Philipsfabrieken weer op vooroorlogse! peil. Emigratie naar Canada. iiiii De Amerikaansche troepen in Duitschland. LAATSTE BERICHTEN. Avontuur in Oud-China. Herstel en wederopbouw in de Beveianden en 0. Z.-Vlaanderen vorderden in 1946. De eerste maanden van 1947 komen 146 nieuwe woningen gereed. 'n Leening van 500mill.dollar? J Kerstboodschap van Mac Narney aan de Duitsche bevolking. Oe strijd om du olie. Noord- en Zuid-Beveland, ais* mede Oost Zccuwsch Vlaanderen, ressorteeren wat het herstel en den wederopbouw betreft, onder het Prov. Bureau Wederopbouw Zeeland te Goes. In bovengenoemde gebieden hebben de oorlog en de bevrij ding ook danig huis gehouden in de woningvoorraad, maar ook hier konden tot heden belangrijke resultaten geboekt worden, wat het herstel en den herbouw be treft De beginperiode is het moei lijkst geweest: een uitermate groot gebrek aan bouwmaterialen en een onzekerheid wat de finan ciering van het herstel betreft. Toch is de zaak onmiddellijk 03 de bevrijding aangepakt en het moet worden gezegd, dat alle bouwvakmenschen zich met wa ren gemeenschapszin aan de om standigheden hebben aangepast en daarbij met de weinige ter beschikking staande lapmiddelen op dikwijls zeer vernuftige wij ze zeer veel hebben gepresteerd. Naarmate de materialenpositie zich eenigszins verbeterde kon worden overgegaan tot het ge deeltelijk definitieve herstel van beschadigde objecten. Maar het was hier als overal: dan was er weer geen aanvoer van dit arti kel en even later ontbrak een ander materiaal. Thans is het weer hout, waaraan een schreeu wend tekort bestaat. Laten we echter hopen, dat 'hierin spoedig eenige verbetering komt, nu de regeering van de Fransche be zettingsautoriteiten in Duitsch- land toestemming heeft gekregen in het „Schwarzwald" hout te kappen. Onderstaand overzicht geeft eenig ideevan wat tot heden werd bereikt. Het eerste getal geeft aan, hoe de schade in de Beveianden en O.Z. Vlaanderen er op den bevrijdingsdatum uit zag, terwijl het tweede getal aan duidt, hoeveel gevallen op 1 Jan. 1947 nog op definitief herstel wachten. Woningen: licht beschadigd 11.000, 7075; zwaar beschadigd: 811, 631totaal verwoest: 636, Boerderijen: licht beschadigd 1439, 951; zwaar beschadigd 57, 37totaal verwoest Ziekenhuizen e.d.licht bescha digd 4, nihil; zwaar beschadigd: 1, 1totaal vewoest nihil. Kerken: licht beschadigd 63, 34; zwaar beschddigd 20, 18; to taal verwoest 2. Scholenlicht beschadigd 86, 27zwaar beschadigd 24, 20 totaal verwoest nihil. Met den herbouw van de totaal verwoeste panden is in 1946 een begin gemaakt. In uitvoering zijn momenteel 146 woningen. Van een groot deel is de fundeering reeds gereed en van een kleiner deel ook reeds de kap. Dat laatste is b.v. het geval met twee woningen in Baarland, twee in Driewegen, acht in Hoedekenskerke, twee in Kattendijke, tien in Krabbendijke, twee in Ovezande, één in Rilland- Bath, twee in Wemeldinge en drie in St. Jansteen. De fundeeringen zijn reeds gelegil van zes huizen te Ellewoutsdijk, zes te 's-Gra- venpolder, twee te Kapel le, twee te Kattendijke, vier te Kloetinge, één te Oudelande, zes te Yerse- ke, twee te Hoek, vijf te Honte- nisse 'en te Hulst, twee te St. Jansteen, elf te Terneuzen, twaalf te Stts van Gent «n twee te West- dorpe, Het totaalbedrag van de tot heden ingediende herstelrekening gen loopt reeds in de honderd duizenden. Wegens gedeeltelijk definitief herstel werden rekenin gen ingediend tot een bedrag van ruim 6 ton en voor noodvoorzie ning tot een bedrag van meer dan 40 mille. Een bedrag van niet minder dan ruim 73 duizend gul den werd gedeclareerd wegens normaal onderhoud, uitbreiding en verfraaiing en diversen. Daar deze kosten niet vallen onder het herstel van geleden oorlogsschade komt het bedrag ten bate van 's Rijks schatkist. Wanneer wij uit bovenstaand overzicht in vogelvlucht een con clusie mogen trekken, dan is het wel deze, dat in de Beveianden en O.Z.-Vlaanderen een massa werk is verzet, en dat een woord van waardeering voor de gelever de prestaties op zijn plaats is. Op 1 Januari 1947 zullen de faciliteiten voor toekomstige Eu- ropeesche immigranten om zich in Canada te vestigen weer het vooroorlogsche peil hebben be reikt met het openen van bureaux van de Canadeesche regeering in Parijs, Brussel en Den Haag. Van dien datum af zullen im migranten, die voldoen aan de normen, in staat zijn hun ver gunning van deze bureaux te be- trekken. I De groote moeilijkheid voor een onmiddellijke, groote toevloed van immigranten is het tekort aan scheepsruimte, maar offici- eele kringen te Ottawa verklaren dat de situatie op dit punt beter wordt en dat een steeds toene mend aantal plaatsen beschikbaar komt. De Canadeesche regeering neemt tevens maatregelen om den over tocht naar Canada van vluchtelin gen en verplaatste personen, die nauw verwant zijn aan ingezete nen van Canada, te bespoedigen. Voor den Europeeschen immi grant zullen de voorwaarden voor vestiging in Canada dezelfde zijn als voor den oorlog hij moet een landbouwer zijn die voor nemens is ook in Canada den landbouw te beoefenen, hij moet gezond zijn en te goeder naam bekend staan en hij moet aan tonen dat hij voldoende geld heeft om zichzelf en zijn familie te on derhouden tot hij zich heeft ge vestigd. De eenige andere categorie van Europeanen die toegelaten wor den, wordt gevormd door de ver loofden van mannelijke ingezete nen van Canada. GROOTE TURFVOORRAAD IN FRIESLAND? In do Friesche gemeenten Utin goradeel, Opsterland en Weststel- lingwerf liggen millioenen „lus sen" in het veen te wachten op verzending naar de consumenten, die er als het ware om zitten te springen. Maar niet, of niet noe menswaard neemt de voorraad af. In de Dinsdag geopende zitting van de Prov. Staten stelde do heer G. Koorda, mede namens an- AMERIKAANSCHE SCHOENEN. Van het laatste restant van de aankoopen van schoe nen in' Amerika, zijnde drie honderdzestigduizend paar, zullen tweehonderdduizend paar binnenkort aan de nood- gebieden worden verstrekt. De overige honderdzestigdui zend paar zullen spoedig on der de winkeliers worden verdeeld. Conversie uitstaande schuld. De Eerste Kamer heeft Vrijdag met 24 tegen 13 st. aangenomen het wetsontwerp betreffende de conversie van uitstaande schuld. Staking op sleepdiensten van Antwerpen geëindigd. Door de patroons der groote sl^epondernemingen van do diens- ton AntworponGent is medege deeld, dat zij de loonsverhooging, voorzien in hot wetsbesluit van 20 Novomber 1946, zullen toopas- son. Hiermede neemt do staking op do sloopdienston Antworpon Gont oon einde. De heer J. Weitkamp overleden. Op tweeden Kerstdag over- Tied, 76 jaar oud, te Hardenbcrg na een korte ongesteldheid do heer J. Weitkamp, oud lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. De heer Weitkamp was land bouwer van beroep, was voor de Christelijk Historische kiesver- eeniging lid van de Provinciale Staten van Overijse! en werd In 1918 lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Voorts was hij buitengewoon lid van Gedepu- teerde Staten en lid van den ge meenteraad van Stad Hardenberg. Vliegongeval op Ameland. Nadat het vliegtuig „Zeeland" van de Nederlandsche strijdkrach ten Vrijdag vijf passagiers en post naar Ameland had gebracht en met het zelfde aantal passa giers naar Leeuwarden zou terug- keeren, is het bij het opstijgen door zijwind gegrepen en tegen de afrastering van het vliegveld in het ongereede geraakt. Door de tegenwoordigheid van geest van den piloot, die het vliegtuig weer aan den grond kon zetten, is een ramp voorkomen. Het toestel bleek echter zoo danig beschadigd, dat de tocht naar Leeuwarden geen doorgang kon vinden. Volkstelling op 31 Mei 1947. Nu de Eerste Ktimer de des betreffende wet heeft aangeno men, staat vast, dat er in 1947 een volkstelling zal worden ge houden. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen deze telling op 31 Mei a.s. te houden. Ze zal gepaard gaan met een woning telling. De laatste tellingen van dezen aard werden gehouden op 31 December 1930. dere leden hieromtrent aan Ged, Staten eenigo vragen. Ie het, zoo vróeg hij, Ged. Staten bekend, dat in de hierboven genoemde gemeenten millioenen „lussen" ip. hot veen liggen opgestapeld, waardoor do productie, als deze voorraad siot wordt opgeruimd, hot volgende soizoon wordt bo- lommerd! Voorts vroeg hij, of God, Staten bereid zjju mmvtrogo= Ion to uomon, opdat dozo brand- stof, nu or een ujjpond gebrek is, zoo spoedig mogelijk wordt gedis tribueerd. Ged. Staton antwoordden bij monde van Mr Haan, dat het col lege niet in de finesses bekend was met hot feit, dat er zoo'n groote voorraad brandstof in be doelde gemeenten ligt. Ged. Sta ten zjjn bereid op zeer korten tor- miju een onderzoek in te stellen, met do voorbereiding waarvan al was begonnen. Spreker gaf de toezegging, dat getracht zal wor den maatregelen te nemen, indien daartoe de mogelijkheid bestaat. Op het oogehblik zijn er onder handelingen gaande over een lee ning van de Internationale Bank voor den Wederopbouw aan Ne derland ten bedrage van 5Q0 mil" hoen deUar, ay zal de eerste zlin, die door de bank wordt verstrekt en der halve In zekeren zin een „experi ment" vormen, deelde Mr. Steon- berghe mee. Met betrekking tot het Insti tuut voor Nederlandsch-Ameri- kaansche samenwerking bracht hij zijn tevredenheid tot uitdruk king over de besprekingen, die tot dusver met Amerikaansche indus- trieelen en bankiers zijn gevoerd over de industrieele en financieele samenwerking tusschen beide lan den. Naar hij zeide, worden ver scheidene projecten voor Ameri kaansche deelneming in Neder- j landsche ondernemingen reeds in overweging genomen. niet baten en men zag zich ge dwongen de zieke langs den dijk van Urk naar Transhol per vrachtauto te vervoeren. De dijk was met ijsel bedekt en het vervoer was zeer moeilijk, aangezien het gevaar van slip pen bijzonder groot was. Zeven bewoners van het eiland gingen mede om de auto, die stapvoets den 25 k.m. langen weg moest afleggen, op het rechte spoor te houden, Hun pogingen werden met succes bekroond. Men kwam op tijd in het ziekenhuis te Zwolle en een onmiddellijk toegepaste behan deling kon haar het. leven red den. VOLKSVERTEGENWOOR DIGING GROOTE OOST. Tadjoeddin Noor voor- loopig voorzitter. Donderdagmiddag is in de ver- gadoring van het Comité-Generaal met 40 van het totaal aantal van 68 stemmen Tadjoeddin Noor ge kozen tot voorzitter van de voor- loopige volksvertegenwoordiging. De voorloopige president, de heer Soekawati, deelde mede, dat hp besloten had Tadjoeddin Daeng Malewa al» kabinetsfor mateur aan te wijzen. HET ISOLEMENT VAN URK. Dinsdag hebben enkele bewo ners van Udk groote moeite ge daan om het leven van een be woonster van het eiland te red den. De. 30-jarige mej. H. d B.K. was ernstig ziek en slechts operatief ingrijpen in een ziekenhuis kon haar het le ven redden. De pogingen van den burgemeester om een vlieg tuig te charteren, opdat de pa tiënte naar een ziekenhuis ver voerd kon worden, mochten Het doel van Duitsch- land's bezetting. Radio-toespraak -van John Hynd. Op 24 Dec. heeft het hoofd van het Britsche departement voor Duitsche en Oostenrijk- sche bestuursaangelegenheden John Hynd, in het Duitsch een radiorede gehouden, welke zoo wel door Londen als Hamburg is uitgezonden. Hij verklaarde, dat de bezetters slechts één doel in Duitschland nastreven „Het scheppen van een nieu wen geest van democratie, die er borg voor blijft, dat Duitsch land vrijwillig met andere na ties zal samenwerken". Hij ried den Duitschers moed te houden. Een nieuwe periode van vrede en algemeen ver trouwen zou aanvangen. NV. PHILIPS GLOEILAMPENFABRIEKEN EINDHOVEN TOTALE PRODUCTIE IN NEDERLAND too 90 so 70 60 so 40 30 20 to O 194-5. j r A vk au ?j9 r 'ff V _A Jr r N r AJ r At r/V too so so 70 60 50 40 30 20 to O 1947 Nog juist voor Kerstmis 1946 hebben de Philips fabrieken in Nederland de prestatie geleverd per dag weer evenveel te maken als voor den oorlog. Welis waar waren voor het over winnen van tallooze moei^ lijkheden bijna 6000 meer werkkrachten noodig dan destijds, doch hiermede is tegelijkertijd de basis ge legd vooj" een grootere pro ductiemogelijkheid in 1947. Zooals men weet, wordt van de productie het, leeu wendeel geëxporteerd. Over 1946 vertegenwoor digde dit een deviezenop- brengst voor ons land van rond eentiende deel van de geheele Nederlandsche export. Onder de uitgevoerde artikelen namen gloeilampen, zen doet in dit industrieele een- vérschijnsel was voorts het tekort radio-buizen en radio-apparaten trum vanzelfsprekend ook haar aan vrouwelijke arbeidskrachten, een belangrijke plaats ini maar invloed gelden en door gebrek aan tengevolge waarvan ook vele ook filmprojectie-installaties en woningen i9 men gedwongen op mannelijke arbeidskrachten, enkel röntgenapparatuur entientallen groote schaal samen te wonen, gezien, niet aan het werk konden andere electrische artikelen kwa- Alleen bij Philips zoeken meer gaan. men op de lijst voor. dan 2000 personen naar een ge- Voor den oorlog werkten bij De deviezennood dwong de re- schikte woonruimte en in vele Philips ca. 5000 meisjes en ca. geering tot het bestemmen van gevallen leven beambten, inge- 10.000 mannen en thans is het een groot aantal radio-apparaten nieurs en vaklieden, die van el- aantal meisjes gedaald tot onge- voor het buitenland. Mede daar- ders komen, gescheiden van hun veer 3600 en het aantal mannen door en door het feit dat de vraag gezin. vermeerderd tot bijna 18.0001 naar radiotoestellen ab communi- Ook in het bedrijf heeft men In deze 3600 meisjes zijn zelfs catiemiddel in de oorlogsjaren met ruimte tekorten te kampen, ongeveer 1000 Belgische meisjes zeer is toegenomen, kon het ont- Door bombardementen werd ge- begrepen, die dagelijksch per bus stane hiaat nog niet dadelijk op- durende de bezetting 1/4 van de heen en weer naar het werk wor- gevuld worden, hoewel de leve- beschikbare oppervlakte verwoest den gebracht. Verder heeft men, rantie van radio-apparaten aan het of onbruikbaar en van de kan- ook gezien het ruimteprobleem binnenland ruim de helft bedroeg toren ging zelfs 3/4 verloren. een algemeen decentralisatieplan van de in een vooroorlogsch jaar Niettegenstaande met de be- opgezet. geleverde hoeveelheid. schikbare bouwmaterialen de her- Het volgend jaar zullen mon- In Eindhoven wordt hard ge- bouw en reparatie snel ter hand is tage-ateliers beginnen in Roer- werkt en dikwijls nog onder genomen blijft men bij de be- mond, Roosendaal en Zwolle, moeilijke omstandigheden. De hoefte aan ruimte achter. terwijl in nog enkele plaat spanning tusschen loonen en prij- Een opmerkelijk na-oorlogsch sen onderhandelingen over een vestiging van Philips gaande zijn. Alles bij el kaar zijn voor Philips in Nederland momenteel 28.000 menschen aan het werk. Verheugend is het feit, dat overal waar goede gereedschappen beschikbaar zijn en voldoende grond stoffen het werktempo van voor den oorlog benaderd wordt. Duidelijk bestaat de wil door de moeilijkheden van dezen tijd heen te bijten. Ook onder de jongeren is de liefde voor 'n vak bij lange na niet uitgedoofd. Het Philipsbedrijf ver wacht in het komende jaar een belangrijk hoogere productie te zullen bereiken dan over 1946. Aanfal werknemers N.V. PHILIPS GLOEILAMPEN FA RRIFKFM vrouwen ±5000 1.5.1939 mannen tioooo itnb'üWEN &<j f FIGUUR STELT fOOO werknemers voor 19.10.1946 mannen (7564 FEUILLETON. DE BILT ZEGT: Vrij somber weer. Weersverwachting, geldig tot Zaterdagavond: Aanvankelijk plaatselijk mist, later ovorgaand in langhaam ovor- drijvondo wolkenvelden, goon neer slag van botookonls, tomporatuur om hot vriespunt tot lichte dool. Matige of zwakke wind tusschon West en Zuid-West, „Dat weet ik niet", antwoord de het meisje, „maar wel weet ik dat u niet verstandig zult doen, Li-Weng-Hoo tot open lijke vijandschap te dwingen. Hij is een meedoogenloos en wreed man." Forsyth lachte. „Als het er op aankomt, zal hij zien, dat ik het niet' Spoedig opgeef." „O, ik weet, dat u niet van den weg dien u meent te moe ten gaan, af te brengen is' zei- do zij, „maar ik wou dat ik u kon overtuigen van., van.." j „Als iemand dat kon doen, dan zou u het zijn, juffrouw Barrington, Deze woorden ontsnapten hem vóór hij liet wist, want ze kwamen hem rechtstreeks uit het- hart. Hij zag, dat zij bloos de en vóór hij nog iets kon zeggen, antwoordde zij„Maar ik geloof niet, dat ik goed zou doen, nogmaals aan te houden. 't Zou misschien niet eens goed zijn, als ik daarin slaagde. Ik bewonder menschen, die hooge motieven volgen, zonder zich te 19 laten afschrikken door de ge volgen." Eenigszins verwonderd keek hij haar aan. De duidelijke te genspraak in haar eerste woor den en haar optreden van nu trof hem. Maar hij meende haar bedoeling te vatten. „Ik geloof, dat ik u begrijp",1 zeide hij rustig. „U vindt het beter dat ik in weerwil van al les den weg volg, dien de plicht mij voorschrijft". „Ik wil niet trachten, u van'dicn weg af te houden", antwoordde Kathlijn als bij ingeving. „Als het uw plicht is, naar het paleis van den mandarijn te gaan, moet tt gaan. Maar kom mij dan na afloop van het bezoek zeggen, hoe het gegaan is. Over een half uur ben ik thuis „Als ik mag,...", begon hij met een ernst, waarvan de be doeling niet te miskennen was. „Neen" antwoordde zij een voudig, „U moet dit privilege niet te hoog schatten én ook eenigszins rekening houden met mijn vrouwelijke nieuwsgierigheid". Maar ofschoon zij een lichten toon in haar spreken wilde leg gen glansden haar oogen en de den de zijne eveneens schitte ren. „Dan zal ik gaan en den tij ger in zijn hol opzoeken. Ik hoop u te komen zeggen, hoe hij brulde". „Zijn brullen is onschadelijk, i, als hij zijn klauwen maar niet uitslaat. Maar blijft u niet te lang, want ik ben zeer belang stellend naar uw wedervaren. Tot ziens, dokter." Zij vervolgde haar weg. En Forsyth ging verder naar het paleis van den mandarijn. Daar gekomen, vond hij de poorten nog open. Hij stapte langs een lange laan naar den eigenlijken ingang van het pa leis. Hier gaf hij zijn kaartje af aan een in overdadige livrei gekleedde bediende, die het overgaf aan een anderen be diende, welke zich haastig ver wijderde. Enkele minuten later keerde hij terug en gaf te ver staan, hem te volgen. Hij werd geleid in een prach tig gemeubileerde kamer, waar van de rijkdom dien van de ka- De opperbevelhebber van de Amefikaansehe bezettingstroepen ia Duitsehlandi generaal Mac Narney, heeft een kerstboodschap tot de Duitsche bevolking van de Amerikaansche zone gericht, waaraan wij het volgende ont- leenen Uw pad leidt door de sombere nalatenschap van het nazistische regiem en den aanvalsoorlog. U moet begrijpen, dat de huidige omstandigheden een direct ge volg zijn van de vernietiging door den oorlog van menschelijke en materieele hulpbronnen. Ik kan u verzekeren, dat de Amerikaan sche troepen in Duitschland niet met wraakgevoelens bezield zijn en niet wenschen, dat uw huidige moeilijkheden voortduren. Als wij de afgeloopen maanden de revue laten passeeren, kunnen wij zien, dat er groote vorderin gen zijn gemaakt op het gebied van demilitarisatie en denazifica tie. Op economisch, industrieel en financieel terrein zijn de vorde ringen niet zoo groot. Ik moet eerlijk bekennen, dat deze uiterst onbevredi gende economische situatie in zekere mate verslechterd is, doordat de vier bezetten de mogendheden zich niet gemeenschappelijk gehouden hebben aan het besluit van Potsdam, voigens hetwelk Duitschland ais een econo mische eenheid moest wor den behandeld. De Britscji-Amerikaansche overeenkomst tot fusie van de Britsche en Amerikaansche zones zal, zooals wij verwachten, de basis vormen voor het herstel van het Duitsche economische leven en tot het economische evenwicht van Europa bijdragen. Mac Narney deelde vervolgens mede, dat hij „toestemming ge geven had" voor een uitbreiding van de amnestie voor jeugdige personen, zoodanig dat nog 800 duizend personen niet krachtens het zuiveringsrecht vervolgd kun nen worden. Deze amnestie geldt ook voor personen, die meer dan 50 pet. invalide zijn. DE VOEDSELTOESTAND IN BELGIË. Rantsoeneering moet worden gehandhaafd. Tijdens een persconferentie, gehouden op het ministerie van Voedselvoorziening, heeft de heer Riviere, kaöinetschef voor de coördinatie tusschen de de partementen van Voedselvoor ziening, Landbouw en Invoer verklaard, dat ten gevolge van de alom heerschende voedsei- schaarschte de ramsoeneering in België nog geruimen tijd ge handhaafd zal blijven. Hoewel de regeering er van overtuigd is, dat zij geregeld 300 gram brood dagelijxs aan de bevolking zal kunnen blijven uitreiken, is er geen kwestie van dat dit rantsoen verhoogd kan worden. (Het broodrantsoen 111 geheel Europa in -min of meer uniform en bedraagt 225 tot 315 gram.) Voor den oorlog be droeg het dagelijKsch verbruik 400 tot 430 gram.) Momenteel bedraagt het 1946 vastgesteld op 1 kg, per dag. Deze hoeveelheid kar slechts gehandhaafd of ver meerderd worden, indien de n- voer voor 1947 die van 1946 be nadert of overtreft. Wat het vetrantsoen aangaat djt werd in het voorjaar van 1946 vastgesteld op 1 kg. per maand, terwijl dié voor den oorlog varieerde tusschen 1,750 en 1.940 kg. Daar Belgié in 1946 slechts over ruim 1OÜ.C00 ton ingevoerde vetten beschikte (tegen 195.000 ton voor den oorlog) is het duidelijk, dat dit artikel gerantsoeneerd zalamoe- ten blijven. CHINEESCHE CONSTITUTIE AAN VAARD. De Chinoesche nationale verga dering heeft met eonpariglieid van stemmen de constitutie aan vaard. De constitutie zal op 1 Jan. worden afgekondigd on op 25 Dec. 1947 van kracht worden. Generalissimus Tsjang Kai Sjek zeide, hot ontwerp aanvaar dende, dat de regeering getrou welijk de grondwet zal nakomen. Do communisten hadden do grond wet niet aanvaard. SCHEPEN VAN ALUMINIUM. Volgens het „Journal of Com merce' zal binnenkort waar schijnlijk begonnen worden met den bouw van twee geheel van aluminium vervaardigde sche pen. Door het gebruik van alu minium zal, naar men zegt, 50 procent aan gewicht worden be spaard en een daarmede over eenkomstige toeneming van het laadvermogen en lagere exploi tatiekosten worden bereikt. De 2 schepen zullen voor den West- Indischen bauxiethandel worden gebruikt. Pijpleiding Perzische golf naar Middellandsche Zee? Van de zijde der Anglo-lraan- sche oliemaatschappij te Londen is medegedeeld, dat de Anglo- Iraansche en de Amerikaansche Standard-Oil gezamenlijk de mo gelijkheid z-ouden onderzoeken van het aanloggen van een pup leiding van de Perzische Golf naar de Middellandsche Zee. Ook de Socony Vacuum Oil zal deel nemen aan het onderzoek. Volgens de afgelegde verkla ring heeft de Anglo-Iraansche olie-maatschappij in principe, toe gestemd in ^erkoop over een pe riode van jaren van „aanzienlijke hoeveelheden" olie aan do twoe Amerikaansche maatschappijen. FRANKRIJK EN HET SAARGEBIED. Govraagd om commentaar op eon verklaring eerder door luite nant-generaal Lucius Clay, den plaatsvorvangenden Amerikaan- schen vertegonwoordiger in den geallieerden bestuursraad voor Duitschland, afgelegd, inhoudende dat het instellen van douaile-con- trolo op de grons tusschon het Saargebied en de rost van Duitschland door de Pranschen een ongerechtvaardigde eenzijdige stap was, waarvan de geallieer den niet tevoren op do hoogte wa- ron gesteld, antwoorddo eon woordvoerder van hot Pransclio departement van buitonlandsche zaken: „Alles wat ik kan zeggen, is, dat do Fransche vertegenwoor diger in don raad van ministers van Buitenlandscho Zaken- op 9 Deo. te New-York het Fransche standpunt to dezer zalto aan den" Amerikaanschen minister van Buitenlandsehe Zaken, heeft uit eengezet. Er is, zoo verklaardo hij vorder, goen besluit genomon door do ro- georing om industrieën uit andere streken van Duitschland naar het Saargebied ovor te brengen." DE KERKKLOKKEN IN ITALIË KOMEN TERUG. De Italiaansche staat heeft op zich genomen de in 1942 door het fascistisch bewind gevorderde kerkklokken binnen een termijn van vijf jaren aan de kerken terug te geven. Den betrokken ministers is opgedragen in het binnenland zoowel als in het bui tenland het materiaal voor deze klokken aan te koopen en zich met de Pauselijke commissie voor kernelijke kunst te verstaan over de keuze van de gieterijen, welke met de vervaardiging der klokken belast zullen worden. Geïnterneerden verlaten Madoera. Een Nederlandsoh-Indonesische missie, welke naar Madoera was vertrokken om de mogelijkheden tot evacuatie van de op dat eiland vertoevende geïnterneerden te be- studeeren, is met 82 geïnterneer den te Soerabaja teruggekeerd. mer in het hotel te Canton verre overtrof. De eigenaar van al die schatten moest wel onme telijk rijk zijn. Lang had hij evenwel niet den tijd zich aan beschouwin gen en bespiegelingen over te geven, want heel spoedig werd aan de andere zijde van het vertrek een gordijn op zij ge schoven en verscheen Li-Weng- Hoo. Naderbij gekomen, ver dween zijn hand in het wijde opperkleed en hield tusschen duim en vinger het kaartje van Forsyth. Op een paar meters afstand bleef hij staan, richtte zijn oogen op het' kaartje en keek vervolgens met trotschen blik naar hem, „Dr Forsyth?" vroeg hij met een blik van onbekend heid op het gezicht, die prach tig was. „Tot uw dienst, Edelachtbare heer", antwoordde Forsyth, te gelijkertijd in verbazing over de geveinsdheid van den man darijn. „Van de medische zending te Yong-FoOj zooals ik zie", ver volgde hij, na nogmaals een blik op het kaartje geworpen te hebben, dat hij in de hand hield. „Om u te dienen, Edelacht bare heer." 1 De Chinees keek hem weer aan en liet het kaartje met op zet uit de hand vallen. „U verlangt van mij een bij drage voor Uw zending mis schien?" Dat Li Weng-Hoo deze vraag stelde met een beleedigende be doeling begreep Forsyth ter stond, hoewel hij het niet mer ken liet. „Dat was mijn voornemen niet, maar als u „Ik help geen vreemde in stellingen, die gebruik maken van de zwakheid der regeering om zichzelf aan China op te dringen." Tot nu toe lag in de wijze van optreden van den mandarijn een trotsche voornaamheid en een voorgewende onbekendheid met den bezoeker, die Dr For syth tot de erkenning dwongen dat de mandarijn zijn spel goed volhield. Hij besloot aan dat comcdiespel door een verras sing een einde te maken. „Ik ben niet gekomen voor mijn zending" begon hij. (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 2