Vrouwelijke beul staat terecht Jonge boeren naar andere landbouw-gebieden. Het optreden van onze tioepen in Indië. De kolenscbaarste in Duitschland. LAATSTE BERICHTEN. De besprekingen over Duitschland. Avontuur in Oud-China. 31 De DuitsGiie kolen- uitvoer. Mogelijkheid tot het opdoen van ervaringen. Levenslange gevangenis straf geëischt. De „W"-brigade door de inland- sche bevolking gehuldigd. FEUILLETON. Er zijn «er veel Jonge boeren, die reed# enkele jaren zoeken naar een geschikt bedrijf om zich te vestigen en zoo mogelijk een gezin te stichten. Volgens schattingen van deskundigen zou dit aantal de 40.000 overschrijden. De kans, dat in eigen land in de naaste toekomst zoo veel bedrijven vrij komen, dat een behoorlijk percentage dezer adspirant-boeren zou kunnen worden geholpen, moet uitgesloten worden geacht. Hierbij komt de vraag naar voren of voor den jongen boer niet veel meer kan worden ge daan dan thans het geval is. Hoe- velen zijn er niet, die het bedrijf in eigen omgeving goed kennen, tevens een goede theoretische landfoouwopleiding genoten, doch nooit intensief in aanraking kwa men met den landbouw in andere deelen van ons land. Juist hier liggen voor den jongen boer zeer groote mogelijkheden, aldus deelt het ministerie van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening ons mede. Verplaatsing van jonge boeren buiten hun eigenlijke woonplaats beteekent voor velen de eerste stap om te wennen aan een om geving buiten de geboortestreek en tevens 'n mogelijkheid tot het opdoen van ervaringen, welke voor een deel geheel nieuw en toch uiterst belangrijk zijn. Het verruimt den blik en zal ihet in richt brengen, dat de groote ver scheidenheid in handgereedschap, grbeidsmethodea en landbouw werktuigen, lang niet altijd ver antwoord zijn. He jonge boer uit het weide-getbied krijgt hierdoor een prachtige kans zich de hoofd zaken van den akkerbouw in Ne derland eigen te maken. De jonge boer van de lichte gronden, die vaak niet de gelegenheid krijgt om met groote landbouwmachines te werken of de verdeeling van gewassen in de practijk mee te maken, kan zich hierdoor in het moderne Nederlandsche akker- bouwbedrijf, eventueel selectie- bedrijf, verder bekwamen. Het spreekt vanzelf, dat hier naar twee kanten moet worden geselecteerd. Eenerzijds dienen de boerenzoons, die voor plaatsing in een ander landbouwgebied van ons land in aanmerking wensohen te komen, geschikt te zijn en zich te willen verbinden voor een vol seizoen. Anderzijds moeten waar borgen aanwezig zijn, dat op de bedrijven een zoodanige selectie wondt toegepast, dat alleen in aanmerking komen de 'boeren, die bereid en in staat zijn om deze bij uitstek collegiale taak, n.l. het bekwamen van een jongen boer voor zijn toekomstige positie, tot een goed einde te brengen. Het Bureau Oostvoorziening van het ministerie van Landbouw heeft hiemee een bescheiden be gin gemaakt. De resultaten, welke werden bereikt zijn vooral kwa litatief zeer goed. Het is de be doeling van dit Bureau om op korten termijn ermee verder te gaan. Hierover is contact opge nomen met de Stichting voor den landbouw. Reeds in Maart a.s. zouden de eerste groepen boerenzoons (wer kend-volontairs) worden ge plaatst. Allen worden geplaatst bij geestverwanten. Zoo mogelijk komt op elk bedrijf hoogstens één volontair, waardoor de boer, die het meestal tooh al druk genoeg heeft, niet al te veel tijd voor de opleiding van een werkend-volon tair beschikbaar heeft te .stellen. De werkend-volontair moet be reid zijn alle voorkomende werk zaamheden te verrichten, waar voor hij een billijke vergoeding ontvangt. De boer brengt in het werk een zoodanige variatie, dat veel geleerd kan worden, terwijl ook buiten het werk een goed con tact dient te bestaan, als gevolg waarvan de werkend-volontair eenig inzicht krijgt in de bedrijfs leiding. Uiteraard worden de mo gelijkheden hier ten zeerste beïn vloed door de capaciteiten van den jongen boer. Er liggen groote mogelijk heden voor hen, die later boer zullen worden op het bedrijf van hun vader of elders in hun geboortestreek. Voor den adspirant-emi- grant, die vaak vrij eenzijdig opgeleid is en bij wien soms een gedegen practische land- bouwopleiding te eenenmale ontbreekt, is dit een unieke gelegenheid om zich te be kwamen voor zijn toekom stige taak. Voor allen geldt, dat het zeer nuttig is een eerste klas akker- bouwbedrijf gedurende één of meer seizoenen flink aan te pak ken. De organisaties van landbou wers en jonge boeren, alsmede de landbouwscholen, worden hierbij ingeschakeld. Daardoor wordt het mogelijk om bij voldoende deel name in sommige gebieden groepsgewijze een beperkt aantal ontwikkelingsnwddagen en ex cursies te organiseeren. De jongens kunnen deze prac- tijkschool doormaken, zonder dat dit hun of hun ouders geld be hoeft te kosten. Integendeel, wan neer zij bun best doen bestaat de mogelijkheid, dat zij aan het eind van het seizoen een belangrijk be drag aan geld hebben overge spaard. Inlichtingen kunnen liefst via de organisaties worden ver kregen bij de inspecteurs voor den oogst Maandagavond werd door de Britsche autoriteiten te Herford in de Britsche zóne van Duitsch land bekend gemaakt, dat, tenge volge van de afsluiting van elec- triciteit in een aantal plaatsen, thans ongeveer 17.000 Duitschers zonder werk zijn. Te Hamburg werden de laatste twee dagen 118 personen gear resteerd wegens diefstal van ko len. Het militaire bestuur maakte bekend, dat voor d-it soort dief stallen zwaardere straffen zullen worden gegeven. Naar schatting zullen de kolen- voorraden van Hamburg nog slechts voor drie dagen toereikend zijn. VERLENGING AANMELDINGSTERMIJN VAN EFFECTEN. Volgens beschikking van den minister van Financiën, d.d. 9 Januari 1947, is de termijn, volgens welke aan de verplichting tot aanmel ding van effecten moet wor den voldaan, verlengd tot 1 Februari 1947. De afdeeling effectenregistratie is gerech tigd namens het ministerie van Financiën mede te dee- len, dat deze verlenging on herroepelijk de laatste is. Prins Bernhard Inspecteur- Generaal Koninklijke Marine Bij K.B. is benoemd tot inspec teur-generaal der Koninklijke Marine de vice-admiraal Z. K. H, Prins Bernhard' der Nederlanden. De Fransohe Assemblee. Vincent Auriol is gekozen tot voorzitter van de Fransohe Natio nale Assemblee. Stoomschip gestrand. Gistermiddag om ongeveer half vijf is In den mond van de Wes- terschelde, bij boel N.F. no. 11 een onbekend stoomschip ge strand. De sleepboot Blankenlburgh is inmiddels ter assistentie uitgeva ren. De raad d#r Fransohe republiek. Het lid der Mouvement Republi can Populaire (Vooruistr, Kath.) Champetier de Ribes Is tot voor zitter van den raad der republiek vin Frankrijk gekozen. Veerdienst Tholen thans vrij normaal. Hoewel het ijs in de Eendracht nog niet geheel is verdwenen, is thans de veerdienst bij Tholen weer vrij geregeld in gebruik. Het provisorische voetpad over de montagebrug is echter nog steeds vrij toegankelijk voor het publiek. Ook het overzetveer Oud-VossemeerNieuw-Vosse- meer heeft den dienst hervat. De tabaksvoorziening. In een persconferentie heeft minister Huijsmans verklaard, dat in het midden van 1947 de situatie van dien aaTd zal zijn, dat de tabakBrantsoenen voor si garen, sigaretten en kerftabak zullen worden verdubbeld. Dit geldt echter uitsluitend voor de tahakskaarten voor mannen. Van nu af aan tot Juli a.s. zullen overgangsrantsoenen worden ver strekt. Tot zjjn spijt kon de mi nister geen toezeggingen doen ten aanzien van de versnaperings- kaarten. De steenkoolvoorziening. Inzake de kolenpositio verklaar de de minister, dat de 12 in uit zicht gestelde oonheden voor huis brand gedurende dit winterseizoen In ieder geval ter beschikking worden gesteld. DE BILT ZEGT: Zeer zaoht. Weersverwachting geldig tot Woensdagavond. Meest krachtige Zuid-Weste lijke wind. Zwaar bewolkt met nu en dan eenlge lichte regen of motregen. Zeer zacht. BESTRIJDING RATTEN EN MUIZEN. De ratten- en muizenplaag, waarover thans veel geklaagd wordt, is in sommige deelen van ons land zeer ernstig, Aan onze land- ca tuinbouwgewassen, voed selvoorraden, als granen, aardap pels, peulvruchten ïis zaaizaden wordï, speciaal doer fatten om- YMtgnjke vehadc toegebfachl. Daarbij komt dan nog de vernic» lang aan emballage, graanzakken enz. woonhuizen en schuren Voor normale jaren wordt de schade door genoemde knaagdie ren veroorzaakt, geschat op'20 a 30 millioen gulden. Thans liggen deze cijfers ongetwijfeld veel hooger. Als oorzaak dezer ongewensoh- te toename moet worden gewezen op den oorlog. De rattenbestrij ding was toen door de omstandig heden veel minder intensief dan gewoonlijk, terwijl in de door evacuatie verlaten gebieden het ongedierte vrij spel had en zich dus onbedreigd aanzienlijk ver meerderde. De Betuwe, Noord-Limburg en Zeeuwsch-Vlaanderen hebben wel het ergst van deze plaag te lijden. De bestrijding der plaag geschiedt door den planten- ziektenkundigen dienst in samen werking met het Centraal Bureau ter bestrijding van ratten en mui zen. De Plantenziektenkundige dienst onderneemt vooral streek- acties, die het groote voordeel bieden, dat de ratten huis aan huis worden bestreden. Als gebieden waar in samenwerking met de plaatselijke autoriteiten of land- bouwmaatschappijen de bestrij ding wordt voorbereid zijn te noe men de Wieringermeer, de Beem- ster, het eiland Tholen, de Hoek- sche Waard, Midden- en Noord Limburg, waar speciaal de bruine rat voorkomt. In Oost-Noord Brabant is onlangs in 38 gemeen ten de daar inheemsche zwarte rat met succes bestreden. Als bestrijdingsmiddel maakt men, waar het de bruine Zullen Duitsche deskun digen gehoord worden? In Duitsche politieks en offi- cieele kringen te Berlijn is men hoopvol gestemd, dat minstens twee en mogelijk drie der groote mogendheden gunstig zullen staan tegenover den wensoh, dat Duit sche deskundigen door de vier mi nisters van Buitenlandsche Zaken of hun adviseurs zullen worden gehoord. Er zijn nog geen officieele Duitsche stappen te dien einde gedaan, maar reeds wordt ver klaard, dat vertegenwoordigers van twee der vier groote mogend heden geneigd zijn de vraag, of de Duitschers vóór de definitieve regeling van bepaalde kwesties zullen worden gehoord, in posi tieven zin te beschouwen. De Sovjet-opperbevelhebber in Duitschland, heeft het Duitsche voorstel zoowel met Duitschers als met een aantal hooge gealli eerde bezettingsautoriteiten offi cieus besproken. De politieke ad viseur van den Amerikaanschen militairen gouverneur in Duitsch land zou over het hooren van Duitsche deskundigen ernstig den ken. Te Berlijn zijn bij een razzia ongeveer 500 personen gearres teerd, die geen identiteitskaar ten bij zich hadden. Onder hen zijn vele, die door de politie warden gezocht. rat en de woelrat betreft, ge bruik van scilla-praeparaten. Zij worden als pasta of vloeistof op brood uitgestreken. Deze praepa- raten hebben de voorkeur, omdat zij onschadelijk zijn voor andere dieren. Voor bestrijding van de zwarte rat bezigt men vergiften, als zinkphosphyde of tballium- praeparaten. Een van ide fanatieke S.S.-be- waaksters van het concentratie kamp Vught, de thans 31-jarige Suzy Arts uit Amsterdam, stond, Maandag met een gezicht waarop nauwelijks eenig spoor van emotie viel te bekennen in de beklaagden bank van het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam. Oorspronkelijk was zij in het concentratiekamp in dienst ge treden bij de post-censuur. Voor opleiding als „aufseherin" ging zij naar Ravensbrück en toen zij van dit oorti terugkeerde was practisch alle menschelijkheid uit haar verdwenen. Waar zij maar de gelegenheid kreeg, aldus de in houd der getuigenverklaringen, sloeg zij de gevangenen, liet ze uren in regen en koude op appels en strafappels staan en sloeg pan netjes melk, bestemd voor zwan gere vrouwen van de kachel. Roode Kruis-pakketten waren zelfs niet veilig voor haar en vóór ide pakjes dé gevangenen bereikten, was het grootste deel reeds in haar handen en in die van anderen verdwenen. Op een vraag van den president, Mr van Schaeck Mathon, of zij als verpleegster niet geroerd was over den verschrikkelijken toe stand in Vught en Ravensbrück, bleef zij het antwoord schuldig. De vrouwelijke gevangenen van Vugiht waarschuwden nieuw aan- gekomenen voor haar „pas op voor Suzy, zij ia een canaille". Een kier getuigen verklaarde, dat Suzy vrouwen aan de haren naar zich toe trok. Op 15 Januari 1944 om 6 uur des avonds werden 75 vrouwen die verzet hadden aangeteekend tegen een maatregel van de kamp leiding, opgesloten in een bunker met afmetingen van 2x3 meter. De vrouwen werden in deze ruimte opgepakt5 naast elkaar, 15 rijen dik. Suzy aldus getuigenverkla ringen hielp met sadistisch ge- noegen mede de vrouwen op haar plaatsen te zetten. Van tevoren had zij, gezegd: „Het lachen zal jullie dezen nacht wel vergaan toen werd de deur gesloten. Den volgenden ochtend toen de cel werd geopend waren 11 vrou wen gestorven, anderen krankzin nig geworden en velen overdekt met brandwonden, veroorzaakt door het van de muren atdrui- pende salpeterzuur. Zelfs den Duitschen Dagerarts werd dit te bar en hij klaagde den kampcom mandant Grunewald in Berlijn aan. Deze kwam voor een Kriegs- gericht en werd in Schevenmgen opgesloten. in zijn requisitoir betitelde de advocaat fiscaal Mr Gelinck, Suzy Arts als een hyena, die de vrouwen in Vught heelt getrei terd, geminderd en gesard op een wijze, die zelfs een Duitscher haar met verbeterd zou hebben. Haar beestachtig optreden en het stelen van Roode Kruispakketten tellen voor haar, die verpleegster en ikinderverzorgster was, nog zwaarder. Met de aanvaarding van het „ambt van aufsehdrin heeft zij zich aldus Mr Gelinck in vreemden krijgsdienst bege ven. Men kan dit soort menscheu misschien het best vergelijken met de „grijze muizen". Ik heb er een oogenblik over gedacht hier de doodstraf te re- quireeren en wanneer het Hof deze zou uitspreken, zal ik er zeer zeker ten vollle mee accoord gaan, doch ik wil in aanmerking nemen, dat verdachte een vrouw is. Bo vendien was zij ondergeschikt aan de kampleiding. „Ik wil echter" aldus Mr Gelinck „dat zij eiken verderen dag van haar leven zal doorbrengen in dezelfde om standigheden als de vrouwen van Vught, zoodat zij zich eiken1 dag bewust zal zijn wat zij aan deze vrouwen heeft misdaan". Mr Gelinck requireerde der halve een levenslange gevangenis straf. VERKOOP „VOLKSHERSTEL- SIGARETTEN". Verwacht mag worden, dat met den verkoop van geïmporteerde z.g.n. „Yolksherstel"-sigaretten omstreeks eind Januari kan wor den begonnen, Deze sigaretten, waarvan 20 miilioen stuks of 1 milliosn pakjes ter beschikking sullen komen, worden tot een na der vast te stellen datum zonder bon verkocht tegen prijzen van f 1,20, f 1,44 en f 1,68 per pakje, verhoogd met een toeslag van f3,-. De opbrengst van dezen toeslag komt voor ongeveer 1/5 gedeelte ten goede van het Nederlandsch Volksherstel, terwijl het restee- rende deel voor nadere door de ministers van Sociale Zaken en Economische Zaken te bepalen liefdadige doeleinden bestemd zal worden. De verkoop zal via den norma len tabaksihandel geschieden. DE PRIJS VAN PETROLEUM. Sinds 11 November 1946 is de petroleumprijs in de verschillende deelen van ons land afhankelijk van de verschillen in vervoers kosten. De toen ingestelde twee zönes het Westen en het ove rige gedeelte zijn thans met een derde aangevuld, zoodat er drie prijzen zijn. Deze bedragen voor Zeeland 12% cent per liter. In de nieuwe prijzen, aldus deelt men ons van bevoegde zijde mede, is de sinds 1 Augustus 1946 opgetreden stijging in de Ameri- kaansche noteeringen tot uitdruk king gebracht. De aandacht wordt er op gevestigd dat prijsschom- melingen als deze, ook in nor male tijden voorkwamen. DE TABAKSDISTRIBUTIE. Loopt het op een eind? De aankoop van groote partijen tabak in Amerika voor onge veer 12 millioën dollar maakt het waarschijnlijk, zoo verneemt de „N. Leidsche Crt", dat de ta baksdistributie in het eerste half jaar 1947 zal kunnen worden be ëindigd.. In dit jaar verwacht men een sigarettenfalbricage te krijgen, die tusschen de 6 en 7 milliard stuks ligt. In het jaar 1939 wer den 5% milliard sigaretten ver bruikt en de vraag wordt op het oogenblik op 10 milliard geraamd, zoodat het beraamde productie schema een normaal peil vrij dicht benadert, ook als men bedenkt, dat flinke partijen import-siga retten te wachten zijn. Suiker voor bijenhouders. In verband met het slechte bijen en honingjaar 1946, zal zoo spoe dig mogelijk worden overgegaan tot de distributie van accijnsvrije suiker aan bijenhouders (voor jaarslevering 1947). Voor elk bijenvolk zal een hoe veelheid van 4 kg. gedenatureerde suiker beschikbaar worden ge steld. Postzegels voor Zwitserland. De directeur-generaal der P.T.T. maakt bekend, dat het maximum bedrag voor postwis sels naar Zwitserland is verhoogd tot 40 Zwits. francs. Postwissels uit dat land zijn toegelaten tot een maximum bedrag van 25 gulden. Blijde gebeurtenissen leidden tot arrestatie. Karei Landheer uit Amsterdam nam In 1942 dienst bij tie Waf- fen-S.S. Erg goed beviel het hem echter niet en zoodra hij i(e kans schoon zag, dook hij onder. In dien tijd werd hem echter een dochter geboren; toen hij deze ging aangeven, werd hij meteen gearresteerd en wegens desertie door een Duitsche krijgsraad ter dood veroordeeld. Voor het von nis echter ten uitvoer kon wor den gebracht, werd hij bevrijd door de Russen. Reeds einde Mei 1945 was hij in Nederland terug en nam dienst bij de,... B.S, Toen men er echter hier achter kwam, dat zijn politiek verleden niet geheel brandschoon was, werd hij ontslagen, Korten tijd later werd hem bij zijn derde vrouw een zoon geboren en bij de aangifte van dit kind werd hij wederom gearresteerd. feestmaaltijd te geven. De troe pen zullen inderdaad trotsch zijn, indien Tjiandjoer de rest van het geld1 besteedt, voor een herinne ring aan de samenwerking tus schen bevolking en troepen, die ieder het hunne er toe hebben bij gedragen om de rampspoed in deze streken om te zetten in wel vaart en vrede". „Ongetwijfeld. Mijn geëerde meester was gister zeer ont daan, toen hij vernam, dat men u na het verlaten van zijn pa leis had lastig gevallen. Hij be treurde dat ten zeerste en daar hij bang was, dat u stijfhoofdig zou blijven en hij niet in staat zou zijn, de menschen in be dwang te houden en liet zen dingshuis zou worden verbrand, heeft hij u voor uw veiligheid meegevoerd". Zonder eenig teeken van on geduld te geven, luisterde For syth naar de opeenstapeling van leugens. „Dus was het briefje, d*t ik van juffrouw Barrington kreeg, bedrog?" „Het is wel zoo goed, het een maatregel voor uw veiligheid te noemen, dokter, De deugdzame juffrouw Barrington stelde het zef voor". „Stelde juffrouw Barrington het zelf voor?" In Forsyths wijze van spre ken liet zich een lichte verwon dering hooren en terwijl hij overdacht of deze verklaring werkelijk waarheid bevatte kwam er een peinzenden blik op zijn gelaat. Dit merkte de Chinees en op zoetsappigen toon antwoordde hij„De deugdzame dame was bang, dat uw weigering u noodlottig zou worden en vervuld met zorg voor uw welvaren, als zij is, raadde zij aan, bedoeld plan te volgen en u van uw eigen dwaasheid te verlossen". Onder het spreken van den Chinees bewoog Forsyth de beenen, waardoor de kettingen, waarmee hem de voeten waren gebonden, rammelden. Hij vroeg zeer terecht! „Stelde juffrouw Barrington ook i.i mijn belang voor, dat ik gebon den zou worden?" Eenigszins in de war gebracht door deze vraag antwoordde de bediende van den mandarijn met een strak gezicht: „Neen, dat is op mijn bevel gebeurd. Als zij er van hoorde, zou het haar ten zeerste spijten, Maar het wat wat uw landslieden De Berlijnsohe correspondent van het A.N.P. seint: Het voornaamste blad van de Britsche zóne „Die Welt", dat te Hamburg verschijnt en geldt als spreekbuis van het Britsche mili taire bestuur, heeft in een hoofd artikel gepleit voor stopzetting van den Duitschen kolenuitvoer. Het blad spreekt als zijn mee ning uit, dat de controleraad het volledig stopzetten van den reeds verminderden kolenuitvoer, ten minste tijdelijk, dient mogelijk te maken. Volgens de laatste beschikbare cijfers heeft de export uit het Ruhrgebied in November 715.000 ton bedragen, waarvan 144 ton naar Oostenrijk ging en de rest naar de bevrijde landen. De uit voer naar Nederland bedroeg vol gens de laatste cijfers rond 100.000 ton per maand. noemen, een noodzakelijk kwaad, dokter. Zooals u ziet. was het voor uw eigen gezond heid noodig, dat u Yong-Foo verliet. Hadden we u niet ge bonden, dan was u ongetwijfeld losgebroken, en over 'boord ge sprongen, waardooru uw eigen ondergang tegemoet ge- loopen zou zijn, is het niet waarde dokter?" Dick Forsyth wilde daarover niet praten, maar antwoordde met een vraag: „Waarheen brengt u mij? Naar Canton?" De Chinees schudde het hoofd „Mijn zeer geachte meeste verlangt niet, dat u daarheen gaat, tenminste nu nog niet. Hij is overtuigd, dat u zoo voorin genomen zijt met zijn regee ring te Yong-Foo, dat u hem niets dan ongerief zou veroor zaken. Bovendien verlangt hij u van betere inzichten te door dringen voor hij u naar uw eigen volk laat trekken. Daar om strekt hij de gastvrijheid van zijn huis voor u uit tot de grens van de provincie, die het geluk heeft door hem bestuurd te worden". Zoo. Dus ik ben de gevangene van den mandarijn?" vroeg Uit Batavia ontvingen wij het volgend knipsel uit het daar ver schijnende blad „Het Dagblad", waaruit duidelijk blijkt, hoe het optreden van onze soldaten door de inlandsche bevolking wordt ge waardeerd. „De troepen van de „W"-Bri- gade, die ver van huis en ver van de groote steden van Java leven en werken, gaan het Kerstfeest en de jaarwisseling tegemoet. Is het wonder, dat de mannen met eenigen weemoed terugdenken aan huis, aan wat zij moeten missen aan huiselijkheid en gezelligheid? Juist nu voelen zij nog eens extra hun gemis, doch zij weten, dat zij hier hun pliöht doen en vrijheid, orde en rust brengen, overal waar zij kwamen en nog zullen komen. Deze feestdagen zouden hun al thans wat extra-gezelligheid moe ten brengen, dat hebben zij ver diend. Maar helaas, het leger kon weinig of niets extra's ter be schikking stellen. Wie schetst dus de blijde verrassing, toen namens alle bevolkingsgroepen van het stadje Tjiandjoer (Soenda- neezen, Chineezen, Arabieren en Britsch-lndiërs) een be drag van f 4300.werd aan geboden? De woordvoerder, het hoofd van het tijdelijk bestuur ter plaat se, wees er bij de aanbieding op, dat dit bedrag spontaan was bij eengebracht door alle deelen van de bevolking. Het is bedoeld als blijk van waardeering en dankbaarheid voor de bevrijding van de vlak te van Tjiandjoer en voor de cor recte houding, die de Nederland sche troepen tijdens de bezetting hebben getoond. De bevolking is dankbaar voor alles wat de Nederland sche troepen gebracht heb ben: orde, rust, welvaart, persoonlijke veiligheid, recht, voedsel en kleeding. Voorgesteld werd de helft van het bedrag te besteden voor de troepen, de helft voor het oprich ten van een blijvend gedenkteeken ter herinnering aan het zegenrijke werk van de Brigade. De brigadecommandant ver klaarde, zeer getroffen te zijn door dit spontane bewijs van me deleven en erkentelijkheid. Spre ker memoreerde, hoe het Neder landsche volk deze troepen bijna geheel vergeten is en weinig voor hen over heeft. Van zekere zijden tracht men in Nederland de meening ingang te doen vinden dat de militairen hier zijn gekomen als onderdruk kers, al9 machtsmiddel om een reactionnaire koloniale politiek te steunen. Men tracht elkaar te overtuigen, dat de inheemsche be volking niet9 liever zou zien, dan dat de Nederlanders vertrekken, om vrij te kunnen zijn onder hun eigen bewind. Uit dit spontane bewijs van me deleven blijkt echter, dat de be volking toch altijd nog wel een heel groot vertrouwen stelt in de Nederlandsche troepen. Nog steeds is, wat men ook moge beweren, de dankbaarheid groot voor de verlossing van de Japansche overheersching en de terreur van de extremistische ben den. Spr. deelde mede, dat de helft van het aangeboden bedrag be stemd zal worden om de jongens met Kerstmis een extra goeden Parlementairecommissie in Suriname aangekomen. De Nederlandsche parlementaire commissie is zondag j.i te Para maribo gearriveerd. Maandag hadden de leden der commissie een samenkomst met gouverneur Brons en met de leden der Sta ten van Suriname. De commissie is voornemens deze week een be zoek te brengen aan de bauxiet- mfjnen, de goudmijnen en de voornaamste landbouwgebieden. Op het vliegveld waren o.m. ter begroeting aanwezig de vice-voor- zitter van den Raad van Be stuur, H. J, de Vries, de gou- vernements-secretarls H. Kleine, de plaatsvervangende voorzitter van de Staten A. Smit en afge vaardigden van verschillende po litieke partijen en andere orga nisaties. Op den weg van het vliegveld naar Paramaribo werden de leden der commissie door verschillende Hindostansche organisaties met goede wenschen en bloemen be groet. In het Palace-hotel heetten de heeren A. Smit en H. J. de .Vrits de delegatie welkom in Suriname. De voorzitter der commissie, Mr J. D. Kropman, sprak in zijn antwoord de hoop uit, dat het bezoek van de commissie aan Su riname, zoowel ais van Nederland ten goede zou komen. Provincienieuws. A. D. F. VAN DER WART t Forsyth botweg. Zeg liever: zijn geëerde gast. Maar uw handen zijn weer in orde en de rijst staat op u te wachten." Meteen klapte hij in de han den. Terstond verscheen een bediende, die op een blad een volledig ontbij t binnenbracht De voorname Chinees gat üen dienaar een kort bevel, waarop deze in een apart kopje thee inschonk en op een afzonderlijk bord een keine hoeveelheid rijst deed. Vervolgens keek de eerste Forsyth aan en zcide„Ik heb al ontbeten en nu weer eten is overdaad, maar uit achting .oor een gast en in overeenstem ming met de wetten der gast vrijheid eet ik met u mee Hij wachtte niet tot Forsyth begon, maar tastte direct toe en de dokter begreep toen, dat hij zonder eenig gevaar, het voedsel nuttigen kon. Nadat hij zijn honger gestild had, nam de voorname Chinees zijn kopje thee en keek gimlachend naar zijn gedwongen gast. „Mijil geëerde meester is nauwkeurig in groote, zoowel alt in kleine dingen. Wat Ik In den ouderdom van 79 jaar Is Dinsdag te Goes overleden, de heer A. D. F. van der Wart, die Jarenlang een vooraanstaan de positie op verschillend gebied heeft ingenomen. De heer Van der Wart was jarenlang leeraar aan de Ge meentelijke H. B. S. te Goes in teekenen, en tevens direoteur van ds Ambachtsschool. In deze func tie heeft hij veel gedaan aan de totstandkoming van de Vakschool voor Meisjes. Later nam hij ont slag als directeur van de Am bachtsschool, terwijl hij zijn functie aan de R.H.B.S. bleef ver vullen, tot hem in 1931 als zoo danig in verband met zijn leef tijd en gezondheidstoestand eer vol ontslag werd verleend. De tijd van rust was toen eeh- heb gedaan, zou hij ook niet hebben geaarzeld te doen, hoe wel te veel eten iemand niet prettig bekomt." Dick Forsyth had zijn ontbijt genuttigd en dronk eveneens een kopje thee. De Chinees klapte nog eens in de handen en weer verscheen de bedien de, die de kopjes wegruimde, Een tweede bediende bracht een blaadje met sigaren en si garetten, met een klein opium pijpje en een spirituslampje. „Rookt u, waarde heer? vroeg hij glimlachend. „De opiurn is voor mij. Na zooveel rijst is dat heerlijk. Maar als u de si garen niet vertrouwt, wil ik ook wel met u meerooken", „Dank u", antwoordde For syth na een oogenblik peinzen. Was er gevaar dan zou hij het terstond bemerken. Wilde men hem dooden, dan konden zij dat doen op allerei wijze. Hij stak een sigaret aan en de Chinees deed eenige halen uit zijn pijpje, waardoor hij misschien gedurende een minuut of drie in droomen verzonken was, (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2