Kerkelijk Leven in 1946. TELEGRAM VAN LT.-GENERAAL SPOOR AAN H. M. DE KONINGIN. In antwoord op de Kerstbood schap van Hare Majesteit aan de Land- en Zeemacht heeft Luite nant-generaal Spoor het volgende telegram tot de Koningin gericht: „Troepen land en luchtmacht in Indonesië zijn diep getroffen door Uwer Majesteit! wenschen voor Kerstfeest en Nieuwjaar. ZIJ meenen van deze gelegenheid ge bruik. te mogen maken opnieuw te getuigen van hun oprechte trouw en liefde voor Uwe Majes teit en haar Huis en zweren Uwe Majesteit dat zij in alle oprecht heid en toewijding zich zullen ge ven aan de schoone taak, welke voor hen is weggelegd in het brengen en handhaven van recht en vrijheid in Indonesië. Zy zullen trachten zich van de ze opdracht te kwijten op eer lijke en opofferende wijze den Nederlar.dschen geest waardig, waarbij Uwe Majesteit hen steeds als lichtend voorbeeld voor oogen zal staan. Zij vermeenen tevens Uwe Majesteit en Haar Huis hun diepgevoelde wenschen aan te bie den voor een zalig Kerstfeest en gelukkig Nieuwjaar en smeeken den zegen van den Allerhoogste voor vervulling dezer bede" Ook de commandant der Zee macht in Nederlandsch-Indië, de krijgsmacht in West-Indië, de be velhebber der zeestrijdkrachten en cte chef van den Generalen Staf hebben telegrafisch hun dank aan Hare Majesteit betuigd. De evacuatie uit het binnenland van Java. Naar aanleiding van de opmer kingen van den heer Goedhart (P.v.d.A.) in de Tweede Kamer heeft het hoofdbestuur van de Mibeg zijn vertegenwoordiging in Nederland telegrafisch verzocht te protesteeren tegen de bewering dat de evacuatie der geïnterneer den zou stokken door het gebrek aan woonruimte in de beveiligde gebieden en dat de tijdelijke op lossing gezocht zou moeten wor den in tewerkstelling binnen re- publikelnsch gebied. NEDERLANDSCHE LEENING IN AMERIKA. Waarschuwing tegen te groot optimisme. De Nederlandsche oud-minister van Handel, Mr M. P. L. Steen- berghe, die in opdracht van de Nederlandsche regeering in de V.S. onderhandelingen voert over de eventueele leening van 500 mil- lioen dollar van de wereldbank aan Nederland, heeft gewaar schuwd tegen een in de Neder landsche dagbladen heerschcnd te groot optimisme ten aanzien van het resultaat van de besprekingen. Mr Steenberghe verklaarde, in geen enkel opzicht den uitslag van deze besprekingen te kunnen voor spellen, daar zij nog sterk in een beginstadium verkeeren. Hij deel de mee, dat L. R. W, Souten- dijk, finantieel attaché van de Ne derlandsche ambassade te Washington, binnenkort naar Ne derland vertrekt om op verzoek van de Wereldbank nadere ge gevens te verzamelen inzake het gebruik van de leening. Mr Steenberghe verwacht, dat .de be sprekingen na den terugkeer van Soutendijk in Februari zullen worden hervat. Verkeers-ongeval. Maandagavond had op den Rijksweg even buiten Roosendaal een ernstig verkeersongeval plaats. De vrachtauto van de was-productenfabriek „Klavers" uit Breda werd door een tege- moetkomenden militairen wagen gegrepen. De vrachtauto sloeg om waardoor de inzittende V. bekneld raakte. De chauffeur J. kroop uit de cabine om zijp collega te helpen. Inmiddels trachtte toegeschoten hulp de vrachtauto weer overeind te bren gen. Dit lukte, maar het gevolg was dat J. van den wagen gleed en thans zelf bekneld raakte. Met inwendige kneuzingen moest hij met V. in „Charitas" te-Roosen daal worden opgenomen. Provincienieuws DE SCHIPBREUK VAN DE „CARITAS I". Zooals gemeld is Woensdag avond het Belgische stoomschip „Caritas 1", groot 4600 ton, uit Vilvoorde op weg van Gent naar Lissabon, met een lading phos- phaat ten Oosten van Vlissingen bij de voormalige „Schoone Waardin" aangevaren door het 9000 ton metende Nederlandsche stoomschip „Jan Steen". De „Caritas" werd midscheeps aan bakboord getroffen en maak te veel water. De „Jan Steen" ging voor anker en de beman ning van de Caritas wist een voorbijganger aan de wal aan te roepen met verzoek om hulp. De Nederlandsche sleepboot „Blan kenburg" voer uit, later gevolgd door een boot van het Nederl. loodswezen en zij haalden alle 36 leden van de bemanning, bestaande uit Belgen en Portu- geezen van boord. zy begaven zich naar Vlissingen. De Belgi sche sleepbooten „Walvlsch" en „Ebro" kwamen te laat om hulp te bieden. Gistermorgen ls de „Caritas", die ten oosten van de Vllssingsche haven aan den dyk was gezet, ln tweeën gebroken en gezonken. Alleen de mast steekt nog boven water uit. De „Jan Steên" ls met een lngedrukten voorsteven doorgevaren naar Ant werpen Hecht* enkele leden dei beman. nlng vod tl* „Caritas" bekwamen lichte verwondingen. N.V. KON. MIJ „DE SCHELDE". In de algemeene vergadering van aandeelhouders der Kon. My. ,De Schelde" werden de balansen en winst- en verliesrekening goedgekeurd. De heer B E. Ruys, die aan de beurt van aftreden was als com missaris, werd als zoodanig her kozen. Verder werd het college van commissarissen -aangevuld met de heeren Bensink, Smit en Kortenhorst. Wijziging dienstregeling Spoorwegen. Met ingang van 6 Januari zul len een aantal wyzigingon in de dienstregeling der N.S. worden ingevoerd. Op het traject Vlissingon- G o e s zal de trein, welke om 18.10 uur uit Vlissingen naar Goes vor- trekt, met ingang van genoemden datum om 17.60 uur uit Vlissin gen vertrekken. Voogdijraad Middelburg. Bij K.B. zijn benoemd tot lm van den Voogdijraad te Middel burg J. H. B. Buylaert, arts te Sas van Gent en mej. T. Ouwe hand, sociaal werkster voor de Nederl. Hervormde Kerk te Goes. MIDDELBURG. Commissaris van Politie. Bij K.B. is met ingang van 1 Januari 1947 benoemd tot com missaris van gemeentepolitie in den rang van ambtenaar le klasse te Middelburg, de heer M. A. Reneman, geboren 19 December 1904. De heer Reneman was vanaf October 1935 inspecteur van poli tie te Goes. Kort na de bevrij ding werd hy gedetacheerd by de P.R.A. te Tilburg, mede als ge volg van zyn kloeke houding 'ge durende de bezetting. ARNEMUIDEN. Een zekere A. D., die, onder toezicht van den eigenaar, leerde ry'den met een tractor, had het ongeluk by het nemen van een bocht, in de sloot te ryden. D. raakte met zyn hoofd bekneld en liep ernstige verwondingen aan zy'n hoofd op. De eigenaar kwam behalve met een bezeerde pols mot de schrik vry. N.. EN ST.-JOOSLAND. In de vacature van onderwijze res tevens hoofd van de gemeen telijke bewaarschool te Nieuw en Sint Joosland hebben zich 4 sollicitanten aangemeld, zoodat in de komende vacature wel spoe dig zal worden voorzien. POORTVLIET. Op 1 Jan. j.l. herdacht de heer J. M. van Zaltbommel den dag, dat hy voor 25 jaar het koster schap dor Ned. Herv, Kork al hier aanvaardde. Na de Gods dienstoefening op Nieuwjaars morgen richtte Ds Vroegindewey hot woord tot den jubilaris en zeide o.a. dat Zaltbommel in al die jaren niet alleen plichtsge trouw zyn arbeid in het Godshuis had verricht, maar dat hy ook in al die jaren stoods onder het Woord Gods had verkeerd. Spr. wenschto hem toe, dat van al den arbeid in die jaren een zegen voor hart en leven mocht achtergeble ven zyn en sprak de hoop uit, dat hy in zyn verder leven Gods zo gen moge ondervinden. Aan den heer v. d. Graaf, die wegens hoogen leeftyd had be dankt als ordebewaarder in de kerk werd dank gebracht voor zyn bewezen diensten, terwyl zyn op volger de heer Boer mede toege sproken werd. Sportnieuws. THOLEN. Uitslag Postduivententcon- stelling door de P.V. „De Trouwe Duif". KI. I. Oude doffers (26); Jac. Baaij le pc.A. Wagemaker 2e, Je en 6e pr.J. Klippel 4e pr. G. Lindhout 5e pr.C. Soomers 7e pr. v KI. II. Oude duivinnen (23) A. Wagemaker 2e, 3e, 4e eni 5e pr.G. Lavooij 6e pr. KI. III. Jonge doffers (16)A. Wagemaker le en 3e pr.L. Laban 2e pr.Joh. Klippel 4e pr.D. Jansen 5e en 11e pr Jac. Baaij 6e pr.J. Deurloo 7e pr.Gebr. Andriessen 8e pr. J. B. Tholenaar 9 en 10e pr. G. Lavooij 12e pr. KI. 5. Late jonge doffers D. Jansen le en 4e pr.L. de Heer 2e pr.; G. Lavooij 3e -pr. KI. 6. Late jonge' duivinnen: A. Wagemaker le pr. Idem jonge duivinnen: Joh, Klippel le pr.Jac. Baaij 2e pr. Beste doffer van de tentoon stelling: Jac. Baaij. Beste duivin van de tentoon stelling: A. Wagemaker. Johannes A, sic Wilde, los arbeider tc Ter- neuzen; geen verdere intern'., ontz. rechten. Petrus A. van Dix- hoorn, machinist te Terneu- zen: geen verdere intern., ontz, rechten. Francois Tolle naar, bankwerker, te Ter- neuzen, 6 mnd. intern, tot 2 Juli 1947 en ontz. rechten, R, Ctr." heeft er zoo pas te- KRUI MELTJES De Zweedsche autoriteiten zUn van plan honderd-millioen kronen te besteden aan een nieuwe uit rusting van de haven van Stock holm, zoodat deze ln staat zal zyn den uitvoer naar de Sowjet- Unie, volgens het onlangs geslo ten verdrag, te verwerken. Als gevolg van de kolen- schaarschte zullen te Hamburg alle restaurants, schouwburgen en andere plaatsen, waar openbare vermakelijkheden worden gehou den, 's avonds om 7 uur moeten sluiten. Dinsdag heeft de Duitsche po litie groote razzia's gehouden op de steenkoolopslagplaatsen van de Hamburgsche stations. Vele ko- lendieven werden gearresteerd. Een ongewoon verschijnsel deed zich dezer dagen in het heu- velgebied ten Noorden van Ban doeng voor, toen, kort na een re genbuitje, op verschillende plaat sen hagel viel. Sedert kort verschijnen in de distributie vaA levensmiddelen in Soerabaja weer de palmboom margarine en braadolie, beiden producten van de Amerikaansche fabriek Proctor and Gamble, die thans weer in bedrijf is. Te Luik zal in Juni 1947 een jaarbeurs worden gehouden. Het hoofd van de Amerikaan sche militaire regeering van Hes sen, Newman, heeft in een nieuw jaarsboodschap de laatste vijf maanden regeering in Hessen, „een onvergetelijke kroniek in de geschiedenis der democratie" ge noemd. In de oude Britsche bezettings zone van Duitschland zullen de groenterantsoenen weer omlaag gaan. In pjaats van 2500 gram per maand zal 2000 verstrekt worden. Wegens brandstoftekort hebben alle Weensche fabrieken op 1 Ja- huari gedwongen stil gelegen. Het treinverkeer is sterk beperkt. In den tijd van vier jaar hoopt men de provincie Bombay in Voor-Indië te zuiveren vhn ver- doovende middelen met inbegrip van den alcohol. Het gebruik als genotmiddel zal dan verboden zijn. De adjunct-secretaris-generaal van de V.N. heeft, naar uit Lake Success gemeld wordt, een ern stig auto-ongeluk' gehad. Hij zal gedurende tenminste twee maan den zijn functie niet kunnen waar nemen. De plaatsvervangende comman dant'van het voormalige vrouwen concentratiekamp Ravensbrück, heeft voor de rechtbank ver klaard, dat drie Britsche vrouwe lijke parachutisten in het kamp gefusilleerd zijn en zich „zeer dapper" hebben gedragen. Kerk en Zending, Ds D. J. van Brummen. Te Driebergen is op 84-jarigen leeftijd overleden Ds D. J. van Brummen, in leven Chr. Geref. pred. aldaar. De overledene werd in 1919 cand. volgens art. 8 D.K. O, en diende achtereenvolgens de gemeenten Alphen a, d, Rijn, Boskoop en Driebergen. LEWEDORP, Kerkinstitueering. Oudejaarsavond was voor deze gemeente oen byzondere dag, daar toen de Geref. Kerk werd geïn- stitueord. Velen waren gekomen om dezen dienst by te wonen, naast de afgevaardigden van de omliggende kerken, waren B. en W. van 's-H. Arendskorko ver tegenwoordigd. Do voorganger, Ds E. Beukema, bediende het Woord naar aanlei ding van Jpb 21; 16: „Doch ziet huil goed is niot in huuno hand". Na de predikatie werden do ge kozen ambtsdragers bevestigd en hiermee tevens de zelfstandige Geref. Kerk gesticht. De gemeente werd toegesproken door ouderling M. Fraanje na mens don nieuwen kerkeraad. Na mens de kerken van Heinkens- zand en Wolfaartsdyk door oud. Westveer en Ds G. v. Heiningen, die tevens het woord voerde na mens de Classis Goes. Burgem. Elenbaas sprak namens de bur- gerlyke gemeente 's-H. Arends- kerke. ilet school-kerkgebouw was geheel gevuld. Onderwijs. TRIBUNAAL TE GOES. Uitspraken van 2 Januari 1947. Cornells L. Hame link, handelaar te Terneuzen: geen verdere intern., verb, verkl. vermogen tot f 1000, radiotoe stel en inboedel voorzoover in gebruik bij derden, ontz. rech ten. Jacobus Dees, chauf feur te Terneuzen: geen ver dere intern, en ontz. rechten. Sara T. Bril te Zuid- zande: geen verdere intern, en ontz, rechten. Petruj A. vanHeese, transportarbeider te Graauw geen verdere intern., ontz. rech ten. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Aalst, A. Baars, cand. te Gorkum; te Ooster en Westerblokker, L. A. F. Rjedd'ingius te Poortugaal; te Dirksland, P. v. d. Berg te Wa penveld; te Nijbroek, A. M. Lindenburg te Koekange. Aangenomen naar Hellevoet- sluis, (1. de Leeuw te Sleeu- wijk; naar Overdinkel, H. v. Doorn te Maasbommel c.a. naar Hoorn (Evang.), G. T. Bijlsma te Gaastmeer; naar Amsterdam, D. Broers te Schiedam. Bedankt voor Hindeloopen, A. F. Meyer te Vierhuizen- Zoutkamp; voor Poederooijen, J. C Hooykaas te Arnemuiden voor Nijkerk (Evang.), J. G. Panhuise te Druten-Leeuwen. 'Geref. Kerken. Beroepen te Boxum, J. H. Post, cand. te Urk; te Surhuis- terveen, Joh. Knol te Hornhui- zen-Kloosterburente Win terswijk (evang.-pred.), P. L. Schuddebeurs, cand. aldaar." Aangenomen naar Kampen (vac. dr C. N. Impeta), R. de Vries te Alblasserdam, die be dankte voor Haarlem. Bedankt voor Delft, H. A. L. v. d. Linden te Zutphen; voor Hoornsterzwaag, P. C. Jong bloed te Markenvoor Mildam. M. Norg te Suameer. Geref. Kerken (art* 31 K.O.) Beroepen te Ulrum, T. H. Meedendorp te Ureterp. Evang. Luthersche Kerk, Beroepen te Ede, W F. ten Rouwelaar, Herst. Et. Luth, pred. te Amsterdam. „Jeugd voor Christus". In aansluiting aan de „Youth for Chrisf'-meeting in de Oost- kerk te Middelburg wordt aldaar Woensdag 8 Jan. des avonds om 8 urtr in de Luth. kerk een inter- lterkelyko Jeugdsamenkomst ge houden, waarin Ds W. B. A. Smits en Ir H. Klaronbeek zullen sproken over hot onderworp „Christus voor de jeugd"; met modewerking van mej. Riek Caro (zang) en den heer Jan Eyn (piano) DE NED. HERV. KERK. Onderwijs en opvoeding. Wie kan een kind opvoeden? Niemand, maar het moet tochl (Van onzen Utrechtschen correspondent). Wij zijn het er allemaal wel over eens in Nederland, dat het onderwijs ligt in de sfeer van de opvoeding. Naast ouders heb ben onderwijzers een paedagogi- sche taak. Het gaat er bij den onderwijzer niet om wat hij de kinderen kan onderwijzen maar wat hij de kinderen doet. Wie denkt dat het onderwijs alleen maar een technische zaak is, be grijpt er niets van. Een leeraar is toch geen ambtenaar, die een loket opschuift en geleerdheid bonnetjes uitreikt aan de wachten, de schare om dan het loket weer te sluiten 1 Ware dat zoo, dan mocht men niet meer spreken van kinderen maar van leerlingen. Wanneer evenwel onderwijzen iets anders is dan kennis bijbren gen, wie kan dan- een kind op-, voeden? Niemand kan dat, maar dat is geen reden om het dus niet te probeerenl Wij staan in ons leven telkens voor taken die we eigenlijk niet kunnen vervullen. Als ouder of als onderwijzer heb je het kind, welnu dan zul je het ook opvoeden. Het was Prof. Dr M. J. Langeveld, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht, die bovenstaande woorden gebruikte als inleiding op zijn referaat. „De functie van de kweekschool in ons volksleven". Prof. Langeveld hield dit referaat ter vergadering van den bond van Christelijke kweekscholen en vdn de vereeni- ging van onderwijzend personeel aan Christelijke kweekscholen, dezer dagen te Utrecht gehouden. De onderwijzer, zoo vervolgde hij, moet oogenblikken kennen, waarin hij, voor de klas staande, zegt: „Dit is het, zoo gaat het goedl" Heeft hij zulke momenten niet, hij zoeke een goed heenko men. Wie de vreugde en de ver antwoordelijkheid voor de klas niet heeft gekend, is niet de aan gewezen wel de afgewezen man om kinderen op te voeden. Hier blijkt uit, dat ik de kweek school, het instituut waar opvoe ders worden opgevoed, maar niet zoo eventjes belangrijk vindt Neem tijd voor het kind. Hij die van de kweekscholen af komt moet werkelijke hulp aan het kind willen bieden door ver antwoordelijkheid voor het kind te willen nemen eri door open te staan voor critiek. Eigenlijk, zoo zeide Prof. Lan geveld, moest het kind, dat on derwezen wordt, ineens volwassen kunnen zijn en dan den onderwij zer kunnen vragen: Is dit nu het diepste heil dat je me te brengen hebt? Als we zoo tegenover de kinderen staan, dan blijft ons werk geheiligd. Dat is beroeps ethiek want dan krijgt ons vak manschap juiste gestalte en juiste eisch. Njet omdat het kind zoo iets bijzonders is, maar omdat in deze wereld, waarin niemand tijd voor het kind heeft, wij wél tijd voor onze kinderen hebben. De school moet naar het Grieksche voorbeeld plaats van samenkomst zijn om gevormd te worden. De onderwijzer dient tijd te nemen voor het kind, om zoo ook zijn gezagspositie onder de kinderen te kunnen innemen, 't Gebeurt im mers niet zelden, dat een onder wijzer, gewapend met een menigte diploma's voor de klas gaat zit ten om er vervolgens door de kinderen te worden uitgegooid I Zoo'n man heeft van zijn taak weinig begrepen. Trouwens, dat hebben we allemaal. Ons volk ziet het onderwijs te weinig als kost baar bezit. Wij zien allerlei por tretjes op den schoorsteen, maar zelden het beeld van den onder wijzer aan wien we zooveel te danken hebben. 'Wat gaven en geven die echte onderwijzers ont zaglijk veel weg. Een kind te mo gen onderwijzen is een heerlijke taak, besloot Prof, Langeveld en Het jaar 1946 heeft ook bij dc kerken ta! van plannen, die reeds in den bezettingstijd rijp ten, tot een begin van uitvoe ring gebracht. Dit is met name het geval in de Ned. Herv. Kerk, De Generale Synode kwam vijfmaal in vergadering bijeen en zij heeft zich met tal van vraagstukken bezig gehou den. Ook deed zij t.o.v. meer dan één materie een uitspraak, die nog al eens stof heeft doen opwaaien. Denk maar aan wat zij gezegd heeft over radio, vakbeweging, onderwijs en doodstraf. Aan de totstandko ming van een nieuwe kerkorde kwam het nog niet toe, even min als aan de discussie over de belijdenis. Deze dingen kunnen niet op bestelling geleverd en in haar jongste vergadering sprak de Synode uit, dat de kerk zich op de belijdenis moet voorbereiden. De Generale Sy node draagt dan ook nog steeds een interim-karakter. Het ge sprek over de belijdenis is van onderscheiden kant begonnen. Dat geen eenheid van denken tot openbaring komt, valt niet al te zeer te verwonderen, ge let op de stroomingen, die in de Ned: Herv. Kerk worden gevonden. De sterkste opposi tie komt van uiterst-links (het optreden van die z.g. Zwingli- groep) en uiterst-rechts (ds I. Kievit in het Geref. Weekblad). Daarbij is met name de grond formule der werkorde van 1945 „gehoorzaamheid aan de H. Schrift en staande op den bo dem der belijdenisschriften" in het geding. De houding, die sommige leidinggevende figuren op politiek terrein innemen en de wijze, waarop zij ook daar een „doorbraak" willen tot- standbrengen, doet: mede haar invloed gelden. Wat zich wijzigde. Noemen we enkele practische dingen, die een nieuwen gang van zaken in de kerk illustree- ren. Door middel van z.g. kerk dagen werd de gemeente op verschillende plaatsen geacti veerd' en de jongeren kwamen op meer dan één plaats in het geweer. Niet dat hier alles in orde is, want nog op de jongste Synode rapporteerde ds H. A. Visser van Watergraafsmeer, dat1 vele jonge lidmaten afzwer ven. Een onderzoek te Rotter dam wees uit, dat verreweg de meeste kerkgangers een leef tijd tellen van 45 jaar en ouder. Maar èn jongeren én ouderen willen actief zijn en daartoe ls scholing noodzakelijk. Daarom stelde het instituut „Kerk en Wereld" een schriftelijke cur sus samen voor alle gemeente leden. Een verandering voltrok zich ook in den Chr. Nat. Werk mansbond, wijlen dr de Visser's schepping op chr. sociaal ter rein. Hij werd omgezet in een bond van Herv, Mannenvcr- ecjiigingen. Aan de activeering der gemeente werkt ook het weekblad „De Herv. Kerk" mede door tallooze vraagstuk ken op populaire wijze te be spreken. Natuurlijk kost de activiteit der Ned. Herv. Kerk door mid del van allerlei raden schatten geld9 en op de classicale verga deringen is deze zaak onlangs ernstig besproken. De kerkcent een medewerker van de „N. de aanwezigen voegde hij toe: Ga er gerust voor op de knieën, geneer je maar nietl Na deze inleiding, die getuigde van een groote liefde voor het kind, verklaarde de kweekschool nestor Van Tuinen, „In geen ja ren het ik zoo naar een preek geluisterd als naar deze inleiding". In de discussie critiseerde Prof. Langeveld de verhouding kweek- school-hooger onderwijs. Hij vond het dwaas dat een kweek schooldiploma geen toegang gaf tot enkele faculteiten. De heer J. E. J. Veldhuyzen hoofd der Openb. school voor U.L.O. te Terneuzen slaagde voor het examen Paedagogiek M.O. A. recht op gewezen moet kerk- gulden worden. De Synode heeft een millioen per jaar noo- dig. Dat beteekent 33 en 1/3 cent per lid. Het is maar een klein bedrag, maar hoe krijgt men het binnen; want onder de leden zijn ook geteld, die nim mer ter kerk komen en dus van offeren heclemaal geen be grip hebben. Tal van gemeenten zitten met ernstige oorlogsschade, die op 50 millioen begroot wordt. Wel behoeft de kerk hiervan maar een deel op te brengen, doch ook deze last drukt niet temin op het budget. Op tal van plaatsen zijn z.g. noodker ken geopend en met tal van kerkrestauraties is een begin gemaakt. Momenteel zijn er 57 niet- geclassificeerde gemeenten, d.w.z. zeer kleine gemeenten, die g:een voorganger kunnen fi nancieren. De Syn. besloot zich met deze zaak ernstig bezig te houden. Andere gem. konden via combinatie weer het beroe- pingswerk ter hand nemen. In tal van stéden en dorpen werden bijzondere predikants- paatsen gesticht. In de Kloosterkerk te 's Gra- venhage werden zelfs in één dienst 17 predikanten beves tigd, de meeste als leger- o£ vlootpredikant. Samenwerking van richtingen bracht nieuwe predikantsplaatsen in Deventer, Gedermalsen, Huizum, Tiel en •Zaandam. In Utrecht waar de prov. jarenlang geen enkele vrijzinnige predikant telde werd in de Domkerk een vrij zinnig predikant bevestigd waarover nog al een en ander is te doen geweest. Er waren ook plaatsen waar de samen werking tusschen de richtingen te wenschen overliet. Krachtig werd in 1946 het be- roepingswerk ter hand geno men. Er is een zeer groot aan tal vacatures en hun getal neemt steeds toe, naarmate al meer predikanten in algemee- nen dienst beroepen worden en de voorziening in de geestelijke verzorging van leger en vloot, gedetineerden, dc varende ge meenten, studenten, zending, zieken, het Ikor enz. krachten aan de gemeenten onttrekt. Toch hoopt de Synode van de gemeenten. 15 predikanten voor Ned.-Indië te kunnen leenen. Gemoreerd moet ook worden de vereeniging met de Geref. Kerken in Hersteld Verband, die 15 Mei officieel haar beslag kreeg. Het bracht een kleine voorziening fn den predikanten nood. Drie predikanten kwamen uit andere kerken over en tal van emeriti verbonden zich als hulpprediker aan een kleine gemeente. Besloten werd, dat de zen dingsarbeiders voortaan een theologische opleiding zullen hebben terwijl de Synode een voorstel om de gewone theol. studie uit te breiden tot en met het doctoraal examen verwierp In mr F. J. Brevet kreeg de kerk eert nieuwen quaestor-ge neraal en in mr T. J. Naudin ten Cate een nieuwen archiva ris. Die heengingen. Ook in 1946 heeft de Ned. Herv. Kerk haar dooden te be treuren. Wij noemen ds mr C. J- Bartels, die man die expert was op het terrein der kerk voogdijen, ds S. L. Hogebrink, predikant-adjunct-directeur van „Valkenheide", dr W. ten Boom, zendeling onder Israël, die bezield was met een warme liefde tot 't oude Bondsvolk. (Slot volgt.) wam"; 18.30 Ned. Strijdfcr.; 19.00 Nieuws; 20.00 Nieuws; 20.15 Wie weet....; 20.30 Licht baken; 22.00 Tombola; 22.50 Ge bed; 23.00 Nieuws; 23.20 Conc. HILVERSUM II, 415,5 m. en 218 m.; 7.00 Nieuws; 8.00 Nieuws; 9.50 Kwartet; 10.00 Morgenwijding10.20 Radiofeuil leton; 11.00 Arb. in continubedr. 12.00 Orgelspel; 13.00 Nieuws; 13.30 Kamermuz.14.30 Orkest; 15.30 Boekbespreking; 17.30 Om en nabij de 20; 18.00 Nieuws; 18.15 Kwartet; 19.00 Cello en piano; 19.30 Voor rijpere jeugd; 19.45 Bijbelvertelling20.00 Nieuws; 20.15 En nu.... Oké; 21.55 Stafmuz, corps; 22.30 Hoorspel; 23.00 Nieuws; 23.15 Hobby-hoek; 23.30 Nachtvoor stelling. Wat brenyt de radio 7 Zaterdag 4 Januari. HILVERSUM I, 301,5 m.: 7.00 Nieuws7.15 Gymn.7.30 Gebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Con cert; 9.05 Pluk den dag; 10.15 Zangrecital; 11.00 De Zonne bloem; 11.45 Fam. ber. uit Indië; 12.03 Sextet; 12.30 Concert; 13.00 Ned. Strijdkr.14.15 Eng. les; 11.15 Muz. causerie; 16.00 Trio; 16.30 Causerie; 17.00 „De wig Offic. Publicaties Distributiedienst Middelburg. Uitreiking bonkaarten 3e en 4e periode 1947. Tabaks-, versnaperingen- en gecombineerde kaarten. De Directeur van den Distri- butiekring Middelburg maakt bekend, dat de uitreiking van bovenvermelde bonkaarten te Middelburg zal geschieden in het tijdvak van 6 tm. 18 Januari 1947. Dc uitreiking zal plaat] vinden op het kantoor Zuidsin gel, lokaal 16, ingang voorma lige Korte Heerengracht en wordt als volgt geregeld: Maandag 6 Jan. letter A, C. Dinsdag 7 Jan. letter B t.m. Blok. Woensdag 8 Jan. rest let ter B. Donderdag 9 Jan. letter D, E, F. Vrijdag 10 Jan. letter G, H. Zaterdag 11 Jan. letter 1, J. Maandag 13 Jan. letter K, L. Dinsdag 14 Jan. letter M, N. Woensdag 15 Jan. letter O, P, Q. Donderdag 16 Jan. letter R, S. Vrijdag 17 Jan. letter T, U, V, Zaterdag 18 Jan. letter W, X, Y en Z. Aan zelfvcrzorgers zal uitge reikt worden op Maandag 20 en Dinsdag 21 Januari 1947. Deze worden evenwel zooveel moge lijk persoonlijk opgeroepen. Medegebracht moeten wor den de stamkaart zonder inleg vel en de loopende bonkaart. Men wordt dringend aange raden op tijd de bonkaarten •af te halen daar de na-uitrei king» eerst zal geschieden na dat de bonnen geldig zijn ver klaard. „Distributiedienst 's-Heer Arendskerke. Uitreikinn bonkaarten. De uitreiking van bonkaarten voedingsmiddelen is voor de in woners van onderstaande plaat sen drie weken uitgesteld en wordt thans op de volgende da gen gehouden: Nisse 27 Januari. Nieuwdorp 7 Januari wordt 28 Januari en 9 Januari wordt 30 Januari. 's Heer Arendskerke 29 Ja nuari. Lewedorp 9 Januari wordt 30 Januari en 10 Januari wordt 31 Januari. 's Heer Hendrikskinderen 1 Februari 1947. Belanghebbenden worden ver zocht dit op hun inlegvel aan te teekenen. De vastgestelde uren zijn ongewijzigd. Vergunning Verlof B. B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat er bij hen is ingekomen een verzoek van C van Bienen, Korte Noordstraat 7, te Mid delburg, om een verlof B inge volge de Drankwet voor het perceel Korte Noordstraat 19. Binnen twee weken na heden kan ieder tegen het verleenen van 't verlof schriftelijk bezwa ren bij hen indienen. Hinderwet. B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat zij hun beslissing op het verzoek van N.V. Standard Am. Petr. Cie te 's-Gravenhage om vergunning ingevolge de Hinder wet voor perceel Suikerplein 3, 4, sectie A, no. 2533 hebben verdaagd. B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat zij hun beslissing op het verzoek van Coöperatie „De 179. AVONTUREN VAN SJAKIE EN SIENTJE SNATER, WERELDREIZIGERS. Dan verschijnt een vertegenwoordiger van de Zuid-Afrikaanse Uitzaai Vereniging. Sjakie en Sientjc moeten ieder een begroetingsrede houden en ze mogen er een kort woord aan toevoegen voor de familie thuis. En zo zit in Broek in Wa terland ieder gezin bij de luidspreker om te ver nemen, dat de beroemde wereldreizigers Jacöbus en Christina Snavel behouden in Modderrivier zijn aangekomen en door do hele bevolking op geest driftige wijze zijn begroet en gehuldigd. Da'i een pak van mijn hart, zucht moeder Snavel. Die reis zal wel erg roemrijk geweest zijn, maar ik hoop dat ze zoiets niet voor de tweede keer in hun bol halen. Daar zal ik wel een stokje voor steken, bromt vader. Als oom Dick weer een uitvinding doet laat ik hem opsluiten. Hij is het geweest, die de snaken het hoofd op hal heeft gebracht.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 3