Opvoering van de Duitsche industrie. Wat gebeurt er in Indië? H. M. de Koningin te Amsterdam. Waakzaam en paraat. IhHedifUc toUfemiHg,. Geen avonturierspolitiek. PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Republikeinsche kringen over den toestand. De Chineesohe burgeroorlog. ■pitjjtv* Stichting „Zeeuwseh Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L, Vorst- etr. 70, Tel. 2438, Giro 274289 Kantoren: Vlissingen, Walstr, 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aansche Kaai 39, Tel. 2009; Neuzen Vlooswijckstr. Tel. 2052 ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 535 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT. Zaterdag 4 Januari 1947 Advertentieprijs 12% cent per m.m. Op- en Ondergang van Zon en Maan. Zondag. Zon op 8.48 u., onder 16.43 u. Maan op 14.48 u., onder 6.58 u. Hoog water te Vlissingen Zondag 5 Januari: 12.09 u. 1.88 m. De kans is groot, dat het pas begonnen jaar voor het staat kundige leven een jaar van bij zondere beteekenis zal worden. De mogelijkheid bestaat, dat in verband met de oplossing van het Indische vraagstuk voorstellen tot wijziging van de Grondwet aan de orde zullen komen. Worden die voorstellen door de Staten-Generaal aanvaard, dan worden de Kamers ontbon den en krijgt het Nederlandsche volk de gelegenheid zich over de aan de orde zijnde vraag stukken uit te spreken. Wij weten niet hoe het ver dere verloop der zaken zijn zal, maar wij dienen rekening te houden met de mogelijkheid, dat in den loop van dit jaar algemeene verkiezingen worden gehouden. Daarom is het, naar het woord van prof. Gerbrandy, noodig waakzaam te zijn en pa raat. Komt het tot Kamerontbin ding, dan zullen de uiterste krachten moeten worden inge spannen om een meerderheid in het parlement te krijgen,"die ons waarborgt, dat niet verder in de verkeerde richting zal worden afgegleden. Meer dan ooit is het thans noodig het politieke kruit droog te houden. Dit geldt voor alle partijen. Maar toch wel zeer in 't bij zonder voor de Prot. Christe lijke partijen, die de uitoefening van het kiesrecht als dienst van God beschouwen. Voor hen in de eerste plaats beteekent kies recht kies- plicht. Niet in wettelijken zin, maar in de hoogste betee kenis van het woord. Onder het bestel Gods _is het zoo geleid in ons land, dat ons volk in de gelegenheid wordt gesteld invloed op den gang van zaken uit te oefenen. Wij leven, en wij mogen dat zien als een bijzonder voor recht, in een democratisch ge regeerd land, waar de volks- invloed tot zijn recht kau komen. Dit volksrecht is een zaak van groote beteekenis, die ook en dat mogen we geen oogenblik uit het oog verliezen verplichtingen mee brengt. Doordat we in vloed kunnen uitoefenen zijn we ook mede v e r a n t - woordelijk 'voor den gang van zaken hier en in Indié. Daarvan moeten ook de kies verenigingen die mee leiding geven aan het politieke leven, zich ten volle bewust zijn. In 't bijzonder in dezen span- nenden tijd, nu zoo groote belan gen op het spel staan, nu 't gaat om de toekomst van het Ko ninkrijk, de toekomst van de Christelijke zending, de wel vaart en het heil van de bevol king van Nederland en Indië. nieuwen staat een houding van welwillende neutraliteit aan, ter wijl den Franschen werd belet ge wapenderhand hun oude posities weer in te nemen. De Chinecsche bevelvoerder in Noord-Indo-Chtoa bleek slechts aarzelend bereid te zijn .de Fran- sche troepen uit het Zuiden in de onder zijn bevel staande ge bieden toe te laten en niet dan nadat er zich bloedige incidenten tusschen Chineesche kustbatterijen en eenheden der Fransche vloot hadden voorgedaan. Begin van dit Jaar werd tus schen de regeeringen van Frank rijk en Viet-Nam, een voorloopige overeenkomst getroffen, die sterk herinnert aan het basis-accoord van Linggadjati Er bleven echter moeilijkhe den. Evenals in Nederlandsch Indië. En nu heeft de Fransche re geering krachtig ingegrepen, om orde en rust te herstellen. Daarvan zegt „Het Vrije Volk", orgaan van de Part ij v. d. Arbeidl: „Het laten voortbestaan van een in wezen revolution- naire situatie is echter als het laten voortsmeulen van een vuur, zonder de eigenlijke brandhaard weg te nemen, leder oogenblik kunnen de vlammen weer hoog oplaaien en het is maar de vraag of men er dan nog meester van blijft. Dat dit gevaar van plotselinge uitbarstingen niet denkbeeldig is, hebben de ge beurtenissen der afgeloopen week geleerd." En wat is nu de conclusie? Wordt dit optreden van de Fransche regeering afgekeurd, zooals de Partij v, d. Arbeid j zich keert tegen de partijen die aan de revolutionnaire situatie1 in Indië een eind gemaakt wil len zien? Ja, dat zou men verwachten, Maar precies het omgekeerde is het geval. Na eerst te hebben geconsta teerd, dat Frankrijk zijn verplich tingen in Indo-China zal na komen, maar zich niet zal in laten met een avonturiers- politiek, vervolgt hel blad met tc vertel len, dat het standpunt der Fransche socialisten die het optreden van de Fransche re geering steunen in wezen hetzelfde is als het standpunt van de Partij v. d. Arbeid. Een merkwaardige onthulling, waaruit volgt, dat de vertegen woordigers van de P. v. d. A. dus niet handelen, overeenkom stig het standpunt van de partij. Maar dit late» wij daar. Hoofdzaak is, dat hier door een orgaan van de Partij v. d. Arbeid openlijk wordt ver klaard, dat het laten voort bestaan van een in wezen revolutionnaire situatie hoogst gevaarlijk is, en dat de regeering zich niet mag inlaten met een avonturiers- politiek. Precies ons standpunt. Daarom onderstiteepan wij nogmaals de opwekking van prof. Gerbrandy: waak zaam en paraat. Verhouding tusschen de verschillende zones. Een woordvoerder van het Amerikaansche militaire bestuur in Duitschland heeft verklaard, dat ingeval het door de vier bc- zettingsmogendheden opgestelde plan ter vaststelling van het peil der Duitsche industrie het succes van het program voor den uit voer van de vereenigde Britsch- Amerikaansche zone in gevaar zou brengen, de Britsche en Ame rikaansche autoriteiten zich niet langer gebonden achten om zelf het industrieele peil van -hun ver eenigde zones vast te stellen. De woordvoerder achtte dit niet in strijd met de overeenkomst van Potsdam, omdat een der voor naamste bepalingen hiervan is, dat Duitschland m zijn eigen on derhoud zal kunnen voorzien. Hij beschreef de" overeenkomst tot economische samensmelting van de Britsche en Amerikaansche zones, als bedoeld om „het mo reel en physiek uithoudingsver mogen van de Duitschers op te I voeren". 1 Op de vraag, of het papier geld, dat uit de Russische zone naar de Westerschc zones zou zijn overgebracht, het economische leven aldaar zou ontwrichten, antwoordde de woordvoerder, dat I het Westen een vee! grootere hoe- veelheid papiergeld zou moeten absorbeeren, indien de econo mische eenheid van de vier zones bereikt zou zijn. VOOR DEN ZONDAG ,JBn de Keert, haar mende, werd innerlijk met onferming over haar bewogen". Lucas 7 13. Wie teh de zieken en lijden den op het groote wereldrondf Indien wij eens op een oogen blik kotulen indringen in al die ziekenkamers, waar se ter neder liggen, de-zieken, de lij denden, de ter dood gegrepe- nen, zou dan ons hart niet meevoelent Er is zooveel lijden op deze wereld. Ook Lucas 7 spreekt vdH lijden en droefheid. Nain de lieflijke, zooals de naam aangeeft, was gelegen in GdUtea aan den voet van den Hermon. Ook dit stadje is getuige ge weest van smart, moeder smart. Een weduwe brengt haar eeniggeboren zoon grafivaarts. Het lied van den vromen dichter had ook het lied van deze vrouw kunnen zijn: ,,'k Heb mijn tranen onder l't klagen, Tot mijn spijze dag en nachtI" luist als de rouwstoet het stedeke zal uitgaan, komt daar uit tegenovergestelde richting Jezus met zijn discipelen en volgelingen. De Levensvorst en de vorst der duisternis ontmoeten hier elkander. De menigte maakt eerbiedig den weg vrij om de rouwstoet voorbij te laten gaan. Maar Jezus gaat niet ter zijde. Omdat Hij Jezus is. Omdat Hij is de Levensvorst. Hij treedt de vorst der duis ternis tegemoet. Jezus ziet hier die weduwe; Hij ziet de smar ten der vrouw. Hij ziet meer nog, de bezoldiging der zonde. Jezui werd innerlijk met ontferming bewogen. Inner lijk bewogen zijnde, raakt Jezus de baar aan, een onreine daad, in de oogen der Joden. Meer nog, Jezus spreekt tot den doode en Zijn woord is vol tnacht en majesteit: „Jongeling, Ik zeg u, sta op!" Innerlijk met ontferming bewogen zijnde zag hier Jezus de smart der weduwe en werd deii vorst der duisternis zijn prooi ontrukt. Innerlijk met ontferming bewogen, het thema der ge nade Gods gehoord op. tallooze melodieën. Beluistert in Edens hof, in Efratha's velden. Met ontferming bewogen zijnde, heeft Hij den toorn Gods tegen de sonde gedragen en heeft Hij Zijn leven uitge bloed aan het kruis van Gol gotha. Zoo dood als die jongeling van Nam, is elke zondaar, die door de werking des H. G. nog niet is ontdekt aan zijn schuldig bestaan voor God. Wie Christus nog niet als de Levensvorst heeft ontmoet, Heeft geen leven, is geestelijk dood. Nog is het heden der genade. Nog is Christus innerlijk met ontferming bewogen. Nog is het niet te laathet is nog de dag der zaligheid. ,-Zoo gij Zijn stent dan heden [hoort, Gelooft Zijn heil- en troostrijk [woord. Verhardt U niet, maar laat U [leiden". Ook Frankrijk heeft evenals Nederland, met moeilijkheden to kampen in zijn Aziatische ge- biedsdeelen. Moeilijkheden, die veel overeen komst vertoonen met die, waar mee ons land in Indië heeft te worstelen. „Het Vrije Volk", orgaan van de Party v. d. Arbeid, schreef daarover een merkwaardig arti kel. Eerst geeft het een overzicht van wat er in Indo-China aan de hand is. Fransch Indo-China ligt op de grens van het Indische en het Chineesche cultuurgebied. De Fransche betrekkingen met dit land zyn, als men ze vergeiykt met de betrekkingen van Enge land en Nederland in Oost-Azië, van betrekkeiyk recente datum. Eerst in 1862 begonnen de Fran sche veroveringen en zy kregen hun beslag in 1893. Van meet af aan stuitten de Franschen daar- by op een sterk onafhankelyk- heidsstreven by de bevolking en op sterke sympathieën voor Chi na, met welk land het vroegere keizerryk Annam voor de ver overing door de Franschen staats- rechteiyk verbonden was. Een verbondenheid, die China slechts onder dwang heeft prys gegeven. De nationalistische beweging in Indo-China achtte na de capitu latie der Japanners, in Augustus 1945, haar tyd gekomen en pro clameerde de onafhankelyke staat Viet-Nam. In het Zuidehjke deel van het land, waarvan de bevry- ding was opgedragen aan Engel sehen en Franschen samen, wist zich het Fransche bektuur tame lijk wel te herstellen. Anders was de ontwikkeling echter in het I oorden. Hier had het Chineesche leger .de taak, de Japansche capitula tie in ontvangst te nemen en de Ohlneenen tegenover den Republikeinsche kringen hebben in verband met het onderhoud tusschen Dr van Mook en Sjahrir verklaard, dat als gevolg van dit onderhoud de republikeinsche mi- nisfer van defensie, Mr Amir Sjarifoedin, uit Batavia naar Djogja vertrokken is om met den opperbevelhebber van de T.R.I. luit. gen. Soedirman, diens radio rede van 26 December te bespre ken. Men verwacht, dat de republi- i keinsche regeering binnen enkele dagen een verklaring zal uitgeven om de uitwerking van Soedir- mans rede te verzachten. (Waar om niet onmiddellijk?). Deze kringen hebben voorts medegedeeld, dat Dr van Mook er in heeft toegestemd, de gebou wen in Buitenzorg, welke op 23 December door Nederlandsche militairen waren overgenomen, weer aan de republikeinen over te dragen. Ook zullen de republikei nen worden hersteld in het bur gerlijk bestuur van Buitenzo^j, hoewel de functies zullen worden vervuld dooi andere personen, dan die ten tyde van 't plaats grüpen van de incidenten in functie wa- OP VERSCHILLENDE PLAATSEN WORDEN GE VECHTEN GELEVERD. Aan beide zijden dooden en gewonden. Een Nederlandsche militaire woordvoerder heeft meegedeeld, dat te P a 1 e m b a n g op de Moesi-rivier een Nederlandsche boot beschoten is, waarbij twee Nederlanders zwaar en twee licht gewond werden. Te Soerabaja zijn weder om 500 Madoereesche vluchtelin gen gearriveerd. Een Nederland sche patrouille heeft hier 25 man van de republikeinsche marine van Nederlandsch gebied verdreven. In Z.-Celebes zetten Nederland sche patrouilles hun zuiverings acties voort. Volgens een officieelen Neder- 1 landschen militairen woordvoer der heeft de plaatselijke comman-. dant der T.R.I. te P a d a n g het bevel staakt het vuren aan de troepen gegeven. Dit bevel was op 29 December ingetrokken naar aanleiding van de radiorede van J Soedirman van 26 December. De Nederlandsche commandant was hiervan niet op de hoogte ge steld. De volgende twee dagen werden besprekingen gehouden, doch deze moesten zonder resultaat onder broken worden. De republikein sche bevelhebber deelde den Ne- derlandschen commandant mede, dat de republikeinsche troepen het gebied binnen de demarcatielijn niet voor 31 December te 24 uur zouden verlaten. Hierop werd me degedeeld, dat de Nederlanders na I dit uur tegen de republikeinen geweld zouden gebruiken. Den volgenden dag werden bij militaire acties te Medan tusschen 11 en 16 uur twee Nederlanders I gedood en vijf gewond, terwijl 1 Inheemsche burger eveneens werd I gedood. i Volgens den republikeinschen burgemeester van Palembang had de dagorder van Soedirman van 26 December ongunstig resultaat op den algemeenen toestand en ook op de houding van den repu blikeinschen commandant van Su matra, generaal Soekardjo. Nieuwjaarswenschen van het corps diplomatique. H. M. de Koningin heeft gis termorgen ten Paleize te Am sterdam de heeren en dames van 'het corps diplomatique in de ge legenheid gesteld haar de nieuw jaarswenschen aan te bieden. Er was veel belangstelling voor deze voor Amsterdam unieke plechtigheid. Het is nameiyk voor de eerste maal, dat de Ko ningin in haar Paleis Ju de hoofdstad de hooge vertegenwoor- d.gers van alle landen ontving om de gebruikeiyke nieuwjaars wenschen in ontvangst te nemen. Om 9 uur 's morgens nam het corps Mariniers van het_ oplei dingskamp Doorn, de wacht over, In stramme houding stond het beroemde corps met zyn histo risch vaandel aangetreden aan weerszyden van den hoofdingang van het Koninkiyk paleis. Links van het bordes stond de Mari- BteelcapM opgesteld, eador tal- ding van luit. ter zee tweede klasse Gysbert Nieland, en wel dra vormde zich voor het paleis een dichte haag van belangstel lenden, die het hunne wilden hebben van het fraaie schouwspel, dat geboden werd door de aan komst der buitenlandsche diplo- maten met hunne dames. Ook de Fauselyke Internuntius in zyn statig, geestelyk gewaad, kwam de wenschen van den Heiligen Stoel voegen by de ve- len, die H. M. by deze jaarwis- seiing werden aangeboden. In een onafgebroken ry reden de elegante wagens voor. Een palfrenier opende de portiereii en de gasten begaven zich naar de groote hal, waar zy ontvangen werden door den adjudant van H. M., kapt. J. C. Buhrman. Als eerste der hooge gasten ar riveerden, even voor elf uur de militair»- sa. marlis attaehë'a vta Sinds Nieuwjaarsdag zijn gevechten uitgebroken tus schen Nederlandsche en re publikeinsche troepen, terwijl he.t contact met de Indone sische leiding verbroken is. De Nederlandsche verlie zen bedragen in totaal 3 dooden, drie zwaar- en twee lichtgewonden, terwijl onge veer 80 Indonesiërs gedood en gewond zijn. Uit Batavia, Bandoeng, Semarang en Soe rabaja werden eveneens mi litaire acties gemeld. De aankomst van de eerste Kerst- post uit Nederland in Indië per speciaal gecharterd K.L.M.-vlieg- tuig. Onder toezicht van de M. P. en een lid der Kon. Mare chaussee wordt de post door Ja pansche krygsgevangenen uitge laden. Groot-Brittanhië, Telkens pre senteerde de eerewacht het ge weer voor de aankomende am bassadeurs, die in de meeste ge vallen een groet brachten aan het vaandel, alvorens het palels bin nen te treden. Als laatste arriveerde de am bassadeur der USSR., waarna onder de beginklanken van het Wilhelmus het vaandel en de eerewacht Inrukten. H M ontving het corps diplo matique in de voor deze gelegen heid plechtig aangekleede burger zaal. De fraaie emplrekronen ver spreidden een weldadig licht over de schitterende uniformen der militaire attaché's en de elegan te toiletten der dames. Op den marmeren vloer lag een byzonder mooi Deventer tapyt. Om 12 uur was de plechtig heid geëindigd. De eerewacht stelde zich weer op en de hooge gasten verlieten het paleis onder hetzelfde ceremonieel waarmede rij varwelkamd watdes. ENGELSCH-NEDERLAND- SCHE HANDELS BESPREKINGEN. Naar aanleiding van het be richt, dat een Belgische han delsdelegatie de volgende week te Londen met de Engelsche re geering besprekingen zal voe ren over het evenwicht in de betalingen tusschen de beide landen, deelt de „Daily Tele graph" mee, dat later in Januari soortgelijke besprekingen te 's Gravenhage zullen plaats hebben tusschen een Engelsche delegatie en de Nederlandsche regeering. DE ONTWAPENING VAN DUITSCHLAND. Naar men van de zijde van het Amerikaansche militaire be stuur te Frankfort verneemt, zal een commissie, waarin de 4 bezettende mogendheden zullen zijn vertegenwoordigd, 6 Ja nuari beginnen met een onder zoek naar de vorderingen, die bij de ontwapening van Duitschland worden gemaakt. Het is de bedoeling te begin nen met een inspectie-reis door de Russische zone, maar de tijd hiervoor is nog niet vastgesteld. HET GEHEIM VAN QE ATOOMBOM. Professor Olifhant, deskun dige op het gebied van atoom energie, heeft te Adelaide ver klaard, dat naar zijn meening de Sowjet-Unie binnen vijf jaar het geheim van den atoombom zal bezitten. Volgens den pro fessor zijn wetenschap en ge heim onvereenigbaar met elkaar. Verder deelde hij mede, dat een pond uranium hetzelfde vermag als 1500 ton 'steenkolen. OOSTENRIJKSCHE VOOR STELLEN INZAKE HET VREDESVERDRAG. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat Oostenryk aan de Sowjet-Unie omiynde voorstellen heeft gedaan inzake de te Mos kou door den raad van ministers van Buitenlandsche Zaken te be spreken vredesvoorwaarden. Oostenryk' zou bereid zyn om in vyf jaar tyds het mëerendeel der goederen, welke door de Sowjet- Unie als vjormalig Duitsch eigen dom worden beschouwd, van de Sowjet-Unie terug te koopen. STEENKOOLCRISIS IN HAMBURG. De Britsche regionale gevol machtigde voor Hamburg, en Hamburgsche industrieele en han- delsfunctionnarissen hebben een dringend beroep gedaan op de vier bezettende mogendheden om de ontmanteling en wegvoering naar de Sovjet-Unie van electrische krachtstations fe Hamburg te voorkomen. Twee van de vijf stations, die de stad van electriciteit voorzien, staan op de nominatie voor de herstelbetalingen, maar de Brit sche functionnarissen voorspellen een industrieele ramp, indien dit plan worden uitgevoerd. Reeds zijn drastische maatrege len voor stroombeperking geno men: zoo is Hamburg thans in drie zones verdeeld, waarvan er beurtelings één een dag van 7 tot 22 volkomen van stroom is af gesneden. Deze maatregel beteekent, dat dagelijks de industrie van een derde van de stad, met haar 1.450.000 inwoners, wordt lamge legd. Deze toestand zal voortdu ren tot de speciale kolentreinen uit het Ruhrgebied, die-met voor rang naar Hamburg zijn gediri geerd, zijn aangekomen, wat waarschijnlijk binnen een week het geval zal zijn fvrnctionuariinn wij»*a op, dat de moeilijkheden geheel aan het transport te wijten zijn, dat, door de plotselinge vorst over water onmogelijk geworden was. DE UITZENDING DER COMMISSIE-GENERAAL Een interpellatie van Mr Roolvink. Mr E. G. M. Roolvink, lid van de Tweede Kamer voor de K.V.P., zal on middellijk na het reces van de Tweede Kamer verlof vragen den minister van Overzeesche Gebiedsdee- len te interpelleeren over het weder uitzenden van leden der Commissie-Gene raal, zonder dat de Com missie op breederen, na- tionalen grondslag is samengesteld. Communisten aan cfe winnende hand? De Chineesche correspondent van het Britsche communisti sche dagblad „Daily Worker" schrijft een overzichy van de si tuatie in China, waaraan wij het volgende ontkenen: „De aanvallen der centrale Chineesche regeering op de communistische gebieden ne men snel in kracht af en het is thans duidelijk, dat de centrale regeering haar oorlogsmachine niet op gang kan houden zonder de grootst mogelijke hulp van de Amerikanen. De communistische generaal Tsjoe Tèh deelde den correspondent mee, 'dat zijn legers in de laatste vijf maanden 300.000 man van de Kwomintang buiten ge vecht hadden gesteld, zonder dat een communistische brigade verloren was gegaan. Over nog vijf maanden, zei de generaal, kan vermoedelijk de communis tische tegen-aanval beginnen. Het verlies van plaatsen als Kalgan beteekent geen belem mering voor de strategie der communistische troepen, aldus de generaal. Het doel" is de Kwomintang-strijdkrachten uit te putten. In diverse sectoren is het offensief der centrale- regeeringstroepen al dood ge kropen. In Mandsjoerije zijn Tsjiang Kai Sjeks verbindings lijnen uierst zwak en in Noord- China is het niet beter" Treinbotsing te Londen. Donderdagavond heeft in het oosten van Londen in dichten mist een treinbotsing plaats ge vonden, waarbij vijf personen om het leven zijn gekomen en een 60-tal werd gewond. Een sneltrein uit het Liverpool- street-station Hep namelijk op het achtergedeelte van een stil- j staanden trein op een halte plaats, waaruit juist passagiers aan het uitstappen waren. Een antal wagons van den stilstaan- den trein werd in elkaar gescho- j ven. De reddingswerkzaamheden j werden zeer belemmerd door i den mist, daar op sommige plaatsen niet verder dan een meter zicht was. Reis met hindernissen. De passagiers van de „Welte vreden", die te Batavia thuis hooren en vallen onder de groep van de z.g. „in Indië gewortel- den" zyn te Tandjong Priok aangekomen, maar waren zeer teleurgesteld, toen hen werd me degedeeld, dat zy naar Soerabaja moesten doorvaren, omdat Bata via een gesloten stad Is. Het ministerie van Overzee sche gebiedsdeelen had hen be loofd, dat zij naar Batavia kon den terugkeeren. Dit heeft ech. ter geheel over het hoofd ge zien, dat Batavia een gesloten stad is. Deze mededeeling gaf aanleiding tot felle protqsten en uitroepen van verontwaardi ging. De Indonesiërs van da „Weltevreden", van wie eenige met Nederlandsche vrouwen gehuwd zijn, reisden voor het ineerendeel naar Solo. Een vertegenwoordiger van de repubHek ging aan boord om de reis voor te bereiden en den gezagvoerder Oosting dank to brengen voor de uitnemende zorgen aan de Indonesiërs be toond. De toestand In Griekenland. Volgens mededeeling van offi- cieele zijde hebben de Grieksche verzetslieden de grensstreeken van Thracië en Macedonië prijsgege ven en zich begeven naar Thessa- lië, Eurytanië, Phithiotis en Phocis. Deze tactiek wordt toege schreven aan de op handen zijn de komst van de commissie van onderzoek der V.N. Ook heeft de gouverneur van Centraal Ma cedonië de vrijlating gelast van vrouwen en grijsaards, die vast gehouden werden vanwege hun verwantschap met verzetslieden. Een overzicht tijdens de conferentie te Den Passar op Bali, welke bijeen geroepen was tot vorming van den staat Oost- Indonesië, en door den Luit. Gouv. Gen., Dr H. J. van Mook, officieel geopend werd-

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1