Minister Huysmans over economische vraagstukken. De vredemafcers aan liet werk. De onderhandelingen in Indië. „Nog steeds schaarschte en gebrek* DE STRIJD OM SPITSBERGEN. De toekomst van Duitschland. PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Donderdag 16 Januari 1947 Russische penetratie. Tot nog toe weinig eenstemmigheid. Het Russische standpunt. WAT OP DEN BON? Officieele Nederlandsche kringen optimistisch gestemd. KRUIMELTJES ültgava Hoofdkantoor! Goes, L, Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289 Stichting „ZeeuWBCh Dagblad" Kantoren! Vlissingen, Waletr, 83, Tol. 168; Middelburg, Bou- aanBcho Kaai 39, Tel. 2009; Kouzen Vlooswijckstr, Tol. 2032 ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 545 Abonnementsprijs ƒ3.80 per kwartaal, Hoofdrodactour! E, ZÜIDEMA Directeur! JACQ, DS SMIT. Advertentieprijs 12% cent por m.m, Op- en ondergang van Zon en Maan, Vrydag. Zon op 8.41 u. onder 17,u. Maan op 4.35 u., on der 18.11 u. Hoog water te VÜMlngwi Vrijdag 17 Januari! 10,27 u. 1.82 m,, 23.13 u. 1,42 m, Aan een overzicht, dat een medewerker van „The Econo. m»«t" geeft over den toestand in Estland, Letland en Littauen, ia het volgende ontleend: „In de Luthcrsdhe landen Let land en Estland en in het Ka tholieke Littauen zijn de gees telijken uit de scholen uitgewe zen. De kerken zijn geopend, maar in hoofdzaak voor het toedienen der sacramenten en niet, zoozeer voor de prediking van het Woord.... Er is nu een sterke immigra tie van Russen in de Baltische landen. In Kaunas zijn er al 20.000 Russen gevestigd, in Wilna meer dan 40.000, Tallin, j een stad van 140.000 zielen, moet volgens te Moskou opge- j maakte plannen een bevolking opnemen van 500.000 menschen. Dit kan alleen, wanneer er een sterke import komt uit het Rus sische binnenland. Wanneer men voortgaat met het deporteeren van Balten en het importeeren van Russen in dezelfde mate als dit thans ge schiedt, dan zal het nationale karakter van Estland, Letland en Littauen spoedig verdwenen zijn. Dit is het vermoedelijk, wat men te Moskou nastreeft." Ket zijn precies dezelfde prac- tijken die Duitschland ten op zichte van ons land dacht toe te passen. Zooals Duitschland ons land en andere landen van den Duitschen geest trachtte te doordringen, zoo tracht thans Rusland de Baltische landen het Russische stempel op te druk ken en de Russische invloed stoffelijk en geestelijk te ver sterken. CORRUPTIE IN DE REPUBLIEK. Aan de „Nieuwsgier" ontlee- nen wij het volgende: „Het te Djogja verschijnende blad „Nasional" trok op 4 Ja nuari j.L in een artikel te velde tegen de corruptie, die blijkbaar ook in de republiek een groote rol speelt. Corruptie wijst, volgens het blad, op een slordig bestuur en deze ziekte moet zoo snel ma- gelijk worden genezen. Als concrete voor-beelden noemt het blad het in de war loopen van de rijst-distributie in Djogja ten behoeve van de burgerbevolking, terwijl zoovele ambtenaren wel rijst kunnen krijgen. Het blad dringt aan op het nemen van maatregelen". MEXICAANSCH VLIEGTUIGONGELUK. De vierde vliegtuigramp in dit jaar. Een voor de militaire transpor ten gebruikte Lockheed Lodestar C 60 is bij het vliegveld van Puebla ((Mexico) onmiddellijk na het opstijgen neergestort. De 22 inzittende militairen zijn allen levend verbrand. De reddings ploegen konden de verkoolde res- sten der lichamen niet identifi- ceeren. Dit is de vierde groote vlieg tuigramp in het nieuwe jaar, die een aanzienlijk aantal menschen- levens heeft gekost. Sinds 1 Ja- een aanzienlijk aantal menschen- bij vliegrampen om het leven ge komen. CANADEESCH VRACHT SCHIP IN NOOD. De kustwacht van Nieuw Schotland (Canada) heeft een ra diobericht opgevangen van het 7000 ton metende Canadeesche vrachtschip „T ecumseb Park", dat het op het punt staat 300 kilo meter ten N.O. van Halifax door de onstuimige zee uiteen geslagen te worden. Plet schip heeft een bemanning van 41 koppen aan boord. Volgens eerder ontvangen berichten was het dek kapot geslagen en kwa men er ook elders scheuren. De storm, die al sinds 8 dagen de golven in de vaarwateren van het Noordelijk deel van den At- lantisohen Oceaan huizenhoog opzweept, ii nog heviger gewor den. AMERIKAANSCHE LEENING AAN ITALIË. De Amerikaansche regeering heeft bekend gemaakt, dat zij be reid is Italië dit jaar een leening van 100.000,000 dollar toe te staan, ten behoeve van bepaalde onderdeelen van de Italiaansche industrie om exportmarkten te heroveren en uit te breiden. OPSTAND IN BIRMA. Ba Pe, een vooraanstaand lid van den Burmeeschen uitvoeren den raad verklaarde, dat zich in het 5000 vierkante mijlen omvat tende district Jamethin in Cen traal Birma «en rebellie ontwik kelt, die het bestuursapparaat geheel verlamd heeft. In Jamethin was reeds een „ware oorlog" gaande tusschen rooversbenden, die door commu nisten gesteund worden en de vereenigde krachten van politie, leger ende „anti-fascistische' vrijheidsbond van het volk", al dus Ba Pe. Hij voegde er aan toe, dat de toestand than» zeer critiek is. In een Dinsdag gehouden persconferen tie heeft minister Huysmans antwoord gegeven op een groot aantal ingekomen vragen, betrekking hebbende op de schaarschte-probiemen en de structureele vraagstukken. waarvan 25 reeds geldig zijn ver klaard. In dit verband deelde de minister nog mede, dat, wanneer 1 punten geldig zullen worden ver- Schaarschte-problemen. klaard, getracht zal worden, Sprekende over de schaarschte rcdeHjke reservebij de vraagstukken wees de minister wlFkels ln ad b?1 erop, dat nog steeds vrijwel alle f00' de t^tidbehoefte m huisgezinnen moeite hebben rond f.» ls> bl.'Jken- ult ,bet te komen met het schamele inko- f elt' da?>wi en. W1J een zeker men, dat hun ter beschikking text.eliiun.mum bereiken, wij 611 staat. Een van de belangrijkste taken van de huidige regeering is dan ook, zorg te dragen voor noodig zouden hebben. De geza menlijke productie-capaciteit van béZrlijko voeding, klingen de Nederl^dsche textielfabrieken huisvesting der bevolking. Het ^"5?''echt' 24 m,Uwcn vlar" doet de regering leed, dat nog steeds de schaarschte in ons land niet is opgelost. kante meter. Bij een juiste beoordeeling van onze textielpositie mag men niet De belangrijkste problemen, fr?ett.n' tech,nlsche die daarmede verband houden lig- doc,k:ndt" textiel nood,g IS' gen op de volgende sectoren: Gedurende 1946 was voor de ver- steenkolen, hout, ijzer en staal, ™rdfnng 'nd"st"eel,e art" materiaal voor den wederopbouw, kdcn 30 mi!lloen «trekkende me- textiel, papier en tabak. De houtvoorziening. ter textiel noodig, ter waarde van 120 millioen textielpunten. Het textielprobleem wordt door De houtvoorzïening van Neder- den minister in breed verband land is steeds zorgwekkend. Wel nauwlettend gadegeslagen. Scher- kunnen de vooruitzichten iets be- pe controle op de productie en op ter worden genoemd, maar, in de textielprijzen is noodzakelijk, hoeverre de verwachtingen ver- Spr. deed een ernstig beroep op vuld zullen worden, hangt geheel alle, in den textielsector betrok- af van het nakomen van de alge- kenen, om geen enkele meter stof verloren te laten gaan, het is een landsbelang, dat niets buiten de officieele kanalen komt, opdat zoo spoedig mogelijk een mini mum-niveau in de textielvoor- De plaatvervangers der „groote vier" zijn te Londen bijeengeko men om de vredesverdragen met Oostenrijk en Duitschland te be spreken. Bevin, de Britsche mi nister van Buitenlandsche Zaken, reide in een openingsrede, dat hij hoopte, dat het mogelijk zou zijn een verdrag met Oostenrijk op te stellen, dat dit land niet be lemmert ln zijn economische be trekkingen met andere landen en bovendien, dat het verdrag zal kunnen worden opgesteld voordat de ministers der groote vier te Moskou vergaderen. In den breede werd gedelibe reerd over de vaststelling van de agenda. De leider der Britsehe delega tie stelde voor 's morgens over Oostenrijk en 's middags over Duitschland te handelen. De Russische gedelegeerde wil de beginnen met alle aandacht op Duitschland te concentreeren. Politieke waarnemers meenen, dat dit de overwegende belang stelling weerspiegelt, welke de Sowjet-Unie heeft voor het voort gaan met het leggen der eerste grondslagen van het vredesver drag met Duitschland, en het thans welbekende gevoelen der Bowjets, dat het verdrag met Oos tenrijk geen dringende zaak is. Tenslotte werd besloten, dat de speciale afgevaardigden voor Duitschland en die voor Oosten rijk hun eigen werkplan zullen vaststellen. Besloten werd, dat het voorzitterschap aal rouleeren. In de volgends volgorde zal elke mogendheid een geheele week het voorzitterschap waarnemen: En geland, de Sowjet-Ume, de V. S. en Frankrijk. De voorzitter deelde mede, dat tot nog toe alleen Australië over bepaalds aangelegenheden van procedure en Nederland een memorandum ten aanzien van Duitschland hebben ingediend. In verband met de lengte van het Nederlandsche document, al dus de voorzitter, zal het nog eenige dagen duren, voordat dit ter beschikking van de conferen tie kan worden gesteld. Polen, Joeao-Slavlë en Tsjecho- SlowakUe hebben aangekondigd, dat zij een delegatie naar Lon den zullen zenden. Van Neder land was een dergelijke aan kondiging nog niet ontvangen. Er heersohte volkomen een stemmigheid in de conferentie over het buitensluiten van de pers. Eveneens werd besloten als regel geen communiques uit te geven. De plaatsvervangers heb ben echter het recht een gemeen schappelijke verklaring te publi- ceeren, wanneer men meent, dat dit wenscheiyk Is. Voor het ove rige wordt het aan de plaatsver vangers zelf overgelaten, welke regeling zij geschikt achten om de pers van inlichtingen te voor zien. DE BELGISCHE METAAL ARBEIDERS. Camille Huijsmans, eerste- minister, heeft Maandagmiddag een delegatie ontvangen van de centrale der metaalarbeiders. Het onderhoud ging over de ln November begonnen staking der scheepsbouwers. De arbeiders roepen de bemid deling der regeering ln om het conflict te regelen. De werkge vers weigeren de loonen te ver- hoogen, omdat een groot aantal in aanbouw zijnde schepen voor het buitenland zijn bestemd. De prijzen werden vooraf bepaald, zoodat een loonsverhooging een stijging der onkosten zou betee- kenen, die zij niet kunnen dra- ge». DE STRIJD IN INDO-CHINA. Volgens het Fransche legerbe- richt is 'het vliegveld bij Hanoi door Fransche Spitfires bestookt. Daarna kwamen gemotoriseerde afdeelingen in actie. De operaties, aldus de Fransche berichten, had den een volledig succes. Amerikaansch vliegend fort verongelukt. Een Amerikaansch vliegend fort ie bij Dayton (Ohio) neergestort en in vlammen opgegaan. 3 leden van de bemanning lieten hierby het leven. De vierde werd gewond, sloten contracten met verschil lende landen. Ijzer en staal. Voor dezen sector is de mi nister bevreesd, dat de voorzie- ning hier nog moeilijker zai zijn voor ons 7olk wcrdl bt" dan gedurende 1946. De regee- re ring zal er alles op zetten, het De massa van ons volk benoodigde te verkrijgen. Mocht leeft thans reeds in veel op- dit niet mogelijk blijken, dan zal, zichten aan de grens van zijn indien noodig, schrootaankoop in bestaan. Het is een nationaal het eene land plaats hebben ter belang, dat de textielprijzen vervaardiging van ijzer en staal zich binnen de toelaatbare in een ander land. perken bewegen. Elke gul- Materialen wederopbouw, den, die op de textielprijzen wordt gelegd, wreekt zich Met het ministerie van Open- uiteindelijk op ons volk. bare Werken is voor verschillen- de artikelen een regeling getrof- De papiervoorziening, fen, waardoor dit ministerie con- Al het mogelijke zal worden tingenthouder wordt van bepaalde gedaan, teneinde een behoorlijke hoeveelheden materiele^ noodig papiervoorziening te handhaven, 1 vooral wat betreft het kranten papier. De vooruitzichten voor de voor den wederopbouw.' De textielvoorziening. Het belangrijkste schaarsch- papiervoorziening zijn dit jaar niet gunstig. De minister ver te-element ih onze nationale wacht echter, dat niet behoeft te goederenvoorziening is wel worden ingekrompen op de hui gelegen in den textiel-sector. dige hoeveelheden krantenpapier,! De minister betreurde het die aan dagbladen en periodieken zeer, te moeten zeggen, dat worden geleverd, de textielvoorziening in ons land nog steeds het minimum niveau niet heeft bereikt. De steenkoolvoorziening. De minister betreurde het zeer, Gehoopt wordt dit niveau te moeten verklaren, dat door het in 1947 te kunnen benaderen, invallen van de vroege vorst, het hoewel de heer Huijsmans steenkoolprogramma ernstig in de dit tot zijn spijt niet kon garandeeren. Gedurende 1947 zullen 80 tex- war is geloopen. Maar de 12 in uitzicht gestelde eenheden voor huisbrand zullen tielpunten worden aangewezen, gedurende dit winterseizoen in tt ieder geval, ter beschikking wor den gesteld. Reeds zijn 9 eenhe den aangewezen, de 3 resteerende eenheden zullen in de maand Fe bruari worden bekend gemaakt. Volgens den minister bestaat er een redelijke kans, dat ia de maanden Februari en Maart deze huisbrandtoezeggingen vervuld zullen worden. Sprekende over de industrie zeide de heer Huysmans, dat men het hier voorloopig kalm aan zal moeten doen. De kolenaanvoer uit het buitenland blijft onzeker. In het begin van het vorige jaar bedroeg de kolenproductie in de Nederlandsche kolenmijnen 24.000 ton per dag, in December j.L gemiddeld 31.000 ton. Een verdere stijging zal in hooge mate afhangen van een vermeerdering der mijnwerkers. Aangaande den export van kolen deelde de minister met nadruk mede, dat men zich hieromtrent geen onjuiste voorstellingen moet maken. Er heeft uitsluitend export van cokes plaats. Cokes ver vult op het oogenblik in het internationale goederenver keer de functie van goud. i Structureele vraagstukken Voor de toekomstige structu reele verhoudingen in Nederland is 't noodig, dat tot een versterkte industrialisatie wordt overgegaan. Daarbij zal een juiste verdeeling van grondstoffen plaats hebben, tusschen de industrialisatieobjec ten en den woningbouw. De minister merkte op, dat wij er naar zullen moeten streven, industrieën op te richten, welke j zeer arbeids-intensief zullen zijn. In de eerste plaats denkt hij hier bij aan de oprichting van chemi- sche bedrijven, waarbij intellect en arbeid een belangrijke rol spelen. Voorkeur zal worden ge geven aan kleine en middeigroote industrieën. Het spreekt vanzelf, aldus de minister, dat wij 'met onze indu strialisatieplannen in hooge mate rekening moeten houden met onze Belgische buren. Door middel van vriendschappelijk contact en over leg mofeten wij met onzen Bel gischen verdragspartner onder handelingen voeren. Het ligt niet in de bedoeling, om in Nederland zware indu strieën te vestigen, zooals b.v. in het Ruhrgebied aanwezig zijn. Prijsbeheersching. Sprekende over de prijsbeheer sching zeide de minister, dat hij zich terdege bewust is van de moeilijkheden van dit probleem. De prijsbeheersching omvat een enorm terrein. Medewerking is noodig van consument, producent en detaillist, opdat men zich houde aan de vastgestelde prijsnormen. De vaak intensieve controle bij den detailhandel moet men uitslui tend zien als een aanknoopings- punt voor andere prijscontroles, b.v. bij den producent plaatsen meer worden vrijgehou den voor voorrangs-passagiers, Te Oosterbeek is aangehouden K, B„ bureauchef bi) het Be heersinstituut te Enschede. HfJ wordt «r van verdacht, vsrdutste ringen te hebben gepleegd ten naueele van dit Instituut. mi De Fransche minister voor volksgezondheid en bevolkings vraagstukken heeft afgekondigd, dat 10000 ln Frankrijk levende vreemdelingen genaturaliseerd zullen worden. Op het dringend verzoek van het Amerikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken om snelle hulp voor de Unrra in Italië, hebben 6 Amerikaansche schepen met voor Duitschland 50.000 ton tarwe aan boord, naar Italië koers gezet. Volgens officieele medische ge gevens zijn te Hamburg 30 per sonen 18 mannen, 9 vrouwen en 3 kleine kinderen van koude gestorven. Op een bijeenkomst van de ontwerp-commissie der Italiaan sche constitueerende vergadering is besloten ln de nieuwe grond wet vast te leggen, dat alle Ita liaansche arbeiders het recht heb ben in staking te gaan, wanneer zij dat wenschen. Een commissie van het Ame rikaansche Huis van Afgevaardig den heeft besloten om den in den oorlog ingestelde accijnzen op liqueur, bont, Juweelen en andere luxe artikelen, die 1 Juli zouden worden opgeheven en naar schat ting per jaar 1 milliard 700 mil lioen dollar Inbrengen, tot onbe- paaiden tijd te handhaven. Met ingang van 1 Februari zullen ongeveer 5 millioen Duit- schers in de Russische zone, die tot op heden de laagste rantsoe nen krijgen, 250 ton brood, 50 ton vleesch en 15 ton vet meer per dag krijgen. Het eerste vrachtschip van de Japansche walvischvloot heeft de thuisreis aanvaard met een lading van 350 ton bevroren vleesch, dat te Tokio verdeeld zal worden. De Tsjecho-Slowaaksche regee ring heeft een wet tegen zwart handelaren in voorbereiding, vol gens welke gevangenisstraffen worden verhoogd en in ernstige gevallen de doodstraf of levens lang kunnen worden uitgesproken Het Russische Nieuwsbureau heeft te Moskou een officieele regeeringsverklaring gepubliceerd, waarin de Sovjet-Unie haar standpunt uiteenzet over de nood zakelijkheid van samenwerking met Noorwegen bij de verdedi ging van de Spitsberger-archipel. In de verklaring wordt de na druk gelegd zoowel op 't econom. belang van de steenkolen uit Spits bergen voor de Sovjet-vloot en voor de Noordelijke gebieden van de Sovjet-Unie als op het strate gisch belang van de Spitsbergen archipel wegens zijn ligging in het Westen bij den uitgang tot den Atlantischen Oceaan. Het communiqué herinnert er aan, dat Noorwegen en de Sovjet- Unie eind 1944 en begin 1945 on derhandelingen hebben gevoerd over deze eilanden en het eens waren geworden. Tijdens de aigemeene vergadering der V.N. te New York in November 1946 -heeft in den geest van de vooraf gegane onderhandelingen een ge- dachtenwisseling plaats gehad tusschen Molotof en Lange. Deze voorafgegane onderhan delingen beoogden overleg met de 7 geallieerde en neutrale regee ringen, die in 1920 te Parijs mede het verdrag van Spitsbergen heb ben onderteekend, te weten En geland, V.S., Frankrijk, Noor wegen, Zweden, Denemarken, en Nederland. Volgens het communiqué is dit verdrag, dat den status van de eilandengroep grondig wijzigde, zonder medeweten en deelnemen van de Sovjet-Unie gesloten. De regeering der Sovjet-Unie geeft thans als haar meening ,te kennen, dat dit verdrag niet van kracht kan blijven, daar het ook is on derteekend door staten, die tegen de geallieerde mogendheden heb ben gevochten (Italië en Japan). Het Berlijnsche blad „Nacht Express" verklaart van welinge lichte zijde te vernemen, dat ver tegenwoordigers van het Sovjet- Russische militaire bestuur in Duitschland' met Duitsche politie ke leiders 'besprekingen voeren over een toekomstig Duitschland, dat in staat zal zijn zichzelf in stand te houden. Volgens het blad zijn de Sov jets bereid aan verschillende Duit sche wenschen tegemoet te komen, vooral wat betreft de ontmante ling van de industrie. Het blad zegt verder, dat binnen enkele dagen inzake alle kwesties een be slissing zal worden genomen, waarvan het belang voor Duitsch land. niet t» overschatten is, CHRISTELIJKE H.B.S. TE BATAVIA. Naar het „Dagblad" meldt, heeft de vereeniging voor Christe lijke scholen, welke in den bezet tingstijd tot werkloosheid was ge doemd, haar arbeid hervat. Door den terugkeer van haar oude lee raren is het mogelijk geworden de Christelijke H.B.S. te Batavia te heropenen. Republikeinsche spoorweg abonnementen. Aan den „Nieuwsgier" ontlee- nen wij het volgende: „Reizen is een kostbaar genoegen in de republiek: In de Djokjasche „Merkeda" lezen wij, „dat leden van de weermacht, journalisten e.d. spoorweg-abonnementen kun nen koopen. Die blijken nogal prijzig te zijn, n.l. Ie klas 825 rep. guldens per maand, 2e klas f 550 en 3e klas f 275 per maand, bij vooruitbetaling". LICHTSTORING. Boomenrooiers opgepast. Woensdagmorgen werd de stroomtoevoer in een gedeelte van West Zuid-Beveland ge stoord, waaronder ook Goes. Van de zijde dei- N.V. P.Z.E.M. meldt men ons hier over het volgende: Door enkele werklieden van een boer werd op den weg tus schen Baarland en Kwaden- damme een put gegraven met het doel een riooleering aan te leggen. Hierbij stuitten zij, naar zij dachten, op een boomwiortel. Deze „boomwortel" was echter een hoogspanningskabel van het net der P.Z.E.M, Bij een poging om den „wor tel" weg te kappen maakte een der werklieden kortsluiting met als gevolg een geweldige steek vlam eneen storing. Het ongeval liep nog goed af; de werkman kwam met den schrik vrij, de gevolgen hadden erger kunnen zijn. Daarom, en dit geldt vooral voor de boomrooiers, weest voorzichtig bij het opruimen van „boomwortels"! krijgen we deze week (19 Jan, t,m. 1 Febr. 1947.) Bonkaarten KA, KB, KC 701 (Strook No. 3) 57-1 Brood: 800 gr. brood. 57-2 Brood: 400 gr. brood. 57-1 Boter: 125 gr. boter. 57-2 Boter: 125 gr. margarine of 100 gr. vet 57-3 Boter: 250 gr. margarine of 200 gr. vet. 57-1 Melk: 4 liter melk. 57-2, 57-3 Melk3 liter melk. 57-1 Vleesch: 100 gr. vleesch. 57-2 Vleesch: 300 gr. vleesch. 57-1 Alg.200 gr. kaas. 57-2 Alg.375 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz. of 750 gr. jam, stroop enz. 57-1B Res.: 1600 gr. brood. 57-1C Res.: 800 gr. brood. 57—2B, 57-2C Res.1 blik of pot appelmoes (voorinlevering). 57-3B Res.200 gr. kaas. Bonkaarten KD, KE 701 (Strook no. 3) 58-1 Brood: 800 gr. brood. 58-1 Boter: 250 gr. boter. 58-2 Boter: 125 gr. margarine of 100 gr. vet, 58-1 Melk: 12 liter melk. 58-1, 58-2 Vleesch: 100 gr. vleesch 58-1 Alg.: 100 gr. kaa's. 58-2 Alg.375 gr. suiker, boter- hamstrooise! enz. of 750 gr. jam, stroop enz. 58-1D Res.: 800 gr. brood. 58-1E Res.500 gr. rijst of kindermeel (uit rijst bereid) of kinderbiscuits. 58-2D Res.: 1 blik of pot appel moes (voorinlevering). 58-2E Res.: 2 blikken of pot ten appelmoes (voorinlev.). Tabakskaarten, enz. T 71: 2 rants, tabaksartikelen. V 71: 100 gr. chocolade en/of suikerwerken. X 71: 1 rants, tabaksartikelen. Bonkaarten MA, MB, MC en MD 701 (Strook No. 3) 57-4 Brood: 800 gr. brood. 57-4 Boter: 250 gr. boter. 57-4 Margarine: 250 gr. marga rine of 200 gram vet. 57-4 Melk: 5 liter melk. 57-4 Vleesdh: 300 gr. vleesch. 57-5 Vleesch: 100 gr. vleesch. 57-4 Kaas: 200 gr. kaas. Op 23 Januari zullen nog bon nen worden aangewezen voor sui ker, versnaperingen en tabak. De bonnen 57-2B, 57-2C Reser ve en 58-2D en 58-2E Reserve moeten uiterlijk op Zaterdag 25 Januari bij een detaillist, die ap pelmoes pleegt te verkoopen wor den ingeleverd. De blikken en potten hebben een inhoud van één liter. Bovengenoemde bonnen kunned reeds op Vrijdag 17 Januari a.s. worden gebruikt, met uitzondering van de bónnen voor melk, waarop eerst met ingang van Maandag 20 Januari a.s. mag worden ge kocht. Bij deelneming aan maaltijden van de Centrale Keuken moeten aldaar de bonnen „57-1 en 5S-1 vleesch" worden ingeleverd. De niet aangewezen bonnen va» strook no. 2 kunnen worden ver nietigd. De Fransche mailboot „Athose 11" is met 1700 man troepen, 3000 ton munitie en 1000 ton me dicamenten naar Indo-China ver trokken. Op de lijnen van Engeland op Amsterdam, Parijs, Kopenhagen, Brussel, Oslo, Lissabon, Madrid, Praag, Stockholm en die door de „British European Airways Cor poration" worden gevlogen zullen met ingang van 3 Februari geen De bijzondere correspondent van A.N.P. te Batavia verneemt uit gezaghebbende bron, dat de commissie-generaal onmiddellijk na den terugkeer van het repu blikeinsche kabinet uit Djogja het contact met de volledige Indone sische delegatie weer zal opne men en wel ln de eerste plaats om de bezwaren, welke aan Indo nesische zijde over de interpreta tie van Lhiggadjati bestaan, weg te nemen. In dit verband is het opmer kenswaardig, dat in officieele Nederlandsche kringen het com munique van het republikeinsche kabinet na de zitting van 13 Jan. vrij gunstig ontvangen is. Zij zijn van meening, dat, hoewel offi cieele republikeinsche personen by hun officieuze contacten met Nederlanders blijk gaven weinig of geen bezwaren te hebt>en te gen de toelichting van de com missie-generaal op de ontwerp overeenkomst van Linggadjati, zij wel bezwaren hadden tegen de regeeringsverklaring van minister Jonkman. Voornameiyk de daarin gegeven uiteenzetting over de po sitie van de Kroon en het voor behoud van Nieuw-Guinea heb ben aan Indonesische zijde beden kingen gewekt. Nederlandsch-Indlsche regee- rlngskringen zijn van meening, dat de redaotie van genoemd re publikeinsche regeeringscommunl- que zich zeer wel leent voor een soepele oplossing, waarbij zij in het bijzonder wijzen op de zin snede, waarin onder bindende interpretatieve stukken de offi cieele correspondentie met de Nederlandsche delegatie wordt genoemd. Dit wijst den weg, waar langs men tot een voor beide partijen aanvaardbare en binden de regeling kan komen. Over de nieuwe besprekinge» tusschen de beide delegaties Is men aan Nederlandsche zijde ta melijk optimistisch gestemd. Het is, zoo verklaart men, geenszins noodzakelijk, dat een geheel nieu we reeks van besprekingen ge opend wordt. Slechts eenige aan vullende gedachtenwisselingen zul len noodig zijn om de bovenbe doelde kwesties tot een oplossing te brengen. Naar men van officieele Indo nesische zijde meedeelde bestaat aan Indonesische zyde de diep gevoelde behoefte en ernstigen wil om uit de huidige impasse te ge raken. Onderwijs. De heer M. C. van Duin te Bruiniase slaagde aan. de Rijki Universiteit te Utrecht voor het doctoraal examen geneeskunde,

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1