Het Bioscoop-vraagstuk. De militaire situatie in Nederland herrijst. Nationale feestdag. 1947. Het gebruik van de atoom-energie. PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Een probleem van ingrijpende beteekenis. - Is een positief antwoord mogelijk? De toestand te Palembang verbeterd. President Truman roept de partijen op tot samenwerking. „Tot den laatsten duim grond". Ultgav Hoofdkantoor: Goes, L, Voret- str. 70, Tol, 2438, Giro 274289 Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Kantoren: Vlissingen, Walstr. 33, Tel. 168Middelburg, Rou- aaneche Kaai 39, Tel. 2009; Neuzen Vlooawyclistr. Tel. 2032 ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 538 Abonnementsprijs 3.30 per kwartaal. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JAOQ. DE SMIT, - Woensdag 8 Januari 1947 Advertentieprijs 12% cent per m.m, Ow. ej? .vrsra Zon en Maan. Donderdag. Zon op 8.40 u., onder 10.48 u. Maan op 19,43 u, onder 10.48 u. Hoog water t$ Vlissingen Donderdag 9 Januari: 8,00 u. 2 3 - m.. 15.33 u, 8.41 ro. Yawiaalg wordt met het woord de film wordt te allen tijde met „film" een probleem aangeduid, dat voor Christelijke kringen van beteekenis is geworden. Men is er zoö langzaam aan van overtuigd geraakt, dat men dit object als cultuurelement niet meer mag en kan negeeren. Daarvoor heeft de film een te integreerende positie ingenomen. Het kan dan ook geen verwondering wekken, dat de Hervormde Kerk zich op dit pro bleem heeft willen bezinnen en een commissie heeft opgedragen over deze materie een rapport uit te brengen dat leiding kan geven tot het bepalen van een standpunt. Voorzoover wij, door artikel en beschouwing van den inhoud van dit rapport kennis 'hebben kunnen nemen, staat vrijwel vasti dat men voor groote moeilijkheden is ko men te staan, die het innemen van een bepaald standpunt zeer be moeilijken en het zal voor menig ingewijde niet moeilijk zijn te be grijpen, waarin deze moeilijkhe den schuilen. Want het is niet in alle opzichten mogelijk te ver dedigen dat de film-(en we wil len er nadrukkelijk aan toevos- gen: we hebben het hier alleen over de goede films) vrij is van teadenzen, d.w.z. een neutraal standpunt inneemt. Om het maar eens eenvoudig te zeggen: De film' is het domein van de wereld en draagt er derhalve alle ken merken van mee. Dat neemt niet weg, dat zij daarom evengoed wel schoon, edel ea. leerzaam kan zijn. Dr W. G. Overbosch wijdt er in „De Waagschaal" een uitvoe rig artikel aan, waarin hij laat voelen, hoe moeilijk de film neu traal kan zijn. Naar aanleiding van Walt Disney's groote teeken film „Fantasia" laat hij eenige belangwekkende beschouwingen volgen: Het gaat hier om een gekleur de teekenfilm, die wel iets heel bijzonders is, n.1. de weergave in beelden (en wel een zeer nauw keurige weergave) van de volgen de muziekstukken: Praeludium et fuga h-moll van J. S. Bach, de „Suite casse-noisette" van Tsai- kowsky, „l'Apprenti sorcier" van Paul Ducas, „Le sacre du prin- temps" van Strawinsky, deelen uit Beethoven's de symphonie, het bekende ballet uit de opera „la.. Gioconda" van Ponchielli, het „Lied der Teufel una Hexen" van Moessorgsky en Schubert's lied „Ave Maria". Dit alles kunt u straks gaan zien op één avond, een onvergete lijk schouwspel, dat u boeit en meesleept (en intusschen, het laat zich wel begrijpen, doodelijk ver moeit) en ineens heel duidelijk doet bemerken, dat deze „geziene" muziek (de liederen inbegrepen) eigenlijk niet zonder meer klank en woord geweest is (afgezien dan misschien van het Praeludium et fuga van Bach) maar uitein delijk beeld; dat het niet maar om een deemoedig luisteren, om werkelijk hooren ging, maar om iets anders, n.1. om het wegzinken in de aanschouwing. Dr Overbosch is van plan in zijn artikelen tot de kern van de zaak door te dringen en volgt deze film naar inhoud. Naar aan leiding van het ten tooneele voe ren van Strawinsky's „Le sacre du printemps" vraagt hij of dit niet een welbewuste en bril- lante explicatie is van het vita lisme? Strawinsky's veelszins onbegre pen stuk is ineens (tottastbare werkelijkheid voor ons geworden dank zij Disney's geniale vinding rijkheid energens in het don ker teekent ons bijbels-geschoolde denken protest aan en zegt: „Is zóó nu de schepping geweest?" In het slot van dit eerste artikel zegt hij zeer terecht: Wij hebben het eigenlijk altijd wel gevoeld en geweten, dat de film „als zoodanig" toch maar niet iets neutraals is. Dat de on- derwijsfilm als vanzelf niet bij de adstructie blijft, maar in de richting van de confessie stuwt. Hoevelen hebben dat niet erva ren, die na onze „bevrijding naar de bioscoop trokken „om de jour naals te zien" en zich te verheu gen over den terugkeer der- Ko ningin maar feilloos-zeker wisten, dat het eigenlijke pas be gon, toen de speelfilm .ging draaien en de documentaire voor- bij was? Wij, Christenen uit de heidenen, wij wenschcn nu eenmaal bepaal de dingen te zien: wij kiezen het boek, dat met een tragisch sterf geval eindigt, of 's Zondags bij de kachel verdiepen wij ons in de zoovcelste roman, die tot thema heeft: „ze krijgen elkaar". De Iragicomed: is ons aangeboren en het Evangelie is ons enkel ge léérd (in het heilig onderricht der Kerk): zoo kruipt dan het bloed waar het niet gaan kan. Het is een illusie wanneer het dagblad „Trouw" van 29 Augus tus '45 de film „als zoodanig" tot een neutrale instantie verklaard: NIEUWJAARSPOST VOOR NEDERLANOSCHE MILI TAIREN IN INDIË. Gisterochtend om 9 uur zijn van Schiphol 2 Dakota's van het 19e squadron naar Batavia ver trokken, met gezamenlijk ongeveer 3500 kg. Nieuwjaargpost voor Ne- derlandsche militairen aan boord. Zij zullen dag en nacht doorvlle- het oog op de menschen (óns gen en beschikken met het oog menschen) geproduceerd en wij hierop over twee extra benzine- willen nu eenmaal"; dat haar han deling in bepaalde schemata ver loopt. De „slechte" films, die wij ter zijde stellen, vanwege haar zondige luchthartigheid, en de „goede" films, die ons den adem benemen door haar tragische spanning, zij brengen ons alle dichter bij een beidensche levens visie. Wij willen blijkbaar het ge broken, maar toch zoo harmoni euze beeld van deze wereld voor oogen hebben om ons zelf te her vinden in de ledige uren na den yreugdeloozen werkdag. Deze beschouwing kan belang rijk worden t.a.v. het biscoop- vraagstuk, waarover de meenin gen vooral tusschen jongeren en ouderen, zoo uiteen ioopen. Of men het echter ooit zal kunnen brengen tot een positief ja of tanks Van geperst papier. DE GERECHTEN IN FRANSCH INDO-CHINA. Berichten uit Saigon melden, dat de Franschen slechts lichte verliezen hebben geleden bij de gevechten, die de laatste' 24 uur om Hanoi gewoed hebben. De Vietnameesche strijdkrach ten leden echter zware verliezen, aldus een Fransch militair oom- m unique. De gevechten -waren plaatselijk hevig, toen Fransche strijdkrach ten een sterke Vietnameesche positie opden weg, die Hanoi met zijn haven Haiphong verbindt, aanvielen en vernietigden. Volgens rapporten, die te-Pa rijs ontvangen werden, zijn on derhandelingen tusschen den Chi- neen is een vraag waarop elk ant- STSSSl-iSa^lTnv4t- woord ons vooralsnog een utopie 6 lijkt, omdat ook de film in haar ontwikkelingsgang niet stil staat. H. St. nameesche vertegenwoordigers om de veiligheid van Chlneeeche eigendommen te waarborgen, af gebroken, nadat zij vier dagen geduurd hadden, Men hoopt ech ter nog een oplossing te vinden. HAN VAN MEEGEREN EN DE WETENSCHAP. Vijf experts onderzoeken thans in het laboratorium van het ministerie van Justitie na tuurwetenschappelijk 8 schilde rijen, die door den Nederland- schen schider Han van Meege ren vervaardigd zouden zijn. Het zijn 6 doeken, die door van Meegeren onder den naam van den 17den eeuwschen schilder Vermeer „aan het licht" wer den gebracht en twee werken, die worden toegeschreven aan Pieter de Hoogh, doch ook door van Meegeren vervaardigd zouden zijn. Verwacht wordt, dat het on derzoek verscheidene dagen zal duren. De resultaten van deze we tenschappelijke conferentie worden strikt geheim gehou den, aangezien het onderzoek geschiedt ten behoeve van het vervalschingsproces, dat .tegen van Meegeren voor de Amster- damsche rechtbank loopt. De Ne<Jerlandsche militaire Wij kunnen ons niet in het koor scharen van hen. die 1947 met vertrouwen tegemoet zien, I schrijft „Elseviers Weekblad". Wie het jaar 1946 overziet, zal een woud van schoone leu zen ontdekken. De vraag rijst, of het Nederlandsche volk nog woordvoerder heeft o.m. het vol- wel voldoende kracht heeft, geilde medegedeeld, zichzelf te handhaven. In den Te Medan was er op 5 dezer bezettingstijd, toen het zich te- binnen de demarcatielijn in den gen den overweldiger verzette, öostelijken sector een botsing met Icèk het van wel. Daarna scheen een bende van ongeveer 30 man. 't oogenblik aangebroken té Aan Nederlandsche zijde was een zijn, dat Nederland vrijwillig en doode te betreuren. De bende liet met gulle hand prijsgeeft, wat 12 gesneuvelden achter, het in eeuwen heeft opge- In het gebied van Soeraba- bouwd. Dat wij onze overzee- j werd de geheele bevolking van sche gebiedsdeelen verliezen, is ,de kampong Petjangkringan door een ramp. Maar erger is, dat 120 man van Soetomo's strijdleger wij, door gemis aan volks- weggevoerd. 'kracht, geheel vrijwillig dit Ko- Uit Ma doera zijn weder 300 ninkrijk ontbinden en daarbij vluchtelingen aangekomen, nog meenen, de wereld een voorbeeld te geven. bende van ongeveer 100 man de Wij geven de wereld wel een kampong Tjingen aangevallen, voorbeeld, maar een van lam- Zes bewoners der kampong wer- lendigheid. den gedood. Niet zonder groote zorg kan men daarom 1947 tegemoetzien. Maandagavond zfjn generaal- Onze vaan is door het slijk ge- majoor Buurman van Vreede, Dr sleurd. Haar weder op te heffen J. van de Velde en Dr Gani van zal onze eerste taak zijn. Strijd Palembang naar Batavia terugge- is gebodenen vooral het aan- j keerd. troepen stelde 5 Januari een ulti matum aan de Indonesische auto riteiten, waarin onmiddellijk te- Waar oud en Jong zich verlustigt. Haageche herbouwplannen tentoongesteld. (Van onzen correspondent.) rugtrekking geëischt werd van TOn;ir beg0I1 orde den alle republikeinsche troepen en chaos te brengen. Het gemeente- bggtmjj, van f)en Haag gaf aan den heer W. M. Du dok, den bouwmeester van het Hilversum- sche stadhuis, opdracht tot het maken van herbouwpalnnen. Voor sommige menschen heeft het woord Den Haag een min of meer onprettigen klank gekregen: Den Haag, stad der ambtenaren, bolwerk van bureaucratie. Voor anderen is Den Haag echter de naam van hun onvolprezen stad: „Wio aan den vyver is geboren, Die mist den Vijverberg zijn [leven lang", zoo dichtte een Hagenaar. Maar voor iederen Nederlander is Den Haag toch ook de woon plaats van H. M. de Koningin, zetel der regeering, de represen tatieve stad van ons vaderland. De Duitschers wisten dat wel en zy ontzagen zich niet om juist de hofstad te kwetsen. Voor den aanleg van de beruchte vesting, omgeven door tankgracht en muur, moesten heele wijken worden af gebroken. Op 3 Maart 1945 trof een nieuwe ramp de stad. Dien ung deden geallieerde bommen werpers 'oij vergissing een aanval op het Beznidenhout. De burgerij voltooide daarna nog de vernie ling door in de periode van brand- itoffenschaarschte, leegstaande huizen te sloopen en boomen te door zijn de verkeerswegen van rooien. Van het eenmaal „vorste- j belaDg. Ook dat is den ontwerpers lijk 's-Gravenhage" was op den niet ontgaan. Maar zeer veel Ban dag der bevrijding een vieze, kale dacht besteedden zij aan de voor- ei: onttakelde stad overgebleven, ziening van groen. Het „heerlijk Niet minder dan 9000 woningen, bosch van 's-Gravenhage" wordt 26 scholen, zeven kérken, tien'opnieuw beplant, Btraten zonder ziekenhuizen en mede door de boomen zullen er in het nieuwe vernieling van 't Haagsche bosch Den Haag niet meer zijn. 30.000 boomen bleken ten of fer gevallen aan het oorlogs- mouster. Men bleef echter niet treuren ook het Buitenhof met Vijverberg, Voorhout, Pinsessogracht en Plein. Als dat veranderd werd zon het hart uit de residentie gesneden zijn. Maar tusschen Spui en Be- zuidenhout komt, wanneer het staatsspoorstation verdwenen is, een ruim departementaal centrum waarvan het „Regeeringsplein" de kern wordt. Daarnaast bestaat voor de door Duitschers geteister de wijken een herbouwplan „Sport- laan—-Stadhouderslaan, Scheve- ningsche boschjes". De verwezen lijking van het eerste project vergt afbraak van vele honderden krotwoningen. Bestaat er momenteel een te kort van 32.000 huizen, geduren de de periode van nieuwbouw zal dit tekort nog toenemen tot 35.000. De tentoonstelling leert ons hoe die nieuwe woningen in gericht worden. Zelfs de kleinste arbeidershuizen zullen over het Inoderno comfort beschikken en vooral do toevoer van licht en lucht is daar gewaarborgd. Den Haag heeft de grootste bebouwde oppervlakte van de Nederlandsche gemeenten. Daar- andere gewapendé Indonesische elementen uit het geheele stads gebied van Palembang zoomede uit een strook rond de stad met een straal van 20 km. Het ultimatum is door da In donesiërs aanvaard. Hei resultaat hiervan is, dat niet alleen bet „Europeesche kamp", doch ook het geheele stadsgebied van Oost en West-Palembang, zoomede het vliegveld en de olieterreinen te Op Midden-~Bali heeft een Pladjoe en Soengei Gerong on der bescherming van de Neder landsche troepen staar:. Maandag is de zuivering van het gebied door de Nederlandsche kweeken van den wil om te handhaven wat wij bezitten. Zonder dien wil .plegen naties Aneta heeft van welingelichte zijde vernomen, dat het conflict te Palembang thans als bezworen Hoe het -wordt. dooi andere architecten in het schema van Dnaok is geprojec teerd, valt momenteel te bewon deren in, het Haagsche gemeente museum. Bewonderen is hier vast en zeker het beste woord. Want: gaan de plannen van Dudok door, dan ontstaat opnieuw een vorste lijk 's-Gravenhage. Daar mag Ne- in korten tijd tot stof uiteen te mag worden beschouwd. De eom- vallen, allen frases ten spijt. I mandant van de Nederlandsche President Truman heeft verklaard, en waarbij een arbi- Maandag zijn jaarlijksch rap-1 trage instantie wordt geschapen, port over den „toestand der die deze gesehillen regelt. Het be- Unie" persoonlijk aan het Congres voorgelezen. Hij begon zijn verslag met een oproep aan beide partijen tot samenwerking: „De vorderen van het sluiten van col lectieve arbeidscontracten. Het vexbreeden der nationale sociale wetgeving, en ten slotte het be noemen van een commissie door macht der toekomst van dit; het" Congres om èen onderzoek in land te vormen ligt in onze te,811611611 naar de verhouding tu&- handen de uwe en de mijne s<ien werkgevers en werknemers, Hm T> i „t 1 n 4-ni. n *1 w I R IV/I (10 T t Y1 gezamenlijk. Als wij er :n kunnen slagen dit jaar en het volgende bij ieder onder werp de juiste handelwijze te vinden, dran zullen wij voor ons volk een onge kende welvaart tot stand kunnen brengen." Truman wees er op, dat het waarschijnlijk is dat het Congres en de president in sommige op zichten van meening zullen ver schillen.1-Hij drong echter aan op samenwerking zonder te denken aan partyschappen. Mev betrekking tot de sociale wetgeving, die dit Congres waar schijnlijk zal herzien, drong de president er op aan, geen straf wetten op te nemen in het Ar beidsrecht: ,/Wy moeten niet om een paar arbeidersleiders te straf fen wetten aannemen die de rech ten van de arbeidersklasse aan tasten. Wjj moeten niet onder den druk dor emotjeB onze Amorikaan- sche vryhsden in gevaar brengen door slecht overwogen handelin gen, die tot gevolgen leiden die noch voorzien noch gewenscht zyn. Wij moeten niet vorgeten dat in 1940 bedryfsloidors on arboi- dorsloidors gozamonlijk verant woordelijk waren voor het misluk ken van onderhandelingen." Truman maakte een uit vier punten bestaand sociaal program ma bekend: ten eerste een spoe dig tot stand brengen van wet ten, die stakingen, waarbij juri dische geschillen op deze wijze die niet later dan 15 Maart in werking zou treden. Door het leiderschap der Ver- eenigde Staten in de wereld, aldus Truman, maken de gevolgen van hetgeen men in de V.S. bereikt, of niet bereikt, zich voelbaar door de geheele wereld. Ten aanzien van de buitenlandsche politiek zeide Truman, dat wat ook de gebreken van de vredesverdragen met de voormalige satellieten van de As mogen zijn, deze verdragen zoo goed zijn als men mag hopen te bereiken. Verdere discussie zou den biimenlandschen toestand van do betrokken landen ernstig in gevaar brengen. Gedurende de debatten over de verdragen hebben de V.S. het duidelijk gemaakt, dat zy zich niet meer in het isolationisme zullen terugtrekken. Met betrekking tot de Sowjet- Unie zeide Truman, dat de ver schillen tusschen beide landen het feit niet mogen verdoezelen, dat beide landen belang hebben by het spoedig tot stand brengen van de vredesverdragen, waarbij weer normale verhoudingen ont staan. „Wjj mooton ons beiden het moost bozig houden met het be vorderen van de collectieve veilig heid, en niet met het bovordoron van onze individueele veiligheid." De bezettende mogendheden moe ten de onafhankelijkheid van Oos tenrijk erkennen en hun troepen terugtrekkon, aldus Truman. Duit schers en Japanners moeten weten Hoe het nu nog is. Het kan niet anders of men verlustigt zich op deze tentoon- steling. Wat zal de hofstad schoon worden 1 Voorloopig is dit toekomst muziek. Het moment waarop we in de ondergrondsehe stappen blyft nog uit. Totnogtoe heeft men alleen maar opraimingswerk gedaan. Luchtfoto's ter expositie laten ons het huidige Bezuidei- Wat Dudok ontwierp ïn wat hout zien: keurige rijen funda menten van weggeruimde huizen; het lijken wel grafsteenen en dat zjjn het eigenlijk ook... Het Haagsche boscht Hier en daar een boompje in een zandvlakte, als een oase in de woestijn. Het gemeentemuseum zelf, Bar- lag's laatste schepping, gedeelte troepen voortgezet Thans is het 7', j 7"TT6"' JT*? 7" !Ük n°g onbruikbaar. Wie het voikomen rustig behoudens eenige °"BC, T"- gebouw verlaat, ziet overal om 77 slotte is heel Nederland er by 7i0b j.flpn a* wArVpliïlrhAid vn-n aptiwteit van verspreide sluip- betrokkeD. Maar ook de Hagenaar vandaag vlate^ en Sooo^ schutters die niet tot de ger^el- Teriuatigt zich; wi6 zou niet graag de toeko^ Lht de re^ de republikeinsche troepen behoo- in een £ooie Btad wonml D|sta| Maar de toekomst lacht de resi- reE; wordt inderdaad mooi, nu even- Dr van de Velde verklaarde, ala te Rotterdam Nederland- dat de gebeurteqjssen, die den gcbe bouwmeesters voor het eerst vooruitgang ongunstig beinvloe- de j£anB hrygen gen heele nieuwe Bij de Prin» o leboorte van een r Prinses, Naar wö vernemen heeft de Baad van ministers na overleg met de commissie voor de vast stelling van richtlijnen voor de viering van Rationale gedenk- en feestdagen uitgaande van het na tionaal instituut, t.a.v. de aan staande viering van de geboorte van een Prins of Prinses het vol gende bepaald. Indien de geboorte plaats heeft tusschen 0 en 12 uur zal deze dag verder als nationale feestdag wor den beschouwd en zal aan het overheidspersoneel, voor zoover de dienst dat toelaat, en aan de schooljeugd, onmiddellijk na de bekendmaking van de geboorte, vrij worden gegeven. Indien de geboorte plaats heeft tusschen 12 en 24 uur cal even eens vrij worden gegeven, doch de volgende dag als nationale Ibestdag worden beschouwd. Indien de nationale feestdag (da gevolg van het tijdstip der ge boorte op een Zondag zou vallen, zal deze bepaald worden op dan Maandag daarop volgend. dentie tegen en welke Nederlan der zou daar niet bly om zynf den, grootendeels moeten worden toegeschreven aan de rede van Soedirman, die op Sumatra is op gevat als het teeken voor den aanval en als aankondiging van een door de Nederlanders voor bereid verraad Jegens de overeen komst. De ongunstige elementen kon den zich versterken en daaronder waren velen, die den Nederlan ders ongunstig gezind waren. In dit verband noemde Dr van de Velde de Japansche Kempeital- kapitein Inoue, die uit het krijgs gevangenkamp ontvluchtte en die in de omgeving van Siantar on rust stookte onder de Indone siërs. Het Duitsche persbureau Dena meldt, dat het vervoer van kolen over den Rijn onmogelijk is ten gevolge van het ijs. grenzen, hun hulpbronnen en wel ke herstelbetalingen zy moeten betalen. Zonder te pogen hun bin- nenlandsche zaken te regelen kunnen wij er ons van verzekeren, dat zij zich ontwapenen. Truman verklaarde, dat naar zyn meening de V.S. niet genoeg gedaan hebben voor de immigra tie van verplaatsbare personen en hy drong er by het Congres op aan wegen te vinden om de immi gratie van deze personen te ver- grooten. De V. S. wenschen geen monopolie voor zichzelf of voor welke groep van naties over de atoomenergie: zij willen slechts dat geen land atoomenergie zal gebruiken voor militaire doeleinden. Naast de arbeidswetgeving noemde "Truman drie andere be langrijke taken 'in het Amerikaan- sche binnenlandscho bestuur: de stabilisatie van de algemeene bin- nenlandsche economie (als de prijzen verder stijgen bestaat het gevaar, dat het publiek de enorme prod:#ie, die in 1947 verwacht wordt, niet zal kunnen koopen), hot doon naleven van do anti- trustwetten en hot in evenwicht brongen van de begroeting, De president zeide den steun dor regeering toe bij don strijd tegen kleinzieligheid op het gebied van godsdienBt en ras, en hij beloofde het Congres om verdere wetgeving te zullen verzoeken om worden beslist, onwettig worden waar zij aan tos zijn met hun dezen strijd uit te kunnen breiden. Btad te ontwerpen. In Den Haag is meer te doen dan aan don herbouw te werken. Er komt daar een nieuw Btadhuis, een internationaal ontvangcen- trum, een kwartier voor departe menten, een collectie gebouwen voor groote instellingen als K.L.M., P.T.T., Bataafsche e.d., een concerthuis, eenige belang rijke kerken, riekeninrichtingen en middelbare scholen. Schevenin- gen herrijst als Nederlandsch eer ste badplaats, de ondergrondsehe spoorwegverbinding tusschen Am sterdam en Rotterdam, krijgt haar halteplaatsen in Den Haag. Met al deze factoren heeft Dudok rekening gehouden. Tee- keningen en maquettes verduide lijken zyn bedoelingen. Vandaar dat ook de jeugd zich verlustigt op deze expositie. Zoo'n speel- goedstad zie je nergens I En hoe heerlijk is het om al die poppen-1 huizen van top tot teen te be-1 kijken. Twee hoofdplannen. Het oercentrum van Den Haag, het Binnenhof met ridderzaal, blijft ongewijzigd. En natuurlijk HET DUITSCHE VRAAGSTUK IN DEN MINISTERRAAD. Naar het A.N.P. verneemt, zal de ministerraad van daag in een speciale zit ting bijeenkomen ter be handeling- van het Duit sche vraagstuk. In deze vergadering zal rapport worden uitgebracht van de werkzaamheden der in terdepartementale com missie, welke de aspecten van het Duitsche vraag stuk in den breede aan een onderzoek heeft onder worpen. „Wij garandeeren do veiligheid." Maar wat zijn Duit" sche garanties? Wilhelm Knothe, de waarne mend voorzitter van de sociaal democratische partij in de Wes telijke zones van Duitschland, verklaarde te Hamburg, dat „dc Duitsche sociaal democraten, die kort geleden Engeland be zocht hebben, niet verborgen hebben, dat zij met alle vrede lievende middelen, die tot hun beschikking staan zullen vech ten voor iedere vierkante me ter Duitsche grond, hetzij in Opper-Silezië of aan de Saari'. Knothe verklaarde zich voor stander van het scheppen vaa een „Vereenigde Staten van Europa" op een federale basis. De belangrijkste voorwaarde, zeide hij, is de vriendschap tusschen het Fransche en Duit sche volk. De volken der- we reld willen veiligheid, in het bijzonder tegen Duitschland. Wij garandeeren die veiligheid door het feit, dat in de toe komst Duitschland geleid zal worden door socialisten en de mocraten". Goed bedoeld waarschijnlijk. Maar wie garandeert ons, dat deze Duitsche garantie, werke lijke beteekenis heeft 1 Bij een brand in een vijf ver diepingen hoog gebouw in de ne- gerwijk Harlem van New York zijn vijf personen om het leven gekomen en werden er elf ge wond. Anti-zwarts handel-campagna in Duitschland. Op vele wegen in de nabijheid van boerderijen in het Wolfrathausen-district in de Ame- rikaansche zflne van Duitschland, heeft men groote borden geplaatst, waarop de mededeeling, dat zwarte handelaren hier niet tOTecht kunnen, om voedsel op te koopen, „Keer terug, zwarte handelaren, het district Wolfrathausen levert alleen aan de legale markt", is het' opschrift op bovenstaand bord. Paludrine, een nieuw Britsch geneesmiddel tegen malaria, heeft bij toepassing in den staat Victo ria (Australië) in ruim 99 procent van de 3.172 behandelde gevallen genezing gebracht. Ook in andera staten zijn dergelijke resultaten bereikt Te Washington is van de Ame- rikaansche bezettingsautoriteiten bericht ontvangen, dat het niet in de bedoeling lag aan de Duitsche vakvereenigingen bevoegdheid te verkenen tot toetreding tot het Wereldverbond van Vakvereeni gingen. Te Hilversum is een 13-jaxig meisje door het ijs gezakt eo verdronken. De Berlijnsche radio heeft meegedeeld, dat het geallieerde militaire bestuur alle gebruik van electrischen stroom voor indu- strieele doeleinden tot nader order heeft verboden. De theaters en bioscopen moeten sluiten. De 108 bewoners van het kleine eiland Palmyra in den Stillen Oceaan, op 1700 km afstand van Hawaï, dat met overstrooming werd bedreigd, zijn allsn naar hst in de buurt gelegen Cooporeilaxd overgebracht. Een vrachtvliegtuig, dat op weg was van Miami naar Newark is in een sneeuwstorm boven boschachtig gebied verongelukt Minstens drie personen kwamen hierbij om het leven. Te Tokio is het eerste natio nale congres van de communis tische partij begonnen. De Z50 af gevaardigden bespreken de kwes ties van de keizerlijke regeering de provinciale verkiezingen, de vakvereenigingen en den indurtri- eelen wederopbouw. Egypte treft voorbereidingen tot het hervatten van de diploma tieke betrekkingen met Duitsch land, Japan, Bulgarije, Honga rije, Finland en Roemenië. De Iraaksche gezant te Cairo zou, volgens het blad. „Al Mo- katam", verklaard hebben, dat het bewezen Is, dat de Amerikanen aan de Joden in hun bezettings zone van Duitschland vrijgeleide hebben verschaft, waardoor zij naar alle landen kunnen reizen.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1