Vliegtuigramp bij Croydon. Nederlandsch Vliegtuig bij Kopenhagen verongelukt Wat komt Gezieraal Spoor in Nederland doen? Vliegtuigongeval bij Honkong. Twaalf personen omgekomen. Zestien passagiers en zes leden van de be manning omgekomen. Onder de dooden is ook Prins Gustav Adolf van Zweden. Ultgav Stichting „Zoouwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tol. 2438, Giro 274289 Kantoren: Vlissingen, Walstr. 33, Tel. 108Middelburg, Rou- aansche Kaai 39, Tel. 2009; Nouzen Vlooawjjckstr. Tol. 2052 ZEEUWSCH DAGBLAD 2e jaargang No. 534 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK SLAD VOOR ZEELAND Maandag 27 Januari 1947 Abonnementsprijs ƒ3.30 por Uwartnal. Hoofdrodactour: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ, DE SMIT. AdvortontioprijB 12% cont por m.m. Op en onderg Zon en Maan. van Dinsdag. Zon op 8.28 u,, onder 17,19. Maan op 11.09 u., on der 0.23 u. Hoog water te Vlissingen Dinsdag 28 Januari: 5.37 u. 1.08 m., 18,00 u. 1.73 m. Binnen en buiten het Binnenhof. (Van onzen Haagséhen redacteur) Het is niet mogelijk over de betcekenis van het bezoek van van den luitenant-generaal S. H. Spoor veei gewaar te worden. Hierover wordt in regeeringskrin- gen een bijzonder groote stilzwij gendheid aan den dag gelegd. Het is uiteraard niet verwon derlijk, dat de commandant van het K.N.I.L., die als zoodanig onder het hevel van den luite- nar.t-gouverneur-generaal, Dr Van Mook staat (ook als waar nemend hoofd van het Departe ment van Oorlog in Nederlandsch India staat hij onder Dr Van Mook) een bezoek aan Neder land brengt. Het is trouwens ook niet de eerste maal. Op 29 Juli 1946 landde hij ook op het vlieg veld Valkenburg, toen hij het moederland bezocht voor het voe ren van besprekingen van militair- technischen aard. Het komt ons voor, dat de huidige besprekingen in hoofdzaak eveneens van dezen aard zullen zijn. De schaarsChe berichten, die spreken van een langdurig onderhoud met den chef van den generalen staf, luitenant- generaal Kruis en met den Raad voor militaire aangelegenheden uit een Ministerraad, bestaande uit den minister-president en de ministers van Oorlog, Marine en Overzeesche gebiedsdeelen, waar bij voor deze gelegenheid naast Prins Bernhard ook luit.-admi- raai Helfrich en luit.-generaal Kruis aanwezig waren, duiden in die richting. Het zal, gezien de functie van den luitenant-generaal ook moei lijk anders kunnen. Inzonderheid het onderhoud met generaal Kruis is goed te verklaren. Immers, do zeven December Divisie, die in Indië onder de bevelen van Ge neraal Spoor staan behoort niet tot het Koninklijke Nederlandsche Indische Leger, doch tot de Ne derlandsche landmacht en ressor teert daarom onder generaal Kruis. Het spreekt vanzelf, dat beide generaals over deze troe pen, over eventueele aanvulling of aflossing daarvan, overleg wen- schen te plegen. Bovendien zal, gezien van uit het rcgceringsstandpunt, na de onder teekening van het accoord van Linggadjati, er samenwer king moeten komen tusschen Ne- derlandsch-Indische en republi- keinsche loyale strijdkrachten om het extremisme den kop in te drukken. Ook hierover zal uiter aard overleg moeten worden ge- pleeegd. De luitenant-generaal moet, ge zien zijn loopbaan, beschouwd worden als een kundig militair. In 1902 geboren ging hij als 21- jarige luitenant naar Indië. In 1932 werd hij gedetacheerd bij den generalen staf te Bandoeng, om in 1934 weer naar Nederland terug ta keeren als leeraar in de militaire tactiek en strategie aan de Koninklijke Militaire academi hebbers het bevel „staakt het vu ren" nog steeds niet is gegeven zal hem dan ook een doorn in het oog zijn. Zijn uitlating in een interview met een vertegen woordiger van Associated Press, dat voor da onderteekening van Linggadjati, voor een strikte handhaving van de bestandsbe palingen moet worden gezorgd is hiervan een bewijs. Helaas moeten wij constatee- ren, dat Generaal Spoor de pers in Nederland wat eigenaardig behandeld heeft. Hij heeft het zoo durk dat men hem bijna niet ziet. Over den toestand in Indië wilde hij zich bij zijn aankomst niet uitlaten en verwees naar een mogelijk te houden persconfe rentie. Doch een vertegenwoordi ger van de buitenlandsche pers is blijkbaar wel tot hem door kunnen dringen. Heeft de gene raal hem geen onderhoud kunnen I weigeren, omdat hij zich toen weer terugvond in de Ameri- kaansche sfeer van Generaal Mac-Arthur, dien hij geruimen tijd moest gehoorzamen en waar bij hij de Vereenigde Staten zulke bijzondere diensten bij d« oorlog voering in de Z.W. Pacific be wees, dat hem in Juli 1946 de Amerikaansche vrijheidsmedaille met bronzen palm werd geschon ken? W ij zullen de persconferentie moeten afwachten. Wat er met Linggadjati kan gebeuren. Drie mogelijkheden, zegt Prof. Aalberse. In het „Brabantsch Nieuws blad" handhaaft prof. Aalberse zijn stelling, dat de Regeering, die de ontwerp-overeenkomst van Linggadjati, zooals ze let terlijk luidde, met de republiek Indonesië zou afsluiten, zich aan strafbare Grondwetschennis zou schuldig maken. Dank zij de „scherpe en duidelijk gestel de" motie van prof. Rommc, heeft men echter, aldus prof. Aalberse, een eindresultaat ver kregen, waarover men zich ver heugen moet. Door opneming in de motie van de woorden „met inachtne ming der geldende Grondwet" acht prof. Aalberse zijn staats rechtelijke bezwaren opgehe ven. Prof. Aalberse voorziet nu drie mogelijkheden: 1. de Re publiek weigert te teekenen; 2. de Republiek is bereid te teeke nen, maar aanvaardlt niet dc officieele Nederlandsche inter pretatie; 3. de Republiek is be reid om te teekenen en de Ne derlandsche interpretaltie te aanvaarden. Bij de eerste mogelijkheid tee kent schrijver aan; „De open bare meening in Amerika zal zich ongetwijfeld tegen de Re publiek Indonesië keeren, ter wijl al voldoende duidelijk ge bleken is, dat het groote Indo nesische leger niet opgewassen is tegen de veel minder talrijke Nederlandsche troepen. Wij hopen en bidden, dat God dit onheil keere. Maar mocht het komen, dan behoeven wij ons over den einduitslag niet onge rust te maken." Doet zich de tweede mogelijk heid voor, „dan zit de zaak vast en het zal groote moeite kosten dan tot nieuwe overeen stemming te komen, In het derde geval doet zich de vraag voor: wa nu? t Volgens prof. Aalberse is het nog niet zeker, dat het dan de I Commissie-Generaal zal zijn die de ontwerp-overeenkomst gaat uitwerken. Uit artikel 2 in j combinatie met artikel 17, lid 1. valt namelijk af te leiden, dat daarvoor een delegatie ad hoe benoemd moet worden, i Hoe dit zij, ztfo besluit prof. Aalberse, het is te hopen, dat men zich bij het uitwerken van het ontwerp niet aan overhaas ting zal schuldig maken. Een vliegtuig van de Philip- pijnsche luchtvaartmaatschap pij is bij den duivelspiek bij Hongkong te pletter gevallen. Er zouden vier passagiers aan boord zijn geweest. Voort, zou het een lading goud ter waarde van vier mil- lioen pond sterling vervoerd hebben. De gouden staven lagen na de ramp wijd en zijd verspreid. Begrafenis Majoor van Waire de Bordes. Zaterdag is het stoffelijk over schot van mr dr J. van Walré de Bordes op de begraafplaats te Bilthoven ter aarde besteld. In de aula sprak o.a. de heer H. B. de Bordes, een oom van den overledene, die de groote ieteekenis van majoor Walré de Bordes, „de held van Middel burg", voor ons land schetste. Gedurende 16 jaar was hij secretaris van den Volkenbond. Vervolgens sprak de heer M. Detsch namens den minister van Overzeesche gebiedsdeelen. Mr A. K. C. de Brauw, een zwager van den overledene, voerde het woord namens de Oxfordbeweging en overste S. C. F. Maas namens den repa- trieeringsdienst. Ds B. ter Haar Rommenie, die den dienst leid de, sprak naar aanleiding van I Psalm 103. De kist was gedekt j met de Nederlandsche vlag. Aan de groeve werd geza- I menlijk het Onze Vader gebe den, waarna een dochter «van den overledeine dankte voor het getoonde medeleven. te Breda. Vrij spoedg werd hij weer naar Indië gezonden en in den rang van kapitein verbonden aan den generalen staf. Hier was hij hoofd van de afdeeling poli tieke zaken. In 1942 werd de huidige luitenant-generaal met 'n regceringsopdracht naar Austra- lio gezonden, waarna hij ter be schikking van Generaal Mac Arthur werd gesteld. Hier orga niseerde hij de inlichtingendienst van het K.N.I.L. Begin 1946 werd hem de functie van chef van den generalen staf van het K.N. I.L. aangeboden, op 19 Januari daarna gevolgd door een tijdelijk belasten met de waarneming van de functie van Commandant van het Indische leger. Het is interessant te vernemen, dat de toenmalige kapitein van den generalen staf Spoor tijdens de vervulling van de functie van hoofd' van de afdeeling politieke zaken, na de overrompeling van Nederland in Indië een scherpe actie begon tegen de aldaar wo nend* nationaaf-socialisten. Zoo- als men weet werden de „zware" gevallen overgebracht naar Suri name, terwijl de mindere goden in werkkampen werden opgesloten Bij de soldaten is generaal Spoor zeer geliefd. En niet al leen bij de Nederlanders doch ook bij de inheemsche troepen. De zeer terecht gelaakte „koloniale" mentaliteit, die uitgaat van de meerderwaardigheid van het blanke Tas, is hem ten eenen- mala vreemd. Een frappant staal tje daarvan is wel de benoeming van een Ambonneeschen kapitein tot zijn adjudant, onmiddellijk nadat hij opperbevelhebber der strijdkrachten in Indië was ge worden. De wijze, waarop hij na zijn landing op Valkenburg zich onderhield met do daar aangetre den Ambonneesche soldaten is hiervan eveneens een bewijs. Als rechtschapen militair houdt hij niet van het nict-nakomen van gegeven beloften. Dat In tegen stelling met de gemaakte afspraak door de repubïiltclnsche macht Een Dakota van de Spencer Airways, met bestemming Zuid-Afrika, is Zaterdag even na het opstijgen neerge stort en op een ander op het vliegveld staande Dakota van de Tsjechische luchtvaartmaatschappij neergekomen, waarbij beide vliegtuigen in brand vlogen. Het vliegtuig stortte neer enkele oogenblikken nadat de fa milieleden en vrienden van de passagiers afscheid hadden ge nomen. De eersten snelden met het personeel van het vliegveld naar de plaats van de ramp, ten- einde hulp te verleenen, maar zij konden 'het vliegtuig tengevolge van de uitslaande vlammen niet naderen. Omtrent deze ramp wordt nader geseind Terwijl vrienden en verwanten nog maar juist „vaarwel" hadden gewenscht vonden' twaalf men- schen den dood in het 'brandend wrak van de Dakota, welke ter stond na den start van het vlieg veld Croydon, met 'bestemming voor Zuid-Afrika, op een aan den grond staande vliegmachine in vloog. Het verongelukte vliegtuig be hoorde aan de „Spencer Air ways" en werd bestuurd door den eigenaar van deze maatschappij, kapitein Ted Spencer. De machi ne startte bij slecht zicht en had achttien passagiers aan boord en een bemanning van vijf lcopp^n. De bij het vertrek aanwezigen zagen de machine abnormale be wegingen maken bij het loskomen van den grond en haar daarna af- duiken op een Tsjechische Dakota I die voor revisie op het vliegveld stond'. Beide vligtuigen vlogen in brand Ijlings toegesnelde vlieg- veld-employes en andere omstan ders konden nog elf van de in zittenden uit de neergestorte machine helpen voordat de hitte hen noodzaakte zich terug te trek ken. Degenen, die aan de Tsjec- hisihe Dakota aan 't werk waren maakten.zich uit de voeten toen zij de andere machine op zich af zagen komen. Onder de omgekomenen zijn twee babies met hun ouders en drie missiezusters, die naar Nya- saland zouden gaan. Een van de drie leden van de 'bemanning, die het er levend afbrachten, George Wright, vertelde, dat een van de zusters haar leven voor het zijne had opgeofferd. „Ik had veel moeite om de deur voor in do machine open te krijgen, aldus zeide hij, en toen me dat gelukt was wilde ik een der 'zusters pro- beeren te helpen om te ontsnap pen. Zij duwde mij echter door de deur naar buiten en toen 'k achterom keek zag ik haar in brand staan. Toen de benzine tanks in brand vlogen was er geen redden meer aan. Een beambte van de Spen cer-Airways, die bij het vertrek van de machine aanwezig was, verklaarde, dat na den start het Hnksche draagvlak omlaag scheen te zwaaien, hetgeen een manke ment aan de Hnksche motor zou doen veronderstellen. Een van de overlevende passagiers verklaar de, dat hij tijdens het starten vuur uit de linkermotor had zien komen. De drie omgekomen missiezus ters waren afkomstig van het klooster „La Sagesse" in Londen, van welke congregatie zich het moederhuis in Frankrijk bevindt. Zij waren resp. 71, 52 en 31 jaar oud. HET AFTREDEN VAN Dr VAN MOOK. Het te Batavia verschijnende blad „Nieuwsgier" schrijft„Op nieuw vermelden de Nederland sche dagbladen het gerucht, dat Dr van Mook zou aftreden. Het gerucht zal natuurlijk op een zeker oogenblik wel bevestigd worden, als men het maar lang genoeg herhaalt. Wjj nemen aan, dat de tijd niet ver meer kan I zijn, waarop hij thans voor eeni- gen tijd afscheid neemt van dit tooneel zijner werkzaamheden. Het bericht uit Elseviers Week blad, dat stelselmatig tegen Ling gadjati, Dr van Mook en de Com missie-Generaal ageert, is stellig opgenomen met de duidelijke in sinuatie „van Mook moet weg". Het is daarom niet prettig voor den heer Lovink in hetzelfde be richt genoemd te worden. Wij vermelden deze prognose vooral euriositeitshalvede keuze lijkt ons volmaakt uitgesloten, tenzij de regeering mocht besluiten tot een volledige koersverandering. ZWARE SNEEUWSTORM TE MARSEILLE. De zwaarste sneeuwstorm sinds 20 jaar maakt het voor schepen onmogelijk de haven van Marseille binnen te varen. Een week geleden werd daar bij warm zonnig weer gezwom men. BUITENLANDSCHE ARBEIDERS VOOR DE BELGISCHE MIJNEN. De onderhandelingen tusschen de Belgische en Amerikaansche autoriteiten met betrekking tot de tewerkstelling van 20.000 ver plaatste personen (in hoofdzaak Balten) in de Belgische kolen mijnen, zijn thans beëindigd. De bereikte overeenkomst zal thans aan de Belgische regee ring en aan den algen eenen le gerstaf van het Amerikaansche bezettingsleger ter goedkeuring worden voorgelegd. Zij zal op den dag van goedkeuring van kracht worden. De betrokken arbeiders zullen hun gezinnen naar België kun nen laten overkomen, zoodra de mogelijkheid van huisvesting voorhanden is. Van het totaal contingent van 40.000 Italiaan- sche mijnwerkers, zijn er thans reeds 20.000 in België aangeko men. PROF. POSTHUMA COMMISSARIS-GENERAAL Van bevoegde zijde 'verneemt Aneta, dat, indien de wetswijzi ging, waardoor het aantal leden van de commissie-generaal van drie tot vijf zal worden ver hoogd, zal worden aangenomen, de regeering voornemens is prof. Posthuma voor te dragen voor de benoeming van com missaris-generaal. Thans treedt prof. Posthuma op als financieel en economisch deskundige in de commissie-generaal. Prof. Posthuma heeft aan een correspondent van Aneta ver klaard, dat hij eerst door de re- geering voor de benoeming ;s gepolst, toen de ontwerp-over eenkomst reeds door de Twee- de Kamer was besproken en de daarin vastgelegde politiek was j aanvaard. „Reeds daaruit blijkt", aldus j prof. Posthuma, „dat ik bereid i ben op basis van hét accoord van Linggadjati mede te wer ken aan den wederopbouw van j Indonesië". GEEN HUURVERHOOG1NG ZONDER TOESTEMMING. In verband met een dezer da gen gepubliceerd dagbadbericht, waaruit blijkt, dat op onderver huurders plotseling een huur- verhooging zou mogen worden i toegepast, deelt het directoraat- generaal voor de prijzen mede, dat van een dergelijke maatre gel geen sprake is. In de be staande situatie is geen wijzi ging gekomen, zoodat voor elke huurverhooging eerst goedkeu ring van, het bevoegde prij zen- bureau voor onroerende zaken moét worden afgewacht. PROF. ROMME TE MAKASSAR. Vrijdag 24 Januari, is prof. Romme per vliegtuig voor een vierdaagsch verbijf te Makas sar gearriveerd. Hij werd bij zijn aankomst verwelkomd door j het afdeelingsbestuur van de Katholieke .partij 'te Makassar. MARGARINE IN PLAATS VAN BOTER. In de periode van 2 tot en met 15 Februari zal voor personen van 5 jaar en ouder uitsluitend margarine en geen boter beschikbaar wor den gesteld. Deze maatregel is noodig om den voor den winter beschikbaren botervoorraad over het geheele seizoen zoo goed mogelijk te kun nen verdeelen. In de voorafgaan- do maanden is er eenige malen in het totale vetrantsoen meer boter gegeven om het hoofd te kunnen biodon aan de moeilijkheden in de grondstoffonvoorzloning van do inargarino-induBtrio, Vcrmoodoiyii Gisteren is een Nederlandsch K.L.M.-vliegtuig kort na het op stijgen van het vliegveld Kaatrup bij Kopenhagen neergestort en verbrand. De uit zes personen bestaande bemanning en zestien passagiers zyn om het leven ge komen. Onder de slachtoffers is ook Prins Gustav Adolf, de zoon van den Zweedsehen Kroonprins, die eenige dagen de gast van Prins Bernhard was. Ook zijn adjudant, graaf Steenbock, is bij de ramp omgekomen. De leden van de bemanning van het verongelukte vliegtuig waren: eerste piloot G. J. Geyesendorfer, 2e piloot Bietman; mecano Pij nenburg, tweede mecano Branden burg; telegrafist Bommel en Ste wart Van Hoek. Onder de passagiers was ook de zangeres Grace Moore, die van daag een concert in Stockholm zou geven. Prins Gustav Adolf, hertog van Vaesterbotten, was gistermor gen om 11.50 uitgeleide gedaan door Z. K. H. Prins Bernhard, van Schiphol naar Zweden ver trokken. De Prins, die Woensdagavond j.l. per trein in Amersfoort arri veerde en drie dagen in het Paleis Soestdijk heeft doorgebracht, heeft zich gedurende deze dagen verscheidene malen met Z. K. H. Prins Bernhard op jacht begeven in de kroondomeinen van Het Loo. Een speciale verslaggever van het A.N.P. seint mg: Het K.L.M.-vliegtuig landde op het vliegveld Kastrup om 14.55 uur. Het vertrok met bestemming Stockholm 36 minuten later. Kort na den start zagen waarnemers, dat het vliegtuig hoogte verloor met het gevolg, dat het van ze ventig meter hoogte op het vlieg veld neerstortte. Tot hun schrik bemerkten de waarnemers, dat bij het neerkomen op den grond het vliegtuig explodeerde en onmid- dellyk vlam vatte. Men neemt aan, dat alle passagiers en de le den van de bemanning daarbij werden gedood. Een groot aantal ambulance-wagens reden onmid dellijk naar de plek waar het vliegtuig was neergestort. Ook een reddingsbrigade met alle be schikbare middelen begaf zich dadelijk naar de plek des onheils. Naar wij nader kunnen melden bevond zich onder de passagiers slechts één Nederlander, n.l. de houthandelaar P. Engel, directeur van de N.V. Dekker's houthandel te Zaandam. Een ooggetuige vertelde, dat j toen het toestel de lucht inging het normaal steeg met een hoek van 60 graden. Op een gegeven moment zag deze ooggetuige, dat de piloot zijn toestel recht trok, maar op een hoogte van 100 M. maakte het een draaiende bewe ging, raakte den grond met den linkervleugel en maakte een slag om. Op hetzelfde moment werd een hevige ontploffing gehoord en stond de machine in lichte laaie. Alle leden van de beman ning en ook de passagiers moe ten onmiddellijk zijn gedood in verband met het feit, dat de per sonen, die dadelijk naar de plek des onheils waren gegaan om hulp te verleenen, de inzittenden op hun plaatsen vonden. De brand weer van het vliegveld rukte on middellijk uit en ook de brand weer en een reddingsbrigade uit Kopenhagen bereikten het vlieg veld een tiental minuten later. Niets kon er meer gedaan worden dan het hevige vuur te blusschen. De Zweedsche troonopvolger is de 64 jaar oude kroonprins Gus tav Adolf. Zijn kleinzoon Karl Gustav, die nog geen jaar oud is, is de volgende gerechtigde. Vermoedelijk zal Zweden, wan neer koning Gustav komt te over ly den, een regent krijgen. Reuter meldt uit Stockholm, dat verscheidene personen, dia een plaats in een vliegtuig had den besproken, zich van de lyst hebben laten schrappen. Prins Gustav Adolf werd ge ïdentificeerd door een metalen discus, welke hij om zyn hals droeg. De prins zal worden be graven in de Ridderholmkerk, de traditioneele begraafplaats van de leden der Zweedsche konink lijke familie, in het oude deel van Stockholm, in de onmiddellijke nabijheid van het koninklijk pa leis. In geheel Denemarken zullen vandaag de vlaggen halfstok han gen ten teeken van rouw over de 22 inzittenden van het vliegtuig. De „Daily Express" wijst er op, dat de ramp ontstellende overeen komst vertoont met de ramp met de Dakota te Croydon. zal deze vervanging van het voor de A, B en C-groep gebruikelijk geworden veertien-daagsche boter- rantsoen niet behoeven te vrorden herhaald. Twee dooden in stilstaande auto. Voorbijgangers troffen Zater dagmorgen langs den kant van den Zuidelijken wandelweg te Amsterdam een stilstaande auto aan, die daar kennelijk geruimen tyd van den nacht had gepar keerd, omdat zich een dun laagje ijzel op sommige plaatsen van den wagen had gevormd, ff wee roer- looze figuren in den wagen trok ken de aandacht. Beiden bleken overleden te zijn. Een nader onderzoek bracht aan het licht, dat de uitlaat van de auto defect was, waardoor de twee inzittenden door gasverstik- king om het leven zyn gekomen. Het zyn een 38-jarige bedrijfs leider en een 24-jarige dame, bei den woonachtig te Amsterdam, j CH1NEESCH VLIEGTUIG VERMIST. Volgens welingelichte kringen te Hongkong wordt een vliegtuig van de Chineesche luchtvaart- maatschappij, dat van Canton naar Tsjoengking is vertrokken, vermist. ZUIVERING VOORMALIGE HITLERJUGEND. In Saksen heeft de leiding der socialistische eenheidsparty in sa menwerking met het vakverbond en het landsbestuur besloten tot het voeren van een campagne om alle voormalige leden van de Hit- lerjugend en de Bund Deutscher Maedel boven 25 jaar uit fabrie ken en openbare diensten te ver wijderen en hen te verplichten tot arbeid in de mijnen. Provincienieuws. Het veer ZijpeAnna Jaeoba. Naar wij van den A.N.W.B. vernemen, zal door de R.T.M. ■vermoedelijk omstreeks medio 1947 een nieuwe veerboot in de veerverbinding Zijpe-Anna Jaeoba in gebruik worden genomen. De nieuwe boot heeft een nut tige dekoppervlakte van 10 X 20 M. en kan met de bestaande aanleginriehtingen worden ge bruikt. Naar verwacht mag worden, zal hiermede aan allo redelijke eisohen, welke aan deze veer verbinding kunnen worden ge steld, worden voldaan. Vergadering van Chr. Onderwijzers. In Hotel Centraal te Goes vergaderde Zaterdag 25 Jan. j.l. de afd. Zuid-Beveland van de „Groote". Na de gebruikelijke opening door den voorzitter, den heer H, C. v. Donk, werd eerst stemming gehouden voor een lid van het Hoofdbestuur, waarna de heer J. Hoogerheldc van Wemeldinge een zeer door wrocht referaat leverde over Kees Boeke en diens denkbeel den. Op boeiende wijze schetste de spreker de persoon van Boeke, van wiens subjectieve eerlijkheid en gaafheid een ster ke bekoring uitgaat, doch wiens nihilistische denkbeelden, groo- tendeels bijeengeraapt uit het arsenaal van ongeloofsprofeten op paedagogisch terrein vóór hem zoo ontzaglijk gevaarlijk zyn, tq meer daar deze maa, die eens wegens z'n optreden in de gevangenis zat, thans tot opvoeder van de hoogsten in den lande is uitverkoren. Aan de hand van verschillende boe ken en brochures van B. toon de de referent aan, hoe een per soonlijk God, gezag, een gekrui sigde Christus, e.d. voor dezen vernieuwer van het onderwijs waandenkbeelden zijn en alleen het innerlijk licht van het hart tot richtsnoer mag genomen worden volgens hem. Ook wees spr. op de inconsequenties in de practijk, als B. eigen gezag in de „Werkplaats" handhaven moet. Een breede, leerzame discus sie volgde. In Al aart D.V. zal de heer P. J. Risseeuw uit Den Haag uit- genoodigd worden om te spre ken over de tocht der 400 menschen uit het land van Goes, die in 1847 naar Amerika ver trokken, om daar een Christe lijke .kolonie te stichten mét Ds v. d. Meulen van Goes als hun predikant. De heer R. schreef hierover 2 romans. CHRISTELIJK LYCEUM VOOR ZEELAND. In zijn vergadering van 25 Jan. benoemde het bestuur tot rector van het per 1 Sept. a.s. te openen ChristeUjk Lyceum voor Zeeland de heer Drs D. Barends. De heer BarendB is conrector van het Christelijk Lyceum te Bandoeng. Deze school telde laat stelijk 1050 leerlingen. In 1935 slaagde de heer Ba rends voor het doctoraalexamen klassieke Ietteren. Van Maart 1942 tot September 1945 was hij krijgs gevangene in diverse Japansche kampen. Het handschrift van zijn disser tatie, dat voor de helft gereed was is begraven en nog niet te recht, terwijl de daarvoor benoo- digde boeken in beslag werden genomen, waardoor voortzetting van dit werk voor hem onmoge lijk was. Hij hoopt niettemin het volgend jaar hiermede gereed te komen. Drs Barends is geboren te Am sterdam op 24 December 1904, ge huwd met Jkvr. Von Steiger, Ne derlandsche van Zwitsersche af komst. Zij zijn belijdende leden van de Ned. Herv. Kerk. Zij ver toeven met hun kinderen met ver lof hier te lande. goes. Zaterdagavond Is er brand ont staan in de Patate frite bakkerij van dhr Leijnse in de Kerkstraat, welke door het personeel was ge- ■bluscht, doch blijkbaar niet vol doende; de smeulende resten schijnen aangewakkerd door den wind wederom vlam te hebben ge vat, met het gevolg, dat Zondag morgen vroeg de brandweer werd gealarmeerd. De bakkerij brandde geheel uit; het aangrenzend perceel van de dhr Knieriem liep waterschade op en verschillende meubelstukken werden ook hier nog een prooi der vlammen. De oorzaak van den brand schijnt te zijn, dat de vlam in een der pannen is geslagen. AANKOMST „KOTA INTEN". Op onze bureaux te Goes, Middelburg, Vlissingen, Ter- neuzen, Zierikzee en Tholen ligt ter inzage de passagiers lijst van het m.s. „Kota In- ten", met aan boord 286 per sonen. Het schip is 4 Jan. van Batavia vertrokken en zal vermoedelijk 1 Februari te Rotterdam aankomen. Kerk en Zending. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Delfzijl, J. Bou wers te Hall; te Wijnjcterp, G. v. d. Ree, cand. te Kollum; te Nieuw-Weerdinge, E. Kempe naar te Goënga; te Losdorp, G. J. Hintzbergen te Wijckel; te Almkerk, G. J. Hintzbergen te Wijckel; te Hantum, M. J. J. Bonting te Exmorra. Aangenomen naar Nieuw- Leusen, R, J. Ybema te Nieuw- Weerdinge naar Zeddam (Gld.), H. S'terringa te Garn- werd; naar Olde- en Nijeholt- pade (Fr.), T. D. Berghuis te Noordwijk (Gr.). Herst. Evang. Luth. Kerk. Beroepen te Gravenhagè. W. F. ten Rouwelaar te Am sterdam. Evang. Luth. Kerk. Drietal te MiddelburgYlissin- gen Ds H. J. J nanus te Rotter dam, A. K. v. d. Mey te Nijmegen en A. Vermeulen ta Hoorn. DE BILT ZEGT; Toenemende bewolking. Weersverwachting, geldig tot Maandagavond: Krachtige, aan de Waddenkust nu en dan hardo tot stormachtige wind tusschen Noord en Oost. Toenemende bewolking met later sneeuw. Matige tot strenge vorst. Nagek. Advertentie. Chr. Geref. Kerk Biezelinge. D. V. Dinsdagavond in de PrinB van Oranje to Goes Ds L, S. DEN BOER van Den Haag. Aanvang 7,80 uur.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1