Koninklijk bezoek aan de hoofdstad. Mr van Kleffens over bet Nederlandsche memorandum. Onze soldaten in Indië Het ontwerp-Drees PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De Duitsche oorlogsindustrie. De besprekingen in Indië. Woensdag te Rijswijk begonnen. Hare Majesteit was zeer voldaan. KRUIMELTJES WAT krijgen we deze week Kerk en Zending. Begrooting van Financiën. OP DEN BON? üitgav* Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel, 2438, Giro 274280 Kantoren: Vlissingen, Walatr, 83, Tel. 108; Middelburg, Hou- aansohe Kaai 30, Tel. 2009; Neuzen Vlooswijolietr, Tol. 2002 Over de vraag of een betere voorziening in de behoeften van invaliden en ouden van dagen noodzakelijk i», bestaat geen ver schil van meening, al zou het maar alleen zyn in verband met de sterk verminderde koopkracht van het geld. De vraag is echter, in welke richting de noodzakelijke verbe tering moet worden gozocht. Moeten de betrokkenen gehol pen worden door meer of minder groote bijdragen uit de publieke kassen of moet bet bestaande stel. tel worden verbeterd cn het parti culiere bedrijfsleven tot grootere activiteit worden geprikkeld. Bekend is, dat in verschillende bedrijven door de samenwerking van werkgevers en werknemers bedrijfspensioenfondsen in met le ven zijn geroepen, waardoor reeds prachtige resultaten werden be reikt In deze richting wenschte de Stichting van den Arbeidl verder te gaan. Zij stelde voor om de renten krachtens de Invaliditeitswet te verhoogen tot f 9,per week voor de ouden van dagen en tot f 6.per week voor de weduwen en weezen. Het pensioen voor de weduwen zou onmiddellijk na het overlijden van den man moe ten ingaan. Dat pensioen zou een recht zijn en niet afhankelijk van een grond van behoeftigheid. En daarnaast had zij ook een ont werp in studie om de landarbei ders een bedrijfspensioen te ge ven. Dit laatste is de ideaal-oplos- sing. Dit plan gaat uit van de gedachte, dat de arbeider ook op zijn ouden dag uit het bedrijf, uit wat hij in het bedrijf ver dient, 'behoort te leven. Zijn pen sioen is een stuk van zijn loon. Gaan echter de plannen van minister Drees door, dan wordt het systeem van bedrijfspensi- oenen in den wortel aangetast. Immers volgens dit plan, wordt bij de uitkeering rekening gehou den met de inkomsten, die iemand reeds heeft. Als een arbeider een bedrijfspensioen, dus uitgesteld loon ontvangt, dan wordt bij het inwerking treden van het ont werp-Drees ongeveer de helft van de staatsbijdrage in gehouden. Het spreekt vanzelf, dat op die ■wijze de belangstelling voor de bedrijfspensioenfondsen gaat ver dwijnen. Wanneer toch zij, (Se het mo gelijke hebben gedaan om zelf voor hun ouden dag te zorgen zoo ongeveer op één lijn gesteld worden met hen, die in deze rich ting niets hebben gedaan en mis schien niets hebben willen doen, dan zullen ze in de toekomst ze ker weinig geneigd zijn zich voor dit doel opofferingen te getroos ten. Zoo wordt met de zelfwerk zaamheid geprikkeld, maar ver- ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 551 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal HoofdrodactourR, ZUIDEMA «Directeur: JACQ. DE SMIT. Donderdag 23 Januari 1947 Advertentieprijs 12% cent per m.m, Op- en ondergang van Zon en Maan, Vrijdag. Zon op 8.33 u., onder 17.12 u. Maan op 10.06 u,, onder 19.22 u. Hoog water te Vlleelngen Vrijdag 24 Januari: 8.10 u. 1.80 m., 15.40 u. 1.00 m. moord, En zoo gaat een belang rijk stuk volkskracht verloren. En nu Is het wel waar, dat het voorstel van minister Dreec be doeld Is als «en tijdelijke maat regel, maar de kans is niet ge ring, dat de definitieve plannen de eerste jaren achterwege blij ven en dat wat als tijdelijk was bedoeld, straks als een verkregen recht wordt beschouwd, waar aan niet meer kan worden ge tornd, Een voordeel van het Ingedien de wetsontwerp is, dat dit ook geldt voor de nlet-loonarbeiders, de z.g. „kleine zelfstandigen", maar onder hen zijn er velen, die zich op een of andere wijze een „pensioen" of uitkeering verze kerd hebben en dan geldt precies hetzelfde bezwaar. Een andere bedenking tegen het ontwerp staat in verband met de voorgestelde classificatie, die -in vele gevallen zeer onbillijk werkt. Het verschil tusschen de uitkee- ringen in de groote en in de klei ne gemeenten bedraagt voor ge huwden f 300,en voor onge- huwdén f 200 per jaar. Afgezien van andere onbillijkheden een veel te groot bedrag. En dan is er uiteindelijk het financieele bezwaar. De kosten worden geraamd op ruim f 150 millioen, een reusach tig bedrag, dat alleen maar kan warden geput uit tekorten. Afbraak nog niet bevredigend. De inspectie-commissie van vertegenwoordigers der vier be zettende mogendheden, die in elke -zóne van Duitschland steekproe- van heeft genomen naar den hul digen toestand van het Duitsdie oorlogspotentieel, zal binnenkort aan de militaire bestuursautori- teiten rapport uitbrengen, aldus werd uit bevoegde bron te Ber- i lijn vernomen. De Sovjet-autoriteiten zouden zich, volgens deze bron, naar het oordeel van de commissie het best gekweten hebben van de taak het oorlogspotentieel in hun zóne te vernietigen. In de Britsche zóne zouden triet zulke goede vorderin gen geconstateerd zijn als in de i Sovjet-zóne doch de liquidatie i zou bevredigend voortgang ma ken. lil de Amerikaansche zóne zou de elimineering van de ooriogs- industrie goed zijn doorgezet, doch de Fransche autoriteiten zouden in hun zóne weinig gedaan hébben om het programma voor de vernietiging van de Duitsche oorlogsindustrie uit te voeren. In Griekenland is een ambte- narenstaking uitgebroken, die zich over het geheele land verbreid heeft. De staking is uitgeroepen om de eischen tot salarisvcrhoo- ging kracht bij te zetten. gen als hij een in wezen Socialis tische belastingspolitiek gaat voe ren, Zijn verwachtingen over de aangekondigde spaarcampagne zijn niet hoog gespannen. Hot inluiden van deze actie za/1 wel beginnen met geld uitgeven iu plaats van geld sparen. De verhouding tusschen over heid en bedrijfsleven besprekend verklaarde Spr, de overtuiging te hebben, dat vele, vooral kleinere, ondernemers er tegen op zien de hindernis van velerlei bepalingen te nemen om Iets te riskcercn, Een grootere vrijheid is ge- wenscht. De heer V1 x b o x s e (C.H.) gaf te kennen, dat zijn fractie een heffing ineens niet kan aanvaar den, Na de vermogensaamvasbe- lasting wenscht de C.H.-fractie geen voet verder te zetten op den weg van abnormale heffingen. Spr. verklaarde niet te gelooven, dat de minister ook maar bij be nadering kan nagaan welke ont wrichting van het bedrijfsleven de heffing ineens zal veroorzaken. In ieder geval, zijn fractie zal er niet aan medewerken. De heer van de Kieft (P. v. d. A.) verklaarde, dat zijn fractie in groote lijnen met de politiek der regeering kan mee gaan. De fractie van de K.V.P. kon niet aan het debat deelnemen, daar de aangewezen spreker door plot selinge ongesteldheid verhinderd was. In zijn antwoord heeft minis ter Lieftinck er gisteren op gewezen, dat factoren in bin nen. en buitenland aanwezig zijn, die een stijgenden invloed op de prijzen hebben gehad. Het monetaire evenwicht is aanvankelijk hersteld door de geldsaneering. In gevallen, waarin aanwijsbaar te maken is, dat deblokkeering het eenige middel is om een be drijf te heroutilleeren, wordt na grondig onderzoek deblokkeering toegestaan. De minister erkende, dat de burgetaire toestand onbevredigend i Niet wraakzuchtig, maar ook niet zacht. Mr E. N. van Kleffens heeft Woensdagavond als eeregast aan gezeten aan een diner, aangeboden door de Kamer van Koophandel van den staat New York en de Stichting Nederland-Amerika. Sprekende over het vredesver drag met Duitschland en bet Ne derlandsche memorandum hier over verklaarde Mr v. Kleffens „Dit i9 niet alleen een zaak van vredesverdragen. Ik geloof niet, dat een vredesregeling vol ledig kan worden genoemd zonder een systeem voor collectieve ver mindering der bewapening en ge- wapende machten". Na een lang en gedetailleerd overzicht van den Nederlamdschen toestand) en de eischen in het me morandum besloot hij: „Wij zijn niet een zeer emotioneel volk, Het lijkt soms verbazingwekkend, als men in aanmerking neemt op wel ke beestachtige wijze de Duit- schers mijn ïandgenooten gedu rende vijf lange jaren hebben be handeld, hoe objectief de Neder landers kunnen praten over recht vaardige en in het algemeen wen- schclijko oplossingen. Van deze geestoslnstelllng draagt het Nederlandsche memorandum den stempel. Wij wenschen niet wraak zuchtig, noch ook zacht te zijn. Er is een groote chirur gische operatie noodzakelijk. L.aten wij die koel, oordeel kundig en zonder vrees uit voeren, niet alleen voor het welzijn van den patiënt, maar ook en in het bijzonder voor het welzijn van ons allen: de gemeenschap der naties ais een geheel." Ramadier kreeg motie van ver trouwen. De Fransche nationale vergade ring heeft met 549 steromen en 68 onthoudingen haar vertrouwen uitgesproken in den nieuwen mi nister-president Ramadier. Opiumschandaal in Frankrijk. Leden van de hoogste kringen te Parijs worden er van verdacht betrokken te zijn bij een opium schandaal. De 72-jarige gravin Salles en de expressionistische schilder Edouard Goerg zijn in dit verband gearresteerd, doch later onder borgtocht weer vrijgelaten. In de apartementen van de gra vin zijn groote hoeveelheden opium en talrijke pijpen aange troffen. H. M. de Koningin, die onkole wokon ln Haar hoofdstad hoeft doorgebracht, heeft te kennen gegeven, dat het verblijf Haar zoo goed Is bevallen, dat ZIJ zich voorstelt voortaan 's winters geregeld te Amsterdam te vertoeven. Vóór den oorlog Is do Koningin slochts eenmaal langen tijd te Amsterdam goweest en dit geschiedde toen noodgedwongen in het liurgorzlckenlmis, waar zij in Novomber en December 1937 met Prinses Juliana twee kamers bewoonde. Do Koningin bleek verrast over hot comfort, dat het Paleis op den Dam sedert de jongste restauratie biedt. Nergens is de nieuw jaarsreceptie der buitenlandsche diplomaten zoo tot haar recht ge komen als in de indrukwekkend-eenvoudige burgerzaal. Het eenige wat het paleis op den Dam mist is een tuin, waardoor de Koningin genoodzaakt is voor elk verblijf in de open lucht uit te rjjden naar een der openbare perken. De Koningin zal haar verblijf in de hoofdstad a.s. Maandag beëindigen. Zij vertrekt dan naar het paleis Soestdijk, waar Zij zich voorstelt te blijven tot na de geboorte van Haar vierde kleinkind. DE PERS IN FRANKRIJK. De Fransche Kabinetsforma teur, Ramadier, heeft in de Natio nale Vergadering verklaard, dat van 1 Maart a.s. af de volledige persvrijheid in Frankrijk zal wor den hersteld. Tegen het einde van Februari zal de regeering tü. het decreet in trekken, waarbij is be paald, dat geen nieuwe kranten mogen worden uitgegeven zonder toestemming van de regeering. RIJKSDIENSTEN ALLEEN VRIJ OP KONINGINNE DAG. De Ministerraad heeft voor de Rijksdiensten de volgende rege ling getroffen op verjaardagen van leden van het Koninklijk Huis: Op den verjaardag van H. M. de Koningin den geheelen dag vrij, terwijl op die van H. K. H. Prinses Juliana en Prins Bern- hard na den ochtenddienst vrijaf wordt verleend- Op de overige verjaardagen zullen de Rijksdiensten normaal functicmneeren. twee personen, die zich op het trottoir bevonden tijdens het on geval, bekneld. Zwaar gewond werdén1 zij, nadat de bus met man en macht was opgelicht, bevrijd. In totaal moesten zeven personen naar het ziekenhuis worden ver voerd, waarvan verschillende ernstig waren gewond. H. M. de 'Koningin ontvangt verzetslieden. H. M. de Koningin heeft Dinsdagavond op het paleis op den Dam 18 verzetslieden ont vangen onder wie telefoonex- perts, stadsreinigingsmenschen, brandweer en een illegale foto graaf. De Vorstin bood den da mes en heeren een thee aan en onderhield zich gedurende lVi uur met hen. H. M. informeer de belangstellend naar de werk zaamheden, die zij gedurende de bezetting hebben verricht en naar hun aandeel in de Fe bruaristaking. de daders aan te houdenhet ble ken te zijn F. C. en H. F., bei den te Middelburg. Aanvankelijk ontkenden zij, dochl toen bij de huiszoeking al het geld werd ge vonden, gaven zij toe. Het geldkistje is inmiddels op- gedregd. Tegen de dieven is proces-ver baal opgemaakt. KAPELLE. STATION KAPELLE OPGEHEVEN? Uit betrouwbare bron wordt medegedeeld, dat het station Kapelle-Biezelinge met ingang van 4 Mei a.s. voor het perso nenvervoer opgeheven wordt. Het station blijft alleen bestaan voor goederenvervoer. Dit be- teekent voor de gemeenten Kapelle-Biezelinge en ook ge deeltelijk voor Wemeldinge een achteruitgang, daar men dan verplicht is over Goes te reizen. Gistermorgen zijn de Neder landsche en Indonesische dele gaties in het paleis Rijswijk bij eengekomen. Een uitgegeven communiqué zegt o.m.„Men heeft den toestand besproken, zooals deze zich hier in de laat ste twee maanden heeft ont wikkeld. Met betrekking tot de militaire situatie zullen binnen kort verdere besprekingen tus-| schen de beide delegaties plaats hebben, waarbij men zal trach ten een oplossing voor de hui dige moeilijkheden te vinden. De besprekingen zullen mor genmiddag worden voortgezet" Overzicht militaire situatie. De Nederlandsche militaire woordvoerder heeft het volgen de overzicht gegeven van den militairen toestand; Een post in de omgeving van Batavia werd door vuur uit verschillende richtingen be schoten. Bij een tegenaanval brachten de Nederlandsche troepen den republikeinen zware verliezen toe, terwijl een hoeveelheid wapenen en ammu nitie werd buitgemaakt. Onder de gesneuvelden bevonden zich een aantal japanneezen. Op 20 januari zou voor het gebied Bandoeng een bijeenkomst van Nederlandsche autoriteiten en afgevaardigden van de T.R.I. plaats hebben, die geen doorgang kon vinden, daar de leden van de T.R.I. niet verschenen. In den sector Soerabaja werden door republikeinsche artillerie twee burgers gedood en twee gewond. Na aanhou dend republikeinsch vuur op een Nederlandsche post hebben Ne derlandsche troepen de kam pongs Goerang, Gemboeng en Gempollan van republikeinen gezuiverd. Bij al deze acties werden een Nederlandsche zijde geen verliezen geleden, Ontvoeringen te Samarinda. Een t bende, die den laatsten tijd' de omgeving van Samarinda terroriseert, heeft twee Ambon- neesche kinderen en een Timo- rees ontvoerd. De Timorees werd gedood; de kinderen le vend begraven. Een poging tot brandstichting werd tijdig ont dekt. De aanstichters zijn gear resteerd. Nederlandsche mili taire politie heeft vier terroris ten neergeschoten en andere gevangen genomen. Lombok autonoom gebied. Bij besluit van 18 Jan. wordt Lombok autonoom gebied. Het bestuurslichaam zal worden ge vormd door den raad van Lom bok, waaruit een dagelij ksch bestuur met een voorzitter zal worden gekozen. De Eerste Kamer is begonnen met de behandeling van de be grooting van Financiën. De heer van Santen (Comm.) betoogde, dat de slechte financieele toestand een gevolg is var» de hooge militaire uitga ven voor Indië, waartegen hij meende met kracht te moeten protesteeren. De heer M o 1 e n a a r (P. v. d. V.) dfong er sterk op aan op korten termijn een einde te maken aan de begrootingstekorten en alles te bevorderen wat kan die nen om het initiatief van de indu- strieelen te prikkelen. Hij drong er o.m. op aan toestemming te geven het geld op geblokkeerde rekeningen te gebruiken voor pro ductieve doeleinden. De heer R i p (A.R.) betoogde, dat de saneering bij den staat zelf moet beginnen. Spr, verklaarde, dat hij den minister niet kan vol- De wieg, waarin Prinses Beatrix na haar geboorte heeft ge rust en welke thans bestemd is voor de nieuwe Oranjetelg, is op verzoek van H.K.H. Prinses Juliana door de vereeniging „Arbeid Adelt" te Baarn opgeknapt. De wieg, welke thans gereed is, werd Dinsdag naar het paleis Soestdijk vervoerd. BANKBILJETTEN. CIRCULATIE. Stijging met 276 pCt. In de Eerste Kamer sprekend over de bankbiljettencirculatie deelde minister Lieftinck mede, dat de procentueele stijging der circulatie van 1 Jan. 1939 tot 1 Jan. 1947 was: in Nederland 276 pCt., in Engeland 282 pCt., in België 328 pCt., its Zweden 271 pCt. en in Zwitserland 233 pCt. Zwedlen, dat niet in oorlog is g-eweest, staat vrijwel gelijk met ons land' en alleen.Zwitserland is beteekenend lager. Zoo bezien meende de minister dat er ln onze bankbiljettencirculatie niets on rustbarends schuilt. Bus met 24 inzittenden gekanteld. Te Leiden is een autobus met 24 personen door een zwaren vrachtwagen met aanhangwagen aangereden. De autobus werd omgesmakt en bleef halverwege het trottoir lig gen. Onder de passagiers brak een paniek uit, doch de chauffeur wist snel het noodluik in het dak te openen, waarna de ongedeer- dlen zich' naar buiten begaven. Onder de gekantelde bui weren Generaal Marshall, Dinsdag tot minister van Buitenland sche Zaken der VB. beëedigd, moet kiezen tusschen een jaar salaris van 15.751 dollar als ge neraal of van 15.000 dollar als minister. Tengevolge van een staking der arbeiders aldaar zijn alle luchtvaartdiensten naar en van Havanna stop gezet. De arbei ders protesteeren wegens te hooge kosten van levensonder houd. Een persdelegatie van Zweed- sche bladen van alle politieke gezindten uitgezonderd de Con servatieven, zal voor het eerst sinds 10 jaar deze week naar Moskou vertrekken om een be zoek van 2 weken aan de Sow- jet-Unie te brengen. De V.S. hebben besloten 11 millioen dollar aan Griekenland te schenken, om dit land in staat te stellen de eerste moeilijk heden te boven te komen. Naar het Fransche persbureau uit Boedapest meldt, heeft een mijnramp in Hongarije aan 36 personen het leven gekost. Generaal Karl Haas wordt be schuldigd van schending der zui- veringswetten en is te Oberndorf (provincie Salzburg) gearresteerd. De Britsche rechter heeft uit gemaakt, dat de „Queen Mary" geen blaam treft in verband met de aanvaring met den kruiser „Curasao". Het aantal Duitschers, dat tus schen 1 Juli 1945 en 31 Decem ber 1946 in de Britsche zóne van Duitschland is terecht gesteld, be- draagt 135. Tusschen 1 en 17 Januari zijn te Hamburg 32 menschen dood gevroren terwijl 124 in zieken huizen moesten worden behandeld De Japaitsche eerste luitenant ter zee Atashi, die mede-verant woordelijk is voor de misdrijven op Borneo en kroongetuige in de zaak tegen vice-admiraal Michi- alci, heeft in de militaire gevan genis te Balikpapan zelfmoord gepleegd. Provincienieuws Benoemingen. Gedeputeerde Staten hebben met ingang van 1 Januari 1947 benoemd tot bureelambtenaren der 2e klasse bij den Provincialen Waterstaat de heeren A. P. de Groote en O. J. van Minnen; tot fitters b(j het Provinciaal Gas bedrijf Zeeland J. J. Bos en A. Kole, en tot werklieden J. M. Kooiman, A. Dellebeke, M. Wijk huis en P. Wielemaker. MIDDELBURG. Dieven aangehouden. De caféhouder C. de E. te Mid delburg deed! aangifte bij de po litie, dat Zaterdagavond een ijze ren geldkistje, inhoudende circa f 900,—, uit zijn café was ont vreemd. Het gelukte de politie spoedig Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hoogkerk, F. Of- fringa te Vlagtwedde; te Dur- gerdam, C. P. v. Andel, cand. te Utrecht; te Herwen en Aerdt, G. K. Wiersma te Noordwoldete Boxmeer, J. M. Hasselaar, cand. te Utrecht; te Wageningen, H. W. Hielkema te Hellendoorn. Bedankt voor Brielle, A. G. H. Kroneman te Westervoort; voor Ternaard, B. J. Geerling te Oosterhaule, Ds L. Buenk, Ned. Herv. pred. te Amsterdam en reserve-veldprediker, is Opge roepen in actieven dienst. Hij zal zich in afzienbaren tijd als veldprediker naar Indië bege ven. Geref. Kerken. Beroepen te Boxum, J. H. Teerink te Zetten; te Oude- Bildtzijl, A- Plaatsman te Sy- brandaburen; te Oudeschoot, G. Tom te Westzaan; te Utrecht, H. A. L. v. d. Linden te Zut- phen. t Bedankt voor O. en N. Bilt- dijk, P. Warmenhoven te Reeu- wijk. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Werkendam. G. A, Zijderveld te Zwijndrecht. Evang. Luth. Kerk. Beroepen te Den Haag (vac. A. W. C. de Wit), W. F. ten Rouwelaar, Herst. Evang. Luth. pred. te Amsterdam. Inauguratie Dr H. de Vos. (Van olnzeni correspondent.) Het college van hoogleeraren in de theologie aan de gemeen telijke universiteit van Amster- d m is Maandag opnieuw ver sterkt doordien prof. dr H. de Vos, voorheen predikant te Sneek, met een openbare rede zijn ambt aan deze academie aanvaardde. In prof. de Vos deed voor het eerst sedert meer dan een halve eeuw weer een kerkelijk hoogleeraar van wege de Ned. Herv. Kerk zijn intrede aan de stedelijke Uni versiteit van Amsterdam. Geen wonder, dat voor deze gebeur tenis groote belangstelling be stond. Wij merkten onder de aanwezigen op ds W. A. Zeijd- ner van Rotterdam, dr K. H. E. Gravemeijer en ds E. Em- men van 's Gravenhage en, ds H. J. F. Wesseldijk van Eind hoven, de vier leidinggevende personen van de generale sy node der Ned, Herv. Kerk. Prof. de Vos had als onder werp van zijn oratie gekozen „De christelijke idee der hu maniteit". Na een verklaring van do beteekenis der humani- teit, toonde hij aan, dat de hu maniteit zich al spoedig met het christendom verbond. Hu maniteit los van het christen dom kan zelfs geloochend wov- den. De hoogleeraar zeide het 26 Januari t/m 8 Febr. 1947. Bonkaartan KA, KB, KC 701 (Strook no. 3)s 57-3 algem.: 875 gr. zachte zeep. 57-4 algem.2 eieren. 67-5 algem. 500 gr. ainaasappolen. 57-6 algem.: 500 gr. suiker, bo- terhamstrooisel of 1000 gram jam, stroop, enz. Bonkaarten KD, KE 701 (Strook no. 3): 58-3 algem.: 375 gr. zachte zeep. 58-3E res.: 375 gr. zachte zeep. 58-4 algem.: 2 eieren. 58-5 alg.1000 gr. sinaasappelen. 58-6, 58-7 algem.: 250 gr. suiker, boterhamstrooisel of 500 gram jam, stroop, enz. Bonkaarten MA, MD 701 (Strook no. 3) 57-4 suiker: 375 gram suiker, boterhamstrooisel of 750 gram jam, stroop, enz. Tabakskaarten, enz. T 672 rents, tabaksartikelen. V 68: 200 gr. chocolade en/of suikerwerk. X 67: 2 rants, tabaksartikelen. X 68: 150 gram chocolade en/of suikerwerk. Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 24 Januari I worden gebruikt. Eieren. Wanneer op de voor 2 eieren aangewezen bunnen 57-4 en 58-4 Algemeen niet onmiddellijk kan worden afgeleverd, dient het pu bliek deze bonnen bij zijn han delaar vóór in te leveren, waarna aflevering zoo spoedig mogelijk zal plaats hebben. Sinaasappelen. De bonnen 57-5 en 58-5 Alge meen voor sinaasappelen moeten uiterljjk 29 Januari a.s. door het publiek bij een handelaar in groenten en/of fruit worden in geleverd, waarna aflevering zal geschieden naarmate de aanvoer plaats heeft. v Tabak. Van de tabakskaart is thans nog 1 bon voor 2 rantsoenen aan gewezen. Op 30 Januari a.s. zal nogmaals een bon voor 2 rant soenen worden bekend gemaakt. Suiker en versnaperingen. De volgende bonaanw(jzing voor suiker en versnaperingen zal op Donderdag 6 Fabruari plaats vinden. mogelijk te achten een christe lijke idee der humaniteit te ge ven. De humaniteit spreekt op timistisch over den mensch, ge looft in „de persoonlijkheid" van den mensch. Het christen dom daarentegen spreekt pes simistisch over den mensch: de mensch is gevallen door eigen schuld en leeft nu onder de schajuw van den dood. Maar het christendom kent een ware humaniteit, namelijk door de incarnatie van Chris tus. Jezus Christus nam men- schelijk vleesch aan en heiligde daardoor al het menschelijke. Prof. de Vos waarschuwde tegen verdoezeling der geschil punten tusschen christendom en humanisme. Dat leidde vol gens hem niet tot eenheid. Juist het kennen van eikaars begin sel zou tot vruchtbare samen werking kunnen leiden. Aan het slot van zijn rede richtte de nieuwe hoogleeraar zich tot het moderamen van de synode. Prof. de Vos zal on derricht geven in de bijbelsche theologie, de christelijke ethiek, de practische theologie en het kerikrecht. Voor de toezending van „Zeeuw5che Dagbladen" naar onze soldaten in Indië werden nog de volgende bijdragen ontvan gen: J. v. W. te K. f 2,50; N. N. te H. f 2,kinderen Chr. Lagere school te G. f 4.J. v. N. te B. f2,50; P. G. K. te G. f 10,— J. L. te P. f 2,50; mej. D. te M. f5,— K. S. te M. f2.50; N. N. te f 10.P. Z. te K. f 40,— G. H. te K. f 2,50; A. A. d'e N. te W. f 3,—; A. S. te St L. f2,50; J. H. te N. f 10,— G. de H. te Th. f 10,— Jhr v. A. te O. f 10,— G. S. te M. f 2,— A. P. K. te G. f 5,—. In totaal met de vorige opgaaf maakt dit f 662,20. Aan 16 van onze abonné's in Indië kan nu de krant per lucht post worden toegezonden. Prach tig. Maar er staan er 40 op het lijstje. Nog een 24 soldaten, die snakken naar het nieuwste nieuws, wachten inspanning of ook zij un d« beurt zullen komen,

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1