De republikeinsche regeering over Linggadjati. Verkeersbegrooting in de Eerste Kamer PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BUD VOOR ZEELAND Het besluit van de Tweede .Kamer afgewezen. Onze handel met Duitschland. De elfstedentocht in Friesland. Misdadigersbende in Beieren. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- atr. 70, Tel, 2438, Giro 274289 Kantoren: VlUslngen, Walstr. 83, Tel. 108) Middelburg, Bou- aansche Kaai 19, Tel, 2009) Neuzen Vlooewtfckstr, Tel, 2052 ZEEUWSCH DAGBLAD 2o JAARGANG No. 366 Abonnementiprlji f 3,30 per kwarteel Advertentleprlji 12'/s cent per m.m, Rubriek Kabouters 5 cent per woord. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Maandag 10 Februari 1947 Directeur: JACO, DE SMIT Met vaste medewerklno vem BARON Mr W. F. E. v. d. FELTZ Middelburg, Dr K. HUIZENGA te Middelburg, Ds JL KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vllsslngen en D» W. YR.OEGINDEWEY te PoertvIM Op 8 Februari heeft de Republikeinsche regeering een communique uitgegeven, waarvan de tekst, zooals deze door Radio-Djogjakarta verspreid is, als volgt luidt: „Het Kabinet, op 8 Februari te Djogjakarta bijeen, be sluit na overweging van de beslissing, door het Neder- landsche parlement betreffende de motie-Romme-van der Goes van Naters genomen, welke beslissing de Neder- landsche regeering door bemiddeling van de Commissie- Generaal aan de Indonesische delegatie heeft overhan digd, het standpunt van de Republikeinsche regeering te handhaven en de Indonesische delegatie slechts toestem ming te verleenen tot onderteekening van het accoord van Linggadjati (zooals vastgesteld na de Reptririikein- sche kabinetszitting van 13 Jan.), dat geheel gebaseerd is op de schriftelijk vastgestelde artikelen van de over eenkomst alsmede op de toevoegingen, vervat in de minu ten en de offioieele correspondentie tusschen de beide delegaties. De Indonesische delegatie heeft de opdracht gekregen, de Nederlandsche delegatie hiervan in kennis te stellen. Nader wordt nog gemeld: „Volgens uit Djogjakarta ont vangen berichten is ten huize van president Soekamo het republi keinsche kabinet in vergadering bijeen gekomen. Van de zitting van 13 Januari werd het volgende communique uitgegeven: „Het Kabinet heeft in de zitting van den 13den Jan. te Djogjakarta besloten, dat de delegatie van de Republiek Indo nesia gemachtigd blijft de over eenkomst van Linggadjati te on derteekenen, uitsluitend zooals deze is gebaseerd op de artikélen, in November geparafeerd, met in begrip van dé notulen, de toe lichtingen en de offieieeie corres pondentie met de Nederlandsche delegatie en niet gebonden aan eenigerlei bespreking buiten het offieieeie contact van de beide de legaties. Alvorens het accoord te onder teekenen en aan het K. N. I. P. aan te bieden zal de Indonesische delegatie nog nadere besprekingen houden over verschillende gebeur tenissen, waaromtrent verschil van meening bestaat en waarover oplossing noodzakelijk is." geëischt. Er waren slechts enkele deelnemers, die den tocht meege reden hebben, zonder dat een of meer lichaamsdeelen gedeeltelijk bevroren. De Harmonie te Leeu warden geleek 's avonds veel op een provisorisch hospitaal. Tal- looze rijders liepen met pleisters op handen of gezicht rond. Be vroren beencn, vingers cn oogen waren schering en inslag. In zijn rede sprak de heer J. M. Kingma, penningmeester van de elfstedeiwereeniging, zelfs over „zeer ernstige gevallen van be vriezing", die het bestuur ter oore waren gekomen. Naar Agence France-Presse meldt, heeft Soekarno ver klaard, dat de republikein sche delegatie bereid is de overeenkomst van Linggad jati te onderteekenen doch niet volgens de interpretatie, welke minister Jonkman daarvan in de Tweede Kamer heeft gegeven. Soekamo sprak als zijn meening uit, dat deze interpretatie in strijd is met de Indonesische zienswijze en dat zij, het basis- accoord geweld aandoet. Ten tweede male, zoo zeide Soekamo, ontwijken de Nederlanders een eenmaal gesloten overeenkomst. Bericht tegengesproken. Naar aanleiding van een be richt van United Press, dat „de Commissie-Generaal bij Sjahrir izou hebben aangedrongen op een i coöperatieve regeering met Neder landers, daar de laatsten zich an ders verplicht zouden gevoelen het binnenland te zuiveren" heeft de woordvoerder van de Commiss'ie- Generaal gisteren verklaard, dat bovenGtaand bericht van allen grond ontbloot is daar geen der gelijk voorstel is gedaan. De militaire toestand in indië. Dc Nederlandsche militaire woordvierder te Batavia heeft over den militairen toestand o.m. het volgende meegedeeld In den Oostelijken sector van Medan stuitte een Nederland sche patrouille Zaterdagochtend op een gewapende bende, welke met achterlaten van eenige dooden 'vaa Nederlandsch gebied werd verdreven. Te B a t a v i a heeft een avond patrouille ld verdachte personen gearresteerd. Te Soerabaja heeft de bevolking van een kam pong aan de grens van de demar catielijn verzocht zich op Ncder- landsch gebied te mogen vestigen. Bij de in dit communique ver melde acties viel aan Nederland sche zijde een doode, terwijl een militair werd gewond, gebrekkige kolensituatie, het ge brek aan ijzer en staal, het pro bleem van de arbeidskrachten (64 pet der mannen van 18-50 jaar is verdwenen). Bij de onderhandelingen is nu gebleken, dat uit Duitschland ge ëxporteerd kunnen worden che mische en pharmaeeutisohe pro ducten, glas en porcelein, speel goederen, machines, verfwaren, foto-artikelen en precisie-werk- tuigen. De export uit Nederland zal in hoofdzaak dienen te be staan uit levensmiddelen met groote calorische waarde en grondstoffen -voor de bedrijven. Notaris verdwenen. In het Algemeen Politioblad wordt de opsporing verzocht van B, Bolwijn, notaris te Anjum, Aan fraude behoeft niet te wor den gedacht. Volgens een nader bericht is de heer B. in zijn woonplaats terug gekeerd. Dcodelijke val. Bij het verlaten van het huis van een collega viel de 50-jarigo Rotterdamsche politieagent P. Both van de trap. De onmiddel lijk ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. E.V.V. en N.V.V. De communistische Eenheids- Vakcentrale heeft besloten de fu- Bie-voorwaarden met het Nederl. Vakverbond te aanvaarden. Spoorwegen en auto-vervoer Het dieptepunt gepasseerd. Mr Th, H. de Meester, secre taris van de Ned. Kamer van Koophandel vopr Duitschland heeft een aantal inlichtingen ver strekt over den stond van zaken met betrekking tot onzen handel met Duitschland. Aanvankelijk deden rich groote moeilijkheden voor. De bezettende macht was ver van soepel. Thans echter is het dieptepunt ovehwonnen en gaan de handels- besprekkingen in opgaande lijn. De onderhandelingen over de Fran- sche zone in Baden-Baden vorm den het eerste symptoom. Daar werd onderhandeld over den uit voer uit die z°ne van basalt, hout, onderdeden van machines, reken machines, bok voor Indië. De onderhandelingen met de Britsch-Amerikaansche zone zijn ten deele afgesloten en vormen een inleiding voor verdere onder handelingen. Speciaal naar die zone zullen spoedig zakenreizen mogelijk zijn. Dit zal niet het "geval zijn met z.g. investigatie- reizen. De prijzen liggen in Duitsch land ver onder de huidige we reldmarktprijzen. Om te voor komen, dat Duitschland spoedig zou zjjn uitverkocht, zijn export prijzen vastgestdd, maar een schema daarvoor is er nog niet. Met de Russisohe zone is nog geen overeenkomst gesloten, hoe wel de Russen zooveel mogdijk willen bevorderen, dat hun zone uitvoert. Geval voor geval willen zy echter bekyken. Nu Is in be ginsel de gdegenheid geschapen voor een klein aantal bezoekers aan de Leipziger Messe, die van 4 tot 9 Maart gehouden wordt. Er komen 5000 exposanten, De koiensituatie in Engeland. De Britsche minister van Justi tie, Shawcross, verklaarde, dat de huidige brandstoffensituatie geen kwestie was van falen der La- bour-regeering of van het socia lisme, „maar indien wij er niet in slagen deze situatie meester te worden en de steenkolenproductie te verbeteren, zal de Labour-re- geering mislukken en het zal het einde beteekenen van het socialis me in onzen tijd. Het is nog be langrijker dan dit: de geheele welvaart en de toekomst van het land staan op het spel en alles hangt geheel van ons zelf a,{. Wij zullen in onze kantoren in over jassen moeten werken". Volgens Shawcross stond het land voor een situatie die even ernstig is als die in 1939-'40. waarvan 4000 uit de Russische zone. De moeilykheden, die het han delsverkeer met Duitschland op levert zyn veel grooter gebleken, dan men hier verwachtte. Het is wel zoo, dat 88 pet van de Duitsche industrieele capaciteit de bombardementen overleefd heeft, maar er zijn tallooze fac toren, die de productie belemme ren. Zoo onder andere de ellen dige woongelegenheid, de zeer on voldoende voedselvoorziening, de Onder de slechts denkbare om standigheden, felle wind en -op vele plaatsen meer dan slecht ijs waarom meerdere deskundigen den tocht dan ook hadden afge raden 'heeft Zaterdag de elf stedentocht plaats gehad. J. J. Bosman uit Breukelen, die in 1941 tweede werd, heeft den tocht gewonnen in den tijd1 van jlQ uur en 36 minuten. Hij' pas seerde de eindstreep aan den Noordersingel te Leeuwarden, on der het daverende gejuich van de duizenden Friezen, die zich hier verzameld hadden. Hij arriveerde om 6 min. over 4 met een voor sprong van 45 meter op zijn wed strijdmakker Klaa9 Schipper uit .Steenwijkerwold, die een halve minuut later binnenkwam. Tot in Leeuwarden hadden de 2 samen gereden, doch bij het over- loopen van de laatste 'burg, <de Noorderbrug, kwam Schipper ten val, waardoor Bosman een gerin gen voorsprong verkreeg en de overwinning kon behalen. Derde werd de 20-jarige Nauta uit Wartena, die van Fra- neker af de 2 leiders geheel alleen gevolgd' had. Zijn tijd van aan komst was 16.16. J. Wynia uit Edens bij Wom- mels, passeerde als vierde de eind streep om 16.21 en 30 seconden. Op den voet gevolgd door num mer vijf, van der Hoorn uit Ter Aar. Zesde werd Vermeulen uit Ter Aar, die volslagen uitgeput was, en door gewillige handen via een haag van menschen 'het cafe „De Groene Neide" werd inge dragen. In totaal hebben 36 wedstrijd rijders de finish in Leeuwarden bereikt binnen den vastgestelden tijd van twee uur na binnenkomst van den winnaar. Naar uit voorloopige berichten blijkt, heeft deze elfstedentocht een niet gering aantal slachtoffers Blijkens het Voorloopig Ver slag van de commissie van rap porteurs uit de Eerste Kamer over de begrooting van Verkeer stelden vele leden er prijs op, hun groote waard.ering uit te spre ken voor het belangrijke werk, door de Nederlandsche Spoorwegen sinds de bevrij ding verricht. Eeriige leden, hoewel zich gaar ne aansluitende bij de hier en el ders aan de Nederlandsche Spoor wegen gebrachte hulde, meenden toch de opmerking niet achterwege te mogen laten, dat de belangen van de Zuidelijke en de Noorde lijke provinciën helaas niet in de zelfde mate worden behartigd als die van de Westelijke provinciën. Deze leden zouden gaarne het oordeel van den minister verne men over de mogelijkheid van spoorwegaanleg over den afsluitdijk. Zij achtten zulk een verbinding van hoogere urgentie dan den voorgenomen aanleg van een spoorweg van Am sterdam naar Den Haag met on- dergrondsche stations in beide stedeS. Verscheidene leden verklaarden het zeer te betreuren, dat de wet autovervoer personen nog altijd' niet weder in werking ij gebracht. Zij drongen er op aan, dat de minister de indiening van een daartoe strekkend wetsont werp met den meesten spoed zou bevorderen. 'De concentratie van autobusbe drijven krachtens het vierde uit voeringsbesluit zal huns inziens niet mogen praejudicieeren ten aanzien van het verleenen van ver gunningen, dat na het weder in .werking treden der wet zal plaats hebben. Voorts herinnerde de leden, hier aan het woord, aan het standpunt van Prof. Goudriaan, vermeld in een intertijd' voor dc Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam gehouden rede, dat n.l. „het spoorwegbedrijf er geen be- KOLENVERVOER DOOR DE SPOORWEGEN. In een tijdvak van 5 etmalen en wel van Maandagochtend 3 Eebr. j.l. tot Vrijdagnacht 7 Fe bruari, dus exclusief den gedenk- waardigen Zondag van 2 Febr. (den dag van den kolenslag) zjjn door de Nederlandsche Spoorwe gen 134 treinen met in totaal 5733 beladen kolenwagens van de mij nen naar het Noorden en het Wes ten van het land vervoerd. In vergelijking met een normaal ver- vger van 17 treinen met 174 wa- genladingen kolen per etmaal, be- teekent dit een toename van ruim 60 proeent. Het vervoer van ledige kolen wagens naar de mijnen nam over hetzelfde tijdvak van 5 dagen met 50 procent toe. VERLIEZEN NEDERL. STRIJDKRACHTEN. De regeering maakt tot haar leedwezen bekend, dat in de week van 31 Jan. t.m. 6 Febr. en op 4 Nov. 1946 naar thans be kend wordt de navolgende ver liezen zijn geleden: Marinier G. Deutekom, afkom stig uit Bloemendaal; Marinier J. A. O. Baarda, afkomstig uit Haarlem; Korporaal D. H. Bloe- mer, afkomstig uit Rotterdam; Soldaat P. van Ee, afkomstig uit Baarn; Sergeant J. Kuppens, af komstig uit Oud GastolSoldaat P. A. Peeters, afkomstig uit Bel- feld. Voorts nog van het Kon. Ned. Ind. Leger 4 uit Indië afkom stige soldaten en Sergeant T. Ok kerie, afkomstig uit Amsterdam. lang bij heeft, via zijn dochter onderneming in 't vervoer van personen ter hand te nemen". Zij zouden het op prijs stellen te mogen vernemen, of de tegen woordige directie van de Neder landsche Spoorwegen, het stand punt door Prof. Goudriaan des tijds" ingenomen, deelt. Met name stelden zij belang in de beant woording van de vraag, of de spoorwegen hun tegenwoordige autovervoer van personen beschou wen als een tijdelijke aangelegen heid en het voornemen hebben om, naarmate de electrificatie van het spoorwegnet gereed komt, het ter rein van het autovervoer weder te verlaten. Eenige leden brachten ter sprake de bedrijfsorganisatie op het gebied van het vervoer. Naar zi; hadden vernomen zijn tal van ondernemingen ontevreden over het feit, dat zij, van den Duitschen druk bevrijd, nog altijd gedwongen worden, lid te zijn van een in den bezettingstijd ingestelde 'bedrijfsorganisatie, zelfs met de verplichting, daaraan hooge bij dragen te betalen. Aangedrongen werd op bevorde ring van een zoo doelmatig moge- lijben invoer van auto-onsr- d e e 1 e n. Voorts werd de wensch geuit, dat meer auto's uit Duitschland zullen worden teruggevoerd. GROOTE BRAND TE SPANDAU. Er zouden 50 dooden zijn. Gisternacht is een groote brand uitgebroken in een danslokaal te Spandau. Ongeveer 300 a 400 per sonen bevonden zieh in de gele genheid toen de brand uitbrak. Volgens de laatste berichten zijn 50 menschen meerendeels Duitschers in de vlammen omge komen. Onder het puin vond men ook Vier lijken van naar men ver moedt Britsche soldaten. Velen werden, toen zij zich door den eenigen uitgang van de zaal trachten te worstelen, onder den voet geloopen. NEDERLANDSCH BIJBELGENOOTSCHAP. In het jaar 1946 heeft het Ne derlandsche Bijbelgenootschap meer bijbels verspreid dan ooit te voren in de 132 jaar van zijn be staan. Afgeleverd werden 70.800 bij bels, 49.200 Nieuwe Testamenten en 78.200 bijbelgedeelten, samen alzoo 198.200 exemplaren. De vraag was zoo groot, dat het Bijbelgenootschap van com plete bijbels vrijwel nooit eeni- gen voorraad had, want wat van de binderijen kwam was telkens onmiddellijk verkocht. Huwelijks- en gezinsbijbels kon den na Augustus in het geheel niet meer geleverd worden. De nieuwe oplaag hiervan komt pas in den zomer gereed. De verkoop in 1946 was dan ook voorname- i lijk van de schoolbijbels en de i kleine zakbijbels, maar ook naar i deze uitgave was de vraag zoo groot, dat er meer aanvragen moesten afgewezen worden dan er toegewezen wérden. Het is zeer te hopen, dat er nu in het nieuwe jaar voldoende papier voor bijbeldruk beschik baar komt, opdat er niet voortdu rend aanvragen om bijbels afge wezen behoeven te worden. Voor den oorlog was de gemid- deldo verkoop van complete bij- bels ruim 50.000 per jaar, maar thans is de vraag zoo groot dat i het dubbele aantal nog niet vol doende zou sjjn. Vroege aardappelen naar Engeland. Tusschen 1 Maart en 24 Mei zullen in Engeland' beperkte hoe veelheden vroege aardappelen op vergunning in Engeland mogen worden ingevoerd, zoo deelde het Engelsche ministerie van voedsel voorziening mede. De in te voeren 'hoeveelheid' kan na 30 April eventueel worden ver groot, hetgeen afhangt van het aanbod op dit moment. Een zeker gedeelte van de toegestane hoe veelheid zal aan nieuwe impor teurs worden toegewezen, mits deze een gevestigd grossiersbe- drijf voor groenten en fruit heb ben, of uitsluitend optreden als importeurs van versdh fruit en groenten. Provincienieuws Aflevering Aardappelen. De Stichting voor den Land bouw in Zeeland deelt mede, dat de extra-premie voor het afleveren van aardappelen is verlengd tot en met 15 Fe bruari a.s. MIDDELBURG. Vereeniging van Groningers. Zaterdag is te Middelburg op gericht een vereeniging van Gro ningers op Walcheren. Ongeveer 100 personen waren aanwezig. Door Dr K. Huizinga werd een inleiding gehouden over: Liefde voor Groningen. Tot leden van het bestuur wer den gekozenDr v. d. Borg, voor zitter, E. Visscher secr., Mevr. Matthijse, penn.esse en de heeren Van Geuns, Reiniger en Bouw man (Grijpïkerke). In de pauze werden de aan wezigen getractecrd op koffie met „oude wijven". N. EN ST. JOOSLAND. Ook hier zullen bij de ge- bcjorte van een prins of prin ses eenige feestelijkheden wor den gehouden, welke worden georganiseerd door den Buur- tenbond „Oranje Bovenal". Heeft de geboorte plaats vóór 12 uur, dan volgt bekendma king met versierde auto door 2 herauten (zoo spoedig moge lijk). Na 12 uur, dan den daar op volgenden dag te 10 uur. 15 uur: Muziekoptodht met de schoolkinderen. 19 uur: Lampionoptocht met medewer king van het muziekgezelschap „Onda". Verzocht wordt hier aan deel te nemen door groot en klein. De inwoners worden verzocht van hun vreugde uiting te ge ven door de vlag uit te steken De heer M. Haartsen al hier en A. Jasperse te Seroos- kerke zijn gqslaagd voor het politie-diploma en hebben een aanstelling ontvangen bij ie Rijkspolitie met standplaats resp. te N- en St. Joosland en Serooskerke. THOLEN. Gekozen tot ouderling der Geref. Gem. dhr A. Kot, tot diaken dhrn Joh. Bogert en A. de Heer. Het consultatiebureau te Tholen voor onderzoek tb.c.- patiënten is op 14 dezer geslo ten wegens kolengebrek. De volgende zitting is bepaald op 28 dezer. De schoolvereeniging der Geref. Gemeente hield vorige week haar jaarvergadering. Na bezichtiging van het werk der leerlingen opende ouderling Lindhout de bijeenkomst, waar na dhr Jansen een inleidend woord sprak. Het hoofd der school, dhr J. Geluk, hield een Referaat over de beteekenis en waarde van het vak Kerkge schiedenis, terwijl dhr Boender refereerde over Dr M. Luther. GEMEENTERADEN. BIGGEKERKE. Vrijdag vergaderde de ge meenteraad onder voorzitter schap van burgemeester Dreg- mar.s. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter het vele, dat reeds in het afgeloo- pen jaar, het eerste na de inun datie, is veranderd ten goede. Hij wees daarbij in het bij zonder op den landbouw. Ook zijn in het aigeloopen jaar vele plannen gemaakt voor den her houw van het zwaar geteister de dotp. Het inwonertal is toe genomen van 657 tot 813. ■Veel dat beschadigd was is reeds hersteld, zij het dan wel licht nog voorloopig. Ook met herbouwen van de verschillende verwoeste perceelen kan thans voortgang worden gemaakt, daar juist deze week een nieuwe financieringsregeling is ontvangen, hetwelk een be langrijke verbetering beteekent. Spr. prees de goede samen werking met de wethouders, raadsleden en den secretaris. Verder herdacht hij dhr Janse, die dit jaar op zoo nood lottige wijze is heengegaan. Na een dankwoord van dhr Moens, wethouder, namens den raad, werd het nieuw be noemde raadslid, P. Schout Gz. beëedigd en door den I voorzitter gelukgewenscht. Op voorstel van B. en W. werd de verordening houdende verbod tot het betreden van strand en duinen ingetrokken. Voor de gemeente-ambtena ren wtrd een verbetering vau het salaris aangebracht. Op voorstel van B. en W. werd besloten het vroongrond in erfpacht uit te geven aan de gemeente Vüssingen vdor den tijd van 99 jaar tegen een ca non van i 15U per jaar per H.A. De rekening van het Burg. Armbestuur voor het jaar 1945 werd in ontvangst en uitgaaf goeigekeurd op 2 5128,65. Het herbepiantingsplan voor de begraafplaats en de dorps- kei k werd opnieuw vastgesteld in overeenstemming met de dcor den heer Broerse opge maakte plannen. Bij 't herbepiantingsplan voor de begraafplaats vond de voorz gelegenheid om het een en an der mede te deelen omtrent de plaats van een eventueel op te richten gedenkteeken voor de gevallen slachtoffers op 17 Sep tember 1944. Deskundigen vin den het perk daarvoor de ge- schiktste plaats. De voorzitter j deelde mede zooveel mogelijk te zullen bevorderen, dat het gedenkteeken voor 3 Mei 1497 gereed is, zulks in verband met de doodenherdenking op dien dag. Het voorschot op de vergoe ding voor de bijzondere scho len werd voor de beide scholen vastgesteld. Besloten werd om ter gele genheid van de geboorte van een Prinsenkind voor ieder schoolkind een geboortecahier beschikbaar te stellen. Op- cn ondergang van Zon en Maan. Dinsdag. Zon op 8.05 u., on der 17.45 u. Maan op u., onder 10.30 u. Hoog water te Vlleelngon Dinsdag 11 Februari: 5,49 u, 1.81 m., 18.10 a.l.Blm, Aangenomen naar Durgtr- dam, C. -P. v. Aadd, «and, te Utrecht. Bedankt voor Beverwijk, P. P. J. Monster, te Dinteloord. Geref. Kerken. Tweetal te Den Haag-West (evang. pred., vac. D. v. Swig- chem), F. E. Hoekstra te Sas- senheim en J. H. Mulder te Vlaardingen. Aangenomen naar Nijeveen, W. Okkema te Hcmelum, die bedankte voor Boornbergum. Benoemd tot geestelijk verz. Sanatorium „Sonnevanck" te Harderwijk, H. R. Pel te Suawoude, die deze benoe ming heeft aangenomen. Geref. Gem. Beroepen te Melissant. H. Ligtenberg te Vlaardingen. Bedankt voor Leerdam (2e maal), T. Dorresteijn te Op- heusden. Vrije Evang. Gem. Bedankt voor Wemeldinge, G. Zijlstra te Enschede. Kerkelijke samenwerking. Op 19 Januari heeft Ds Locher, voorzitter der Prot. Kerk de dienst geleid in de Gereformeerde Kwitangkerk te Batavia, terwijl de predikant der Geref. Kerk, Ds Oranje, op hetzelfde uur voorging in de Willemskerk. Dat Gereformeerde predikanten voorgingen in Protestantsehe ker ken, is in Indië al veelvuldig voorgekomen, ook voor den oor log; het omgekeerde was echter niet het geval. Dat men officieel, in den hoofddienst, van voorgan ger ruilt, zal zeker ook in Neder land een novum genoemd wor den. Het ligt in het voornemen, dit elke drie maanden te herhalen. In beide diensten waren twee kerke- raadsleden der Protestantsehe en twee der Gereformeerde Kerken aanwezig. Onderwijs. GOES. Onze vroegere stadge noot dhr C. Israël, slaagde te Delft voor clviel-ingenieur. De politie heeft te MiinclierL 17 Duitschers gearresteerd, die Ame- rikaansehe uniformen droegen en het agentschap van de Reichsbank te München met automatische wapens wilden aanvallen. De lei der van de bende, een 23-jarige student, pleegde zelfmoord toen de politie arriveerde. Een tweede werd doodgeschoten toen hij zich tegen de arrestatie verzette. De politie heeft een groote hoe veelheid van roof afkomstige goederen ontdekt, waaronder voor een waarde van anderhalf mil- lioen mark aan juweelen. De lei der van de groep stond in ver binding met Beiersche S.S.-lieden De bende beschikte over een om vangrijk larsenaal. MACHINEKETEL GESPRONGEN. In de fabriek voor stofzui gers en andere electrische ap paraten „Holland-Electro" te i Rotterdam is een kort geleden in gebruik genomen ketel van een impregneermachine met een geweldigen knal uit elkaar ge sprongen. Door de hevigheid van de explosie werd een ge weldige ravage aangericht, Wonder boven wonder werden er van de bijna 200 man perso neel, die in het gebouw wer ken, slechts 9 licht gewond. Kerk en Zending. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Odijk (U.), dr T. Dokter te Terkaple; te Soest, P. J. Monster te Din teloord te Bruchem en Kerk wijk, J. R. Cuperus te Doorn spijk; te Melissant, M, Verwey te Nederlangbroek; te Warga- Wartena, R, J, H, Brink to Ruinerwold. HET KAPVERBOD VAN BOOMEN. Voor bosschen, andere houtop- standen en afzonderlijke boomen geldt nog steeds een algemeen kapverbod. Het blijkt steeds weer, dat dit verbod wordt overtreding. Het is ieders plicht, er toe mede te werken, dat het in ons land aanwezige hout een in het alge meen belang verantwoorde ba- stemming vinde. De nood in de geteisterde gebieden, waar men wegens gebrek aan materialen met de hoog noodigo reparaties kan uitvoeren bewijst dit duidelijk. Voorts zou een tekort aan myn- hout inkrimping van de kolen- productie beteekenen. Bij veiling zonder vergunning stelt men zich bloot aan strafver volging, terwijl het zonder ver gunning gevelde hout in beslag kan worden genomen. Voor het vellen of rooien van knotwilgen en vruchtboomen, met uitzonde ring van noteboomen, alsmede voor het kappen van griendhout en het opperhont of z.g. „haar" van knotwilligen geldt thans een algemeene kapvergunning. GROOTE PARTIJ SMOKKELWAAR ACHTER HAALD. In een molen in een Brabantse!» 'orp troffen ambtenaren van den "I.C.D. bij een onderzoek o.m. aan: 2341 pakjes Belgische shag (totaal 117 kg), 3 paar dames kousen, 55 stukjes toiletzeep, 3 kg koffiebooncn, 7 m. mantelstof, 'n autoband, 2 autobinnenbanden. Al deze goederen waren afkomstig van smokkelhandel op België. Ver der vonden de controleurs een frauduleus geslacht varken van 100 kg en twee levende varkens waarvoor geen vergunning aan wezig was. De molenaar werd ge arresteerd. In Uden constateerde de C.C D. dat een berucht sluikhandelaar aldaar 2000 rantsoenen tabak frau duleus had verhandeld en rijwielen en banden zwart verkocht. Tegen niet minder dan 58 personen, die bij 'deze zaak betrokken zijn, werd proces-verbaal opgemaakt. Ernstig ski-ongeval. Te Graubünder heeft een der ernstigste ski-ongevallen der laat ste jaren plaats gehad. 7 perso nen zijn er in een lawine bedol ven. DE BILT ZEGT: Vorst en dooi. Weersverwachting, geldig tot Maandagavond Hier en daar regen en wind; overigens zwaar bewolkt met op klaringen. Plaatselijk eenige neer slag v.n.l. in het Zuiden van het land. Later weer wat toenemende wind uit Oostelijke lichting. In het Noorden strenge tot matige vorst. In het Zuiden temperatuur om het vriespunt. Op het midden van den dag op sommige plaatsen eenige graden boven nul,

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1