Tijdelijk Staatshoofd Oost-lndonesiê. De eerste walvisschen op de „Willem Barendsz". Soekawati na drie stemmingen gekozen. Offic. Publicaties KRUIMELTJES I Amsterdamsche Effecten beurs. Een machtig gezicht als een der vangschepen zijn buit aan het moederschip overgeeft. Er wordt thans dag en nacht gewerkt, de rust aan boord la ver dwenen, het is een gehaast cn gejacht, waarvan een gewoon mensch, die zoo'n bedrijf nog nooit van dichtby heeft meege maakt, versteld staat. Iedere ploeg werkt 12 uur achtereen met slechts korte „onderbrekingen voor de schaft". Het is nu uit met de „ontspanning", zooals we die in de afgeloopen weken heb ben beoefend. Men gunt zich geen tijd meer om ochtendgymnastiek te doen. Dat komt later wei weer. De spieren worden nu los genoeg gehouden door den ingespannen, den geheelen mensch eischenden arbeid. Practisch wordt het nu geen nacht in deze streken, hetgeen er toe bijdraagt, dat alle zeilen wor- j den bijgezet om in de uren die de bemanning in ploegen ter be schikking staat, zooveel mogelijk werk te verzetten. Het is een machtig gezicht als één der vangschepen zijn buit aan het moederschip overgeeft. De walvisch is langszij gebonden, het moe derschip neemt hem over en daar gaat de Jager weer heen naar de vangstgronden voor nieuwen buit. De ge vangen walvisch drijft nu achter het moederschip aan,' met zijn staart wordt hij in j de „slipway" (die we de Walvischstraat noemen) ge trokken, de groote schaar wordt er boven gebracht; de geweldige grijpers klemmen zich in "het vleesch van den dikhuid, de qroote stoomlie- ren, die zich midscheeps hoog boven het dek bevin den, beginnen te draaien, de stalen kabels spannen zich en bijna statiq komt nu de kolos van gemiddeld 70.000 tot 80.000 kg. binnen. De visscherij-lnspecteurs, die tot nog toe een gemakkelijk leven hebben geleid, komen nu in actie, zij meten er mocht soms een ondermaatsche by zUnl en verzamelen gegevens, indachtig aan de bepalingen van de Inter nationale WalvtechoonfcrenUf!. Ondertussohen heb ik gelegenheid enkele details op te nomen, De harpoenen, die in het lichaam geschoten zijn, staan soms krom, als teeken van den verwoeden strijd, die zich tusschen vangschip en slachtoffer heeft afgespeeld. De „blauwe" zal meermalen hard, doch vergeefs hebben gevochten om zich van zün belager los te maken. De harpoenen zijn soms bijna geheel in het lichaam ge drongen. Nu is het slachtoffer aan boord gezeuld en beginnen de flonsers hun werk. zij klauteren langszij en bovenop het gedoode dier, als dwergen op Gulliver. zy hebben spijkerlaarzen aan om zich op de gladde huid van het monster ge makkelijk te kunnen bewegen. Het is alsof zij ruiken waar zich de afscheiding van spek en vleesch bevindt, want meesterlijk handig en ervaren steken zij de messen er diep in om op even verbazing wekkend snelle wijze de visch te „pellen". Bij den kop maken zij een gat in het spek en bevestigen daar een knevel, die met een tros ver bonden wordt aan de stoomlleren. Opnieuw beginnen deze hun werk. Groote lappen spek van 15 meter en nog grootere lengte worden opgetrokken om door de mangaten op het dek In de ketels te zakken en daar verdere bewer king te ondergaan. De reusachtige kop van de visch wordt gefileerd. Niets wordt ongebruikt gelaten, want vrijwel alles kan ergens toe dienen. Het lichaam zelf wordt naar het andere gedeelte van het schip, het slachtdek, vóór de brug, ge sleept en ontvleesoht. De beende ren worden onder de stoomzaag- machine bewerkt. De ingewanden gaan overboord, de rest gaat de Icookketels in. Zóó werkt de „Willem Ba- rendsz". In de schattingen worden we niet teleurgesteld. Elke buit levert, de verwachte hoeveelheid traan op van beste kwaliteit; De ijsgang in de Eendracht neemt voortdurend toe. Dinsdag werd de motorboot van de Gebr. Eaaij gebruikt voor het overzetten van het publiek, 's Morgens en 's avonds kan er, met het oog op de gevaren hieraan verbonden, niet overgezet'worden. HAAMSTEDE- Fruitteeltdag. De afd. Schouwen der N.F.O. organiseerde Donderdag 19 Dcc. een fruitteeltdag speciaal gewijd aan de appelcultuur. Na het welkomstwoord van den voorzitter kreeg dhr Robijn het woord, die in een duidelijk opgezet betoog de appelvarië teit in onzen boomgaard behan delde. Zoowel in Nederland als in Amerika neemt de appel de be langrijkste plaats in. Na de pauze sprak dhr Phaff over de ziektebestrijding en dr Bezemer over de bestrijdings middelen. Uit wat deze heeren naar voren brachten bleeik overtui gend welk een mooi, maar ook welk een moeilijk vak de fruit teelt is. In zijn slotwoord dankte de voorzitter de beide sprekers en sprak de hoop uit, dat deze dag er toe bij heeft gedragen onze fruitteelt op te voeren en te verbeteren. Zaterdagmiddag 21 Dec. vergaderde de afd. Schouwen van de N.F.O. in Hotel Bom. Nadat de voorz. een kort ope ningswoord had gesproken kwam het voornaamste punt van de agenda in behandeling, n.l, de bespreking van de nieuwe maten van appels, peren en pruimen voor het nieuwe sei zoen. Ter toelichting besprak de secr. der afd. de maten van elke variëteit zulks aan de hand van het door het Hoofdbestuur gezonden schema. Een breede discussie volgde, waarna besloten werd aan het Hoofdbestuur de wenschen in zake enkele variëteiten, voor Schouwen van, veel belang, ken baar te maken. Verschillendè interne zaken werden nog behandeld eer de voorzitter de vergadering sloot. kleur van dit nieuwe zegel is rood-bruin. INDUSTRIEELE SAMENWERKING. Nederland en Amerika. In de Vereenigde Staten zijn door den voorzitter, vtce-voorzit- ter en directeur van het Instituut voor Nederlandsch-Amerikaansche industrieele samenwerking resp. de heeren Mr M. P. L. Steen- berghe, Mr H. Albarda en H. W. A. van de Wall Bake uitvoerige besprekingen, gevoerd met voor aanstaande industrieelen en ban kiers over het werk van deze or ganisatie. De Amerikanen toonden groote belangstelling voor de door de nieuwe organisatie geopende pers pectieven. Zonder zich reeds thans aan be paalde personen of Instellingen te binden, zyn afspraken gemaakt, welke een goed contact met het Amerikaansche bedrijfsleven waar borgen. Eenige belangrijke projecten zUn met goede kansen op suc ces bij Amerikaansche firma's voorgebracht en besproken. BURGEMEESTER VAN ZWIJNDRECHT. Met ingang van 16 Januari a.s. is benoemd tot burgemees ter der gemeente Zwijndrecht, de Heer C. Slobbe, thans bur gemeester der gemeente Oolt- gensplaat. HOND BIJT BABY DOOD. Maandagnacht heeft een hond, l die zoolang bij de familie Pronk I in de Heemraadstraat te Den Haag was ondergebracht, de 8 maanden oude baby van deze fa milie doodgebeten. EEN NIEUWE FRANKEERZEGEL. Eerstdaags zal op de postin- richtingen eon frankeerzegel van 6 cent in het type Konijnenburg verkrijgbaar worden gestald. Dp Gezinsuitgaven grooter dan ontvangsten. Cijfers van 't Centraal Bureau v. d. Statistiek Het overzicht van het onder zoek, dat het Centraal Bureau voor de Statistiek instelde naar de gezinsuitgaven der inkomen- groepen f 40 tot f 50 en f 50 tot f 60, toonen aan, dat de eerste groep een verbruiksrekening had van f 54,32 per week, de tweede een van f 62,47. De verschillen tusschen inkomsten en uitgaven werden aangezuiverd met opgeno men spaargelden. In vergelijking met voorgaande kwartalen stegen de uitgaven voor aardappelen, vruchten en suiker belangrijk. Die voor koek, gebak en visch namen af. De uitgaven voor de ontspanning waren, in verband met de vacanties, die in dit kwartaal vielen, belangrijk hooger. Van 4 Januari 1947 af worden gegevens verzameld van gezinnen, die e«n bruto inkomen van f 40 tot f 70 hebben. Uit de middel- groote en kleine steden van het land roept het Centraal Bureau gezinnen op medewerking te ver- leenen. Vóór 28 December kan men 'zich bij het Centraal Bureau voor de Statistiek te 's-Graven- hage opgeven. DE SCHOENEN DISTRIBUTIE. Regeling voor de komende periode. De schoenendistributie zal in de komende distributieperiode als volgt geregeld worden: Op nader bekend te maken data zal in dezelfde volgorde, waarin dit! bij de vorige distri butieregeling geschiedde, het eindcijfer van de tweede distri butiestamkaart worden aange wezen t'er verkrijging van een scho-ncnbon, Allo personen, die op het tijdstip van d» cijferaan- wijzing den leeftijd van één jaar of ouder hebben bereikt, en wier stamikaartnummer op het aangewezen cijfer eindigt, zullen het recht hebben een schoenenbon- bij den distributie- dienst in ontvangst te nemen. Men sal hierbij wederom vrij r,ij« te de keuze van een schee- nenbon voor dames-, heeren. ot kinderschoenen. De cijfcraanwijzing zal te de onderstaande volgorde geschie den: 3, 9, 6, 1, 8, 4, 0, 7, 2, 5. Daarenboven zal voor kinde ren die gedurende de periode, waarvoor deze s-choenendistri- butieregeling geldt, een der leeftijden van één tot cn met veertien jaar bereiken, in de maand waarin zij jarig zijn op vertoon van de tweede distri butiestamkaart van het betrok, ken kind een schoenenbon wor den uitgereikt, welke uitsluitend bestemd is voor den aankoop van schoenen in de maat en de soort, welke voor het desbetref fende -kind noodig zijn. NIEUWE SALARISSEN VOOR ONDERWIJS PERSONEEL. Omtrent de nieuwe salarisrege ling voor het onderwijspersoneel verneemt men, dat de voorstellen van de commissie-Wesseling, na in den ministerraad te zijn be sproken, thans door den Raad van State worden onderzocht. De in houd van deze voorstellen komt op het volgende neer: Voor den gehuwden onderwijzer van 21 jaar on ouder, die niet in het bezit is van do hoofdakte, zal het salaris loopen van f 3273 tot f 3628, voor de periode van 1 Juli 1946 af; na 1 Januari 1947 te verhoogen met 10 pCt., d.w.z. f 2501 tot f 3991.2 Voor bezitters van de hoofdaete luiden de bedragen f 2504 tot f 4243, na 1 Januari 1947 f 2854 tot f 4648. Het maximum-salaris wordt be reikt na 20 dienstjaren. De genoemde bedragen gelden alle voor een eerste klas gemeente. De ongehuwdenaftrek zal voor hen, die nog geen 46 jaar oud zijn, vijf pCt bedragen, voor per sonen van 46 jaar en ouder nihil. Deze salarisregeling beteekent globaal voor de onderwijzers een salarisverhooging van f 1000. Hoofden ontvangen, wanneer naast hen nog zes of minder leer krachten ann do school verbonden zijn, een toeslag van f 500 en bij moer dan zes leerkrachten f 600. Zooals roods werd medegedeeld, zal op do lagere school do beloo ning voor da bij-akten vervallen. In de plaats daarvan is een nit- keering ineens in voorbereiding. De ULO-marge zal bedragen: bij hoofdakte on een bij-akte ƒ400; bij hoofdakte en twee lagere akten 600, voor een akte M.O. f 200. GEMEENTERADEN. YERSEKE. Vrijdagavond vergaderde de raad voltallig. Een subsidie-aanvrage van het Gasthuis te Goes werd in han den gesteld van B. en W., even als een ingekomen schrijven van de raadsleden Buteyn en Rosier over de gevaarlijke bochten in den Grintweg. Verschillende rekeningen wer den vastgesteld. De begrooting 1947 werd aangeboden, gewone dienst in ontvangst en uitgaaf f 315.641 en den kapitaaldienst f 560.460,80. De havenverordening werd gewijzigd in dien zin, dat voortaan de liggelden zullen wor den verhoogd van 33 tot 66 pCt. al naar gelang van de groote. De heeren Pilaar, Sinke en van Bo ven vroegen uitstel daar de chao tische toestanden in de tegen woordige haven wel eenige soe pelheid der tarieven veroorlooven. De Vleeschkeuringsdienst kring Zuid-Beveland-O. werd tot na dere informatie verwezen naar B. en W. De commissie tot We ring van schoolverzuim werd ge heel herbenoemd, als nieuw lid zal fungeeren de .heer E. Poel man. De voordracht voor het Bur gerlijk Armbestuur .bestond uit de heeren G. Daane en D. Mol. De raad benoemde met 7 stemmen de heer W. Dronkers. De havenplannen nemen steeds vastere vormen aan, definitief is nu besloten in den N.O.-Hoek, van den Barenspolder een nieuwe haven aan te leggen. De 'heer Ir. Drok heeft nu de plannen klaar, de voorloopige schatting is f 1.600.000. Deze plannen zullen nu door een com missie uit den Raad en deskundi gen van de visscherij in Den Haag worden uiteengezet. v De rondvraag leverde weinig op. De heer Pilaar vroeg wanneer nu de leien op de Kerk zullen komen. De heer Sandee informeerde naar de nieuw te bouwen wonin gen in 1946-'47. De voorz. zeide, dat dit 40 stuks zullen zijn. De heer vaft Boven klaagde over onvoldoende toezicht op de haven. De voorzitter ze: verbetering toe. De heer Koppe, toejuichende Je drukte in de oester- en mossel branche, zoowel cultuur als han del, meende toch op te moeten merken, dat de Zondagsrust wel wat te wenschen overlaat. Daar om stelde hij een motie voor, om den arbeid in de mosselhandel op Zondag meer te beperken tot het aller noodzakelijkste. Deze motie werd met algemeens stemman aangenomen. De conferentie te Dcnpassar heeft Woensdag een tijdelijk staatshoofd voor Oost-Indonesic (Groote Oost) gekozen. Er waren drie candidaten: Soe kawati, (Bali), Tadjoeddin Noor (Zuid Celebes cn Nadjamoeddin (Zuid Celebes). In groote spaning werd de eer ste stemming gehouden. Hierbij verkregen Soekawati 31, Tad joeddin Noor 24 en Nadjamoed din 13 van de 68 stemmen. De tweede steming leverde 31 stem men op voor Soekawati, 31 voor Tadjoeddin Noor en 6 voor Nad jamoeddin. De laatste stemming gaf Soekawati 36 en Tadjoeddin Noor 32 stemmen. De heer Soekawati werd op 15 Januari 1899 te Oeboed (Gianjar) op Bali geboren. Hij doorliep de Indonesische lagere school en de opleidingsschool voor Indonesi sche ambtenaren. In 1918 werd hij als candidaat-Indonesisch-ambte- naar toegevoegd aan den contro leur van BandoengBalie en werd aan het einde van hetzelf de jaar mantri-politie te Denpas- sar. In 1919 werd hij bevorderd tot districtshoofd van zijn geboor teplaats Oeboed, welke functie hij uitoefende tot 1927, in welk jaar zijn benoeming tot lid van het college van Gedelegeerden van den Volksraad een permanent verblijf in Batavia noodzakelijk maakte. In 1924 werd Soekawati geko zen tot lid van den Volksraad en, als gezegd, in 1927 tot lid van het college van Gedelegeerden. Eind 1931 vertrok hij met een studieopdracht naar Europa en trad eerst op als hoofd van de Balische afdeeling van de Ncder- landsche expositie op de inter nationale koloniale tentoonstelling I te Parijs. Vervolgens begaf hij zich naar Nederland voor zijn eigenlijke studieopdracht, behel zende de bestudeering van het coöperatiewezen in den landbouw en de veeteelt, waarover hij bij zijn terugkeer in Indië in 1932 een rapport indiende. Na zijn terugkeer in Indië in 1932 had hij zitting in verschil lende commissies o.m. in de be kende Agrarische Commissie te zamen met Prof Logemann, welke zich o.a. bezig hield met het pro bleem van de Indonesische grond- rechten. i Na de Japansche capitulatie heeft Soekawati gewerkt aan de hervorming van den Baliraad, waarvan hij sedert de oprichting in 1938 tot op heden lid is. In Juli j.l. was hij afgevaardigde te Malino, waar hij voorzitter was van het Comité Generaal en te vens van de Contactcommissie. Op de conferentie is hij boven dien gekozen als lid van den Ad viesraad voor Borneo en de Groote Oost, Soekawati behoort tot de hoog ste Kesatrija, één van de vier Adelkasten op Bali. In 1933 huwde hij een Fransche vrouw, met wie hij einde 1931 op de ten toonstelling te Parijs kennis maakte. Eind Augustus van dit jaar is de heer Soekawati tezamen met den sultan van Pontianak korten tijd in Nederland geweest tenein de om voorlichting te geven over de conferentie van Malino. Da flnanotSn van da Zending. De inkomsten der Samenwerken de Zendingscorporaties te Oegst- geest bedroegen in 1945 ia to taal fl.HO.OUO, wolk bedrag ont vangen werd uit collecten, con tributies, giften eto. Vermoedelijk zullen deze inkomsten voor 1946 niot vcol mindor bedragen, De begroeting voor 1947 gcoft oen eindbedrag vim f 1,160.000. Rokoning moet wordon gehou den mot het feit, dat belangrijke finaneiëele steun zal moeten wor den geboden aan don arbeid der Protestantseho kerken in Indië, die vrijwel geheel z(jn geruïneerd in goederen en bozittingen. Van het totaal bedrag, dat de Zen dingscorporaties ontvangen, wordt 79 procent besteed aan den ar beid over zee, 5 procent aan de opleiding der zendingskraehten hier te lando,' terwyl 16 procent benoodigd is voor do binnenland- sehe actie (bureau, propaganda etc.) Bij de sluiting wenschte de voorzitter den leden een zalig uiteinde van 1946. 1M/\ R SCHOENENBON 1HU. il JANUARI 1947. Het Centraal Distributiekatoor deelt mede, dat gedurende de maand Januari 1947 diegenen voor een schoenenbon in aanmerking komen, wier stamkaartnummer op het cijfer 5 eindigt, voor zoo ver zij sedert 1 Januari 1945 geen bon voor schoenen hebben ont vangen. De distributiediensten zullen eerst na 19 Januari a.s. begin nen met de uitreiking der bon nen tegen overlegging van de stamkaart met bijbehoorend in legvel. De Franschman de Sigoyer is schuldig bevonden aan moord op zijn 25-jarige vrouw en ver oordeeld tot de guillotine. Zijn maitresse, Irene Libeau, is vrij gesproken van medeplichtig heid. -> Anthony Eden en echtge- noote zullen een bezoek aan West-Indië brengen. Zij zullen reizen met de „Queen Elisa beth". De 21-jarige A. P. van W. te Apeldoorn, is Zaterdag tij dens een schaatstocht op het Apeldoornsch-Dierensche ka naal in een wak gereden en verdronken. Het bijz. gerechtshof te As sen heeft den 27-jarigen J. O. von H. uit Maarn (Utr.), die als Unterscharführer in het kamp We^terbork als lid van een vuuhpeleton heeft gefungeerd, veroordeeld tot gev.straf van 20 jaar met aftrek voorarrest. SCHEEPVAART- BERICHTEN. 22 Dec,Aangekomen te Vlis- singen: m.s. Nijenburgli van Harwich! 23 Dec.Gepas-s. van Antwer pen: m.s. Blommersdijk naar Rotterdam, 24 Dec.: Aangekomen te VTis- singen: m.s. Tjipondok van Puertoplaten op de r-eede te Vlissingen; m.s. Ambullant van Antwerpen. Vertrokken van Vlissingen: m.s. Tjipondok naar An'tkverpen. Kerk en Zending. Chr, Geref. Kerk. Aangenomen naar Rotterdam- Centrum (als miss. predikant), J. van Dalen te Wormerveer. Evang. Luth. Gem, I Aangenomen naar Weesp., T. Brijnders, hulpp-r. te Ede, die bedankte voor de Herst. Ev. Luth. Gem, te Enkhuizen. Bevestiging en intrede. Na des morgens -bevestigd te zijn door Ds van Wageningen, I vlootpredikant te Londen met een predikatie over Openb. 1 3 deed I) s D. Bremner gekomen van Rijsscn, Zondagmiddag zijn intrede bij de Geref. Kerk te i Bruinisse. Ds Bremmer had tot tekst ge kozen 2 Petr. 1 19. Hij werd toegesproken door den heer W. v, d. Berg, die hem verwelkomde eerst als burgemees ter en daarna als ouderling. Op zijn verzoek werd toegezongen de zegenbede uit Ps. 134. Namens de classis sprak Ds Greving te Zie- rikzee. Een qelukwensch aan H. M. de Koningin. De -kerkeraad der Ned. Herv. Gem. van 's Gravenhage heeft aan H, M'. de Koningin een schrijven- van gelukwensch ge- zonden i-n verband met het feit, dat het een halve eeuw geleden was, dat Hoogstderzelver in het midden der gemeente belijdenis aflegde van haar geloof. H. M. de Koningin heeft dit schrijven met een vriendelijken brief be antwoord. Ds Mr P. H. Th. Stevens, t In den ouderdom van 38 jaar is te 's Gravenhage overleden ds mr P. H. Th. Stevens, pred der Ned. Herv. Kerk aldaar. De kerken en de speelwoede. De toenemende speelwoede in Engeland, vooral in verband met de wedrennen, heeft den Raad der Britsche Kerken, die alle kerke lijke genootschappen van Enge land omvat met uitzondering van -de R. Katholieke kerk, aanleiding gegeven zich tot de Regeering te wenden met 't verzoek stappen te nemen, teneinde deze maatschap pelijke zonde te beteugelen. De aartsbisschop van Canterbury zeide in dit verband, dat hij het spelen in de loterij en by de wedrennen als een van de groot ste verzoekingen uit den moder nen tijd beschouwt. Ned Herv. Kerk. Beroepen te Streefkerk, W. J. C. Hanselaar te Jutphaas; te Willige-Langerak, H. N. van Hensbergen te Loenen a. d. Vechtte Hantum, J. Scholten te Middelstum. Aangenomen naar Klooster ter Apel, H. Alkema te Ezinge. Bedankt voor Waddinxveen, P, J. F. Lamens te Elspeet; voor Kerkdriel, G. den Duyn te Oud-Alblasvoor De Krim, C Metselaar te Nigtevegt; voor Marknesse (N.O. Polder), A. C. D. v. d. Bosch te Well-Ammer- zoden, Geref. Kerken. Beroepen te Rotterdam-Char- lois, S. Hoekstra te Gronin gen; te Uithoorn, A. Plaats man te Sybrandaburen. 'Bedankt voor Stiens en Vijf huizen, C. L. Ruben te Zeven hoven voor Zwolle, dr P. G. i Kunst te Amsterdam. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Bedankt voor Ermelo, A. v. Ziel te Groningen. Nummering huizen. Da Burgemeester der Gemeente Goes herinnert de ingezetenen aan art. 4 van de Verordening, rege- lande o.a. de nummering der hui- zen, binnen de gemeente Goes, luidend als volgt I „Do geplaatste nummers moe ten in goed leesbaren staat on derhouden worden. Do eigenaar van het gobouw of erf is ver plicht hiervoor te zorgen." Op het een en ander zal ten scherpste worden toegezien. Distributiedienst Goes. Brandstoffen voor Kamer huurders. De Directeur van den Distribu tiedienst Goes maakt bekend, dat ten behoeve van kamerhuurders, die een afzonderiyk te verwar men gedeelte van een perceel ter bewoning hebben gehuurd, aan vragen per formulier MD 333-22 voor vaste brandstoffen kunnen worden Ingediend. De aanvraag formulieren dienen door de ver huurders te worden afgehaald en weder te worden Ingediend in het tydvak van 28 t.m. 31 Dec, a.s. Niet In aanmerking komen: a. kinderen van den verhuur der; b. kostgangers; c, inwonend dienstpersoneel; cl personen gebo ren na 1 Oct. 1930. Bebouwde kom. B. en W. der gemeente Middel burg brengen ter algemeene ken nis: 1. dat door den Raad dezer Ge meente in zijn vergadering van 11 dezer opnieuw is vastgesteld de „Verordening tot vaststelling van de bebouwde kom", zulks met het oog op de toepassing van de Al gemeene Politieverordening, Bouwverordening en Verordening tot behoud van Stadsschoon. 2. dat de bij deze Verordening behoorende kaart voor ieder ter inzage is op de secretarie (kamer 26). Glas-actie „Ruiten troef". Door bemiddeling van het Am- sterdamsche Comité „Ruiten troef" kan begin Januari 1947 een zending vensterglas worden tege moet gezien. Voor dit glas komen in aan merking de bewoners in het z-g. oude stadsgedeelte (derhalve niet die in het voormalige waterge bied) die nog geen of weinig glas in de ramen hebben. Zij, die voor dit glas, dat gratis verstrekt en ingezet wordt, in aanmerking meenen te komen, dienen dit zoo spoedig mogelijk doch uiterlijk 4 Januari a.s. schriftelijk of mondeling mede te deelen aan den Gemeentelijken Woningdienst, Walstraat 39, al hier. Groep B Biervliet Zeeuwen A Middelburg B R.C.S. Vlissingen B Goes B Zcelandia Zeeuwen B Groep B Hulst Vogelwaarde Hontenisse Rapenburg 8 7 1 0 81-4 6 6 0 0 26-5 7 4 2 1 18-6 62 13 13-25 7 2 1 4 7-30 6 2 0 4 13-25 7 115 5-28 7 0 0 7 2-49 6 5 0 1 25-15 10 6 4 1 1 30-6 9 6 2 13 15-13 5 6 0 0 6 4-40 0 K.N.V.B. afdeeling Zeeland. Programma voor Zaterdag. Ie klasse: Kloetinge IKattendijke I Nieuwdorp IKrabbendijke 1 Wemeldinge IRilland Bath I. 2e klasse: Krabbendijke II'sH. Arends- kerke IIKapelle IKruiningen IVRilland-Bath II-Nieuw dorp II; Wolfaartsdijk ICo- lijnspl. Boys I; Arnemuiden II Wemeldinge II. Junioren. Groep A: Patrijzen B—Robur; Vlissin gen A-Ljoes A. Groep B 1: Goes B—Zeelandia; Vlissingen Bde Zeeuwen B; de Zeeuwen ABiervliet; R.C.S.Middel burg B. Burgerlijke Stand TERNEUZEN. Geboren: Grietje J., d. v. J. Siereveld en A. C. Mokwijk; Jozeph P. E. z. v. G. Ranschaert en M. J. Hermans te Sas van Gent; Jan M., z. r. J. de Fouw en M. W. van Doorn; Hubregt M., z. v. A. Kaptein en P. H. LijzerJacoba A. M., d. v. C. J. van Minnen en M. C. Ro- meijn; Jacobus, z. v. P. den Ha mer v M. de Kraker; Hendrika A., d. v. M. J. Adriaansen en J. N. Veerman; Johannes L. S., z. v. L. G. A. van Hese en P. C. L. de Soomer te AxelV alen- tine L. A. z. v. U. A. Janssens eri C. M. C. de Rocker te West- dorpe; Rosalia J. P., d. v. E. P. J. Snoeck en C. d'Hont. Getrouwd: G. A. Does, 25 j. te Axel en M. C. van Cadsand, 22 jaar. Overleden J. de Kraker, 66 j., echtgenoote van J. H. Moens; J. Dieleman, 86 j. wed. Van A. Dees; M. K. Dieleman, 63 j., echtgen. van M. do Putter. Wat brengt de radio 7 Zaterdag 28 December. HILVERSUM I, 301,5 m.: 7.00 Nieuws; 8.00 Nieuws; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Radio- ieuill eton; 10.35 Continubedr. 11.45 Fam. ber. uit Indië. 12.40 Cantate13.00 Ned. Strijdkr. I Jaarwisselingsbijeenkomst; 17.30 Vaudeville ork.18.00 Nieuws; 13.30 Zang; 13.45 Sportpraatje; 14.00 Radio-philh. ork.; 15.00 Sportnieuws. Voetbal. Junioren-competitie. Door de strenge vorst zijn Za terdag j.l. door de K.N.V.B. alle wedstrijden afgelast. De vorige week wist in Groep A Robur op eigen terrein na span- nenden strijd Patrijzen A met 1—0 te verslaan. De standen zijn nu als volgt: Groep A: Middelburg A 7 6 0 1 38-12 12 Patrijzen A 7 5 0 2 32-5 10 Robur 7 2 3 2 15-14 7 Goes K 6 2 3 1 22-9 7 Vlissingen A 7 2 0 5 18-27 4 Patrijzen B 8 0 2 6 4-62 2 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Zang; 20.00 Nieuws; 20.08 Dingen v. d. dag; 20.20 De Metropolichinel; 21.05 Eddy Walis; 21.30 Hoor spel; 23.00 Nieuws; 23.15 Hobby hoek; 24.00 Sluiting. 1 HILVERSUM II, 415,5 m. en 218 m.7.00 Nieuws9.30 Gebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk den dag; 11.00 Zonnebloem; 12.03 Muz. uit Austr. en Afr.12.30 Lunchcon cert; 13.00 Nieuws; 14.00 Zang spel; 15.15 Jonge kunstenaars; 15.45 Gram.16.30 Causerie 18.00 Dinermuz.18.15 Journ. weekoverz. 18.35 Weensche muz.; 19.00 Nieuws; 19.15 Gram. 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man; 20.30 Lichtbaken; 21.00 Radiopotpourri; 22.00 Verzoek- progr.22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.20 Klass. concert; 24.00 Sluiting. FINANC. BERICHTEN, medegedeeld door Incasso-Bank N.V. Goes. Do stemming op de beurs van heden was zoowel voor industri eele waarden als voor Indische fondsen onverdeeld gunstig. Aand. Kon. Olie boekten een koerswinst van 4 pCt; aand. Dordtsche stegen tot 305% 6%), pref. Dordtsche 332 (4- 4%). Ook Indische bankaandeelen beter van toon. Ned. Indische 174. AVONTUREN VAN SJAKIE EN SIENTJE SNATER, WERELDREIZIGERS. Gelukkig is er een rivier in de omgeving van Boe- lowayo. De wereldreizigers nemen dus een ver frissend bad en Sientje beduidt Sim, dat hij hun voorbeeld moet volgen. Maar Sim is nog veel banger van koud water dan van zijn pleegmoeder. Vol afgrijzen staart hij naar de zwemmende een den en hij neemt zich voor, tot iedere prijs droog te blijven. Maar hij heeft 'ditmaal buiten de waard gerekend. Sjakie en Sientje grijpen hem vast en tr«kk« hom h«t water in, xondsr zich iets van zijn moorddadig gehuil aan te trekken. Bovendien krijgt hij een degelijke beurt met de harde was- borstel. Hoe meer hij het voelt, des te beter zal hij er voortaan voor oppassen zich vuil te maken, denkt Sientje en ze borstelt zoals moeder het doet, als ze vatier's werkkleren op de waas plank heeft. Sim vindt dat hij barbaars gefolterd wordt, maar na afloop van 't karwei ziet hij er Zaterdagsavonds uit. Hij is dan ook onwaarschijn lijk schoon.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 3