Voorbereiding Vredesverdrag met Duitschland. ter voor hem nog niet aangebro ken. Terwyi hJj reeds lid was van de Prov. Staten van Zeeland, werd hij in 1931 voor de C.H.- Unie gekozen tot lid van den Ge meenteraad. Deze functie bleef hij vervullen tot hy ln Augustus 1934 werd benoemd tot Ud van het college van Ged, Staten. Maar niet alleen op podtlek ook op kerkelijk gebied heelt de heer Van der Wart zich bewogen. Jarenlang was hij kerkvoogd, la ter presiaent-kerkvoogd van de Neb. herv. Kerk. Het was onder zijn leiding als voorzitter van de restauratie-commissie dat ln 1929-'30 de groote restauratie van de Magdalenakerk plaats vond. Ook maakte hij jarenlang deel uit van het classikaal en het prov. Kerkbestuur van de Ned. Herv. Kerk, De heer Van der Wart was een markante liguur ln elk op zicht. Tot voor kort kon men hem nog eiken dag zien wande len, stoer en ongebogen. Thans rust hij van zijn veler lei arbeid, die hü met liefde en nauwgezetheid verrichtte. VLISSINGEN. In een speciale samenkomst in de Nieuwe Kerk, heeft Prof. Brilienburg Wurth van Kampen, Zondagavond een uiteenzetting gegeven van het Evangelisatie werk in de Geref. Kerken. Spr. zette de door de Synode genomen beslissingen nader uit een. Daar werd besloten, tot be noeming van Generale Deputaten, voor de leiding in het geheele land; tot oprichting van een Evangelisatie-Centrum en tot doelmatige opleiding van vaste krachten. Over het Evangelisatie centrum werd medegedeeld, dat reeds door 400 kerken f 83.000 was opgebracht, terwijl nog van 300 Verken de collecte moet bin nenkomen. De plannen van opzet zullen evenwel soberder worden gehouden dan oorspronkelijk bet geval was; voor groote samen komsten zal worden gebruik ge maakt van de ruime gelegenheid in het Zendings-centrum. De op leidingsschool uit Arnhem zal worde» overgeplaatst, de reeds daar opgeleide vrouwelijke krach ten, hebben bijv. in het gezitiswcrk uitnemend werk verricht. Van do gelegenheid tot vragenstellen werd nog een dankbaar gebruik gemaakt. Spreekuur Weth. van Onderwijs. Het spreekuur van den Weth. van Onderwjjs in de gemeente Vlissingen kan deze week niet worden gehouden. Zaterdagavondgebed. Evenals dit reeds geruimen tyd te Middelburg plaats vindt, zal er te beginnen met Zaterdag 25 Jan. a.s. ook te Vlissingen een Avondgebed worden gehouden. Deze korte diensten, die bedoeld zijn ter inleiding op den Zondag, wurden iederen Zaterdagavond in de Evang. Luth. Kerk gehouden. Voorgangers zijn de predikanten van de plaatselijke Protestantsche kerken, de diensten vangen aan om 8 uur. Trein Wederopbouw- arbeiders. Aan belanghebbenden wordt medegedeeld, dat de trein no. 10128, des Zaterdags niet meer om 13.56, doch om 13.42 uur van Vlissingen vertrekt. Chr. U.L.O.-avond. Ter gelegenheid van het 25-ja- rig bestaan van het Chr. U.L.O. onderwijs te Vlissingen, dat on langs in een ledenvergadering werd herdacht, was Vrijdag een feestavond voor de leerlingen ge organiseerd, die ook voor de ouders en medewerkers toeganke lijk was. In verband met de be perkte zaalruimte zal voor de rest van de ouders en de vele oudleerlingen die dezen avond niet konden worden toegelaten op Woensdag 22 Jan. a.s. een tweede avond worden gegeven, De ge legenheid om zich daarvoor op te geven bestaat op Woensdag IS Jan. tusschen S.3Q en 6 uur aan het schoolgebouw. De feestavond werd door den voorzitter Ds J. S. Hartjes ge opend met gebed. Na een wel komstwoord richtte deze zich tot den heer Th. Kamermans, die 25 jaar als secretaris aan de school verbonden is. Onder het aanbie den van een fraaie schemerlamp werd den jubilaris dank gebracht voor de zeer omvattenden arbeid en werd Mevr. Kamermans een bloemenmand aangeboden. In wel gekozen woorden dankte de heer Kamermans voor deze hulde. Hierna werd een begin gemaakt met de afwerking van een aardig programma dat geheel door leer lingen werd verzorgd en dat on der leiding stond van het hoofd der school den heer J. H. van Hove. Enkele éénaktertjes wer den vlot gespeeld, die afgewisseld werden door declamatie van W. Looise en zang van een dubbel- kwartet onder leiding van den heer C. van Wijngaarden. En kele muzikale intermezzi, waar van wij noemen de accordeonsoli van Rie Koolwijk werden zeer gewaardeerd. Onder leiding van den sport- leeraar den heer W. S. Menheer, die tevens als conferencier op trad, werd een nummertje rhyt- mische gymnastiek uitgevoerd en dansten een achttal meisjes eenige volksdansen. Na d« pauze werd (Vervolg eerste pagina.) Het ligt ln de rede, dat het ln het belang van den vrede en de veiligheid zal zijn een statuut voor Duitschland te ontwerpen, dat duurzaam zal zijn en bestand tegen de fluctuaties van de Inter nationale polrtiek. Te dien einde zal zoodanig sta tuut naar het gevoelen der Ne- deriandsche regeering gebaseerd dienen te zijn op de volgende be ginselen: In politiek opzicht zal gewaakt moeten worden tegen een her leving van het Prulsisch-Duitsche nationalisme en van de Duitsche zucht naar wereld-verovering. Voor de verwezenlijking van dit doel zullen naast te treffen bin dende afspraken tusschen de bondgenooten tevens verelscht zijn de bevordering en ontwikkeling van politieke verhoudingen en een mentaliteit in Duitscnland zelf, die een vrelellevende politiek ln de hand werkt. De verklaring van Potsdam be paalde hieromtrent, dat het be stuur van Duitschland gericht moest zijn op decentralisatie van de politieke structuur en ontwik keling van plaatselijke verant woordelijkheid. De Neaerlandsche regeering is van ooraeel, dat dit by uitstek democratische beginsel zeer wel tot richtsnoer zou kunnen dienen voor de toekomstige politieke or dening van Duitschland. In verband met den Duitschen drang naar centrale regeung za, het voorts gelaouen zyn de orga nisatie der lanuen te voltooien en in die landen zeli door grondwet telijke bepalingen te Verankeren, alvorens tot oprichting van cen trale Duitsche regeeringsorganen wordt besloten. In economisch opzicht zal ge waakt moeten worden tegen her nieuwde Duitsche economische agressie ln de toekomst. Ook hiervoor zullen vereischt zyn bindende afspraken tusschen de bondgenooten alsmede het be vorderen van een economiscne ontwikkeling in Duitschland, die het voeren van een agressieve economische politiek aan banden legt. Daarom is het nocdig waarborgen te scheppen, dat de Duitsche economie zoo spoedig mogeiyk wordt gedecentraliseerd. De Nederlandsehe regeering stelt er prys op nadrukkehjk te verklaren, dat £y in beginsel te gen socialisatie van daarvoor in aanmerking komende productie- takken geen bezwaar heeft, maar er zai terdege voor dienen te wor den gewaakt, dat socialisatie in Duitschland niet op nationalisatie zal neerkomen. Nederland is er van overtuigd, dat een zekere nte van herstel van Duitschland noodzakeiyk la voor het bhjvend herstel van zyn naburen en dat bepaalde moei lijkheden slechts uit den weg kunnen worden geruimd naarmate het Duitsche herstel voortschrydt Nadat vervolgens ennkele op merkingen zijn gemaakt over de Rijn- en Ruhrgebieden en het Saargebied, wordt ln den breede stilgestaan bij de economische en finan- ciëele aspeoten van het Duitsche vraagstuk. Hierbij wordt o.m. opgemerkt: Het herstel van de schade, welke Nederland geleden heeft, zal ook tot uitdrukking moeten komen ln herstelbetalingen en economische concessies. Overwogen zal derhalve moeten worden ol gelyktyaig met het tot stana komen van een vredesver drag met Duitschland niet tevens het raam gereed zal moeten zyn voor een algemeene economische samenwerking in Europa, inciu- siei Duitschland. De bezetungskosten zullen zoo veel mogeiyk beperkt moeten wor den. Eu zullen ten volle door het Duitsche volk moeten worden op gebracht. Verwacht mag worden, dat de geallieerden de restitutie van deze bezettingskosten niet zullen trachten te verkrygen door het treilen van maatregelen, waardoor de gevestigde en tradi- tloneele beiangen van de gealli eerde nabuursiaten worden ge schaad. De oosten van den weder opbouw van Duitschland zul len door het Duitsche volk moe ten worden gedragen. Het ver dient aanbeveling, dat het buiten land in oeginsei geen langioopen- ae wederopbouwleeningen zal verstrekken aan Duitsche over heidsorganen. Heparatieoetalingen in den vorm van ontmanteling en afvoer van faibneksinstaUatles zuilen met voorzichtigheid moeten worden genanteerd. Ten principale zou at beperkt moeten worden tot xabrieken, welke uitsluitend voor oen aanmaak van oorlogsmate riaal dienen, voor zoover oeze met voor vermeLging in aanmer king komen. Ter voorkoming van Duit sche agressie in de toekor >t is een duurzame ontwape ning van Duitschland nood zakeiyk. Daarvoor is het ech ter niet noodzakelijk, dat men aan Duitschland aiiej industrieën verbiedt, die di rect of indirect voor de oorlogsmachinarie kunnen dienen. Het zal gewensoht zyn, dat van geallieerde zyde controle wordt uitgeoefend op den invoer van wapenen in Duitschland, alsmede op den invoer van zeldzame grondstoffen, die voor de oor logsindustrie van belang zouden kunnen zyn. Waar het Duitsche imperialisme en de industrieele expansie en concentratie voor een overwegend deel gebaseerd was op de Duit sche protectionistische tariefpoli tiek zal men alleen fiscale tarie ven van invoerrechten voor de Duitsche industrie mogen toela ten. Dumping en exportpremies voor industrieele producten moe ten worden verboden. Het is in beginsel niet ge- wenscht maxima te stellen voor de productie van de Duitsche in dustrie, ook niet voor de yzer- en staalconstructie. Een derge- ïyke bepaling behoort althans niet in een vredesverdrag thuis. Van uit een sociaal gezichts punt valt te overwegen een be- aryisorganisatie, waarby de arbei ders by de Duitsche organen mede te beslissen zullen hebben in de groote vraagstukken. Op die wyze kan een wyziging van de agressieve industrieele mentaliteit op effectieve wyze worden bevor derd Hoewel de voedselvoorzie ning van Duitschland dit land dwingen zal de grootst mogelijke aandacht te schen- ken aan zjjn landbouw, zal 1 tijden» de bezetting van Duitschland reeds een poli tiek gevoerd moeten worden, waardoor de Duitsche na buurlanden, waaronder Ne derland, hun landbouwpro ducten op de Duitsche markt moeten kunnen brengen. Daarvoor zullen de noodige voorwaarden geschapen moe ten worden. Byzondere aandacht zal moeten worden geschonken aan den Dult- sohen boschbouw, opdat Duitsch land meer dan tot dusverre in de Europeesche houtvoorzienlng kan worden ingeschakeld. Demilitarisatie en ont wapening van Duitsch land. Met groote voldoening heeft de Nederlandsehe regeering kennis genomen van (het feit, dat de be studeering van een ontwerp-ver- drag van langen duur, de demili tarisatie en ontwapening van Duitschland beoogende, op de agenda van de aanstaande confe rentie van Moskou is geplaatst, alsmede de bestudeering van an dere maatregelen, welke voor het economische en militaire toezicht op Duitschland noodzakelijk zijn. In overeenstemming met het ge voelen van andere vredelievende landen is ook Nederland van oor deel, dat een zoodanig verdrag ge sloten moet worden voor langen duur, waarin een nieuwe generatie in' Duitschland kan opgroeien. Er zijn reeds thans vol doende aanwijzingen, die er op duiden, dat de val van het Hitlerisme niet het einde van het Pruisische nationalisme heeft beteekend. Om deze verderfelijke menta liteit uit te roeien bestaat naar het oordeel der Nederlandsehe regee ring geen beter middel, dan den Duitschers de zekerheid te geven, dat iedere hernieuwde poging tot agressie in welken vorm ook, zal stuiten op den onmiddellijken weerstand van de rechtstreeks daarbij betrokken mogendheden, die hun gemeenschappelijk doel in een voor langen duur gesloten verdrag scherp hebben omlijnd. Verder zegt de regeering o.m. het op prijs te stellen, te verne men, of haar meening juist is, dat naast de groote mogendheden, alle andere geallieerde Duitsche nabuurstaten, desgewenscht zullen kunnen toetreden tot het verdrag, de demilitariseering en ontwape ning van Duitschland beoogende. Cultureele en geestelijke aspecten. Ernstige zorg vervult de Ne derlandsehe regeering, als zij zich rekenschap geeft van het geeste lijk, zedelijk en cultureel verwor dingsproces in Duitschland, dat na 1866 steeds sneller voort schreed en sedert 1933 in het na- tionaal-socialisme zijn duivelsche consequentie bereikte. In venband hiermede wordt o.m. gevraagd, dat bepaalde ge deelten van West-Duitschland, in het bijzonder die, welke door volksaard, historisch-cultureele banden en streektaal aan Neder land verwant zijn, voor zoover het leiding bij het cultureel en paedagogisch 'herstel aangaat uiteraard onder toezicht van de centrale c.q. inter-geallieerde or ganen toevertrouwd worden aan de zorg van Nederland. Op deze wijze kan een belangrijke bijdrage geleverd worden voor het herstel van de persoonlijke contacten, waaraan een wereld, die naar vrede snakt, dringend be hoefte heeft. „d« slaaf der Eubiothiek (Ge zondheidsleer)" opgevoerd.. Een stuk dat vele malen de aanwezi gen hartelijk deed lachen. Tot slot werd nog een Zuidzeetoo- neeltje geïmproviseerd met Ha- waian-liedjes. Door den heer Van Hove werd nog een kort slot woord gesproken, terwijl met den Avondzang den avond werd ge ëindigd. GOES. Plechtige afkondiging. Klokslag half drie verschenen gistermiddag op de pui van het stadhuis de burgemeester en de gemeente-secretaris voor de nog altijd voorgeschreven „plechtige afkondiging" van de Grondwets- nerziening. De „plechtigheid" trok weinig belangstelling. De afkondiging geschiedde bij monde van den heer Ballegoyen de Jong, nauwelijks opgemerkt door enkele voorbijgangers, die niet zullen hebben begrepen wat er eigenlijk aan de hand was. Er is misschien een tijd ge weest, dat een dergelijke afkon diging zin had. Maar die tijd is zeker voorbij. Zonder eenig be zwaar kan de „plechtige" afkondi ging, die niets plechtigs heeft en die als afkondiging geen zin heeft, op plechtige wijze worden afgeschaft. OOSTKAPELLE. Maandagavond (had alhier de jaarvergadering plaats van het varkensfonds „Helpt Elkander'. Na opening door den voorzitter A. Bimmel werden de jaarver slagen van secr. en penningm. ge geven waaruit bleek, dat de ver een. momenteel 98 leden telt. Bij de bestuursverkiezing wer den dhr A. Bimmel en S. Roelse herkozen. In de plaats van G. de Visser Jr werd gekozen L. de Kam Az. Tot bode der vereeni- ging werd benoemd F. Boone en tot hulp bij het inenten dhr P. Wijckhuis. Besloten werd nog alle varkens in te laten enten, ter wijl bij weigering door de hou ders, geen vergoeding betaald aal worden. VROUWENPOLDER. Onder voorzitterschap van dhr J. Louwerse kwam het „Varkens fonds" alhier Maandagavond ln Jaarvergadering byeen. De pen ningmeester sloot zyn boekjaar met een batig saldo. Als be stuurslid werd dhr J. Louwerse Pz, herkozen. De bode werd we derom herbenoemd en kreeg ver hooging. De bestaande spekpry- zen zullen gehandhaafd biyven. Het „Vleeschfonds" alhier kwam Maandagmiddag ln Jaar vergadering byeen onder voorzit terschap van dhr S. de Visser. Was het aantal koelen vorig Jaar 85 nu is het reeds gestegen tot 183; nog een 100-tal en het oude peil ls weer 'bereikt. Als bestuurs lid werd met algem. stemmen herkozen dhr N. Mesu, terwyi de bode wederom herbenoemd werd. De penningmeester, dhr W. Dek ker, gaf een overzicht van het afgeloopen Jaar ln dichtvorm. RENESSE. Het wachtlokaal voor de auto busdiensten beschikbaar gesteld door de gemeente Renesse, zal voortaan alleen dienat doen voor autobusdiensten in de richting Zierikzee, dus niet meer voor de richting Haam stedeBurgh. Met ingang van heden is ook onze redactie te Middelburg telefonisch te bereiken en wel onder No. 2347. Kerk en Zending. Ned Herv. Kerk. Beroepen te Vollenhove, G. H. J. Marsman te Bruinisse; te Corkum, E. P. Borgman te Westzaan; te Leeuwarden, C. D. Moulijn te Maastricht; te Brielle, A. G. H. Kroneman te Westervoort. Aangenomen naar Valburg Homoet, S. Goverts te Berg- schenhoek; naar Stavoren, B. J. Riemersma, cand. te Grijpskerk (Gr.), die bedankte voor Mar ken, Dantumawoude en Slo ten; als pred. met bijz. opdracht van Kerk en Israël, J. H. Grolle te Utrecht'. Bedankt voor Hantum, J. Scholten te Middelstum; voor Veenendaal (4e pred.pl.), J. H. Cirkel te Genemuiden; voor Maurik en Willemsstad, G. v. d. Meulen te Uitwijk. Geref. Kerken. Beroepen te Rotterdam- Delfshaven, G. Toornvliet te Groningen. Aangenomen naar Halhrn, C. Glaubitz te Warns. Bedankt voor Naaldwijk, C. L. Ruben te Zevenhoven. Chr. Geref, Kerk. Bedankt voor Midwolda, A. Gruppen te Elburg. Afscheid Ds Nioolai. In de geheel gevulde Ned. Herv. Kerk te Domburg nam ds F. G. H. Nicolaï Zondagmid dag na een ambtsbediening van ruim 10 jaren afscheid van de gemeente met de woorden van Op. 22 vs 11 en 12. Na de predikatie richtte de voorganger in dankbaarheid en aangename herinnering bet woord tot de ambtsbroeders uit den ring Veere, tot ds Don uit Middel burg, tot den consulent ds Elzen- ga uit Aagtekerke, den Kerke- raad, de kerkvoogdij en de no tabelen, Spreker memoreerde de diensten der oud-kerkvoogden W. Maljaars en P Louws, den orga nist, den koster cn den stokman, den op I Nov. 1944 omgekomen koster L. Bastiaanse. Hij wekte zijn catechisanten cn de jonge lidmaten op tot bestendige samen komst, waarna enkele woorden gesproken werden tot Zr Traas. „Er wordt overal en ook hier veel geklaagd, maar over uw werk wordt nooit geklaagd" ver nam de zuster. Ds Nicolaï heeft ondervonden, dat door rouw en beproeving de banden met zijn ge meente zeer sterk geworden zijn. De gemeente zong den predi kant en zijn gezin de woorden van gez. 94 toe. Afscheid Ds van Burgeler. In verband met het vertrek van Ds v. Burgeier naar de Herv. Kerk te Waalwyk, nam de pre dikant Zondagmiddag afscheid van zyn gemeente te Driewegen- Ovezande. Ds v. Burgeier predik te naar aanleiding van Handelin gen 8 39b, waarna hy zich met woorden van dank richtte tot de ambtsdragers van beide kerken, de predikanten uit den ring Borssele, de burgemeesters der beide plaatsen en tot de gemeen ten. Door belde burgemeesters, de president-kerkvoogden, het hoofd der Chr. School te Ovezande en door Ds Heymans werd de schel dende leeraar toegesproken, waarna de gemeente hem Ps. 121 vers 4 toezong. Emeritaat. Aan Ds P. C. von Stein Cal- lenfels geb. te St. Laurens, die o.a. de Ned. Herv. gemeente te Nleuwland diende, ls tegen 1 Mei a.s. eervol emeritaat verleend. Zal Ds Bik zijn ambt neerleggen? Zondag heeft Ds B. E. J. Bik, pred. by de Herst. Evang. Luth. Gem. te Amsterdam medegedeeld, dat hy ln ernstige overweging heeft genomen het predikambt ln de Herst. Evang. Luth. Kerk neer te leggen. Naar „Trouw" vernam, over weegt Ds Bik dezen stap te doen, gezien de moeilijkheden, die hij ondervindt ln verband met de be sprekingen over een eventueele fusie met de Evang. Luth. Kerk. Ds Bik, die zeer tegen deze fusie gekant is, omdat er in de Evang. Luth. Kerk ook vryzinnlge pre dikanten zyn, zou uit het kerk verband willen treden, omdat er een strooming is, die deze fusie wil forceeren. voedsel, vooral graa», van Zuid- Amerika heeft gekocht, zal dit geheele quantum onder lee- ningsvoorwaarden ter beschik king stellen aan de Italiaansche regeering. De Paus heeft ook 28000 ton tarwe, van Argenti nië ton geschenke ontvangen, aan Italië gegeven. De K.L.M. heeft 62 jonge Canadeesche piloten aangezocht om in haar dienst te treden. Voor het grootste deel zijn het oud-oorlogsvliegers. SCHEEPVAART. BERICHTEN. Gepasseerd naar Antwerpen op 14 Jan. m.s. Oranjefontein van Amsterdam. Op 13 Jan. gepasseerd van Antwerpen m.s. Jan Steen naar Rotterdam. Op 14 Jan. m.s. Venus naar Amsterdam. Op 14 Jan. te Vlissingen aan gekomen m.s. Nyenburgh van Harwich. Op 13 Jan, van Vlissingen vertrokken m.s. Beta naar Ham burg. SCHOENEN VOOR AANSTAANDE MOEDERS Het C.D.K. deelt mede, dat in den vervolge de verstrekking van een schoenenbon aan a,s. moeders als een extra verstrekking zal gelden. Dit wil dus zeggen, dat i a.s. moeders zoowel 24 weken voor den vermocdelijken datum der bevalling als bij de aanwijzing van het eindcijfer van hun twee de distributiestamkaart voor een schoenenbon in aanmerking ko men. Deze regeling zal worden toe gepast met terugwerkende kracht tot 1 April 1946. Alle vrouwe lijke personen, van wie een attest voor het verkrijgen van extra rantsoenen ais a.s. of jonge moeder bij den distributiedienst in behandeling is, en sedert 1 Ja nuari 1945 niet meer dan één sohoenenbon hebben ontvangen, zullen bij de eerstvolgende ver strekking van een ransoenkaartje voor extra levensmiddelen alsnog een schoenenbon ontvangen. Koilentrein door Duitschers geplunderd. Een kolentrein, bestemd voor Nederland, is nabij de grens, tus schen Gronau en Glanerbrug door Duitschersaangevallen, die een hoeveelheid kolen van de wagons haalden. In verband met de hel ling van het terrein moeten do treinen ter plaatse langzaam rij den, zoodat het vrij eenvoudig is de wagons te beklimmen. Offic. Publicaties Hinderwet. B. en W. van Vlissingen, gelet op art. 8 der Hinderwet, brengen ter openbare kennis, dat by hun besluit van 13 Jan. 1947 aan de N.V. Bataafsche Import My. te 's-Gravenhage op de oaarby gestelde voorwaarden vergun ning ls verleend tot het oprich ten van een benzlne-installatie met een ondergrondseh reservoir en een bovengrondsohe aftapln- richting by het perceel, kada straal bekend gemeente Vlissin gen, Sectie A No. 3034, plaatse- ïyk gemerkt Scheldestraat No, 64. Oost- en West-Souburg. Op 16 Jan. a.s., des voormid dags van 912 en des namiddags van 24 uur zal er een na-uit reiking plaats vinden van brand- stoffeiïbonnen voor het droogsto ken, ten gemeente'hulze, afdee- ling Woningdienst. KKUIMbL 1 I ES Op 22 Jan. begint te Rome een proces tegen 8 Italianen, die be schuldigd worden van medeplich tigheid aan den moord op Gia- como Matteotti, Italiaansch socia listisch parlementslid ten tijde van de opkomst van Mussolini. Een Duitsche vrouwelijke arts en een verpleegster zijn te Berlijn terecht gesteld wegens het „om eigen bestwil" vermoorden van honderden patiënten tijdens den oorlog. Een Londensche firma heeft een „plastic" aan de markt ge bracht, dat niet barst en niet aan weersinvloeden onderhevig is. Men wil er damesschoenen van vervaardigen, die nog geen anderhalf ons zullen wegen. Bij een aanval van de politie te Rangoon om 500 demon stranten met roode vlaggen, uit een te jagen, werden 30 perso nen onder wie 4 vrouwen ern stig gewond. De gearresteerde mannen gingen in het hospitaal in hanger-staking. De Pauselijke hulpmissie, die onlangs meer dan 71.000 ton FINANC. BERICHTEN, medegedeeld door Incasso-Bank N.V, te Goes. Amsterdamsche Effecten handel. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat de koersstijging, waar over wij in ons vorig overzicht schreven, vandaag verderen voortgang zou vinden. Tegen het scheiden van de markt ech ter kwam er meer aanbod in de markt met het gevolg, dat voor de meeste afdeelingen koersver liezen vielen te registreeren. De omzetten bleven bij dit al van beperkten omvang. Aand. Kon. Olie, die aanvan kelijk op 370 pet. (v.k. 369) werden geadviseerd, daalden per saldi tot 361 pet. Voorts liep de koers der recepissen idem van 367 tot 360% terug. Ook gew. aand. Dordtsche Olie waren flauw van toon en daalden met ruim 6 punten tot 316 pet De prefs idem echter behoefden slechts 2 punten prijs te geven bij een koers van 348 pet. Claims Kon. Olie brachten eveneens minder op, n.l. f 710 (f 716) en idem Dordtsche Olie f 320 (f 328). Bij de suikers waren de nadee- i lige verschillen van meer be- perkten omvang. Aand. H.V.A. noteerden 205 (207), Java Cul tuur 101 (105) en Nisu 114 (115). Aand. Ver. Vorstenlanden gol den onveranderd 48% pet. Tabakken bleven goed op prijs. Deli Batavia Mij, en Deli My. noteerde» onveranderd 116 en 154 ea benemoah 122 (121%), By de ruboer» moest het hootdfonds Amsterdam Rubber 4 punten in koers prijsgeven by een noteering van 145 pet. Aand. Jbandar Rubber golden 95 (9/ b), Dek Bat, Rubber 94 (95), Lampong Sumatra Rybbej 47 (34%j, Oost Java Rubber 71 (70), Serbadjadi 70 (71), Suma tra Rubber 115 b (116%) en Vico 90 b—94 1 (yj b). Scheepvaarten waren even eens zwak van toon. Holland Amerika Lyn 155 (157%), ja- panlyn 124% (12b), Kon. Boot 175 (17b), Pakketten 152 (153), Scheepv. Urne -42 (144%), Rott. Lioyd 140 (144) en Stoomv. My. Nederand 156 (160), By de actieve industrieelen was de stemming verdeeld, nooger genoteerd waren: Phi lips 528% (324%), Ned. Ford 353 (350) en van Ëerkel 125% (122). Lager waren: Aku 145 (148%) en eert. Calvé lob (167). Gevoelig lager noteerden: Gert. Leverbros 24755 (255) en Fok ker 243 (250). Bij de meeste minder cou rante industrieelen beliepen de meeste koersafwijkingen slechts enkele procenten. Verschillen van meer beteekeni» troffen wij aan bij gew. aand. v. d. Bergh 265 (260), van Gelder Papier 130 (135) en Wyers 150 (154). Electro Zuur noteerde 188 (190), Heineken 250 (252), HoU. Mee, 135 (134), Kon. Papier, HoU. Beton en Wilton onveranderd 189, 285 en 176. Kon. Zout 375 (378). Rott. Droogdok 290 (291), Werkspoor 152 (150), en Vre- destein 127 Ji (126). Claims Kon. Papier verwisselden vandaag van eigenaar op f 27.75 (f 27) en idem Leverbros op f 221 (f 222). Bankaandeelen waren hooger voor Incasso-Bank 142)4 (140), Rott. Bankvereen. 147 (144), Herstelbanken 103% (103%), HoU. Disc. Mij. 113 (112H) en ree. idem 110 (109%), aand. HoU. Bank Unie 170)4 (170) en eert. idem 169% (168%). Een speciale vermelding verdienen nog aand. Kol. Bank, die van 85 tot 88% pet. konden notee- ren en eert. Handel Mij. welke van 109% tot 115 pot. in koers stegen. Aand. Amst. Bank wa ren Yi punt lager bij 136 pet. De staatsfondsenmarkt gaf een weinig veranderd beeld te zien. De 4 pet. Nederland 1940 noteerden onveranderd 99Vj evenals de 3% pet. Nederland 1941/43 99-7/16-%. De 3 pet. Nederland 1937 was 1/16 pet. la ger bij een noteering van 100-3/16 pet. Daarentegen was de 3-3% pot. Nederland 1938 1/16 pet. hooger bij een koer» van 101 pet. Voorts waren de 3 pet. Indië 1937 pot. hoo ger met 96%. Van de gemeen- teleeningen steeg de koers der 3% pet. Amsterdam 1937 van 102Y tot 102% pet., terwijl de 3% pet. Rotterdam 1937 onver anderd 102 pet. noteerde. Part. Bew. Bel. Nederland 514 (511), Binnenland 1/1 f 206 (204) 1/5 f 1030 (1020) en Overzee f 785 (f 780). Spaarcertificaten onveranderd 101 pet. Wat brenyt dn radio 7 Donderdag 16 Januari. HILVERSUM I, 301,5 m.: 7.00 Nieuws7.15 Gymn.7.30 Gebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk den dag; 9.00 Concert; 10.00 Leger des Heils; 10.15 Morgen dienst; 11.00 De Zonnebloem; 11.45 Fam. ber. uit Indië; 13.00 Nieuws; 14.00 Sextet; 14.40 Voor de vrouw; 15.00 Stafmu- riekcorps16.00 Bijbellezing 16.45 Piano; 18.00 Koor; 18.30 Ned. Strijdkr.19.00 Nieuws: 19.45 Reg. Voorl. dienst; 20.00 Nieuws20.08 „Sterrenregen" 21.30 België; 22.00 Nieuws; 22.45 Overdenking; 23.00 Ned. muziek; 23.30 Concert. HILVERSUM II, 415,5 en 218 m.7.00 Nieuws; 8.00 Nieuws; 9.15 Morgenwijding; 9.50 Arb. vitaminen; 11.00 Ensemble; 12.00 Trio; 13.00 Nieuws; 14.00 De vrouw; 14.20 Duetten; 15.00 Voor zieken en gezonden; 15.20 Reprises17.00 Kaleidoscoop 17.50 Rijk over zee; 18.45 Sport- praatje; 19.15 Causerie; 20.00 Concert; 21.30 Hoorspel; 22.15 Orgel; 22.45 Onze visscherij 23.00 Nieuws; 23.30 „Hoogste tijd". 187. AVONTUREN VAN SJAKIE EN SIENTJE SNATER, WERELDREIZIGERS. Weldra heeft het uur van afscheid nu geslagen. Oom en tante Snebbe en alle nichtjes en neefjes brengen de wereldreizigers naar het vliegveld. Oom Samuël houdt nog een roerende toespraak en tante drukt haar neefje en nichtje nog eens hartelijk aan haar boezem. Maar de piloot komt waarschuwen, dat alle reizigers onmiddellijk in moeten stappen en tante moet du» wel ophouden met het groeten mee geven aan de hele familie en alle kennissen. Daar verheft het vliegtuig zich in de lucht en wendt zich met een sierlijke zwaai naar het Noorden. Oom en tante wuiven en Sjakie cn Sientje wuiven uit alle macht terug. Ze hebben toch wel een heel prettige tijd gehad in Modder- rivier.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 3