Waar dc vrede wordt bewaard De Vlissingsche uitbreidingsplannen. LAATSTE BERICHTEN. Avontuur in Oud-China. 38 maar meo van den VREDE niet weet. .Provinciale Berichten. (Van onzen correspondent), Nog aiiija verheft zich ia een der üaaiste wijken rsli Den Haag jtet Vteiieapakis, Men&e** jft.1 ap het 1>ooiw? van dien raatn» «sa pijniijWew «itndaeii «lot kusuitta onderdrukken, Vredespaleis! Met gebouw, plaats van samenkomst voor afgevaardigden van alle landen wanneer zij vredesproble- men komen behandelen, bestaat 34 jaar. Maar tijdens zijn korte leven woedden de twee verschrik kelijkste oorlogen, die de wereld heeft gekend. Amper was het Vredespaleis gereed (1913) of de eerste wereldkrijg ontbrandde. Ternauwernood een kwart eeuw oud, zag het gebouw een nieuwen oorlog over zich gaan, een oorlog dien het bijna niet had overleefd 1 Daardoor is die glimlach pijn lijk. Men zag geen kans den vrede te bewaren al bestond er nog zulk een mooi paleis voor. Het gebouw diende haast als caricatuur van den vrede. In bezettingstijd kalk te een kwajongen eens twee woor den op den tuinmuur. Het waren twee woorden, die veler gevoelens vertolkten: TE HUUR. Oftewel: Men zoeke voor dit gebouw een andere bestemming. Intusschen is alles bij het oude gebleven. Het Vredespaleis werd weer geopend voor hetzelfde doel als waarvoor het was gebouwd. Wd zijn er dezer dagen eens een kijkje gaan nemen en vonden er weinig veranderd. Als Salomo's paleis. Het Vredespaleis mag metter daad paleis heetenl Voor zoover ons bekend kan geen enkel Neder- land's paleis zich met dit gebouw meten. De architectuur is niet gprookjesadhtig en niet modern, maar degelijk en weloverwogen. Er is geen overtollige ruimte en toch maakt alles een grootschen indruk. De indeeling van het ge bouw is doelmatig. In enkele ja ren was het paleis gereed; de bouwkosten kwamen op anderhalf millioen dollar. Wat men er nu ziet is indrukwekkend maar ner gens kan van overdaad sprake zijn. De bezoeker, die een christelijke opvoeding heeft genoten, komt niet alleen onder den indruk van het gebouw maar hem imponeert ook menig Bijbelwoord, dat hij hier concreet voor zich ziet. Het begint al bij den ingang. „Sol justitiae illustra nos", leest hij daar in den vloer. Zonne der ge rechtigheid bestraal onsl Welke zon der gerechtigheid, zoo vraagt hij zich af, zou hier bedoeld zijn, Vrouwe Justitia, die men boven aan het trappenhuis op moderne wijze afgebeeld ziet of Jezus Christus, Wiens beeltenis men daartegenover in bet halfduister ontwaart? Dan gaat de deur van de groote rechtszaal open. Nauwelijks heeft de bezoeker een glimp van de hooge vierschaar ontdekt of de woorden uit Psalm 122 „De rech terstoelen staan daar binnen", flitsen hem door het hoofd. In die groote rechtszaal zijn vier gebrandschilderde ramen aange bracht, geschenken van Engeland. Ze geven een voorstelling van den vrede in primitieve tijden, in de middeleeuwen, in dezen tijd en in de toekomst en zij verwekken haast weer denzelfden pijnlijken glimlach. Merkwaardigi Toen bommenwerpers van de R.A.F. honderd vijftig pas verder een gebouw met den grond gelijk maakten moesten alle ramen in deze zaal er aan gelooven, be halve de vier Engelsche vensters Zij bleven ongedeerd. Naast de rechtszaal bevinden zich yeïiclulUnde vertrekken, Daar vergaderen Ut «chiefs -rooi se ceo zitting telden, Daar hangen itroi pofhetiew van vroegere rechters. Onder hen be vinden zich verschillende Duit- schers. Een ervan is Walter Schucking. De gids bedekt met zijn hand de toga op het portret zoodat alleen het hoofd zióhtbaar blijft; een paar strakke blauwe oogen staren naar het publiek. Hitler 1 roept men. Inderdaad, het kon een vermomming van wijlen „den Führer" zijn. Interessant is voorts de boven zaal waar voor de afgevaardig den uit alle landen een zetel staat. In den rug van iedere stoel heeft men een wapen geborduurd. Men mist 'bij deze collectie de wapens van Duitschland en Japan; de stoelen van die landen zijn tijde lijk in den kelder geborgen. Opnieuw wordt de bezoeker aan den Bijbel herinnerd wanneer hij langs de vele gesdhenken wan delt. In den Psalm voor Salomo (72) maakt de dichter gewag van geschenken, die uit allerlei lan den aangevoerd zullen worden. Hier gaven ook allerlei landen ge schenken en af en toe waant men zich in Salomo's paleis. Een hoo ge siervaas is cadeau gegeven door czaar Nicolaas II van Rus land. Wie op het zien van die rijke vaas een moment denkt aan den gruwelijken dood van den schenker, wordt stil. Die schamele dood kon door de aanwezigheid van een Vredespaleis niet voor komen worden. Het voetstuk van de vaas is gemaakt van den steen jaspis, hetzelfde edelgesteente dat, volgens Openbaring 21 gebezigd werd voor het eerste fundament van den muur der heilige stad. De legende van Mozes. Nog eenmaal komt de bezoeker in aanraking met de gewijde ge schiedenis en wel wanneer hij in de „Ferdinand Bolkamer" wordt geleid. Langs de wanden van dit vertrek zijn schilderijen van Fer dinand Bol aangebracht. Men ziet er een voorstelling uit de Romein- sche godenleer en twee Bijbelsche tafereelen. Een ervan brengt het oogenblik in beeld waarop Fa rao's dochter tijdens haar mor genwandeling Mozes in zijn bie zen kistje ontdekt. Onlangs leidde een gids een groep bezoekers door het Vredes paleis. Hij wees eerst op de my thologische voorstelling. Daarna toonde hij het andere tafereel en zei: „En dit is de legende van Mozes". Een dame vroeg hem hoe 1 hij die schilderij noemde. „De legende van Mozes", herhaalde 1 die gids. Dat was die dame te machtig. „Schaam UI" antwoord de ze, „dit is geen legende, dit is geschiedenis en nog wel heilige geschiedenis. U hebt niet het recht dit tafereel op één lijn te stellen met een voorstelling uit de heidensche godenleer" De gids wa6 hoogelijk verbaasd. „Maar mevrouw, al twintig jaar zeg ik dit en nooit heeft iemand bezwaar gemaakt tegen deze uit drukking". En het gezelschap haalde de schouders op voor die dame. Twintig jaar lang over de le gende van Mozes gesproken. Wat een aanklacht tegen dien gids. Wat een aanklacht tegen de Christelijke Nederlanders die bij hun bezoeken aan het paleis den man zijn ^waze taal ongestoord lieten spreken! In de gangen van het Vredes paleis 2iet men borstbeelden van berocaide reehtsgilteriifi en van mannen die in hun leven belang rijk werk verrichtten voor de be stendiging van den wereldvrede. Het afgietsel van den „Christus uit bet Audusgsbergte" prijkt er mfe, Hst staat, zooals ws rteds pnmarfsfGBt, Iff b&t toliriplftfiC-. U& «sttesfcistt ra®* @p he« ten!» sfe w-oïdpn ,,l.m Mas#", 14'. eest UéS iSw M ttat »<- ij» lui VfitkiftiiïM *!«n, typesrï ook hei wereldbeeld, Christus staat in het halfduister; hoogstens op één lijn met de groóteu der aarde, maar als eerste erkent men Hem niet. De strijd om een erfenis. De bezittingen van Abdoel Hamid II. Het hoogste Turksche Ge rechtshof heeft een dezer dagen heslist, dat fle bezittingen van Abdoel Hamid II, den laatsten alleenheerscher over het Turksche rijk, inderdaad zijn particuliere eigendommen waren. Het betreft de rijkste olievelden van Irak, een derde van het in cultuur gebrachte land van Syrië en een zevende gedeelte van den Palestijnschen landbouwgrond. Deze beslissing van het Turksche Gerechtshof zal dus aanleiding kunnen zijn tot nieuwe problemen in het Oosten. Deze kwestie heeft de internationale gemoederen in het Oosten reeds geruimen tijd bezig gehouden en het i9 een struikelblok geworden bij de po gingen om Turkije en Irak tot overeenstemming te brengen, Het gaat hier voor de erfge namen van den Turkschen sultan, welke bijna allen in Palestina ver blijven om 'n bedrag van onge veer 10 millioen guldjai. Zullen de erfgenamen hun rceh. ton op dit Palestijneehe gebied ioea gelden, dan komt meteen dsufdout de JwMstie Pakatlsm In ven nog aeeuter studium, temeer daar men van Engelsche zijde reeds eerder te kennen heeft ge geven, dat men zich hij een even- tueele beslissing als thans gege ven is zal kunnen neerleggen. De sultan Abdoel Hamid II was een zeer slecht vorst, die zijn rijk verwaarloosde. Tevens was hij echter een machtig heerscher, daar hij zijn rijk alleen bestuurde zonder de meening van het volk I te vragen. Hij oefende daarbij een ware terreur uit onder allen die hem niet welgezind waren en was er steeds op uit veel persoon lijk te bezitten en daardoor kwam hij in het bezit van de door de erfgenamen omstreden gebieden. Toen Turkije-na den verloren eersten wereldoorlog een repu bliek werd onder Kemal Pasja, legde de staat voorloopig beslag op de bezittingen van het Vor stenhuis, welk voorbeeld door an dere mogendheden werd gevolgd. Nadat Abdoel Hamid zelf in 1918 was overleden, begonnen zijn erf genamen, die inmiddels waren aangegroeid tot een kleinen stam,, de lange juridische worsteling, welke naar het schijnt, met suc ces zal worden bekroond. Het Fransche Kabinet gevormd. Naar radio Parijs meldt, i9 Ramadier thans gereed gekomen met de formatie van zijn kabinet en heeft hij de lijst met de namen van zijn ministers aan den presi dent voorgelegd. Volgens onofficïeele berichten zouden vertegenwoordigers van de socialisten, de communisten, de M.R.P. en de radicalen, alsmede onafhanlcelijk-conservatieven, in het kabinet zitting hebben. Versnaperingen voor de schooljeugd. Teneinde de viering van de a.s. blijde gebeurtenis in het Prinse lijk gezin op scholen voor gewoon lager en voorbereidend onderwijs mogelijk te maken, heeft de di rectie van de voedselvoorziening van het ministerie van Landbouw toestemming verleend, dat via de plaatselijke distributiediensten toewijzingen zullen worden ver strekt, waardoor per kind een traetatio van een beker choco lademelk en 25 gram versnape ringen zal kunnen worden ge geven. Nader zal nog worden mede gedeeld, op welke wijze verzoe ken om toewijzingen kunnen wor den ingediend. Radar voor veilig luoht- verkeer. Volgns een correspondent van de „Evening Standard" te Now- York hebben do autoriteiten aan hot Amorikaansche congres vor- zoeht 1 milliard dollar uit te trek- kon voor hot invoeren van het radarsysteem op alle groote vlieg velden in de V. S. Dit plan ie •en gevolg van het groote aantal vliegtuigongelukken van den laat sten tijd en de daarmee samen hangende vermindering van het reizigersverkeer. Bij de marine zijn viermotorige Douglastoestellen ge durende een jaar iederen dag on danks de dichtste mist en de on gevallen bij het burgerverkeer van Washington opgestegen met toe passing van radarcontrole. Bij de 40.000 landingen zijn er practisch geen ongevallen geweest. Toch verklaren veel ervaren piloten, dat zij bij de landing liever op eigen oordeel afgaan. WESTKAPELLE DANKT UTRECHT. Afgevaardligden van dé ge meente Westkapelle o.w. de bur gemeester, jhr mr A. F. C. de Casemhroot, hebben gistermiddag in de vergadering van B. en W. van Utrecht, als bewijs van dank baarheid voor de hulpactie, geor ganiseerd door de winkeliersver- eeniging „Lombok" een schilderij aangeboden van de Westkappel- scho schilder F. Maas, voorstel lende de vluchtende bevolking van Westkapelle. De 'burgemeester van Utrecht, nw dr G. H. W. ter Pelkwijk, aanvaardde in dank dit schilderij cn deed mededceling van het be sluit, om aan Westkapelle een vuilniswagen mo t paardentractie te schenken, waaraan ter plaatse een dringende behoefte bestaat. Herbouw en uitbreidingsplan mogen elkaar niet doorkruisen. Op woonruimte van 32—35000 personen moet worden gerekend. trusn-plaiï, dat omsloten wsrdt door de Paul Krugerstraat, de Brouwenaarstraat, de Singel en de Hobeinstraat, is het nieuw- ontworpen stadhuis met daarvóór een behoorlijk ruim plein. De NoorViweetwwd vail het plejtt zal Worden g?vor'nfl door gop winkel' galerij met hpyenwosiiiigenin de galerij is .pwsaflS «wéïfi»i near "60 Ifjeifl, ?U9tt« P.lelp a&litSf k tviitelgalfrii, »sï> welk plïin $en nieuw postkantoor en een bioscooptheater kunnen ko men, Aan een andere pleinzijde komt de Amsterdamsche Bank te staan.. Verbetering der oude stad. De oude stad, omsloten dioor Wal straat, C. Buskenstraat en de rivier de Schelde heeft haar vroe gere karakter verloren en is tot een minder mooie wijk terugge vallen. Dit gedeelte mag echter geen achteratbuurt worden; door nieuwbouw aan Gravestraat, Breewaterstraat en Koestraat wordt reeds een belangrijke sa neering verkregen. Noodig is ook, dat de Spuiboezem wordt ge dempt. Een bebouwingsplan voor den Spuiboezem is ontworpen, waardoor binding van de oude aan de nieuwe stad des te beten zal zijn. De verbinding met den Rijksweg. Zoowel de verbinding met den Rijksweg als de toegang tot de stad' is momenteel zeer ongeluk kig. Men moet als het ware door de terreinen van „De Schelde" heenbreken om de stad te berei ken. Het thans ontworpen plan om van den van Nieuwland naar het veer over de Schelde loopen den rijksweg een zijlijn af te tak ken naar Vlissingen, die door middel van een hooge brug ten Noorden van de Souburgsche kom het 'kandal door Walcheren kruist, maakt een rechtstreeksche ver binding met he,t nieuwe stadscen trum langs de Paul Krugerstraat mogelijk. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot Donderdagavond. Lichte tot matige vorst, wisse lende 'bewolking met enkele ver spreide sneeuwbuien. Matige, lang» de Waddenkust tijdelijk Vrij krachtige Noordoostelijke wind. Aan het totstandkomen van het huidige uitbreidingsplan der ge meente Vlissingen is, blijkens de aan den Raad verstrekte schrifte lijke uiteenzetting, heel wat voor afgegaan. Hat in 1939 vastge stelde uitbreidingsplan moest wor den losgelaten. Van het nieuwe plan, waaraan wij reeds in Februari van het vorige jaar eenige artikelen wijd den, zullen wij nu de hoofdlijnen weergeven. Bij de samenstelling van dit plan moesten een zestal belang rijke vragen wonden beantwoord. De eerste is de vraag naar het scheppen van woonruimte voor een geschatte behoefte van 32.000 —35.000 inwoners. De tweede vraag is, waar het industrie-ter- rein moet worden beschikbaar ge steld; vervolgens waar het recre atiegebied zal worden uitgelegd; waar het stadscentrum moet ko men; hoe de oude stad' voor ver dere verpauperiseering kan wor den behoed en tenslotte hoe de stad aan den Rijksweg zal worden aangesloten. De woonruimte. Een schatting van 3235.000 inwoners in de toekomst lijkt misschien optimistisch, doch ge zien de aanwezigheid van „De Schelde" is dat niet het geval. Eenige plannen voor woon huizen zijn: het plan linker-Re- duit, aansluitend' op het blok van „Goed Wonen" en „Bethe'sda" in het Zuiden. Op den hoek van de Bonedijkestraat en den Hooge- weg is plaats voor de Ned Herv. Kerk en verder komen hier wo ningen voor ouden van dagen, een vereenigingslokaal, een kinder speeltuin, terwijl een afzonder lijke ruimte voor kleine bedrijven is ontworpen. Het plan-Pauwenburg is geheel landelijk opgevat met eensgezins woningen en vrij groote tuintjes. Teverts zijn in dit plan opgenomen twee scholen, een gemeentege bouw, een kinderspeelplaats, twee complexen volkstuinen en enkele openbare of bijzondere gebouwen. Twee boerderijen en enkele kleins tuindersbedrijfjes aan den buiten rand moeten hier het landelijk karakter accentueeren. Het plan Breewaterstraat-Koe- straat is opgezet, rekening hou dend met het aanwezige kazerne complex. Dit plan wordt omge zet i.v.m. een in besloten raads zitting geuite wensch om ruimte te reserveeren voor kinderspeel plaatsen in de oude stad. Speciaal ook bij—Hit plan moest erop worden gelet, dat uitbrei- dings- en herbouwplan elkaar niet mochten doorkruisen, doch ten nauwste moesten worden gecoör dineerd. De voetbalvelden ten Zuiden van „Vredehof" zullen verdwij nen; op deze ruimte komt een nieuw tehuis voor ouden van dagen. Het industrieterrein. Het is een gelukkige omstan digheid, dat voor Vlissingen geen beperkende bepalingen zuilen worden opgelegd wat betreft de vestiging van industrieën. Daar bij moet gerekend worden, dat er zoowel industrieën aan open als aan binnenwater gevestigd' kunnen worden. Reserveering van terrein ten Oosten van den spoorweg bleek niet mogelijk, zoodat be sloten werd tot het plan van en kele binnenhavens aan de West zijde van het kanaal dioor Wal cheren. Het recreatiegebied. Het Nollebosch is geheel ver dwenen. Herstel op de oude plaats is niet meer mogelijk. Verschui ving naar het Noordwesten even min, omdat men dan de gemeen tegrens overschrijdt. Hoever het recreatiegebied zich naar het i Noorden zal uitstrekken is nog niet bekend, doch in het nieuwe Walchersche plan is de duin streek van Vlissingen tot Zoute- lande vrijwel geheel tot recreatie oord verklaard. Hierop kan het Vlissingsche recreatieterrein aan sluiten. Hierin kan een sportcen trum worden gesticht. Het stadscentrum. Hoofdkenmerk van dit cen- Fraude door pereoneel In dienst bij den Veerdienst KortgeneWolphaartsdijk. Bij gehouden controle ter Provinciale Griffie was .geble ken, dat door een ambtenaar, werkzaam aan den steiger te Kortgene en aldaar belast met liet innen van gelden ten be hoeve van de proyineie Zeeland, betreffende het geedefenve<- voer van Kortgene naar Wol. ph aarts cl ijk, fraude was ge pleegd. Verschillende posten waren niet volledig verant woord. Verdachte ging aldus te werk: Op de door hem afgege ven. beurtvaartbewijzen werd wel de volledige vracht en het verschuldigde bedrag volgen» het bestaande tarief ingevuld en dat bedrag ook ten volle door hem geïnd. Op de vrachtlijst der vervoerde goederen, welke ter controle van de administra tie moest dienen, werd echter de geïnde vrachtprijs niet vol ledig ingevuld en ook niet het volledige gewicht van de vracht vermeld. Aanvankelijk ontkende verdachte, doch nadat hem eenige achterhaalde beurtvaart bewijzen werden getoond, waarop hoogere vrachtprijzen stonden vermeld dan op de vrachtlijst waren vermeld moest hij de feiten wel toe geven. Bij zijn verhoor bleek al spoe dig, dat meerdere leden van het aldaar werkzame personeel zich ook aan dergelijke practij- ken hadden schuldig gemaakt. Ook deze gaven tenslotte de feiten toe waarbij zij verklaar den onmogelijk te kunnen zeg gen hoeveel malen zij iets der gelijks hadden uitgehaald. Meerderen van hen gaven toe. FEUILLETON. HOOFDSTUK XIII. Eerst toen de morgenscheme ring aanbrak vonden zij een pad, dat van boven den berg af voerde. Het begon met een I klimpartij over rotsen, daarna was het effen en gaf blijken van veel begaan te zijn. For syth zag in, dat als zij bij dag licht over dit pad liepen, een ontdekking niet zou uitblijven en zei zijn meening aan zijn metgezel. „We moeten een schuilplaats zoeken tot we be ter op de hoogte zijn met de ligging van het land, Chin. An ders loopen we 't gevaar tege moet, Bovendien het is hoog noodig, dat we rusten." „Verlangen naar ruit, al klaar", antwoordde Chin. „Wij vinden rustplaats nu." Na eenigen tijd het pad ge volgd te hebben, wees Chin een breed struikgewas aan, dat ter zijde van het pad zich opdeed „Wij daar schuilen. Slapen en vinden rijst", „Ik zal met allebei zeer in mijn schik zijn", zei Forsyth die van vermoeidheid en uit» Chin ging plat op den grond liggen en onderzocht wat er voor hen was. „Het schijnt een muur, diep met een mes wegsnijden. Niet kan omlaag dien weg". „Neen, en als de mannen van Li-Weng-Hoo ons hier inhalen, zitten we als muizen in de val, We moeten ergens een uitweg vinden." „Alles donker zijn", ant woordde Chin, „Ja, we zullen het toch moe. ten wagen. Ieder oogenblik ia kostbaar voor ons." „Al klaar", stemde de Chi nees gemoedelijk toe. „Ik bre ken liever hals dan gevangen door mandarijnmannen. Wij zoeken, zoeken plaats omlaag en wij niet vinden...." „Als we geen weg vinden naar omlaag, dan moge God ons genadig zijn", antwoordde For syth met een huivering in de stem, terwijl hij nog een blik achterwaarts wierp naar zijn vervolgers, POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van 21 Januari 1947. Ja. Ja. J., echtg. van H. F. Becks, te Middelburg, had in April 1940 bij Mevrouw bpringer, die lijdelijk atwezig was de huishouding gedaan en toen daar weggenomen een ja pon, welke zij aan haar doch ter heelt gegeven. Uitspr. f 2a of 10 dagen en 1 mnd. gev. v.w. proeftijd 2 jaar. B, B., landbouwersknecht te Rilland-Bat h, heeft zich in 1946 op meerdere tijd stippen schuldig gemaakt aan dietstallen van planken ten na- deele van de N.V. „Bathpol- dersUitspr. 14 dagen voorw. prft. 2 j. Ty. B., dienstbode te Vlis singen, heeft zich in Aug. 1946 schuldig gemaakt aan diei- stal van geidsüedragen tot een bedrag van circa f 400 ten na- deele van mevrouw Petersma. Uitspraak 6 mnd. gev. waarvan 4 mnd. voorw. met een proef tijd van 3 jaar. a A. M. H. en M. P. H.. bei den te Hansweert, wer den wegens beleediging van L. v. d. Kreeken en Pa. Schipper veroordeeld tot f 20 ot iO d. P. P., landarbeider te Y e r - s e k e, besch. van mishandeling van J. de Koeyer, door deze te slaan en te schoppen. Uitspr. f 20 of 10 d. Fr. A. v. d. L„ hofmeester te Middelburg, wegens diefstal van electrische energie, door in Sept. 194Ó stroom te onttrekken aan het radiodistri butienet door middel van clan destiene aansluiting. Uitspraak f 25 of 10 d. H. v. B., werkman te A r n e- moidei en H. M., dijkwer ker te Arnemuiden. Verdachten hadden zich met een bootje naar het Oranjeplaatje in het Sloe begeven en aldaar in Aug. 1946 ten nadeele van C. Ringelberg ieder 1 konijn ont vreemd. Uitspr.v. B. 2 mnd. gev.; M. 2 mnd. voorw. proef tijd 3 jaar. putting haast neerviel. Ze verlieten het pad en werk ten zich over den heuvel naar het boschje. Toen ze er kwa men, zagen zij, dat het vol lag met stukken steen en rots. Blijkbaar kwam er hoogst zel den iemand in de buurt. Met meer gevoel van veiligheid dan zij de laatste uren hadden ge had, begonnen zij een rust plaats te zoeken. Ineens gaf Chin een uitroep en wees met een hand vooruit. Forsyth keek in de aangewezen richting e» zag een groot gezicht, dat uit gehakt was in een onbegroeid; rots. Het was het gezicht van Boeddah, stralk en onbewogen. „Schuilplaats I" riep Chin, terwijl hij vooruitsprong. Forsyth volgde, steeds nog kijkend naar het strakke ge zicht en zich afvragend, welke schuilplaats dat hun bieden kon. Hij moest erkennen, dat Chin nauwkeuriger had gezien dan hij, want onder aan het uitgehakte gezicht, half verbor gen door struikgewas, gaf een nauwe spleet in de rots toegang tot een kleine, uitgehouwen ruimte. „Rusten hier, al iklaar", zei Chin vroolijk. „Geen mannen komen hier, geen mannen zien on». U zitten dr Foriyth, u ru»- dat het mogelijk wel 50 keer was gebeurd. Ter verontschul diging gaven zij op deze gelds bedragen alleen maar te hebben gebruikt om ikas-tekorten te dekken, Zij huldigden het prin cipe dat de boekhouding moest kloppen met de kas en niet om gekeerd, Vsor dezs fsites» hadden jlch te wüntwötsrdefi i W, A, <5, W„ •38 j„ giiedeteeklerk, tijdelijk te Kortgene; B, L, M. v. 0„ pon tonknecht te Kortgene; J. W. F, 23 j., pontonknecht te Kort gene; P. C. Sch., kapitein veer dienst te Kortgene; W. A. d. Z., kantoorbediende te Terneu- zen, vroeger te Kortgene. Ver dachten zijn allen verschenen en geven de feiten toe. De O. v. J. eischte tegen: d. W, 2 mnd. gev.; v. O. 1 mnd. gev. voorw. 3 j. prft.; F. 1 mnd. voorw. 3 j. prft.Sch. 2 mnd. gev.; de Z. 1 mnd. gev. voorw. prft. 3 jaar. De Politierechter veroordeelde verdachten resp tot 3 mnd.; 1 mnd., 3 mnd. en 1 mnd. gevangensstraf voorw. proeftijd 3 jaar. J. Qy dijkwerker, te West- kapellSj wegens vernieling van een deur. Uitspr. f 20 of 10 d. uitspraak conform. Fr. A., landarbeider te K 1 o e t i n g e, had op 26 Mei 1946 ten nadeele van Jan Ganseman 4 kippen gestolen. Verdachte is verschenen en be- ikent de feiten. Uitspr. 1 mnd. gev. C. B., machinist en M. K, landarbeider, beiden te Brui- nisse, wegens diefstal van een aantal palen ten nadeele van J. i de Herder, gepleegd op 7 Sep- tember 1946 te Bruinisse. Uit- 1 spraak ieder f 20 of 10 d. De gift van „Scheldemonden" Wij meldden reeds, dat een be drag van f 36.500 bestemd was voor den aankoop van 78 lig- tenten ten behoeve van de t.b.c.- bestrijding. Deze ligtenten zullen in de volgende gemeenten wor den geplaatst: Aagtekerke 1; Aardenlburg 5; Arnemuiden 5Biervliet 1Bors- sele 1; Breskens 3; Bruinisse 3; Domburg 2Grijpskerke en Oost: kapelle 3; Haamstede en Burgh 1Kerkwerve 1Koudekerke 4 Kruiningen 1; Middelburg 3; N ieuwerkerk 1N ieuwvliet 3 Oostburg 3; O.- en W.-Souburg 8; Oosterland 1; Oud-Vossemeer 2; St. Philipsland 1; Poortvliet 1; Rilland-Bath 4; Serooskerke (W.) 4; Sluis 2; Sluiskil 1; Veere 1; Tholen 1; Vlissingen 5; Wemeldinge 1; IJzendijke 3; Zierikzee 1; Zonnemaire 1. Konijnententoonstellingen. Op de Nationale Tentoonstel ling te Rotterdam werden door leden van Zeelandia te Goes on derstaande prijzen behaald: J. S. Versprille met VI. reus, Wit voedster jong le G met Pool R.O. ram jong 5e G; voedster jong 2e G. J. Harinck met Weener Wit ram jong 5e Z.G.voedster jong lie Z.G. Op de le groote kring ten toonstelling te Zaamslag van 1718 Januari door leden van Zeelandia bezocht behaalden on derstaande personen prijzen: Konijnen M. Stroosnijder met VI. reus wit voedster jong le Z.G. en E.F. en voedster jong 3e Z.G. te Krui ningen. A. E. Sinke met VI. reus wit ram jong 3e G. te Kapelle. Hoenders L. Hubregtse met Zilveriaeken, hen jong 3e V.G. te 's-Heer Hen drikskinderen. Voetbal. Het Middelburgsche A elftal behaalde Zaterdag een 21 over winning op Robur, waarmede het de kans op het kampioenschap blijft 'behouden. Direct na aftrap was Middel burg in den aanval. Na 10 minu ten spelen nam Middelburg met een goed schot de leiding. (110) De strijd golfde daarna op en neer met Middelburg iets in de meerderheid. Voor de rust werden geen doelpunten meer gemaakt. Na de rust was Middelburg sterk in de meerderheid en vast na een kwartier spelen den oorsprong te vergrooten (20). Een misver stand in de MiddcJburgsche ach- terhoede strafte Robur met een doelpunt af (21) met welken stand het einde kwam. Het Middelburgsche B elftal wist Zaterdag een 20 overwin ning op de Zeeuwen A te behalen, en blijft daardoor ook nog een kleine kans op het kampioenschap in groep B behouden. Voor de rust waren beide partijen tegen elkaar opgewassen. De rust ging met blanken stand in. Na de rust was Middelburg iets sterker en wist 2 maal op goede wijze te scoren (20)met dezen stand kwam dan ook het einde. Programma voor a.s. Zaterdag; K.N.V.B. afdeeling Zeeland. 1. klasse: Rilland Bath 1 Kloetinge 1; Kattendijke 1We meldinge 1. 2e klasse: Arnemuiden 2We- medinge 2; Kapelle 1Rilland Bath 2; Nieuwdorp 2Krabben- dijke 2; Kruiningen 4Wol- I faartsdijk 1. Junioren. Groep A: Goes AMiddel burg A.; Patrijzen BPatrijzen A; Robur—Vlissingen A. Groep B 1ZeelandiaVlissin gen Bde Zeeuwen B—R.C.S. Biervlietde Zeeuwen A; Mid delburg BGoes B. Excessen in het Landbouw bedrijf. Verschillende loonmaaiers en loondorschers houden zich niet aan de tarieven, die door het hoofdbedrijfschap Akkerbouw producten zijn vastgesteld. Zoo heeft F. v. d. B. te Bruinisse aan verschillende landbouwers te hoo ge prijzen berekend voor loon- maaien en loondorschen. Voor het maaien berekende hij sdms tot 100 pCt meer dan hij mocht rekenen; voor het loon dorschen berekende hij ongeveer 20 pCt te veel. Het motief voor deze hooge prijzen was, dat de juiste tarieven niet bekend wa ren, terwijl aan den anderen kant verklaard werd dat de tarieven door de hooge loonen geen winst mogelijkheid open laten. Door de Prijscontrole is pro ten. Chin zoeken voedsel." Forsyth ging op een der steenbrokken zitten. „N^et weggaan, dokter, niet weggaan. Chin gauw terug zijn. Hij verdween en Forsyth gaf zichzelf aan diep gepeins over. Nauwelijks zat hij echter, of hij knikkebolde en geen twee mi nuten later was hij vast in slaap. Eén, twee uren gingen voorbij en nog sliep hij. Eindelijk kwam Chin terug en zette een paar pakjes neer Toen hij den dokter zag kwam een welwillende glimlach over zijn gezicht. „Erg moe", mom pelde hij. „Slapen als een kind. Maar eerst eten", Hij maakte de meegebrachte pakjes open en haalde er koud spek, koude gekookte rijst en een flesch Chineesdben wijn uit. Vervol gens stootte hij Forsyth aan. „U ontbijten, dokter; Chin niet eten. Chin gegeten in het dorp daar." Met grage tanden viel For syth aan op wat hem voorgezet werd. En langzaam voelde hij zich weer versterkt door de ge- moten rust en het gebruikte voedsel. Chin zag dat ook. „Goed smaken, dokter?" „Heel goed, Chin". „Dan al klaar. Nu wij weer slapen gaan een uur, misschien twee uur, dan weer vertrekken. Hier niet lang blijven. Li- Weng-Hoo's mannen kijlken hier misschien." Meer zei hij niet. Met de on verstoorbaarheid eigen aan zijn ras, legde hij zich neer op den steenen vloer en viel in slaap. Forsyth trachtte dit voorbeeld te volgen, maar tevergeefs; de slaap was van hem geweken. Hij bleef enkele oogenbiikken overeind zitten, om na te den ken over den eigenaardigen toe stand, waarin hij zich bevond. Zijn gedachten gingen uit naar Kathlyn, die gedragen in een draagstoel, haar ongeluk tege moet ging, zoo hij met Gods hulp haar daaruit niet redde. Groote onrust overviel hem. Hij kon niet meer stilzitten. Hij stond overeind en ging naar den nauwen uitgang van hun schuil plaats. Vandaar uit keek hij het bosch in. De zon scheen nu helder. In de boomen zongen de vogeltjes en bloemengeur kwam hem tegen. Door al het vroolijlke en mooie om hem heen werd het lichter om het hart. 't Was als voelde hij het gevaar niet meer zoo dreigen. Hij itapte naar buiten. (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2