Scholing van vaklieden wordt krachtig aangepakt let Nationaal'Socialisme niet dood. LAATSTE BERICHTEN. Avontuur in Oud-China. 31 De honger knaagt in Soekarno-land. Ergerlijk vandalisme In de treinen. Voofw. buiten versolging stelling. FEUILLETON. Terwijl de „republiek" rijst uitvoert naar Britsch-lndië. GOEDE OPLEIDING VOOR TIMMERLUI EN METSELAARS. STRAKS OOK EEN CURSUS VOOR STRAATMAKERS. 2EER GRQQTE VRAAG NAAR KLEERMAKERS, Ia dit artikel Tfülea wr iets jaeer zeggen van de curstiaseu, die gegeven worden in de centrale werkplaatsen voor scholing van volwassenen, waarvan er één be staat te Middelburg voor de vak ken metselen en timmeren. Da cursussen, diè zeer prao- tiscb zijn en ingesteld op de zelf werkzaamheid van de deelnemers, zijn tot stand gekomen door de samenwerking van den vakman en den psycholoog. Een bekende fi guur op dit gebied der vakoplei ding, n.l. de heer R. C. v. Ree heeft een werkzaam aandeel ge had in de totstandkoming en Prof. Dr F. J. Th. Rutten, een algemeen bekend docent in de paedagogie en psychologie, droeg er het zijne toe bij. Ieder, die zich voor deze scho lingscursussen aanmeldt, moet eerst een strenge medische en psychotechnische keuring onder gaan, voordat hij wordt toege laten. De leerstof is geheel verwerkt in een reeks vèn geleidelijk in moeilijkheid toenemende werk stukken. Voor elk van die werk stukken is een schriftelijke "Op dracht vastgesteld, waarop punts gewijze de achter elkaar te ver richten handelingen zijn vermeld en waarop tevens allerlei opmer kingen en waarschuwingen be treffende de handelingen, de te gebruiken materialen en gereed schappen voorkomen. Tenslotte is ook eenige toepasselijke vak theorie opgenomen. Bij ieder werkstuk -is een moeilijkheid meer gegeven en daardoor wordt een grondige analyse van het vak ver kregen. De werkstukken bestaan meestal niet uit bepaalde prac- tische bruikbare voorwerpen, want dan zouden bij de vervaardi ging steeds bepaalde handelingen voorkomen, waarin de cursist reeds voldoende vaardigheid had en het gevolg zou zijn, dat de cursus onnoodig werd verlengd. Een belangrijk onderdeel van deze cursussen is het aauleeren van allerlei vakhandelingen. Dat wordt bereikt door het maken van rhythmische oefeningen. Zoo wordt, om een voorbeeld te noe men, door de metselaars het af hakken van steen beoefend doen' drie weken lang eiken dag eenigan tijd te bestedèn aan het met den troffel inslaan van vier spijkers in een houten oefenblok. Voor elk vak is er een werk meester, dia bij het werk de In structies geeft en die uiteraard voldoende overwicht over de cur sisten moet hebben. Voor elk werkstuk wordt oen z.g. prestatiecijfer gegeven, dat verkregen wordt door vermenig vuldiging van een kwaliteitsei] for on een tempocijfer. Het normale prestatiecijfer is 1000. liet is op merkelijk, op de verschillende staten te zien, hoe snel dit cijfer, dat bij het eerste werkstuk vaak beneden de 400 ligt, in korten tijd tot ver boven de 1000 is gestegen. 'Het bewijst, dat deze methode groote voordeelen biedt Dat dit ook door vele leerkrachten bij het nijverheidsonderwijs wordt inge zien, bewijst wel de groote be langstelling, dio er van die zijde voor dit soort onderwijs bestaat en die velen zich doel afvragen, of voor hel nijverheidsonderwijs van deze methode niet wat is over to nemen. Uit een en ander vloeit voort, dat deze wijze van onderricht suires tetUv'duee! osalerwijs is; iedere cursist heeft al. een be paalde opdracht uit te voeren en het hangt slechts van zijD be kwaamheid en vaardigheid af, hoe ver hij zijn collega vóór kan komen. Het eenige klassieke onderricht bestaat in het leeren lezen van teekeningen, waarin per dag één uur Jes wordt gegeven. Om de metselaars eenig inzicht te geven in het werk van den tim merman, met wien zij immers bij het bouwen zullen moeten samen werken, moeten zij ook de eerste tien werkstukken van den timmer man maken. Wanneer op de normale wijze kan worden gewerkt (voldoende materiaal, geen vorst, enz)) duurt de cursus voor metselaar ongeveer drie en die voor timmerman circa negen maanden. J Zoo zal in Middelburg eind Fe- bruari de eerste cursus zijn afge- loopen. De deelnemers gaan dan de praktijk in en komen na drie maanden weer terug voor het ma ken van hun proefstuk, dat be oordeeld zal worden door een spe ciale commissie, waarin vertegen woordigers van den wederopbouw eenige patroons enz. zitting.heb ben. Zij a ontvangen das een diploma. Er bestaat reeds een groote vraag naar hen, dia deze oplei ding volgen, zoodat ze niet bang behoeven te zijn, straks geen baantje meer te zullen vinden. Nu nog iets over de betaling. De deelnemers aan de cursussen ontvangen een bedrag, dat af hangt van hun burgerlijken staat ea over het algemeen gelijk is aan de ovcrbruggingsuitkccring, Dat bedrag ia natuurlijk minder das» wat zij i» het vrije bedrijf zouden ontvangen, tnaar zij moeten nu eebmaal voor hun opleiding zelf ook een offer brengen. Wanneer hun prestatiecijfer hooger is dan 1000, krijgen zij er in die week een extra-premie van f 2.S0 bij. Andere plannen. Het Gewestelijk Arbeidsbureau in Middelburg heeft nog andere plannen. Er hebben zich 10 12 liefhebbers voor een cursus in straatmaken opgegeven. Daaruit blijkt wel de groote vraag naar deze menschen. Het is nu de be doeling, nog vóór den zomer bij de centrale werkplaats een terrein gereed te maken voor dit doel. Ook wordt gedacht aan het op leiden van meubelmakers. Tenslotte is er een buitenge woon groote vraag naar kleer makers. Bijna alle Middelburg- sche kleermakers b.v. hebben een aanvraag om één soms meer hel pers ingediend. De groote moei lijkheid hierbij is echter het ver krijgen van stof. Men ziet dus, dat ook het Ar beidsbureau niet stil' zit, waar het de opleiding van goede vaklieden betreft. Dat dit werk speciaal voor onze zwaar getroffen pro vincie, niet genoeg kan worden gewaardeerd, za} ieder met ons eens zijnt In het Katholiek-.)ongereti-aopét te Amsterdam gehouden, heeft minister Gielcn de jeugd opge» wekt, den geest van veriet nim mer te vergeten, „Hoewel het mij uiteraard moeilijk valt vanwege mijn ambt hierover iets te zeggen, meen ik toch te moeten opmerken, dat een ieder, die dehkt, dat het Nationaal Socialisme dood is en het gevaar geweken, zich terdege vergist". In de rijtuigen van de spoorlijn Amsterdam-Enkhuizen wordt se dert eenigen tijd ergerlijk vanda lisme geconstateerd. Reizigers snijden zittingen kapot, bekrassen ruiton e.d. Ook da rijtuigen, welke de Deenscha spoorwegen ons zoo welwillend in bruikleen hebben afgestaan, hebben hieronder te lij den, zelfs zoodanig, dat de N.S. vorige week hebben moeten be sluiten deze rijtuigen over te plaatsen naar de lijn Zwolle- Emmen en deze op 'het traject Amsterdam-Enkhuizen te varvan gen door oude Duitsche rijtuigen: niet zoo geriefelijk, doch eigen schuld. Ook zfjn klachten over de aan de N. S. uitgeleende Zwitsersche rijtuigen binnengekomen, o.a. over die, welke den dienst tusschen Zutfen-Nijmegen en Winterswijk onderhouden. Hier werden o.a. de in da Zwitsersche rijtuigen aan wezige thermometers gestolen. Deze laatste klacht kwam ook uit het Noorden, doch hier schijnt het vandalisme thans weer ge luwd te zijn. Mat heeft helaas moeten con- stateoren, dat niet alleen de schooljeugd hiervoor verantwoor delijk kan worden gesteld, doch ook ouderen. Klachten komen n.l. ook voor bi} tweede klasse rij tuigen, waarin uiteraard geen schoolleren reizen. Op Weert-Dalheim b.v. reed geen behoorlijk tweede klasse ma teriaal en zoodra dit mogelijk was, werd hier een pas in de werk plaats opgeknapt Nederlandsch tweede klasse rijtuig ingelegd. Dit rijtuig ia op het oogenbiik zoozeer beschadigd, dat het zoo spoedig mogelijk weder uit den dienst zal worden genomen en wonden vervangen door een oud Duitseh rijtuig. De klachten over vandalisme komen uit het geheelo land. Het is de directie van do N. S. onbe grijpelijk, dat de reizigers hun eigen .belangen zoo slecht zien, dat zij de zoo noodige opbouw op een dergelijke wijze sabotee- ren. Alle veroorzaakte schade komt immers als een boemerang terug tot de gebruikers van de 9poorwêgen. Vooral over de werkliedentrei- nen zijn veel klachten. De spoor wegen hopen, dat maatregelen, zooals in het begin van de oor log, toen in de werkliedentreinea Alkmaar-Den Helder marechaus see moest meereizen om het van dalisme binnen de perken te hou den, niet opnieuw noodig zullen blijken. Plesman in Londen verwacht. Dr A. Plesman, Directeur der KX..M., wordt vandaag in Lon den verwacht voor belangrijke be sprekingen met Britsehe lucht vaart-autoriteiten, welke enkele dagen zullen duren. Vertrek Generaal Spoor wederom uitgesteld. Naar wij vernemen, is het ver trek van lt.-generaal Spoor we derom uitgesteld. De legercom mandant zal tweemaal vier en twintig uur later vertrekken en wordt dus den 17den Jannari in Nederland verwacht. Ernstig auto-ongeluk. Maandagmorgen omstreeks half acht had op den Antwerpsche- straatweg onder de gemeente Ber gen op Zoom een ernstig auto ongeluk plaats. De bestuurder van een vrachtauto komende uit Terneuzen en op weg naar Den Haag merkte blijkbaar te laat een stilstaande auto op, waardoor hij niet voldoende meer kon uit wijken en met een groote vaart tegen deze wagen op botste. De kabine van de rijdende auto werdi feheel Ingedrukt en de bestuurder van der Vrede uit Zaamslag raakte zoodanig bekneld, dat hij eerst na een uur uit zijn benarde positie kon wortlen bevrijd. Zijn beenen en armen waren op meer dere plaatsen gebroken, terwijl hij ook inwendige kneuzingen haxl op- gcloopcn. In zorgwekkenden toe stand werd hij naar het gasthuis vervoerd. Een mede inzittende mej. Bre vet uit Oostburg Jiep verwondin gen aan gelaat en beenen op en moest eveneens naar het gasthuis worden overgebracht. Eerste mariniers-milioiens naar Indië. Op Vrfjdag 17 'Januari zullen met het m-s. „Boissevain" de eer ste hier te lande opgeleide dienst plichtige mariniers naar NederL- Indië vertrekken ter versterking van de Mariniera-brigade op Java, die, zooals men weet, voor namelijk nit oorlogsvrijwilligers bestaat. Het contingent is 200 man sterk en staat onder com mando van den eersten luitenant der mariniers Landwehr. Vliegtuigongelukken in Amerika,. Wallace White, een Republi- keinsch leider uit Maine, heeft luchtvaartdeskundigen opgeroepen te verschijnen voor ide Senaats commissie voor binnen- en buiten- landsdhi verkeer, teneinde op een beslaten vergadering hun meening te geven omtrent de oorzaak der jongste vliegongelukken. Ongeveer 13.000 huiden In beslag genomen. Naar wij vernemen is in hot Huis van Bewaring te Den Bosch ingesloten de huidonhandolaar A- T. nit Sprang-Capelle. In zfjn opslagplaats lagen ongeveer 13000 natte en droge huiden opgeslagen, bestemd voor den zwarten han- dol, welke in beslag genomen zfjn. De belasting logde hem een zoor zware boeto op. De officieren-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof voor Zee land te Den Bosch, hebben de volgende personen voorwaarde lijk buiten vervolging gesteld: K'azina A. Wisse geb. van Wel, St. Laurens; Cornelia C. Neve, Yerseke; Maria J. Faas, Breskens; Irene I. Taalman, Graauw en Langendam; Irma M. Lauwereins geb. Magnus, Walbriga V- I. Janssens, Jo sephine M. R. de Smet geb. de Potter, Camilla Thiry geb. Ode- rie, allen te Sas van Gent; Jan- nake E. Rouw geb. Meijer en Clementina G. Tacq geb. Felisi, beiden Terneuzen; P. F. Ver meulen, De Klinge (B.)Anna C, Klaassen, Eedoo; J. H. Ide- ler, Gent, allen onder toezicht stelling der S.T.P.D, en ontzet ting rechten. J. Dobbelaar, Middelburg; Maria A. P. Robenin, Oost burg; Car Brever, Schoondijke; Neeltke Meeuse, Waterland kerkje; Maria M. v. Kerkvoor- de en1 Maria M. Dellaert, béi den IJzendijke; J. Wagenaer en J. Bernaerd, Graauw en Lan gendam; Julia Schuerman, Hulst; Alice S. Vermeulen en Sophia Cf Schirs, St. Jansteen; Leunt je P. v. d. Peyl, Jozina M. v. Beekum geb. de Rijke, J L. Romeynsen en D. Hame- Knk, allen Terneuzen; Catha- rina M. Stoffels, Sara J. Wil- lemsen, Anna Simons, Zaam slag; Maria M. v. d. Samle, Zierikzee; -Pieternella J. Muste, Haamstede; Pieternella A d. Engelsman eni Helena S. Jon ker, Noordgouwe; Jannetje de Looze, Renesse, allen onder toezichtstelling, verplichting om te arbeiden en ontzetting rech ten. K. Dieleman, Zaamslag, ont zetting rechten; J. J. de la Vienne, Middelburg eu M. Ma- rinissen, St. Laurens, beiden verplichting om te arbeiden en ontzetting rechten. J. J. L. v. d. Bergen f 300 be talen; P. J. Risseeuw, Groede, f 1000; Christina Manni, Haam stede, f 1000; H. F. Hemelaar, Hulst, f 2000; C. Jansen van Roosendaal, Oostburg, f 5000; I. P. Clarisse, Schoondijke, f 1500; allen met ontzetting rechten. Jacoba L. Maas geb. Dinge- manse, Domburg, onder toe zichtstelling, f 3000 betalen en ontzetting rechten; Maatje 'Tihielens geb. Huissoon, Middel- burg, onder toezichtstelling, f 2500 betalen, afstand doen van radio en ontzetting rech ten; L. Dijkema, St. Annaland, onder toezichtstelling, verplich ting tot arbeiden, f 1500 beta len, afstand doen van radio en ontzetting rechten; P. C. v. Darome, Terneuzen, onder toe zichtstelling, verplichting tot arbeiden, afstand doen van ra dio en ontzetting 'rechten; J. C. v. d. Winckel, afstand doen van radio, f 2000 betalen en ontzetting rechten; J. Wisse, Terneuzen, onder toezichtstel ling, f 4000 betalen, afstand doen van radio en ontzetting rechten. Da volgende personen zijn onvoorwaardelijk buiten vervol ging gesteld: A. C. de Graaf en W. O. Erdele, Middelburg; A. W. Smits, Kwadendamme; K. T. Post, Breskens; P. J. Roe- giers, Oostburg; J. H. de Klerck, Sluis L. de Roeck, A. de Koster beiden Graauw; Phi- lomena M. Weèmaes, Blancke S. v. d. Velde, Juda P. Heme laar, allen HulstMagdelena M. Romeijnsen, Lydia A. M. Maas, B. van Hijfte, allen Terneuzen; A. D. Dieleman, Zaamslag, A. Seys, Zeist, daar He gerezen verdenkingen niet ongegrond zijn gebleken, doch de schuld van betrokkenen van dien aard is, dat oplegging van straf of maatregelen niet gerechtvaar digd is te achten. G. A. Cammaert, IJzendijke; C. Faas, Axel; Romanie M. C de Roeck Paal geb. Lossie, Graauw; E. G. van Campen, Hulst; P. Winkster, J. I. Mi- chielsen en P. C. de Poelder, allen Terneuzen; P. D. C. v. d. Berge, Zaamslag; H. J._Visch, Rheraen, daar de gerezen ver denkingen ongegrond: zijn ge bleken. AUTO IN DE WAAL GESTORT. Tengevolge van de mist is Za terdagavond te Nijmegen een zwaar beladen A.T.O.-wagèn van de 'hooge Waalkade van om streeks 6 m. hoogte in de Waal gestort. Gelukkig was de water stand niet hoog, zoodat de auto op het droge terecht kwam. De auto werd zwaar beschadigd en de beide inzittenden ernstig ge wond. OPBOUW VERNIELDE STATIONS. Naar wfj van officieele zfjde vernemen zullen op initiatief van de N.S. nog dit jaar da stations Hengelo, Enschede en Roosendaal worden opgebouwd, en zoo de materialen aanwezig zfjn, ook de -P DE BILT ZEGT Weersverwachting! geldig tot Dinsdagavond. TUdeHJke opklaringen. Afnemende Westelijke en later naar Zuid-West of Zuid' terug draaiende wind. Wisselend be wolkt met hier es daar «nkole buien. Iets minden zacht. Deze overtuiging was wel het moeilijkste van alle te draden. Zfjn gebonden handen schrijn den, zijn hoofd klopte pijnlijk, zijn lichaam - scheen geradbraakt, maar het meest pijnlijke voor hem was de overtuiging, dat Kathlyn Barrington hem had verraden en hem had overgele verd in de handen van zijn vijanden. Deze overtuiging griefde hem. Hij rilde, als hij daaraan dacht. „God vergeve het haar", mompelde hij na enkele oögen- 'blikken, Hoo is het mogelijk, dat zij tot zooveel' laags in staat kon zijn t" Hij streed nroti zijn eigen overtuiging. Hij kon het nog niet gclooven. Hij herinnerde zich haar smcekende woorden van den vorigen middag: „Ge looft u mij Gelooft 11 -niet, dat ik zoo slecht ben?" „Heere help mij", fluisterde hij bij zichzelf. „Ja, ik geloof u", zei hij, als richtte hij zich itot haar, wier gericht hem zpo duidelijk stations Dan Bosch en Nijmegen. In verband met financieele over1 wegingen zal de herbouw van de stations Eindhoven, Roermond, Weert en Sittard tot minstens 1948 moeten wachten. DE A.S. BLIJDE GEBEURTENIS. Op den dag na de. geboorte TM» den vierden Oranjetelg zal de Hattgsche athletlekvcreeniging, „Vlug en Lenig" een estafetteloop organiseeren van de Residentie naar Soestdijk, een afstand van ongeveer 80 K.M. In de estafettestok zal een per kament met gelukwenschen wor den gedaan, welke zal worden aangeboden aan Prinses Juliana. Ongeveer 50 of 60 loopers zullen in deze estafette meeloopen, zoo dat elke looper ongeveer 1500 me ter moet afleggen. Mr C. S. van Dobben de Bruyn. t Te Gouda is op 73-jarigen leeftijd overleden Mr O. S. van Dobben de Bruyn, oud-burgemees ter van HazeTswoude en Bodegra ven en oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Tsjechische studenten in Nederland. Verscheidene Tsjechische stu denten in de handelswetenschap pen verblfjven op het oogenbiik in ons land. Als onderdeel van. htm opleiding zijn zfj door de Tsje chische Unie voor het handelson derwijs uitbesteed aan Nederland- sehe Scheepvaartbedrijven, die, zooals bekend een belangrfjk deel van den Tsjechischen export over zee voor hun rekening nemen. Op deze wfjze krfjgen do stu denten inzicht in do problemen, die betrekking hebben op de zee scheepvaart. Hiervan kunnen zfj later gebruik maken wanneer zfj hun loopbaan in den Tsjechischen export zfjn begonnen. Bovendien beoogt de Tsjechi sche Unie voor het handelsonder wijs hiermede het aanknoopen van nieuwe relatieB op economisch terrein en het bevorderen van de onderlinge verstandhouding tus schen Tsjecho-Slowakfje en Neder land. era helder voor den geest stond. „Ja, als ik aan u twijfelde, zou ik voortaan aan alle goedheid en deugd twijfelen". Hij werd kalmer. Nu deed zich weer de pijn aan hoofd en1 ar men gevoelen. Ook de gedachte aan de toekomst kwam naar voren. Wat zou er met hem gebeuren? Hij kon het zelfs niet vermoeden. Van de andere zijde van het' planken schot, waartegen, hij met zijn hoofd lag hoorde hij geklots van wa ter endaardoór wist hij, dat hij zich in een voortbewegende boot bevond, op weg naar een onbekende bestemming. Daarna gingen zijn gedachten weer naar Kathlyn Barrington. Wat stond haar tc wachten van haar vader, die zijn ziel aan den Mammon scheen verpand te heb ben? En van den mandarijn die ira zijn hartstocht begeérig de hand naar haar uitstak? Hij beefde, als hij die vragen stelde en In angst riep hij smee- Icen uit„Heere bescherm RECHTBANK TE MIDDELBURG. Zitting van 10 Januari 1947. In November van het vorige jaar reed de groentenhandelaar J. B. uit Souburg met paard en wagen op den N. Vliss.weg, zon der dat aan het voertuig een ach terlicht geplaatst jvas, Het ge volg was, dat de heer W. C. Kóldkelirak, chef teékenaar van de Kon. Mij. „De Schelde" met zijn motor tegen het voertuig opreed, waarbij hij een schedelbasisfrac- tuur, een been-, arm- en sleutel beenfractuur opliep, waardoor hij minstens 3 maanden niet in staat wals zijn werk te verrichten. Verd. verklaarde tijdens het onderzoek, dat hij -tevergeefs oioeite had ge daan een licht te koopen. Doordat hij dien avond verlaat was, had hij zonder licht gereden. Eisch f 150 boete subs. 50 d. h. De 34-jarigo K. F. Z. echtge- noofe van F. J. C. zonder beroep tc Goes, maakte zich in Augustus 1946 schuldig aan abortus. De eisch was 6 maanden gev.- straf. Uitspraak ia beide zaken 22 Januari a.s. Provincienieuws. Dammen. Middelburg I kampioen. De beslissende wedstrijd voor het clubkampioensohap van Zee land tusschen Goes I en Middel burg I ls geëindigd met een on verwacht groote overwinning voor Middelburg. De uitslag is: 1. J. Sinke—M. F. de Jonge 11; 2. L. Anderson—W. Boo gaard Il; 3. O. van Biemen— J. Strooband Sr. afgebr.; 4. A. W. BeukemaW. Lente 1—1; 6. F. P. den Hertog—J. Roelans 0 2; 6. O. de Klerk—P. de Ruyter 0—2; 7. J. Behage—B. P. Mon- tenari 02; 8. J. Mange—F. van Hemert 0—2; 9. J. A. Noorder- meer—J. Bliek 1—1; 10. J. Crucq L. Vink 0—2. De afgebroken partfj zal ver moedelijk door Middelburg ge- haar 1 Wil Gij haar Verlosser zijn en haar redden uit dit vree- selijke landl" HOOFDSTUK X. Toen Forsyth eindelijk weer ontwaakte, was het morgen. Nog doezelig en eenigszins ont moedigd, vroeg hij zichzelf af, wat deze dag hem brengen zou. Het eerste, dat deze dag bracht, was een Chinees met een strak effen gezicht. Deze kwam binnen door de trapdeur era naderde hem met een mes in de hand. Door de geopende deur viel meer licht in zijn ge vangenis en bij dat lichti zag Forsyth, dat de binnengeko- mene de uniform droeg van den mandarijn. Zou zijn laatste uur reeds geslagen zijn? Was dit de eerste gedachte, die door zijn hoofd ging, al spoedig stel de hij zich gerusj, met de over tuiging, dat zijn vijanden hem dan dienzclfden nacht om het leven zouden hebben gebracht. „Goeden morgen, dokter", zei de Oosterling. „Ik hoop, dat u het geluk gehad heeft vannacht heerlijk gedroomd 'te hebben" De toon van den spreker wa3 eenigszins spottend, maar For- „Stopl", «egt de wacht, „wat komen jullie doen?" Acht verschrikte oogjes kijken onbegrijpend den Nederlandschen militair aan. Wat ze komen doen? Zou hij dan zóó dom zijn, dat hij het niet aan hen kan zien heb ben zij daarvoor dien langen weg van de dessa naar Bandoeng ge- loopen? De oudste van het viertal geeft antwoord. „Rijst". Rijst Het wachtwoord. In drommen komen 2e daarvoor de demarcatie-lijn over. Rijst, hon ger: de nood is tot het uiterste gestegen. Reeds maandenlang heb ben ze vrijwel niets anders gege ten dan wat cassave. Bladeren daarentegen verorberden ze in groote hoeveelheden. Gekookte boomwortels daar werd een papje van gefabriceerd; dat was het hoofdvoedsel. Maar daar kan een mensch niet van leven.... Uit wanhoop zijn ze gaan loo pen. Kilometers ver. Want daar ginder, heeft men hun verteld, is er volop eten te krijgen. Bij de Hollanders, die houden drie maal per dag een uitdeeling. Hollanders een nieuw woord voor hen. Een nieuw begrip ook. Vanaf dat oogenbiik onverbreke lijk verbonden aan dat eene woordje rfjstl Als de oudste het woordje „rijst" heeft uitgesproken, zegt de soldaat: „Wachten". En ze wachten. Waarop begrij pen ze oorspronkelijk niet. M&r langzamerhand wordt het hun duidelijker. Er komen hoe langer hoe meer dessa-menschen. Jonge en oude en' allemaal worden ze gedreven door datzelfde knagende gevoel: honger. Gesproken wordt er onder hen bijna niet. Ze wachten geduldig, gelaten. En dan zien ze plotse ling een auto stoppen. Twee man nen komen er uit en één vrouw. Die is in het wit gekleed en die heeft een kapje op het hoofd. Ze draagt een band met een rood kruis op den arm. Nu spréken ze met 'elkaar; wat ze zeggen, is niet te begrijpen. Maar het gaat over hen, dat kan niet anders. „Toeroet", zegt dan een van de Hóllanders, „meegaan". wormen worden, waardoor de einduitslag 164 in het voordeel van Middelburg zal zfjn. Door dit fraaie resultaat heeft de M.D.O. ongeslagen het kam pioenschap van Zeeland behaald, tenzij het hoofdbestuur van den Ned. Dambond alsnog beslist, dat deze competitie moet bestaan uit een dubbele ronde, waarvoor wel licht aanleiding ls, nu de ver- eeniging Terneuzen zich uit de oompetitie terug trok. Postdu i vententoonstel i ngen. Op de postduivententoonstelling georganiseerd door de postduiven- vereen. „De Luchtbode" to Sou burg werden da volgende prijzen béhaaild- Klasse I, oude doffers: le, 2e, 7e, 8e, 9e, 10a en 13e pr. J. Florisse. Klasse II, oude duivinnea le eu 2e prijs F. Babijn; 3e pr. J. Hoogesteger. Klasse III, jonge doffers: le, 2e, 7e, 8e, 9e, 10e era 13e prijs P. Babijn; 3e pr. L. Braat; 4e pr. Pothuis; 5e pr. A. Riek- wel; 6e pr. J. Hoogesteger; 11e pr. J. Marinisse; 12e pr. J. Flo risse; 14e pr. C. Boogaard; 15e pr. J. Hoogesteger. Klasse IV, jonge duivinnen: C. Boogaard le en lie pr.A. v. d. Wart 2c pr.Pothuis 3e pr.; J. Hoogesteger 4e en 6e pr.P. Babijn Se, 9e ea 12e pr.; J. Ma rinisse 7e, 8e en 10e pr.A. Riekwel 13e pr. Klasse V, late jonge duiven: Wouters le en 4e pr.L. Braat 2e, 5e, 6e, 9e en lie pr. J. Hoo gesteger 3e pr.J. Florisse 7e en 13e pr.A. Riekwel 8e en 14e pr.Meulmeester 10e pr.P. Ba bijn 12e prijs. Kampioen met de mooiste dof fer en mooiste duivin der tentoon stelling: dhr P. Babijn. syth deed alsof hij dit niet be merkte ca antwoordde kalm: „Ik heb nog grooter geluk ge had, van heelemaal niet ge droomd te hebben". „Dat", antwoordde de Chi nees ernstig, „is het geluk van tevreden menschen. Maar u zult wel hongerig zijn. Verlangt u rijst?" Forsyth, die zichzelf afvroeg, wat diti bezoek te beteekencn had, antwoordde even ernstig. „Rijst is altijd welkom vooreen hongerigen man". De bediende van den manda rijn boog en glimlachte. „Maar men kan met gebonden handen niet eten en daar de bevelen luiden, dat u gevoed moet wor den, zal ik do eer hebben, Uw banden door te snijden". En de daad bij het woord voegende, sneed dé man de touwen door, waarmee For- syths handen gebonden waren en een seconde later waren zijn handed vrij. Vervolgens keek de Oosterling naar de ge bonden voeten van den, zende ling en lachte weer. „Daarmee zullen we nog maar wachten. Zonder uw voeten zult ge wel kunnen «ten. Maar u moet uw handen wrijven, dat Ze gaan snee, Weer Soepen, Waarheen? Ze weten het eerst, wanneer ze een groote loods zien, waarin een en al bedrijvigheid heerscht. Hóllanders, maar ook hun eigen landgenooten, loopen heen en weer. Komen met groote bakken aanzetten. Groote bakken met. rijst en visch. In lange rijen gaan ze op den grond zitten. Ze krijgen borden voor zich. En die vrouw van zoo even gaat uitdeelen met een houten lepel schept ze de rijst op de borden. De man achter haar doet er telkens een gezouten vischja bij. Dan mogen ze beginnen. Zo eten niet meer ze schransen. Het ls op, voordat ze het weten. Maar een tweede bordje krijgen ze niet meer. „Vanavond", zegt de blanke vrouw, „anders zouden jullie je ziek eten Dat, aldus de „N. Leidsche Crt", is het beeld, dat de „repu bliek" thans biedt. Ellende en honger overal. Maar Sjahrir, de „premier", riuit een overeenkomst met zijn bewonderaars in Britsch-Indië tot het leveren van een ontzaglijke hoeveelheid rijst aan dat land. „Republiek Indonesia", anno 1947.... In het sportlokaal te St. Maar tensdijk werd Donderdag een postduivententoonstelling georga niseerd door de vereen. „De Zwa luw". Mr H. H. Schüller, den bur gemeester, opende met een sym pathiek woord de tentoonstelling, waarna de voorzitter der vereen, dhr P. M. Koopman een dank woord tot da medewerkenden sprak. Uitslag Tentoonstelling gehou den op 9 Jan. 1947 door de P.D. V. „De Zwaluw" te St. Maar tensdijk. Klasse I, 23 stuks Oude Dof fers: 1 G. Linthout; P. v. Beve- ren; 3. Gebr. Franke; 4. C. Scherpenisse; 5. Gebr. Andriesso; 6. G. M. Larooi; 7. C, Vroegop; 8 W. Priem; Z.E.V. C. Scher penisse; E.V. P. v. Beveren. Klasse II, 20 stuks oude Dui- vinnen: 1. C. Scherpenisse; 2. C. Vroegop; 3. G. M. Larooi; 4. Joh. Janse; 5. P. v. Beveren; 6. W. Priem; 7. P. W. Priem; Z.E.V. C. Scherpenisse; E.V. G M. Larooi. Klasse III, 32 stuks jonge dof fers: 1. G. Linthout; 2. G. M. Larooi; 3. C. Vroeop; 4. Gebr. Priem; 5. G. Lonthout; 6. C. Vroegop; 7. Joh. Janse; 8. L. v. d. Berg, 9. Gebr. Franke; 10 .C Vroegop; II. A. Zwagemaker; Z.E.V. G. M. Larooi; KV. G. Linthout Klasse IV, 32 jonge duivinnen: 1. Gebr. Andriesse; 2. G. M. La rooi; 3 en 4 C. Vroegop; 5. Gebr. 'v. Gorsel; 6. Gebr. Andriesse; 7. Gebr. Francke, 8. idem; 9. A. D. v. d. Rhee; 10. J. M. Klippdl; U, Gebr. Priem; Z.E,V. P. v. Be veren; E.V. G- M. Larooi. Klasse V, 20 late jonge dof fers: 1. G. M. Larooi; 2. G. Linthout; 3. Gebr. Andriesse; 4. P. M. Koopman; Gebr. Andries se; 6. A. L. v. d. Rhee; 7. Gebr. v. Gorsel; Z.E.V. A. L. v. d. Rhee; 1J.V. A. Zwagemaker Klasse VI, 18 stuks jonge dui ven: 1. G. Linthout; 2. P. W. Priem; 3. C. Vroegop; 4. L. v. d. Berg; 5. J. M. Klippel; 6 G. M. Larooi; Z.E.V. G. Lindhout; E.V. J. M. Klippel. De schoonste Duivin werd ge wonnen door P. W. Priem, idem Doffer door Gebr. Franke. Benoemingen. De heer M. J. te Boekhorst te Sint Laurens, hoofdcommies verificateur ter Provinciale Grif fie van Zeeland, is benoemd tot Inspecteur der Gemeentefinan- ciën bij het Ministerie van Bin- nenlandische Zaken te 's-Graven- hage. het bloed weer gaat stroomen en het gevoel terugkomt. De jongens schijnen u vannacht wat al te vast gebonden te heb ben". Forsyth, die reeds begonnen was, zijn handen te wrijven, hield daarmee op en keek eens naar zijn bezoeker. Reeds had hij bemerkt, dat deze geen ge woon man was, maar een voor name Chinees, die opvoeding had genoten. Waarschijnlijk was hij een voornaam dienaar van den mandarijn en als zoo danig op de hoogte van diens plannen met hem. In ieder ge val was het de moeite waard, een poging te wagen die te we ten te komen. „Waarom bonden ze mij eigenlijk?" Waarom werd ik hier gebracht?" „Vraagt u dat? U heeft een slecht geheugen dokter. Gister werd u verzocht, Yong-Fo.o vóór zonsondergang te verla ten. Maar u was een dwars- hoofd en ging niet. ,U veron achtzaamde de waarschuwing. In uw eigen belang werd u dus na zondeondergang opgepakt", na zonsondergang opgepakt". (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2