Nieuwjaarsboodschap van dr Loudon. De toestand in Ned.-Indifi Een terugblik op het afgeloopen jaar. Inflatie-gevaar. Onze buitenlandsche credieten. Amerika wil Indische grondstoffen koopen [WIE IHt CJIfflJ. Problemen van de luchtvaart. Het huis heeft een goede huisvrouw. Walcheren „een mirakel van drooglegging". Zware geveebfen by Medan. ültgav* Stichting „Zecuwech Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- Btr. 70, Tel. 2438, Giro 274289 Kantoren: Vlissingen, Walstr, 33, Tel. 168; Middelburg, Hou- aansche Kaal 39, Tel. 2009; Neuzen Vlooswjjckstr. Tol. 2052 ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 534 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK SLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 3 Januari 194? Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdredacteur: R. ZÜIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT. Advertentieprijs 12% cent por m.m. ©S*. SS Ztw* en Maan, Zaterdag. Zon ap 8.48 kite*-' der 16.42 u Maan op 14.09 a., oadsr 5.30 Hoog water te Vlissingen Geen opgave ontvangen. Vieuwe tijden, nieuw» zorgen, z*gt het spreekwoord, In verband met het financieel» vraagstuk, kunnen we echter spreken van nieuwe tijden oude zorgen. En die zorgen zijn waarlijk niet gering. Toch krijgt men niet den in druk, dat de regeering onder die zorgen al te zeer gebukt gaat. Er worden allerlei, opzichzelf wenschelijke maatregelen geno men, die groote uitgaven met zich brengen, maar aan de vraag, „wie zal dat betalen" wordt weinig aandacht geschonken. Van een welomlijnd plan is tot nu toe bij deze regeering, die overigens vol plannen zit en die alles planmatig wil doen verloo- pen, nog geen sprake. Het eenige wat gedaan wordt is het voortdurend aandraaien van de belastingschroef, terwijl zoo nu en dan een neiging tot uiting komt om de kip die de gouden belastingeieren moet leggen te slachten. Maar daar blijft het dan ook in hoofdzaak bij. Toch is het vraagstuk waarom het hierbij gaat van groote be teekenis. Dat bleek ook weer bij een vraaggesprek dat een medewerker van de N. R. Crt. had met Prof. Dr G. M. Verrijn Stuart, direc teur van de Amsterdamsche Bank, betreffende de economische voor uitzichten voor 1947. Daarbij kwam o.m. ter sprake de vraag, wat te denken valt van het ioflatiegevaar hier te lande. Daarvan zegt het verslag: „Ten aanzien van dit punt acht ook Prof. Verrijn Stuart de bud- getaire positie van den Staat van doorslaggevende beteekenis. Wil men inflatie voorkomen, dan zal tenslotte op redelijken termijn niet alleen eeq sluitend gewoon budget verkregen moeten worden, doch ook een buitenge wonen dienst, die gedekt kan wor. den uit op langen termijn be schikbare gelden. Mocht zich eerlang in de we reld een economische depressie voordoen, dan zouden de mone taire gevolgen van eep niet slui tend budget aanvankelijk niet zoo erg zijn. De inflationistische ten denties van een niet sluitend bud get zouden dan immers een zelcere compensatie vinden in de conjunc tureel deflatie. Ook al behoort een economische depressie geens zins tot de onmogelijkheden. Zco mag deze overweging er toch niet toe leiden, het streven naar het verkrijgen van budgetai:" even wicht te doen verslappen. Immers, het in evenwicht bren- gen van het budget is een kwestie van langen adem en kan niet van den eenen op den anderen dag worden voltrokken. Zou dus met dit streven min- det ernst worden gemaakt, indien zich een depressie in de wereld conjunctuur zou voordoen, dan zou allicht het resultaat zijn, dat na afloop van de depressie het bud- I get in plaats van evenwicht of beter nog een overschot te vertoonen, dnnrzaam defioitair zou blijken te zijn gewerden, hetgeen een ramp voor het land zou beteekenen". Inflatie een land. Mogen regeering en Volksver tegenwoordiging in 1947 toonen daarvan diep overtuigd te zijn en bereid blijken de maatregelen te nemen, die in verband hiermede noodzakelijk zijn- ramp voor ons PRINSES ELIZABETH VAN ENGELAND. Verloving met Prine Philip van Griekenland „De Star" meldt, dat het Brit sche kabinet reeds de verloving van Prinses Elizabeth met Prins Philip van Griekenland besproken heeft en dat het alvorens nader in detail! te treden, eerst van de reacties der andere landen van het Britsche rijk op de hoogte wenscht te zijn. De Canadeesche minister-presi dent heeft reeds te kennen gege ven dat hij persoonlijk geen reden kon zien, waarom het huwelijk niet plaats zou vinden. In Whitehall loopt het gerucht, dat uitstel van de officieele be kendmaking slechts door politieke overv/egingen veroorzaakt wordt, Bevin zou van meening zijn, dat de tijd nog niet is gekomen, voor- ai daar Britsche troepyi nog steeds aanwezig zijn op Griekscis grondgebied. Het wordt onwaar schijnlijk geacht, dat er voor April (waarin de 21ste verjaar dag van de prinses valt) iets naders hekend zal worden ge maakt. I j DE VOORUITZICHTEN VOOR ITALIË. De Gasperv somber gestemd. Tijdens een kabinetsverga dering op den laatsten dag van het jaar 1946 heeft de Italiaansche premier, de Gas- peri, de vooruitzichten voor Italië in 1947 slechter ge noemd dan die in 1919, welke den weg effenden voor het Fascisme. Hij betiWde de houding van Socialisten en Communisten in dagbladen en betichtte hen van het aansporen tot demonstraties en stakingen. De Gasperi deed een beroep op het algemeene verbond van Italiaansche vakvereenigingen om zijn invloed onder de arbei ders ten goede aan te wenden. In Galabrië worden demonstra ties en stakingen beraamd tegen de hooge kosten van het levens onderhoud. Er gaan geruchten, dat op S Januari in Rome een al- gemeéne staking zal uitbreken. Het Italiaansche verbond van vakvereenigingen zal een plan aan de regeering voorleggen voor uit breiding van de rantsoeneering ter compensatie van de stijgende kosten van levensonderhoud. NATIONALISATIE ENGEL- SCHE KOLENMIJNEN. De officieele overdracht. De officieele overdracht van de Engelsche kolenmijnen aan den staat heeft Woensdag te Londen plaats gehad. Emmanuel Shinwell, minister van Brandstoffen en. Energie heeft daarbij aan Lord Hyndley, voorzitter van den na- tionalen steenkolenraad, den nieu wen eigenaar, een gebonden af druk overhandigd van de nationa- lisatiewet voor de steenkoolindu strie. De plechtigheid werd door minister-president Attlee, den mi nister van Buitenlandsche Zaken Bevin en vele andere bekende per soonlijkheden bijgewoond. Bevin maakte bij het verlaten van de zaal tegen iemand de op merking, dat het een groot ver schil zou maken voor de diploma tieke positie van Engeland en voor zijn eigen „moeilijkheden", indien de Engelsche export maar weer op gang kon worden ge bracht. Tevoren had Shinwell verklaard, dat het herstel van den export een van de belangrijkste peil waasschijnlijk, Met tal van andere landen, die De Nederlandsche ambassadeur in de Vereen. Staten, Dr Loudon, heeft via de kortegolf-uitzending door de Columbia Broadcasting System een nieuwjaarsboodschap tot het Nederlandsche volk ge richt. Hij verklaarde, dat het Ameri- kaansehe publiek ten zeerste ge troffen was door den strijd en het ljjden van het Nederlandsche volk •n dankbaar voor de zeer vriend schappelijke wjjze, waarop de Amerikaansche troepen in Neder- Sand zqn ontvangen en geher bergd. H(j haalde uit „Time" een uit spraak aan, welke slaat op H. M. de Koningin, namelijk: „het huis heeft een goede huisvrouw" en wees ook op hetgeen een Ameri kaansche journalist zeide van Walcheren: „oon mirakel van drooglegging", door het genie der Nederlanders tot stand gebracht. Verder verklaarde Loudon, dat de Nederlandsche geldzuivering in de Voreenigde Staten ten hoog ste wordt gewaardeerd, „niemand kan de Nederlanders verslaan", aldus de „Saturday Eveningpoit". Leudon herinnerd» nog aan d» maidentrip van de Westerdam en aan de manier waarop do K.L.M. opnieuw een luchtnet rond de geheele wereld tot stand heeft gebracht. De politieke heropbouw in Nederland noemde hij een „de mocratische wedergeboorte". Velen in Nederland, aldus zeide Loudon, vragen zich af, of men in Amerika niet een al te roos- kleurigen indruk krijgt van den toestand in Nederland, waar nog zoovele moeilijkheden moeten wor den overwonnen en geweldige pro blemen moeten worden opgelost. „De Nederlanders zullon het voor elkaar brengen, verklaarde Loudon, doeh z(j hebben nog steeds de hulp van Amerika noó- dig. Tenslotte vroeg de ambassa deur Gods zegen voor het werk van herstel van het land, dat „geregeerd wordt door die w(jze, hoogstaande Vrouw: de Konin gin". Wanneer men zich bij de jaar wisseling rekenschap geeft van de economische beteekenis, welke 1946 voor ons heeft gehad, dan komt men tot de conclusie, dat in dit jaar voor een belangrijk deel de grondslagen voor het herstel van onze economische machine ge legd moesten worden. Terwijl onmiddellijk na de bevrijding nog in de eerste plaats aan het ieeni- gen van den allerergsten nood moest worden gedacht, kon in 1946 een aanvang worden gemaakt met het bouwen voor de toekomst. De middelen hiertoe werden voornamelijk verkregen door het opnemen van credieten in het bui tenland, waarbij de Vereenigde Staten ons verreweg de grootste bedragen verschaften, doch hier naast o.a. ook van Canada, En geland, België, Zweden en Zwit serland credieten werden ontvan gen. Een deel van deze credieten werd op korten termijn verstrekt en voorzoover dit het geval was zal de naaste toekomst een con solidatie op langen termijn van deze verplichtingen moeten bren gen. Wat de Amerikaansche credie ten aangaat zou deze consolidatie waarschijnlijk reeds hebben plaats gehad, ware het niet dat juist toen alle voorbereidingen voor de uitgifte van een lang loopende leening waren getroffen een ern stige terugslag op de Amerikaan sche emissiemarkt intrad. Tal van onverteerde resten van emissies hingen nog boven de markt, toen er begin September een scherpe koersdaling ifi Wall Street plaats vond, en hierdoor was toen tevens de kans verkeken een Nederland sche staat.sleening bij het Ameri kaansche publiek onder te bren gen. Sindsdien heeft de effec- tenmarkt zich niet onbelangrijk kunnen herstellen en vinden er in Amerika ook weer belangrijke emissies plaats. Toch schijnt de Amerikaansche belegger op dit oogenblik niet bijster vee! te voe len voor obligaties van Europee- sche staten. Het crediet aan Engeland. Verreweg de belangrijkste cre- diet-transactie van het afgeloo pen jaar was het Amerikaansche crediet aan Engeland van 3.750.000.000 nieuw geld, ter wijl laatstgenoemd land van Ca nada bovendien nog een crediet van 1.250.000.000 verkreeg. Er zijn heel wat moeilijke onderhan delingen noodig geweest, voordat de Amerikaansche volksvertegen woordiging haar toestemming tot deze crediet-transactie heeft wil len geven. Volgens een mededee- ling, welke minister Dalton on langs in het Engelsche Lagerhuis heeft gedaan beschikt Engeland op het oogenblik nog over 3 mil liard van het dollar-crediet. Men zou thans ongeveer 100 millioen j per maand hiervan gebruiken, zooda» het nog toereikend zou zijn om gedurende een kleine drie jaar de tekorten op de handels balans bij te passen. Dit is korter dan men aanvankelijk had ge- 1 hoopt. j Intusschen is er sinds het tijd stip, waarop de onderhandelingen I over het crediet met Amerika be- 1 gonnen, wel het een en ander ver anderd. Niettegenstaande de eco nomische bedrijvigheid in Ameri ka sindsdien zeker niet is toege nomen, is er toch een prijsstijging ingetreden, en wel vooral van die goederen, waaraan thans in het buitenland de grootste behoefte bestaat. Zoo deelde minister Dal ton mede, dat als gevolg van deze prijsstijging ongeveer 23 pet. min der goederen met de opbrengst van het Amerikaansche crediet gekocht zal kunnen wórden dan in December 1945 het geval was. Dit zijn cijfers, welke te den ken geven en die duidelijk illu- Streeren welke risico's internatio nale credieiverleening ook voor den debiteur medebrengt. Het prijspeil. De prijsstijging in Amerika is een ernstig nadeel voor alle lan den welke in dit stadium van den opbouw nog een aanzienlijk im portsaldo op hun handelsbalans hebben en daartoe behoort uiter aard ook ons land. De kans, dat wij in de toekomst wanneer onze exporten aanzienlijk gestegen zul len zijn, ook van dit gestegen prijsniveau zullen profiteeren, lijkt voorshands nog wemig waar schijnlijk. Voorloopig dient er re kening mede gehouden te worden, dat op het tijdstip, waarop onze export op volle toeren draait, dit ook in tal van andere landen het geval zal zijn. De concurrentie, welke daardoor op de export hun economische machine door den oorlog vernietigd zagen, ver- kecren wij dus in de weinig aan gename positie, dat wij thans hooge prijzen voor onze importen moeten betalen en te zijner tijd, wanneer de machine yreer hersteld §at is, waarschijnlijk slechte prijzen voor onze exporten zullen ont vangen. Intusschen heeft onze export zich in het afgeloopen jaar gun stig ontwikkeld en de uitvoer kon in November van dit jaar zelfs tot f 125 millioen stijgen. De prijsstijging in .Amerika is zeer zeker ten deele een gevolg van een doelbewuste politiek en wel van het opheffen van de prijsbeheersching. Sinds het Of fice of Price Administration ge liquideerd werd, zijn tal van prij zen met sprongen omhoog gegaan en is de positie van de landen, welke voor hun noodzakelijke le vensbehoeften cn voor herstel van hun productie-apparaat op impor ten uit de Ver. Staten zijn aan gewezen, aanmerkelijk ongunsti ger geworden. Er zijn verschil lende motieven genoemd, waar om men in Amerika tot het op heffen van O.P.A. zou zijn over gegaan en overwegingen, ontleend aan de binneniandsche politiek van het land spelen daarbij een belangrijke rol. Het is zeer wel mogelijk, dat dergelijke factoren van belang zijn geweest, maar dat ook de positie ten opzichte van het buitenland daarbij een rol za! hebben gespeeld, lijkt toch wel zeer waarschijnlijk. Terwijl de prijzen en loonen in de Ver. Staten in 1946 vrijwel over de geheele linie gestegen zijn, zijn de effectenkoersen op een lager peil gekomen. Ter ver gelijking laten wij hier de Dow Jones indexcijfers volgens van 2 Januari 1946 en 23 December van dat jaar: j 2 Jan. '46 23 Dec. '46 Spoorwegen 62,46 51,84 Idustrieelen 191,66 177,36 Public Utilities 38.15 37,33 Verontrustend aantal ongelukken, Het meest verontrustende in de luchtvaart bt) het begin van het nieuwe jaar aldus het En gelsche blad „Plight" is het groote aantal menschenlevens, door ongelukken verloren ging. De rampen zijn aan een aantal omstandigheden toe te schrijven, maar in het algemeen kan men zeggen, dat wij vooruit loopen, voor wy geleerd hebben te wer ken. wy zijn trotsch op de be haalde snelheden, afgelegd tus- schen een tweetal plaatsen van het aardoppervlak, maar het treu rige feit blijft bestaan, dat wy niet geleerd hebben onze burger - ïyke luchtvaart veilig met 100 mijl per uur te laten vliegen.' Hooge kruissnelheden veron derstellen zwaardere vleugelbe lasting. Hetgeen weer een lang zamere opstijging met zich brengt en een vergrooting van de start en landingsbanen. Van de bemanningen wordt hoe langer hoe meer gevraagd Inzake deze vleugelbelasting en zoolang alles goed gaat, houden wy ons zelf voor, dat wij er zün. De nuchtere feiten zyn echter, dat wij er niet zijn. wy krygen slechts grooter kansen. VERVALSCHINGEN VAN SIGARETTEN- BANDEROLLES, Op geraffineerde wyzo heeft een sigarenwinkelier to Amster dam-West vervalschlngen op si garetten-banderolles uitgevoerd. Op de banderolles van de sigaret ten „Finish" had hij voor de cy- fers 40 (de officieele verkoopsprijs) en 8 (de opcenten) een „1" ge plaatst, zoodat de prijs van 48 cent tot 1.58 verhoogd werd. Op Oudejaarsdag verkocht hU ech ter een pakje aan de vrouw van een politie-agent. De agent, die zyn rookertje wel erg duur vond bekeek zyn pakje goed en ont dekte de met inkt veranderde prys. De economische politie bracht een bezoek aan den win kelier en nam een klein aantal pakjes met vervalschte banderol les in beslag. Tevens vond men by huiszoeking een party Belgi sche shag en Amerikaansche ciga- retten. De legale en illegale voorraad werd in beslag genomen. De prysbeheersching en de eco nomische politie zullen nog wel een appeltje met dezen 60-Jarigen winkelier te schillen hebben. mm De Japanneezen mogen thans brieven naar alle landen zenden. Alleen correspondentie over Ja- pansche bezittingen in het bui tenland biyft verboden. Uit Batavia wordt melding ge maakt van een interview met den Amerikaanschen consul-generaal te Batavia, Dr Walter Foote. Hieraan is het volgende ont leend: „Dat Amerika zijn voldoening heeft uitgesproken over de tot standkoming van de ontwerp overeenkomst, aldus Dr Foote, is hierin gelegen dat Amerika voornemens is alle door Indonesië Zeer belangrijk is de daling per geproduceerde grondstoffen te lrnnnBH dtp nnadio' 7.im vnnr dp saldo niet; zij is echter merk waardig, omdat in dezelfde pe riode het prijspeil vrij aanzienlijk gestegen is. Het komt dikwijls voor, dat prijzen en aandelen koersen zich in tegengestelde rich- doelstellingen van den steenkolen- PRIJSVERLAGING IN raad moet zijn. FRANKRIJK. De Sovjet-stoomboot „Wercho- jansk" is in de laatste uren van 1946 te Malta aangekomen met drie Turksche overlevenden van een bij Mytilene vergane schoe ner «an boord. DE TOESTAND IN VIETNAM. De Vietnameesche radio-om- roep meldt, dat het Vietnameesche kabinet op 30 December ergens in Hanoi heimelijk bijeengekomen is om een verslag van president Ho Tsji Minh en den minister van Defensie over den toestand te vernemen. De permanente commissie van de Vietnameesche nationale ver gadering heeft een oproep tot de bevolking gericht, waarin voor namelijk gezegd wordt, dat „de strijd hevig zal zijn, maar de eindoverwinning verzekerd is". VERKIEZINGEN IN DUITSCHLAND. Het Britsche militaire bestuur in Duitschland heeft bekend ge maakt, dat de datum voor de par lementsverkiezingen van de Duit- sche staten in de Britsche zóne op 30 Maart is vastgesteld. ONRECHTVAARDIG HEDEN TEGENOVER DUITSCHLAND? De collectieve schuldvraag. In zijn Nieuwjaarspreek heeft de Kardinaal-Aartsbisschop van Keulen, Dr Joseph Frings, ont kend, dat een collectieve schuld van het Duitsche volk bestaat. „Slechts het individu kan aan een misdaad schuldig zijn, doch niet een gemeenschap", aldus de Kar dinaal." Hij verklaarde, dat bij de schuldvraag God op den achter grond wordt geschoven en dat de publieke opinie naar voren wordt gebracht, doch God is de opper ste rechter, voegde de Kardinaal daaraan toe. Hij protesteerde tegen de uit zetting van millioenen Duitschcrs uit bet Oosten van Duitschland en deed een beroep op de gealli eerden om de onrechtvaardighe den die jegens Duitschland wor den bedreven, te niet te doen. DE TOEKOMST VAN BIRMA. De uitvoerende raad van den gouverneur van Birma heeft de uitnoodiging van de Britsche re- rtering om een representatieve groep naar Engeland te zenden ter bespreking van de toekomst van Birma, aanvaard. De bespre kingen zullen omstreek» htlf Ja nuari beginnen, Beroep op den moed, het verstand en den wil van het volk. De Fransche premier, Leon Blum, heeft in een, radiorede een uiteenzetting gegeven over 'de prijsverlagng van vijf pro- cen voor alle industrie- en land- bouwproducten. Ditmaal, zoo zei hij, blijft het niet alleen bij beloften. Hij gaf de verzekering, dat de prijzen nog verder zouden dalen dan de wet voorschrijft, maar „dat hangt van u af. Het heil van het land dat het uwe is, ligt in koopen, die noodig zijn voor de vr edesindustrie. Men dient hierbij wel te be denken, dat Amerika een neu trale houding aanneemt ten aan zien van de Indonesische kwestie, ting bewegen. (Nat. R. Crt.) j Zoowel met Indonesië als met Nederland wil Amerika vriend schappelijke betrekkingen onder houden. Het stelt er prijs op, dat tusschen Indonesië en Nederland vrede heerscht, opdat Indonesië wederom kan prod'jceeren. Op een vraag van welke zijde Amerika rubber, kapok, e.a. wenscht te betrekken, van de Ne derlanders of van de Indonesiërs, antwoordde Dr Foote, dat dit uiteraard van het resultaat der besprekingen afhangt. Indien als resultaat der onderhandelingen een souvereine én erkende repu bliek ontstaat, zal Amerika deze grondstoffen van de Indonesische regeering koopen. Wat betreft de erkenning van de republiek, verklaarde Dr Foo- uwrtianden" x ER ZIJN VEEL LIEF HEBBERS. Gisteren opende het bureau van de Canadeesche regeering waar immigranten, die voldoen aan de normen voor immigratie, hun vergunning hiertoe kunnen verkrijgen, m Den Haag zyn poorten. Voor het bureau, dat gevestigd is in het gebouw van de Cana deesche ambassade aan de So- phialaan, hadden zich gisteroch tend reeds velen opgesteld, terwijl ook in den loop van den dag de f aspirant-immigranten bleven toe- te, dat deze afhangt van de voor- Blum verklaarde, dat zoowel I de vertegenwoordigers van han del en industrie als de vakver eenigingen zich accoord hebben verklaard1 met de conclusies van de commissie voor den handen arbeid wat betreft het plan Monnet Het land kan gered worden, aldus Blum, door verlaging van de prijzen en verhooging van de productie. Nadat Blum nog op de be- langrijkheid van het kolen- vraagstuk had gewezen eindigde hij met een beroep op „den moed, het verstand en den wil" van het Fransche volk. DE TOESTAND IN INDO-CHINA. Militaire versterkingen uit Frankrijk. i De eerste militaire versterkin- 1 gen uit Frankryk zyn in Indo china gearriveerd. ZÜ bestaan uit infanterie en cavalerie, die te Kaap Saint Jacques aan de mon ding van de Saigon aan land zyn gebracht. Een gedeelte dezer ver sterkingen zal naar het Noorden gezonden worden ter verleening van bijstand aan de Fransche troepen, die een verbindlngsiyn ft de provincie Tongking moeten handhaven. Men verwacht bin-1 j nenkort de aankomst van para- chutlsten. Volgens het Fransche legercommuniqué versterkten de Vietnameesche troepen hun druk. i In het gebied van Hanoi. I DE WERKLOOSHEID IN BELGIË. In de week van 15 op 21 Dec. bedroeg het dageiyksch gemid delde der gecontroleerde werkloo- zen 93.450 eenheden tegen 47.240 gedurende de daaraan vooraf- stroomen. Naar men ons mededeelde moe ten de immigranten een relatie in Canada opgeven, die er voor in staat, dat de landverhuizer zich zelf kan verzorgen, en niet ten last» van Canada komt. Het is niet waarschijnlijk, dat alle aspirant-immigranten het zoover zullen brengen, dat zy het praedicaat „adspirant" kunnen schrappen. gaande week, hetgeen een ver hooging van 87.8 pet. uitmaakt. Op 21 December werden gecon troleerd 40.797 volledig werkloozen en 59.579 gedeeltelijk werkloozen, hetgeen een totaal van 100.376 uitmaakt. Deze styging is vooral het gevolg van de ongunstige weersomstandigheden. ONTZETTENDE HAGEL BUI IN AUSTRALIË. In Sydney, Australië, heeft het nieuwe Jaar slecht ingezet: na een dag van brandende zonne- schyn kwam plotseling een hevi ge hagelbui opzetten die de vüf- tigduizend zonnebaders en zwem mers aan het strand - volkomen overviel. Honderden menschen werden gewond in de 10 minuten dat de bui duurde. Hagelsteenen grooter dan een mannenvuist donderden neer op de stad, ver brijzelden ruiten en drongen zelfs door de kappen der auto's. Velen moesten per ambulance overge bracht worden naar ziekenhuizen. Toen de bui op zijn hevigst was, vielen duiven dood op den grond neer. In de stad werd ernstige schade toegebracht. waarden, vervat in de interna tionale code. Vroeger, zoo ver volgde Dr Foote, erkende Ame rika, Rusland en de Zuid-Afri- kaansche Staten niet. De Vereenigde Staten erkenden Rusland pas, nadat het beloofd had zijn verplichtingen als een beschaafd land na te komen. Dit zal eveneens het geval zijn met de republiek. Amerika zal eerst bezorgd Na de lange constitutio- de zekerheid moeten hebben, dat neele procedures te Den Haag, hier ontvoeringen en moorden tot j welke noodig waren om de ont- de onafhankelijkheid inruilt voor het ideaal van de vrijheid, welke door harden arbeid verkregen wordt. Dan is het mogelijk weer stand te bieden aan de lokstem men van binnen- en buitenland sche avonturiers, zoodat een ver trouwde samenwerking tot stand kan komen Indonesische troepen in den om trek van Medan hebben Maandag laat in den avond met zware artillerie het vuur geopend De Nederlandsche troepen ant- woordden met itware artillerie en brachten na drie en een half uur vuren de Indonesische artillerie tot zwijgen Met het oog op de militaire situatie hebben Neder landsche troepen de telefooncen trale, die voordien in republikein- sche handen was, bezet Dinsdagochtend begon de ar tillerie opnieuw te vuren, terwijl buiten de stad concentraties van de Lasjkar Ra'jat (volksleger) werden bericht Naar aanleiding Van de schending van de overeen komst hebben Nederlandsche troe pen Kotamasoem bezet Er werd eenig verzet geboden, waarbij aan Nederlandsche zijde één doode te betreuren was Austra'ische commenta tor over het Indische vraagstuk. De buitenlandsche overzicht schrijver van <f e „Melbourne Sun" Douglas Wilkie, schrijft op 2 Januari: „De directies van de groote Nederlandsche ondernemingen, die ten opzichte van de ontwikkeling in Indonesië realistischer zijn dan men aanvankelijk meen Ie, zijn m Uit Wiesbaden wordt gemeld, dat een L.V. is neergestort en verbrand, waarbij de Amerikaan sche piloot met vrouw en doch tertje om het leven* zijn gekomen. mm Een commissie van den Ame rikaanschen Senaat heeft een rapport uitgebracht, over senator Bilbo, waarin wordt verklaard dat „Bilbo zijn hoog ambt mis-1 is, dat de Indonesische jeugd leert bruikt heeft voor persoonlijk ge- haar enthousiasme aan te passen win door overeenkomsten met ml- aan de praktijk en dat zij als bij litaire 1»v«mkImd". tooverilag' baar droombeeld vac het verleden behooren, dat de regeering hier bij machte is de belangen van Amerika té garan- deeren, dat stappen zijn genomen om de menschelijke rechten in Indonesië te waarborgen. Indien dit het geval is, zal Amerika In donesië erkennen. Wat Amerika wenscht is vrede, tusschen Indo nesië en Nederland over den ge- heclen archipel, die zeer rijk is opdat Indonesië wederom kaa produceeren". NIEUWJAARSREDE VAN Dr VAN MOOK. In zijn Woensdagavond gehou den nieuwjaarsrede heeft Dr van Mook er op gewezen, dat aan Nederlandsche zijde door de uit spraak van de Staten-Generaal inzake het accoord van Lingga- djati de zaken zijn verduidelijkt, doch dat aan Indonesische zijde het beeld duisterder schijnt te zijn geworden. Het is daarbij opvallend, hoe juist de van ons geïsoleerde fi guren den meesten afbreuk doen aan de pogingen om vrede te stichten. Door de incidenten en botsingen wordt vaak de indruk gewekt, dat uitsluitend sprake Is van kwade trouw, doch spreker belichtte hiertegen, hoe moeilijk het is de veranderde omstandig heden t» begrijpen, alsmede de voorwaarden voor het verder sa mengaan zuiver te gevoelen. Dit vordert onvermijdelijk veel tijd. Dr van Mook wees er verder op, dat het voorstel noodzakelijk werp-overeenkomst te bekrachti gen, komt het bericht van bet ver zet van een machtige groep onder de Indonesische nationalisten Vooraanstaande figuren uit de Nederlandsche zakenwereld zija minder bezorgd- over politiek prestige dan wel over de taak hua investeeringen in Indonesië te redden, welke in totaal 376.000.000 pond beloopen. De Indonesische leiders hebben min der ervaring op financieel gebied dan de leiders van welk ander po litiek onrijp gebied dan ook ea Nederlandsche zakenlieden teali- seeren zich, dat de Indonesiërs zich bewust worden van hun ge brek aan industrieele kennis qb de onmisbaarheid van het Neder landsche deelgenootschap. De hoofdpunten van de oat- werp-overeenkomst kunnen wel licht aangevuld worden op deze basis en volgens deze interpreta tie, doch niet wanneer de Indo nesische extremisten staan op oa- middellijke nationalisatie van de industrie, noch wanneer de Ne derlandsche extremisten aandrin gen op hun eischen tot eea zui vere schijnrogeering van de Indo nesiërs, waarbij Nederlandsche functionarissen op economisch gebied de macht in kanden heb ben". De 19-jarlge mej. O. M. va» K. sprong Woensdagavond op de Oude Schevenlngscheweg te 'e- Gravenhage van een rydende motorwagen van iyn 8, zy kwaï» hierby te vallen en geraakte on der den bywagen. Het slachtoffer overleed, ter plaatse.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1