Waar ligt de oorzaak? Dr Van Mook Prof. Gerlrandy. Het Indische vraagstuk. Scherpe aanvallen op het Regeeringsbeleid. Ontzettende terreur in Zuid-Celebes. Republiek Nieuw-Guinea. contra KRUIMELTJES Herstel van ome scheepvaart. Uitgav* Hoofdkantoor Goes, L, Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289 Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Kantoren: Vliesingen, Walstr. 33, Tel. 108 j Middelburg, Rou- aanecho Kaai 30, Tel. 2000; Neuzen Vlooswijcketr, Tel, 2052 Aau een beschouwing van den Parijschen correspondent van de „New-York Times" over het voortbestaan vaji de impe riale systemen is het volgende ontleend „De tweede wereldoorlog was getuige van de totale ineenstor ting van het Italiaansche impe rium, omdat Rome niet sterk genoeg was dit te handhaven. Drie imperiale rijken zijn be zig van 3tructuur te verande ren, a.1. het Britsche. het Fran- sche en het Nederlandsche. Het staat te bezien of de kernen van deze systemen sterk ge noeg zullen blijken te zijn, om elastische banden tegen den centrifugalen druk van de ko loniën te behouden." Na een beschouwing over de Britsche positie ia de wereld gaat het blad verder: „Ondanks zijn dramatische moeilijkheden in Palestina bestaat toch alle waarschijnlijkheid, dat Enge land in beteren vorm uit den imperialen strijd te voorschijn zal komen dan Frankrijk of Ne derland. Het is duidelijk, dat de dominions nog voor een langen tijd bij het Britsche rijk zullen blijven behooren, hetgeen niet van Frankrijk of Nederland ge zegd kan worden. Se Nederlanders hebben de grootste moeilijkheden om den band met hun overzeeschc ge- biedsdeelcn aan te houden, daar Soekarno en zijn aanhangers streven naar een algehecle on afhankelijkheid. Frankrijk is momenteel, onder den over de geheeie wereld aanwezigen druk van het communisme, te zwak Of Frankrijk in staat zal zijn zijn imperium te behouden, zoo als de Britten gedaan hebben met hun bezittingen in het Verre Oosten en de Vereenigde Staten op de' hun eigen rustige manier met de Phiüppijnen, staat te bezien". Deze beschouwing is, althans wat Nederland betreft, niet ge heel juist. Als de band tusschen Neder land en de Overzeeschc gebieds- deelen verbroken wordt, dan zal dat niet, althans niet in hoofdzaak een gevolg zijn van het streven van Soekarno en zijn revolutionnaire aanhangers, maar van de houding van Dr van Mook en de C.-G. en het slappe optreden van de regee ring. Van de regeering, die gedre ven door misschien idealistische motieven, niet den wil heeft en den moed haar gezag te laten gelden en Indië van de terreur van Soekarno te verlossen. Van de regeering, die inpiaats van in de eerste plaats orde en rust te herstellen speelt neet de revolutie en die geen oog heeft voor wat dezer dagen „Het Vrije Volk" (P. v. d. A.) op merkte, dat het laten voortbe staan van een in wezen revolu tionnaire situatie gelijk staat met het laten voortsmculen van een vuur, zonder de eigenlijke brandhaard weg te nemen, met het gevolg, dat elk oogenblik de vlammen weer hoog kunnen oplaaien. Een verstandige regeering zou voor ze met voorstanders van een andere staatkunde was gaan on derhandelen, eerst het revolutie- vuur hebben gedoofd. ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No, 537 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK SLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 7 Januari 1947 Abonnementsprijs ƒ8,80 per kwartaal, Houfdrodactour: R, ZUIDEMA Dlroctour; JACQ, DE SMIT, AdvortontlopryB 12% cont por m.m, MONTGOMERY NAAR MOSKOU VERTROKKEN. Veldmaarschalk Montgomery is gisteren per vliegtuig uit Berlijn naar Moskou vertrokken, waar hij de gast zal zijn van het Roode Leger. Zaterdag heeft Montgo mery verklaard, dat bij generalis simus Stalin hoopt te bezoeken en ongeveer een week denkt weg te blijven. Hij is vergezeld van zijn eigen staf en van kolonel Gorsjkof, den militairen Sovjet-attaché te Londen. Het vliegtuig heeft be halve de Britsche bemanning een Russische piloot en navigator aart boord. AMERIKAANSCHE IN- VESTATIES OP JAVA EN SUMATRA. Er zou hiervoor weinig belangstelling zijn. Uit bevoegde AmerikaaBsehe bronnen wordt vernomen, dat er afgezien van Amerikaanschvon dernemingen, die in Ned. Oost- Indië bedrijven hadden voor den oorlog, en van plan zijn die be drijven weder op te bouwen, wei nig belangstelling by de Ameri- kaansche industrie bestaat voor beleggingsmogelijkheden in Ned.- Indië. Ten gevolge van de markt situatie in de V.S. heeft het Ame- rikaansche consulaat te Batavia wel talrijke verzoeken om inlich tingen ontvangen van Amerikaan- sehe importeurs, die zeer verlan gend zijn, grondstoffen van Indië te koupen. Deze handelsfirma's zijn echter alleen geïnteresseerd in koopen, en niet in investeeren. Groote Amerikaansehe firma's en particulieren, die zich op het beleggingsterrein bewegen, toonen i geen neiging om hun kapitaal te I riskeeren, zoolang niet de poli-j tieke toekomst van Indië geregeld is, de economische politiek van de republiek Java, Sumatra en Madoera een duidelijker beeld vertoont, een gemeenschappelijke munteenheid door de Nederlan ders en Indonesiërs te zamen is ingesteld en soortgelijke proble men hun oplossing gevonden hebben. Van goed ingelichte Amerikaan sehe zijde wordt vernomen, dat wanneer en indien dit gebeurd is, wellicht eenig nieuw Ameri- kaansck kapitaal naar Indië zal vloeien, maar dan alleen omdat de Amerikaansehe beleggers nu eenmaal in alle deelen van de wereld uitzien naar beleggings mogelijkheden. KABEL-SCHIP OP MIJN GELOOPEN. Het kabel-schip Karla van de Great Northern Telegraph Com pany is omstreeks Nieuwjaar in i de Finsche golf op een mijn ge- loopen, aldus verluidt uit Kopen hagen. 16 personen, o.w. de ka pitein, worden vermist, 28 andere werden gered. DE ITALIAANSCHE KOLONIËN. Van welingelichte zijde te Londen verluidt, dat Bevin te gen het einde van deze maand aan de Vereenigde Staten, de Sowjet-Unie en Frankrijk zou voorstellen langs diplomatieken weg voorbereidende besprekin gen te voeren over de toekomst I van de Italiaansche koloniën HET VREDESVERDRAG MET ITALIË. Byrnes de Amerikaansehe mi nister van Buitenlandache Za ken, heeft Trygve Lie, den secretaris-generaal van de V.N., den tekst doen toekomen van de artikelen en bijbehoorende stukken van het ontwerpvredes- verdrag met Italië betreffende Triëst, zooals opgesteld door den raad van min' iters te New- York. In den brief van Byrnes wordt gezegd: „De ministers van Bui- tenlandsche Zaken van de Ver eenigde Staten, Frankrijk, het Vereenigd Koninkrijk en de Sowjet-Unie wenschen, dat over den tekst, welke betreffen de de voorwaarden van het verdrag ter goedkeuring door den Veiligheidsraad is voorge legd, door den raad voor 15 Ja nuari a.s. beslist zal worden, daar de onderteekening van den vrede met Italië moet geschie den in het begin van Fe bruari a.s. ANTI-REPUBLIKEINSCH COMPLOT IN HONGARIJE? Volgens radio Boedapest heeft het Hongaarsche ministerie van Binnenlandsche Zaken officieel de reeds eerder verspreide be richten over de ontdekking van een „gevaarlijk en wijdvertakt anti-republikeinsch complot bevestigd. Doel van het complot was de omverwerping van de Hongaar sche republiek en het herstel van het regiem van Horthy door middel van gewapenden opstand, welke had moeten sa menvallen met het terugtrekken van de Russische troepen na de ratificatie van het vredesver drag. De beweging stond onder leiding van den raad vau 7 per sonen, van wie er 6 zijn gear resteerd, aldus de mededeeling. Volgens de samenzweerders zou Lakatos, de voormalige m;- nister-president, nimmer zijn van admiraal Horthy ontvan gen opdracht hebben terugge geven en aldus recht hebben op de functie van minister-presi dent. De raad, bestaande uit 6 generaals en 1 kolonel, had in den herfst van 1946 een zoo- genaamden ondergrondschen staf gevormd. Tot op heden zijn 55 arrestaties verricht en alle gearresteerden zouden een bekentenis hebben afgelegd ONVEILIGHEID OP REPUBLIKEINSCH GEBIED. De algemeene werkers-asso ciatie heeft zich tot den iuit.- gouv.-gen. gewend met een schrijven, waarin de associatie haar beduchtheid uttspreelct over de bij den werknemer te verwachter reacties op het voornemen der regeering om de werknemer particuliere en ambtenaren in republi- keinsch gebied niet met har; machtsmiddelen te beveiligen, doch zulks aan de organen der republiek e.a. aan de T.R.I. over te laten. De „A.W.A." dringt er op aan, dat de werknemer in die gevallen zelf zal mogen beslis sen of hij zijn veiligheid ge waarborgd acht zonder door economische sancties of ontslag bedreigd te worden. Het optreden van de Commissie- Generaal. Wat er werd besproken. t- In een Silezische mijn is brand uitgebroken, tengevolge waarvan 25 mijnwerkers om het leven zijn gekomen. De Nederlandsche troepen ais verlossers begroet. Een militaire waarnemer heeft het volgende overzicht van zijn bevindingen ia Zuid-Celebes ge geven: In deze streken domineert het beeld van tienduizenden van de bevolking, ingedeeld in patrouil les, die op eigen verzoek hecht samenwerken met het K.N.I.L. tegen de terrorists*. Een gevangen genomen T.R.I.-aoldaat legde aan den ooggetuige uit, dat de terro risten de bevolking verboden de sawahs te bewerken en anderen arbeid te verrichten, met het doel het economi sche leven te Makassar lam te leggen, omdat daarna ge makkelijker zou kunnen wor den overgegaan tot het uit oefenen van geweld door de terroristen, die daarbij dan den steun zouden ontvangen van de tot wanhoop gebrach te bevolking. Het was omtroerend te hooren koe districts- en kamponghoofden, Bear bewogen verklaarden, dat zij thans, Ru de K.N.I.L.-troepe» op treden tegen deze terroristen en misdadigers, voor het eerst na weken het door zorgen vermoeide hoofd ter ruste kunnen leggen. Zij werkten mede bij het verza melen van de bewijzen voor de afgrijselijkste bestialiteiten die deor de terroristen zijn gepleegd, zooals het vermoorden van zwan gere vrouwen, en hun kroost, om dat een ver familie-lid „in dienst was van de Nica". De ooggetuige was aanwezig, toen een peletonscommandant van het K.N.I.L. zijn manschappen stuk voor stuk op het hart drukte, dat „wie onschuldige vrouwen, kinderen of mannen opzettelijk ook maar een haar krenkt, het risico liep op de plaats zelf te worden neergeschoten". Hen was ook geen enkel voorbeeld bekend van eenig wangedrag door man schappen van het K.N.I.L. Voor een ieder was er slechts één conclusie na het vinden van Japansche vlag gen en terwijl een onderzoek uitwees, dat het uitgebreide oorlogs-, maar ook martel materiaal, gedeeltelijk af komstig is van Java. De militaire autoriteiten be schikken over tall ooze schrifte lijke bewijzen, waaruit blijkt hoe de kamponghoofden om bijstand van de militairen verzoeken en om toestemming de terroristen men eigen middelen te vernieti gen. Bij de uitvoering van de zware taak viel vooral op de opmerke lijke handhaving van de ijzeren discipline bij de K.N.I.L.-troepen en de zelfbeheersching der man schappen. In een Zaterdag gehouden twee de bijeenkomst van de organisatie „Nationaal Reveil" heeft- Dr W. K. Feuilletau de Bruyn wederom een feilen aanval gedaan op het huidige regeeringsbeleid inzake de Indische kwestie. In den loop van zijn betoog noodigdc spreker de regeering uit de volgende geruchten, welke in Indië in omloop zijn aangaande den inhoud van de aan de ont werpovereenkomst van Linggad- jati toegevoegde „bindende notu len", categorisch tc ontkennëh. 1. „Dat Prof. Schermerhorn in een vergadering zou verklaard hebben, dat men indertijd op de Hooge Veluwe in moeilijkheden kwam, omdat de regeering niet bekend was met een bepaalde af spraak tusschen Sjahrir en van Mook". Nëderlandsch Indië telt straks twee republieken. De eerste die Java, Sumatra en Madoera omvat en die ontstaan is onder Japan sdien invloed en de tweede, de republiek Oost-Indonesië, die haar ontstaan dankt aan de Stuw-groep onder leiding van mannen ais Dr van Mook. Maar daarmee zijn we er nog niet. Ook Nieuw-Guinea zal ver lost moeten worden van het kolo niale juk en in een „vrij Indo nesië" een eigen plaats moeten in nemen. Naar verluidt aldus spottend „Nieuw Nederland", wordt er reeds gewerkt aan een republiek Nieuw-Guinea. „Ook deze zal uitvloeisel zijn van nationalistische ritselingen in de zielen der Papoea's, der Pese- cheins, der Kaja-Kaja enz., die zoo gezellig Nieuw-Guinea bevol ken. Zij immers spraken het uit, dat zij „vrij" wilden zijn. Dr van Mook c.a. interpreteeren dit als „vrij van Nederlandsche banden". In een fraai boek over da vol ken op Nieuw-Guinea wordt ech ter de ware toedracht onthuld. De Kaja-Kaja liepen tot voor korten tijd vrij ongekleed. Dat hing sa men met het klimaat e.d. 't Had niets te maken met eenige kapita listische uitbuiting. De Zendelin gen en Missionnarssen hadden tegen deze ongeciviliseerde klee derdracht nog al wat bezwaar. Vooral als 'het marktdag in Me- rauké was, werd het een voor Westersche oogen onaangenaam aandoende vleeschvertooning op de pasar. Daarom stelden zij in 't was nog vóór de Japansche occupatie, die met kleederroof eindigde dat de inhcemschen alleen ter markt mochten gaan met een broekje aan van katoen. Noodgedwongen deden zij dit. Maar nauw hadden zij de pas- sar van Merauké verlaten of zij ontdeden zich van dit laat ste kleedingstuk en stopten het zoo ver mogelijk weg. Eens was er een man, die door het kleeding stuk zóó geërgerd werd, dat hij het wegslingerde, zoodat het hoog in een boom bleef hangen. Toen „Dat prof. Schermerhorn de Kroon aan beide partijen heeft aanbevolen „als symbool"; dat de heer Van Poll de positie van de Kroon heeft vergeleken met „een onpartijdig deskundige", waarvoor men onze Koningin kan bestemmen beter dan b.v. de Koning van België, wat een be- leediging zou zijn" en dat Dr van Mook het hoofd van de Unie betitelde als voorzitter van een gezamenlijk orgaan zonder stem en er den president van Frankrijk bijhaalde die weliswaar aan het hoofd der Fransche repu bliek staat, maar niet te zeggen heeft". Van de zijde der republiek zou daarop geantwoord zijn, „dat de positie van de Kroon nu veel duidelijker was geworden." Indien de regeering deze ge ruchten wil weerleggen, aldus spreker, kan zij slechts één ding doen: de notulen publiceeren. De tweede spreker, de heer B. Boelhouwer, vergeleek de politiek van Dr van Mook en de com missie-generaal met het optreden van Mussert en Seyss Inquart in Nederland, welke vergelijking z.i. ten nadeele van eerstgenoemden uitviel. Republikeinse!) vaartuig tot zinken gebracht. De Nederlandsche torpedo- bootjager „Kortenaerheeft op 5 dezer een Indonesisch marine vaartuig bij Cheribon tot zin ken gebracht, waarbij twee In donesiërs zijn gedood en 22 ge vangen genomen. De Neder landsche marine-voorlichtings dienst heeft een communiqué uitgegeven, waarin verklaard wordt, dat het gebruik van re- publikeinsche zeestrijdkrachten in strijd met den status quo van 14 Nov. 1946 en derhalve eveneens in strijd met de ont- werp-overeenkomst is. Toen eenheden van de Indonesische marine (Alri) trachtten een kustvaartuig vanqf Cheribon te convoyeeren, sommeerde de „Kortenaer" het convooi halt te houden. Toen aan de sommatie geen gevolg werd gegeven, openden de Nederlanders het vuur en brachten het Indone sische vraagtuig tot zinken. De overige eenheden namen over zandbanken de vlucht naar Cheribon. Een aantal wapens werd buitgemaakt. hem werd gevraagd waarom hij dit deed, antwoordde hijIk wil vrij zijn". Naar verluidt is dit antwoord aan de hooge heeren in Batavia overgebracht zonder de geheeie toedracht der dingen. En in hun groote wijsheid concludeerden die diplomatici, dat ook bij de Kaja- Kaja reeds verlangen naar een vrije republiek aanwezig is, wes halve die thans reeds in het brein der heeren in de smaak is en spoe dig zal worden ingesteld als ge volg van de in de bevolking ge groeide nationalistische verlan gens. Men wachte slechts de openbaring daarvan af". Dr van Mook heeft tegenover een bijzonderen correspondent van A.N.P. o.m. de verklaring van Prof. Gerbrandy, dat dc machts- volkomcnheid door de koppeling van de functies van minister van Koloniën en van luit. gouv.-gen. door Dr van Mook gewild zou zijn tegengesproken. Dr van Mook zeide, na zijn aankomst te Londen in April 1942 te hebben aangedrongen op de splitsing van de functies van mi nister van Koloniën en luit. gouv.- gen., zoodat het algemeen bestuur in Australië kon zetelen, doch Prof. Gerbrandy kon hiermede niet instemmen, daar hij een con centratie van alle bevoegdheden te Londen noodig achtte. Na de verovering van de Noordkust van Nieuw-Guinee en de bezetting van een deel van Morotai moest de noodregeling voor het algemeen bestuur, in werking worden gebracht. Weder om had Dr van Mook de schei ding van beide functies voorge steld. Prof. Gerbrandy had hier tegen echter geen bezwaar, zoo dat bij besluit van 14 September 1944 de koppeling van de functies gehandhaafd bleef. Inzake de plannen tot staatkun dige hervorming in Nederlandsch- Indië na den oorlog is in den loop van 1942 een nota opgesteld door een commissie van deskundigen. Daarnaast werd de noodzakelijk heid gevoeld van een duidelijke uitspraak. Dit inzicht leidde tot de December-rede van de Konin gin. •m Tengevolge van gebrek aan steenkool en electrischen stroom zullen alle industrieele inrichtingen in Oostenrijk hun bedrijf moeien onderbreken tot 20 Januari a.s., uitgezonderd de bedrijven voor de voedselvoor ziening. Volgens radio München zui len 9 fabrieken uit de Russi sche bezettingszone van Duitschland als schadevergoe ding naar Polen worden over gebracht. Vijf hiervan produ- ceeren vliegtuïgondcrdecien, drie metaalwaren en één che mische artikelen. De voor den oorlog bekende, met de hand vervaardigde koek- koek-klokkén uit het Zwarte Woud zullen binnenkort weer aan de markt gebracht kunnen worden. Naar radio Rome mededeel de, is maarschalk Petain, die zich op een eiland voor de kust van Bretagne in ballingschap bevindt, ernstig ziek. Hij zou een longkwaal hebben. -■ Een Braziliaansch vliegtuig is in de Amazoneriver gestort. De 6 inzittenden kwamen om het leven. Zondagmorgen vond de moeder van het 10 maanden oude kindje J. F. H. wonende aan den Laak- weg te 's-Gravenhage het kindje dood in zijn bedje. Het was ge stikt in zijn kussentje. De Britsche minister van Brandstoffen en Energie Shinwell heeft op een vergadering van mijnwerkers verklaard, dat naar zijn meening de werkweek van vijf dagen voor mijnwerkers in zicht was. Het Zwitsersche federale bu reau voor arbeid en industrie heeft een verdere beperking van het gebruik van electriciteit aan gekondigd. Op last van het Chineesche mi nisterie van Verkeer moetin twee Chineesche luchtvaartmaatschap pijen haar diensten gedurende een week staken. De order is gegeven teneinde de oorzaak van de jong ste vliegtuigrampen vast te stellen. Men neemt aan, dat de vele branden, die den laatsten tijd in Saksen (Sovjet-zóne van Duitsch land) zijn uitgebroken, het gevolg zijn van sabotage. Een belooning van 100.000 Mark is uitgeloofd voor inlichtingen die leiden tot de arrestatie der schuldigen. Vrijdagmorgen is in de voor haven van het Julianakanaal te Maasbracht een 22-jarige schip persvrouw van het motorschip „De Hoop" te water geraakt en verdronken. «•Te Dongen werd in den nacht van 1 op 2 Jan. ingebroken in de iooi-extract-fabrieken Tamir. De dieven forceerden een brandvrije kluis en wisten zich een zeer be langrijk bedrag aan geld toe te eigenen alsmede enkele kantoor- benoodigdheden. Naar de „Sociate Miniere du Beceka" mededeelt, zijn in het mijngebied van Bakwanga in den Belgischen Congo, nieuwe dia- mantlagen ontdekt met aen uit gestrektheid van ongeveer 16 H.A. Het hoofd van de recherche in Wiesbaden (Amer. zóne) is met zeven ieden van zijn afdeeling ge arresteerd. Zij worden ervan be schuldigd, lid van de Waffen- S.S. te zijn geweest. SPOORWEGVERBINDING NOORD—ZUID. Wegens ijsgang moest de schipbrug hij Hcdcl weer uitge varen worden. De N.S. autobus diensten Geldermalsen's-Bcrto- I genbosch en Zaltbommel's-Her- togenbosch v.v. vervallen hier door. Reizigers voor het Zuiden moeten via Nijmegen of Dord recht reizen. Men zal trachten door het inleggen van eenige ex tra treinen de Noord-Zuidver- binding via Nijmegen zooveel mogelijk te handhaven. KOLENVERVOER THANS NORMAAL. De persdienst van de Neder landsche Spoorwegen deelt het A.N.P. bij informatie mede, dat het kolenvervoer momenteel nog op de normale wijze plaats vindt, dat wil zeggen dat een bepaald aantal treinen via Susteren naar de plaats van zijn bestemming gaat. Een aantal andere treinen wordt bij Born „overgeslagen" voor de binnenscheepvaart. Dit geschiedt met de z.g. „tip". Zoolang ter plaatse de scheep vaart nog niet onmogelijk is, blijft het vervoer op deze wijze ge regeld. Wanneer de „tip" uitvalt, gaan alle treinen via Susteren. Ook bestaat nog de mogelijkheid, dat treinen zullen worden inge- lascht, die van de mijnen regel- recht naar de groote schepen zul len loopen. ■VMMHMBaillll II IIIIKUOi HOE KOUD HET WAS. In den nacht van Zondag op Maandag daalden de tempera turen in ons land bij een feilen Oostenwind tot de volgende waarden I Groningen (vliegveld Eelde 13, Leeuwarden 12, Den Helder 10, Vliegveld Twente 10, De Bilt 9, Schiphol (vliegveld) 9, Eindhoven (vliegveld 10, Gilze 1 Rijen (vliegveld) 10, Maas tricht (vliegveld Beek) 11, Vlissingen 7. Ook in het buitenland kwamen zeer lage temperaturen voor. De koude drong daarbij zelfs door tot in Zuid-Italië, waar bovendien vrij veel sneeuw viel. In Triest j stak de beruchte Bora op (Noord oostelijke storm), waarbij 11 gr. vorst werd gemeld. In Joego slavië, Hongarije en Roemenië werd een vorst gemeld van 13 18 gr. In Tsjecho-Slowakye, Polen en Oostenrijk daalde de temperatuur op vele plaatsen tot ongeveer 25 graden onder nul. In West-Duitschland vroor het in den nacht van Zondag op Maan dag ongeveer 16 gr.; in de om geving van Berlijn ongeveer 20 1 graden. De vorst drong verder door over Frankrijk, waar het in Parijs 6 gr. onder nul werd en over Engeland tot nabij de Ier- sche Zes. OORLOGSMISDADIGERS IN NEDERLAND. Christiansen en Rauter worden verhoord. De instructie, gevoerd door den raadsheer commissaris bij het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem tegen den voormaligen generaal der vliegers Christian sen, tijdens de bezetting bevel hebber der Duitsche troepen in Nederland, wordt thans vertraagd door het nog steeds niet over leveren van eenige stafofficie ren van Christiansen door de ge allieerde militaire autoriteiten in Duitschland. De stafchef van Christiansen, luitenant-generaal Von Wüh- lisch is wel aan de Nederland sche justitie uitgeleverd. Hij is ook reeds talrijke malen aan een verhoor onderworpen, evenals de oberst Fullriede, de commandant van de Hermann Göringdivisie, die ook een rol heeft gespeeld in het drama van Putten, in het na jaar van 1944. In verband hier mede is ook generaal Rauter reeds eenige malen gehoord. BOTER NAAR BELGIË. Het gebeurt dikwijls, dat bij Belgische arbeiders, die dage lijks op en neer reizen om in ons land te komen werken, bij controle flinke partijen boter gevonden worden. Dezer dagen namen de grensbeambten on der Poppel 300 pond boter van een aantal dezer arbeiders in beslag. Op instigatie van de Duitsche Evangelische kerk zal aan den ge allieerden bestuursraad een peti tie, geteekend door 2.445.000 per sonen, waarin op vrijlating van Duitsche krijgsgevangenen wordt aangedrongen, overhandigd wor den. Dr Karl Westphai, een van de 16 Nazi-leiders, die in het 1 begin van de volgende maanl zouden worden berecht, heeft zich Zondag in de gevangenis te Neurenberg opgehangen. Op een trein, die Britsche troe pen van Cairo naar Palestina vervoerde, is in de nabijheid van Cairo een bomaanslag gepleegd. Volgens de eerste berichten wer den elf soldaten gewond, van wie 3 ermtig. ©p- "c? sijoa Üon en Maan. Woensdag. Zon op 8.47 u. on der 16.47 u. Maan op 18.17 u., onder 10.14 u. Hoop water te Vlieeinpen Woensdag 8 Januari) 2,12 p. 2.34 ro., 14.41 u. 2.40 ra. Overzicht van den militairen toestand. Een militaire woordvoerder te Batavia heeft het volgende overzicht gegeven van den mili tairen toestand. Te P a d a n g werden 3 Nederlanders gedood en 2 ge wond bij de beschieting van een convooi op weg van Hmmaha- ven naar het vliegveld. Neder landsche troepen, gesteund door artillerie, begonnen een zuive ringsactie binnen de demarca tielijn. Te M e d a n lagen de Ne derlandsche stellingen in den Zuid-Oostelijken sector onder mortiervuur. De Nederlanders leden geen verliezen. Te Palembangis de toestand meer verward gewor den. De pogingen om met de republikeinsche autoriteiten in contact te komen, mislukten. Te Semarang slaag den Nederlandsche troepen er in, ondanks heftig verzet, re publikeinsche troepen uit hun demarcatielijn te verdrijven. Te Soerabaja wer den twee visschersprauwea door prauwen van de republi keinsche marine, welke 20 man aan boord hadden, beschoten. De Rotterdamsche haven. In het Rotterdamsche Raadhuis heeft Mr A. C. W. Beerman, voorzitter van de stichting „Ha- vcnbelangen", op de Oudejaars- bijeenkomst een „mondelinge ba lans" opgemaakt over het afge- loopen jaar met betrekking tot de Rotterdamsche haven. Er kwamen ruim 4400 schepen binnen, me tende 2 millioen ton, tegen 1344 met 2 millioen ton in 1945. Onze vloot zal binnenkort de capaciteit van 1939 gaan evenaren, zoo niet overtreffen. De loodsruimte steeg tot 15 duizend vierk M. en de tankopslag voor minerale olieën van 417 tot 738 duizend ton, ter wijl deze cijfers voor de eetbare olieën zijn82 en 200 duizend ton. Verwacht wordt, dat Rotterdam binnenkort als oliehaven boven de vooroorlogsche capaciteit zal uit gaan. Vergeleken bij 1938, toen 15 duizend schepen met een inhoud van 42 millioen ton binnenkwamen blijft het beeld triest Voor den oorlog was 75 pCt van het verkeer bestemd voor het achterland. Van de 15 duizend binnenkomende schepen voeren er 4600 onder Duitsche vlag. De vernietiging van het achterland is oorzaak, dat Rotterdam in zijn opbloei ernstig gehandicapt wordt De Vereen. „Rotterdam" heeft het plan een zeeschip, mogelijk een coaster, te gaan exploiteeren, waarbij kleine spaarders gelegenheid zullen hebben een aandeel „bijeen te sparen". DE COPRA EXPORT UIT NEDERLANDSCH-INDIË. Het Coprafonds heeft medege deeld, dat in 1946 110.000 ton Copra werd geproduceerd, waar van 54.000 ton werden ver scheept. Eind Dec. lagen er nog 50.000 ton op verscheping te wachten als gevolg van het ge brek aan transportmiddelen, welk bezwaar men binnenkort hoopt te hebben overwonnen. In 1947 ver wacht men een uitvoer van 200.000 ton, zoo deelt het Co prafonds verder mede, en het ligt in de bedoeling de maande- lijksche copraproductie op 20.000 ton te brengen. De beide fabrieken te Soera baja, waar voor den oorlog co pra werd verwerkt, en die resp. half Augustus en half October weer in bedrijf werden genomen, hebben tezamen 793 ton copra verwerkt, waaruit 425 ton olie en 306 ton veevoeder voortkwam. Voor den oorlog verwerkten de beide fabrieken 3840 ton copra per maand, die 2300 ton olie en 1540 ton veevoeder opleverden. EMIGRATIE NAAR AUSTRALIË. Tusschen de Australische re geering en de Stichting Landver huizing Nederland is een over eenkomst tot stand gekomen, wel ke voor 1947 alleen voorziet ia de plaatsing van een aantal boe renzoons als ondergeschikten op landbouwbedrijven in Australië, als eerste stap voor hun vestiging op een eigen bedrijf. Hiervoor komen in de eerste plaats onge- huwden in aanmerking, en indiea mogelijk een klein aantal echt paren. In verband met het gebrek aau woonruimte kunnen gezinnen met kinderen voorloopig niet worden geplaatst. Vertrek zal in de maand Mei of Juni plaats vinden. Reis kosten en landingsgeld zijn voor eigen rekening. Aanmeldingen kunnen gericht worden aan de Stichting Landverhuizing Neder land, Kortenaerkade 10, s-Gra venhage,

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1