ik zie hier dagelijks, wat die lui aan af schuwelijkheid en onmenschelijk- beidi aan den dag brengen, nu ze zijn nog minlder dan de gemeenste boef van Buchenwald of DachauAls dit land op zich zelf stond, was de aarde hier rood gekleurd van mfenschenbloed. Als u zelf u kon overtuigen en de practij-ken zien die deze fteeren hier in dit schoone Insulinde uit voerden, dan grijnden jullie allen, géén uitgeslotenMijn kame raad!vertelt mij, dat het aan tal moorden van dien eenen boef is gestegen tot 80 inlanders plus 4 blanken (dit bleek uit het ver hoor, zoo juist afgenomen). Die kerel is Districtleider van de Laska Raja, dat is een afdeeling van de T.R.I. van „leve Soekarno en Merdeka". Het zijn voorloopig lang nog geen menschen om zelfstandig te kunnen zijn, het zijn verwilder de beesten. Als je die kerels in» handen valt, snijden ze zoo lang, dat er niets meer van je over blijft..'.. ongeacht wat je bent, zwart, bruin, Engelsman of Ame rikaan, dat is hun om het even Als je deze ellende hier ziet Nederland zal aan God en de gan- sche wereld rekenschap moeten geven van wat hier zou gebeuren, als wij zouden zeggen: „Goed, geef dat volk dé vrijheid". 29 Dec. 1946. Zoodra de bepalingen van de overeenkomst ons bekertd werden, vroegen wij ons af, waarvoor de Regeering al .die offers geëischt had en waarvoor onze kameraden dan eigenlijk hun leven hebben moeten laten. Kort gezegd, we voelden ons verkocht en verkwan- verdeelingsschema van 1946 is af geweken? Spoorwegen en de Nationale feestdag- Goederenvervoer als op Zondag. Tn aanvulling" op het bericht, dat de Nederlandsche Spoorwegen op den nationalen feestdag ter gelegenheid van de blyde gebeur tenis in het Prinselijk gezin den reizigersdienst als op werkdagen zullen uitvoeren, wordt medege deeld,. dat het goederenvervoer als op Zondagen zal worden verzorgd, met dien verstande, dat verzen ders en ontvangers van wagonla dingen, indien z\j zulks wenschen, in de gelegenheid worden gesteld wagons te beladen, respectieve lijk te lossen. Over den nationalen feestdag zal geen staangeld worden bere kend. Krachtstukgoederen worden op don nationalen feestdag niet ter verzending aangenomen of af geleverd. Provincienieuws toen voorzichtig er over te loo- pen. De vallei vormde daar een soort van trechter waarin de lucht steeds in beweging was de lichte brug werd dan ook voortdurend heen en weer ge slingerd. Planken, die aan tou wen vastgemaakt waren -en gladgeloopen door de vele voe ten, die er over gegaan wa ren, vormden een overtocht. Op verscheidene plaatsen even wel ontbraken die planken. Daar vertoonden zich dan on heilspellende gapingen, die naar beneden donkere diepten te zien gaven. Forsyth stak de brug heele- maal over. „Dat ziet er slecht uit" zei- de hij. „De brug is moeilijk te passeeren, maar we moeten liet toch wagen. Ik hoop, dat je geen last hebt van duizelig heid, Kathlyn". „Neen.", antwoordde zij. „Dan zal ik jou eerst over brengen en daarna zullen Chin en ik met den draagstoel vol gen". (Wordt vervolgd.) VERVEN, LAKKEN ENZ. ZONDER VERGUNNING. In dezen tijd van distributie is. het haast een wonder wan neer er eens eu artikel gevon den wordt dat niet aan bepa lingen gebohden is, en dat men zonder meer kan betrekken. Op het gebied van verven, lakken, plastieks enz. is men aan zeer strenge bepalingen gebonden en wij stonden dan ook eenigszins vertvonderd toen we merkten, dat al deze arti kelen zonder vergunning of bon in elke hoeveelheid te verkrij gen zijn. Het betreffen hier n.l. de producten van de Butimix- fabriek, die met de door haar geproduceerde artikelen uit de als grondstof gebruikte buti- men, groote successen boekt. Gezien de groote afname van dit artikel voor alle soorten doeleinden, zooals bruggen, carrosserieën, auto's, barak ken, alluminiumwaren en der gelijke, blijkt wel de deugde lijkheid van dit product. In dezen tijd van schaarschte is het wel een unicum, dat een product bestaat, dat weinig last ondervindt van de grond- stoifenschaarschte. Het aantal producten ver vaardigd door de Butimixfa- briek is thans reeds 62. Vooral voor den wederopbouw is dit een uitkomst. Zoo kan men de door salpeter aangetaste mu ren met een Bitume-praepa- raat bestrijken waardoor de muur niet meer uitslaat. Het verkoopkantoor voor Zeeland van deze Butimixpro- ductcn, is de Fa. BrandDek ker, Lange Vorststraat, Goes. Vereeniging Suikerzieken. Do afdeeling Walcheren van cje Vereen, tot behartiging van de belangen van Suikerzieken kwam ln vergadering bijeen. Vastgesteld werd dat door de leden een jaar- Hjksche bfjdrage in de onkosten gegeven wordt. Besloten werd, na uitvoerige be spreking, het hoofdbestuur te ver zoeken alk-s ln het werk te doen stellen, dat sulkerzlekon de hoe veelheden levensmiddelen, voor geschreven door den arts, ook zullen krijgen. De aftredende be stuursleden werden herkozen. B(j de rondvraag werd gevraagd naar een eventueeie uitwisseling van zieke Nederl. kinderen tegen bultonlandsche zieke kinderen. Uit een nog volgende vraag bleek dat de vereen, geweldig groeit en reeds vele afdeellngen In het land gevormd zijn. MIDDELBURG. Woensdag kwam alhier de afd. van den Chr. Metaalbewer- kersbond tn 30ste Jaarvergadering bijeen onder leiding van haar voorzitter dhr P. Meltefste. In zUn openingswoord herinnerde hy aan het belangrijke werk dat in het afgeloopen jaar I» ver richt. Uit het verslag van den secre taris dhr K. Cornelisse bleek dat het ledental momenteel 151 be draagt; terwfjl hl) een overzicht gaf van de gevoerde acties en verbeteringen, welke daardoor verkregen werden, ook feliciteer de hij namens de afdeeling den voorzitter, die gedurende 20 jaar deel uitmaakt van het bestuur, waarvan 19 jaar als voorzitter. Uit het financieel verslag van den penningmeester, dhr L. Schets, bleek dat de bond finan cieel gezond staat. De districtsbestuurder dhr B. Roolvink sprak daarna over het bonóswerk ln het verleden, en de taak welke wacht in de toekomst. Op deze leerzame rede volgde een breede gedachtenwisseling. Aan het eind der vergadering deelde de voorzitter mede dat het der tigjarig bestaan der afdeeling feestelijk zal worden herdacht op 19 Februari a.s. GOES. Het Nederlandsch Bijbel genootschap. Vrijdagavond vond ln het Vrije Evang, Kerkgebouw, uitgaande van de afd. Goes' e.o. van het Ned. Bijbelgenootschap, een pro paganda samenKomst plaats. Na het inleidend woord van Ds A. W. M. Odé, waarin deze wees op de beteekenis van Gods Woord, sprak Ds J. Karelse over het werk van het Ned. Bfjbelgenoot- sohap ln Indië, waarbij hy op merkte dat Zending en By'belge- nootschap nauw verbonden zijn maar dat toch 't Bijbelgenootschap vaak vergeten wordt. Spreker gaf een indruk van de opkomst en groei van het Genootschap en meende dat er niet alleen iets groots verricht is, maar dat er nog Iets groots verricht kan wor den. In het slotwoord dat Ds Stam uitsprak, gewaag«Je deze van de verantwoordeiykheid der Chris tenen ten opzichte van het Woord. Het kerkkoor der Vrye Evang. Kerk verleende zyn medewerking aan dezén avond. SOUBURG. In de Geref. Kerk wordt op den gelxxirtedag van het Prinsen kind, 's avonds om 7 uur een dank en bedestond gehouden, waar als sprekers zullen voorgaan de belde plaatseUjke predikanten Ds L, C. Spykerboer (Ned. Herv.) en Ds J. v. d. Berg (Geref.). Verder wordt de avond opgeluis terd met samenzang en. orgelspel. Door de Souburgsdie Oranje- vereenlglng is het volgende pro gramma samengesteld. Heeft de biyde gebeurtenis plaats na 12 u. 's morgens, dan zal Indien daar tyd voor ls, door de kinderen van alle scholen met begeleiding van de muziek, voor het gemeentehuis gezongen worden. Wordt de na tionale feestdag gehouden «ie dag volgende op den geboortedag, dan heeft de zang der kinderen plaats 's morgens om 10 uur. Na het zin gen wordt een rondgang met mu ziek gemaakt, en 's avontïs een fakkeloptoolit. 1 Vry dagavond werd in de Geref. Kerk onder leiding van dhr P. Ph. Steneker, evangelist, een lichtbeeldenavond gehouden over het boek Ben-hur, dat toegelicht werd door den heer Schotvanger. Ei- was voor dezen avond matige belangstelling, dhr Steneker sprak een slotwoord. ST.-ANN ALAND. Woensiiag werd in hotel Boo gaard/ de alg. jaarvergadering ge houden der Coöp. kolenvereeni. „Ons Belang", onder' leiding van dhr C. van Dussen. Deze opende de vergadering en wees er op, dat dit de laatste ver gadering zou zijn, die onder zijn leiding stond, daar hij afscheid nam als voorzitter. De vereen, telt in totaal 627 le den. De voorzitter eindigde zijn openingswoord, met d'hr W. A. Boogaard, die 25 jaar zitting heeft in het bestuur van harte te feli- citeeren. Uit het jaarverslag van den boekhouder bleek, dat een goed slot van f 1036,64 aanwezig is. Besloten werd den boekhouder een gratificatie te geven. Na eerste stemming in de vaca ture dhr v. Dussen bleek dhr D. D. Ormaar de meerderheid te hebben 'behaald, die onder dank zijn benoeming aannam. Dhr M. J. Moerland werd als lid der Commissie van Toezicht herkozen. De heeren H. Ovcrbeeke en ■Johs. Snoep werden bij'acclamatie tot plv. bestuursleden benoemd. Een bestuursvoorstel 'het salaris van dén boekhouder te verhoogen werd met alg. st. aangenomen. 'Daarna sprak de lieer van Dus sen een woord van afscheid tot Bestuur, Raad van Toezicht en leden der Vereen. Tot slot sprak dhr N. Over- beeke een woord van dank namens de Raad van Toezicht en dhr G. Goedegebuure namens de leden.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2