Gegronde ciitiek Politieke toestand in Oost-Indonesië De militaire toestand in Indië. De- Bacftikadiy-eto. hst SPELLING- PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Republikelnsche opvattingen van Wapenstilstand. De conferentie der plaatsvervangers vraagstuk Vergadering] Tweede Kamer. Het RadiobesteL Het Britsch- Russisch verdrag Witgav» Btlchting „Zeouwsch Dogblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str, 70, Tel. 2438, Giro 274289 Kantoren: Vlissingen, Walstr. 33, Tol. 108) Middelburg, Rou- aansche Kaai 39, Tel. 2009; Neuzen Vlooswijekstr. Tol. 2052 ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG Ne. 553 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdrodactour: R. ZÜIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT. Zaterdag 25 Januari 1947 Advertentieprijs 12% cent por m.m. Pp- mi enrfergana van Zon en Maan, Zondag. Zon op 8.30 u., onder 17.15 u. Maan op 10.40 u., onder 21.51 u. Hoog water te Vliasingen Zondag 20 Januari: 4.22 u. 1.80 m., 10,50 o. 1.94 m. De vorige week hebben wij er in een kort overzicht van de gehouden verkiezingen in 1946 op gewezen, dat de Prot. Chr. partijen, als men rekening houdt met de gedane voorspe1- lingen omtrent de „groote doorbraak" in het algemeen te vreden kunnen zijn. De C.H. Unie en de S.G.P. verkregen eenzelfde aantal zetels als in 1937, terwijl de A.R. partij de toen behaalde winst, die een zeer persoonlijk karakter droeg, weer verspeelde en terugviel op 13 zetels. Er is dus en dit geldt in het bijzonder van de C.H. Unie van wie voorspeld was dat zij zou worden weggevaagd re den tot dankbaarheid, wat niet wegneemt dat er voor een ge voel van voldaanheid nu er van vooruitgang geen sprake was, geen reden is. Van verschillende kanten is de vraag gedaan, wat toch de oorzaak kan zijn, dat de werf kracht van de Prot Chr. par tijen niet grooter was. En het antwoord hierop gegeven luidde jqeer dan eens, dat dit moet worden toegeschreven aan het feit, dat deze partijen te wei nig blijk geven een open oog te hebben voor de eischen van den nieuwen tijd. Speciaal twee punten werden in dit ver band genoemd. Het eerste: dat het feit van de onderlinge ver deeldheid met name onder de jongeren verlammend heeft ge werkt en dat veel betere resul taten zouden zijn bereikt wan neer deze partijen als één groote chr. nationale partij wa ren opgetreden. Nu stellen wij hierbij op den voorgrond, dat wij het tot stand komen van zulk een partij, wanneer dat mogelijk zou blij ken, van harte zouden toejui chen en dat alles wat mogelijk is gedaan moet worden om de tenheid te bevorderen. „De steeds scherper antithese tusschen den Geest van Chris tus en den geest van onze mo derne, van God afvallige wereld moet nu eenmaal dat is b.v. ook in den Duitschen Kerk strijd zoo duidelijk gebleken ons Christelijk volksdeel steeds meer naar elkaar toedringen en tot aaneensluiting brengen in de worsteling om de heiligste goe deren, niet maar van onzen kring, maar van ons volk." (Brillenburg Wurth.) Maar daarnaast zien we niet over het hoofd, dat zulk een op treden bij de stembus toch hoogstwaarschijnlijk geen winst zou hebben gebracht. Het is «iet gemakkelijk hierover te oordeelen, omdat met onbekende factoren moet worden gerekend. Maar het komt ons toch voor, dat de Protestantsche Unie van zulk een fusie niet weinig zou hebben geprofiteerd. Voorts wordt opgemerkt, dat er bij de Prot. Chr. partijen te weinig belangstelling zou zijn voor de sociale politiek, dat er van deze partijen te weinig kracht uitgaat op sociaal ter rein, dat zij de maatschappe lijke akker teveel braak laten liggen. Deze opmerking schijnt ons niet juist. De Prot. Chr, groe pen hebben in 't verleden steeds getoond een open oog te heb ben voor de sociale nooden. Meermalen hebben zij vooraan gestaan in den strijd voor het wegnemen van sociale misstan den en het bevorderen van recht en gerechtingheid ook op het terrein van het maatschap pelijke leven. En de programs van 1946 spreken ook wat dit be treft een duidelijke taal. Alleen op één punt staan zij ten achter bij sommige andere partijen, n.l. dat zij nooit hun kracht hebben gezocht in het veel beloven en dat, zij ook bij aankondigen van sociale maat regelen de nuchtere werkelijk heid geen oogenblik uit het oog hebben verloren. Een derde opmerking luidt, dat de Prot. Chr. partijen zoo weinig 'blijk gaven door den oorlog iets te hebben geleera en dat zij meenen dat wat in 1940 werd afgebroken, zonder meer kan worden voortgezet Het zal zeker niet gemakke lijk zijn deze beschuldiging za kelijk te fundeeren. Dat zij niet bereid bleken mee te helpen de z.g. doorbraak te bevorderen, kan hen toch moeilijlk als een grief worden aangerekend. En voor het overige, het zijn met name deze partijen geweest die tegenover de mannen van de Volksbeweging en de Partij v. d. Arbeid met kracht zijn opgekomen vopr het behoud van onze democratische consti- tutioneele instellingen, voor de handhaving van gezag en vrij heid. Het is, naar het ons voor komt vooral daardoor geweest, dat zij ondanks de geweldige te genstand, een zoo belangrijk percentage der uitgebrachte stemmen op hun candidaten hebben verkregen. Wij denken hierbij speciaal aan de C.H. Unie, omdat deze partij in zeer bijzondere om standigheden verkeerde. Zij heeft zich kunnen handhaven, ondanks het feit, dat een be langrijk aantal z.g. vooruitstre vende leden het vaandel verlie ten, doordat zij een krachtig prin cipieel geluid heeft laten hooren. Welnu hier ligt ook een aan wijzing voor de toekomst. Krachtig moet stelling wor den genomen tegen de re volutie in haar velerlei scha keering en voor het Evan gelie. Dit zal aan de eene zijde af- stooten. Het wekt tegenstand en bestrijding, bittere tegen stand vaak. Maar aan den an deren kant wekt het bezieling en geestdrift en vertrouwen. Een zoodanige politiek stelt hooge eiscben. Bereidheid om offers te brengen. Offers, ook in dezen zin, dat er moet zijn de bereidheid om eigen wil en wenschen te verzaken en alleen te vragen wat God van ons eischt ook op het terrein van het politieke leven. Handhaving betrekkingen met Nederland VOOR DEN ZONDAG Soekawati en eenige van zijn ministers hebben tegenover Aneta verklaard, dat bij hun reis van acht dagen door Oost-Indonesië drie aspecten op den voorgrond traden. a. De aanzienlijke oorlogsschade op vele plaatsen in Oost-Indo nesië. b. De noodzaak van een zeer nitvoerige verklaring van den in houd en de beteekenis van de nieuwe staatkundige structuur, ■waaromtrent nog misverstanden bestaan. c. Een actie tot opwekking van de bevolking tot zelfwerkzaam heid, teneinde de" veelal bestaande arbeidsschuwheid te overwinnen, is noodzakelijk. De correspondent van Aneta, die de reis door Oost-Indonesië meegemaakt heeft, constateerde in de bezochte gebieden uit ge sprekken met inwoners van ver schillende politieke instelling eeni ge terughoudendheid ten aan zien van de nieuwe structuur. Hierbjj zijn twee categorieën te onderscheiden a. Het gedeelte, dat vreest, dat Oost-Indonesië zjjn streven tot onafhankelijkheid en zijn nationa listische gevoelens niet voldoen de tot uitdrukking zal kunnen brengen. b. Het deel, waarbij de gevoe lens van verbondenheid met Ne derland en het Oranjehuis over wegen; dit deel ziet de nieuwe etruetuur als voorpost tot los making van de banden met Nederland. Sr kon geeocetateerd worden, dat het meerendeel van inzicht is, dat de traditioneels betrek kingen met Nederland gehand haafd kunnen worden, ongeacht ligging en staatkundige struc tuur van Oost-Indonesië. Soekawati en zijn ministers hebben overal nadrukkelijk ver klaard, dat slechts door samen werking van de geheele bevolking en vooral ook door gebruik making van Nederlandsche hulp en Nederlandsche ervaring, de doelstelling van Oost-Indonesië en de welvaart van dit gebied te bereiken zijn. De politieke situatie van alle bezochte gebieden met uitzonde ring van Zuid-Celebes (Bonthain) was bevredigend. Daar was het rampokken en de intimidatie door ongeregelde troepen nog niet ge heel geëindigd. Hier en daar was volgens de autoriteiten de poli tieke situatie echter nog labiel, voornamelijk op Bali, waar bij schijnbare rust nog onderstroo- mingen bestaan, waarvoor gesta dige waakzaamheid is geboden. Op Ambon en Timor en onder- hoorigheden is de toestand het meest geconsolideerd, al zijn op Soembawa voorbereidingen ont dekt voor een rood-witte actie, welke uitgingen van Javaansche ambtenaren van het zelfbestuur. In verband hiermede heeft men enkele arrestaties verricht. De Nederlandsche militaire woordvoerder te Batavia heeft het volgende overzicht van den militairen toestand gegeven. Op 20 Jan. hebben de Neder landsche troepen nabij P a d a n g een actie ingezet ten Oosten van het Bandjir-kanaal. Deze actie was noodzakelijk, omdat republi- keinsche mortieren op 18 Jan. de stad onder vuur hadden genomen, waarbij twee bruggen van het Bandjirkanaal werden opgeblazen, terwijl positieve aanwijzingen be stonden, dat republikeinsche ar tillerie ten Oosten van de stad was opgesteld. Een groote hoe veelheid wapens, waaronder mor tieren en een stuk geschut, werd in beslag genomen. Het op de T. R. I. buitgemaakte voedsel werd order de stadsbevolking verdeeld. De stad is thans rustig. De door de republikeinen toegezegde aan voer van steenkolen heeft niet plaats gehad. Te Buitenzorg zijn Neder landsche patrouilles beschoten. In den westslijken sector werden de bewoners van een kampong door de T.R.I, onder vuur genomen. Aangaande de Nederlandsch- Indonesische militaire besprekin gen te Bandoeng, welke geen doorgang konden vinden, omdat de Indonesische delegatie niet was verschenen, wordt thans be richt, dat deze afwezigheid een gevolg van motorpech Is geweest. In den sector van Soeraba- ja heeft een Nederlandsche pa trouille bij Kemasan een aanval van een 40 man sterke bende met mitrailleurs afgeslagen. Bij Soe- k ore dj a ondervonden twee zui veringspatrouilles zwaren tegen stand van mortier- en mitrail- leurvuur Het door de republikei nen als stelling ingerichte sta tion van Boedoeran is door Nederlandsche troepen opgebla zen. Bij al de hier genoemde ge vechtshandelingen viel aan Ne derlandsche zijde één doode en werden 8 militairen gewond. ONDERHANDELINGEN IN INDIË. een bijeenkomst tusschen de Com missie-Generaal en de Indonesi sche delegatie plaats gehad, thans ten huize van Sjahrir. Er werd echter geen communique ver strekt. Hedenmiddag zal wederom vergaderd worden. REUBLIKEINEN EN INDO-EUROPEANEN. De republikelnsche radio-omroep deelt mede, dat voorbereidingen worden getroffen voor een con ferentie tusschen de republikein sche regeering en de Indo-Euro peanen van Java en Madoera. Men verwacht, dat deze conferen tie op 1 en 2 Febr. te Djokja karta zal plaats vinden. O.m. zullen worden besproken de positie van de Indo-Europea nen in Indonesië en problemen betreffende onderwijs en voorlich ting. Men neemt aan dat onge veer 100 Indo-Europeanen aan de conferentie zullen deelnemen. Een Britsche commissie van toezicht heeft in haar rapport over December bekend gemaakt, dat de graanverschepingen van de Sowjet-zone van Duitschlend naar de Westelijke zones, die in November zijn begonnen en reeds in December afnamen, thans ge heel hebben opgehouden. Het rapport voegde er aan toe, dat thans geen voorraden voor verscheping beschikbaar zijn. BENOEMINGEN IN DEN HOOGEN RAAD. Naar wij vernemen zijn de volgende personen benoemd tot raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden: Mr H. F. F. Dubois, Directeur van 's Rijks Belastingen en Domeinen te 's-Gravenhage; Prof. Mr M. P. Vrij, Hoog leeraar fn de rechtsgeleerd heid te Groningen; Mr T. IJ. ZoUq aijn de barmhartigen ivont hun stol barmhartigheid geschieden. Maith. 6 7. We hebben in deze zalig spreking niet te doen met goed koops wereldsche wijsheidin den geest van „wie goed doet, goed ontmoetDe Bijbel weet wel, dat wie goed doetmeestal kwaad ontmoet. En de Bijbel weet ook, dat de barmhartige beloond wordt met ondank en onbarmhartigheid. Ik denk aan het verhaal van de tien melaatschen, die Jezus ontferming inroepen. Wat ge beurt er, als zij genezen zijnf Slechts één, en dat nog wel een Samaritaam, keert terug om Hem te danken en God te verheerlijken. Herinner u de gelijkenis van den onbarm- hartigen dienstknecht. Op zijn smeekbede liet de schuld- eischer zich vermurwen en zijn groote schuld werd hem kwijt gescholden. Maar tegenover een mede-dienstknecht, die hem een kleinigheid schuldig is, staat hij op zijn recht. Hij vaart tegen hem uit, stapelt verwijt op verwijt en wil van geen ontferming weten. Er staat in deze zaligspre king ook niet, datals je goed doet, je goedheid beloond wordt. Want goed doen om het loon is geen barmhartig heid, maar berekening. Hoe zou Gods barmhartigheid, zoo onbegrijpelijk en onmetelijk groot, trouwens ook afhanke lijk kvmnen zijn van onze po vere barmhartigheden? De woorden „barmhartigen" en „barmhartigheid" vóór en échter de komma, houden el- kmder dus niet in evenwicht, alsof wij barmhartigheid van God zouden ontvangen, naar de mate wij barmhartig zijn. Een zoo benepen en banale godsdienst is niet die van het evangelie. Gods groote barmhartigheid gaat door de wereld. O, welk een Goddelijke macht, die daar zoo stil, warm en stralend aan het werk isl En we lezen, hoe Christus met innerlijke ontferming „barmhartigheid" bewogen was over de schare. Over ons, ondankbaren en boozen. En dat met geen ander doel, dan ons te redden uit onze zinne loosheid en onbarmhartigheid, uit onze zonde en vertwijfe ling, uit onzen nacht en dood. Wie het weet, waarachtig weet, dat hem barmhartigheid is geschiedwie bewogen is door deze onverdiende genade en barmhartigheid Gods, in hem zal ook iets komen van de ontferming Gods, zooals in dien Samaritaan, van wien hier boven sprake is. Wat is onze barmhartigheid echter vergeleken met die van God! Het is niets anders dan een steeds weer smeeken om Gods gena en barmhartigheid. Het is niets anders dan het eenvoudig getuigenis en de kleine daad der liefde om Christus* wil. En bij ons groot tekort mogen we ons laten troosten door het Woord van den groot en barmhartigen Sa maritaan: Zalig zijn de barm hartigen, want hun zal barm hartigheid geschieden. VI. L. J. C. V. Boltjes, raadsheer in het Ge- Bijeenkomst ten hu.ze rechtshof te Amsterdam; Mr van Sjahrir. p_ j. je Jong, rechter in de Donderdagmiddag heeft opnieuw rechtbank te 's-Gravenhage. DE GAULLE WEIGERT ONDERSCHEIDING. Generaal de Gaulle heeft ge weigerd de militaire medaille die ds Fransche regeering ook aan- Overheid en onderwijs één spelling. In de Memorie van Antwoord, die de Regeering aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft doen toekomen over de spelling kwestie, wijst minister Gielen de gedachte af, als zou de regee, ring voornemens zijn den toe stand te bestendigen, die sedert 1934 heeft bestaan, n.l. dat over heid en onderwijs niet dezelfde spelling zouden toepassen. De minister merkt verder o.a. op, dat men moet bedenken, dat een spellingregeling niet in de eerste plaats er toe strekken moet om den overgarig tot het nieuwe te vergemakkelijken voor geletter den, die met het oude vertrouwd zijn, maar vooral er op moet be rekend zijn, dat de eenvoudigen en degenen, die niet meer dan Ja ger onderwijs genieten, zich de regels gemakkelijk eigen kunnen maken. Dit is een volksbelang van de eerste orde. De Tweede Kamer is bijeen geroepen voor een vergadering op Dinsdag 4 Februari des na middags te één uur. De voorzit ter zal voorstellen om aan de or de te stellen de beraadslaging o.a. over het wetsontwerp ter toeken ning van een uitkeering in eens aan gepensionneerden en dat tot voorbereiding van de vaststelling van een centraal economisch plan. Europa's grootste drijvende bok, de „Ajax", heeft de laatste deelen in de brug, welke het eiland Tholen met het vaste land verbindt, geplaatst. In Mei a.s. wordt begonnen met het storten van het betonnen wegdek, zoodat de brug in Juni geheel gereed zal zijn. Naar het A.N.P. verneemt is zeer spoedig de benoeming te ver wachten van Mr Ph. de Vries, secretaris van de Stichting Radio Nederland, tot adjunct-regee- ringscommissaris voor het radio geboden heeft aan Churchill, Sta- Montgomery, aldus het blad. lin en posthuum aan wijlen prest- moest zwaar slikken alvorens hij dent Roosevelt, te aanvaarden, kon antwoorden: „Maar mijnheer „Voor een man die zichzelf een Stalin, we hebben toch reeds zoo'n wezen, missie stelde, is er geen andere verdrag geteekend". Stalin moet toen luchtig met de hand hebben rrPn.»,r gewuifd, zeggende: „Ik bedoel een echt verdrag en geen Bevin-ver- i GEREPATRIEERD EN. drag". I De kleedingmagazijnen „aanvaaróuare" belooning dan die van geslaagd te zijn." GEEN GRAAN VOOR WEST-DU1TSCHLAND. Waarschijnlijk zal de Canadee- sche regeering weigeren een af gevaardigde te zenden naar de conferentie der plaatsvervangers voor Duitsohland, „tenzij de ze kerheid kan worden verkregen, dat zjj een actievere rol zal kun nen spelen in het tot stand bren gen van den vrede". Aldus werd te Ottawa uit offi- cieele bron vernomen. „New York Times" schrijft, dat repatrieeringsdienst Montgomery van meening was, op i Maart gesloten dat hij Stalin van de hechtheid; uiterlijk tot 15 Februari van worden Montgomery bij Stalin. De Amerikaansche bladen pu- bliceeren een verslag van het be zoek van den chef van den Brlt- schen generalen staf Montgomery, aan Stalin. Hierin wordt gezegd, dat Montgomery Stalin persoon lijk heeft gerustgesteld inzake de hechtheid van het Britsch-Rus- van het verdrag had overtuigd. Daarom was 1-.3J zoo verrast door den aanval van „Prawüa". Hij stond er op „Prawda" zelf te ant woorden, terwijl hij verzocht zijn antwoord onder de persoonlijke aandacht van Stalin te brengen. as DE KOMENDE BLIJDE GEBEURTENIS. Advies Stichting van den Arbeid. De Stichting van den Ar beid adviseert het Neder landsche bedrijfsleven ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin een dag vrij te geven met behoud van loon en dezen vrijen dag niet als z.g. snipper-vacantiedag op het aantal vacantiedagen 1947 in mindering te brengen. Het bestuur van de Stichting is van oordeel, dat indien de ge boorte plaats vindt tusschen 12 en 24 uur, in welk geval de vol gende dag als nationale feestdag zal worden beschouwd, op den middag van den geboortedag ge woon dient te worden doorge werkt en alleen den volgenden dag vrijaf dient te worden gege ven. Het bestuur verzoekt werk gevers en werknemers zich hier aan te houden Tevens beveelt het Stichtingsbestuur aan, om, wanneer bepaalde omstandigheden in verband met den aard van het werk verhinderen bovenstaande richtlijn te volgen, aan personeel, dat op den nationalen feestdag door moet werken een anderen vrijen dag toe te kennen. kunnen verzoeken om kleeding- ruil en klachten omtrent klee- dingmoeilijkheden worden inge- netsuitbreidingen. diend. De leening aan de P.Z.E.M. van drie miliioen. Zooals men weet, verzocht de N.V. P.Z.E.M. twee geldleenin- gen voor haar bedrijf, n.i. één van drie en één van 25 miliioen. De eerste leening is noodig voor het goed functionneeren van het bedrijf in den ouden toestand, ter wijl de tweede leening betrekking heeft op groote uitbreidingen. Wat nu dé leening van drie miliioen betreft, zijn in de af- deelingen der Prov. Staten ver- sohillende opmerkingen gëmaakt. De post van f 650.000.voor diversen, wordt Vel zeer aanzien lijk geacht, terwijl sommige léden het rente-percentage van 3 pCt. aan den hoogen kant vinden. G-S. merken t.a.v. het laatste op, dat deze rentestand geheel in overeen stemming is met de daarvoor door 'den min. van fin. gestelde rege len. Een uitgewerkte becijfering van de post van f 650.000.kan niet worden gegeven. Men moet wat artnslag hebben i.v.m. aan sluiting van z.g. onrendabele ge bieden, voor openbare verlichting enz., terwijl de mate van her bouw van woningen, alsmede de voorziening met materialen van belangrijken invloed is voor de Het .Syrische parlement heeft een bedrag van een miliioen Sy rische ponden ter beschikking van het secretariaat Van de Arabische Liga gesteld, ten gunste van Pa lestina. De heropening van scholen te Hamburg is nogmaals wegens brandstofgebrek uitgesteld. Da Brische minister Van De fensie heeft in het ,Lagerhuis Verklaard, dat deserteurs, die zich Voor einde Maart aanstaande vrij „JOHAN VAN OLDENBARNEVELDT". In velband met reparatie-werk zaamheden is de vertrekdatum vafi de „Johan van Oldenbarne- velt" naar Indlë nader vastge steld op 5 Februari. Provincienieuws. Doktorendienst voor Zondag 26 Januari. Voor Goes: Dr M. P. Bruynzeel. Voor Tholen, O. en N. Vossemeer - en St. Philipsland: Mevr. Dr A. willig aangeven, bij berechting op Lirackribergh te O.-Vossemeer 'en 'Speciale wijze behandeld! zullen sische bondgenootschapsverdrag worden. Volgens de jongste offi- dat volgens „Prawda" door Bevin c'ee'e Is zouden er bij de zou zjjn opzijgezet. /vloot 1500 deserteurs zijn, bij het „Newsweek" schrijft, dat Stalln tijdens het afscheidsdiner op het Kremlin aan Montgomery ge vraagd heeft, wat deze dacht van de kansen van het tot stand ko men van een militair verdrag met Engeland, leger ruim dertienduizend en bij de R.A.F. 392. In hét proces aangaande het concentratiekamp Flassenburg werden 41 beklaagden schuldig ■bevonden. 15 werden ter dood veroordeeld. Dr Bruynzeel te St. Philipsland. Apotheken. In de week van 25 t.m. 31 Jan. zijn voor avond- en nachtrecep- ten geopend de volgende apothe ken: Vlissingen: Ockenburg, Badhuis- straat. Middelburg: Van Pienbroek. Goes: Goesche apotheek, Na zonsondergang geen rijwielen onbeheerd! Het gebeurt den laatsten tijd vaak, dat de politie proces-ver baal moet opmaken tegen perso nen, die bij' duisternis hun rijwiel onbeheerd op of aan den open baren weg laten staan. Zoo werd Donderdagavond W. v. d. Z. uit Zoutelande bekeurd. Ook wanneer het rijwiel op slot is, is het nieJt toegestaan, het buiten te laten. Men zijn dus gewaarschuwd; proces-verbaal volgt onmidd'ellijk, zoodra de politie een onbeheerd staande fiets heeft ontdekt. MIDDELBURG. De Diaconie der Geref. Kerk te Middelburg benoemde naast haar Diaconale Assistente tot Gezinsverzorgster met ingang van 1 Februari mejuffrouw Foukje Westra te Aduamd. „KINDERZORG". Nieuwe Directeur geïnstalleerd. Op 20 Januari is in het Nood- kindertehuif t« Goes de heer van der Windt als directeur van de Vereeniging Kinderzorg te Mid delburg geïnstalleerd. De 'heer van der Windt is overgekomen uit de Marthastichting te Alphen aan den Rijn, waar hij de func tie had van Hoofdambtenaar, be last met de dagelijlcsche leiding van de groote jongens. De heer van der Windt heeft zijn intrek genomen met zijn gezin in het Meisjeshuis aan den Veerschen Singel te Middelburg, waar zoo spoëdig mogelijk de jongens, die thans nog geëvacueerd zijn te Buren, een tehuis zullen vinden. Met vol enthousiasme is hij aan het werk getogen, het uiteenge slagen Kinderzorg weder te ver eenigen. Dat zal zijn, wanneer te Middelburg en in het nieuwe Kindertehuis te Serooskerbe de kinderen weder een eigen tehuis hebben geVonden. VROUWENPOLDER. Jaarvergadering Landbouwvereeniging. Onder voorzitterschap van dhr J. Francois vergaderde Woensdag middag de Landbouwvereeniging. Uit de jaarverslagen bleek dat de vereeniging er financieel gezond voor staat. De aftr. bestuursleden W. Maas en A. Mesu Cz. wer den herkozen. Als reserve afge vaardigde naar kring en algem. vergaderingen werd aangewezen dhr M. J. de Vlieger, terwijl to; bode weer voor een jaar werd herbenoemd J. Louwerse. Door Ir de Groot, Rijkslandbouwcon- sulent werd vervolgens een lezing gehouden over „Structuur en be mesting". Op talrijke, na deze lezing gestelde vragen werd door Ir de Groot nog geantwoord. Bij de rondvraag werd door meerdere leden gewezen op het sterk vermenigvuldigen van kraai en en roeken, alsmede in de kustpolders van konijnen, welke voor den landbouw aldaar cata strofaal dreigen te worden. Be sloten werd bij de bevoegde in stanties op bestrijding hiervan aan te dringen. KAPELLE. De heer A. J. van Liere gemeenteraadslid. De heer C. A. Blok heeft be dankt als lid' van den Gemeente raad, voor de Partij van de Vrij heid. De heer A. J. van Liere die als tweede op de lijst stond iis inmiddels benoemd; en heeft déze benoeming aangenemen. HEINKENSZAND. Op Woensdag 22 Jan. hield' het musschengiMe Heinkenszand zijn jaarlijksche f eestvergadering in dé zaal Van den heer Knuit. De voorzitter C. Nijsse opende de vergadering en heette alle leden welkom. Na de jaarverslagen volgde be stuursverkiezing. De heeren C. Nijsse en A. Vermeulen aftre dend, werden herkozen. Hét boetepotje werd! verkocht voor f 56.66 waarvan de inhoud 10.69 bedroeg. Het afgeloopen jaar werden 5694 musschen ingeleverd waar van, het 'hoogste aantal door den heer N. Boudewijn n.l. 994 mus- iséhen. Verschillende preimjea wee- den hievoon uitgereikt ST.-MAARTENSDIJK, De rattenbestrijding, welke hier geVoerd is detor Lamidbouw- herstel, in samenwerking met 'de gemeente, is een groot succes ge worden. i Eenis te meer bleek, dat een dergelijke uitroeiing hard noodig was. i Verschillende inwoners zouden zelfs nog meer pakjes vergif wil len hebben om de gemeente Van de laatste rat te solveren,

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1