Drie ton ter verdeeling in Zeeland. sanatogen Duitsche officieren in vrijheid. De. invoer van Noorscüe Daring. LAATSTE BERICHTEN. Avontuur in Oud-China. 37 Zeeuwsche veerverbindingen moeten de functie van een brug zoo dicht mogelijk benaderen. Aan da Rsgaarlng ward axtra staun *oar wegvarfcatarlng varxooht, Projent tirwg Wolphaartsdljk-Kortgene gereed. Onze handel met Engeland. Goede besteding der gelden van de Stichting „Schelde- monden". FEUILLETON. Arrogante houding van da gene raals, Geen enkele officier W6nsoht te getuigen. Geen geheugen Wat het voor Zeeland zoo fee- langrijke hoofdstuk van verkeer en vervoer betreft deelen GS mede, dat zij niet in staat zijn daarvan een volledig werkplan over te leggen en dat hun stre ven daarop zelf9 ook niet is ge richt. Wel gaan zij van het be ginsel uit, dat de veerverbindin gen niet een functie op zichzelf vervullen, doch dienstbaar zijn aan het landverkeer, dat in de Stroomen een verkeersobstakel aantreft, hetwelk door middel van de veerdiensten moet worden overwonnen. Verbindingen, die dit landverkeer in den weg staan, mogen niet worden onderhouden. Vandaar ook dat de verbinding Vlissingen-Terneuzen niet zal worden hersteld. Uitgaande van dit beginsel lag het ook voor de hand, dat het Katsche Veer en niet het Wolphaartdijksche Veer als eindpunt voor de verbinding met Zierikzee werd gekozen. Met de verbindingen over de Zeeuw sche stroomen moet een brug zoo dicht mogelijk worden benaderd. Uitvloeisel van dit standpunt Is, dat het aantal vaarten over de Wester-Schelde, ondanks bet groote gebrek aan schepen, reeds thans met ruim 50 pet is opge- gevoerd, terwijl het aantal vaar ten op de lijn Katsche Veer-Zie- rikzee van 3 op 5 is gebracht. Kosteloos vervoer op de veren over de Ooster-Schelde is niet mogelijk; de lasten voor de pro vincie kunnen niet worden gedra gen, terwijl het uitgesloten moet worden geacht, dat het Kijk on der de huidige omstandigheden deze kosten voor zijn rekening zal nemen, omdat dit precedenten zou Bcheppen. Binnen afzienbaren tijd verwachten G.S. een schema van regelen voor het beheer en de exploitatie van de veren op de W.-Schelde, die aan de Staten zullen worden voorgelegd. Er bestaat geen bezwaar tegen het plaatsen van een restaurant aan de Veerhaven te Kruiningen. Deze zaak ressorteert echter on der den Rijkswaterstaat. Op de lijn Terneuzen-Hoede- kenskerke zal straks het s.s. „Ko ningsplaat" worden ingezet, welk schip van een dekhut zal worden voorzien. Zoowel aan het uitbag geren der haven als aan de aan legplaats te Hoedekenskerke wordt thans hard gewerkt. Verbetering van het veer Zijpe- A. J. Polder is dringend nood zakelijk. Niet zonder succes zijn de po gingen van G.S. geweest om de door de Rott. Tramweg Mij. tot schade van het verkeer voor den oorlog gevolgde politiek gewij zigd te krijgen. Hoewel Ged. Staten geen rechtstreekscbe bemoeiingen heb ben met de autobusdiensten zijn zij werkzaam om tot concentra tie van deze diensten in streek- vervoer-bedrijven te geraken. Voorts heeft het de aandacht van G.S., dat de in Zeeland beiaden goederenwagons eerst in Noord- Brabant in een goederentrein-for matie kunnen worden opgenomen. Omtrent de wegen in de pro vincie kan het volgende worden medegedeeld. De uitvoering van het volledige tertiaire wegenplan wordt geraamd op een bedrag van 24 a 25 millioen gulden Omtrent het urgentieplan voor de verbete ringen kunnen in dit stadium geen nadere mededeelingen worden ver strekt. Wel kan gezegd worden, dat geen enkel provincie-gedeelte voorgetrokken zal worden. Op advies van Min.-Pres. Beel is om extra steun voor de verbetering van wegen verzocht, doch het antwoord der regeering is tot heden nog niet ontvangen. Van de suggestie tot het in het leven roepen van z.g. weg schappen hebben G.S. goede nota genomen. Wat de kwestie van de Thool- sche brug betreft zij vermeld, dat na gevoerde correspondentie tus- schen G.S. en de gemeente door laatstgenoemde partij een financi eel voorstel is gedaan, dat door G.S. niet kon worden aanvaard. Toch wordt op een oplossing ge hoopt. Het project van een brug tusschen Wolfaartsdijk en Kortgene is gereed. Het plan wordt echter doorkruist door het drie-eilanden plan en houdt nauw verband inet de inpoldering van het Sloe. Noch met betrekking tot de devie- zenpositia noch ta.v. den leve- ringsduur dient men zich echter te dezen illusies te scheppen, aldus Ged. Staten. Medegedeeld wordt, dat een i reeds in 1945 door Ged. Staten ondernomen poging om den rijks weg Zijpe-Zierikzee doorgetrok ken te krijgen van Colijnsplaat naar den rijksweg door Z.Beve- land, waardoor het perspectief voor de verbindingen van Schou- wen-Duiveland en N.-Beveland sterk zou worden verruimd, geen resultaat heeft opgeleverd. Dit onderwerp blijft echter de aan dacht behouden. Dat de wegen van Walcheren niet op het urgentieplan zijn ge plaatst, komt eenerzijds door het feit, dat omtrent het nieuwe we- genpian op dit eiland nog niets definitiefs bekend is en ander- zijnds door de van rijkswege ge geven suggestie, dat de kosten der wegen aldaar deel uitmaken van die van herstel van het eiland. Ongetwijfeld zullen al de in deze serie artikelen genoemde onderwerpen nogmaals punten van bespreking uitmaken op de ko mende openbare zittingen der Prov. Staten. Houdt geen verband met onzen haringvoorraad. De onlangs bekend geworden invoer in Nederland van haring uit Noorwegen heeft bij velen den indruk gevestigd, dat de regeering tot een „noodsprong" heeft moeten overgaan om een dreigend tekort aan haring aan te vullen. Tot goed begrip moge even wel dienen, aldus wordt van be voegde zijde medegedeeld, dat hier in het geheel geen sprake is van een noodgedwongen in voer op bovenstaatiden grond. Reeds voor den oorlog betrok ken wij belangrijke hoeveelhe den haring van de Nooren en wel sedert het afsluiten van de Zuiderzee. Voor de afsluiting werden op de Waddenzee groote hoeveel heden haring gevangen. Na de Verstrekking schoenen bonnen bij voorrang. Aan degenen, die na 1 April 1946 geen bon voor gewone of beroepsschoenen ontvangen heb ben, omdat zij bijv. reeds tusschen 1 Januari 1945 en 1 April 1946 een bon gekregen hadden, en thans zoo dringend schoenen noo- dig hebben, dat zij niet kunnen wachten tot zij volgens het laat ste cijfer van hun stamkaart aan de beurt zijn, noch in de gelegen heid zijn hun beurt met die van andere gezinsleden te ruilen, zal desgewenscht bij voorrang een schoenenbon verstrekt worden. In Februari a.s. zullen uit sluitend aan bovenbedoelde per sonen, wier stamkaartnummer eindigt op 3, 6 of 9 op nader door de distributiediensten be kend te maken dagen bonnen wor den uitgereikt. In Maart en April zullen de overige tot deze cate gorie behoorende personen in de gelegenheid gesteld worden van deze voorrangsrcgeling gebruik te maken. Vredesverdrag met Finland. Do Finsohe rogeering heeft bij het parlement eon wot ingediend, waarby- do viedesvordragen mot do goallioorden worden geratifi ceerd. Do rogeering drong aan op het aanvaarden van de voor waarden, daar „er geen vooruit zichten op verzachting" zjjn. Militaire besprekingen. Aan do wekolijkacho besprekin gen, dio do raad voor militaire aangologenhodon ondor voorzit terschap van don mlnistor-prosi-' dent in het ministerie van Oor log houdt, werd gisteren deelge nomen door generaal Spoor. Voorzitter Fransche Natio nale Vergadering. Met 429 van de 584 stemmen is gisteren gekozen tot voorzit ter van de Fransche Nationale Vergadering Eduard Herriot. Herriot werd op 5 Juli 1872 geboren en is dus 74 j. oud. Se dert 1919 was hij lid van de Ka mer van Afgevaardigden. Meer malen trad hij op als minister. Tijdens den oorlog werd hij door da Duitschers gevangen gezet. De „Ajax" in actie te Tholen. De groote drijvende bok „Ajax" van de N.V. „Holland" te Hen drik Ido Ambacht, de grootste drijvende bok van Europa, is Zondag te Tholen gearriveerd om bij het herstel van de brug over de Eendracht in dienst gesteld te worden. Bij hoog water werd Maandag het eerste deel van de brug aan don Brabantschen kant op den montagesteiger geplaatst. Gisteren word hot twoede deol aan den Thoolsohen kant op zijn plaats gezet. Men heeft berekend, dat in Mei begonnen zal kunnen wor den met hot storten van het be tonnen wegdek. DE BILT ZEGT: Noordoostelijke wind. Weersverwachting, geldig tot Woensdagavond! Hior en daar tijdelijk wat toe nemende bewolking. Geen noor- slng van boteokenls. Matige Noordoostelijke wind. Overdag temporatuur in het Westen van hot land oploopend tot om hot vriespunt, in hot Oosten .wan hot land overwegend onder het vries punt. afsluiting Is deze haring van het Waddenterrein verdwenen en men kocht ter compensatie in Noorwegen de z.g.n. Sloe- haring. Deze haring komt over een met de oude Waddenzeeha- rijoa '•n werd voornamelijk in de ■riMiidtti. waarin gewv aan- roer fan de „gfoote" baring- ftetehsrij ap de Nootdaetf plaa'ie had ia hst vaofjasif au» tegeweed, Ma lut te- voeren van deze haring wordt nu de traditioneeie Import uit Noorwegen hervat. Zelfs wanneer wij een groot haringoverschot zouden hebben gehad, zouden wij overeenkom stig het met Noorwegen geslo ten handelsverdrag, toch haring hebben moeten afnemen. De Nooren bevinden zich n.l. wat de haring betreft in dezelfde positie als wij met onze bloem bollen, en zij hebben dan ook bij de onderhandelingen over het verdrag den eisch gesteld, dat er in het verdrag een post voor haring zou worden opge nomen. Grootere afngme van luivaiprtiduntfln, Volgens bet Brltecht blad „Daily Herald" zal Engeland volgende week een delegatie naar Dep Haag zenden, ten einde besprekingen te voeren ten aanzien van het in even wicht brengen van den Brit- schen export naar en den im port uit Nederland. Het blad merkt op, dat Nederland meer uit Engeland betrekt dan omge keerd en acht het waarschijn lijk, dat de besprekingen zullen leiden tot een grootere afname van zuivelproducten door Enge land. Aan de ongerustheid van som migen, die zich afvragen, waar toch al het geld, dat door de Stichting „Scheldemondenbij de acties van het vorige jaar werd ingezameld, is gebleven is thans detinitief een einde geko men. Al het geld zal worden besteed aan Zeeland en wel aan objecten, die tot ver in de toe komst zullen getuigen van de offervaardigheid en het mede leven van onze landgenooten boven de rivieren met ons zwaar getroffen gewest. Een bedrag van niet minder dan circa driehonderdduizend gulden is beschikbaar. Reeds eenigen tijd geleden is dit bedrag, de opbrengst der ge houden collectes, aan het be stuur der Stichting Herstel Zee land 1945 ter besteding over gedragen. Dat bestuur werd uit gebreid met twee vertegen woordigers van „Scheldemon den" en drie leden van hei Frov. Bestuur van „Nederl Volksherstel". Dat het niet eenvoudig was dit geld zoodanig te besteden, dat een maximum effect werd bereikt, laat zich denken, voor al wanneer men weet, dat tal loos vele vereenigingen en in stanties een aanvrage hadden ingediend, In overeenstemming met den wensch van „Schelde monden' is het bestuur niet to; versnippering der gelden over gegaan. Niet alle aanvragen konden worden voldaan. Want dan zou een bedrag van drie millioen noodig zijn geweest I Allereerst volgt hieronder een overzicht van de verdeeling der gelden naar de verschillende ru brieken Agrarische doeleinden f 130000 Medisch-hygienische doeleinden - 75000 Jeugdcentrum West- Z.-Vlaanderen - 37500 Buitengewoon lager en voorb. lager onderw. - 37500 Verschillende doelein den - 20000 f300000 Agrarische doeleinden. Door de Stichting voor den Landbouw in Zeeland, daarbij gesteund door tal van land bouwdeskundigen, werd een be roep gedaan op het fonds, om een bijdrage voor de stichting van enkele landbouwproefbe- drijven. Juist waar in Zeeland de landbouw zulke zware offers voor de bevrijding heeft moe ten brengen meende het be stuur aan de agrarische sector bijzondere aandacht te moeten schenken. Met behulp van het beschik baar gestelde bedrag zullen in de naaste toekomst worden op gericht: een landbouwproetbe- drijf op zavelgrond van pl.m. 4U H.A. b.v. op Schouwen-Duive- land; een voorbeeld-proefbedrijf (een evenwichtig gemengd be drijf) van pl.m. ot) H.A op Walcheren en een fonds voor werkiuigen-beproeving, speciaal voor W.-Zeeuwsch-Vlaanderen. Deze bedrijven komen in eigendom en beheer bij de Stichting voor den Landbouw in Zeeland, die de f 13UUOO zal verdeelen over de drie objecten op basis van de werkeljijiae stichtingskosten. Medisch-hygienische doeleinden. Ook bij de verdeeling van de beschikbare gelden voor deze doeleinden zijn eenige grooic- objecten gekozen, n.l. f 365U0 voor aankoop van 78 iigtenten ten behoeve van de t.b.c.-be- strijding; f 10.000 voor de inrich ting van t.b.c.-barakken in den tuin van „Betnesda te Vlissin- gen; f 5000 voor de oprichting van een medisch centrum ui Middelburg; i 5000 als bijdrage in de kosten van reeds aange kochte t.b.c.-barakken te West- kapelle; f 10000 als hulp aan de Prov. Ver. tot Bestr. der Tu- berc. en de Ver. Hygiëne Moe der en Kind bij het aankoopen van auto s voor de huisbezoek sters een sluitpost van f 8500 zal over de in Zeeland werk zame kruisvereenigingen wor den verdeeld. Jeugdcentrum W.-Z.-Vlaanderen. Men zal zich herinneren, dat voor dit doel reeds een bedrag van f 40000 uit het Fonds Noodgebicden beschikbaar was gesteld. Met deze f 37500 is het thans mogelijk, als jeugdcen trum twee gebouwen op te rich ten, die in onderling overleg zullen worden gebruikt door de katholieke, d'e protestantsche en de niet-kerkelijke jeugdor ganisaties in W.-Z.-Vlaanderen. Deze organisaties hebben daar omtrent eenstemmigheid be reikt. Het, hoeft wel niet spe ciaal gezegd te worden, dat van dit centrum gebruik kan wor den gemaakt met behoud van eigen inzichten en beginselen door iedere groep. Oprichting van dit centrum zal een belang rijke stap vooruit beteekenen in de ontwikkeling van het jeugdleven alhier, dat door den oorlog zoo ontzaglijk veel heeft verloren. Buitengewoon lager en voorbereidend lager onderwijs. Dit onderwijs heeft tengevol ge van den oorlog zulke zware „Wat bedoel je Chin?" „Hand geven", zei de Chinees kort. De dokter stak hem een hand toe, die Chin tusschen zijn losgemaakte kleeren op zijn bloote borst duwde. De fijnvoelende hand van den doktjer gleed over lange rechte litteekëns, „Mandarijn mannen dat doen'", zei Chin, „met hun mes sen. Vele jaren geleden ik zijn 'n jongen en Weng-Hoo zien en glimlachen en mij vragen ik zeggen mijn vader zijn geld houden. Mij niet willen zeggen eerst, mij pijnigen, pijnigen, mij gillen, huilen en zeggen, Toen nemen alle geld en mijn vader verdrinken in rivier en mij al leen met mijn moeder overblij ven. Mij Christen worden, maar toch altijd wachten op Li- Weng-Hoo en wreken, want Christenwet zegtoog voor oog en tand voor tand. Mij Li- Weng-Hoo eens kijken en wre ken". Do haat en de wraakzucht vlamden op in Chin's stem. En Forsyth? Tevergeefs trachtte hij Chin van diens wraakplan nen af te brengen en hem op het verkeerde daarvan te wij zen. „Mij wreken mijn vader", was al wat Chin ten antwoord gaf. „Mij u helpen missie Bar rington te maken als vrouw". Forsyth zag, dat redeneereu niet hielp, maar nam zich voor, Chin's wraakplannen zooveel mogelijk te dwarsboomen. „Dus je wilt met me mee gaan, Chin? Je wilt miss Bar rington redden?" „Ja, Maar gaan". „Ken je de omgeving?" „Neen." „En weet je den weg in Pl- Chow?" „Neen." „Ze hebben miss Barrington ginds bij den. pas In de bergen aan land gezet, dus daar zal de weg naar Pi-Chow wel begin nen, We moeten dus zien, daar ook te komen". „Neen, niet bij pas komen, niet veilig. Mannen van jonk zenden man naar Ah-Yeo, die zijn bij missie Barrington. Man zeggen u ontvluchten. Zij ons zien. Zij ons jagen, tot wij dood slagen ontvangen, dat ze slechts ten deele door rijksuitkeeringen kunnen worden geheeld. Voor beide soorten van onderwijs i3 nog geen ryksvergoedingsrege- iing getroffen en vooral op het platteland bestaat aan kleuter scholen zeer dringend behoefte, Besloten is daarom, aan de daarvoor in aanmerking komen* de schelen een bijdrage; is de ongedekte uitgaven te, verlet* ne.n, Hieronder volgt, de verdee. ling Chr. school voor B.L.O. te Middelburg I 5000 R.K, school voor B.L.O. te Hulst - 1000 Chr. Bewaarschool te Arnemuiden - 750 Chr. Bewaarschool te Axel - 500 Chr. en R.K. Bewaar school Biervliet (elk de helft) - 1600 Bijz. Bewaarschool Breskens - 1600 Bewaarscholen Oost burg (elk de helft) - 1700 Ned. Herv. en R.K. Be waarschool Aarden burg (elk de helft) - 1700 Prot. Bewaarschool te Sluis - 800 Ver. Kleuterschool te Schoondijke - 1300 Bijz. Bewaarschool te Brouwershaven - 500 Kleuterschool te Brui nis se - 1400 Nutsbewaarschool te Groede - 1000 Chr. Bewaarschool te Grijpskerke - 500 R.K. Bewaarschool te Hoofdplaat - 700 R.K. Bewaarschool ;te Eede - 1000 R.K. Bewaarschool te Kwadendamme - 250 Bewaarschool in opr. te Oud-Vossemeer - 750 Bijz. Bewaarschool te Ouwerkerk - 1100 R.K. Bewaarschool te Ovezande - 400 Chr. Bewaarschool te Oostkapelle - 400 Chr. Bewaarschool te O.- en W.-Souburg - 1100 Bijz. Bewaarschool te Stavenisse - 750 Bewaarschool in opr. in het Havendorp Vlissingen - 1400 Chr. Bewaarschool in opr Westkapelle - 1400 Chr. Bewaarschool in opr. St. Laurens - 1000 Bewaarschool in opr. Heinkenszand - 500 In resetve - 7500 f 37500 Verschillende doeleinden. Van het bedrag ad f20000 ;s inmiddels reeds f 8000 besteed voir de beschikbaarstelling van lakens aan de plaatselijke af- dt dingen der Kruisvereenigin- g<n. Een bedrag van f 1500 is uit getrokken als bijdrage in de 1kos;ten van het afrasteren en maskeeren van het z.g. bunker dorp in Groede, welk terrein zal worden ingericht als herten kamp. Wij zijn hiermede aan het eind gekomen van onze opsom ming der gelden. Het is een respectabele lijst. Het is een bewijs, dat Zeeland toch niet vergeten wordt. Een woord van welgemeenden dank aan het adres van de Stichting „Schel demonden" voor het vele werk. dat verzet moest worden, om de acties te doen slagen, is hier wel op zijn plaats. Maar ook dank aan al die duizenden on bekende gevers en geefsters. Wij van onzen kant geven de verzekering: Zeeland is dank baar en vergeet deze vorstelijke gift nietl Amtrikaauschc rechtsgeleerden hebben medegedeeld, aldus ver meldt „Het Handelsbladdat deze week 400 otticieren van het vroegere hoofdkwartier van Hitier zullen worden vrijgelaten. Deze mannen waren ingeeeeld bij het zoogenaamde „Oberkom- mando der Wehrmacht j het op perbevel, dat onder leiding stond van veldmaarschalk Wilhelm Keitel, die te Neurenberg is op gehangen. Over de desbetreffende 400 man waren geen klachten binnengeko men. Allen waren jonge offcieren, die niets uitstaande hadden met de politiek. De Amerikaansche aanklager Zal een vervolging instellen tegen een officier van het „Oberkom- mando" en tegen twee hooge of ficieren. Warlimont was de rechterhand van Keitel, zoo staat het in de dagvaarding en als zoodanig Wordt hij geacht even verant woordelijk te zijn als zijn chef. De zich nog in gevangenschap bevindende Duitsche generaals be waren het stilzwijgen en de her haalde ondervragingen van de hoogere otticieren van de „Wehr macht" hebben niet tot gevolg gehad, dat men inlichtingen over hun collega s kon krijgen. Het schijnt, dat deze houding een uiterste poging is om de „eer van de „Wehrmacht" te redden, maar het is onmogelijk uit te maken, of het hier gaat om een gezamenlijke actie of om persoon lijke inzichten. Gering is het aantal generaals dat de waarheid heeft gezegd. Zij zijn arrogant, denken, dat het Duitsche volk spoedig van de be zetting bevrijd zal zijn en zij wil len hun aanzien bij hun landge- De dichte mist belemmerde gisteren op ernstige wijze het normale scheepvaartverkeer. Het zicht bij Hoek van Holland was zoo gering, dat verschei dene schepen den Nieuwen Wa terweg niet konden binnen varen. Li-Weng-Hoo boos zijn, zeg gen u ontsnappen. Wij over heuvels gaan. Eerst' wachten op maan schijnen". „Over de heuvels 1" Toen Forsyth die woorden herhaalde, keek hij omhoog en zag de schaduw van haast on beklimbaar schijnende heuvels voor zich. „Als het zoo moeilijk is, als het schijnt zullen we er heen wat moeite mee hebben, Chin". „Mioeilijk klimmen", stemde Chin toe, maar zonder blijk te geven, dat hij zich daardoor liet ontmoedigen. „Wij zoo ko men naar Pi-Chow en missie Barrington". Ineens liet hij er op volgen: „Wij nu vertrek ken". Langzaam kwam de maan omhoog. Beneden hen zwerm den nog steeds de lantaarns. Boven hen verhief zich de steile bergwand. Die hoogte te be klimmen in het schemerig, on zeker licht van de maan scheen een haast onmogelijk werk, maar het moest gewaagd wor den. Met de tanden op elkaa, en vastberaden volgde Forsyth. In het eerBt bood de weg geen bizondere moeilijkheden. Zij volgden een geitenspoor, dat wel niet rechtstreeks, maar toch geleidelijk omhoog voerde. DE BEDRIJFSORGANISA TIE IN DEN LANDBUUW. (Van onzen Haagschen redacteur.) Zooals bekend maakt de be drijfsorganisatie in den land bouw momenteel een onder werp van bespreking uit bij de Stichting voor den Landbouw De Minister van Landbouw en Vfsscherij zal zijn standpunt over deze kwestie niet bepalen voor het desbetreffende rapport vanwege de Stichting is uitge bracht. Aanvankelijk bestond de ver wachting, dat de geheele rege ling in 1947 in kannen en krui ken zou kunnen komen. Naar wij vernemen zijn de kansen hierop echter gering. Verwacht wordt, dat het wel volgend jaai zal worden voor een en ander volledig zijn beslag zal hebben gekregen. Naar onze meening heeft dit, naast mogelijke nadeelen, het voordeel, dat deze organisatie beter kan worden gezet in het kader van de algemeene be drijfsorganisatie. LEIDSCHE ASTRONOMEN NAAR OOST-AFRIKA. In het voorjaar zal een astro nomische expeditie, waarvoor momenteel te Leiden de voor bereidingen worden getroffen, naar Britsch Oost-Afrika ver trekken om mede te werken aan een groot internationaal programma voor astronomische waarnemingen die ten doel heb ben om met groote nauwkeu righeid de declinatie van onge veer 1200 sterren te bepalen. Daarbij zal worden voortge bouwd op een door den Neder- landschen astronoom, Prof. Kapteijn, aangegeven methode. De Leidsche astronoom, Dr G. van Herk, zal de leiding van de expeditie op zich nemen. De waarnemingspost zal worden gevestigd in een streek in het hooggebergte van Kenya, op 3000 meter boven den zeespie gel. Langzamerhand echter werd het pad moeilijker, en som stonden ze een, oogenbliik stil om zeker te zijn, dat ze de goede richting nog hadden. Het geitenspoor werd hoe langer hoe onduidelijker, en het struik gewas al dichter. Zoo zwoegden ze een eind- wetgs verder, tot het onduide lijke spoor hen geheel in den s'eek liet. Bij het bleekc maan licht zagen ze, dat ze nu gena derd waren tot aan den voet van een steilte. Op handen en voeten ging het nu een eindweegs omhoog, waarbij het zaak was. goed op te letten, of een uitstekende rotspunt dan wel een losse steenbrok tot steun voor hand of voet gebruikt werd. Een kleine vergissing in de keuze hiervan zou noodlottige gevoL gen kunnen hebben, zoowel voor Chin, die als spoorzoeker fungeerde, als voor Forsyth die hem met moeite volgde. Hoe lang ze zoo voortworstel- den, zou geen van beiden kun nen zeggen. Het leek vooral dr Forsyth soms een eeuwig heid. Eindelijk bereikten ze een vlak gedeelte naar het scheen Beiden bleven even naast elkan der zitten, om op adem te ko- nooten niet op het spel zetten. De geheele beschuldiging moet op documenten zijn gebaseerd, want er heeft zich geen enkele getuige van de „Wehrmacht" aangediend. De advocaten heb ben geen enkelen officier kunnen vinden die tegen den beklaagde wilde getuigen. Hetzelfde is het geval met de 23 nazi-doktoren, die beschuldigd zijn van experimenten op geïn terneerden in de concentratiekam pen en de taak van de procureurs, die het proces voorbereiden tegen het oppercommando van de Duit sche „Wehrmacht" wordt hier door zeer bemoeilijkt. Neem Sanatogen \elen lijden sinds den oorlog aan geheugen-slijtage. Ondervoe ding heeft de hersencellen ver zwakt. Sanatogen brengt ze weer op krachten, voert juist die voe dingsstoffen toe, die de hersen cellen voor ongestoorde werking noodig hebben. Breng Uw ge- herben weer op het oude peilt begin vandaag nog met Sanatogen. Morgen zoudt ge Uw goede voor' nemen misschien vergeten kun nen zijn. H* ««rtuwtUrUnd wdnL (Ingcz. Med.) Provincienieuws DE TOELAGEN AAN HET PERSONEEL DER PROVINCIE. In de afdeelingen der Prov. Staten werd omtrent het toe kennen van de z.g. invasie toelage aan het personeel, in dienst der Provincie, op gemerkt, dat hieronder niet vallen zij, die op grond van hun houding door de Duit schers of door den wnd. Comm. zijn ontslagen. Er is over deze kwestie reeds ge correspondeerd met de re geering en daarbij zijn de bezwaren scherp en duide lijk geformuleerd. Tot het 'toekennen der toelage aan deze ambtenaren mag echter niet worden overgegaan, om dat hiervoor binnenkort een speciale wet in werking zal. treden. Een gunstige beslissing t.a.v. het verleenen dezer invasietoelage aan het personeel der P.Z.E.M. is spoedig te verwachten. Wat de z.g. opbouwtoelage be treft gingen stemmen op, om deze uit te keeren over de jaren 1945 en 1946 inplaats van over 1946 en 1947, omdat naar de meening van vele leden de jaren 1945 «n 1946 voor het provinciaal perso neel de moeilijkste zijn geweest. Met dit laatste zijn G.S. het niet eens: eerst in 1946 kon een zeer belangrijk deel der werkzaamhe den worden hersteld, o.m. de prov. stoombootdiensten, waarbij het grootste aantal werknemers is te werk gesteld. Op de vraag, waarom voor het geheele personeel 20 pCt wordt toegestaan, terwijl t.a.v. de ge- men, en hun gespannen zenu wen rust te gunnen. De maan die hun het laatste kwartier (of was het een uur?) in dei steek gelaten had, kwam weer van achter de wolken te voor schijn. De koude nachtwind deed hen huiveren. Chin scheen- als in. gedachten verzonken, en Forsyth kon in de verste verte niet vermoeden, wat er in zijn brein omging. Toen hij opstond, volgde Chin hem, zonder één woord te zeg. gen. Voorzichtig gingen ze ver der, niet begrijpend, hoe in deze woeste onherbergzaamheid plot seling zoo'n vlak stuk grcnl kon voorkomen. Forsyth die vooraan liep, stond plotseling stil en greep Chin bij den arm. Ze stonden aan den rand van een groote diepte. Ver onder hen, als gloeiwormen, flikkerden lan taarns en uit de diepte klonk het luiden van een klok. Of schoon ze niets anders zien of hooren konden, begreep For syth de beteekenis van belde. „Daarginds is een klooster, Chin, en als ik me niet vergis is er tusschen hen en ons een diepte van duizend voet". (Wordt vtrvolgd.)

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2