Memorandum van de Nederlandsche Regeering Wat gebeurt er in Indië. Provinciale financiën Ze zijn er nog! Provinciale Berichten van PROTESTANTSCH CHRISTELIJK SLAD VOOR ZEELAND Het beleid ten aanzien van Duitschland. Gisteren is het Oost Indische Kabinet geïnstalleerd. Uitgav* HoufdliuutuorGoes, L. Vorst- Btr. 70, Tol. 2438, Giro 274289 Stichting „Zoouwsch Dagblad" KantorenVlissiiigen, Walstr. 33, Tol. 108; Middelburg, Rou- aanscho ltnai 39, Tol. 2009; Neuzen Vlouawychstr, Tol. 2002 ZÊEUWSCH DAGBLAD Op en ondergang Zon en Maan, 2e JAARGANG No. 544 Abonnementsprijs ƒ3.30 por kwartaal. Hoofdredacteur; B. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT. Woensdag 15 Januari 1947 Advortontioprya 12% cont por m.m. Aan „Die Kirche" evangelisch kerkelijk weekblad te Berlijn, ontleent „In de Waagschaal" de volgende angstaanjagende bijzon derheden, die Da Aland daarin mededeelt aangaande een te Ham burg verschenen „Duitsches Rea- lismus", waarin de ongenoemde auteur oen weg wil wijzen, ter geestelijke her-oriëntatie van het Duitsche volk. De huidige ontaarding ziet de schrijver in een verkeerde gods dienstige instelling. Wij zijn ver plicht de menschen te verlossen van misleidende geloofsleeren, haar los te maken uit haar gees telijke banden. Het Christendom met zijn verouderden en belaohe- lijken God kan ons geen respect meer afdwingen. Het is een „ge- meene prestatie". De Christelijke geschiedenis „waadt in bloed", het Christendom is het grootste religieuze bedrog van de wereld geschiedenis. Het is gesticht door de „Joodsche hiërarchie" en vormt één bijdrage om de mensohheid onder heerschappij van de Joden te brengen. „De bedoelingen van het Chris tendom zijn dezelfde als die van de Marxisten, de Jezuïeten, de vrijmetselaars en de (Russissche) godloozenbewegingde ondermij ning van de staatsautoriteit, het oproepen der anarchie; de anar chie i» de bodem waarop het Jo dendom zijn wereldmacht wil op richten". In plaat» van het Christendom moet de „Duitsche religie" ko men, gericht o.a. op de zuiver heid van het bloed en (onvertaal baar) „die ewige Volkswerdung". Zoiets verschijnt in 1946 in Duitschland. „Men gelooft zijn oogen niet" schrijft Ds Aland. Inderdaad I Tot zoover „In de Waagschaal" welk blad boven dit artikel schreefZij komen terug 1 Beter zou misschien zijn: Ze z ij n er nog. Het nationaal-socialistische be wind is wel over de geheele linie verslagen, maar de nationaal-so cialistische beginselen waaraan dat bewind zijn kracht ontleende, leven nog. En niet alleen in Duitschland. Dat is erger. Temeer, omdat deze beginselen in den grond de- aelfde zijn als die waaruit het Communisme leeftde verwer ping van Godde verwerping van het koningschap van Jezus Chris tus. En nu zijn er over heel de we reld allerlei machten in de weer, om de organisatie, de machtsvor ming van hen, die uit de natio naal-socialistische beginselen le ren te belemmeren. Dat valt toe te juichen. Wij kunnen en mogen waar dat pasgeeft, dit pogen steu nen. Maar het beoogde doel zal op deze wijze niet worden bereikt. Men kan wel de tyrannen ver slaan, maar niet de tyrannie. Hier helpt alleen principieel verweer. Wat de politiek betreft, is hier slechts één middeltegen de revo lutie het Evangelie. Naar het woord van Groen, kracht zoeken in isolement, d.w.z. niet in af zondering, maar in het vasthou den aan en het beleven van de beginselen, die zijn naar Gods Woord, om daarin kracht te vin den voor de bestrijding van de duistere machten, die het leven van de volken bedreigen. Mogen dat de Prot. Chr. par tijen verstaan en alles doen wat mogelijk is om tot de vorming van één gesloten front te komen. En moge dat ook worden ver staan door de groep die in „In de Waagschaal" haar spreektrompet vindt en die door haar optreden, zij het onbedoeld de kracht van den tegenstand tegen de heillooze machten, die de wereld bedreigen, verzwakt. HET PROCES TEGEN VON PAPEN. Thans zijn de details bekend gemaakt van de aanklacht tegen von Papen, die bij het proces te Neurenberg was vrijgesproken, en die zich thans moet verantwoor den voor een zuiveringsrechtbank te Neurenberg. De belangrijkste punten zijn: 1. Het dragen van het gouden partij-insigne; 2. Het bekleeden van een belangrijke post in de Nazi-regeering; X Het geven van kuitengewonen steun aan de Nazi- regeering in politiek, economisch «o propagandistisch opzicht. Eén van de gedetailleerde be schuldigingen tegen von Papen is, dat hij zelfs voor zijn benoeming tot kanselier eind Mei 1932 heeft onderhandeld met Hitier en daar bij heeft gedaan gekregen, dat Hitier zijn regeering „tolereerde" ep voorwaarde dat de Rijksdag ontbonden zou worden en het uni formverbod voor de S.A. opge- ktvea zou worden. AMERIKAANSCH PROTEST TE WARSCHAU Het Amerikaansdhe ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft bekend gemaakt, dat de Ameri- kaansche regeering in aen nota, welke haar ambassadeur te War schau overhandigd heeft de hui dige Poolsche regeering beeft be schuldigd van „onderdrukking, dwang tn intimidatie" van de op- positie in Polen, zulke in verband met da algemeene verkiaaingen, welke op 19 Januari a.a. zullen worden gehouden. Dit ia een derde nota, waarin tegen het gedrag der Poolsche regeering wordt geprotesteerd. Verklaard wordt, dat door de voortzetting van de huidige poli tiek der Poolsche regeering ten aanzien van de verkiezingen zoo wel de letter als de geest der overeenkomsten van Jalta en Potsdam wonden geschonden, ter wijl tevens wordt betreurd, dat de politiek der Poolsche regeering door voriga nota's der Ameri- kaansche regeering aiet gewijzigd ia. DE STAKING IN DE HAVEN TE ANTWERPEN. Het werk Zondag hervat. Nadat Zaterdag de nieuwe voorstellen der werkgevers waren aangenomen is Zondag bet werk in de haven van Antwerpen her vat. Bij de stemming verklaarden 5563 arbeiders zich voor en 1063 zich tegen de hervatting van het werk. Het loon ia thans vastge steld op fr. 180 per dag. Voor de» nachtploeg i» het loon gestegen tot fr. 258 per dag; voor arbeid op Zondag wordt fr. 297 per dag betaald. De stijging der loonen bedraagt gemiddeld 22 pCt. De loonen der arbeidsters zijn in ge lijke verhouding gestegen. De diverse bijslagen voor zwa- ren, vuilen of ongezonden arbeid stijgen met 10 k 30 fr. per dag. Er is een speciale lijst van 32 producten opgesteld, welker be handeling recht op deze bijslagen geeft. De havenarbeiders zonder werk krijgen als voorheen een be drag van fr. 90 per dag uitbe taald. Waarschijnlijk zal op voor stel der regeering een commissie worden benoemd, welke de toe komstige toepassing van de be staanszekerheid zal moeten rege len. DE STRIJD IN CHINA. De Chineestihe minister van na tionale verdediging -heeft beves tigd, dat de regeeringstroepen de stad Kwan Joean, in het Noor-1 den van de provincie Kiangsoe, hebben bezet. Zij hebben contact met de garnizoenen te Haitsjou en Lien Joen Heng. De Commu nisten hebben hiermede hun laat ste belangrijks steunpunt ia het gebied van de Loenghai-spoorweg verloren. DE AMERIKAANSCHE TARIEFMUREN. In de openbare bijeenkomsten gehouden door de Amerikaansche ministeries van Buitenlandsche Zaken en Handel «n de commis sie voor de tarieven, waarbij leden van het Congres gevraagd werden hun meening te kennen te geven bleken deze leden zeer in meening te verschillen ten aanzien van de wenschelijkheid van -het verlan gen der Amerikaansche tarieven. Het doel van deze bijeenkom sten is het toestaan van „de vol ledige uiting der publieke opinie" voordat de internationale handels conferentie in April te Genève bijeenkomt. EEN VULKAAN IN WERKING. De roodgloeiende lava. die uit den vulkaan Mayon tin het cen trale gedeelte van Luzon) stroomt, dreigt duizenden woningen In het omliggende gebied te verwoesten. Vfjf dorpen zijn gisternacht ge- evacueerd. Terwijl gistermorgen de rook uit den vulkaan tot een hoogte van meer dan 4500 M. op steeg en de wouden aan den voet van den berg door een regen van gloeiende asch in lichter laaie stondfen, waren de wegen, die de uitgangen uit het bedreigde ge- I bied vormen, dicht bezet met os senwagens, die vluchtelingen en hun have naar veiliger oorden moeten vervoeren. De vulkaan is beginnen te rom melen, hetgeen gepaard gaat met luide explosies. Men is bevreesd, dat een hevige vulkanische uit barsting hierop zou kunnen vol gen. Amerikaansche marinevlleg- tulgen maken verkennlngsvluch- ten boven den berg. Een bombar dement van den krater wordt overwogen. VLIEGVELDEN IN DEN SOEDAN? Volgens het Egyptlsohe blad Al Mysrl zouden da Soedaneesche i autoriteiten overleg plegen met het Britsche ministerie van Lucht vaart over den aanleg van groote vliegvelden in verschillende ge deelten van den Soedan, in het bijzonder in de buurt van Kar- toem, welke velden door groote oorlogsvliegtulgen gebruikt zoudsn kunnen worden. Nooraohe walvlschboot vergaan. In Oslo Is bericht ontvangen, dat de „Simbra", een vaartuig behoorende by de Noorsche wal- vlschvloot, vergaan ls en dat 15 menschenlevens te betreuren zyn. De simbra had een bemanning van 16 koppen. Gistermiddag is aan de plaatsvervangende ministers van Buitenlandsche Zaken der „groote vier" te Londen overhandigd het memorandum van de Nederlandsche regeering nopens het beleid door de geallieerde mogend heden ten aanzien van Duitschland te voeren. Wij ontleenen daaraan het vol gende ALGEMEENE OPMERKINGEN. Vrede en veiligheid. 1. Het hoofddoel, dat Neder land ten aanzien van het Duitsche vraagstuk nastreeft ia; het schep pen van afdoende waarborgen ter verzekering van vrede en veilig heid eenerzijds en het scheppen van de noodzakelijk* waarborgen voor het herstel van het econo mische leven van Nederland en het herstel van de welvaart van Duitschland, voor zoover die voor de algemeene welvaart van Euro pa en van de wereld vertisaht i», anderzijds. Gemeenschappelijk beleid. 2. Voor het sluiten van een vre desverdrag met Duitschland zal het noodzakelijk zijn, dat aller eerst een gemeenschappelijk be leid worde opgesteld, dat voor alle bezettingzónes zal gelden. Bij het opstellen van dit 'beleid zullen in het bijzonder de nabuur- staten van Duitschland ten nauw ste betrokken moeten worden. Dit geldt in het bijzonder voor Ne derland, daar het Koninkrijk, voor wat zijn veiligheid en wel vaart betreft, in hooge mate af hankelijk is van de welvaart van Duitschland en de grondslagen waarop deze berust Militaire bezetting. 3. Waar het geheele grondge bied van Duitschland bezet is, be staat het gevaar, dat de Duitsche landenregelingen alsmede de te vormen centrale orgiën door de Duitschers geoordeeld zullen wor den alleen bij de gratie van de be zettingslegers te bestaan. Tenein de te bereiken, dat er een toestand ontstaat, waarbij dit gevaar ge ëlimineerd wordt en voorts ten einde de last der bezettingstekor ten zooveel mogelijk te verminde ren, zal getracht moeten worden de militaire bezetting te zijner tijd te beperken tot een aantal strategische gebieden en punten. Gedacht wordt daarbij aan ha vens, vliegvelden, verkeerscentra en eventueel industriecentra. Daardoor zullen allereerst de grenzen der bezettingszones mili tair opgeheven kunnen worden, al kan het noodzakelijk blijven voor de verantwoordelijkheid der ver schillende bezettingsautoriteiten administratief grenzen vast te stellen. De bezettingslegers kun nen dan langzamerhand getrans formeerd worden tot een militair georganiseerde politiemacht, wel ke ondergeschikt' zal moeten zijn aan de hoogste civiele bezettings autoriteiten. Bestaanszekerheid. 4. Een vredesverhouding met Duitschland zal eerst mogelijk worden, indien een minimum aan economische en sociale bestaans zekerheid aan de Duitsche bevol king kan worden gewaarborgd. Hoezeer de moeilijkheden in Duitschland in de eerste en voor naamste plaats aan de vroegere machthebbers zijn toe te schrij ven, er bestaat in toenemende mate het gevaar, dat, indien er geen verbetering intreedt, de ver antwoordelijkheid daarvoor, zij het ten onrechte, op de geallieerde autoriteiten zal worden afgewen teld. Om die reden zal het noodzake lijk zijn allereerst de verantwoor delijkheid voor de voedselvoor ziening van Duitschland centraal voor bet geheele land in Duitsche handen te leggen; aanvankelijk onder scherpe geallieerde controle. Het Duitsche volk moet zien, waar hier de verantwoordelijk heid ligt. Eventueele tekorten, die door aanvoer van buiten gedekt moeten worden, moeten op gemo tiveerde wijze door de Duitschers voorgedragen worden, waarbij deskundige geallieerde autoritei ten de redelijkheid van deze ver langens zullen hebben te beoor- deelen. Het beleid op dit gebeid moet op korten termijn ook te genover de wereld openbaar ge maakt worden. Denazif icatiebeleid. 5. Van geallieerde zijde zal nauwkeurig moeten worden toege zien op het denazificatiebeleid in j Duitschland. Eeneraj.-is is dit noodig voor de toekomstige poli tieke veiligheid, doch anderzijds zal er voor gewaakt moeten wor den, dat de denazificatie geen eeuwigdurende twistappel onder de Duitschers wordt, waardoor het herstel van de politieke rust en de economische werkdadigheid kan worden belemmerd. De de nazificatie in Duitsche handen is een gevaarlijke aangelegenheid, waar objectiviteit, gezien het feit, dat vóór en gedurende den oorlog de meerderheid van het Duitsche volk uit meeloopers bestond, bij de Duitschers, die deze zaken be handelen, thans nauwelijks be staan kan. Men zal hier te slap en daar te scherp optreden, met het resultaat, dat het herstel in te sterke mate zal worden vertraagd. Naast de denazificatie staat de kwestie van de berechting der oorlogsmisdadigers, die een zui ver geallieerde zaak is, en geen nadere toelichting behoeft. Vrijheid meenirigsuiting. 6. Het herstel van de vrijheid WIJZIGING WEGC.iv plannen. Ged. Staten, van Zeeland stel len voor eemge wijzigingen aan te brengen m het provinciaal en het tertiair wegenplan. De wijzigingen betreffen het overbrengen van een nog niet verbeterd gedeelte van den weg DriewegenSteiger Bors- sele van het prov. naar het ter tiair wegenplan, terwijl dit overbrengen ook wordt voorge- gesteld voor een groot gedeelte van den weg Borssele's iiee- renhoek. Dit staat in verband met het feit, dat de aanleg plaats van den Brov. Stoom- bootdienst te Borssele als zoo danig is komen te vervallen, zoodat de ontworpen wegen op het prov wegenplan veel van hun oorspronkelijke beteekenis hebben verloren De weg 's HeerenhoekOve- zande daarentegen dient van het tertiaire wegenplan naar het provinciale te worden overgebracht. GOES. Lazing Dr Brugman*. Voor de Reuniitenvsreen. der Goesche R.H.B.S. hield Maandagavond Dr H Brugman» in het Schuttershof een lezing over het onderwerp„Europa tusschen de kolonen", na inge leid te zijn door den voorzitter der vereen, dhr C. Louwerse. Dr Brugmans toekende de schijnherleving in den weder opbouw en meende, dat een ge zond economisch leven alleen mogelijk is wanneer voor Ne derland de steunpunten Duitschland en Indonesië be houden blijven. Doch Duitsch land is een woestijn geworden en Indonesië is economisch aan het leegbloeden, evenals geheel Europa, en naar de meening van den spreker kan er dan ook gesproken worden van een Europa dat in doodsgevaar verkeert doordat het zijn over wicht in de wereld heeft ver loren. 20 pet. van de jeugd wil emi- greeren, aldus dr Brugmans, ze hebben idealen, maar kunnen er geen emplooi voor vinden Aan de eene zijde van Euro pa zag spreker Amerika en aan de andere Rusland en spreker kwam tot de conclusie, dat er voor Europa geen andere keuze bestaat dan een samengaan van de staten, zoowel praktisch als geestelijk, om zoodoende een federatief Europa te vormen. Op deze interessante beschou wing, die echter maar door weinigen werd aangehoord, volgden een groot aantal vra gen welke door Dr Brugmans beantwoord, werden. SEROOSKERKE (W.) Winteravondlezing, Op uitnoodiging van het Comité tot het organiieeren van winter avondlezingen in deze gemeente, •prak Vrijdagavond in da Gene van meeningsuiting in Duitsch land tijdens de bezetting is niet alleen gewenscht, doch ook nood zakelijk. Niet alleen, dat dit noo dig is voor het herstel van de ge zonde rechtsbeginselen, doch te vens is dit noodig om 'het element vrees zooveel mogelijk uit te scha kelen. Daartegenover dient echter gesteld te worden, dat men den Duitschers moet leeren het be lang der geallieerden te respec teeren. Daarom zullen aan de Duitschers zekere reserves ten aanzien van de geallieerden moe ten worden opgelegd, bij uitingen in hun pers of anderszins in het openbaar. Geschiedt dit niet, dan zal een eventueele openbare dis cussie over de denkbeelden der ge allieerden over de toekomst van Duitschland tot veel onverkwikke lijkheden aanleiding geven. Stel lig zal het Duitsche volk straks gelegenheid moeten hebben zich uit te spreken over een ontwerp- vredesverdrag, waarover de ge allieerden het onderling eens zijn, doch zoolang het niet zoover is, dienen in het geallieerde belang beperkingen te worden opgelegd. Structuur Duitsche volk. 7. Voor de beoordeeling van de toekomst van Duitschland is het bepaald noodzakelijk, dat er van geallieerde zijde zoo mogelijk op korten termijn voor gezorgd wordt, dat een duidelijk inzicht verkregen wordt in de structuur van de Duitsche bevolking. Hier voor is allereerst vereischt een nauwkeurige, desnoods voorloo- pige, Duitsche volkstelling. Op grond van de huidige Duitsche bevolkingspyramide en de geboor te- en sterftecijfers, zal een prog nose opgesteld moeten worden van de ontwikkeling van het Duitsche bevolkingscijfer in d* komende decennia. Welvaartsbronnen. 8. Het is gewenscht, dat zoo spoedig als zulks mogelijk is, een onderzoek wordt ingesteld naar zoowel de aanwezige Duitsche welvaartsbronnen, de vindplaat sen van grondstoffen en de pro ductiemogelijkheden daarvan, als de productiecapaciteit der be staande Duitsche bedrijven. Pu blicatie van het resultaat van een dergelijk onderzoek is gewenscht. Overwogen zal moeten worden een bedrijf stelling te houden. (Zie vervolg pagina 3). formeerde Kerk Prof. Dr G. Wisse uit Driebergen. In een korte inleiding wees de voorzitter van het Comité de heer W. N. A. van Es er op, dat zes jaren zijn verloopen sedert de laatste lezing werd gehouden. Vervolgens ver leende hij het woord aan profes sor Wisse, wiens voordracht tot titel had: „De atoombom en de komende wereldbrand". Spreker behandelde dit onderwerp, aan de hand van 2 Petrus 3 10 en 11, waarin geprofeteerd wordt van het einde der aarde. Hij wees al lereerst op de overeenstemming die valt op te merken tusschen de tegenwoordige tijd en de tijd voor den zondvloed, zooals die beschreven staat in Genesis 4. De mensch denkt het zonder God te kunnen en bouwt zich een cultuur, waarop hij steunt en waarin hij zelf in het middelpunt staat. De cultuur op zichzelf,, in den ruim- sten zin van het woord is een gave Gods, doch wanneer de mensch hierop zijn vertrouwen stelt, leidt dit aller wege tot zon de. En God blijft niet eeuwig lankmoedig. Die zonde zal leiden tot het .vreeselijk wereldgericht. Vlei U niet met de hoop, dat de uitvinding van dergel. wapenen als de atoombom de menschheid voor nieuwe oorlogen zal bewaren. In- tengendeel 1 De mensch gaat door den mensch ten gronde. Niet, dat ik wil beweren, aldus spreker, dat de wereld tengevolge van atoom-energie zal vergaan, doch de mogelijkheid bestaat hiertoe. Als een dief in de nacht zal de Heere het einde veroorzaken, op een tijdstip, dat er geen stoelen genoeg kunnen worden aange dragen voor de vredesconferen ties, en er alom gesproken zal worden van vrede en geen ge vaar. Voor de geloovigen is er echter de belofte van wereldher stel. De atoombommen, die hun enorme explositeit en vernieti gingskracht hebben bewezen, door het Keizerrijk Japan in vijf da gen tot capitulatie te dwingen, liggen, bij wijze van spreken ge reed om onze planeet uiteen tedoen spatten, doch dit zal slechts zijn om plaats te maken voor een nieu we «arde, waarop gerechtigheid woont. Spreker wees op de dure roeping van de Kerk juist in deze dagen, om te waken tegen wt- j rëldgelijkvormigheid en onder linge verdeeldheid, en het evan gelie van Jezue Christus alcan te laten'hooren. Door zijn klare uiteenzetting en gloedvol betoog wist de spreker zijn aandachtige toehoor ders van het begin tot het einde te boeien. Bij de laatste jaarwisseling bedroeg het aantal inwoners van Serooskerke (W.) 1628. Op 1 Ja- nuari 1946 was dit aantal, als ge- i volg van de evacuatie nog slechts 1250. BRUINISSE. Op 71-jarigen leeftijd over leed alhier de heer Joh. van den Berge, een vooraanstaand <i- guur in de kringen var hande laren in landbouwproducten op on» eiland, van welke organisa tie hij het voorzitterschap be kleedde, terwijl hij eveneens deel uitmaakte van het bestuur van Schuttevaer afd. Sch. Dui- veland. Tijdens de begrafenis, die onder groote belangstelling plaats vond, sprak namens de vereen. Schuttevaer dhr J. de Rijke uit Zonnemaire. Tevens sprak Ds Marsman, terwijl een familielid dankte voor de be langstelling. In de alhier gehouden ver gadering van de afd. Bruinisse van den Bond van Oorlogsge troffenen werden als bestuurs leden gekozen de heeren J D de Korte, N. J. Reinhoud, Joh Bal, C. van Waardenburg, P. L. Krepel, M. van der Velde en L. JumeleC. RENESSE. De bemalingscommissie in gesteld op 24 April 1944, welke tot taak had gronden in de ge meenten Renesse en Noord- welle, tijdens de inundatie te vrijwaren voor zout water, is in een in het hotel „Het Wa pen van Zeeland" belegde ver gadering geliquideerd. Dat de resutaten zeer gunstig geweest zijn, heeft iedereen kunnen aanschouwen. Dezer dagen vierde de afd. Renesse der V.C.J.C. haar 3e lustrum. Zaterdagavond werd hiertoe in de Kerk een bijeen komst gehouden, waar vele jon geren o.a. afgevaardigden uit Aardenburg, Oostburg, B. op Zoom en andere plaatsen aan wezig waren, evenals genoodig- den en belangstellenden. Ds Kleimnan gewaagde' in zijn openingswoord van de groote kracht die er momenteel uitgaat van het Jeugdwerk der V.C.J.C Mej. v. d Hoek droeg voor het gedicht „15 jaar"; door de dames Koeman en Houtman getoonzet. De avond werd besoten met het ieekenspel „de jeugd van Parcivai" uitgevoerd door de afdeeling V.C.J.C. van Renesse. Donderdag. Zoa op 8,42 u., onder 18,68 u, Maan op 8.-36 u., onder 12,49 u. Hoog water te Vliesingen Donderdag 18 Januari: 9,17 U. 1.30 m., 22.06 u. 1,40 m. De provincie», aldu» „D« Ne- derlandier", hebben tn het geheel van on» staatsbeste) een eigen plaat» en taak. Tusschen liet Kya eenerzij us en de gemeenten aan den anderen kant hebben ztl een belangrijk arbeidsterrein. Ve lerlei, waarvan de beteekenis bo ven het strikt plaatselijke uit gaat, zonder dat het nochtans wenschelfjk is daarvan aanstonds een rijkszaak te maken, kan aan geen anaar ozgaan beter dan aan üb provincie worden toever trouwd. Wat b.v, de provincies In den loop der jaren op het gebied van wegenaanleg en krankzinnigen- zorg hebben verricht, is van bij zondere beteekenis. De beharti ging van sociaal-hygiënische be langen ls voorts een gebied, waar zij eveneens haar sporen hebben verdiend. Men denke slechts aan de T.B.C.-bestryding en het werk in het belang van de kinder- hygiëne, waarby ook de Krute- vereenigingen een zoo groote rol spelen alsook aan den geldelijken steun voor het buitengewoon lager onderwijs. Vooral thans, nu de schade ln de bezetüngstyd aan de Volks gezondheid toegebracht, gaande weg moet worden, verholpen, is het van veel belang, dat de pro vincies juist op dit gebied haar nuttig werk kunnen voortzetten en zelfs uitbreiden. Aan d# goede wil daartoe ontbreekt het stellig niet. Een heel andere vraag ls ln- tusschen, of de provincies ook financieel in staat zijn, haar taak te dezen naar behooren te ver vuilen. Het antwoord op deze vraag moet helaas ontkennend luiden: de provincies dreigen over de geheele linie noodlijdend te worden en wel voornamelijk als gevolg van te hunnen aanzien tijdens de bezetting van Rijks wege genomen maatregelen Het ls zaak, in dezen nood toestand op korten termijn te voorzien. Het vraagstuk der pro vinciale financiën ls veel minder ingewikkeld dan dat van de ge- meente-financiën. wy verwach ten onder deze omstandigheden, dat de Ministers van Binnenland- sche Zaken en van Financiën onverwyid zullen doen wat bun hand vindt om te doen om het daarheen te leiden, dat de pro vinciate besturen tydig en in ieder geval vóór het ontwerpen hunner begrootingen voor 1848 zekerheid verkrijgen ten aanzien van de vraag, welke regeling zal worden getroffen. Een gunstig voorteeken is wel, dat de Staatscommissie-Oud voor de onderhavige aangelegenheid bijzondere belangstelling aan den dag legt. 14 Mijnwerkers zijn opgeslo ten in een schacht van een ko lenmijn te West-Calder ia Schotland door een ondergrond- schen brand. In zyn Installatie-rede heeft het Oost-Indonesische staatshoofd president Soekawati, dank ge bracht aan Dr van Mook, voor zyn wyze van beleid en de toe wijding, waarmede hy de voorbe reidingen voor het tot stand ko men van den staat Oost-Indone- sië geleid had. Hy verzocht Dr van Mook zyn erkentelijkheid voor de regeling van den nieu wen staat aan H. M. de Konin gin over te brengen. Onder het gehoor van den president bevon den zich veie burgerlyke en mili taire autoriteiten, zoals Dr van Mook, vice-admiraai Pinke, luit.- generaal 6poor, prof. Mr C. P. M. Romme en de leden van de C.O. Soekawati verklaarde voorts: „Het ls een ding om te zeggen: wy kunnen het zelf, echter een ander ding om het Inderdaad zelf »te doenl Spreker hoopte op ver deren steun van Nederland en de Nederlanders te mogen rekenen. REPUBLIKEINSCHE KABINETSVERGADERING Volgens uit Djokjakarta ont vangen berichten is ten huize van Soekarno het republlkelnsche Kabinet in verge dering byeen gekomen. Van de zitting van 3 Januari werd het volgende communique uitgegeven: „Het Kabinet heeft besloten, dat de delegatie van de repu bliek Indonesia gemachtigd bhjft da overeenkomst van Llnggadjati te onderteekenen, uitsluitend zoo als deze is gebaseerd op de arti kelen ln November geparafeerd, met Inbegrip van de notulen, de toelichtingen, en de olfloleele contacten van de belde delegaties. Alvorens het aceoord te onder teekenen en aan het K.N.I.P. aan te bieden, zal de Indonesi sche delegatie nog nadere bespre kingen houden over verschillen de gebeurtenissen, waaromtrent verschil van meening bestaat en waarvoor een oplossing noodzake lijk i«". DE UITBREIDING VAN HET K.N.I.P. Het republikeinsche persbureau Antara deelt eenige bijzonder heden mede over het besluit van Soekarno tot uitbreiding van het K.N.I.P. (voorloopig republi- keinsch parlement). De groote partijen worden uitgenoodigd hun candidatenlijsten voor de benoe ming tot leden aan de republi keinsche regeering te doen toe komen. Deze lijsten moeten twee maal zooveel namen bevatten als het aantal toegestane zetel» be draagt. De benoemingen door Soekarno zullen later worden ge publiceerd. NIET TEVREDEN OVER LINGGADJATI. Naar het Fransche persbureau A.F.P. seint, i» Jhr A. Th. Baud, lid der Ned. delegatie bij de V.N. en adviseur van Dr van Mook als zoodanig bezocht hij «enige maanden geleden Indo-China ons daar de situatie te bestudeeren 'naar Amsterdam vertrokken. Tegenover bedoeld persbureau verklaarde de heer Baud, dat hij niet geheel tevreden is over de ontwerp-overeenkomst, welke met de republikeinen werd aangegaan. Om geheel aan haar bedoeling te beantwoorden, moet deze overeen komst, zoo zeide Jhr Baud, aan- gevuld worden door andere ver dragen van een meer definitief karakter. De heer Baud ie voornemen» in Februari weer naar Batavia te rug te keeren,

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1