9e Nederlandsctie handel met Duitschland BE Het Vliegtuigongeluk bij Kopenhagen De toekomst van Ned. Indië PROTESTANTSCH CHRISTELIJK 3LAD VOOR ZEELAND IN DE KNEL. De groentenexport naar Duitschland kan niet worden hervat. Duitsche havens houden voorrang. Zal het ontwerp accoord worden onderteekend? Wat een Deensch Luchtvaart Inspecteur vertelde. Siap - Gempoer - Merdeka" Tegen Linggadjati Diefstal van Olie in Indië. Professor Romme in India Parlementaire Commissie in Curasao. Uitgav Stichting „Zoouwsch Dagblad" Hoofdkantoor! Goes, L. Vorst- str. 70, Tol, 2438, Giro 274289 Kantoren! Vlissingen, WalBtr. 33, Tol. 488; Middelburg, Rou- aansche Kaai 39, Tel. 2009; Nouzen Vlooswijckstr, Tol. 2082 ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 555 Abonnementsprijs 3.30 por kwartaal. Hoofdrodactouri R. ZUIDEMA Dlroetour: JACQ. DE SMIT. Dinsdag 28 Januari 1947 Advortontioprljs 12% cont por m.m. De druk van de staatsschuld is buitengewoon zwaar gewor den, waarom de regeering op middelen zint om dien druk te verlichten. Om het gewenschtc doel tc bereiken wil zij een aantal vroe ger gesloten leeningen samen groot 2.7 milliard gulden om zetten in één groote leening met een lagere rente en een lan- geren looptijd. In den Napoleontischen tijd deed men dat anders, Toen werd eenvoudig tweederde van de schuld geschrapt. Waarom, zoo vraagt „Het Vrije Volk" (Partij v. d. Ar beid) heeft minister Lieftinck nu ook niet eenvoudig het grootste deel der staatsschuld geschrapt En het' merkwaardige ant woord luidt: „Wei, dat zou thans heel wat meer moeilijkheden geven dan d stijds. Toen bevond zich n.I. het grootste deel der staatslee- ningen in handen van een be trekkelijk kleine groep rijke menschen; tegenwoordig echter zijn het vele kleine spaarders die tezamen een belangrijk deel van de staatsschuld bezitten, terwijl bovendien een zeer groot deel beheerd wordt door spaarbanken, pensioenfondsen, verzekeringsmaatschappijen enz. en dus de tegenwaarde vormen van tegoeden en andere vorde ringen yan menschen, die zeker niet rijk genoemd kunnen wor den. Het. schrappen van de staatsschuld zou met ajndere woorden den kleinen man ruï neeren." Het is dus niet een moreele kwestie. De vraag is all een w i e eventueel door een- der gelijke maatregel zouden wor den getroffen. Intusschen, zullen de kleine menschen, vele kleine spaar ders, door de voorgenomen con cessie ook een veer moeten laten, Zij worden echter als volgt getroost: „Verlaging van de teute is natuurlijk ook een offer voor de vele kleine menschen, die belanghebbenden zijn bij de staatsschuld, maar zij mogen bedenken, dat de leeningen die nu worden geconverteerd bijna alle in oorlogstijd werden geslo ten, in een periode dus toen de rente boven het peil lag van de jaren die aan deze uitplundering vooraf gingen. De rente vau 3 pet. die zij nu voorloopig gaan ontvangen is precies dezelfde vergoeding als die zij voor den oorlog van hun geld konden krijgen. Ten opzichte van den voor- oorlogschen toestand ligt het offer -der staatsschuldbezi'tters dan ook vooral in het feit, dat zij voor hun zelfde rente van 3 pet. nhans door de gestegen prijzen, veel minder kunnen koopen dan voor 1939. Maar niemand die eenigszins van de ontwrichte toestand onzer staatsfinnanciën op de hoogte is, zal verlangen, dat de staat ter wille van de bezitters van haar leeningen, de rente in de zelfde mate zal verhoogen als de kosten van levensonderhoud gestegen zijn!" Dit laatste is natuurlijk vol komen juist. Alleen, dat is niet de zaak waarom het hier gaat. Voor de ambtenaren over heel de linie, ook de best bezoldigde ambtenaren worden hoogere sa larissen en hoogere pensioenen gevraagd, omdat zij voor het' bestaande salaris veel minder1 kunnen koopen, dan voor 1939. Maar voor de kleine spaar ders, die misschien heel hun leven hebben krom gelegen om toch iets te hebben voor den ouden dag of voor andere doel-1 einden, wordt het billijk ge-j acht, dat hun inkomsten waarvan misschien bovendien nog een gedeelte geblokkeerd is met een vrij belangrijk per centage worden verminderd. Na een bezoek aan Djokja js eerder toegenomen dan heeft Sjahrir in een persconfe rentie gezegd, dat hij geen moei lijkheden zag op den weg naar de onderteekening van 't accoord krachten en artilleriebeschle- verminderd. Dagelijks heb ben veelvuldige infiltraties van repubiikeinsche strijd- van Linggadjati. Wij geloven het gaarne. Immers, de Nederlandsche dele gatie heeft getoond zoo ongeveer tingen op objecten binnen de Nederlandsche perimeters plaats, worden wegversper ringen opgeworpen en mijnen tot alles in staat te zijn en niet gelegd. In de periode van 1 het minste 'bezwaar te hebben in- November tot eind December dié geheel van Nederland los te 1946 zijn in^totaal ruim 350 maken. min of meer ernstige gevai- En wat de republiek betreft, de jen van schending van het mannen die daar de leiding heb- bestand door repubiikeinsche ben, zullen ook tot Veel bereia strijdorganisaties geconsta- zijn, wanneer hun positie daar- teerd door gesterkt kan worden. Qno'mstootelijk Wam vast te Dat is wel gebleken b j de u staan dat plannen waren beraamd voering, of liever de mrt-uit- yoor tsch che aanValIeil voering van net op 14 October ty~»>U r»„ 1946 gesloten bestand, waarbij f 1 s'. lembang, waarvan de uitvoering was overeengekomen dat over en sIechts Bdoor tijdi treden vaB weer het vuren zou worden ee- -»T 6 De BerlIJnsche correspon dent van het A.N.P. meldt: De Zaterdag in Den Haag gesloten handelsbesprekingen tusschen Nederland en de Britsch-Amerikaansche zóne werden hier door de leiders van de Britsch-Amerikaan sche delegatie gekarakteri seerd als „een uiterst moeilijke bespre king", waarbij vele punten waren, waaromtrent de Ne derlandsche onderhandelaars niet tevreden konden wor- den gesteld ert waarop geen overeenstemming kon wor den bereikt. Deze medsdeellng werd ons .ge daan door de heeren Seal en d'Humphrey, die er aan toevoeg den, dat tusschen de Britten en Amerikanen volle overeenstem ming bestond over de vraag, In hoeverre aan Nederlands verlan gens voldaan kon worden. De heer Seal, de vice-president van de economische subcommissie, zelde dat de besprekingen niét het vaststellen van een handelsquo tum tot doel hadden, doch alleen het vergemakkelijken van de voorwaarden voor de ontwikkeling van den handel. Hij was van meening, dat de getroffen over eenkomst zal leiden t aanzien lijke toeneming van tot nog toe bestaanden handel tusschen Ne derland en Duitschland doch moest er aan toevoegen, dat de economische situatie van Duitsch land niet toelaat den vooroorlog- schen handel in beteekenenden omvang te hervatten. Over de hoofdpunten van dis cussie werd geen overeenstem ming bereikt, doch volgens de Britsch-Amerikaansche onderhan delaars niet meer dan „een be ter begrip voor eikaars standpun ten". Ten eerste was het Neder lands wensch, de groenten- export naar Duitschland te hervatten. Hieraan kon niet worden voldaan daar de bezetters van meeninq zijn. dat de eco nomische toestand van Duitschland niet toelaat dure versche groenten te impor teeren. Van Nederlandsche zijde zijn vele voorstellen gedaan teneinde koste wat het kost tot een afzet van groente te komen, doch overeenstem ming kon niet worden be reikt. Het tweede hoofdpunt, waarop niet aan de Nederlandsche eischen voldaan Is het gebruik van de havens Botterdam en Ant werpen voor Duitsche Importen. De Britsch-Amerikaansch onder handelaars zeiden ons, dat zij de eisehen van Nederland in dezen ten volle begrepen, doch dat ge brek aan deviezen hen noodzaak te uitsluitend Duitsche havens te blijven gebruiken. „De eenige hoop voor een herleving van Rot terdam is de herlevng van de industrie In Duitschland", zoo merkten zij op. Zij voegden er aan toe, uit de besprekingen den indruk te hebben gekregen, dat Ne derland niet bereid is zich bij dezen stand van zaken neer te leggen en tot het uiterste zal gaan om de rech ten van Rotterdam te ver dedigen. Ook de Nederlandsche wen- schen tot herleving van den en- trepothandel moeten volgens de onderhandelaars voorloopige vrome wenschen blijven, daar Duiischland niet bij machte is zulke artikelen als koffie, thee en chocolade te koopen. Wel verwachtten zij, dat de verwer king van Nederlandsche grond stoffen door de Duitsche indus trie aanzienlijk zal kunnen toe nemen. landen worden vastgesteld. Op gemerkt werd nog, dat de Ne- deilandsche regeering de door haar verworven Duitsche paten ten en copyrights ten volle ge waarborgd wenscht te zien. Contracten voor Duitsche im- port uit Nederland werden niet 1 gesloten. Wij vernemen voorts, dat on der de artikelen, waarvoor in- voercontracten werden afgeslo ten, vallenspoorwegmateriaal, masten voor eleatrische boven leidingen, reparatie-onderdee- len, chemische en pharmaceuti- sche producten en instrumen ten. Rechtstreeksche onder handelingen voortaan mo gelijk. Het belangrijkste resultaat voor de Nederlandsche zaken lieden werd geacht het feit, dat overeengekomen werd, dat zij voortaan in Duitschland recht streeks met de Duitsche tegen partij kunnen onderhandelen, al blijft de koopovereenkomst na tuurlijk nog aan licenties ge bonden. Opgemerkt werd. dat de Ne derlandsche kooplieden de eer sten zijn, die vrijelijk met de Duitschers zaken kunnen doen- Voor anderen, waaroiider ook Britten en Amerikanen, geldt nog het militaire bestuur als éusschenstation. Overigens is d.t Nederlandsche voorrecht al leen van theoretischen aard, daar de accomodate voor de zakenlieden nog moet worden geschapen en voor het zoover is gelijke rechten zullen gelden. Door de beperkte accomodate zal een quotum voor handels reizigers uit de verschillende VLIEGTUIGONGELUK IN COLUMBIA. Een vliegtuig van de Co lombian National Airways, dat sinds Woensdag was ver mist, en dat 17 passagiers vervoerde, is thans door twee Amerikaansche vliegers ge vonden. Men vreest dat alle inzittenden om het leven zijn gekomen. BRITSCH-RUSSISCH- FRANSCHE ALLIANTIE? Ambtenaren van het Fransche ministerie van Buitenlandsche Zaken toonden zich gereserveerd ten aanzien van berichten volgens welke generalissimus Stalin zou aandringen op een drievoudige militaire alliantie tusschen Rus land, Engeland en Frankrijk. Een vertegenwoordiger van het kabinet van den Franschen minis ter van Buitenlandsche Zaken zeide, dat tot dusver geen stappen door de Russen ten aanzien van dft onderwerp waren gedaan „doch wij weten niet wat de toe komst in zich bergt". Men acht een dergelijke stap van Russische zijde niet uitge sloten. Besmettelijke ziekte op de K, M. A. Op de Kon. Militaire Academie te Breda heeft zich weer besmet telijke ziekte geopenbaard. Voor loopig moeten de militairen ge durende 14 dagen in quarantaine blijven. De ziekte, vermoedelijk kinderverlamming, is geconsta teerd bij twee personen. BANDITISME IN DUITSCHLAND. Naar het Sowjet-nieuwsbureau meldt hebben de Russische auto riteiten een groot aantal bandieten gevangen genomen, die, verkleed als Russische militairen, overval len pleegden te Berlijn en in de Sowjet-zor.e. De benden waren van wapens voozien en richtten hu» activiteit voornamelijk op boerderijen en het wegverkeer, DEENSCH SCHIP OP MIJN GELOOPEN. Ten Zuiden van Jutland ia een klein Deensch schip op een mijn geloopen. De bemanning, bestaan de uit vijf personen werd gedood. Oorlogsslachtoffers en de fiscus. De minister van financiën heeft aan den inspecteur van de (belas tingen opgedragen, aan de door den oorlog in hun bezit meest getroffenen geen aanslagen in de Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag. Zon op 8.28 u., on der 17.21 u. Maan op 11.85 u., onder Hoog water te Vlissingen Woensdag 29 Januari 8,23 u, 1.58 ra„ 18-55 u. 1.88 ra. heffingen-Ineens op te leggen, voordat de wettelijke regeling voor de vergoeding van de mate- rieele oorlogsschade ia tot stand gekomen. Verder heeft hij be paald, dat met betrekking tot deze getroffenen in op tc leggen zeker heidstellingen in geen geval eenig bedrag voor mogelijk verschul digd wordende heffingen-ineens zal worden opgenomen. Reeds opgelegde zekerheidstel lingen zullen tot het bedrag, dat daarin voor heffingen-ineens is opgenomen, tot het eerder ge noemde tijdstip buiten invorde ring blijven. de Nederlandsche troepen kon worden verhinderd. Het waren niet alleen de Nederlandsche troe- weer het vuren zou worden ge staakt. De Nederlanders hefrben zich aan deze overeenkomst stipt ge- houden, maar de repubiikeinsche 'j., strijdkrachten hebben zich van «njdorgamsat.es t okket6'16 b"tand 111648 aang6" Vrijwe> dagelijks worden ge- Terwijl de Nederlandsche op-I ^gerapporteerd waarin de perbevelhebber onmiddellijk na ^geb.eden onderteekening telegrafisch een ^,nrH:n «J ^mten fdfe derrarcat.e- order uitgaf om onmiddellijk het hJnen het slachtoffer IS gewor- vuren te staken, maakte het re pubiikeinsche ministerie van Voor lichting bekend, dat de strijd tot nader onder moest worden voort gezet. In een officieel communiqué van de Nederlandsch-Indische re den van terreur. Plundering, moord, ontvoe ring, mishandeling, vernie ling van gewassen, gedwon gen evacuatie worden keer op keer geconstateerd." Voorts brengen wij in herin- geering van 15 Januari wordt dan nering, hoe generaal Soëdirman ook meegedeeld, dat het bestand openlijk tot schending van het be- tot dusver niet tot belangrijke stand opwekte. vermindering van de vijandelijk heden heeft kunnen leiden. Zoo gezien zal het aan de re publikeinen niet veel moeite kos- „Het aantal inbreuken ten een verdrag te teekenen wan- door repubiikeinsche strijd- neer zij daardoor meer vrijheid organisaties op het bestand van beweging kunnen krijgen. 99 Het bovenstaande neemt niet weg, dat het nog lang niet zeker is dat de republikeinen bereid zullen zijn het accoord van Ling gadjati te teekenen. Zooals men weet heeft Soe- karno als een ware dictator, op eigen gelegenheid het voorloopig parlement uitgebreid van 233 tot 413 leden, zulks met de bedoeling zich een volgzame meerderheidi te verzekeren. Over de vraag of hij daartoe het recht had bestaat in repubii keinsche kringen verschil van meening, evenals er verschil van meening bestaat over de vraag of het z.g. Werkcomité gerech tigd was zijn veto over Ling gadjati uit te spreken. So'mmige bladen zijn van oor deel, dat het in eik geval in het belang der republiek is, het basis accoord te aanvaarden. 'n Geheel anderen geest ademt echter een inleidend artikel in 'n nieuw orgaan der repubiikeinsche pers, dat den 28sten December 1.1. voor de eerste maal de Cheri- bon, verscheen. Het nieuwe blad, „Genderang" (de Trom), schreef t.a.v. de te volgen richting: „Indien zij, die hét Linggadjati-ontwerp verwer pen, tot de linksche partij behoo- ren, dan kan van ons dagbladi ge zegd worden, dat het links ge oriënteerd is. Het moet gezegd worden, dat men thans haast geen onderscheid kan maken tusschen d« linksche en de rechtsche groep. Uit den aard der zaak staan wij allen linksnochtans hebben wij zeer uiteenloopende meenin gen omtrent de realiteit van het heden. Om nog sterker nadruk te leggen op het feit, dat het blad tegen het accoord is, drukte het op de voorpagi na in capitate letters de rede van Soëdirman (van 26 De cember) af, onder het op schrift: „Siap Gempoer Merdeka" („Geeft acht Valt aan Vrijheid"). ZUID-MOLUKKEN BLIJVEN BIJ OOST-INDIfi. Zaterdag hebben de gecombi neerde besturen van de belang rijkste vereenigingen op Ambon een vergadering belegd, die door ongeveer 3000 personen is bijge woond. Op deze vergadering werd in principe besloten een actie te be ginnen tot niet-gebruikmaking van artikel 3 van de ontwerp overeenkomst van Linggadjati, hetgeen beteekent, dat men geen afscheiding van de Zuid-Moluk- ken van den staat Oost-Indonesië wenscht. Als sprekers traden op de heer Metekohy, lid van het parlement van Oost-Indonesië, en de regent van Ambon. De vergadering werd geopend met het Wilhelmus en besloten met een driewerf hoe zee op H. M. de Koningin en de Zuid-Molukken. AVOND-MULO TE BANDOENG. Binnenkort zal te Bandoeng een Avond-Muloschool worden op gericht voor werkerB en militai ren. De cursuB heeft drie jaar klassen. De toelatingseisch voor de eerste klas is het doorloopen hebban van de lagere school. Deel neming aan het officiëele Mulo examen is mogelqk. SUIKERRIET-AANPLANT IN DE REPUBLIEK. Do (repubiikeinsche) radio- Djokjakarta bericht, dat de repu biikeinsche autoriteiten thans be zig zjjn voor 1947/48 een suiker- riet-aanplant-schema voor geheel Java te ontwerpen. 56 suiker fabrieken zullen weer worden opengesteld. Het aanplant-areaal zal bedra gen voor BeBoelri 4000 H.A., Ma- lang 6500 H.A., Mediri 7300 H.A., Madioen 7000 H.A,, Soerakarta 7200 H.A, Djokjakarta 6400 h.a., Banjoemas 1300 H.A Pekal On- gan 6600 H.A. en Kedoe 1800 H.A DE „MERDEKA" OP CELEBES VERBODEN. In verband met het karakter van eenige publicaties is de ver spreiding van het van Java inge voerde repubiikeinsche dagblad „Merdeka" op Celebes tot nader order verboden. KRITIEKE TOESTAND BIJ SOERABAJA? Volgens berichten van het re pubiikeinsche persbureau „Anta- ra" is er te Krian in den sector van Soerabaja een hevigen strijd ontbrand. Volgens dit persbureau zou de desa Krian op 24 Jan. zijn geëvacueerd; de Nederland sche legervoorJichtingsdienst heeft geen nadere gegevens beschikbaar. De luit.-gouverneur-generaal Dr van Mook en generaal-majoor Buurman van Vreede zijn gister morgen per vliegtuig naar Soe rabaja vertrokken „in verband met den militairen toestand al daar en de gevechten te Krian". SPOEDIGE ONDERTEEKE NING VAN HET ONT- WERPACCOORD? Het repubiikeinsche Kabinet zal op 5 Febr. te Batavia bijeenko men voor het behandelen van de begrooting. Aan repubiikeinsche zijde acht men het niet uitgeslo ten, dat de Indonesische delega tie op deze vergadering aan het Kabinet zal rapporteeren, dat zij de ontwerp-overeenkomst van Linggadjati heeft geteekend. Het te Medan verschijnende blad „Medan Bulletin" schrijft Palcmbang heeft gedurende vele „De Nederlandsche bezetting van ■Palembeang heeft gedurende vele maanden aan de republiek te Pa- lembang groote hoeveelheden olie en benzine geleverd, welke door en de N.K.P.M. waren opgekocht en de N.K.P. waren opgekocht ten behoeve van de repubiikein sche nutsbedrijven. Men beweerde, dat deze bedrij ven anders niet aan het werk konden worden gehouden. Thans blijkt, dat de republiek in eigen gebied gecamoufleerde, destijds door de Japanners gebouwde, raf- finaderijtjes heeft geëxploiteerd met voldoende capaciteit om ge heel Zuid-Sumatra van benzine en kerosine te voorzien. Deze geheime raffinaderijen zijn gebouwd uit materiaal af komstig van de B.P.M. en N. K. P.M. Ruwe olie werd verkregen door het aanleggen van een aftak- leiding aan de pijpsysteem van de Amerikaansch-Nederlandsche oliebedrijven. Het is interessant te vermelden, dat de repubiikeinsche resident van Patetobang, op wiens verzoek wij olie en ben zine aan de republiek cadeau heb ben gedaan, als directeur van een der grootste raffinaderijen op treedt". Autodiefstallen opgehelderd. De laatste maand werden in Bergen op Zoom dirae auto's ge stolen, n.I. van zekere V. M., autoverhuurder uit Hulst, van Mevr. de Wed. T. en van den heer J., beide laatsten uit Bergen op Zoom. B(j den diefstal van laatstgenoemde wagen had men direct een aanwijzing in de rich ting België. Surveilleerende agen ten hadtfen n.I, de auto van den heer J. In die richting zien rij den, even voordat zij de openge broken garage aantroffen. De hulp van de Belgische politie werd ingeroepen. Terstond lc^am vast te staan, dat men met een be- ruchten autodief te doen had, die ook in België reeds verscheidene wagens had gestolen. Een re chercheur en een agent van poli- tie uit B. op Zoom hebben aan de achtervolging van den dief in j België een zeer actief aandeel ge nomen en zij slaagden er ln hem eindelijk op de Veemarkt te Ant werpen aan te houden Deze, een Belg, H. genaamd, ■bekende ook in België talrijke autodiefstallen te hebben ge pleegd. De verdwenen wagens zijn tatussoheq nog niet opgespoord. Reuter heeft het volgende ver- haal van een Deensche luchtvaart- inspecteur, die ooggetuige was van het vliegtuigongeluk en op dat moment vertoefde in de gebou wen van het vliegveld. „Het was een heldere middag met zonneschijn, maar het was bitter koud, ongeveer 5 graden on der nul. Het vliegtuig taxide naar de startbaan. De piloot gaf vol gas en het toestel snelde langs den grond. Alles scheen volkomen normaal en het steeg op. Op een gegeven moment scheen het alsof het toestel als een licht omhoog ging. Wij begrepen, dat er iets fout was. Toen, van een hoogte van ongeveer 100 meter, stortte de machine met haar neus, al zwaaiende, tegen den grond. Een zware explosie volgde. Toen we bij de plek des onheils waren, vonden we alleen nog een deei van het metalen omhulsel van de vleugela en stukken van de be kleeding. Iedereen moet onmid dellijk gedood zijn. De dooden werden uit de wrakstukken ge haald en naar een in de nabij heid gelegen gebouw gebracht. Uren later had men nog geen van de slachtoffers kunnen identifi- ceeren." De dood van Prins Gustav Adolf. Reuter meldt, dat de dood van den Prins een bijzonder harde slag ia voor Koning Gustaaf. Zijn schuwheid ten spijt was hij geliefd door het Zweedsche volk, waarvan sommigen hem beschouw den als de volgende Koning van Zweden. De vader van Prins Gustav, de Kroonprins, iB zieke lijk en zoo nu en dan hebben geruchten de ronde gedaan, dat hij afstand zou doen ten gunste van zjjn zoon voor het geval, dat de Koning zou komen te over- lijjden. Prins Gustav Adolf werd 22 April 1906 te Stockholm geboren als oudste zoon uit het eerste huwelijk van den Kroonprins Gustav Adolf met de Engelsche Prinses Marguerite. Hij was op 20 October 1932 gehuwd met Si- bylle, Prinses van Saksen-Coburg-1 Gotha. Uit dit huwelijk werden1 drie Prinsessen geboren, die resp. 13,10 en 8 jaar oud zijn. GERRIT JOHANNES GEYSSENDORFFER. De (leer G. J. Geyssendorffer, geb. 1 April. 1892, kwam in 1919 bq de luchtvaartafdeeling te Soes- terberg. Op 4 September van dat jaar werd hij gebrevetteerd. Hq was de eerste Nederlander, die een brevet als verkeersvlieger behaal de. In 1927 volbracht hij met de Fokker F7a, gehuurd door den Amerikaan, Van Lear Black, de eerste retourvlucht Amsterdam Batavia. Van 1 Januari 1929 tot begin 1931 was hij in dienst van den Amerikaanschen millionair. In 1933 maakte hij met den Panderjager een bqzondere post- vlueht naar Nederiandsch-Indië en tijdens de Melbourne race was hq gezagvoerder van den Pander jager. „Geys", zooals hq algemeen werd genoemd door zqn collega's, was de oudste piloot bq de K.L.M. Op 1 Januari 1938 had hq 11904 vlieguren op zijn naam en toen 27 Indiëvluchten als gezag voerder gemaakt. Hij behoorde tot de luchtmillionnairs der K.L.M. Vertegenwoordigers van de K.L.M. hebben de lqsten, waarop de lading staat aangegeven, ge controleerd en zij verklaren, dat zij noch een fout noch overbelas ting hebben kunnen vaststellen. Voorts verklaren zq, dat de ma chine naar behooren was na gekeken, voordat het startsein ge geven werd. ROUWBEKLAG VAN HET PRINSELIJK PAAR. Naar w(j vernemen hebben Prinses Juliana en Prins Bern- hard rouwbeklag-telegrammen verzonden aan de echtgenoote van wijlen Prins Gustav Adolf, Prinses Sibylle, en aan de echt genoote van wijlen den secreta ris van den Prins, Mevrouw Gre- ve Stendock. Voorts heeft het Prinselijk paar deelneming betuigd aan den Ko ning van Zweden, en aan den vader van den omgekomen Prins. Omtrent een eventueele deel name van Prins Bernhard aan de begrafenis van Prins Gustav Adolf is nog niets bekend. Het stoffelijk overschot van Prins Gustav Adolf zal door het Zweedsche oorlogsschip Oscar naar zweden worden overge bracht. DE BELASTING VAN HET VLIEGTUIG. In verband met de berichten, welke verspreid zqn ove& over belasting van vliegtuigen, verne men wij van de zijde van de K. L. M., dat de maximaal toege stane belasting van het veronge lukte vliegtuig 28.000 Eng pon den of 12.710 kg. bedraagt De belasting ten tijde van het on geval bedroeg nauwelijks 12.000 kg. en bleef derhalve tieneden het toegestane maximum. Naar wij vernemen wordt in het officieele rapport van den Deenschen luchtvaartinspecteur op het vliegveld Kastrup omtrent de ramp met de K.L.M.-machine gewag gemaakt van een onge woon stellen start van het vlieg tuig. In terzake kundige kringen concludeert men daaruit, dat er we iets heel bijzonders most zqn gebeurd, want ,/oo'n start was niet te verwachten van Geyssen dorffer". Toespraak tot de militairen. Naar het Fransche persbureau A.F.P. meldt, heeft Prof. Romme zich in een rede tot de Neder landsche militairen in Indië ge richt, waarin hij o.m. verklaar de; „De noodzakelijkheid en het nut van uw opoffering is gelegen in het recht op vrijheid en vei ligheid, dat iederen burger zonder onderscheid van ras toekomt". Prof. Romme wees vervolgens op de juiste houding, aangenomen door regeering en parlement te Den Haag, met betrekking tot de ontwerpovereenkomst van Ling gadjati en trachtte zqn toehoor ders van den geest van deze over eenkomst te doordringen. In het verloop van zijn rede citeerde Prof. Romme nog de volgende verklaring van de regeering: „De regeering is van meening, dat de vrijheid en de veiligheid van de ge-interneerden op elke mogelijke wijze moet worden ver zekerd". Hq besloot zijn rede met een aansporing tot de militairen om de bevolking van Indië be hulpzaam te zijn bq den bouw „van een rijk zonder imperialis me, zonder overheerschlng, in het belang en tot welzijn van alle volken, die hier bq betrokken zijn, met het doel de mogelijkhe den tot vrede in deze wereld, wel ke een zwaren proeftijd door maakt, te versterken". Zaterdagavond is de Neder landsche parlementaire commis sie per vliegtuig uit Paramaribo te Curasao aangekomen. Op het vliegveld werden zij verwelkomd door meer dan 2000 personen, onder wie de heer F. J. J. Cor- ver, secretaris van den gouver neur en kapitein E. van der Laarschot namens gouverneur Kasteel, verschillende statenle den en een afvaardiging van de bevolking, waarvan do ivoorzit- ter, de beer E. Davelaar, een welkomstwoord uitsprak. De voorzitter van de parle mentaire commissie, de heer Kropman, gaf in zijn antwoord uitdrukking aan de verwachting, dat het werk van de commissie- Curagao ten goede zou komen en de banden tusschen Curasao en Nederland sow versterk?!».,

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1