Parti) van den Arbeid Op onze kantoren te Goes, sgs jams?* De politieke situatie in ïndië zorgwekkend? Hel aacde met het Prinselijk paar Daling Duitsche .Provinciale Berichten. Ultgav Stichting- „Zocuwach Dagblad" Hoofdkantoor; Goes, L. Vorst- Btr, 70, Tol. 2438, Giro 274289 Kantoren: Vlissingen, Walstr. 33, Tol. .108; Middelburg, Rou- aanBehe Kaai 19, Tel. 2009; Neuzen VlooBwjjoliBtr. Tol. 2002 ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No 559 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOJELZEELAND Zaterdag 1 F-bruan IÖ4T Abonnementsprijs ƒ8.30 por kwartaal. Hoofdrodaotour: R, ZUIDMMA Dirootour: JACQ. DE SMIT. Advertentieprijs 12% cont por m.m. Op- c.. caL. is*. Vi?» Zon en Ma*n. Zondag, Zon op 8.20 u,, onder 17.28 u Mtw op 17.24 or der 5.54 u. Hoog water te Viisvr>gen Zondag 2 Februari 10.45 n. 1,54 ti28.21 u. 1.81 re. PASSAGIERSLIJSTEN. Middelburg, Vlissingen, Ter- Is de Partij van den Arbeid telt en waarschijnlijk nog veel neuzen, Zierikzee en Tholen een eenheid? Indertijd is dit aa. iif de Tweede Kamer en o,i, terecht van verse beide zijde een sa menvoeging van ijzer en leem genoemd. Iq de Woensdag gehouden vergadering van de Provinciale Staten heeft echter de heer Van Oorschot in anderen geest gesproken en met nadruk ge wezen op de eenheid die de P. v. d. A. kenmerkt. ïn lijnrechte tegenspraak hier mede is evenwel wat Ds Buskes, een der leidende figuren van de partij, schrijft in het „Vrije Volk". Iemand die 37 jaar lid geweest is van de S.D.A.P. schrijft, dat hij zich nog nooit zoo down heeft gevoeld als nu in de P. v. d. A. „waar alle strijdlust is verslapt en de arbeiders zich niet meer thuis gevoelen". En Ds Buskes voegt hieraan toe, overtuigd te zijn, dat deze woorden weergeven, wat in de harten van duizenden arbeiders terecht of ten onrechte leeft. Niet alleen de arbeiders, zegt hij, hebben deze frontverbree- ding niet verwerkt. De partij in haar geheel is er tot nu toe niet in geslaagd. Verder wijst hij er op, dat de frontverbrecding de gedachte van den klassenstrijd heeft te ruggedrongen in verband waar mede hij de vrees uitspreekt, dat de P. v. d. A. haar greep op de arbeiders kwijt zal raken. Van andere rijde kreeg hij een soortgelijke klacht. Hoewel de meeste 'stemmen arbeiders- stemmen waren, zoo schrijft een partijgenoot uit Gelderland, be staat de raadsfractie uit een in specteur der belastingen, een stationschef, een ingenieur, een boekhouder en een dokter en is het arbeiderselement bijna ge heel verdwenen. Uit wat Ds Buskes hier mee deelt eu uit de opmerkingen die hij daaraan toevoegt, blijkt dui delijk, dat het met de hoogge roemde eenheid waarvan de heer van Oorschot gewaagde, niet zoo bijster goed gesteld is. Met het gevolg, dat als niet alle voorteekenen bedriegen, het communisme straks nieuwe triomfen zal kunnen vieren, waardoor de P. v. d. A. naar het woord van Ds Buskes nogal meer wordt een vooruitstreven de middenpartij, inplaats van een waarlijk socialistische be weging. Merkwaardig is, dat op het- nfter nfeeloopers, die in een ligt ter inzage de passagiers- der Christelijke partijen thuis j lijst van het mz. „Siba- behooren, maar die zich ook' Jak", met aan boord 930 daar niet op hun gemak gevoe len. Verdwaalde en dwalende men- schen die den eisch van het be ginsel uit het oig hebben ver loren en die er niet gerust op zijn of door de Christelijke par- personen. Het schip is 15 Jan. van Batavia vertrok ken er» zal vermoedelijk 9 Febr. te Rotterdam aanko men. De lijst van de „Kota Ge- da" met 128 personen aan tijen aan de sociale vragen wel boord, ligt eveneens ter in voldoende aandacht wordt ge-zaqe. Het schip vertrok 11 schonken. Jan. van Batavia en zal ver- Hiermee moet zeker ernstig moedelijk 8 Febr. te Rotter/ rekening worden gehouden. dam aankomen. Niet in dezen zin, dat men de gunst der kiezers tracht te winnen door steeds rijkere be- De dag waarop <je italiaansche löften en door maar steeds steun vIoot aa„ de geallieerden zal en Stem te geven aan wat een worden uitgeleverd, zal de repu- zeker deel der kiezers welge vallig kan zijn. Maar wel ,in dezen zin, dat groote ernst wordt gemaakt met de vraag, wat het Woord Gods ons ten opzichte van de blikeinsche partij te Tarente als een dag van natlonalen rouw vie ren. Te Heerlen wérd de 23-jarige mej. M. H. B. door een auto- vragen van maatschappelijkeubus overreden. Zij was per fiets aard heeft te zeggen en dat er j en geraakte onder het rechter- ook politiek, overeenstemming voorwiel van de auto. Het meisje is tusschen leer en leven. was direct dood. Verklaringen van Republikeinsche Ministers. De republikeinsche minister van Linggadjati te onderteekenen. binnenlandsche zaken, Moham- De Indonesische reactie op de med Boem heeft tegenover Ane-Nederlandsche interpretatie is te ta verklaard: Het besluit tot het'bekend, om opnieuw te .worden houden van een kabinetszitting te i uiten gezet. De republikeinsche Djokja en niet te Batavia is eenregeering heeft uitdrukkelijk ver symptoom voor de slechter ge- j klaard, dat haar vertegenwoor- worden situatie. i digers nog steeds volledige vol- D„„-I, machten hebben om de ontwerp- t^l i overeenkomst volgens den uitleg Ik toch tot de optimisten be- van de bindende notulen en de inpfrKl Wii officieele correspondentie tusschen den geest van Linggadjati. bes-w0t zijn verklaring Ook de republikeinsche minis-I mc4 de woorden; Het snelst ter van voorlichting, Mohammed wergende middel om de situatie Natsir, heeft het woord gevoerd verbeteren is de onmiddellijke over den politieken toestand. onderteekening van de ontwerp- Hij verklaarde dat aanvanke-orereenkomst hetgeen een basis lijk de meening bestond, dat de vormen voor de oplossing van overeenkomst kon worden onder- hangende geschilpunten op teekend voordat zij aan het Ne-militair en politiek terrein." derlandsehe parlement zou zijn stand te brengen, maar zij is daarbij gebonden aan de door de Tweede Kamer 'aangenomen mo- tie-Romme-van der Goes van Naters, terwijl de Commissie-Ge neraal zelf alB voorwaarde voor de onderteekening heeft gesteld een algemeen bestand op basis van de vastgestelde demarcatielijn". VOOR DEN ZONDAG DE MUITERIJ OP DE „BOISSEVAIN". In aanvulling op de be richten, welke melding heb ben gemaakt van de muite rij op de „Boissevain" heeft de Nederlandsche legatie te Caïro medegedeeld, dat de moeilijkheden, welke neer kwamen op wrijving tus schen de troepen en de 300 passagiers, spoedig opgelost waren. De troepen waren afgun stig op grond van de betere accomodatie, welke de beta lende passagiers aan boord genoten. Spoedig na oplossing van het conflict heeft de „Bois sevain" de reis voortgezet. Het Nederlandsche antwoord. Naar aanleiding van deze ver klaring verneem Anea van offi cieele zijde' ,'dat de Commissie- Generaal vast besloten is de ont werpovereenkomst zoo spoedig mogelijk te onderteekenen. De militaire acties, welke ge durende de afwezigheid en na den terugkeer van de Commissie-Ge neraal hebben plaats gevonden, hebben de situatie vertroebeld en daardoor de ontwikkeling ver traagd. De Commissie-Generaal streeft er echter met alle kracht naar om de onderteekening van de over eenkomst van Linggadjati tot voorgelegd. De Nederlandsche re geering verkeerde echter in twij fel over het standpunt van het Nederlandsche parlement. Toen heeft minister Jonkman een in terpretatie van de ontwerp over eenkomst gegeven, welke opzette lijk gesteld was in bewoordingen die de rechtervleugel moesten ont- zelide moment in een ander wap£nen. Het is overduidelijk dat partij-orgaan „De Nieuwe Ne- de regeering een dermate con- derlander de zaak van een au- servatieve politiek voorstaat, dat d£rc zijde wordt belicht. zelfs bij den linkervleugel de schrijver hier aan het ^rang rijst, wat nu wel de eigen woord is voorstander van een inhoud van de ontwerpover- principieele socialistische poli- eenkomst is tiek in den geest zooals de jje Commissie-Generaal is naar oude S.D.A.P die opvatte. Indonesië teruggekeerd, maar het Maar zijn bezwaar tegen de schijnt, dat zij alsnog niet bereid P. v. d A. is, dat men zich jg de ontwerpovereenkomst van vastlegt op een aardsche toe- komstverwachting. Naar zijn meening doet in deze partij de oude ideologie weer opgeld en is er een sfeer waarin Christe nen zich eigenlijk niet thuis kunnen gevoelen. „Hij vraagt zch dikwijls met verbazing af hoe prfncipieele en hoogstaande figuren, waar hij persoonlijk geestelijk vee! aan te danken heeft, als bij voorbeeld Prof. Miskotte, Ds Buskes cn Ds Kroon, het in die sfeer uit kunnen houden. Hij wil dat nog verklaren uit het besef van verantwoordelijkheid, dat zulke leiders kan bezielen om in die kringen het christelijk element niet geheel te doen ont breken, terwijl voor hem mo gelijk ook een rol speelt de overweging, dat men bij de ar beiders eerder vertrouwen wekt, als men komt als partijgenoot dan als Christen zonder meer. Maar voor den gewonen man, den eenvoudigen Christen, als is hij nog zoo onburgerlijk en ge speend van alle traditie-voor- oordeelen, voor hem is de Partij van d!en Arbeid niet de plaats waar hij kan tieren." Hij voelt zich daar niet op zijn gemak, omdat hij zich daar niet met andere Christenen op Wat het Nederlandsche volk denkt men, dat een koning beter zijn taak kan bezinnen, omdat hoorde was van treffenden een- vredeswerk tot stand- had kunnen hij daar mist het gebed, het voud. Men kon duidelijk waar- brengen dan mijn schoonmoeder? zingen van een gezang of nemen, dat de prinselijke vader en psalm, het lezen van een ge- moeder met dezelfde spanning en deelte uit den Bijbel. blijde verwadht-ing de groote ge- Na dan verder nog gewezen beurtenis verbeiden, als elke va- te hebben op de V.A.R.A. komt der en moeder. En men kon ook daarover dat (het aantal ïnzenduv- hij tot de conclusie, dat het ex- hooren, dat de prinsesjes, even £en ult binnen- en buitenland', van perimen-t niet naar genoegen is dol-verheugd zijn om het komende s ah o l e n^.e n f aa nek sper s o ncel, van uitgevallen en dat de Christenen brgertje of zusje, als elk ander zich niet langer verantwoorde- kind. lijk kunnen stellen voor de» gang van zaken in de partij. Prinsesje Margriet, die zich al Het is goed van uitingen als ^eel. groot voelt, heeft zich het babygoed zijn binnengekomen. 1r. nlir-irf 4r\n(YAOirrAn/i Ar» int OMP/itl fAirro/li/iD lh/in llr eni Transporten mariniers naar Indië De Marinevoorllchtingsdienst meldt: Wederom zullen een aan tal aanvullende transporten mari niersmiliciens naar Indië ver trekken, om zich daar by de ma- rinierkbrigade te Soerabaja te voegen. Met de „Jolxan de WL" ver trekt vandaag een detachement van 50 man. Woensdag a.s. wordt het gevolgd door een detachement van 200 man, die per „Joban van Oldenbarneveldt" de reis naar In dië maken. Deze mariniers zijn afkomstig uit het marinl» rsdepot te Tilburg. MARKEN PER AUTO BEREIKBAAR. Gisteren zijn de eerste auto's uit Volendam over het ijs in Marken aangekomen. Niet voor vrachtauto's en zwa re bussen, doch wel voor norma le auto's is het sterk en -betrouw baar genoeg. ORANJE-PAKKETJES VOOR BABIES Reeds maanden lang stroomden kinderkleertjes uit alle deelen van ons land naar het paleis Soestdijk, om op den grooten dag, wanneer de jonge Oranjetelg ge boren zal zijn, uitgereikt te wor- d enaan die moeders in Neder land, wier baby op denzelfden dag het levenslicht aanschouwt. Nadat de duizenden kleertjes, luiers, dekentjes enz. door H. K. H. Prinses Juliana aan een on- - derzoek waren onderworpen, wer den zij overgebracht naar het ge- I bouw van de U.V.V. te Amster- I dam, van waaruit bepaalde hoe veelheden worden verdeeld. Gij eijt het eout der aarde, Indien m het eout smakeloos wordt, waarmee tal het gezouten wordenJ Matth. 5: IS, Eet zout, dat in het Oosten vooral gezocht werd om zijn reinigende kracht, wordt door den Heer in de Bergrede ge bruikt als beeld van den 'waren christen. Dat beteekent dus, dat de christenen de rot tingsprocessen der doodelijk trage massa tegenhoudenmaar tegelijk haar mogelijkheden openen tot vernieuwing. Wan neer Jezus dat zegt, dan spreekt hij daarmee geen waardeering uitdoch wel de taak om zich altijd hiervan bewust te zijn. Maar om de toevoeging zijn er velen, die zich liever nooit hv/n roeping te binnen brengen, om het ge vaar ook niet te loopen zelf smakeloos te worden. Zij weten wel het zout der aarde te zijn, en angstvallig bergen zij zich samen met de andere korrels op in den pot, niet om de aas-de voor bederf te weren, maar om zichzelf te behouden. Het gaat er natuurlijk ook om, dat het levenselement zijn karakter behoudt, want als het dat verliest, verliest het ook zijn onderhoudende en schep pende kracht. Zijdie het zout zijn, mogen geen vreemde invloeden op zich laten inwerkennoch de pittige scherpte van hun in vloed verliezen en dien naar den smaak der wereld veran deren. Dan krijgen ze een nuf fen, in plaats van een harti- gen smaak; ze deugen niet meer voor het levensproces, want ze zijn zelf tot bederf overgegaan en moeten nu ook gezouten worden. En is het nu niet ontzet tend jammer, dat zoovelen, die het evangelie hooren, wel het laatste angstvallig beethouden, maar het eerste niet onthovr denTJit angst voor de sma keloosheid willen ze zich niet laten uitstrooien, opdat alle voedsel doorzouten worde, ze willen wel bewaren, maar niet bouwen. Zout, dat in den pot blijft, maakt het eten niet smakelijk, het deugt eigenlijk ook ner gens toe. Een christen, die niet als het zout der aarde doorzout alles en iedereen, is toch eigenlijk ook al smake loos geworden. Want men merkt met, dat hij er is.' Waarom zijn er vele geeste lijke bunkerbouwers, die feite lijk niet anders dan collabo rateurs zijn van den booze, die de heele wereld doorgaatMen zit vaak i/n den afweermaar niet in den aamal. En de veiligheid van den zoutpot is vaak aantrekkelijker dan de gevaarlijkheid van het uitge strooid worden. En tooli: Gij ZIJT het zout der aarde. Is het niet heel goed daaraan telkens weer herinnerd te wor den, en 7liet alleen de waar- schu/wi/ng te hooren, maar ook de roeping Wat wilt gij liever, gebruikt worden, om deze rottende, tot ontbinding overgaande wereld te behouden en te conservee- ren, opdat ze Gods wereld zij, of alleen maar om het gevaar smakeloos te worden nutteloos achter blijven? Zout, dat de Heiland ge bruikt in zijn dienst, kan niet smakeloos wordenzout, dat zich niet gebruiken laat, is al vol wansmaak. Daarom wacht u voor het tweeërlei gevaar: zelf besmet te worden met de ontbinding der werelden om u niet te laten gebruiken. Gij zijt het zout der aarde. Heergebruik ook mij, opdat door mijn ondergang anderen behouden worden; opdat ook door mij anderen leeren te knielen aan den. voet van Uw Jcruis. G, B. H.M. de Koningin naar Soestdijk Voor het laatst stond gistermor gen voor het Koninklijk paleis op den Dam de groote wacht aan getreden, c.a. 100 man van de territoriale troepen uit Haarlem, bij het vertrek van H. M. de Ko ningin, die de eerste maand van dit jaar In de hoofdstad verbleef. Om precies tien minuten over tien verliet H. M. het paleis Zoo stil als de militaire- cere moniën werden verricht, zoo luid was het gejuich van de -velen, die dezen zonnigen doch kouden winterochtend namens alle hoofd stedelingen de Vorstin den ar- .scheidsgroet, het „tot weerzien" toeriepen. Donderdagavond had de heer Hoek namens de fe deratie van Omroepver- eeniglngen voor de radio een vraaggesprek, in ver band met de komende blijde gebeurtenis, waar door ons volk een blik ge gund werd in de huiselijke sfeer van het paleis Soest dijk. staalproductie Voor de maand Januari moet worden gerekend op een verdere inzinking in de staalproductie. De productiecijfers van December hadden reeds een dieptepunt aan gewezen, doch door de verlaging van de kolentoewijzmgen met veertig procent is de productie in Januari nog verder teruggekropen. Men verwacht, dat deze maand niet meer dan 120.000 ton ruw staal zal worden vervaardigd. Voor Februari wordt gerekend op een productie aan ruw gewalst staal, die ongeveer een derde hoo- ger zal zijn. Deze stijging kan evenwel slechts bereikt worden ten koste van de productie van ruw ijzer, waarvan de laatste voorraden moeten worden aange sproken. De Duitsche afdeeling van de beweging voor de Vereenigde Sta ten van Europa maakt- zeer snel opgang en leden melden zich in grooten getale. Gouverneur Thomas Dewey van den staat New-York heeft aan gedrongen op verzachting van de Amerikaansche immigratiewetten ten gunste van de verplaatste per sonen. Complot tegen Turksche regeering? De Turksche minister van Bin nenlandsche zaken heeft de na tionale vergadering medegedeeld, dat uit te Istanboel inbeslag ge nomen documenten en geheime brieven blijkt, dat een onder- grondsche organisatie de omver werping van de regeering en het ondermijnen van de veiligheid des lands voorbereidde. Deze verkla ring is gedaan, nadat een uitge breid onderzoek is Ingesteld naar vermeende revolutionnaire com munistische activiteiten in Tur kije. De minister zwaaide de opposi- tioneele Democratische partij lof toe, daar zij op toenaderingspo- I gingen van zekere links georiën teerde elementen niet was inge gaan. Op- en ondergang van Zon en Maan. Maandag. Zon op 8.19 u„ onder 17.30 u. Maan op 14.25, onder 7.06 u. Hoog water te Vlissingen Maandag 3 Februari: 10.58 u. 1.87 m. Echt hartelijk sprak d« prin ses over de actie tot inzameling van babykleertjes. Zij vertelde de vrouwenorganisaties en de jeugdverenigingen baar stoutste verwachtingen had' overtroffen en dat er niet minder dan 12000 stuks deze met belangstelling kenni te nemen. Niet in de eerste paalts om dat er ui-t blijkt, dat de P. jb d. A. niet een zoo hechte een kindje alvast toegeëigend en spreekt maar steeds van „mijn baby", zoo vertelde de prins lachend. Wij zijn net zoo blij met 'n heid is als men het wil doen j jongetje als met een meisje ver- voorkomen, al is dit zeker ook telde de prins. En waarom niet? van beteekenis. Heeft men in den oorlog niet de Maar meer, omdat hieruit vrouw om haar groote capaci- (hoop dat de geest van of- blijkt, dat de P, v. d. A. leden teiten moeten bewonderen? En fervaarcligheid die veler, (hefbben Niet alleen tevreden (ben ik, zei zij, maar ik ber» er ten zeerste door geroerd. Hartelijk wil ik dan ook allen dank zeggen. Of het prinselijk paar nog bepaalde wensohen (heeft? Zeer zeker. Het zijn deze: geen persoonlijke geschenken en de betoond', zich moge uiten in het delgen van den nood, in eigen om geving. Geestig was het beeld', dat d'e prinses schetste van de spel letjes die (haar kinderen binnens huis spelen. Net als de meeste kinderen blijken ook de prinses jes dol- op „tooneel" te zijn. Een keer hebben zij eigenhandig een heele „voorstelling" georgani seerd! voor het huispersoneel van het paleis. Er moest „entrée" be taald worden. Dat wil zeggen de prinsesjes hadden op de zelf ge-" schreven uitnoodigingen gezet, dat behoorde gegeven te worden „zooveel ais men missen kan". En of de genooctigden bij Ihet betre den van de „tobneëlzaal" aan hun jasje getrokken werden! Maar die opbrengst was ook voor het Roode Kruis, ziet U, een idee waar Margriet ook weer zelf op gekomen waj. Dienst der doktoren op Zondag 2 Februari. Voor Goes dokter H. Doeleman. Voor de gemeenten Tholen, Oud-Vossemeer, Nieuw-Vosse- meer eh St. Philipsland Dr P. J. Duinker te Tholen en Dr Bruün- zeel te St. Philipsland. Apotheken. In de week van 1 Febr. t.m. 7 Febr. zijn voor avond- en nacht recepten geopend de volgende apotheken: Vlissingen: Ockenburg, Walstr. Middelburg: v. d. Garde. Goes: Laporte. Pluimvee- en Konijnen tentoonstelling. Op de te Den Haag gehouden tentoonstelling werldlen door leden van „Zeelaodia" onderstaande re sultaten behaald: Hoenders: C. van Damme met Sebright Kriel goud, Hen jong, le Z. G. en Ep, Hen jong, 3 kg, Hen oud V. G. Konijnen: L. Dekker met VI. reus H. kleur Ram jong V. G P. J. v. Iren met W. Weener Ram jong Z. G.A. v, d. Vliet met VI. reus wit Ram' oud! 1 G. J. C. Dekker met VI. reus wit Ram jong 4e Z. G.G. Nieuwcn- huyze met VI. reus Ram jong G. J. Platschorre met VI. reus K. grijs Voedster jong G.J. S. Versprille met VI. reus wit Voed ster jong G. Voedster jong Z. G. Zilveren Autobus-Jubileum. Donderdag 6 Febr. a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat jle heer J. C. Krijger, autobusondernemer te Goes. 4e dienst Staven!sse=~ Tholen opende. Ter gelegenheid van dit uniek jubileum zullen de passagiers dien dag gratis ver voerd worden. Het is aardig te weten, dat de heer Krijger _de oudste autobusdienst in Neder land exploiteert n.l. de dienst GoesWolphaarfcsdijk, die 33 jaar geleden werd geopend. Ook de dienst GoesKatseheveer is van respectabelen leeftijd, deze is 27 jaar geleden aangevangen. Uit een en ander blijkt dat Zeeland niet achteraan kwam wat het bus vervoer betreft. MIDDELBURG. Woensdag gaf de C.J.M.V. voor een goed bezette Schuttershofzaal een feestavond, die geopend werd door dhr J. H. Klarenbeek, die tn zijn openingswoord speciaal dhr A. J, de Wit, voorzitter van de Prov. Commissie, welkom heette. Het tweede punt van het pro gramma werd verzorgd door het Pijpercorps „Juliana", dat eenige nummers ten beste gaf. Hierna werd het tooneelstuk „De strijd met het verleden" op- gevoerd. Door de medespelenden was alle zorg aan het stuk be-1 steed. De groote stilte, die er in de zaal heerschte onder het spel bewees de groote aandacht der toehoorders. Na de pauze, waarin een ver loting plaats had, volgde het j tweede en derde bedrijf, waama Ds Smits dezen geslaagden avond met dankgebed sloot, KRUININGEN, Dezer dagen was het 50 jaar geleden, dat dhr J. de Jonge Cz. lid werd ven het Fanfare-gezel schap E.M.M., waarom hem een serenade werd gebracht en hij door den voorzitter werd gecom plimenteerd. Woensdagavond werd een Ouderavond gehouden door de School met den Bijbel alhier, wel- ke niettegenstaande de felle kou de goed bezocht was en waar ook Burgemeester M. Vogelaar en de beide predikanten tegenwoordig waren. Na de opening door het hoofd der school werden eenige zangnummers ten beste gegeven door de oudste leerlingen, waar na de onderwijzer D. J. v. d. Velde behandelde'. „De school met den Bijbel, uw kind en uw ver antwoordelijkheid". Dhr H. Kroon sprak over „De invloed van school en schoolleven op de karakter vorming der leerlingen". Beide onderwijzers getuigden van het groote' gewicht, welk onderwijs gegeven wordt aan de kinderen. Ds Koolstra wees ia het slot woord op het contact tusschen ouders en school. In de pauze was er gelegenheid om het werk der kinderen te bezichtigen. KAPELLE. Woensdagavond kwam de auto bus van de firma de Baar Leendertse alhier op den boek bij Remijnse in botsing met de vrachtwagen van den Zaadhandel Balkenende. Persoonlijke onge lukken kwamen niyt voor. De passagiers konden met een andere bus doorreizen. Een kwade honjl heeft al- hier bij enkele personen de kip pen die in de 'boomgaarden lie pen met een bezoek vereerd, met het gevolg dat er verschillende dieren werden doodgebeten of op zoodanige wijze toegetakeld, dat men ze moest afmaken. Zondag heeft een honid een persoon aan gevallen op straat. ST. l„AURENS. Maandagavond werd alhier een vergadering van het Varkens fonds gehouden onder voorzitter schap van den heer Joh. Mari- nesse. Uit het „verslag van den secretaris, dhr J. v. d. Bossche, bleek, dat de vereeniging thans 51 leden telt. Door den penningm. dhr A. Buis, werd een financieel overzicht gegeven. De heeren Abrahamse en Tom zagen de boe ken na. In het 'bestuur vonden geen wijzigingen plaats. De con tributie voor het loopende jaar werd vastgesteld op f 0.50; voor noodslachtingen zal 10 pet., voor afgekeurde varkens 15 pot. en voor gestorven varkens 20 pet. van den regeeringsprijs worden uitbetaald. POORTVLIET, Woensdag vergaderde onder lei ding van den voorzitter de heer P. Quist, de Coop. Kolenvereen. „Ons Belang". De voorzitter deel de mede, dat voor de vereeniging 30 ton kolen onderweg zijn. Uit het financieele verslag bleek dat de vereeniging er gunstig voor staat. De boekhouder gaf vervol gens een jaaroverzicht op rijm. Bij de bestuursverkiezing werden ge kozen de heeren P. J, Vroegop, P. J. van Houdt en B. den Boer en tot plaatsvervangende bestuurs leden de heeren A. v. Bürgh en A. Murre. De kolen zullen thans weer thuis bezorgd worden; als bezorger werd aangesteld S, Quist. Daar 27 leden in 1946 geen kolen hadden afgenomen werd besloten hen bij volharding daarvan na een jaar het lidmaatschap op te zeg- g?5.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1