D e Nederlandsche Spoor wegen LAATSTE BERICHTEN. Avontuur in Oud-China. 26 gaan op den ingeslagen weg voort. Weerovsrzicht van 7 Januari. Generaal Spoor naar Nederland. FEUILLETON. Hevige koude in Duitschland. Bij Ruwe Handen X Reusachtige Vliegtuighangar. Naar wij vernemen zal de wis seling in de hoogste leiding van de Nederlandsche Spoorwegen, waar per 1 Januari Ir Hupkes als pec- sident-directeur is opge-olgd door Ir. den Hollander, met betoeke* rjen, dat de leiding zich jq nieu we banen zal bewegen, De lijn, die tot l? September 1944 de dag van het uitbreken van de spoorwegstaking ge volgd is, zal worden voortgezet. Na de bevrijding was de eerste taak het herstellen van de schade van hetgeen vernield' was. Tegen dezen achtergrond moet men het gevoerde beleid zien. De periode van het herstel loopt nu at en nu moet. er gewerkt worden, om Ne derland te geven, dat wat het noo- dig heeft: n.l. een goed function- neerend verkeerswezen. Na 1878 is het inwonertal van Nederland ruim verdubbeld, doch wij zien, dat er 26 maal zooveel gereisd wordt. De ervaring leert: hoe compacter de massa, hoe grooter de reisbehoefte en daar om zullen alle onderdeelen van ons verkeersapparaat gróotere uitbreidingen moeten ondergaan. Met een minimum van investee- ring moet het maximum worden bereikt van het vervoersapparaat. Dit is mogelijk, wanneer het rail verkeer, het luchtverkeer, de zee- en de binnenscheepvaart en niet te vergeten het wegverkeer, samenwerking verlangen in de juiste verhoudingen tot elkander. De genoemde componenten zul len ernaar moeten streven voor de ontwikkeling van het verkeers wezen, een beroep te doen op de nationale industrie. De stimulee ring welke de spoorwegen aan de industrie geven, zal wellicht het buitenland aanleiding geven ook in Nederland bestellingen te doen, waardoor weer een vergrooting van onzen export zal worden be reikt De politiek van de spoorweg leiding blijft erop gericht zich zelf te bedruipen. Er zal van een grooter vrijheid, door een des noods terugvallen op den staat dan ook geen sprake zijn. Het bedrijf is geheel selfsupporting en verliezen zijn er niet. Er is een behoorlijk bedrijfsoverschot. Wat de nieuwe dienstregeling 1 betreft, vernemen wij, dat ingaan de 4 Mei a.s. een dienstregeling i tot stand komt, welke zoo fre quent mogelijk is i.v.m. het be schikbare materiaal. In samen werking met het wegverkeer is dan ook het plafond bereikt van hetgeen voorloopig bereikbaar is. Zooals bekend wordt op 10 Ja nuari de brug bij Zaltbommel ge opend en wanneer de langdurige vorstperiode de werkzaamheden niet al te zeer belemmert volgt op 15 Maart de openstelling van de brug bij Hedel. Ingaande 4 Mei zijn de dien sten van RotterdamDen Haag naar Utrecht en het baanvak UtrechtDen BoschEindhoven geher-electrifiseerd. Waarna in den winter van dit jaar Utrecht- Arnhem en UtrechtAmsterdam gereed zullen zijn om met elec- trische tractie te worden gereden. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. Het vorstgebied breidde zich in do afgeloopen 24 uur niet verder uit. De begrenzing loopt nu on geveer van Schotland langs de Iersche Zee door Midden-Frank- rijk naar de Alphen en verder over Italië en Griekenland naar Turkije. Onder invloedi van, op dit moment weinig act-ieve storin gen, viel langs de begrenzing van het vorstgebied op vele plaatsen sueeuw. In het Zuiden van ons land nam onder invloed van deze storingen, de bewolking tijdelijk toe, waar door de vorst iets werd getem perd. Zoo daalde de temperatuur in Maastricht (vliegveld Beek) niet verder dan tot 8 graden, in Vlissingen tot 5 graden onder nul. In het overige gedeelte van het land was de lucht licht bewolkt en kon de nachtelijke uitstraling een nog verdere daling van de temperatuur veroorzaken, zulks mede tengevolge van het feit, dat door het tijdelijk afnemen van de depressie-activiteit de wind geleidelijk minder sterk werd. Gistermorgen om negen uur wer den de volgende temperaturen ge meten Groningen (vliegveld Eclde 19; Den Helder 13; Leeu warden 15; Vliegveld Twente 15; De Bilt 12; Vliegveld Schiphol 12; vliegveld Eindhoveq 11; vliegveld Gilze-Rijen 11. Ook in het buitenland komen nog zeer lage temperaturen voor. Vooral in de bergen van Joego slavië, waar plaatselijk 30 graden vorst werd vermeld. Behalve in het uiterste Westen van Duitsch- land waren de temperaturen in Duitschland, Tsjecho-SIowakije en Polen over het algemeen iets minder laag. In Oostenrijk vriest het echter nog zeer hard; plaatse lijk in de dalen bij windstilte meer dan 25 graden. In de algemeene luchtdrukver- ieeling komt nog steeds weinig verandering. Weliswaar neemt het ScandinavisCh-Russische hooge- drukgebied iets af, doch ook in het Middellandsche Zee-gebied daalde de luchtdruk nog iets, zoo dat de algemeen Oostelijke lucht beweging over geheel Europa aanhoudt. THESAURIER-GENERAAL. Het is waarschijnlijk, dat be noemd zal worden tot thesaurier- generaal van het ministerie van financiën, als opvolger van wijlen Dr J. Ridder, die onlangs bij de vliegtuigramp op Schiphol om het leven is gekomen, Dr A. Treep, financieel raad, hoofd van de fi- nancieele afdeeling van de Neder landsche ambassade te Londen. ZAKENREIZEN NAAR DUITSCHLAND. Efeefövervangend mili- foiiïH $35!vs©Bs®r van de Ameri- gtoacctoa zóne van Duitschland yeckSeiarde tijdens een persconfe rentie dat de Britsche en Ameri- kaansche regeeringen thans trach ten de activiteit van zakenlieden in Duitschland te vergemakkelij ken door een verzachting van de wetgeving tegen „handel met den vijand". Hij zeide, dat als beginsel niet was aangenomen dat het zaken leven met Duitschland versterkt moet worden, doch dat voorloopig slechts het herstel van onderne mingen in buitenlandsCh bezit zou worden toegestaan. Het type Amerikaansch zakenman dat wel kom is in Duitschland is hij, die kan handeldrijven met producen ten van onderdeelen, waarvoor de Amerikanen dollars willen beta len, voor goederen die in Amerika gemaakt zullen worden, aldus 1 Clay. DE FRIESCHE ELFSTEDENTOCHT. Op Donderdag 9 Januari zal la Friesland wederom een elfsteden tocht worden gehouden. De route is 2C0 km. lang. Er zal in twee afdeeiingen ge reden worden, n.l, wedstrijd en tocht, wrike achtereenvolgens ora 5.30 u, en ".ar.ai 6 u, starten van uit Leeuwarden, Aan den wed strijd mogen geen dames deelne men. De eindcontrole wedstrijd wordt gesloten twee uur "na aan komst van den winnaar. De prij zen bestaan uitsluitend uit me dailles. De eindcontrole tacht wordt gesloten om 24 uur. Ieder dié het eindpunt bereikt voor slui ting van zijn eindcontrole ont vangt het zilveren elfsteden- kruisje. EMIGRATIE NAAR AMERIKA. Enkele uren nadat president Truman had aangedrongen op een herziening vande immigratie- wetten om het toelaten van meer verplaatste personen uit Europa mogelijk te maken, diende de de mocratische afgevaardigde Sabeth uit Illinois in het Congres een wetsontwerp in om immigratie quota die in Juni het eind van het belastingjaar niet bereikt waren, voor vluchtelingen te be stemmen. OPSCHRIFTEN KERST PAKKETTEN VOOR INDISCHE MILITAIREN. Het Eerste Kamerlid Algra heeft den minister-president de volgende vragen gesteld: 1, Heeft de regeer,ing kennis genomen van de berichten, on langs in enkele dagbladen ver schenen, volgens welke verschil lende kerstpakketten, bestemd voorde militairen in Neder- landsch-Indië bij aankomst te Tandjong Priok ontsierd bleken door opschriften als „Vroolijk Kerstfeest, ploerten", „Vroolijk Kerstfeest moordenaars", en „Vroolijk Kerstfeest, ellendelin gen", en is inderdaad bij onder zoek te bevocgder plaatse geble ken, dat die opschriften tijdens het inladen te Amsterdam zijn aangebracht? 2. Is de regeering zoo de des betreffende mededeelingen met de waarheid overeenstemmen, bereid een streng onderzoek naar de da ders in te stellen en van de uit komsten van dit onderzoek, als ook van de maatregelen waartoe het haar.aanleiding geeft, verslag te doen? MAXIMUMPRIJZEN KORSTLOOZE KAAS EN SMEERKAAS. Aangezien de regeling, volgens welke het Bedrijfschap voor zui vel wijzigingen in de productie kosten van korstlooze kaas en smeerkaas opvangt, is ingetrok ken, zullen met ingang van 6 Ja nuari de mhximumprijzen voor deze artikelen worden verhoogd. De maximumprijs van volvette korstlooze kaas wordt van f 1,95 per kg op f 2,per kg gebracht en die van 40-plus korstlooze kaas van f 1.80 per kg op f 1,90 per kg. De prijs van volvette smeerkaas wordt gebracht van f 1,80 per kg op f 2,per kg en van 40-plus smeerkaas van f 1,65 per kg op f 1,90 per kg. Uitbreiding Commissie- Generaal. Het A.N.P. verneemt van wel ingelichte zijde, dat prof. S. Post- huma, directeur van de Neder landsche Bank, zich bereid heeft verklaard een eventueele benoe ming tot lid van de commissie- generaal te aanvaarden. Uit den aard der zaak zal over deze benoeming eerst beslist kun nen worden na de totstandkoming van de wetswijziging, welke noo- dig is voor de voorgenomen uit breiding van de commissie-gene raal. Verboden deviezen-uitvoer in Indië. Met ingang van 15 Jan. zal te Batavia cohtrole worden ingesteld op den verboden uitvoer van de viezen door middel van brieven naar hef buitenland. Hieronder zijn ook brieven naar Nederland, Suriname en Curacao begrepen. De controle zal bestaan in een onderzoek naar do aanwezigheid van deviezen volgens de in Ne derland geldende regeling. Ernstig ongeluk in Vrede- steinfabriek. Gistermiddaghad ln da Bub- borfabriok „Vrodesteln" te Loos- duinon oen eniBtlg ongeval plaats. In do vuloaniseerafdoellng sprong eon stalen doksol, dlo onder 3 nt- mosforou druk stond van don ko- tol af. Do 88-jarigo voorman A. J, Vorwey en do 25-jarige P. A. Bijslngo worden door 't wegsprin gende deksel gegrepen en op slag godood. Nog oen twootal andoro porsonen worden dusdanig go- wond, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden overgebraoht. Het deksel kwam ongeveer 10 M. van da IA M. hooga katal tauakt BYRNES AFGETREDEN. Volgens mededeeling van president Truman heeft Byr nes, de minister van Buiten- landsche Zaken, zijn ontslag aangeboden. Z\jn ontslag is aanvaard. Generaal George Marshall volgt Byrnes op. Het ontslag gaat in op 10 Januari. Het Witte Huis publiceer de een telegramwisseling waarin de president het ont slag van Byrnes aanvaardde „slechte noode en met diepen spijt". Generaal Marshall, die Trumans speciale gezant in China is geweest, is thans onderweg naar Washington uit Nanking. Byrnes overwoog af te tre den reeds op 16 April 1946. HU zeide Truman in een brief van dien datum dat hij van zUn dokter advies had gekre gen „het kalm aan te doen". Byrnes verklaarde toen dat hij zUn ontslag wensohte te doen ingaan op 1 Juli 1946. Op 19 Deo. schreef Byrnes weer aan president Truman, en herinnerde hem er aan dat hij gehoopt had reeds op 1 Juli af te treden. DE BILT ZEGT: Hier en daar wat sneeuw. Weersverwachting, geldig tot Woensdagavond': Enkele overdrijvende wolken velden, waaruit hier endaar cenige sneeuw kan vallen. Meest matige wind tusschen Oost en Zuid-Oost. In het Noorden van het land strenge vorst, in hst overige ge- deelt» matigs trout. FRAUDE MET GRAAN. 50.000 k.g. in verboden handel. De technischo dienst van den COD heef t in den zak van Zuid- Beveland een groote fraude met graan ontdekt. Den onregelmatigheid, gecon stateerd bij n' molenaar te 's-Gra- venpolder, bracht den CCD op liet spoor hiervan. De eigenlyke dader ia de handelaar C. de Vr. uit Baarland, die bjj verschillende boeren graan opkocht, die clan-1 destien liet malen en het dan in den verboden handel bracht. Men spreekt van een 50.000 k.g. die op deze wijze aan de normale eunsuraptie is onttrokken. Vermoed wordt, dat een groot deel der tarwe uiteindelijk zwart in Duitschland werd verhandeld. De Vr. is gearresteerd en het onderzoek is nog in vollen gang. DIENSTPLICHTIGE ONDEROFFICIEREN. t De minister van Oorlog heeft aan circa 300 dienstplichtige Onderofficieren, gewezen capitu- lant, vergunning verleend om over te gaan bij het beroepspersoneel van de Kon. Landmacht. Dit be richt, dat aan alle onzekerheid een einde maakt, zal velen 'ver heugen. PRINS BERNHARD IN ZWITSERLAND. Z. K. H. Prins Bernhard, die Juist herstellende is van een lichte griep, heeft zich Maandag, in gezelschap van zijn broer Aschwin met zijn eigen vliegtuig naar Zwitser land begeven, om in de om geving van Genève tevens genezing te zoeken voor de maagstoornissen, waaraan hij reeds eenigen tijd lijdende is. De Prins zal waarschijnlijk een dag of tien afwezig zijn. Door een drijfriem gegrepen. Maandagmorgen was de 46- jariga H. N. Vendeloo'uit Rot terdam bij werkzaamheden in de fabriek van de firma C. Jamin bij een machine bezig met het om leggen van een drijfriem. Daarbij geraakte de rechter mouw van zijn jas tusschen riem en wiel be kneld, met 'het noodlottig gevolg, dat de man eenige malen werd rondgeslingerd en tegen het pla fond geslagen, waarbij de rechter arm geheel werd afgerukt. In hopeloozen toestand werd de man naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij in den loop van den dag is overleden. Door vallenden schoorsteen gedood. Toen Maandagavond in een der fabriekswoningen van de zuivel fabriek „Neerlandia" te Stompe- toren het gezin Fos met eenige buurkinderen om de kachel zat, viel plotseling te schoorsteen, die op den zolder in schuine richting langs het dak loopt, naar beneden. Het vallende puin kwam door het plafond in de huiskamer terecht, waardoor «en 15-jarig buurmeisje werd gedood, terwijl haar zusje een been brak. Ook de hond, die voor de kachel lag, werd gedood. De overige aanwezigen kregen lichte kwetsuren. De republikeinsche pers slecht over hem te spre ken. Generaal Spoor zal in den nacht van 11 op 12 Januari naar Neder land vertrekken. Het republikein sche blad „Soeara Oetnoem" schrijft 'hierover In politieke kringen te Bata via is men van meening, dat het bezoek van generaal Spoor aan Nederland' niet uitsluitend een onderhoud met den minister-pre sident, dr Beel, ten doel kan heb ben, doch dat er andere bedoelin gen achter moeten zitten. Men acht de mogelijkheid groot, aldus het blad, dat generaal Spoor reeds meerdere malen op eigen initiatief de Nederlandsche poli tiek 'heeft gesaboteerd, terwijl dr Van Mook als opperste bevelheb ber een slappe houding aanneemt. Wanneer, zoo vervolgt het blad, generaal Spoor straks zal zijn te ruggekeerd, zal de toestand in In donesië nog slechterworden, het geen beteekent, dat generaal Spoor met succes maatregelen zal treffen om het Nederlandsche ge zag hier te herstellen, door buiten de officieele wegen van de Neder landsche politiek in Indonesië te treden. Generaal Spoor, zoo be sluit het blad, zal uit Indonesië moeten worden teruggeroepen, willen de Nederlanders in Indo nesië tverkelijk nieuwe wegen be wandelen. Prof. Romme naar Batavia. Het toestel waarmee prof. Rom me naar Batavia reist, zal om technische redenen 1 dag later vertrekken. Prof Romme zal dus Woensdag 8 Jan. om 6 uur v.m. van Schiphol vertrekken. Officieren wegens ontrouw ontslagen. Wegens ontrouw jegens het Koninkrijk zijn de volgende of ficieren van het Koninklijk Ne- derlandsch Indisch leger oneer vol uit den militairen dienst ontslagen: de eerste luit. der artillerie E. A. Sweep, de eerste luit. der cavalerie R, F. Klerk de Reus en de eerste luit. der infanterie G. van Asperen Ver ve nne. DE WESTELIJKE GRENS VAN DUITSCHLAND. De New York Herald Tribune meldt uit Parijs, dat waarne mers in de Fransche hoofdstad van meening zijn, dat de Ne- derlandsch-Belgisch-Luxemburg- sche eischen t.a.v. Duitschland het hunne er toe bijdragen om de Fransche eischen tot inter- nationaliseering van het Ruhr- gebied, politieke afscheiding van hef Rijnland en economi sche unie met het Saar-gebied te steunen. Diplomatieke kringen geloo- ven, dat de Fransche eischen ingediend zullen worden wan- nueer de kleine landen tijdens de a.s. conferentie te Londen hun eischen naar voren bren gen. Vijftien kinderen, afkomstig uit de kinderhuizen „Wees een zegen", werden door H. M. de Koningin in het paleis te Amster dam onthaald. De landsvrouwe temidden der kleuters. Geheel rechts de heer Djjkstra, leider van de tehuizen „Wees een zegen". De smalle streep in het scherm gaf haar gelegenheid door het venster in'de veranda te zien. Zij zag, dat de mandarijn ging zitten op den stoel, die hem werd aangeboden door een toe geschoten bediende. Toen deze weer verdwenen was begon Li- Weng-Hoo te spreken in het Engelsch, waarschijnlijk om niet verstaan te worden door mogelijk luisterende bedienden. „Zoo, waarde vriend, heb je nieuws voor mij? Toch zeker goed nieuws?" „Neen", antwoordde Barring- tó» met een vertrouwelijken blik, die een heel intieme rela tie te kennen gaf tusschen deze mannen. „Heel slecht". „Werkelijk?" De stem van den mandarijn was rustig maar een plotselinge beweging van den waaier be wees, dat hij meer ontdaan was, dan een toehoorder ver moed zou hebben. „Het is met dien vervloekten Forsyth. Ik geloof, dat Kathlyn ïsSÜsfd <W> gewordt* jg". Het luisterende meisje voel de, hoe haar het bloed naar het hoofd steeg en dat haar hart sneller begon te kloppen. Maar zij zorgde, dat niet voor de tweede maal haar aandacht werd afgeleid van die twee mannen in de veranda. „Zoo", zei de mandarijn, ter wijl "hij zijn waaier vlug. heen en weer bewoog. „Waarom dacht je dat, mijn waarde vriend?" „Hij was hier zoo juist en sprak met haar. Ik zag ze sa men en ze waren beiden ernstig gestemd. Kathlyn is heelempl veranderd. Zij is bovenalen weerspannig. Zij praat: er over, 'bij mij weg te gaan en naar Engeland te vertrekken". „Dat is werkelijk ernstig, waarde vriend", „Dat zou ik denken, 't Is al les het drijven van ditn kerel van een dokter 1" Hij hield even op en vervolgde dan met na druk; „Hij is werkelijk gevaar lijk, Li. Hij moet gauw ver dwijnen". DE STAKING IN DE ANTWERPSCHE HAVEN. T(jdens de vergadering der dok- workers in het Spurtpaleis te Antwerpen, heeft do leider van den Belgischen transportarbei- derebond, de heer Becu, eon uit eenzetting gegeven over de onder handelingen, the met de haven directeuren hebben plaats gehad. Hfl verklaarde' dat de patroons bereid zijn de loonen van 156 op 170 fr, per dag te brengen, doen niet geneigd zijn de vergoeding welke voor overuren was gevraaga toe te kennen. Zij zijn eveneens bereid voor ongezond werk een speciale vergoeding uit te keereu, üoelf eiachon een herziening van de wet op de sociale veiligheid. Naar de heer Becu uiteenzette kunnen deze voorwaarden niet worden geaccepteerd en hy raad de aan de staking voort te zetten. BINNEN- EN BUITEN BANDEN SPOEDIG VRIJ IN BELGIË. Het Belgische ministerie van economische zaken overweegt wel dra contingenten binnen- en bui tenbanden vrij te geven voor den verkoop. De hoedanigheid van deze banden zal gelijk zijn aan die van voor den oorlog. De rijwiel handelaars zullen er evenwel op moeten toezien dat bij den ver koop arbeiders den voorrang zul len behouden. CHAUFFEURSSTAKING TE LONDEN. Ruim 5000 vrachtauto-chauf feurs in het Londensche haven gebied zijn een staking begonnen, daar zij ontstemd zijn over den duur van onderfiandelingen over verbetering van arbeidsvoorwaar den, die ongeveer 9 maanden ge leden aangevangen zijn. De sta king dreigt zich over het geheele land uit te breiden en men spreekt van de mogelijkheid van een soli- dariteits-actie door de havenar beiders. Nader wordt gemeldt, dat door de stakers de voedselbevoorrading van het geheele land bedreigd wordt. De stakers hebben een beroep om een solidariteits-aclje gedaan 'op de kolensleepers in Liverpool, Leeds en New Caste alsmede op de Londensche havenarbeiders. De staking is on-officieel. Men eischt, hoogere loonen, een 44 urige werkweek, regeling voor be taling van overwerk en twee we ken betaalde vacantie. De chauf feurs beklagen zich erover, dat de onderhandelingen over hun eischen reeds negen maanden han gende zijn. BRITSCHE INTERVENTIE IN VIETNAM. Naar het Fransche persbureau A.F.P. meldt, heeft het Britsche consulaat te Hanoi den Vietna- meeschen premier, Ho Tsji Minh, schriftelijk verzocht de 200 Fran sche burgers die als gijzelaars worden gevangen gehouden, in vrijheid te stellen of de verzeke ring te geven, dat zij een goede behandeling zullen ontvangen. GRIEPEPIDEMIE ONDER LONDENSCHE PAARDEN. De paarden van Londen staan op het oogenblik te niezen en te bibberen in hun stallen. Er is na melijk een influenza onder de viervoeters uitgebroken. Honder den dieren zijn door de „horse- flu" aangetast. In 1935 vond een soortgelijke epidemie plaats. Deze ziekte ver oorzaakt thans groote moeilijk heden op transportgebied vooral omdat de besteldiensten der spoor wegen voor een deel nog op paar- dentractie zijn aangewezen. HANDELS BETREKKINGEN FRANKRIJK—ENGELAND. De Britten bleken niet erg toeschietelijk. De Fransche minister van Ver keer, Moch, is te Parijs terug gekeerd na te Londen de En gel sch-Fransche overeenkomst ge- teekend te hebben, waarin uit staande schulden en andere aan gelegenheden, die betrekking heb ben op de handelsscheepvaart tusschen beide landen, geregeld worden. Naar verluidt zoti Moch teleur gesteld zijn over het resultaat, dat zijn bezoek aan Londen heeft op geleverd. Hij heeft in het bijzon- Kathlyn schrok bij het hoo- ren van die vreeselijke woor den van haar vader en wachtte het antwoord van den manda rijn af. „Dat schijnt zoo, ja. Als de man onhandelbaar is, zal er wel geen anderen weg openblij ven. Zooals je zegt, hij is ge vaarlijk. Hij was juist bij mij in het paleis en had de brutali teit, mij te dreigen. Maar ik heb hem een- lesje gegeven en een waarschuwing, om vóór zonsondergang Yong-Foo te verlaten". „Hij zal niet gaan", antwoord de Barrington met overtuiging. „Hij...." „Maar je vergeet de les. waarde vriend". „Wat was dat voor een les?" „Wel in de eerste plaats be schuldigde ik hem van het smokkelen van opium in de zen dingssampan en stelde hem het onverkwikkelijke van de zaak voor als ik mij er tens mee ging bemoeien". Li-Weng-Hoo lachte even en Barrington kon niet nalaten ook te glimlachen. „Het was heel vermakelijk en tenslotte ben ik blij, dat de Bloem van uw hui» verkoos te reizen is de sampan, liever dan het uitstapje te maken in mijn jonk, zooals wij samen heel mooi bedacht hadden. Wel heeft dat mijn geluk nog uit gesteld, maar het heeft ons een niet te waardeeren wapen in de hand gegeven jegens dien For syth". Bij het noemen van haar naam verbleekte 't meisje en 'n angstige blik kwam in haar oogen. Zóó zeer werd zij door het gehoorde in beslag geno men, dat zij een gedeelte van het gesprek miste. De stem van haar vader riep haar weer tot bezinning. „Dat zal voor Forsyth niet veel verschil maken. Hij zal in Canton een eed afleggen, dat hij onbekend was met den in houd der pakjes en hij zal Kathlyn tot hetzelfde overha len:. Want het meisje is verliefd op hem en als u hem niet be slist kunt aanwijzen als een houder van een opiumkit, zal men hem gelooven, ik zal het kind van de rekening worden en ons spelletje is voor goed uit". „Maar je hebt nog niet alles gehoord van de les, die ik hem gaf. Toen hij mijn paleis ver hel, kvwz» hij «»*r je aange- De temperatuur in geheel Duitschland is vooral in sommige streken neer laag. Forrester, hoofd van de afdeeling steenko len van het Amerikaansche mili taire bestuur heeft medegedeeld, dat het Amerikaansche' bestuur zich gelukkig kan prijzen, indien gedurende de vorstperiode een aanzienlijk aantal Duitschers niet doodvriest. Hij was van meening, dat de Britsche zóne er nog slech ter aan toe is. Ruwe huid, Ruwe lippen PUROL 30 ct. JSutvoVbrt met meer crème-karakter, daarom gelield door de vrouw. Doos 40 ct (Ingez. Med.) der de kwestie van de uitbreiding van' den handel tusschen Engeland en Frankrijk ter sprake gebracht, maar, volgens gewoonlijk goed- ingelichte kringen, heeft hij met dit onderwerp geen voortgang kunnen maken. Tevens heeft Moch een Fransch vierjarenplan voor industrieele uitbreiding te Londen overgelegd, waarvan de uitvoering Frankrijk in staat z^l stellen machines en staal-producten te exporteeren. Hij wilde met de Britsche auto riteiten van gedachten wisselen over plannen om de industrieën in beide landen op elkaar in te stellen. De Britsche autoriteiten zouden geantwoord hebben, dat hun eigen productie-plannen op langen termijn nog niet voldoende gevorderd zijn om een uitwisse ling van gedachten mogelijk te maken. INDIAANSCHE AANVAL IN BRAZILIË. Elf personen gedood. Op .Oudejaarsavond werden elf personen vermoord, toen een In dianenstam een regeeringspost in het gebied van de boven-Amazone in Brazilië aanviel. De post is daar gevestigd ter bescherming van Indianen. De aanvallers wa ren gewapend met pijl en boog en" knuppels. Onder de slachtoffers bevinden zich een vrouw en drie kinderen. Zeven gewonde over levenden zijn vier dagen door de Jungle getrokken om Manaos te bereiken. POST VOOR MILITAIREN NAAR INDIË. Correspondentie bestemd voor de militairen aan boord van het m.s. „Tegelberg" behoort uiter lijk 13 Januari a.s. om 21 uur te Amsterdam C.S. te zijn, teneinde nog gedurende de reis in een aan- loophaven te kunnen worden uit gereikt. Op 28 Januari d.a.v. gaat nog een verzending post naar deze militairen. Hiervoor moet de cor respondentie uiterlijk 27 Januari om 21 uur te Amsterdam C.S. zijn. In het algemeen behooren de stukken dus resp. op 11 en 25 Januari ter post te worden be zorgd. De postkantoren verstrek ken alle verdere inlichtingen. In twaalf weken tyds zalte Filton, bjj Bristol, een hangar verrijzen vior het reusachtige verkeersvliegtuig, de Brabazon I. Deze hangar zal 1.500.000 pond kosten, terwijl het vliegtuig zelf 4.000.000 pond kost. De hangar is langer dan de Queen Mary en grooter dan beide parlementsge bouwen samen, terwijl zy bijna even hoog wordt als de Nelson- zuil op Trafalgar Square. De deuren zijn van aluminium en kunnen in fflree minuten door middel van motoren geopend wor den. De Brabazon zal tegen einde Maart gereed zijn en in den zo mer het luchtruim kiezen. Het vliegtuig ia zoo groot, dat men de vleugels verder in de hangar zal moeten afbouwen, waar ook het roei en de staartvin, die ruim 15 meter hoog zijn, gebouwd moe ten worden. De hangar zal op het laagste punt ruim 18 meter hoog zijn. naam huis. Ik wist dat, zondei het van je gehoord te hebben, want ik zond hem een man ach terna. Zijn verblijf hier gaf mij gelegenheid om enkele dingen in orde te maken, zoodat, toen hij hier vandaan ging, hij op straat werd lastig gevallen" Op het hooren van die woor den werd Kathlyn Barrington doodsbleek en plotselinge angst deed haar het hart bijna stil staan. Zij trilde van spanning naar hetgeen zou volgen. „Het was heel eenvoudig. Ik zette de bevolking tegen hem op. Yong-Foo houdt niet van vreemdelingen". De mandarijn glimlachte valsch. „De men- schen hier zijn als honden, aan kettingen gebonden. Eén woord van mij en de kettingen zijn los en de jacht neemt een aan vang. Zelfs jij, waarde vriend, zou niet veilig zijn, als ilk maar een paar woorden fluisterde". „Ik zou je doodschieten, LI, als je dat durfde wagen", viel Barrington hem in de rede, „Maar je zult het niet dóen. Ik ben veel te voordeclig voor je, om je tot dergelijke dingen te doen besluiten". (Wordt vervolgd

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2