Teekenen des tijds. Nog steeds strijd in Griekenland. De conferentie te Denpasar. Teleurgestelde verwachtingen. Het Amerikaansche economische leven De gevaarlijke gladde wegen. Hei JUM du wueid. In Engeland ge huurde gebou^ven. Critiek op de houding van Soekarno. LTn.^h^oftb<LtnrUgd"e KRUIMELTJES ültgftV' Stichting „Zecuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289 Kantoren: Vlissingen, Walstr. 33, Tel, 168; Middelburg, Bou- aanBche Kaai 39, Tel. 2009; Nouzoa VlooBwijckatr. Tol. 2052 Velen zijn gewoon en het ia zeker geen kwade gewoonte om aan het einde van een jaar terug te zien op den tijd die voorbijging. Om terug .te denken aan de dagen van voor- en tegenspoed, aan de vervulde verlangens en de teleurstellingen die het leven bracht. En dat zal vooral nu het ge val zijn nu velen met zoo hoog gestemde verwachtingen het jaar 1946 waren begonnen. De oorlog met al zijn ver schrikkingen was voorbij en nu zou zoo werd gehoopt en verwacht een tijd van her stel en vernieuwing, van wel vaart en vrede aanbreken. Nu we staan aan het einde van 1946 moet echter worden geconstateerd, dat de werke lijkheid niet aan het ideaal heelt beantwoord. Terecht schreef onlangs een der' bladen, dat we goed bezien nog altijd leven in een wereld van nood. „In de bitterste aller oorlogen hebben we gestreden voor de vrijheid, maar de concentratie kampen bestaan nog. We heb ben gevochten voor de demo cratie, maar menige dictatuur hield stand. Het Atlantische Handvest beloofde vrijdom van Yrees en gebrek, maar vele mil- Hoenen leven beneden de grens van het bestaansminimum. Een door twee wereldoorlogen ge teisterde wereld zocht naar een nieuwe vormgeving, maar de angst voor een nieuwen oorlog inspireerde sterker tot de daad, dan een doelbewuste vredeswil." Nog altijd zijn er de oorlo gen en geruchten van oorlogen. De Belgische minister Spaak, voorzitter van de Algemeene Vergadering der V. N., heeft er de vorige week op gewezen, dat er toch inderdaad wel iets bereikt, is en dat er voor de toe komst nog wel hoopvolle ver wachtingen zijn, maar de licht punten die hij meende te kun nen aanwijzen, hebben al zeer weinig overeenkomst met de blinkende morgenster, voorbode van een stralenden dag. Als we rustig en nuchter het wereldtooneel trachten te overzien, dan komen we tot geen andere conclusie, dan dat het nog altijd nacht is, stikdon kere nacht. Er is ongetwijfeld een ernstig streven naar vrede, maar ster ker dan het vredesverlangen zijn naar het schijnt de tegen werkende krachten. Militaire botsingen zijn nog steeds aan de orde van den dag en de vrees voor een nieuwen wereldoorlog houdt voortdurend de wereldmachten in spanning. Op economisch en sociaal gebied is het al niet veel beter gesteld. Arbeidsconflicten, waar van de vele stakingen van den laatsten tijd ons spreken, brengen telkens weer verwarring en nieu we ellende. Met onze nationale verwach tingen en verlangens is het al niet veel beter gesteld. Schoone idealen zijn stukgeslagen op de harde rotsen der werkelijkheid De gehoopte opbloei van het leven is uitgebleven; op het ge bied van handel en nijverheid zijn er klachten van velerlei aard; land- en tuinbouw hebben met groote moeilijkheden te kampen en eiken dag opnieuw ondervinden we de gevolgen ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No, 530 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 28 December 1946 Abonnomontsprija ƒ3,30 por kwartaal, HoofdrodaotourE, ZUIDEMA Dirootour: ÏACQ. DE SMIT, Advertentieprijs 12% «ent por m.m. Öp- en ondergang vgfl Zon en Maan. Zondag. Zon op 8.49 u., onder 16.36 u. Maan op 12.18 u., onder 22.46 u. Hoog water te Vlissingen Zondag 29 December: 5.21 u. 1,73 w,, 17.50 u. 1,80 m, van een ondanks de geldzuive- ring, steeds meer om zich heen grijpende inflatie. En dan is er nog het Indische vraagstuk, dat dank zij de hou ding van de regeering en de meerderheid deT volksvertegen woordiging een dramatische wending heeft: genomen en dat voor de toekomst, voor het ver krijgen van vrede en welvaart, weinig goeds belooft. Zoo gezien zijn de omstan digheden waaronder 1946 af scheid neemt weinig moedge vend en heeft: het den schijn alsof er op het pas gevierde Kerstfeest al zeer weinig reden was om te zingen en te spre ken van vrede op aarde. En tot op zekere hoogte was dat ook inderdaad het geval. Het vrede op aarde is in ve lerlei variaties bezongen en be handeld. In kerstgroeten en kerstartikelen zonder tal is er van gewaagd, maar altijd weer losgerukt uit het verband, los van wat er aan voorafgaat eu er zin aan geeft en beteekeuis eere zij God. En dat is de groote bron van alle teleurstelling. De vrede is op aarde ver stoord toen de mensch aan God den rug toekeerde en zijn eigen weg begeerde te gaan. Toen de band met God werd verbroken. En die vrede, bron van alle geluk en welvaart, kan alleen opnieuw worden bereikt in Christus Jezus, den Immanuël, God-met-ons, die in de wereld gekomen is om den band met God te herstellen en den men- schen des welbehagens vrede en vreugde te bereiden. Wat de engelen zongen is niet alleen profetie, toekomst muziek, maar werkelijkheid. Hij is onze vrede, zegt de Apos tel Paulus. Maar Hij ook alleen. De Vredevorst, door God ge schonken aan een wereld ver zonken in zonde en schuld. Daarom wordt het vrede op aarde ingeleid door den jubel: eere zij God. Maar nu is dit de ellende van dezen tijd, dat men wel wil het Kerstfeest, maar niet het Kerstfeit. Dat men den vrede op aarde wil brengen in eigen kracht, zonder God, zonder zich te buigen voor den Vredevorst Hier ligt de oorzaak van de vele teleurgestelde verwachtin gen in 1946. Maar hier is ook aangegeven de eenige grond voor hoopvole verwachtingen voor de toe komst. De controle op tin en rubber. De voormalige leider van de1 C.P.A. heeft in zijn slotrapport aan president Truman ver klaard, dat de controle op tin en rubber misschien wel gedu rende het geheele jaar 1947 moet worden voortgezet. Ver der deelt het rapport mede, dat het Amerikaansche economi sche leven over het algemeen gezond is. In October j.l. had het op 900.000 na 20 millioen oorlogsarbeiders en 10,5 mil lioen mannen en vrouwen, die uit de strijdkrachten afkomstig waren, opgenomen. In het rapport wordt er voor gewaarschuwd, dat door een golf van stakingen in de ko mende maanden veel van het gewonnene verloren zou gaan. DE NIEUWE WEGEN. VERKEERSVOOR SCHRIFTEN, In een adres aan de ministers van Verkeer en van Openbare Werken, heeft het medisch psy chologisch verkeers-technlsch col lege, Ingesteld door de NecH MU. tot bevordering der geneeskunst en de Kon. Ned. Automobielclub, medegedeeld, dat het tot de over tuiging is gekomen, dat het van groot belang moet worden ge acht, dat de centrale wegenver- keersvoorsehriften gecombineerd medisch-psychologisch en ver keerstechnisch worden bezien en bestudeerd. Aangezien naar adres sant bekend is, de voorbereiding van nieuwe voorschriften reeds gevorderd is, verzoekt het college den ministers, te bevorderen, dat het zijnerzijds over de nieuwe ver- ■keersbepalingen mede advies kan uitbrengen. VOOR DEN ZONDAG DE TOESTAND IN IIMDO-CHINA. Onze actie in de Zuidelijke zone van Hanoi, aldus het Fransche communique, „ontmoet zwaren te genstand. De zuiveringsoperaties in het Vietnamsche gedeelte van de stad zijn begonnen. Onder de gedoodde Vietnameesche strijd krachten waren vele Japanners. De organisaties, die de Franschen ontmoeten, bewijzen dat de actie langen tijd is voorbereid en de medewerking van waarschijnlijk Japansche technici is duidelijk. Te Campha werden de mijninstalla ties voor zij door de Vietnamee sche troepen werden ontruimd, door hen vernield. Britself vliegtuig neergestort Een éénmotorig Engelsch vlieg-1 tuig, onderweg van Parijs naar Lymphe in Kent, is Donderdag- avond bij Dungeness Pofnt aan het Kanaal neergestort. De piloot bleef ongedeerd. Ontvluchte gevanggnen gedood. Van de 51 Indonesische gevan genen, die uit de gevangenis te. Bappang op Zuid-Celebes waren ontvlucht, zijn er tijdens de ach tervolging 18 gedood, zoo deelde de Nederlandsche militaire woord voerder mede. De achtervolging wordt voortgezet. Doodelijk ongeval. De gladde wegen hebben daags voor Kerstmis in de omgeving van Ede een slachtoffer geëischt. Dinsdagmiddag reed luit.-kol. Dr A. v. Anrooy uit Den Haag met een militaire luxe wagen, waarin ook Mevr. v. Anrooy en een chauffeur gezeten waren, op den rijksweg in de richting Arnhem. Ongeveer ter hoogte van de Langeberg vloog de wagen, die met een snelheid van phn 85 km. per uur reed, door de gladheid van het wegdek uit de bocht, om vervolgens in botsing te komen met de eenige boom, die daar ter plaatse langs den weg staat. De gevolgen waren zeer ernstig. De wagen werd aan de voorzijde to taal in elkaar gedrukt en Dr v. Anrooy, die zelf aan het stuur zat, werd zwaar aan het hoofd gewond. Hij overleed enkele minu ten later. Zijn echtgenoote liep eveneens zware verwondingen op en werd naar het Juliana zieken huis te Ede vervoerd. De chauf feur, die achterin zat, liep geen ernstig letsel op en kon, na ver bonden te zijn, de reis voort zetten. Luchttaxi op lepenburg aangekomen. De eerste luchttaxi van Frits Diepen is Woensdagmiddag op de vlieghaven Iepenburg aangeko men. Donderdag is het toestel reeds in dienst genomen, zoodat Den Haag van dien datum af een rechtstreeksche vliegverbinding heeft met het wereldverkeer. (Van onzen parlementairen redacteur). Ik ben het Licht der wereld Joh. 8: Mm. Het Kerstfeest ligt weer achter ons. Wij hebben de „Zon des hellsexen verschijnen aan de kim. Jezus Christus is het groote licht waarvan Jesaja profeteerde. Het Licht voor wie in duisternis wan delen, voor wie wonen in het land van de schaduw des doods. In het Kindeke in de kribbe straalt het, al is het nog niet in vollen luister. En *t klimt hooger, al hoo- ger tot dit Kindeke, man ge worden, het uitroept: Ik ben het Licht der wereld. Het Licht. Het eenige ech te, zuivere Licht. Buiten Hem is er alleen maar dikke duis ternis, soms schijnbaar door broken door ander licht, maar *t verdwijnt weer. *t Is maar dwaallicht. Jezus Christus is hei waar achtige Licht, dat radicaal de harten der menschen verlicht, omdat Hij de donkerheid van den dood en van de zonde fi naal overwint. Wie in Hem gelóóft leeft vn het licht, is een kind van het licht, in wien de duisternis niet meer over- heerschen kan. Wie zoo Jezus gezien heeft op het Kerstfeest, heeft zich verheugd. 't Levenslicht is doorgedrongen in de donkere diepte van zijn ziel en heeft een intense vreugde bij hem gewékt. Want zonder Hem, Die het Licht der wereld is, kunnen wij niet. Op 't Kerstfeest volgt de jaarwisseling. 1946 verglijdt spoedig aan ons oog. Nog en kele dagen. En in die enkele dagen maken wij de balans op. Wat bracht dit jaar onsDuister nis of licht: Oplossing van vele problemen of vermindering daarvan? In het wereldleven is er nog veel donker. tls al teleurstel ling, smart op smart en ont goocheling. En in het per soonlijk leven is het vaak niet anders. Heel het leven ligt in den ban van de duisternis. Omdat het wereldleven en het eigen leven geen rustpunt vindt, waar het op af lean koersen. De zonde maakt het alles donker. Ons ongeloof be neemt ons het licht, zoodat wij de koers kwijt zijn. Maar hoor. Temidden van al die duisternis van mijn mis lukte leven, van het chaotische wereldleven, weerklinkt opeens de roep van den géboren Za ligmaker: Ik ben het Licht der wereld. Zoek Hem dan in alle levens- duisternissen en Hij, 't Licht, bestraalt uw levenspad. Licht is dan het einde van 1946. Licht het begin van 1947. Want het is Kerstfeest ge weest. Het waarachtige Licht schijnt nu, ook in deze don kere wereld, helder en klaar. Zierikzee. GUNNING. Telegram aan H. M. de Koningin. De conferentie te Denpasar is Dinsdag gesloten. Het laatste punt dat aan de 'orde kwam, betrof de kwestie van de vlag. Dr van Mook wees er op, dat onder rood-wit niet al leen tegen de Nederlanders doch ook tegen Indonesiërs wordt ge streden, zoodat een definitieve er kenning van de vlag allicht tot verwarring zou leiden. Besloten werd daarom deze kwestie aan te houden tot de eerste vergadering van het voor- loopige parlement te Makassar. De afgevaardigde van Soemba, Toemboe Toenggoe Billi, stelde voor een telegram aan de Ko ningin te zenden, welk voorstel door anderen werd gesteund. Staande de vergadering werd de tekst opgesteld, welke als volgt luidt: „Het voorloopig vertegenwoor digend lichaam van den staat Oost-Indonesië, den 24en Dec. te Denpasar voor de eerste maal bijeen, betuigt Hare Ma jesteit den dank van het volk van Oost-Indonesië voor de inlossing van de belofte vervat in Haar rede van 7 Dec. 1942 en smeekt den zegen van den Allerhoogsten af voor Hare Majesteit en Haar Huls." Onder applaus werd besloten genoemd telegram aan Hare Ma jesteit te zenden. Brief van den Minister van Oorlog. Naar aanleiding van de vraag van het Tweede Kamerlid, den heer Boos jen, by de behandeling van het ontwerp van wet „Dienst- pliehtvoorzieningen", luidende „Zijn de gebouwen, die gebruikt werden in den tijd, dat er nog ministers in Londen resideerden, verkocht of worden zij nog steeds geëxploiteerd?", en het daarop door den minister gegeven voor- loopige antwoord, heeft de minis ter thans den voorzitter der Tweede Kamer per brief geant woord, dat de in Engeland in ge bruik zynde gebouwen niet ge kocht, doch gehuurd zijn. Van verschillende dezer gebou wen is inmiddels de huur reeds geëindigd. Van alle overige loopt de huur in den loop van 1947 op verschillende tijdstippen af. Verschillende republikeinsche bladen hebben critiek uitge oefend op üe houding van Soe karno en drs Moh. Hatta in zake de ontwerp-overeenkomst van Linggadjati. Het past deze personen niet, aldus deze bladen, om in hun functie van president en vice-1 president zich in het openbaar voor deze overeenkomst uit te laten. Zij dienen krachtens hun ambt boven de partijen te staan en zich niet in te laten met het beleid van het kabinet. Het republikeinsche blad „Merdeka" stelt in dit verband de vraag; „Wat: zou men in Nederland denken, indien Ko ningin Wilhelmina in Amster dam, Rotterdam en andere ste den redevoeringen hield om de Nederlanders aan te sporen de ontwerp-overeenkomit te aan- vaarden?" De grief, die de voorstanders van Linggadjati tegen de protes- tantsche partijen hebben vindt haar meest juiste formuleering in de woorden van Mr van Walsum: zij verstaan ten aanzien van Indië de teekenen der tijden niet. Het was Dr Bruins Slot, I die bij de replieken hierop nader inging. Hij betoogde, dat het spreken van „de teekenen der tijden" in dit verband niet juist was. Deze Bijbelsche term slaat op de gebeurtenissen, die vooraf- j gaan aan den jongsten dag. Mr van Walsum gebruikte hem echter als slaande op de huidige politieke gebeurtenissen, in deze beteeke- nis: gij gaat in tegen den Raad Gods. Doopersche lijdelijkheid noemde Dr Bruins Slot dit. Het is een houding, die in ieder geval volkomen past bij de rede van Minister Jonkman, een rede, die niet alleen weinig over de kwestie zeide, zeker niet tot de kern door drong, maar getuigde, van een zeer gevaarlijk relativisme. Een rede, die het volle licht liet val len op de mogelijkheid van het ombuigen van rechtsnormen op humanistischen grondslag. Een betoog, dat werd aangevuld door Mr Joekes, toen deze sprak van den lust der oppositie, mensche- lijke instellingen te verabsolutee- ren. Waartegen door den heer Schouten zeer terecht werd aan gevoerd, dat het hier in het ge heel niet om ging, doch om de in zichzelf absolute Goddelijke rechtsnormen. Teekenen des tijds inder daad, zij zijn hier wel in het ge ding. Doch op een geheel andere wijze dan Mr van Walsum meent. Terwijl hij het als geloovig pro testant, van oorspronkelijk Chris- telijk-Historischen huize, zoo goed weten kan. Want het speci- fiek-christelijke in het verzet der protestantsche partijen, dat hij niet <vist te ontdekken, ligt in de onderkenning van de juiste ver houding tusschen gezag en vrij heid, ligt in het onderhavige ge val in een welbewuste, principi- eele keuze tégen revolutie en vóór evolutie. Wie Linggadjati heeft aan vaard, wij schreven het reeds een vorige maal heeft meege daan aan de legitimatie van een onwettige revolutie. En hij heeft daarmede in wezen voor de revo lutie en tegen de evolutie gekozen. Ook Prof. Romme en de zijnen, al pogen zij de revolutie te bekij ken door een evolutie-bril. Aan sluitende bij den bijnaam, die de Katholieke fractie-leider in deze dagen heeft gekregen, willen wij hierbij opmerken, dat sfinxen blind blijven, ook al zet men hen een bril op den neus I Revolutie is miskenning van gezag, van wettig gezag. De er kenning hiervan, onder het mom, dat het is de weg Gods, is in derdaad een teeken des tijds. Wanneer de Bijbel spreekt over den tijd, dat kinderen zullen op staan tegen de ouders en dat de ouders zullen staan tegenover de kinderen, dan wordt daar gespro ken over den tijd, dat gezag en liefde geen rol meer zullen spelen onder de menschen. Ook ten aan zien van Indië is deze tijd ge komen. Het gezag is verspeeld en de waarachtige liefde is verdwe nen. Want men kan moeilijk het i overgeven van de 'bevolking van Java, Sumatra en Madoera aan een republiek, die revolutionair is gegrondvest, liefde noemen. Mi nister Jonkman heeft zelf gezegd, dat het wel eens blijken kan, dat de erkenning-de-facto van het ge zag der republiek, die ook de plicht tot uitoefening van het ge zag constateert, een te zware taak op de schouders van de republi keinsche regeering heeft gelegd. Wanneer wij zien, op welke wijze het gesloten bestand van republi keinsche zijde wordt nagekomen, is het duidelijk, dat die regeering haar macht niet zal kunnen laten gelden. In iedere revolutie komt een strijd tusschen gematigde en extremistische elementen. Tot nu toe is er met de gematigde ele menten onderhandeld, terwijl de extremistische elementen hun gang gingen. Het is duidelijk, dat de extremisten hun gang zullen blijven gaan en dat er van een gezag der gematigden geen sprake zal zijn. Is het dan redelijk, is het dan verantwoord, is het in over eenstemming met het gebod der liefde, een overeenkomst aan te gaan met een partij, waarvan men tevoren weet, dat zij die over eenkomst niet kan nakomen? Of ligt de opzettelijke bedoeling voor, op deze wijze een conflict met de overeenkomst in het leven te roe pen? Het zou beteekenen, dat met de „gelijkwaardige" partner een vuil politiek spel wordt gespeeld. Ontkenning van gezag, verloo chening der liefde teekenen der tijden. En wat nu? Nu een meer derheid zich achter het beleid der regeering heeft geschaard? Als democraten hebben wij dit te aan vaarden. Geen illegale tegenstand. Maar wel toonen, dat wij de tee kenen der tijden inderdaad ver staan en waarschuwen, blijven waarschuwen tegen een verder afglijden naar chaoi en liefde loosheid, VIETNAM WIL STRIJD OPNEMEN. Mai-the-Sjau, vertegenwoordi ger In Voor-Indië van de perma nente delegatie van de Vietnam te Parijs, heeft een beroep ge daan op den steun van Voor-In- dië voor het Vietnameesche volk. „Het voortbestaan van de demo cratische republiek van Vietnam is thans in gevaar, aldus zeide hij, door de aanvallen op groote schaal van Fransche troepen in het Noorden en het centrum. No» meer vliegtuigen, tanks, oorlogs schepen, soldaten van het Vreem delingenlegioen en parachutisten worden naar Vietnam gezonden, onder commando van generaal Leclerc, die in 1945 Cochin-China bezette met de hulp van Britsche en Indische troepen." DE STAKING VOORTGEZET. De toestand in de haven is on veranderd. Momenteel zijn 2000 militairen, verdeeld over 31 lig plaatsen, bezig met het lossen van steenkool en van levensmiddelen. DE TOESTAND IN INDO-CHINA. In verband met den toestand zullen geen Pkansche troepen uit vermirfct en u na rakeIe DE SPOORWEGEN EN DE KERSTDRUKTE. Naar de directie van de Ned. Spoorwegen mededeelt, is het met de drukte op de Kerstdagen nog al meegevallen. Dinsdag was het tamelijk druk, maar behalve en kele plaatselijke opstoppingen kon men het vervoer zonder groote moeilijkheden verwerken. Op eersten Kerstdag was het zooals gebruikelijk, stil op de stations, doch op Donderdag herhaalde zich de stroom van Dinsdag, zii het in iets mindere mate. De spoorwegen zagen nog kans, on danks de kolenschaarschte, op Dinsdag enkele extra-treinen in te leggen. Prijzencontrole. Tegen E. A. J. H., tot Januari 1942 kleinhandelaar in textielgoe- deren te Zierikzee, is proces-ver baal opgemaakt omdat bij aan diverse personen coupons stoffen verkocht voor f 125 en japonstof- fen voor gemiddeld f65 per cou pon. Hij betrok deze stoffen van P. te Haamstede, tegen wien eveneens proces-verbaal werd opgemaakt, evenals tegen een elf tal koopera van deze stoffen. overleden. Op 2 Januari wordt een Ita- BU Vietnameezen tegenaanvallen on- w dernomen en werden teruggesla- ];aarlgche handelsdelegatie te An- gen. Op het slagveld troffen deta verwacllt voor de ondertee- Fransclien lijken van acht Japan- Veiling van een handelsverdrag ners aan. Te Haiphong bieden de 1 met Turkije. Vietnameesche troepen hevigen Qp speciaal bevel van Maar tegenstand. Van de overige fron- gebalk Tito zijn alle nog in Joego- ten valt niets bijzonders te mei- g]avië aanwezige Italiaansehe den aldus het Fransche legerbe- j krijgsgevangenen Donderdag naar ricllt- i Italië vertrokken. Nieuwe mijnen in Straat "Volgens radio Leipzig zal Po- van Korfoe? i *en voorstellen, dat het vredesver- tw drag met Duitschland te Warschau Volgens den correspondent geteekelld. van de Daily Mail te Rome EenS speeiale commissie van wijst alles er op dat m 4! onderzoek heeft het Amerikaan straat van Korfoe door Albanië sche be3tuu; Duitsch. opnieuw mijnen zijn gelegd land ïerzocht den invoer van ciga- Van Italiaansehe zijde wordt doQr de gemeld, dat de mijnen heimelijk zetthigsstrijdkrachten te verbie- door een klem Albaneesch d daar de zwarte handel in vaartuig zijn aangebracht. dat artikel de Duitsehe economie benadeelt. De Fransche regeering heeft besloten ongeveer 7000 Duit sehe krijgsgevangenen, die in Te Amsterdam zijn twee het Saargebied woonachtig wa- mannen in hun woning aan de ren en in de Fransche industrie Gelders che kade door gas ver- te werk gesteld, vrij te laten, stikking om het leven gekemen.1 Het Amerikaansche militaire De 49-jarige arbeider D. te bestuur in Duitschland en de Uitgeest viel in de melksuiker- Belgische regeering zijn over- fabriek van een trap en werd eengekomen, dat 20.000 ver- daarbij door een draaiende as plaatste personen uit de Ameri- gegrepen. Hij werd deerlijk kaansche zone van Duitschland De bevelhebber van de 27ste brigade van de zevende Grieksche divisie te Brama, ongeveer veertig kilometer ten Zuiden van de Bul- gaarsche grens, heeft de Bulgaar- sche militaire autoriteiten te Ne- vrokop döen weten, dat hij zich genoodzaakt zou zien het zijne te ondernemen tengevolge van de onlangs plaats gevonden gevech ten met guerilla-strijders In die omgeving. Volgens Grieksche mi litaire kringen zouden 29 onge wapende Grieksche soldaten in een hinderlaag gelokt zfjn door Grieksche guerilla-strijders, af komstig uit de Bulgaarsche ber gen ten Oosten van Drama, waarna de guerilla-strfjders, toen zij door soldaten van het gere gelde Grieksche leger achtervolgd werden, zich wederom over de grens zouden hebben teruggetrok ken. De Bulgaarsche commandant te Nevrokop heeft een uitnoodigtng van de Grieksche militaire auto riteiten te Drama voor een grena- conferentie over de controle op de grens van de hand gewezen. Als reden voor deze weigering voerde hij aanzet ontbreken van instructies uit "Sofia. Volgens het Joego-Slavische nieuwsbureau zijn ruim tweehon derd vluchtelingen, meerendeels kinderen en vrouwen, uit het Grieksch-Macedonische dorp No- tia, even ten Zuiden van de Joe go-Slavische grens, in Joego slavië aangekomen. Overeenkomst tusschen Grieken en Bulgaren. Nabü Ka to Navrokoniou, eenige honderden meters van de grens aan de Grieksche zijde, heeft een ontmoeting plaats gehad tusschen Bulgaren en Grieken, waarbij de Bulgaren mondeling beloofden, guerilla-strijders, die de Bulgaar sche grens zouden passeeren, in hechtenis te zullen nemen. De Grieken hadden gedreigd de guerilla-strijders te zullen vervol gen op Bulgaarsch gebied. MALVERSATIES MET BONNEN VOOR VLEESCH. Door de stichting van gecom bineerde distributie van vleesch en vischconserven werd aangifte gedaan van vermissing van 60.600 vleeschwarenrantsoenbonnen. Na een ingesteld onderzoek kon de recherche overgaan tot de arres tatie van een 19-jarigen kantoor bediende. Deze bekende de rant soenbonnen, welke ongeldig ge maakt waren door afstempeling, verduisterd en doorgegeven te hebben aan een slager in Rotter dam, die de bonnen, nadat zij met radeerwater waren behandeld, heeft doorverkocht. De kantoorbediende ontving f 9000, de slager en diens zoon ieder f 1000. BEDRIJFSORGANISATIE VOOR DEN LANDBOUW. Een ontwerp van Mansholt, Naar het AN.P. verneemt, ia bij het Departement van Land bouw, Visscherij en Voedselvoor ziening in voorbereiding een wet telijke regeling nopens instelling van een publiekrechtelijke be drijfsorganisatie voor den land bouw. In den loop van 1947 zal dit wetsontwerp vermoedelijk reeds de Tweede Kamer bereiken. Houtknoeierij van grooten omvang. De Prijscontrole heeft in de eerste helft van deze maand een onderzoek ingesteld bij de te Haarlem gevestigde meubelfabri kanten en houthandelaren. Bij den houthandelaar H. werd een uitgebreide kettinghandel in hout ontdekt De houthandelaar B. bleek houtvoorraden van fantas- tischen omvang te hebben achter gehouden, waarvan een gedeelte reeds in den zwarten handel ver dwenen was. Het restant, dat naar ruwe schatting nog voldoen de is voor de fabricage van on geveer 2000 huis- of slaapkamers is in beslag genomen, terwijl B. voorloopig in verzekerde bewa ring werd gesteld. De houthandelaar G. te Am sterdam en zijn collega D. te Haarlem, bleken bij de verdere verhandeling van het reeds in den zwarten handel gebrachte hout ontoelaatbare winsten van ruim f 21.000 en ruim f 6300 gulden te hebben gehaald. in de Begische steenkolenmij- nen zullen worden tewerk ge steld. Twee Chileensche bergbe klimmers hebben den 5041 me ter hooge top van de Littoria in Chili bereikt. Deze prestatie werd in 1934 voor het eerst verricht Op 3 Januari zal het proces beginnen itegen de 11 Duit- schers, die betrokken zijn ge weest bij de bomaanslagen te Stuttgart. i- Volgens den vifce-voorzitter van de centrale Duitsehe transport-organisatie is het vervoer in de Russische, zone aanzienlijk ingekrompen we gens kolengebrek. Nabij Kirchhellen in West- falen is een, vrachtauto met mijnen in eert mijnenveld te recht gekomen. Negen Duitsehe krijgsgevangenen werden daar bij gedood en één ernstig ge- - wond. De Italiaansehe regeerinEiÉ heeft een bedrag van bijna 3^" milliard lire ontvangen uit den verkoop van UNRRA-goederen. Twintig milliard daarvan zal aan den wederopbouw van het land worden besteed, Volgens het Berlijnsche blad „Vrijheid" is in Duitschland' een geheime sabotage-organisatie ontdekt, die onder leiding zou staan van Martin Bormann en SS-lieden. 1

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1