David en Goliath. Opwindende rede van Soekarno. Byrnes over het vredesvraagstuk. De winter nood in DuitscMand. g van De kwestie Spitsbergen. Strijd tegen verkoudheid In Engeland. Een sterk leger, een sterke lucht> macht, een sterke marine. Plundering van kolentreinen. Demonstraties te Hamburg. De toestand in Japan. Macht maakt geen recht, maar kan niet gemist worden. De toestand in Indo-China. Nïenwesocialistiscbe partij in Italië. Economische unificatie van Duitschland. Nederlandsche nota inzake Duitschland, „Zeeuwsch Dagblad'^ voor onze soldaten In Indlë. KRUIMELTJES ültgftT' Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289 Stichting „Zeouwsch Dagblad" Kantoren; Vlissingen, Walstr. 33, Tel. 108Middelburg, Rou- aanBcho Kaai 39, Tel. 2009; Neuzen VlooBivijclistr, Tel. 2002 „Het Parool" deed de vorige week, een dag voor Prof. Ger- brandy de regeering op afdoende wijze van antwoord diende, een poging om den oud-minister voor te stellen als een rebelleerend politicus van middelmatig for maat. Eerst werden zijn verdiensten erkend: „In de jaren van den oorlog heeft Prof. Dr P. S. Gerbrandy de Nederlandsche zaak onschat bare diensten bewezen: ik zag het hem deels doen en mag er dus van getuigen. Gewapend met een rots vast geloof, wijl beihoorend tot en voortgekomen uit den kring van de „kleine luyden", Ibereid noch zelfs maar in staat de mogelijk heid van een Duitsche zege onder de oogen te zien, taai doorspelend op de kaart van het verzet en dat verzet altijd maar weer aanmoe digend, gezegend met een gezon den humor en een krachtig lichaam, werd Gerbrandy in de verbanning een nationale figuur of zoo gij wilteen nationaal symbool. Niet geniale capaciteiten, niet daden getuigend van een hoog niveau van staatsmanschap, maar de formaten waarin enkele door en door Nederlandsche trekken in hem voorkomen, maakten Ger brandy tot wat hij werd, de ter rier naast den leeuw, de man van wien zekerheid uitging en daar om leiding. Zijn dagelijksch beheer wemelde van kleine en ook wel van groote tekortkomingen. Hij hield niet van bespiegeling, noch van lang wikken en wegen. Hij was er ook de man niet naar om constructuren voor een toekomst- politiek uit te palen en er zich toe te zetten, ze steen voor steen te gaan bouwen. Neen, Gerbran- dy"s kracht steekt in zijn onge- nuanceerdheid, zijn simpelweg vasthouden aan een reeks niet diep-beredeneerde overtuigingen. In de discussie met hem werden alle dingen eenvoudiger, omdat er die „vastigheden" onder zaten. Déze Gerbrandy verdient, volop den dank van on9 volk". Deze, maar niet de na-oorlog- sche Gerbrandy, die op zoo krach tige wijze het pleit voert voor de handhaving van de Rijkseenfjeid. Van dezen Gerbrandy, wien het kwalijk wordt genomen, dat hij zich niet terugtrekt van het open baar tooneel om een levensavond te vinden in een wijde sfeer van erkentelijke waardeering, heet het, dat hij is „een ongenuanceerd politicus van middelmatig for maat, zich snijdend in eigen vin gers, blunderend af en toe, gretig ge- en misbruikt door allen die onder de vanen van een onhan teerbaar geworden Rijkseenheid- gedachte te hoop zijn geloopen". Het blad stelt dan verder tegen over elkaar Gerbrandy en van Mook. „Wie het duel voor zijn oogen poogt te trekken, denkt onwille keurig aan David en Goliath. Van Mook, twee meter lang bekant, en navenant breedgeschouderd. Gerbrandy onder de maat en klein-gedrongen". Niet onaardig gevonden. Van Mook de man van de kracht in de wijde wapenrusting van Regeering en Commissie- Gereraal. En Gerbrandy, de strijder voor het recht en de handhaving van het door God gegeven gezag. Ongelijke partijen naar het schijnt. Maar toch, Goliath werd door David verslagen. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 543 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 14 Januari 1947 Abonnementsprijs ƒ8.30 per kwartaal. Hoofdrodaeteur: R, ZUIDEMA Directeur: JAOQ. DE SMIT. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Op en on Zon en deraang n Maan. VERLIEZEN NEDERL. STRIJDKRACHTEN. De regeering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgeloopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd Gesneuveld of overleden ten gevolge van oorlogshandelingen Kon. Landmacht: Sergt. Keizer, afkomstig uit Denekamp. Sold. J. H. J. M. Berden, af komstig uit Blerik. Sold. A. Schuncken, afkom stig uit Ubach over Worms. Sold. J. Geugies, afkomstig uit Coevorden. Sold. G. van Schooneveld, af komstig uit Rolde. Sold, M. C. F. M. Buijs, af komstig uit Nieuw-Vossemeer. Res. 2e luit. J. Moddemeijer, afkomstig uit Amsterdam. Sergt. H. den Oudsten, af komstig uit Schoonhoven. Kon. Nederl.-indische leger Sold. P. A. Pangai en dirig. off. van gezondheid 2e ki. K. Marien, beiden afkomstig uit Ned.-Indië. De Noorsche autoriteiten be waren nog steeds een volkomen stilzwijgen omtrent de kwestie Spitsbergen. De N.T.B.-corres- poadent te New-York maakte melding van een verklaring van den Amerikaanschen commen tator Schultzberger, die zich op het oogenblik te Parijs be- vindt, dat de Noorsche regee ring op 9 April 1945 aan de Rus- siscne regeering heeft voorge steld, tezamen een verdedi gingssysteem opSpitsbergen te organiseeren. Toentertijd was Trygve Lie nog Noorsch minister van Bui- tenlandsche Zaken. In Nov. 1946 zou zijn opvolger, Lange, aan Molotof verklaard hebben, dat de situatie aanzienlijk ge wijzigd was sedert April 1945 en dat hij de zaak voor de Ver- eenigde Naties gebracht wilde zien. Van de zijde van het Noor sche ministerie van Buitenland- sche Zaken werd thans com mentaar op dit bericht gewei gerd. Men legde er den nadruk op, dat de besprekingen om trent Spitsbergen slechts een zeer voorloopig krakter hadden gedragen. Engeland heeft besloten den strijd tegen d« verkoudheidsbacil krachtig te voeren. In een zieken huis nabij Salisbury zijn reeds meer dan een jaar experimenten aan den gang om het virus, dat verkoudheid veroorzaakt, te iso- leeren en te vermenigvuldigen. Men vraagt thans vrijwilligers tusschen 18 en 40 jaar om zich aan een tiendaagsche proef te on derwerpen, waarbij zij kunstma tig aan een verkoudheid worden geholpen. Daar staat tegenover dat zij ge durende hun. verblijf in het zie kenhuis een soort vacantie krij gen met goed voedsel, zakgeld enz. Als gevolg van verkoudheid verliest Engeland jaarlijks niet minder dan 40 millioen arbeids dagen. Vroeger is men erin geslaagd fretten met het virus te infec- teerenook zijn proeven genomen met chimpansees, doch deze waren te kostbaar en moeilijk te han- teeren. In een kleine houten hut op een berghelling te Chantta- nooga in Tennessee is een vier ling geboren, alle meisjes, met een totaal gewicht van 21 pond. De vierde baby is doodgebo ren. De moeder heeft reeds aan twee tweelingen het leven ge schonken. De productie van Duischc volksauto's is tijdelijk gestaakt door gebrek aan staal. DAKOTA NEERGESTORT IN ENGELAND. Een vliegtuig; een Dakota, ii Zaterdagavond in een dichte mist neergestort bij Stowting in Kent, halverwege tusschen Ashford en Folkestone. De Dakota had Ide luchthaven van Londen 's morgens om 9.45 i uur verlaten op weg naar Bor deaux. P^et werd wegens slecht weer naar Le Bourget gedirigeerd en toen weer teruggezonden. Daarna had men niets meer van het vliegtuig gehoord. Het aantal personen in 't vlieg tuig met inbegrip van de beman ning bedraagt 15. De Fransche krantenstaking. De Fransche premier, Leon Blum, heeft vertegenwoordigers ontvangen van de nationale pers federatie (werknemers) om te trachten het geschil bij de bladen, waardoor Parijs nu reeds drie dagen van kranten verstoken is, bij te doen leggen. De- voorzit ter van de federatie, Albert Bay ard, verklaarde nadien, dat hij verwachtte dat er een beslissing genomen zou worden met betrek king tot de prijzen der bladen die hooger liggen dan de huidige, een verlaging van de papierprijs is niet voldoende. De Fransche provinciale bla den, die een tweedaagsche sym pathiestaking hadden uitgeroepen, zijn gisteren normaal verschenen. Op een Zondag te Soerakarta gehouden jeugdcongres heeft Soekarno een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide: „Het einddoel van den strijd van de Indonesische republiek, is de eenheid van Indonesië, dat wil zeggen van alle gebieden van het voormalige Nederlandsch-Indië. Wij zullen een sterk leger, een sterke luchtmacht en een sterke marine opbouwen. Wij, volk van Indonesië, zullen dit kruispunt van wegen bewaken, opdat nie mand, wie het ook zij, kan pas- seeren. Dit beteekent, dat wij onzen strijd zullen voortzetten". Soekartio wees er vervolgens met nadruk op, dat met goeden wil een volk, alles, onverschillig I wat, kan bereiken. „Indien wij geen banden heb ben, zullen wij deze fabriceeren; iridïen wij geen spoorwegen heb ben, zullen wij deze aanleggen; indien wij geen vliegtuigen heb ben, zullen wij deze bouwen", al dus besloot Soekarno zijn rede. In de bosschen onder Oos terhout werd het lijk gevonden van een zwerver. Bij onderzoek bleek men te doen te hebben met den ongehuwden 61-jarigeu G. F., afkomstig uit Den Haag. Een woordvoerder van een commissie, die vier en een half millioen Japansche arbeiders zou vertegenwoordigen, heeft der Japanschen eersten minis ter, Josjida, gedreigd met een golf van stakingen en demon straties, als zijn regeering niet zou aftreden. De woordvoerder verkaarde, dat de conservatie ven niet in staat iijn de na oorlogs che economie te leiden. Men is algemeen van oordeel, dat de eerste minister den poli- tieken storm tot bedaren zal brengen. Josjida staat een na tionale regeering voor en zal, naar men verwacht, zijn jiiter- ste best doen de sociaal-demo craten, die 97 van 465 zetels in den Landdag hebben, te over- reden aan een coalitie deel te nemen. Lord Montgomery is Zaterdag middag weer in Engeland aange komen na zijn reis naar de Sow- jet-Unie. James Byrnes, de aftredende Amerikaansche minister van Buitenlandsche Zaken, heeft in het kader van de redevoeringen voor het „Wereldforum" te Cle veland verklaard, dat hij meer dan ooit vertrouwde, dat in ge zamenlijk pogen een rechtvaardige vrede tot stand gebracht zou kun nen worden. Hij maakte een bedekte toespe ling op de Sovjet-Unie, toen hij zeide: „Wanneer een landi bij' of ficieel verdrag accoord gaat met een plan voor controle op auto matische wapens en het er mede eens zegt te zijn, dat schending van deze overeenkomst gestraft moet worden, dan is het voor mij moeilijk te begrijpen, waarom dat land er niet toe kan komen af te zien van uitoefening van het recht van veto ingeval het beschuldigd zou worden van overtreding van de verdragsverplichtingen". Na zijn voldoening uitgespro ken te hebben over het tot stand komen van de vredesverdragen met de ex-satellieten van de As, verklaarde Byrnes: „Wanneer wij en door het recht beheersehte verhouding tusschen de naties tot stand willen brengen, moeten wij streven naar een wereld, waarin geen enkele mogendheid wille keurig haar wil aan een andere Terwijl zich in Berlijn, waar, na een temperatuurstijging door sneeuwval, de barometer weer sterk gedaald is, nog geen onge regeldheden hebben voorgedaan, dreigt in West-Duitscliland een chaos door de vertwijfeling, waarin de bevolking is geraakt. De berichten over plundering van kolentransporten nemen toe; Uit Bonn werd gemeld, dat bij een razzia, die door de politie op een groote massa kolenplunde- raars werd ondernomen, een Duit- sober door een Belgischen mili tairen politieman werd neerge schoten. Dit incident vond plaats toen de politie trachtte een twee honderdtal personen, dat een trein bestormde te verdrijven. De grootste onrust beerscht te Hamburg, waar een groep van 700 man één van de stations be stormde. In het Ruhrgebied werd vorige week zeshonderd ton van voor de V.S.-zóne bestemde kolentreinen gestolen. De overvallen hadden georganiseerd plaats door groepen van" twee- tot driehonderd per sonen. Er is een speciale recht bank ingesteld om de gearresteer den inmiddels te berechten. Tot nog toe zijn slechts geringe straf fen opgelegd. Uit gevangenissen te Hannover en Celle zijn vierhonderd gevan genen ontslagen, daar geen ver warming beschikbaar is. Op een protestvergadering van een jeugdvereeniging te Hannover werd de eisch gesteld dat „de wetten der menschelijkheid van Neurenberg" zouden worden toe gepast op degenen, die verant woordelijk zijn voor een vluchte lingen-transport uit Polen. Mede gedeeld; werd, dat Ihet aantal doo- den van het laatste transport, dat Hannover 23 Dec. bereikte is toe genomen tot 66. Te Hamburg hebben een twee kan opleggen. De huidige machts verhoudingen tusschen de groote staten sluiten een wereldover- heersching door een van die staten uit. Ter handhaving van den vrede onder vigeur van het recht moe ten wij dus, met betrekking tot andere staten, een militaire kracht handhaven, welke noodig is voor het volbrengen van onze verplich tingen. Macht maakt geen recht, docht wij moeten ons realiseeren, dat in deze onvolmaakte wereld zoowel macht als recht invloed hebben op internationale beslis singen". Byrnes drong aan op tot ontwikkeling brengen van het volkenrecht. Dit zal moeten gaan berusten op groeiende kameraadschap, gezamenlijke belangen en gemeenschappe lijke ideeën tusschen de vol keren. Kunstmatige barriè res op het gebied van arbeid en handel moeteA gesleoht worden. Wanneer men poli tieke bloes wil vermijden, moet men economische bloo- vorming vermijden." De Fransche regeering wil eerst orde en rust. De Fransche minister van Overzeesche Gebiedsdeelen, Mou- tet, is van zijn inspectiereis door Indo-China te Parijs terugge keerd. Hij achtte de militaire situatie in Indo-China van dien aard, dat het eenige belangrijke was, de Fransche burgers te beschermen en de orde te herstellen. Hij bestreed de bewering, dat Indo-China aan het vuur en het zwaard werd prijsgegeven. „Ik heb ook menschen ontmoet, die dankbaar waren voor den vre de, die dank zij de Fransche ac tiviteit herwonnen wordt. Wij moeten vele moeilijkheden in In do-China overwinnen. Wij zullen ze echter overwinnen met mede werking van die elementen, die in werkelijkheid het Indo-Chi- neesche volk vertegenwoordigen". Het is daar dus als In Neder- landsch-Indië, waar ook mil- lioenen dankbaar zouden zijn als het Nederlandsche leger de kans kreeg zijn werkelijke taak, herstel van orde en rust, te vervullen en aan de terreur van de Soekar- noïsten een einde te maken, duizend Communisten een pro test demonstratie tegen de hon ger en koude gehouden. De Com munistenleider Naujoka verklaar de in een toespraak„De Duit- schers kunnen er niet onder ge houden worden, zelfs niet met ge weren". Verder zeide hij: „Laat u niet verleiden tot vechten met de be zettingstroepen, Vecht tegen de Duitsche kapitalisten, die voor dezen ramp verantwoordelijk zijn". De officieel® verklaringen, dat men bet dieptepunt voorbij was, noemde hij een leugen. De Duit- schers zouden met hun leven moe ten betalen voor de fouten van het bestuur, waardoor zij van voedsel en brandstof verstoken gebleven waren. Het schijnt vreemd, dat de man die een dergelijke rede houdt, toch geen bezwaar heeft met Scher- merhorn en andere vertegenwoor- 1 digers van het Nederlandsche ge zag aan een feestmaaltijd aan te zitten. Hij ziet echter zeer te recht in, dat het deze mannqp zijn, die dapper meehelpen het door hem begeerde doel te bereiken. De rede van Soedirman. De fungeerende directeur van het kabinet van den luit. gouv.- generaal Dr P. J. Koets, heeft gewezen op het groote verschil tusschen de redevoeringen van generaal Roëll en van Soedirman. Een ongelukkige uitlating van generaal Roëll vond in Nederland overal afkering ook bij de Re geering, Soedirman echter heeft zich tot het Indonesische volk gericht als opperbevel hebber van de T.R.l. gepleegd overleg met Soekarno en den Minister van Defensie. Dat deze réde in Indonesische kringen werd opgevat als Ihet sein tot den algemeenen aanval, wordt betwezen door het feit, dat de re- publikeinsche bevelhebber te Pa- dang onmiddellijk daarna de or der tot het staken van het vuur heeft ingetrokken, terwijl de re- publikeinsche gouverneur van Sumatra, Teungkoe Hassan, op 29 Dec. alle republikeinen van Ide in structies van Soedirman op de hoogte heeft gesteld. Ondanks de in verzoenenden toon gestelde radio-rede van Sjarifoedin liet hij zich op 7/1 „scherper dan ooit" uit Unie van Oost-lndië. Op een gisteren te Batavia ge houden vergadering heeft de ver- eeniging „Unie van Oost-Indo- nesië een motie aangenomen waarin zij de inschakeling van Oost-Iridoncsië in de Vereenigde Staten van Indonesië afwijst. De motie verzoekt o.m. de Ne derlandsche regeering ten spoe digste maatregelen te nemen, om Oost-Indonesië den zelfden sta tus te doen verkrijgen als de an dere deelen van het Koninkrijk der Nederlanden. De vereeniging heeft voorts besloten tot H. M. de Koningin een boodschap te richten, waarin verzocht wordt de oude banden tusschen Nederland en Oost-Indonesië te handhaven. DE „KOTA TJOENG" NAAR INDIË. 15 Januari a.s. zal van de Lloydkade te Rotterdam het motorschip „Kota Tjoeng naar Indië vertrekken met aan boord het 4e t.m. 6e escadron pantserwagens, de 8e en 9e bat terij artillerie, aismede de le en 2e sectie machanische uit rustingen. ZEEROOVERS AAN GEHOUDEN. Een politieboot heeft nabij het eiland Lailai een dertig ton metende prauw, de „Bintang Selemat" aangehouden en naar de prauwenhaven in Makassar gesleept De prauw werd in Maart 1946 ten westen van Toedjoetoedjoe in de afdeeiing Bone geroofd, waarbij de kapi tein en stuurman met messen werden afgemaakt De uit 9 koppen bestaande be manning werd gearresteerd en legde een volledige bekentenis af. De gearresteerden zullen vervolgd worden ter zake van moord en zeeroof van een met 20 ton rijst geladen prauw. De voorzitter van de Italiaan- sche constitueerende vergadering heeft een nieuwe Socialistische partij geproclameerd, waarvan hij de leider is. Deze partij verzet zich tegen het gemeenschappelijk program van de Socialistische partij en de Communistische par tij. Saragat verklaarde echter, dat zijn partij geenszins anti-Commu nistisch is. Wij hebben slechts voor auto nomie gestreden om een zuivere Socialistische partij te behouden. Wij kunnen nu met de Commu nistische partij op een werkelijke basis onderhandelen, daar wij we ten, dat zij ware Communisten en wij ware Socialisten zijn, zonder over fusie of anti-fusie te spre ken. De Italiaansche premier, die momenteel in de V.S. vertoeft, heeft Zaterdag te Cleveland ver klaard, dat als gevolg van deze scheuring een kabinetscrisis kan ontstaan. Rusland minder afwij zend, maar. Uit gezaghebbendle Britsche bron te Berlijn wordt verno men, dat de Sowjet-autoriteiten vermoedelijk stappen zullen ne men, welke zullen leiden tot een economische fusie van de Sowjetzone met de reeds sa mengetrokken Amerikaansche en Britsche zones in het bezette Duitschland. Deze mededceiing werd door den plaatsvervangen- den chef van de economische afdeeiing der Britsche be stuurscommissie gedaan aan een vertegenwoordiger van den Britschen nieuwsdienst1 in Duitschland. Rusland wordt dus meer toe schietelijk. Er is echter een „maar" aan verbonden. Bij Rusland leeft n.1. het ver langen om herstelbetalingen uit de loopende productie in alle zones te ontvangen. Het zal zeer de vraag zijn of Engeland en Amerika onder deze voorwaarden op het Rus sische aanbod zullen ingaan. Naar wij vernemen, zat van daag te Londen door de Neder landsche ambassade aldaar aan de leden der voorbereidende confe rentie inzake Duitsahland, de nota der Nederlandsche regeering wor den overhandigd, welke haar standpunt ter zake inhoudt. Of op een later tijdstip de Ne derlandsche regeering haar stand punt te Londen mondeling zal doen toelichten, is afhankelijk van de procedure, welke door de ver gadering van plaatsvervangende ministers van Buitenlandsche Za ken der Groote Vier, zal worden vastgesteld. MAXIMUM PRIJZEN VOOR WINTERGROENTEN. Wegens de ongewensdhte stij ging der prijzen van groenten gedurende den laatsten tijd heeft de minister van Laridbouw be sloten binnenkort maximum prij zen voor specifieke wintergroen ten vast te stellen. Daar de door vorst veroorzaak- 1 te stagnatie in den aanvoer nog niet overwonnen is, ligt het in het voornemen bij het herstel van den normalen aanvoel', 'het geen spoe dig te verwachten is, de prijzen op een redelijke hoogte vast te stellen. NEDERLANDER MINISTER IN HET KABINET OOST-INDONESIË. In het pas gevormde Kabinet van Oost-Indonesië heelt ook een Nederlander zitting, de heer Mr M. Hamelink, als minister van Financiën. De heer Hamelink werd op 28 December 1905 te Krulnin- g e n geboren. Hij vertrok in 1925 naar Batavia, waar hij afdee- Iingschef aan de Javasche Bank was, toen de Japanners Indonesië binnenvielen. Bij zijn vlucht ln een prauw naar Australië werd hU door de bezetters gevangen genomen en tot tien jaar gevan genisstraf veroordeeld. Eind Sep tember 1946 repatrieerde hi) tot herstel van zijn gezondheid. De heer Hamelink hoopt 1 Maart ln Indlë teruggekeerd te zijn voor de eerste bijeenkomst van het Parlement, Kerk en Zending. Ned. Herv, Kerk, Drietal te Rhenen, H, Harke- ma te Wijk, O. van Dop te Voort- huizen en A. Vroegindewey te Loon op Zand. Beroepen te Wijngaarden, J. Bus te Staphorst; te 's-Graven- polder, J. v. d. Sar te Moerdijk; te Gouderak, P. Douw te Wou denberg. Bedankt voor Hantam, J. Sehol- ten te Middelstum. Geref. Kerken. Beroepen te St.-Lanrens en te Serooskerke (W.), H. Boswijk te Elburg. Bevestiging en intrede. Na een tijd van herderloos heid, doordat Ds van Oeveren tot burgemeester van Axel werd benoemd, werd Zondag in de Ned. Herv. Kerk te Axel be vestigd Ds P. J. Pennings geko men van Wamel en Dreunen. Bevestiger was Ds Schrale van Sluis, die tot tekst had Mar cus 122. Z.Eerw. werd toegesproken door ouderling Wieland namens den kerkertlad en den heer Ma- ris namens het kerkbestuur. Verder werd nog het woord gevoerd door Ds Hermarudes te Hulst voor den ring, Ds Tai- ma te Zaamslag voor de classis, Ds de Graaf te Sas van Gent als consulent en den heer P. J. van Bendegem, weth., namens het gem.bestuur. De kerk wa< overvol. Evangelisatie. Zondagmiddag werd in de Geref. Kerk te Souburg, de heer Ir P. Ph. Steneker to; zijn arbeid als evangelist voor Walcheren ingeleid door Ds J v. d. Berg, die tot tekst had gekozen Matth. 9:3638. Met een persoonlijk woord richtte hij zich tot dhr Steneker, waar in hij wees op zijn moeilijke, maar ook heerlijke taak. ter wijl hij de gemeente opriep tot gebed voor het vee! omvattende werk. Daarna sprak de heer Stene ker een kort woord naar aanle:- ding van Matth. 14:2231, waarin hij, na herinnerd te heb ben aan zijn werk als krijgsge vangene in Indië, als zijn over tuiging uitsprak, dat God hem tot dit werk heeft geroepen. Namens de classikale deputa- ten voor de evangelisatie, sprak Ds Hindriks van Vlissingen een woord van welkom. Hij wenschte de kerken geluk, dat zij een 'man gevonden hebben, die zich door God geroepen weet om het moeilijke en veelomvat- Woensdag, Zon op 8.42 u,. onder 10.57 u. Maan op 2,14 u,, onder 12.32 u. Hoog water te Vlissingen Woensdag 15 Januari t 8.09 u. 1.35 m,r 20,54 u, 1.42 m, Wat een oorlogsvrijwilli ger daarover schrUft, Wij ontvingen uit Padang het volgende schrijven: Met belangstelling en met dankbaarheid las ik uw oproep om 40 Zeeuwsche jongens in Indië uw dagblad te doen toe sturen. In wil u gaarne mijn dank brengen voor uw blijk van meeleven met ons. Reeds van den tijd van mijn toetreden als O.V.W.er, begin Maart 1945, stuurde mijn vrouw in haar brieven geregeld het Dagblad mee. Ze kwamen weliswaar on geregeld, b.v. verleden jaar in Malakka waren zij soms drie weken onderweg, maar noch tans werd uw blad niet alleen door mij, maar door velen met het grootste genoegen gelezen. Men moet: het eerst meege maakt hebben om het te waar- deeren wanneer men bijna van alle lectuur verstoken is een krant te lezen. Door middel van uw blad bleven wij steeds op de hoogte van de gebeurtenis sen op allerlei terreinen in Ne derland. Temeer doet het ons genoe gen, dat u nu zelf het initiatief nam om ons geregeld uw blad te doen toesturen. Als een van de eerste O.V.W.ers Bataljons hebben wij overal gezworven vaak onder moeilijke omstan digheden. Ook bier in Indië hebben wij het niet altoos ge makkelijk gehad. Des te meer waardeert men dan elk blijk van medeleven van het thuis front Ge kunt niet begrijpen, wat zooiets voor onze jongens be teekent. Ge had die glunderende gezichten eens moeten zien toen de Kerstpakketten uitge deeld werden. En ik weet, dat ik namens alle Zeeuwen van het Zeeuw sche Bataljon spreek, dat zij ten zeerste dankbaar zijn voor elk blijk van meeleven uwerzijds. Momenteel vertoeft het Zeeuw sche Bataljon als onderdeel van do U. Brigade te Padang, om recht cn veiligheid te brengen; aan het goedwillende deel der bevolking. We kwamen hier na het sluiten van den z.g. wapens stilstand. Van dien wapenstil* stand makten we de eerste da gen vooral niet veeL Nu is deze door de „republiek" opgezegd en ge kunt het als 't ware mer ken, bij de jongens is er een soort opluchting. Want zooala het de laatste weken ging liep het fout. Het kostte ons al maar slachoffers en goede te genmaatregelen konden niet ge nomen worden. Nu is dat ech ter voorbij en kan eg terugge slagen worden. Zoo voeren wij het Zeeuw sche wapen, dat op onze voer tuigen staat overal heen. Ook wij houden het devies hoog „Luctor et Emergo". Nogmaals dank en de groeten van het Zeeuwsche Bataljon. „LUCTOR". En nu de stand van het kran- tenfonds voor Indië. Een groote stroom van gif ten is het niet, die we ditmaal kunnen verantwoorden. Wij ontvingen: N. N. .te N. en St J. f 10; W. F. E. v. d. F. te M. f 15, Mej. W. te M. f 2,50; B. C te O. f 1, Wed. J. S. te G. f 2,50, J. F. F. te G. f 10. Totaal met de vorige opgaven f 536,20. We zijn dankbaar. Maar voor onze jongens in Indië zal het een teleurstelling zijn, dat de f 1600 nog niet is bijeenge bracht. Franz von Papen, vrijgespro ken in het proces tegen de na- tionaal-socialistische leiders in Neurenberg, heeft een dagvaar ding ontvangen om voor een Duitsch zuiveringstribunaal te verschijnen. Vrijdagavond is de motorrij der H. te Loo, bij Heerlen, in aanraking gekomen met een auto. Hij raakte de macht over het stuur kwijt en botste tegen een muur langs den weg. Tij dens het vervoer naar het zie kenhuis is hij overleden. De Belgische minister van Buitenlandsche Zaken, Spaak, is uitgenoodigd voor een bezoek aan Tsjecho-Slowakije. Men verwacht, dat er tijdens dit be zoek een cultureele overeen komst zal worden gesloten. Door de gladheid van den weg is te Apeldoorn de 18-ja- rige mej. W. J. H. uit Vaassen met haar hoofd voor het ach terwiel van een passeerenden vrachtauto komen te vallen en op slag gedood. tende werk aan te vatten. Er was voor dezen dienst veel belangstelling.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1