Uit de Schatkamer onzer Letteren. loo jaar geleden. Vee ver voer over de Schelde verboden. Voorw. builen vervolying stelling. ..x.. Dam-Labyrinth. DE POaZIE VAN ON8 VERZET. s>. XLVI Het vaderlandsclrc verzet tegen den Duitschen onderdrukker had velerlei aspecten. Deze alle zien wij weerspiegeld in de verzets- litteratuur. De illegaal verspreide gedichten kunnen over het alge meen niet bogen op een groote kunstwaande. Artistiek beschouwd zulllenl zij de tand des tijds stellig kunst treffen we er slechts niet kunnen weerstaan en hooge spaarzaam aan. Maar de liederen zijn zonder uitzondering getuigen van wat de Nederlanders tijdens de bange jaren der bezetting be zielde. Vaak ontspruiten ze uit het overvolle, steeds weer ge prangde gemoed, dat zidh moet uiten en dit doet op een felle, wrange wijze. Maar ook kunnen we er den toon beluisteren van den echt Nederlandschen humor, die zich zelfs door verdrukking en ellende niet liet terneerslaan, zich uitsprekend in scherpe spot of bitter sarcasme. Velen onzer herinneren zich ongetwijfeldi nog de reactie, welke de vlucht van Hess naar Enge land in ons landl teweeg bracht. Talrijk waren de oficieele ver klaringen en de geknechte pers wrong zich in allerlei bochten om deze gebeurtenis haar lezers uit te leggen. Al deze pogingen leden echter schipbreuk, toen men 's morgens in zijn brievenbus het lied vond, door een onbekenden dichter gemaakt op het voetspoor van den grooten Van Alphen: HESS. Hessje zag een vliegmachientje Als een Messerschmidt zoo groot, 't Scheen dat Hessje wou gaan [vliegen Schoon zijn Führer 't hem [verbood. „Hier is zei hij noch mijn [Führer, Noch oom Herman die, het ziet; In een land zoo vol barbaren Mist men toch één nazi niet. Ik wil ongehoorzaam wezen, En toch vliegen. Ik vlieg heen. Zou ik om een handvol moffen Hier in Duitschland blijven? [Neen". Voort vloog Hessje, maar een [Tommy Zag al gauw dien kleinen Ruud, Kwam hem vlak bij Glasgow [tegen, Hangend aan een parachuut. „Kom maar Ruudje zei de [Tommy „Kom mijn kleine hartedief, 't Enkeltje gaat wel weer over, Nu heeft Churchill Hessje lief". Er mankeerde hem geen ziertje, Ruudje werd geïnterneerd, En de heele wereldi juichte: 't Gaat in Duitschland vast [verkeerd. Toen de leider der beweging, die „het zuiverst het Nederland sche volkskarakter vertegenwoor digde" 'besloot een Nederlandsche S.S. in het leven te roepen, die, naar de woorden van haar Leider, de 'hooge waarden tot uiting zou brngen, die de N.S.B. toekende aan d'e oude ridderlijke deugden: moed, eer en trouw, weerklonk het allerwegen: Leidér, mag ik u wat vragen? Weet u nog wel van 10 Mei? Toen wij vochten tegen [Duitschland, Toen waart gij daar toch niet bij Toen de Nederlandsche jongens Vielen door het Duitsche vuur; Toen hebt gij u laf verborgen Ergens in een boerenschuur. Leider, mag ik u eens vragen, Hoe durft gij van moed gewagen? Leider, hebt gij Het verwoeste Rotterdam al eens gezien? En zoo ja, hoe kondt ge Göring Dan de klok van Luntcren biên? Als men Neêrlands vrijheid [afneemt, Doch gij buigt u diep terneer, Kruipend aan des vijands voeten, Vindt u dat een daad van eer? Leider, mag ik u eens vragen: Hoe durft gij van eer gewagen? Leider, gij spraakt in 't verleden Vaak van uw Oranjezin, En gij spraakt met dikke woorden Van uw trouw aan die Vorstin. Doch nu schimpt ge op Oranje En stelt Hitier bovenal. Met uw trouw is het, o leider, Dus een wonderlijk geval. Met wat walg'lijk onbehagen Hoor ik u van trouw gewagen. „Leider" mbogt ge zelf u noemen, Neêrlands leider zijt ge niet. j Zelfs niet als de overheerscher U een leidersfunctie biedt. Nimmer zullen w'u erkennen Als den leider van ons land; Onze moed en eer en [trouwe Blijft Oranje slechts verpand. Daarvan blijft tot 't eind der [diagen, Het Oranjevolk gewagen. Veelvuldig is ook de herinne ring aan het verleden. Ons vader land was in de achter ons lig gende jaren niet voor het eerst in den oorlog. En al konden we niet meer beseffen, wat een krijg voor een volk beteekent, daar we een lange reeks Van jaren met vrede gezegend waren geweest, de tachtig jaren van opstand te gen Spanje haddien ook al hun sporen in onze letterkunde nage laten. De geuzenliederen uit de zestiende eeuw verhalen ons van den moed, de dapperheid, het ver trouwen, maar ook de ellende en verslagenheid onzer voorvaderen. En bij deze oude geuzenliederen sloot de illcrale dichter van onze eeuw zich weer aan. Hij herin nerde zijn volk aan het roem rijke verleden en riep het op te •luisteren naar de roepstem uit die bange dagen WIE ROEPT ONS? Wie roept ons, wie roept ons? De stem uit den tijd Van 't roemrijk verleden, Van hen, die toen streden, Van tachtig jaar strijd. Wie roept ons, wie roept ons? Een volk, dat nog lijdt, Het roept om bevrijding Het wacht op de tijding: „Sta op, het is tijd 1" Wie roept ons; wie roept ons? Een 'land nog in nood, Met zorg nog beladen, Het vraagt ons «om daden, Komt, maakt het weer groot 1 Wie roept ons, wie roept ons? De stem van de trouw, Zij vraagt ons bewijzen Ons land moet herrijzen Met 't rood, wit en blauw! Wie roept ons, wie roept ons? De stem van 't verzet. Zij vraagt ons te geven Als 't moet zelfs ons leven; Ons land moet gered Wie roept ons, wie roept ons? De stem van den Heer. Hij geeft ons Zijn zegen, De vrijheid' herkregen, ORANJE keert weerl H. S. 100 /aar geleden zag de we reld er anders uit dan nu. Er waren geen auto's, geen fiet sen. geen radio en geen tele foon. Maar kranten waren er reeds lang; kranten, die ver kaalden van gebeurtenissen dichtbij en veraf, die schreven over nieuwe uitvindingen en vooruitgang. Toen reeds greep de heer P. de Gruyler actief in in den opbloei van een nieuwe welvaart door zijn mededeelingen in de cou ranten, die de aandacht trokken van gemeenteraden en stadsbe sturen. Hij werd uitgenoodigd zijn zienswijze in lezingen uit een te zetten en verwierf een bestuurszetel in de Noord-Bra- bantsche Mij. tot bevordering der Nijverheid. Zooals vroeger kent De Gruyler slechts één doel, steeds weer het artikel verbeteren, terwijl de groote omzet en eigen fabricatie een besparing oplevert, die als J0% korting aan de klanten ten goede komt. Speciaal ook voor koffie en thee naar De Gruyler, de koffie- en theezaak. Zooals vroegerJ„ (Ingez. Med.) van de overzetveren. Hoever de eontröle op de vervoersbewijzen en op de veren zich uit zal strek kon is vooralsnog «liet hokend Het if te hope: <l«.t het. "P doze wfize trovelijk btpM 'an den voor ons lar.l zoo verderfslijjtpa veer-mokkel. paal en perk te stellen- Provincienieuws Het mag algemeen bekend wor den geacht dat de veesmokkel naar België hoogtij viert. Dage lijks vinden deze ontduikingen van de wet. plaats, met het ge volg dat onze economische huis houding er ernstige schade van ondervindt. Om deze maatregelen tegen te gaan werd een verorde ning in het leven geroepen, die het vervoer van alle soorten vee over de groote rivieren verbood; echter met uitzondering van de Schelde. Wel werd er de bekende misschien beter de beruchte „ver boden grensstrook" afgekondigd, hoewel er van „verboden" weinig sprake kan zfjn gezien de resul taten die de smokkelaars boeken. Ingaande 19 Januari 1947 is echter een verbod door den minis ter van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening afgekondigd, waarhij het verboden is vee te vervoeren van het overige deel van het land naar Zeeuwsch-Vlaande ren zonder dat dit vee gedekt is door ca vervoersbewijs. De eischen waaraan deze vervoersbe wijzen moeten voldoen, worden door don Prov. Voodselcommissa- ris bepaald. Hiermee zal dus getracht wor den het clandestien vervoeren van veo over de Schelde tegen te gaan. Wel mag er zonder ge- leidebiljet vervoer plaats vinden van Zeeuwsch-Vlaanderen over het water, mits gebruik gemaakt wordt van den logalen weg; dus Gewestelijk Arbeidsbureau Middelburg. Op 18 Januari 1947 stonden in geschreven 1642 (43) personen, waarvan er 901 in den D.U.W. waren tewerkgesteld. Over de week eindigend 18 Januari 1947 werden 303 (9) personen ge plaatst. Het aantal overgebleven aanvragen bedroeg 470 (305). De tusschen haakjes geplaatste cijfers hebben betrekking op vrouwen. Gévraagd worden o.a.: Walcheren: leerL drukker, leerl. fotograaf, meubelmaker, kleermaker, automonteurs, leerl. koperslager, smeden, metaalbe werkers, leerl. boekbinders, sla gersknecht, loopknechts, jeugdige magazijnbediende, j eugdige pak huisknecht, kantoorbediende, con ducteurs, huisknecht, kapster, nia- chïnestiksters en machinenaai sters, winkeljuffrouwen, buffet juffrouw, huishoudelijk personeel. Zuid-Beveland: Schoenmakers, smeden, monteurs, loodgieters, arb. conservenfabriek, kantoorbe dienden, bouwk. opzichters, kap ster, wasscherijpersoneel winkel juffrouw, kantoorbedienden, huis houdelijk personeel. Tholenkleermaker, monteur, bakkersknecht, dienstbode. Schouwen- en Duiveland' Schoenmaker, uitvoerder, wagen maker, leerl. monteur, leerl. fitter, leerl. kellner, loopjongen, kan toorbediende, verpleegsters, huis houdelijk personeel. Zeeuwsch-Vlaanderen-meubel makers, stoffeerders, electriciëns, smeden, lasscher, bankwerkers, loodgieters, machine-monteur, bakkersknechts, loopjongen, kan toonbedienden, controleurs, vlas- bewferkers, textielarbeiders; Apo thekersassistent, naaister, leerl. of gevorderd kapster, strijksters, textiel-arbeidsters, verkoopster, propagandiste, kantoorbedienden, huish. personeel. Aanbiedingen bij het Geweste lijk Arbeidsbureau te Middelburg of haar Bijkantoren te Vlissin- gen, 'Goes, Kruimingen, Tholen, Zierikzee, Terneuzen, Hulst, 'Oostlburg en Sas van Gent. VLISSINGEN. Op het Botje Wolffplein is aan den lichtmast een vier-deelige electrisehe klok, die van alle rich tingen duidelijk te zien is, door de P.Z.E.M. aangebracht. Do klok die indertijd door genoemde Mij. 'op dit drukke verkeerspunt is geplaatst, diende tor vervanging van den torenklok der R.K. kerk aan den Steenenbeer, die werd afgebroken. Later werd aan het postkantoor ook een electrisehe klok aangebracht, die sedert kort weer is gerestaureerd. Als na het gereed komen van de R.H.B.S. de daar aanwezige klok- ook zal draaien, zullen er in deze gemeente met die in de Scheldestruat weer een viertal electrisehe klokken aanwezig zijn, die echter het niet meer terugkeerende carillon van den St.-Jacobatoren niet kunnen vervangen. Feestavond U.L.O.-scfiool. Woensdagavond werd in ge bouw „Concordia" do tweede avond gegeven, die speciaal was belegd voor de oud-leerlingen en de ouders, wie de Vorige, maal geen plaats meer kon worden geboden. Het programma bestond weer uit dezelfde nummers als op 10 Jan. Ds Hartjes sloot met een kort woord en eindigde met dank zegging. Ned. Chr. Vrouwenbond. Door de afd. Vlissingen van bovengenoemden bond werd Woens dagavond een vergadering gehou den, waarin als spreekster optrad Mevr. Poley uit Goes. Mevrouw Poley gaf een uiteenzetting van de fragmenten, waarna zij decla meerde over „Jephta's Dochter", door Vondel Mirja genoemd. Ook gaf zij nog gedichten van Willem de Merode. Na de pauze werden huishoudelijke zaken besproken. ARNEMUIDEN. De visschersvloot, die vóór den oorlog 37 schepen telde, vermin derde door de bezetting tot 17. Thans zijn er met de groote ha ringvangsten een 12-tal schepen in bedrijf. De resteerende 5 sche pen z(jn nog in reparatie. De vangsten van thans zfjn sinds menschenheugenis nimmer voor gekomen. Maandagmiddag 2 uur a.s. zal de gemeenteraad in openbare zitting bijeen komen. KLEVERSKERKE. Benoemd tot onderwijzeres Handwerken aan de O.L. school, alhier, mej. J. Passenier te Mid delburg. THOLEN. In de plaats van den heer Lei ri se, die als zoodanig bedankte, is benoemd tot bode van het Zieken fonds Tholen-St. Phiiipsland, de heer K. Kurvink alhier. Eert drieling. Deze week wierp een koe van Gebr. Gil jam alhier een drieling, die kerngezond waren en geza menlijk 78 kg wogen. Donderdagmorgen omftond door te groote kachclhitte in ccu lokaal van de school der Geref. gemeente alhier een brand' uit, die. fbnk inzette, daar het schot tuc-r •eheo 7 !o!:H';tt -lam .attc. Met eij£a tlussehirg t"iddc,-;;; 'l'asr io ia» er ia «l»s t>r?.a4 te Wrjrrb t> WtfóËLÖiNQE. Woensdagavond had in een def lokalen van de Chr. School alhier onder voorzitterschap van den heer A. Veerhoek de jaarverga dering der Chr. Hist. Klesver. plaats. Na opening.door den voor zitter werd door den secr. en penningm. verslag uitgebracht, waaruit bleek dat de vereenlging zich ln een gestadigen groei mag verheugen. In verband met den ongunstigen toestand der kas werd besloten de contributie met een gering bedrag te verhoogen. De aftredende bestuursleden J. Rulssen en J. Veerhoek, werden met bijna algemeene stemmen herkozen. WEMELDINGE. Maandagavond werd alhier een competitiewedstrijd ge speeld door de Wemeldingsche Damclub tegen Kruiningen, waar van de uitslag isC. de Schip perM, v. d. Parel 0—2; C. HoogestegerM. Meeuwse 20; E. MoormanE. de Bel 02; J. GijsselJ. v. d. Parel 20; J. HoogestegerE. West- veer 2—0; E. GijsselS, Krom- been 02; G. Nieuwenhuyze A. Dek 0—2; M. Bal—J. v. Ballegooien 1—1F. HamelinV Joh. Krombeen 2—0; M. Flo- russeS. W. Buijze 20. Uit slag 119 #oor Wemeldinge. Goede raad van een goeden buur. Zondagmiddag werd de sla ger C. te Sassenheim onaange naam verrast door den telefoni- schen raad van een onbekende, om maar niet naar de kerk te gaan, daar er plannen beraamd waren om in zijn woning een ogewenscht bezoek af te leggen. Na lang wikken en wegen werd besloten den raad maar op te volgen, doch men deed alsof de kerkgang toch doorging men ging voor uit de woning en achter Ikwam men er weer in. Op een oogenblik, ging de tele foon, doch men gaf geen ge hoor. Wel werd de politie ge waarschuwd, die ook achterom het huis binnenging. Kort daar op werd een bons gehoord, een raam opgeschoven en de ven sterbank ontruimd, waarna iemand het huis binnenklom De inbreker zag, toen hij de kamer binnen stapte, het echt paar zitten, wilde, toen hij van zijn verbazing bekwam, terug- keeren, doch liep regelrecht in de armen van de politie. De dader bleek een buurman t.e zijn, die met de gewoonten van de familie uitstekend op de hoogte was, Hij is in arrest ge steld. Import van witte boonen. Eenigen tijd geleden heeft de Nederlandsche regeering 'n over eenkomst gesloten met den inter nationalen' noodvoedselraad voor den import van een niet onbe langrijke hoeveelheid witte boo nen. Binnenkort kan de eerste hoéveelheid witte 'boonen in ons land worden verwacht. Deze boo nen zijn aangekocht in verband met de schaarschte aan fijne peulvruchten en zullen tegen rede lijke prijzen in het binnenland worden afgezet. Hachelijk avontuur in België. Toen de Nederlander De Jongh zich Woensdagavond per auto naar Brussel begaf, werd hij on derweg aangehouden door twee mannen, die hem verzochten een eindje te mogen meerijden. De heer De Jongh had hiertegen geen bezwaar. Een der mannen ging naast hem zitten, terwijl de an der achter hem plaats hem. Nabij de gemeente Wolverten beval een der twee individuen den heer De Jongh plotseling te stoppen, ter wijl de ander hem een revolver in den hals plaatste. De heer De Jongh liet zich door dit onaan gename gevoel evenwel niet van zijn stuk brengen en inplaats van te stoppen drukte hij het gas pedaal in. Het schot ging af doch door de plotselinge, ruk naar vo ren werd dö De Jongh slechts licht aan het oor gewond. Toen hij remde sprongen de beide boos doeners uit de auto en zetten het op een loopen. De heer De Jongh begaf zich hierop in allerijl naar een bureau van de Belgische rijks wacht; twee gendarmes namen in zyn auto plaats en onmiddellijk zette men de beide roovers na. Zij werden tenslotte ontdekt in een sloot. Beiden, zijn achter slot en grendel gezet. Na verbonden te zyn kon de heer De Jongh zijn tocht voortzetten. Op- en ondergang van Zon en Maan. Maandag. Zon op 8.29 u., onder 17,17 u. Maan op 10.54 u., onder 25.06 u. Hoog water te Vlissingen Maandag 27 Januari: 4.58 u. 1.8i! m.. 17,23 a. 1.81 ffi. Rechtszaken. RtCH'i BANK TE MIDDELBURG. Uitspraken; Ter terechtzitting der Arron- diissemenits-Rechtbank te Middel burg van 22 Januari 1947 zijn Veroordeeld J. B., 28 jaar, groentenhande- laar te Souburg tot f 100 boete of 25 d. h. ter zake aan rijding. Eisch was f 150 boete of 50 d. h. K. F. Z., 34 jaar, echtgen. van F. J. G., te Goes ter zake van abortus tot 6 maanden gevange nisstraf waarvan 3 maanden voorw. proeftijd 3 jaar. Beëedigd werden de heer 'C. v. d. Mark, als Commissaris van gemeente-politie te Vlissingen en D. M. Vermet, burgemeester van Zuidzande, als ambtenaar van den Burgerlijken Stand. De officieren-fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof voor Zeeland te 's-Hertogenbosch hebben de vol gende personen voorwaardelijk buiten vervolging gesteld: Emrrta Huysman geb. Henrion, Sas van Gent, onder toezichtstel- ling van de S.T.P.D. en ontzet ting rechten. P. C. Pekaar, Yerseke; Alice M. de Vriend, Aardenburg; Adri- ana van Lare, Zuidzande; A. P. J. Thuy, Grauw en Langendam; Maria J. de Nijs, Hulst; J. Plandsoen, Ellemeet; J. Scherpe- nisse, ZierikzeeJ. A. Koster, St. Phiiipsland; Pieternella v. d. jWerf, Dordrecht, onder toezicht stelling, verplichting tot arbeiden en omzetting rechten. Irma S. de Roeck, Grauw en Langendam, onder toezichtstelling verplichting tot arbeiden ch ontz. rechten. P. M. Plandsoen, Ou'di-Vosse- meer, onder toezichtstelling, ver plichting tot arbeiden en f 300 te betalen en ontzetting rechten; W. F. de Ridder, Terneuzen als vo ren doch f 6000. P. C. Prince, Vlissingen, ver plichting tot arbeiden en f 100 be talen. Janigje Barths geb. van Lum mel, Vlissingen en Yvonne J. G. Smelt geb. Wilde, Terneuzen bei den ontzetting rechten. Catharina de" Pagter, Dom burg; J. M. Polderman, Wissen- kerke; wed. J. Hoffman geb. Maes, Hoofdplaat en C. J. v. d. Veeken, Hontenisse, allen ver plichting om te arbeiden en ontz. rechten. De volgende personen zijn on voorwaardelijk buiten vervolging gesteld: J. Stadhouders, Elisabeth N. de Poorte, Maria J. van Moosel, Middelburg; A. A. Schrier, P. Kas, Vlissingen; Janna N. Pol derman, Wissenkerke; Cathalina v. d. Sande, Sluis; M. de Regt, Terneuzen; W. C. de Jonge, St. AnnnalandNeeltje Liemburg geb. Baak, Leeuwarden, allen omdat de gerezen verdenkingen niet ongegrond gebleken zijn, maar de schuld van zoodanigen «ard is te achten, dat oplegging van straf of maatregel niet ge rechtvaardigd! is te achten. J. de Waal, Kortgene, omdat de gerezen verdenkingen ongegrond zijn gébleken. Wit 8 sch. op: 44, 43, 30, 38, 34, 33, 26, 21. Zwart 8 sch. op: 30, 25, 24, 23, 13, 12, 11, 8. 7wart asTizet speelde 12---18 bic. dretgl 7378 wié kop bic cv.» fooP-.-.'c -fdoriztMipg mme» door: 38 -32 ll-=US| 43 38 kan ais oitl vanwege dat dta weer 23 28 volgt. Op 21—17 Volgt 16-21 indien 17—11 (21—27) (23—28). in plaats van 1711 zou ook 3338 falen door (21x7) 28X19 (24—291) 34X28 (13X24)1 Na 1116 gaat ook 33—29 niet door (24x 33) 39X19 (30X 50) 194 verplicht (16X7) 1410 (5045) zwart heeft overmacht. Rest nog na 1116 32—27 (8—12) 43—38 of? (23—29) 34X23 (18x 29) 38—32 geeft niet veel kans aan wit (29X38) 32x43 (24—291) 43—38 (29—34) 39—33 (3439) inplaats van 38—32 kan ook 44—40 30—35. Wit maakte vanuit dê aanvangsstand' geen vergissing en speelde 2126 38—32 32—27 26-21 8-12 ..X.. 13—19 1—7 7—12 Hier werd tot remise besloten. Er had nog kunnen volgen: 21—16 27—21 33—28 34—29 ..X.. 16-11 11—7 12—17 ..X.. ..x.. ..x.. 30—34 19—24 25—30 Redacteur: H. M. Slabbekoorn, Oostsingel 60 a, Goes. Uit den competitiewedstrijd KruinTngen ID.I.D. I Goes. Onderstaande diagramstand dééd zich voor tusschen M. v. d. Parel en schrijver dezer (zwart). am zm zm zgt 72 is remise door 2429 4439 is hier de aangewezen zet, echter remise is het eind resultaat I Uit onzen vriendenkring Luik (België). Den heer L. Dequée zond mij onderstaande partijstand. 'w mf" Zwart 14 sch. op: 3, 8, 9, 10, 13, 14, 15, 16, 18, 19, 23, 24, 26, 36. Wit 14 sch. op: 25, 27, 28, 30, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 39, 43, 47, 48. Op 4842 kan zwart niet spe len 15—20 of 8—12. 15—20 34—29 23x 34 27—22 18-27 32X21 16X27 of 26X17 28-23 19X28 33x31 36X27 30X19 13X24 39X19 14X23 25X5 8—12 34—29 23—34 27—22 18X27 32x21 26X17 28—23 19X28 33X11 16—7 30X17 zwart is dus verplicht tot: 16-21 27X16 2631 37X26 18—22 28x17 23—29 34X23 19X48 Nieuws. Het ligt in de bedoeling dat op 15 Febr. a.s. een vertegenwoor digend' Zeeuwsch tiental de strijd zal aanbinden tegen Antwerpen in België. Doordat de Hoofdklasse be perkt blijft tot een enkele ronde is Midelburg I kampioen, en zal déze ploeg uitkomen tegen Zuid- Hollan'd, Brabant en Limburg. Proficiat Middelburg en veel succes I De strijd om het persl. kam pioenschap van Zeeland zal aan vangen op 22 Febr. a.s. Doordat het tweede tiental van de Goessche Damvereen. met 119 won van de KapelleBie- zelinge reserve's legde ze beslag op het kampioenschap van haar afdeeling. Wij wenschen dit tien tal geluk I Goes succes voor de komende wedstrijden. Tot de volgende week. S. Damman. Damwedistrijd Aagtekerke— Souburg: 1, P. -ie Visser—J, Maring 2 0; 2. J. MrIJwr» J, vac Ecncn- i-.-.anr O- wl, jVille:,",. L. leifesc 1- --1; D. Trialle- iï, Ptöjsaer;. I- 5. S. Blsss-F, va:: Eaggstaww i—f; 6, 3ac res—S. v-as £ssi«83ï2«a 2--9j 7. JossstfUr---!?. v*u Sv-rgv" W». C—2; 8, D. JowgejHer—A. de Pagter 0—2; P. D Hugcnse—P. van Sorgcn 02; 10.P, Bimmcl P. de Wolf 2—0; totaal uitslag voor Aagtekerke 12—8. Door dezen uitslag van 128 in het voordeel van Aagtekerke is deze club nu kampioen in de eerste klas Walcheren, zoodat zij zich nu met andere Zeeuwsche kampioenen zal kunnen meten. Burgerlijke Stand GOES. Geboren: Pieternella, d. v. M. Nagelkerke en J. Noor- lander; Yvonne, d. v. H. P. Lo- neux en J. C. de Witte; Marina, H. 4 v. A. Lockefair en J. Traas. 1 Antonia P. M., d. v. M. J. G. Bibbe en P. K. Hagen. Getrouwd: M. L. Zwartepoorte 22 j. en C. G. Harinck; D. Re- neman, 27 j. te Gouda en A. S. üuvekot, 23 j. Ondertrouwd: M. J. Rijn, 42 j. en N. P. Zandee, 36 j.; S. de Keijzer, 32 j. te Kapelle en P. J. de Witte 26 j. OVerleden: A. D. F. van der Wart, 79 j. weduwn. van J. F. Schunhart. KAPELLE. Geboren: Maria J. d. v. B. Ridderhof en J. J. Hbogstrate; Pieternellla, d. v. C. Wisse en T. van de Linde; Thomas, z. v. J. C. Fossen en I. J. Noordhoek; Maatje P., d. v. A. Maat en J. A. Klap; Wil- helmina S., d. v. G. de Witte en M. Spruit; Anna, d. v. P. Sterk en S. Beens; Picter J„ z. v. P. Eversdijk en C. de Jager; Aria d. v. A. J. Joosse en P. M. E. Harinck; Jan, z. v. F. Geluk en D. Wisse. Overleden: A. H. Philipse, 8 j.; N. M. Mieras, 85 j. wedn. van W. DeijJ. Smallegange, 73 j. echtgen. van A. v. d. Velde; J. J. Hollebrands, 75 j. echtgan. van A. M. Ossewaarde; A. van de Velde, 73 j. wedüwn. van T. Gijzel; A. A. Toorenaar, 4 w.N. Been hakker, 73 j. gesch. echtgen. van H. Schop; W. S. de Witte, 18 d. Levenloos aangegeven: Jan M. Veerhoek. I O.- EN W.-SOUBURG. Ge boren: Huibrecht, z. v. L. Jobse en W. Roelse; Jan C., z. v. J. C. van Splund'er en C. de Bree Johannes C., z. v. A. C. Terwiel en E. M. Provoost; Hendrika, d. v. A. Wegge mans en C. G. Friskorn; Krijn, z. v. K. Ha melink en L. G Hamelink; Alida H„ d. v. J. L. J. Fanoij en I. Olthoff. Ondertrouwd: A. de Bree, 28 j. en L. J. Deurwaarder, 26 j. Overleden J. Marijs, 43 j. VLISSINGEN. Geboren: Ge rard, z. v. G Jasperse en E. L. de Nooijer; Jacomina E., d. v. W. P. Wevers en G Meulmees- ter; Theodorus, z. v. H. R. 't Hart en A. Vercammen; Jo- sepha C. M., d. v. J. J. Quirij- nen en A D. van Lisdonk; Pie- ter, z. v. A. Lute en M. Alleda; Marja, d, v. J. Verkerk en M. Kopmels; Wijnandus A., z. v. A. B. de Ruijter en P. Stroo; Cornelis, z, v. J. Selen en L. J Bruggeman; Josina J., d. v. H. A. van Egeraat en P. W. Man- naartJacob, z. v. J. Oreel en G. Marijs; Jannetje, d. v. P. J van der Broek en J. van den Heuvel; Ronald, z. v. P. Roose en C. F. E. van Orshaegen; Cornelis, z. v. H. W. Kolijn en E Roelse; Jacobus E., z. v. A Izeboud en J. W. Bout; Nico- laas M. A., z. v. A. C. Snel en J. P. W. Zaadnoordijk; Corne lia, d. v. C. Heijeriks en J. den Engelsman; Jozias J., z. v. J. Meijer en M. M. Beun; Mar- got, d. v. D. L. van Reek en C J. Boidin; Dyonisius, z. v. J. Hate veld en M. W. van der Horst. Ondertrouwd: J. L. Bollen, 41 j. en C. M. van Beers, 24 j.; J. C. Dunnes, 24 j. en J. P. H. de Willigen, 22 j.J Witte, 53 j. en G. Sijhke, 62 j.; H. G. van Zalen, 25 j. en C. Hoogesteger, 18 jA. Rijkse, 54 j. en L. G. Lindemans, 44 j. Getrouwd: J. Zijl, 20 j. en G. Kosten, 19 j.; R. R. L. Ste vens, 25 j. en J. C. Stroo, 18 j. Overleden: L. H. J. van Vugt, 42 j., man van A. Tinus. 196. AVONTUREN VAN SJAKIE EN SIENTJE SNATER, WERELDREIZIGERS. Het Amerikaansche schip „Ronald Fernald", dat met 10.000 ton steenkool op weg was naar Kopenhagen, is bij Elseneur aan den grond geloo- pen. ■- Volgens een verklaring van de Poolsche militaire missie te Berlijn zijn 17 Duitsche sche pen, totaal metende 67.000 ton, bij wijze van herstelbetaling aan Polen toegewezen. Een paar d'agen later komen Jimmy en Willy de familie Snater uitnodigen om de alligator Ka familie Snater uitnodigen om de galavoorstelling van de fihnl „Het begon bij- Adam" bij te wonen. De titel is door Sem Slobber bedacht om het pu bliek te lokken, vertelt Jimmy. -Met de film heeft hij dius niks te maken. Zo, zegt vader, en hoe hebben Sjaak en .Sien zich gehouden. In Amerika zouden ze direct kunnen optreden' als wonderkinderen, antwoordt Willy. Dan zullen we er secuur voor zorgen, dat ze niet in Amerika komen, zegt vader nadrukkelijk. Maar natuurlijk willen we graag eens naar uw film komen kijken. Hij* is heus dê moeite waard, verzekerde Jim my. U zult trots zijn op Sjakie en Sientje. Vader kijkt erg ongelovig, maar op de avond van de gala-voorstelling trekt toch de hele familie naar de bioscoop, Zelfs Sim mag ook mee.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 6