Schrijnen poütieke partijen in lui. De Kabinetscrisis in Frankrijk. De geheime notulen van Linggadjati. De onderhandelingen in Indië. Het Kolenvraagstuk in België. De ramp van de Chimarra. Kabinet. Duitsch Zuiverings- bof in staking. Noodregeling Waarom niet een tijdelijke Volksraad bijeengeroepen? Vredesverdrag met Oostenrijk. Voorloopig eenige stagnatie, zegt Prof. Posthuma. Het defensie-vraagstuk brengt moeilijkheden. KRUIMELTJES Vragen van den heer Van der Feltz. Uitgav Stichting „Zecuwach Dngblnd" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tol. 2438, Giro 274280 Kantoren: Vlisaingon, Walstr. 33, Tol. 108Middelburg, Hou- aanscha ICnni 30, To!. 2009; Nouzcn V'ooswyclsBtr, Tol. 2002 ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 550. PROTESTANTSCH CHRISTELIJK 3LAD VOOR ZEELAND Wcsnadag 22 Januari 1947 Abonnomontsprys ƒ3.30 por kwartaal. Hoofdrodactour: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT, Advortontioprys 12% cent por ro.m 058 SffisfefSElrS ÏJS3J on Des/teriSag, ej? 8~?A o&der 17.10 u. Mean 'sjs 9.43 ü-t ai&at 18,09 u. MS»® swtèw èi "VifasViaOif Donderdag S3 Jamanri 2.40 'j, 1.88 ia, 15.03 u. 1.85 m. Door de regeering is bij de Tweede Kamer aanhangig ge maakt ccn wetsontwerp houdende een noodvoorziening in de be hoeften van ouden van dagen. In de toelichting zegt minister Drees, dat een algemeene herzie ning van de sociale verzekering in voorbereiding is. Daarbij zal in bijzondere mate aandacht wor den geschonken aan de „geldelijke verzorging van de ouden van dagen". Daar het echter geruimen tijd kan duren eer een definitieve her ziening van de sociale verzeke ring tot stand is gekomen, wordt het wenschelijk geacht voor per sonen boven een bepaalden leef tijd een overgangsregeling te tref fen. Uitgangspunt bij deze regeling is geweest dat de voorziening niet beperkt dient te blijven tot de ouden van dagen die in loondienst zijn geweest, doch dat allen, on geacht de plaats die zij in het maatschappelijk leven hebben in genomen, daarvoor in aanmerking moeten komen, wanneer hun fi- nancieele omstandigheden dat mo gelijk maken. Deze gedachte strookt met het voornemen van den minister om de toekomstige in voorbereiding zijnde ouderdomsverzekering njet te beperken tot de loonarbeiders, doch ook de niet-loontrekkenden daarin op te nemen. Blijkens de artikelen van het ontwerp, zuilen gehuwde mannen van 65 jaar er. ouder in de groote gemeenten (100.000 of meer in woners) een uitkeering krijgen van f 78 per maand, in middel-ge meenten (20 tot 100.000 inwoners) van f 70 en in kleine gemeenten (minder dan 20.000 inwoners) van f 61 hoogstens. Voor ongehuwden zijn die maxima gesteld op resp. f 44, f 39 en f 35. Voor ongehuwden bedraagt de maximum uitkeering in de groote gemeenten f 44 en in de middel gemeenten f 39 en in de kleine gemeenten f 35 per maand. Deze bedragen zijn gebaseerd op weckuitkeeringen van gehuwde mannen van f 18, f 16 en f 14 en voor ongehuwden van f 10, f 9 en f8. Deze maximum-uitkeeringen worden echter alleen verstrekt aan hen, die geen hooger eigen inkomen hebben dan f 50 per jaar. Wordt eenig hooger inko men genoten, dan wordt dat niet geheel maar voor dhgeveer de helft, op de maximum uitkeering in mindering gebracht. Het ligt niet in de bedoeling, dat met de inkomsten van inwo nende gezinsleden behalve met die van de echtgenoote en alimentatie-bijdrage van kinderen rekening wordt gehouden. De kosten worden, afgezien van de kosten van administratie geraamd op f 150 a f 200 millioen per jaar. Hiertegenoverr,staat een vermindering van de uitkeeringen aan ouden van dagen door de or ganen van openbare armenzorg, die op rond f 20 millioen per jaar worden geraamd en het wegvallen van de tijdelijke toeslagen op ren ten krachtens de Invaliditeits- en Ouderdomswet, welk bedrag o'p f 10 millioen wordt gesteld. Van verschillende kanten zijn tegen dit voorstel meer of min der ernstige bezwaren ingebracht. Wij hopen daarop nader terug te komen. AUTODIEFSTALLEN TE LONDEN. Ondanks alle pogingen van dc Londenscbc politic om den dief stal van auto's tegen te gaan (een beruchte dievenbende werd reeds ontmaskerd) neemt het aantal autodiefstallen met den dag toe. Het weekgemiddelde bedraagt nu reeds 250. Volgens dc laatste be richten zijn gedurende de afge- loopen 3 maanden 3000 auto's ge stolen. Gedurende de afgeloopen 12 maanden bijna 10.000, waarvan 90 pCt later op een eenzame plaats onbeheerd werd teruggevonden. De autodieven hebben ook de hand in de nieuwe golf van in braken in winkels en huizen, die Londen thans teistert. Bovendien oefenen zij geregeld goedgeorga niseerde «anvallen op autoparken uit, waar zij .bijna onder den neus van de politie of van bewakers de auto's ontdoen van reserve wielen en andere onderdeelen. Engelsch-Nederlandsche firitSClie kMt t80efl handelsbesprekingen. Een Britsche delegatie zal de volgende week naar Nederland vertrekken voor het voeren van algemeene besprekingen over den Engclsch-Nederlandschen handel. De delegatie zal bestaan uit Ellis Rees, als vertegenwoordiger van het Britsche ministerie van Fi nanciën en vertegenwoordigers van den Board of Trade en het ministerie van Voedselvoorzie- ning. 1 DE VERKIEZINGEN IN POLEN. Naar radio Moskou meldt, heeft generaal Grosz, het hoofd van de afdeeling voor de Buiten- landsche pers van het Poolsche departement van Buitenlandsche Zaken, op een persconferentie te Warschau verklaard, dat de Pool sche regeering „ten volle tevreden is met het verloop en de voor- loopige uitslagen van de verkie zingen". Sabotage in het spel? j Het ItaliaansGhe De Grieksche minister-president Tsaldaris, heeft verklaard, dat reeds 12 uren voor de ramp van de Chimarra plaats had, geruch ten de ronde deden, dat het schip zijn thuishaven niet zou bereiken. Hij zeide tevens, dat de voor- loopige resultaten van het onder zoek naar de oorzaak van het ongeluk de mogelijkheid van sa botage niet uitsluiten. Nader wordt gemeld: Er bestaan drie mogelijke oor zaken van de ramp: een ketelont ploffing, een drijvende mijn of sabotage. Het schip zonk binnen een kwartier na de explosie. De Grieksche minister van Ma rine, Londos, verklaarde dat in het Euripe-kanaal het mijnen vegen reeds lang geleden was be ëindigd en dat het onmogelijk is dat een mijn achtergebleven zou zijn. Oorzaken van het ontslag. De Italiaansche premier, de Gasperi, heeft verklaard, het ont slag van zijn kabinet te moeten indienen, om de volgende redenen 1. De scheuring van de Itali aansche Socialistische partij. 2. De ontslagaanvrage van den minister van Buitenlandsche Za- ken, Nenni. 3. De besluiten van het republi- keinsche congres. 4. De houding der andere par tijen. Naar radio-Rome meldt, heeft de president het ontslag van het kabinet niet aanvaard. VLIEGTUIGONGELUK IN AMERIKA. Een viermotorig lijntoestel is Maandag bij het vliegveld Oak land in Californiê bij zwaren mist neergestort. Een passagier heeft daarbij het leven verloren; 20 andere inzittenden werden gewond. SUPERFORT IN TEXAS NEERGESTORT. In Texas is tengevolge van een ontploffing in de lucht een Superfort neergestort. Twee militaire piloten verloren hier bij het leven. Zes andere inzit tenden konden zich met de pa rachute redden. Naar radio Coblenz meldt, Is een zuiveringshof te Memmin. gen in Beieren in staking ge gaan als protest tegen het feit, dat een Hof van Beroep dr Ernest Sonntag, die door het Zuiveringshof tot dwangarbeid veroordeeld was wegens het goedkeuren van invaliden voor actieven militairen oorlogs- dienst, tegen borgstelling heeft vrijgelaten. Het Zuiveringshof eischt ont slag van den procureur bij het Hof van Beroep. Electrificatie spoorwegen als bezuinigingsmaatregel. De heer De Groote, de Belgi sche minister van Nationale We- deruitrusting, heeft op een pers conferentie verklaard, dat het mede de taak van zijn departe ment is, er voor te zorgen, dat België een zoo groot mogelijk voordeel trekt uit de brandstoffen, waar het over beschikt. In 1946, aldus de N. R. Cr t. heeft België 23.5 millioen ton ko len kunnen verdeelen. Hiervan hébben de electrische centrales er 3 millioen gehad, de kolenmijnen voor haar eigen verbruik 2)4 mil lioen, de spoorwegen en verdere transportbedrijven eveneens 2 millioen, de cokes- en gasfabrie ken 5 millioen, de industrie 4 mil lioen en de bevolking 6J4 millioen. De minister meent inmiddels, dat men, met groote inspanning 20 percent zou kunnen bezuinigen op het verbruik van voor den oorlog, d.i. SYi millioen ton met een waarde van 3 milliard francs. Wanneer men een lamp van 60 watt een uur nutteloos laat bran den, beteekent dit een verkwisting van honderd gram kolen. Maar met elke ton gespaarde kolen kan men een halve ton staal, of drie en een halve ton baksteenen of cement, of 300 vierk. m. glas of een ton meststoffen fabriceeren. Bovendien beteekent één ton steenkool ongeveer het verbruik van een gezin gedurende één jaar. Met één ton steenkolen kan men een exportwaarde van 2000 tot 30.000 francs voortbrengen. Een bijzondere commissie is be last met de studie van het pro bleem der brandstoffenbesparing. Zij heeft twintig subcommissies benoemd, waarvan elk een bij zondere taak heeft te vervullen. Zij kunnen onmiddellijk maatre- I gelen nemen, maar ook maatrege len op langen termijn voorberei den. Hiertoe behoort o.m. de elec trificatie van de spoorwegen, wel ke een bezuiniging van 50 pCt. van het tegenwoordige verbruik aan kolen zou opleveren. De elec trische centrales zouden moeten worden gemoderniseerd en gecon centreerd, hetgeen een verdere be sparing van 10 tot 15 pCt zou be- teekenen. Het moderniseeren der industrieele bedrijven zou even eens gunstige resultaten op het gébied der besparing kunnen op leveren. Men onderzoekt voorts de mogelijkheid de steenkolen in stijgende mate te vervangen door olie. De minister bleek aanhanger te zijn van een snelle, volledige elec trificatie van het spoorwegnet, mede in het belang van de Belgi sche industrie. België is steeds een belangrijke producent van loco motieven geweest. Wanneer nu 1500 kilometer spoorwegen wor den geëlectrificeerd, zal het land 300 electrische locomotieven noo- dig hebben en het zou zich ook op dit gebied kunnen ipeciali- seeren. Komt op de agenda voor don Veiligheidsraad. In de Maandagavond gehouden vergadering heeft de Veiligheids raad met 10 st. voor en 1 ont houding, (Rusland) besloten de Britsche klacht tegen Albanië op de agenda te plaatsen. Gromyko, de Russische afge vaardigde, zeide o.m., dat Albanië bereid was de kwestie betreffende Het leggen van mijnen in de Straat van Korfoe door bespre kingen op te lossen. De Britsche regeering had het voorstel echter van de hand ge wezen en daardoor in strijd met artikel 33 van het Handvest ge handeld. Dit artikel dr.ukt den leden van de organisatie der V.N. op het hart, overleg te plegen alvorens een geschil voor den Veiligheidsraad te brengen. Ook achtte de Sovjet-Unie, aldus Gro myko de kwestie geen bedreiging van den wereldvrede. Hij zeide tenslotte, dat hij het voorstel om de Britsche klacht op de agenda te plaatsen niet zou ondersteunen. In antwoord op de uiteenzetting van Gromyko zeide sir Alexander Cadogan, dat de gemengde com missie, waarvan Gromyko had ge rept, er slechts een was ter vast stelling van de grenzen, waarbin nen de mijnen in het kanaal van Korfoe konden worden geveegd. Deze commissie kon dus onmoge lijk alle aspecten van het Britach- Albaneesche geschil behandelen, j „Met het oog op het onbevre digende resultaat van onze pogin gen. om de kwestie via recht- streeksche onderhandelingen op te lossen, heeft Groot-Brittannië met tegenzin deze aangelegenheid voor den Raad gebracht", aldus Cadogan. Tegenover de verkla ring van Gromyko, dat er geen sprake zou zijn van een bedrei ging van den wereldvrede, stelde Cadogan het feit, dat 44 matrozen door een oorlogsinstrument ge dood werden en er eventueel een voortduren van dit gevaar zou be staan tenzij de Veiligheidsraad deze kwestie zou kunnen oplossen. De plaatsvervangers der minis ters van Buitenlandsche Zaken hebben gisteren drie ontwerpen van politieke clausules voor Oos tenrijk, opgesteld door Engeland, Frankrijk en de V.S., besproken. Er is hierin, naar. men meent te weten, een groote mate van over eenstemming en ook de Sovjet afgevaardigde Goesef, die deze week presideert, bleek in denzelf den geest te denken. Men besloot de voorstellen te laten rangschikken, zoodat ze door de plaatsvervangers in be studeering kunnen worden geno men. Naar men meent te weten om vatten de voorstellen: 1. Erkenning van Oostenrijk als onafhankelijke souvereine staat. 2. Terugtrekking der geallieer de bezettingstroepen. 3. Grenzen. 4. Verdragen, waaraan Oosten rijk heeft deelgenomen, maar die sindsdien zijn vervallen. 5. Erkenning van menschelijke rechten. •m De raad der vereeniging van Britsche atoomgeleerden stelt in een memorandum voor, dat de naties, die de meeste kennis van de atoomenergie bezitten, een edelmoedig gebaar moeten maken door instrumenten en deskundigen ter beschikking van andere landen te stellen. Gisteren is Prof. S. Posthuma, het a.s. vierde lid van de Com missie-Generaal naar Indië ver trokken. Voor zijn vertrek had een A.N. P.-verslaggever nog gelegenheid den heer Posthuma eenige vragen te stellen. Bent U optimistisch ten aan- Commissie-Generaal naar Oost-lndonesië? Gisteren beeft de Commissie- Generaal verklaard, dat zij een bezoek wil brengen aan Oost- lndonesië en andere deelen van den archipel, terwijl zij verder het plan koestert de conferentie te Pontianak bij te wonen. (Op is na een bezoek aan Palembang en Padang te Medan terugge keerd. Hij verklaarde, dat de politieke Op 8 Januari hebben de verbon den politieke partijen een schrij ven gericht aan den minister-pre sident en de voorzitters van de beide Kamers der Staten-Gene- raal, waarvan een afschrift werd gezonden aan den luitenant-gou verneur-generaal, de Commissie- Generaal en den minister van Ovtrzeeschc Gebiedsdeelen. In dit schrijven stelt men aller- eerst, dat Dr van Mook te Pang- kalpinang de toezegging had ge daan, dat spoedig een tijdelijke volksraad zou worden bijeenge roepen. Er wordt op gewezen, dat zulks echter tot dusverre nog niet is geschied, terwijl het er allen schijn van heeft, dat instelling daarvan ook niet meer is te verwachten. De critiek van de dagbladen is gering, doch zelfs indien dat niet zoo ware, dan nog zou een derge lijke critiek-uitoefening niet te vergelijken zijn met die in een normale volksvertegenwoordiging aldus het schrijven. Zoowel de Indische regeering als de Com missie-Generaal hebben daardoor i een beleid kunnen voeren, dat de Nederlandsche Volksvertegen woordiging telkens weer voor voldongen feiten stelde, waardoor de Staten-Genaraa! meermalen verplicht waren de uit die feiten i voortvloeiende gevolgen te acccp- toeren. „Gevreesd moet worden" aldus gaat de brief voort, „dat, wat met de „basis-over eenkomst" geschiedde, op nieuw zal plaats vinden, wan neer de Commissie-Generaal zich zet tot de uitwerking der 17 punten." De schrijvers achten daarom een-controle noodig, doch meenen, dat uitoefening van die controle in Nederland te veel achteraf komt, zoodat in de dwangpositie geen verbetering zal komen. Daarnaast hebben de leden van de Commissie-Generaal naar de meening der opstellers in het ver leden ernstige fouten gemaakt, weshalve zij van oordeel zijn, dat een controle des te meer ge- wenscht is, nu blijkt, dat de uit werking van de basis-overeen komst aan dezeifde personen zal worden toevertrouwd. De schrijvers stellen daarom deze vraag: „Eischt het verrichten van daden van opperbestuur door de Commissie-Generaal niet logi scherwijs, dat hier te lande wordt gevestigd een controle-apparaat in den vorm van een parlemen taire Commissie, zoo veelzijdig mogelijk samengesteld, die ter plaatse en tijdig de controle uit oefent? Op deze wijze komen de democratische grondslagen onzer volksinstellingen tot op zekere hoogte tot hun recht". Het schrijven is namens de ver bonden politieke partijen onder teekend door Mr C. C. van Hels- dingen en den heer J. H. Smit Aanvankelijk scheen het alsof Ramadier er zonder veel moeite in zou slagen op korten termijn een Kabinet steunend op alle par tijen, te formeeren. Er hebben zich echter moeilijk heden voorgedaan, doordat bij de M.R.P. (Kath. volkspartij) verzet rees het ministerie van Defensie aan een Communist toe te ver' samenwerking te Palembang trouwen. De M.R.P. schijnt wel thans goed genoemd mag worden. Ook te Padang is de toe stand aanmerkelijk verbeterd, om- bereid haar vertrouwen in Rama dier uit te spreken. Ook de Gaullistische groep be zien van het tot stand komen van deze conferentie zal de toekom- dat men de kwestie omtrent de gint zich ongerust te voelen over sterkte van de republikeinsche de kwestie der defensie. Het is een accoord? st;ge status van Borneo worden politie heeft kunnen regelen. mogelijk, dat zij haar standpunt Al ziet het er naar uit, dat vastgesteld). 1 Tusschen Medan en de republï- opnieuw in overweging zal nemen, er voorloopig wel eenige stag- Volgens 'officieele woordvoer- i keinsche leiders van Siantar is het indien de M.R.P. zou weigeren natie zal zijn, geloof ik toch wel, <jers is de voornaamste taak van contact hersteld. De moeilijke aan de regeering deel te nemen, dat uiteindelijk een overeenkomst de Commissie-Generaal thans de verbinding tusschen de beide De onmiddellijke oorzaak van moeilijkheden, die zich tijdens haar afwezigheid hebben opgesta peld, uit den weg te ruimen. De toestand op Sumatra. De politieke adviseur van Su matra, Dr J. W. van de Velde, zal worden geteekend. Is U al iets bekend over de be noeming van een vijfde lid? Een naam kan ik U uiter aard niet mededeelen, doch men hoopt nog steeds een vijfde man te vinden. Het schijnt echter nog al lastig te zijn. Heeft U nog een bijzondere op dracht Ik kan U mededeelen, dat ik naar Indië vertrek met enkele „zeer voorloopige nieuwe aanwij zingen" voor de Commissie-Gene raal. Over de redevoeringen van generaal Soedirman wenschte de heer Posthuma zich niet uit te laten. De heer Posthuma zeide, dat het niet onmogelijk is, dat hij of een ander lid van de Commissie-1 Generaal over vier of vijf weken weer naar Nederland zal komen om over verschillende vraagstuk ken met de regeering overleg te ^Wanneer een overeenkomst de volgende vragen gesteld: uiteindelijk zal worden geteekend 1 Heeft de minister 'kennis ge- aldus'besloot de heer Posthuma nomen van een artikel m „Else- Ds regeering van Bengalen heeft 3 millioen rupees (ongeveer 2.250.000 gulden) beschikbaar ge steld voor het verleenen van hulp aaïi vluchtelingen in Oost-Benga- plaatsen maakt echter, dat dit de groote oppositie tegen de be- ÓTgereleldS^n" vSTedS contract nog met bijzonder soepel noeming van een Communist als is. minister van Defensie is gelegen Dr van de Velde verklaarde in het feit, dat de communistische f- r voorts, dat de samenwerking ten partij zich officieel ten gunste van -• heMwn' die sinds I rydag gestaakt nebben, meesche leiders van de Indo-Chi- neesche nationalistische beweging heeft uitgesproken. Het vooruitzicht, dat een Com munist de leiding zal hebben over de Fransche strijdkrachten en dsn generalen staf beeft er toe geleid, dat zoowel van dc zijde van Gaul listische afgevaardigden als van den generalen staf druk op Rama dier is uitgeoefend. zeerste wordt bemoeilijkt door de een onmiddellijke hervatting van propaganda der republikeinen. de besprekingen met de Vïetna- kan ik U natuurlijk niet zeg gen. Dit hangt af van vele fac toren en vooral van de Indone- Dreigende regeerings- crisis in Indië. Door den heer Van der Commissie-Generaal en op de Feltz zijn aan den minister door de regeering afgelegde ver van Overzeesche Gebiedsdeelen klaring? 4. Is de minister niet van oor deel, dat het in hooge mate ge- wenscht is, de onrust en het wan trouwen die door deze onthullin gen bij het Nederlandsche volk ontstaan zijn, weder te doen ver dwijnen door een publicatie der geheele geheime notulen, waar- geheime notuden juist zijn, daar in een hoofdartikel geeft bet door een zonderling licht wordt republikeinsche blad „Merdeka" geworpen op de mededeeling op uitdrukking aan de vrees, dat het blz. 5 van de van de Commissie- viers Weekblad" van 11 Januari 1947 aangekondigd' als „Een bloemlezing uit de geheime notu len van Linggadjati"? 2. Is de minister niet van mee- - - ning, dat, indien de in dit blad door tevens de handelingen der gepubliceerde gedeelten uit die Commissie-Generaal in ieder ge val in het juiste licht zouden wor den geplaatst? 5. Is de minister daarom bereid de noodige maatregelen te nemen tot publicatie der geheele geheime notulen van de besprekingen der Commissie-Generaal met de Indi sche vertegenwoordigers met be trekking tot het ontwerp-accoord Linggadjati? veto van het werkcomité van het voorloopige Indonesische parle ment tegen het decreet van presi dent Soekarno tot uitbreiding van het aantal zetels in het parlement een regeeringscrisis zal teweeg brengen. De schrijver van het artikel vraagt zich af, of president Soe karno zal besluiten tot ontbinding van het werkcomité en dienover eenkomstig van het parlement zelf en acht „het een gevaarlijk feit, dat de regeering niet in staat is geweest haar standpunt te doen zegevieren". „De regeering bevindt zich Oe „tarwefraude' Zeeland. in Generaal afkomstige memorie van toelichting op de ontwerp-over- eenkomst van Linggadjati, luiden de: „dat op enkele punten, die zich voor vastlegging in deze ont- werp-overeenkomst bezwaarlijk leenden, in den loop der bespre- l kingen tusschen de delegaties af- berichten de wereld ingezonden, spraken zijn gemaakt, welke als die onjuist waren en een enkelen zoodanig in de notulen bindend persoon zelfs in een verkeerd dag- Eindhovensche coöpera ties in het spel. Doordat de CCD aanvankelijk geen inlichtingen mocht verstrek ken, zijn er over de tarwe-fraude op Zuid-Beveland verschillende werden vastgelegd en thans in deze toelichting volledig zijn ver werkt" 3. Acht de minister het niet begrijpelijk, dat op grond van de bedoelde onthullingen onrust en wantrouwen in den lande is ont- thans in een toestand, die een cri- staan met betrekking tot de waar- sis kan veroorzaken en wat er zal de, die aan de bovengenoemde gebeuren, hangt af van het be- verklaring der Commissie-Gene- leid van den president". raai kan worden gehecht, omdat „De president dient als hoofd daardoor in verschillend opzicht, van den staat in het belang van onder meer wat betreft de positie het volk en van het land te han- van de Kroon, een geheel ander delen en niet in het belang van licht wordt geworpen op het ac- laar in landbouwartikelen, de Vr. één of twee partijen", aldus be- coord van Linggadjati, op de me- Jr. in Baarland, die op zijn beurt licht stelden. Nu de zaak „rond" is, gaf de Justitie toestemming de gegevens aan de pers te verstrekken. Het geval heeft volgens „De Stem" zich als volgt voorge dragen: Twee verbruikscoöperaties te Eindhoven waren, doordat zij waarschijnlijk brood zonder bon nen hadden verkocht in moeilijk heden geraakt met hun voorraden. Zij kwamen toen in contact met een Zuid-Bevelandschen bande- sluit het artikel, morle vstt toelichting van de verschillende fcoereti h den Zate baslag genomen, van Zuid-Beveland, totaal tien, wist te bewegen om hem achter gehouden tarwe te verkoopen. Dit gebeurde tegen den prijs van 30 ct. per k.g. wat ongeveer zes cent boven den regeeringsprijs is, zoodat niet bepaald van zwarten handel in den ergsten zin van het woord sprake is. Boerderijcontrole te Baarland door den CCD bracht de ambte naren op het spoor. Daarbij kwam ook uit, dat de molenaar van Baarland dius niet Van 's- Gravenpolder dé tarwe maalde. Dit was noodig omdat gemalen tarwe vrij ver voerd mag worden. Aanvankelijk probeerde een der coöperatiedirec teuren nog to ontkennen, maar een •kort arrest bracht hierin veran dering. Het blijkt dat in totaal 12.600 kg tarwe op deze verboden manier is verhandeld; behalve die partij is bij de betrokken boeren nog 5700 kg achtergehouden tarwe in hebben het werk hervat. Alle in Tsj echo- 31 awakiie wo nende Duitsche kinderen beneden zestien jaar, wier ouders in de Britsche zóne van Duitschland wonen, mogen ,thans naar huis terugkeeren. Door het geallieerde hoofd kwartier te Tokio is medege deeld, dat door Japanneezen een poging is gedaan om de kazer nes der Amerikaansche troepen in brand te steken. Te Singapore zijn meer dan 6000 gemeente-aiheiders in staking gegaan, omdat zij niet tevreden zijn met het antwoord van de gemeene op hun eischen om loonsverhooging en betere ar beidsvoorwaarden. De droogte in groote gebie den van de Oekraine is de erg ste in de Sowjet-Unie sind's 50 jaar. Alleen de uitstekende oogst in gebieden, die voor droogte gespaard zijn gebleven, behoedt het land voor een ramp als in 1921. Volgens de „Daily Herald" heeft de Engelsche politie op dracht gekregen jacht te maken op bijna 19.000 deserteurs uit hetBritsche leger, die verant woordelijk worden geacht voor 5 pet. van alle misdaden in En geland. INKOOPSTAKING GROENTEN TE GRONINGEN. Door dé plaatselijke afdeeling van kleinhandelaren in aardappe len, groenten en fruit te Gronin gen is gistermorgen een alge meene inkoopstaking afgekondigd. De reden hiervan is, dat door de regeering Vastgestelde ver koopprijzen zijn beleend! gemaakt en de inkoop zoodanig wordt ge acht, dat noch door den klein handel, noch door den groothandel op de groenten winst gemaakt kan worden. Ook de grossiersver- eeniging „Het Noorden" voor de provincies Groningen en Drente, stelt zich volkomen achter den kleinhandel. De kooplui zijn allen naar huis gegaan en de groenten blijven in afwachting van een be tera regeling sr&ws.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1