Weer een Dakota- vliegtuig verongelukt.' De strijd tegen de koude Erger dan het drinken Er zouden 16 dooden zijn. Deensche memorandum inzake Duitschland. Rapport over de te voeren oliepolitiek, Internationaal overleg noodzakelijk. Frankrijk noodig. heeft voedsel De „Kota Inten" aanqekomen. omroep. In concrete gevallen is i -, hierover niets te zeggen, omdat Dit weekend 20800 ton kolen vervoerd Verlies Nederlandsche strijdkrachten. Gelukstelegrammen bij blijde gebeurtenis. Een daad van plicht, tl Prins Bernhard naar Stockholm. Weers verwachtingen Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- Btr. 70, Tel. 2438, Giro 274289 Kantoren: Yliesingen, Waletr, 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aansche Kaai 19, Tol, 2009; Neuzen Vlooswyckstr, Tel. 2032 Naar aanleiding van de passage in de jongste Troonrede, betref fende do wederinvoering van den totaiisator, (hebben wij in ons nummer van 9 Januari over het wedden op paarden enkele opmer kingen gemaakt. In verband daarmede is niet zonder beteekenis wat de „Nieu we Nederlander" over dit onder werp sahrljft. Wij laten toet hier volgen. „Veel moge nog niet zoo aller best gaan in Engeland, maar de bookmakers en exploitanten van de totaiisator op de koersvelden, doen goede zaken 1 In 1939 werd er op verschillende totalisators in Engeland 39 millioen pond st. ver speeld. In 1945 niet minder dan 137 millioen pond. Buiten den to taiisator om, door bookmakers wordt er nog 50 a 60 pet. van het bedrag verwed. Zoo krijgt men een totaal van ongeveer 200 millioen pond of twee milliard gulden. Een goed bedrijf. En vele mensehen leven ervan. Afgezien nog van hier en daar een, die een tegenvaller heeft. Maar waar men in Engeland, nog meer dan in Nederland, klaagt over gebrek aan arbeidskrachten, is (het geen wonder dat de vraag opkomt of men al dit personeel van de book makers en van de totalisators geen nuttiger werk zou kunnen laten doen. Een inzender in de Times schrijft daarover: „Ik durf beweren, dat men daar een belangrijke arbeidsreserve zou kunnen vinden, die heel wat nut tiger werk zou kunnen doen en ons eenige van die goederen zou kunnen leveren, waaraan wij zoo groot gebrek hebben. Ik blijf aan den lagen kant, wanneer ik het aantal te werk gestelden in de „industrie" van het wedden op ZEEUWSCH DAGBLAD 2o JAARGANG No. 560 PRQTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND' Maandag 3 Februari 1947 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoof droit acteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT, Advertentieprijs 12% cent per m.ra. Mot vaste medewerking van: Baren Mr VVE, 7d> Fcitz, Br K, Huizsnga, Bs JKarslse, Ds Slofstra en Da TV. "Vroegindevj' Ot drie a vierhonderdduizend schat. In een brochure, welke in 1938 verscheen, schreel een deskundige, 1 dat er wel 30.000 bookmakers zijn en allen hebben zij een aantal klerken, agenten, loopjongens, enz. Een van de grootere firma's heelft bureaux, en twee groote étages met 100 mannen en vrou wen in dienst en 20 telefoontoe stellen. Dagelijks komen er hon- derde telegrammen binnen en duizende brieven. De organisatie van den footballpool heeft wel een» 500 krachten aan 't werk in [het volle seizoen.." Het blad 'besluit met te her inneren aan een uitspraak van Georg Trevelyan, dat het wedi- den nog meer kwaad sticht dan het drinken. Reden te meer om de 'hoop en de verwachting uit te spreken, dat 't plan van minister Lieftinck niet verder zal worden uitge werkt. NIEUWE BIJEENKOMST DER „BIG THREE"? President Truman heeft verklaard, dat hij „zeer ver heugd" zou zijn Attlee en Stalin te ontvangen te Was hington voor een nieuwe bij eenkomst van de „Big Three". Hy legde deze verklaring af naar aanleiding van een opmer king, dat Stalin in een interview met Elliot Roosevelt, een zoon van wijlen den Amerikaansclien president, zou hebben gezegd, dat hij niet slechts hoopte op 6én, doch op verscheidene bijeenkom- Bten van de groote drie in de toekomst. Truman zeide, dat hij niet af wist van plannen voor een der gelijke bijeenkomst. Hp verklaar de voorts, dat hij niet verwachtte, dat hp de Vereenigde Staten voor een dergelijke conferentie zou verlaten. Een Dakota van de Air France is op weg van Parijs naar Lissabon, in slecht weer verongelukt, in de heuvel achtige streek van Cintra bij Lissabon. Volgens de eerste berichten zon het vliegtuig tegen een heuvel zijn gevlogen. Later wei$ door de Air France medegedeeld, dat het veronge lukt e toestel twaalf passagiers aan boord had, een bemanning van vier koppen en een stewardes. Bleclits een der passagiers zou gered zyn» Volgens ooggetuigen vloog de machine in de lucht in brand en stortte zij enkele minuten later naar beneden. De overlevende passagier is in bewusteloozen toe stand raar het ziekenhuis te Cas- caes vervoerd. Volgens uit Lissabon ontvangen berichten gelooft men, dat het toestel, te oordeelen naar zijn positie, zeer langzaam hoogte heeft verloren, voordat het ver ongelukte, en dat de ramp voor komen had kunnen worden, als het iets hooger had gevlogen. Alle lichamen der slachtoffers behalve dat van den piloot, wer den gedeeltelijk verbrand tusschen de asch van het vliegtuig gevon den. De piloot werd op eenigen afstand van het vliegtuig ge vonden. Naar het Deensche ministerie van Buitenlandsche Zaken mee deelt, hebben allo politieke par tyen, met uitzondering van de communisten, de regeeringsvoor stellen betreffende eenregeling met Duitschland goedgekeurd. De voorstellen zullen in een me morandum worden vervat, dat aan de plaatsvervangers te Londen zal worden overhandigd. Daarna zal het worden gepubliceerd. De politieke partyen hebben tevens goedgevonden, dat de regeering haar vertegenwoordiger in Zuid- Sleeswyk zal machtigen, een ver zoekschrift van Zuid-Sleeswykers aan den geallieerden bestuursraad te Berlijn te doen toekomen, waarin scheiding van Zuid-Slees- wyk en Holstein en verwijdering van Duitsche vluchtelingen uit die provincie wordt gevraagd. DE PARLEMENTAIRE COMMISSIE IN WEST- INDIfi, Een voorloopig verslag. De leden van de parlementaire commissie naar "West-Indië heb ben Donderdag j.l. in een pers conferentie een voorloopige uit- eenzetiag van hun bevindingen gegeven, Met betrekking tot de nationale verdediging ia twee jaar geleden door den Amerikaanschen senaat een speciale commissie van elf man samengesteld om aanbevelin gen te doen inzake de te voeren oliepolitiek. In een rapport van deze commissie wordt verklaard, dat internationaal overleg noodza kelijk is, opdat bet bezit van olie bronnen niet zal leiden tot uitbui ting van de betrokken inheem- schen of van de verbruikers. De commissie is van meening, dat dé mogelijkheid .tot vrijma king der atoomenergie geen wijzi ging heeft gebracht in de belang rijke plaats die de olie steeds heeft ingenomen. Het is duide lijk, aldus 'het rapport, dat een land, dat niet zeker is van vol doenden aanvoer van olie, zijn leiderschap ondier de vojkeren der wereld niet 'kan handhaven. Het rapport voegt hieraan toe, dat in geval van nood de Ameri- kaansche voorraden onvoldoende zullen blijken. Zij zijn veel ge- 20 janden buiten de Sowjet-Unie, DE ONGEREGELDHEDEN OP DE „BOISSEVAIN". H, M.'s torpedojager „Van Galen", die op terugvaart is en zich tusschen Colombo en Aden welk laatste land zelf „zeer rijk bevindt, had opdracht gekregen aan olie as" m verbami met de ongeregeld- "Gezien hei 'belang en het inter- beden aan boord van de „Bois- nationale karakter van de olie »evam' met verhoogde snelheid dringt de commissie aan op vol- naar ^ott Said te stoomen ter ledige ontwikkeling van die olie- I eventucele asswtentie. Inmiddels winning in de geheele wereld in het belang van alle volken. Hoewel de commissie voor standster is van handhaving der Amerikaansche politiek van vrije concurrentie, is zij van oordcel, dat het probleem van staatsmo nopolies en kartelovereenkdmstcn op internationale basis door mid del van een internationale confe rentie dient te worden opgelost. De Fransche min. van Land bouw zal Woensdag aanstaande per vliegtuig naar de Vereenigde Staten vertrekken, voor bespre- ringer dan de voorraden, die zich hingen over voedselleverin&. Hij elders in de wereld' 'bevinden. Met zal trachten partijen tarwe en het oog daarop heeft Amerika andere granen te verkrijgen om zijn mvesteeringen in het buiten- Frankrijk over de schaarschte, land met spoed verhoogd'. Het door de koudegolf aan het nieuwe land bezit thans 46 procent van zaaisel toegebracht, heen te hel de buitenlandsche oliebronnen in pen. is aan het schip opdracht gege ven weer terug te vallen op de „ceonomische snelheid" daar de ongeregeldheden aan boord van de „Boisscvain" reeds zijn op gelost en dit schip Suez heeft verlaten. SOEKAWAT1 BIJ MINISTER LIEFTINCK. De heer Soekawati heeft Za terdagmorgen op het ministerie van Financiën te 's Gravenhage een onderhoud gehad met prof. inr P. Lieftinck. Tijdens deze gedachtenwisse- ling werden de nieuwe staat kundige aspecten in Oost In donesië, speciaal wat betreft de financieel economische verhou dingen besproken. MILITAIR VERVOER TEGEN HALVEN VRACHTPRIJS. Er doen geruchtfen de ronde, dat de faciliteit, welke de spoor wegen aan geüniformeerde m;- litairen verleenden door hen te vervoeren tegen halven vracht prijs, zou worden ingetrokken. Dit gerucht is van iederen grond ontbloot. Militairen in gaan, hetzy naar de Ned. Radio- I'1""" Unie, hetzij naar den wereld- Hartelijke ontvangst orgnaisatie van een en ander te Rotterdam. ,nog njet voldoende is. Voor de- werkelijken dienst blijven voor Met ongeveer 250 militairen uit1 genen, die niet overgaan, zal een half geld reizen. Dit geldt even- Indië aan boord 107 van hen wachtgeldregeling in werkingwel niet voor personen in bur- zijn ziek of herstellende is de treden, welke dezer dagen doorgerlijken dienst, die geunifor- „Kota Inten" Zaterdag te Rot- de regeering is goedgekeurd. i meerd zijn, z.g. civil officers, terdam aangekomen. Overal langs den wal, van Hoek van Holland af tot Rotterdam toe, stonden de mensehen dicht opeen gepakt vaak te zwaaien met vlaggen en hoeden. Ter hoogte van Vlaardin- gen stond zelfs de grenswacht opgesteld en vuurde ter begroe ting luchtkogels af. Zoodra het schip aan de trossen lag, speelde do Koninklijke militaire kapel, die op den wal stond opgesteld, wit-blauw gestreepte hemden, in afwijking van de meer grauwe kleur der normale dracht. Bij de haven aangekomen werd oerst een rondtocht over het ys gemaakt, waarna het gezelschap van ongeveer 60 personen aan de lange, gedekte tafels plaats nam. Hier vorscheen ook de burgemees ter van Mrken, die de bruidspa ren met een zilveren lepel don tra- ditiouoolen bruiloftsdrank, bran dewijn met rozijnen, ia den mond goot, nadat hy een toopasselyk spooehjo gehouden had. Hoewel do oude gowoonto is, dat by eon bruiloft bruine boo- nen met rozijnen worden gegeten, nam men dezen keer genoegen met groote tulbanden. De maal tijd werd besloten met het rond dienen van rooden wijn, die even eens met een lepel genuttigd werd. De bruidsparen werden be diend door den „witien kok", de overige feestgenooten moesten zich tevreden stellen met de service van den „kladdigen kok", voor wien het blijkbaar niet zoo be langrijk is, dat hy er netjes uit ziet. Na het eten deden de lange Goudsche pijpen by de mannen de ronde en om de feestvreugde op peil te houden, liet een har monicaspeler zyn vroolyke wys- jes hooren. Er werd gezongen en gedanst en 'zelfs gekust, ook al om de grage lenzen van de vele filmoperateurs en fotografen te bevredigen. Om ongeveer vier uur behoorde dit zeldzame folkloris tische sehouwspeu weer tot het verleden. Volgens te Parijs binnengeko men berichten heeft de Dakota vijf minuten voordat zij veronge lukte, ten gevolge van een. fou tief radiocontact met het vliegveld Porfcela (nabij Lissabon) een ver keerde koers genomen. Voorts zou zijn komen vast te staan, dat de vlammen, die een ooggetuige vóór het ongeluk aan het toestel heeft waargenomen, van de uitlaatpijpen afkomstig ■waren en. dat de machine pas be gon te branden, toen ze te plet ter vloog. De lichamen der vyftien ver ongelukten zullen naar Lissabon worden overgebracht, in verband met een dienst in de Fransche kerk, waarbij de Fransche gezant en leden van de Fransche kolonie tegenwoordig zullen zijn. Van Zaterdagavond nacht tot Maandagmorgen 4.30 uur brachten de Nederlandsche Spoorwegen 26 kolentreinen van het „Wilhelmus", gevolgd door Limburg naar het Oosten, Wes- vroolijke vaderlandsche liederen. 1 ten en Noorden des lands. Ia nor- Het was een hartelijke ontvangstmale omstandigheden zijn het er De voorzitter van de commissie Mr Kropman, verklaarde, dat de commissie was uitgezonden om verslag uit te brengen over den toestand inde bezoehtegebieden. In de commissie, aldus de heer Kropman, zijn alle politieke par tyen in Nederland vertegenwoor digd en zy zocht contact met lei dende figuren van elke politieke overtuiging. Aangaande de bevin dingen van de commissie ver klaarde de heer Kropman, dat j naar de meening van de commis sie, het algemeen onderwijs nog voor verbetering vatbaar is, maar dat er groote moeilijkheden zijn in verband met het verkrijgen van materialen en onderwijskrachten. De volksgezondheid is bevredi gend en maakte algemeen een gunstigen indruk. Naar aanlei ding van de anti-Nederlandsche stemming, die op Curagao zou heerschen, verklaarde de heer Kropman: „een betere wederzyd- sche kennis zal het resultaat zijn van een betere waardeering en meer welwillendheid aan beide zijden. Bij het bereiken van dit resultaat, kan de pers in belang rijke mate meehelpen". die onzen „jongens" uit Indië bereid werd. Onmiddellijk begaven de Minister van Oorlog, luit-kolo- nel Fievez, de chef van den Ge- neralen Staf, luit-generaal Kruis en luit.-generaal Spoor, zich aan boord. Zy inspecteerden alle ver blijven, informeerden naar den toestand van gewonden en zieken en lieten het aan hartelyk mede leven niet ontbreken. De geestelijke verzorger, veld prediker Ds H. O. G. den Hertog, toonde zich buitengewoon tevre den over de reisi Over de verzorging aan boord had hy niets dan lof. „Als u ge zien had, hoe vermagerd en uit geput velen te Batavia aan boord kwamen...". Maar eenmaal op de „Kota Inten" knapten zy zien- deroogen op. Vele verwondingen zijn aan on gelukken langs den weg te wijten geweest. Weinigen zijn er, die gewond werden door oorlogshan delingen. Van de Kon. Land macht moeten 40 in een zieken huis worden opgenomen. Van de Marine en van de K.N.I.L. ieder 11. Voorts is er nog een getal burgers aan boord, van wie er 13 naar een hospitaal worden ver voerd. Het eenige gemis aan boord was geweest een gelegenheid om kerkdiensten te houden. De gods- dienstoefeningen moesten n.l. aan dek plaats vinden. Voor de ge zelligheid aan boord had. men onderling alles gedaan wat mo- gelyk was. Op den verjaardag van Prinses Margriet had men het geheele schip vol margrieten geplakt. In de ontvangloods werd aan allen een oorkonde uitgereikt, onderteek end door Z. K. II. Prins Bernhard, alsmede een pakketje, waarin sigaren, sigaretten, een stukje zeep, wat chocolade enz. NEDERLANDSCH ULTI MATUM IN DEN PADANG- SECTOR. Het Fransche persbureau Agcn- cc France Presse bericht, dat on danks (het bevel 'het vuren te sta ken, den 27sten Januari door bet republikeinsdhe commando te Me- dan gegeven, twee Nederlandschc' posten herhaalde malen zijn aan gevallen. Dc Nederlandschc be velhebber te Padang, aldus A. F. P., heeft den plaatselijken repu- blikeinschen commandant schrif telijk kennis gegeven, dat, indien het vuren niet op 1 Februari .te 12 uur middernacht gestaakt werd, de Ncderlandsdhe troepen zich niet aan de demarcatiebepalingen zouden kunnen houden. DE BEZETTING VAN DUITSCHLAND. Naar de Deensche minister van Defensie op een persconferentioe heeft medegedeeld, hebben de po litieke partijn een deelneming van Denemarken aan de bezetting van Duitschland goedgekeurd. In April zal een contingent van 4000 sol daten naar Duitschland vertrekken. HET RADIOBESTEL. Met 15 Februari a.s. zal de Stichting Radio Nederland op- slechts 6. Iedere koienttein be staat uit gemiddeld 42,„wagons. Daar iedere wagon in doorsnee 19 ton kolen bevat, werden per trein rond 800 ton vervoerd. Te zamen hebben de treinen dus 20.800 ton kolen uit Limburg af gevoerd gedurende het afgeloopcn weekend, hetgeen juist die op brengst is van den op Zondag ge- leverden productieslag in de Lim- burgsche mijnen. Het aantal trei nen zal uiteraard! nog stijgen, want ook na 4.30 uur wordt het vervoer der kolen voortgezet, in dien de omstandigheden mede werken. Op normale dagen rijden uit alle deelen van het land 16 leege treinen naar de mijnen terug. Ook hierin is dit weekend een groote en gunstige verandering geko men: 34 treinen zijn naar Lim burg teruggereden. De directie der spoorwegen prees zich gisteravond met deze prestatie, die te danken i9 aan de toewijding van duizenden leden van het personeel, gelukkig. Zij allen hebben dezen Zondag extra diensten op de treinen gedaan, midder- s zoowel langs den lijn als op de I rangeerterreinen, waar de wagens in de ijzige koude aan elkaar zijn gekoppeld. Zoo helpen de spoormannen ons land aan kolen, zeide een der spoorwegleiders, ze doen dit uit eenvoudige plichtsbetrachting. De regeering maakt tot haar leedweezen bekend, dat in de week van 24 t/m 30 Januari de navol gende verliezen zijn geleden: Gesneuveld of overleden ten gevolge van oorlogshandelingen Koninklijke marine: Sergeant F. Steens, afkomstig uit Nyme- gen; korporaal A. J. van Lunsen, afkomstig uit Barneveld. Kon. landmacht: sold. C. v. Tole do, afk. uit Rotterdam; sold. H. S. Weerts uit Heerlen; kapitein der artillerie B. L. C. Duurtsema, af komstig uit Arnhem; korporaal Soedardjo, afkomstig uit Ned.- Indi8. Ter gelegenheid van de a.s. blijde gebeurtenis in het prinso- lijke gezin, zal het mogelijk zyn aan alle leden van het Koninklyk Huis gelukstelegrammen te zenden. Het extra-recht voor deze tele grammen, welke afgeleverd zullen worden op een nieuw-ontworpen hóüdön~te werken." Öp dien dag 1 geluktelegram-formulier, bedraagt zal ih werking treden de Neder- 0.40. Het batig saldo, na af- - - - - -- trek der bedrijfskosten, zal ten goede komen aan een urgent cha ritatief doel ten behoeve van het kind. De afzenders kunnen desge- wenseht een afschrift van hun telegram ontvangen op oen zelf de luxe formulier. De kosten hier van bedragen f 0,20 per 50 woorden. RUIM 25.000 TON KOLEN EXTRA. Blijkens de voorloopige bereke ningen van gisteravond, toen bet statistisch bureau der mijnen sloot, heeft de Zondagsdienst op de mijnen ruim 25.000 ton steen kool extra opgeleverd. Dit is meer dan op een normalen Zater- dagdienst en waarschijnlijk 75 a 80 procent van een normalen werkdag. Het resultaat steekt ver uit bo ven de verwachtingen, die niet hooger gingen dan maximaal 20.000 ton. zTi'.' -g ran Zon f.r» Maan, Dinsdag. Zon op 8.17 u., on der 17.32 u. Maan op I5.au li., onder 8.12 u. Hoog water te Vsaingen Dinsdcg 4 Februari: 0.25 u. 3. m., 12.58 u, 2.12 ra. Reeds lang was het bekend, dat Deli door de extremisten werd leeggehaald en dat de ma chine-installaties werden overge bracht naar Engel sch gebied, aan de andere zijde van Straat Ma- laka. Reeds lang was het verder bekend, dat op Banjoewangi oor logsmateriaal, o.a. jeeps, werd ontscheept voor de Republiek. Het was vanuit Benginocman op Bal! (afstand 6 km.) door kijkers dui delijk te zien. Niet minder trok het de aandacht, dat het scheep vaartverkeer op Tjilatjap enorm was toegenomen. Het baarde dan ook weinig verwondering, dat on ze troepen werden bestookt met materiaal van Engelsch maaksel, waarschijnlijk afkomstig uit de Engelsohe havens Singapore en Penang. De Nederlandsche Regeering in Indië heeft nu, eindelijk, inge grepen. Alle uitvoer uit geheel Ned.-Indië, dus ook uit het gebied van de zgn. Republiek, is verbo den. En de invoer van oorlogs- - tuig is eveneens verboden. De souvereine Nederlandsche regeering staat eindelijk op haar recht. Het heeft maanden geduurd. Maar nu is het dan zoo ver. Wij houden, althans wat deze i kwestie betreft, er mee op, ons met open oogen door bondgenoo- ten en „vertrouwde" gespreks partners voor den mal te laten houden. 1 Het ..klokgebeier van de nieu- j we geboort" wordt een oogenblik onderbroken door een daad van plicht en beleid. Vrije Evang. Gem. Beroepen te Utrecht (2e^red. pL), G. J. v. Bruggen te Heerde. Benoemd tot pred. in alg. dienst v. d. binnen!, zending ds Tril. Penninga te Gorichem, die deze ben. heeft aangenomen. Ds K. H. E. GRAVEMEIJER NET NAAR NED.-INDIË. Naar wij vernemen is het be richt, dat wij opnamen in een vorig nummer van ons blad en dat ons van de zijde van het A.N.P. verstrekt werd, alsof ds K. H. E. Gravemeijer, nu er zoo groot gebrek aan predikan ten in Ned.-Indië is naar Indië zou gaan in- den vorm waarin het gegeven werd volstrekt on juist. Dr Gravemeijer, algemeen gedelegeerde der Gen. Synode van de Ned. Herv. Kerk, heeft zich in een gesprek over het gebrek aan predikanten voor Indië aldus uitgelaten, dat als er dan niemand te vinden zou Behoudens onvoorziene omstan digheden zal Z. K. H. Prins Bern hard de begrafenis van Prins Gustav Adolf Dinsdag in Stock holm bijwonen. Waarschijnlijk zal Prins Bernhard met een speciaal vliegtuig van Schiphol naar Stock holm vliegen. Het K-N.M.L te De Bilt deelt mede, dat de aanvoer van koude lucht nog niet beëindigd is. Het Zuiden van het land komt echter steeds dichter bij de dooigrens. De strijd tusschen de relatief warmere en de koude luoht zal ook in ons land nu en dan sneeuw, later wellicht tijdelijk vermengd met regen, veroorzaken, het eerst in het zuidwesten van het land (Vlissingeo meldee Zondagavond reeds sneeuw). Later ook in de overige provincies. De maximum temperaturen waren Zondag in het Zuiden van het land wat lager dan Zaterdag, namelijk ongeveer +1 tegen 4-3 in Zuid-Lintburg. In het Noor den van het land bleef de strenge koude onverminderd aanhouden en was de maximum temperatuur niet hooger dan —7. De groote tegenstellingen tusschen het Noor den het Zuiden zullen voorloopig I zlJn hij wel bereid zou zyn om nog blijven bestaan. dan te gaan. Deze uitlating heeft voorshands geen enkele consepuentie en van eenig plan is bij dr Gravemeijer, die bo vendien volgende week voor eenigen tijd naar Zuid-Afrika vertrekt, geen sprake. Dr Gra vemeijer is 63 jaar en uiteraard ligt het op den weg van jon geren om zich voor den arbeid zoowel wat de geestelijke ver zorging van onze militairen ais hulpverleening aan de Prot. ge meenten in Ned.-Indië betreft, beschikbaar te stellen. Provincienieuws YERSEKE. De Schelde i3 nu geheel met drijf ijs gevuld en het visschen op mosselen is geheel stil ge legd. Ook de verzending van mosselen is totaal afgeioopen. De derde periode van vorst is wel de zwaarste van dezen winter en 't is te hopen, dat de vorst spoenig afgeioopen is„ daar de schade aan de kleine oesters wel eens ernstig zou kunnen worden. De verzending van oesters heeft ernstig te lijden door de vorst. België en Holland nemen KOLENVERVOER PER VRACHTAUTO. Het Rijkskolenbureau heeft het aanbod van dé vakgroep goederenvervoer langs den weg om vrachtauto's in te schakelen bij het vervoer van kolen, aan vaard. Bij de besprekingen is geble ken, dat 'de aanvoer van huis- brandkolen en brandstoffen voor kleinindustrieverbruikers geheel door de spoorwegen kan worden verwerkt. De vracht auto zal echter kunnen worden ingeschakeld bij het vervoer van industriekolen van de mij nen naar de groot-industriebe- drijven, die zich daartoe in verbinding moeten stellen met het R.K.B. in Den Haag. DE BILT ZEGT: Plaatselijk-sneeuw. Weersverwachting, geldig tot Maandagavond: Verder toenemende bewolking met vooral in het Zuiden van het veel minder af, terwijl Engeland land tijdelijk sneeuwval, matige zijn orders geheel heeft inge- tot kraohtigen aan de kust tijde— trokken. Een zending oesters die 27 Januari was verzonden kwam geheel bevroren in En geland aan. 's-H. H. KINDEREN. Donderdagmiddag j.L organi seerde de ijsvereeniging „De Poel" alhier een ijsfeest op de' z.g. „Weel". Ondanks de stren-' ge kou was er veel belangstel-' ling. Speciaal het nummer „Koppelkoers"' over 25 ronden vond grooten bijval. lijk stormachtigen oostelijkcn tot zuidoostelijken wind. Overdag in het Noorden van het land' ma tige vorst. In het midden lichte vorst en in 'het Zuiden tempera tuur om het vriespunt. Nagek. Advertentie. landsche Radio-Unie. Met het oog hierop is aan het geheele personeel van de Stichting Radio Nederland, omstreeks 1000 per sonen, ontslag aangezegd tegen 1 Maart. Daarby is er op gewezen, dat dit ontslag voor het over- groote deel van het personeel niet meer dan formeele beteekenis heeft, omdat het zal kunnen over- IJSBRUILOFT TE MARKEN. Marken bood Zaterdagmiddag zyn bezoekers een zeldzaam kleur rijk en boeiend kykspol: drie bruidsparen werden „in den echt verbonden" en dit geschiedde in de vrye natuur op het gladde ys van de Marker haven. Om kwart over twee stelde de stoet zich op om traditiegetrouw een rondgang door alle wyken van het dorp te maken. Voorop ging het bruidspaar van de witte bnjid met zyn gasten, daar ach ter volgde het roode bruidje met toekomstigen „echtgenoot" en ge- noodigden, terwyl het in somber zwart gehulde derde paar niet den indruk wekte van zyn kleedy. De mannelyke gasten droegen ter eere van het feest de in breed Kerk en Zending. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Amsterdam (vac. A. C. v. Uchelen), J. C. v. Dongen te Zutphen, P. G. v. d. Hooff te Hilversum en R. v. d. Mast te Blaricum. Bedankt voor Opende, H. F. Wolgen te Oudega en Kolder- wolde; voor Wemeldinge, J. J.j Stoutjesdijk te Tuil, Geref. Kerk. Beroepen te Nieuweroord, K Bokma te Waarder (Z.H.)te Oud-Beijerland, W. C. den Boer te Den Bommel. Bedankt voor Serooskerke, H. Boswijk te Elburg. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Aangenomen naar Haulerwijk, K J. Kapteijn, cand. te Den Haga, die bedankte voor Hille- gersberg-Terbregge-Bergschen- hoek, Murmerwoude, Pieterbu- ren, Santpoort, Zuidbroek en Zwijndrecht-Gr, Lindt. Heden overleed zacht en kalm in den ouderdom van 82 jaar onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgroot moeder, Maria van Loo, Wed. van Joh. Visscher. Uit aller naam, Wouter Visscher. Kruiningen, 31 Jan. 1947. Heden behaagde het den Heere tot Zich te nemen, in de volle zekerheid des geloofs onze geliefde Broeder, Behuwd- broeder en Oom, Jacob Moerland, in den ouderdom van ruim 67 jaar. Uit aller naam Wed. P. Corstanje Moerland. Goes, 2 Februari 1947. Oude Singel No. 2. De begrafenis zal plaats heb ben op Woensdag 5 Februari 1947, om 1 uur, op de alge' rneene begraafplaats te Goes.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1