Onze troepen in Indië. Cbristeljjk-Sociale Opbouw. Tusschen Kerst en Nieuwjaar. Kerstboodschap Gen. Spoor. Leon Blum voorziet groote moeilijkheden. Minister Spaak over de Algemeene Vergadering van de V.N, Indonesisch communist over Linggadjati. Drie Chineesche vliegtuigen verongelukt. Minstens 62 persensn emgekamen. Uitgsya Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L, Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289 Kantoren: Vlissingen, Walstr. 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aansche Kaai 39, Tel, 2009; Neuzen Vlooswijckstr. Tel, 2052 ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG Ne. 529 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 27 December 1948 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdredacteur: S. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Kerstmis en jaarwisseling bren- ten, zijn sociï, zijn kameraden. gen ons altijd tot een bezinning Wij schrijven deze artikelen over de diepste beteekenis van onder het niet door onszelf ons werk en tot een vragen: heb- gekozen - opschrift „Christelijk ben wij ons aan ons werk gegc- sociale opbouw". Hebben wij, zoo ven met die kracht, die van ons gevraagd mag worden. Kerstmis, met zijn blijde Evan gelie: Jezus Christus is in de we reld gekomen, om zondaren in verzoende verhouding tot God te brengen, wijst ons terug haar den socialen grondslag van ons leven. Waren wij, menschen, niet van eenen bloede, dus elkanders broe ders, de komst van onzen Hei land zou niet mogelijk geweest zijn. Hij kon nu als „aller broe der" in de wereld komen, om alle vermoeiden en belasten tot Zich te nooden, om naast hen te gaan en hun last op Zijn schouders te nemen. Zeker, wij weten: dit heeft in de allereerste plaats gees telijke beteekenis. Maar men mag het is een fout, die in het verleden veel gemaakt is en nog in verscheiden kringen gemaakt wordt de maatschappelijke be teekenis daarvan niet voorbij zien. Het Evangelie, dat alles nieuw maakt, komt ook tot het maat schappelijk leven. De nieuwe broederschap, waarvan Christus het hoofd werd, Zijn geloovi- gen, Zijn Kerk wordt in de wereld uitgezonden, niet alleen om Zijn boodschap in woorden te brengen, maar ook om er vorm aan te geven voor het leven van eiken dag en om ze in de daad te beleven. Christus' komst uit den hoogen hemel op deze aarde, het aanne men van de dienstknechtsgestalte door Hem, die Gods Zoon is, wijst ons, hoe wij te staan hebben in het maatschappelijk leven naast den eenvoudige, naast den ver trapte en verstootene. Wij heb ben, als gedoopten in Zijn naam, naar hem toe te gaan en hem te zeggen: „BroederI Jezus Chris tus is gekomen,, ook voor U! Laat ons naast elkaar staan in de stormen van het leven en laat ons Hem vragen, hoe wij te leven hebben hier op aarde". Wie dit leert zeggen en al leen in Gods leerschool en knie lend bij de kribbe kunnen wij dat leeren zal ernaar streven, waarlijk sociaal te gaan leven. Als broeder, als kameraad. Hij zal strijden tegen onrecht en ver keerde verhoudingen. En hij zal streven naar recht en naar har monie in het sociale leven. Hebben wij dat in 1946 ge daan? Wij moeten onszelf deze vraag stellen. Wie dat doet, zal bij zich zelf een groot tekort constateeren. Hij vindt geen aanleiding tot eigen roem of. zelfverheffing. Hij gevoelt zijn schuld. Tegen over God.. En tegenover zijn naas- mogen wij vragen, in 1946 aan dien opbouw gewerkt? Jezus Christus, die in de wereld ktvam als een offer, om daarooor die PAARDENVLEESCH NIET ZONDER BON. De binnenlandsche vleesch- posific, welke, naar men weet, gedeeltelijk afhankelijk is van import, laat niet toe, zoo deelt men van bevoegde zijde mede, paardenvleesch zonder bon be schikbaar te stellen, zooals en kele bladen uit een officieele mededeeling ten onrechte had den geconcludeerd. Kort geleden is bekend ge maakt, dat het' vleeschrantsoen, door de zonde verwoeste wereld tengevolge van den vertraag te bouwen, roept ons tot dien op bouw. Laten wij dat in 1947 voor oogen houden. R. HAGOORT. ONTWERP-REGELING VOOR DE GROOTE OOST AANVAARD. Zonder hoofdelijke stem ming is tijdens de ochtend zitting van 24 December de ontwerp-regeling voor de Groote Oost door de confe rentie van Denpassar aan vaard. den invoer, begin Januari tijde lijk verlaagd zal worden, zoodat het beschikbaar komende paar denvleesch, hoewel in verhou ding gering, onmisbaar is voor het' verzekeren van een zoo re delijk mogelijke en tevens bil lijke verdeeling van de vleesch- opbrengst over de geheele be volking. Daarnaast is het niet uitge sloten, dat' in enkele gevallen misbruik gemaakt zou ikunnen worden van den vrijen verkoop van paardenvleesch door het verwerken en afleveren van paardenveesch als rundvleesch, hetgeen, vooral in het belang van den consument, vermeden dient te worden. De oude koloniale verhouding voorbij. Ver sterkingen naar Indo-China. Dc Fransche eerste minister, Leon Blum, heeft in de nationale vergadering verklaard, dat het nieuws uit Indo-China niet ge ruststellend is. Het 10.000 ton metende Fran sche oorlogsschip Duquesne heeft de haven van Toulon verlaten en zich full speed naar Indo-China begeven. Blum verklaarde voorts, dat ge neraal Philippe Leclerc, die het bevel voerde over de Fransche di visie, die tijdens den oorlog Pa rijs bevrijdde, aan het hoofd van een inspectie-missie Woensdag naar Indo-China zou vertrekken. ten en burgers en onze vrienden in Indo-China zonder voorbehoud kunnen rekenen op de waakzaam heid en vastbeslotenheid van de Fransche regeering. Ook verklaar ik, dat de harde noodzakelijkheid' onze politieke beginselen niet zal veranderen. Wij zullen de moge lijkheid, een eind te maken aan de huidige situatie, niet van de hand .wijzen. Volgens onze Repu- blikeinsche leerstelling is het oude koloniale stelsel, gebaseerd op bezit door verovering en het handhaven ervan door geweld, iets uit het verleden. Koloniaal bezit is slechts gerechtvaardigd op het Volgens Blum kan een onmiddel- oogenblik, dat het opgehouden lijke beëindiging van de vijande- i heeft te bestaan. Wanneer geko- lijkheden tusschen Frankrijk en Ioniseerde volken in staat gesteld Vietnam niet tegemoet gezien worden. Hij voegde eraan toe, dat men veel moeilijkheden lij den s de komende weken kon ver wachten. Volgens het blad „France Oir" worden momenteel versterkingen ,naar Indo-China gezonden. Een heden van het vreemdelingen legi oen zijn verleden week uit Al giers naar Indo-China vertrok ken. Ook afdeelingen van luchtlan dingstroepen uit Bone zijn naar Indo-China gestuurd. Woordelijk zeide Blum: „Ik verklaar, dat de Fransche solda- De resultaten beslist positief. Een geest van vertrouwen en volkomen medewerking. Paul Henri Spaak, de Belgi sche minister van Buitenland- sche Zaken en voorzitter van de Algemeene Vergadering der V. N. heeft in een perscotiferen- ti« te Brussel een critisch over zicht van de werkzaamheden der organisatie van de V. N. gegeven. Hoewel hij van oordeel was, dat de vergadering zeer lang geduurd had, namelijk 8 weken, mocht niet uit' het oog verloren Volkenbond en de V.N. eh zeide, dat dit verschil op de vergadering sterk tot uiting kwam. De laat ste is meer een parlement met al zijn voordeelen en gebreken. De tijd van voorbereide redevoerin gen is voorbij. De gedelegeerden zijn zichzelf te besturen, als de huidige crisis is overwonnen, zal ons doel steeds hetzelfde zijn de inrichting van een vrije Viet- nameesche republiek". Deze verklaring werd door de linkervleugel toegejuicht, (door de rechter- afgekeurd). „Voor alles", aldus vervolgde Blum, „moet de orde hersteld worden. Dit moet de basis zijn van ieder vergelijk". In antwoord op bovengenoemde protesten van den rechtervleugel zeide Blum: „Voordat Admiraal Thierry d'Argcnlieu naar Indo- China vertrok, heb ik dezelfde ideeën geponeerd, die ik vandaag verkondigd heb. De hooge com missaris heeft zich geheel eens verklaard met de politiek der re geering". „Zekere Fransche kringen". Vertegenwoordigers van de re geering van Vietnam hebben „ze kere Fransche kringen" ervan beschuldigd den oorlog uitgelokt te hebben en verklaren „indien zij in Vietnam een politiemacht willen hebben, zullen ze rekening moeten houden met 20 millioen mannen en vrouwen, die vastbe sloten zijn, de vrijheid van hun land veilig te stellen. De legercommandant luit. gen. Spoor heeft een kerstboodschap gericht aan de verwanten in Ne derland van de troepen in Indië. Hierin zeide hij o.m, het vol gende „Ik weet, dat gij in het moe derland gedurende deze Kerst dagen meer dan ooit het gemis zult voelen van de band, die u met uw echtgenoote, uw verloofde, uw zoons in deze gewesten bindt. Ik weet, dat uw gedachten aan- i stonds rond den kerstboom met weemoed en verlangen zullen uit gaan naar diegenen uwer verwan ten, die in de overzeesche ge- biedsdeelen hun militaire plicht vervullen. Het lijkt een schrijnende tegen stelling tot dc kerstgedachte die gij wel bijzonder moet gevoelen wanneer gij de ledige plaats in uw kring rond den kerstboom ziet. De droefheid die gij om het gemis van uw verwanten voelt, 'is natuurlijk en begrijpelijk. Ook aiw echtgenooten en zoons zullen zonder twijfel in den tijd van het Kerstfeest met meer verlangen en weemoed dan ooit denken aan den familiekring, die zij voor dit maal moeten missen. Maar zoo uw droefheid tot bitterheid mocht worden, dan doet gij onze mannen in Indië geen recht, want de plicht die zij hier vervullen be- teekent waarlijk geen schrijnen de tegenstelling tot het vréde op aarde, dat in den Kerstnacht ten hemel stijgt. Want uw echtgenooten en zoons zijn niet hierheen ge roepen om oorlog te voeren, om te veroveren en te ver slaan, om gewin te zoeken door geld. Zij verrichten een werk des vredes. Gij kunt iï nauwel'jks voorstel len, hoe in dit land millioenen menschen op drift zijn geraakt, hoezeer in deze uitgestrekte ge bieden armoede en ellende heer- schen en ook vooral onveiligheid en gedurige angst on. behoud van het vege lijf. Ik spreek niet over dat deel van het Indonesische volk, dat met werkelijke idealen bezield, vrijheden nastreeft, welke wij het niet alleen niet misgunnen, maar voor de verwezenlijking waarvan wij een positieve en krachtige bij drage wenschen te leveren. Maar ik spreek over de velen, die zonder eenig gevoel van ver antwoordelijkheid of door den oorlog en revolutie geheel uit hun evenwicht geslagen, een voortdu rende bedreiging vormen voor het constructieve element in de In donesische samenleving. Tegen deze ontbindinde krachten vormen onze soldaten een bolwerk en het is hun taak, hun hooge plicht er zorg voor te dragen dat dit land en dit volk niet verder afglijden naar een afgrond van de diepste ellende, verkommering en nood. Onze wapenen zijn niet ge richt tegen een volk dat om zijn vrijheid en zelfstandigheid wor stelt. Maar zij richten zich tegen diegenen onder de millioenen, die van deze moeilijke nieuwe ge boorte en de verwarring, welke daardoor natuurlijkerwijs ont staat, misbruik wenschen te ma ken voor doeleinden, die alleen maar zelfzuchting en misdadig zijn. Wanneer wij waken of strijden om gewin, dan staat ons leger geen ander gewin voor oogen dan een gewin aan menschelijkheid en broederschap. Al zal er dus weemoed in uw hart zijn, wanneer gij sommigen van de uwen mist om den kerst boom in uw Hoilandsche huiska mer, bedenkt, dat zij niet alleen in den geest bij u zijn maar dat zij bovendien een taak -verrichten die uit den geest en den zin van uw samenzijn voortvloeit en er mede overeenstemt. Wanneer gij het zoo beziet, en dit is de eenig juiste manier om het te bezien, dan zult gij minder bedroefd en weemoedig zijn om hun afwezigheid, maar met trots en innerlijke vreugde zult gij mo gen getuigen: zij strijden den goeden strijd, den strijd des vre des en den strijd der barmhartig heid". I de zuivering van de vroegere Telegraaf-journalisten, die veel al onder zijn supervisie hadden gewerkt. Hij zelf was sedert dc bevrijding van ons land on vindbaar, nadat hij reeds op „dollen Dinsdag" het hazenpad had gekozen, j De jonge Holdert beweerde aanvankelijk Harrie de Leeuw te heet en, uit Soerabaja afkom stig te zijn en tijdens den oor log in Nederland ondergedoken te zijn geweest. Nader aan den tand gevoeld bleken zijn verklaringen steeds onwaarschijnlijker. Het ver moeden werd sterk, dat de ar restant de vroegere dagblad directeur was en toen hij met iemand uit de perswereld werd geconfronteerd, die hem onmid dellijk herkende, viel hij door de mand. Het bekende bloed- groepteeken, dat' iedere S.S.er onder den arm is getatoueerd, had Holdert laten wegsnijden, waardoor op die plaats een dui delijk lidtee'ken zichtbaar is. KERSTBOODSCHAP VAN PRESIDENT TRUMAN. v, In een kerstboodschap voor de spreken voor de vuist weg en die- Vereenigde Staten zeide pf%si- nen onmiddellijk van repliek. Een dent Truman, „Wij hebben een ander novum is, dat de vrouwen goed begin gemaakt op weg naar den wereldvrede". Voor ons ligt de grootere taak den vrede veilig te stellen. Wij hebben gezien dat het voor mannen gemakkelijker meer op den voorgrond treden. Ook was het niet meer uitslui tend het blanke ras, dat den bo- worden, dat veel tijd verloren ventoon voerde: Voor-Indië, Chi- was gegaan met de eigenlijke na, de Philippijnen, Haiti en tal 's zij aan zij te sterven op het organisatie. Intusschen werd van andere landen hadden belang- 1 slagveld dan thuis in vrede k te door de gedelegeerden enorm rijke delegaties gezonden, die de leven. Maar zij die gestorven zijn, veel werk verzet en zijn de re- koloniseerende staten soms sterk zijn tevergeefs gestorven, indien sultaten ook beslist positief te becritiseerden. Vooral in Azië is wij in den vrede althans niet iets noemen. Verscheidene punten een sterk dynamische beweging van de geest der eenheid bewaard werden geregeld, o.a. de zetelmerkbaar. I hebben. der V.N., die nu, dank zij het j Spr. wees er op, dat België min ntr wenrnnDHnim; im gulle aanbod van Rockefellerof meer gepriviligieerd was door BELGIË van 8<4 millioen dollar, in hethet groote aantal zetels, dat het centrum van New-York geves- 1 in de verschillende commissies van e Belgische ministers van We- tigd zal warden. de V.N. bezette, en daarom ten deropbouw, begrootingen en fi- Ook het organisme voor de gunste van Nederland zijn plaats "anpIen "ebben bij den Senaat vluchtelingen werd tot stand in de sociaal-economische com- begrootnjg van het ministerie gebracht. Niet! minder dan een missie afgestaan had. De heer voor burgerlijke oorlogsgetroffe- millioen personen verblijven Spaak deed uitkomen dat deze nen voor het jaar 1946 ingediend, nog in kampen. Politieke kwes- geste het gevolg was van de zeer i crodieten voo5. e gewone ties werden aangesneden cn vriendschappelijke verhouding, hoewel gematigd, toch degelijk die er tusschen beide landen be- aangepakt. Hoewel de ont'wape- staat. ning niet op de agenda stond, De besprekingen verliepen in werd deze toch behandeld. Heteen zeer gunstige atmosfeer, voorstel-Molotof mocht als sen-1 vooral gedurende de laatste zes sationeel beschouwd worden.weken. Er heerschte een geest doch het slaagde boven alle van vertrouwen en volkomen me- verwachtingen. j dewerking en er was geen sprake In het kort kan men zeg- ^Sna'ak^ide"^ voorstander te gen dat alle overeenkomsten zijnP"an openbaarheid in de poli- Hfü1""1 :b„6r;i.ktt tiek, doch was van oordeel, dat uitgaven beloopen 34.979.000 fr. Voqr de buitengewone uitgaven 750.000 fr„ dus in totaal 35.729.000 frank. Bovendien worden voor de uit gaven van het ministerie van Oor logsgetroffenen, voor 1946, cre- dieten uitgetrokken ten bedrage van 433.625.000 frank. PRINS BERNHARD LICHT ONGESTELD. -. li», „as vol. UUH.L.CL, Naar het secretariaat van Z.K. is het er in het algemeen een m;njster ;n ;eder gevai over h. Prins Bernhard mededeelt, over eens, dat men op weg een zekere vrijheid moest beschik- moet de Prins wegens een lichte is naar een progressieve en ^en jrr z;jn n0g een massa on- griep ecnige dagen het bed hou gecontroleerde ontwapening, bekende elementen, die eerst nog den. Er bestaat geen enkele reden Minister Spaak releveerde ver- stuk voor «tuk onderzocht dienen tot ongerustheid en er is geen volgens het verschil tusschen den te worden. medische bijstand ingeroepen- DE ANTWERPSCHE HAVENSTAKING. De Antwerpsche Kamer van Koophandel heeft een telegram gezonden aan den eersten minis ter en aan de ministers van Landsverdediging en van justi tie, waarin gewezen wordt op de enorme schade, welke door de staking aan den handel wordt toe gebracht. Zij merkt op, dat een groot ge deelte der soldaten met verlof zal gaan en drngt er op aan, dat zij vervangen zullen worden, ten einde te vermijden dat het lossen der aan bederf onderhevig zijnde goederen vertraging zou onder vinden. De Kamer vraagt om krachtige maatregelen of anders toestem ming een beroep te mogen doen op vrijwilligers, die onder be scherming van de politie zouden staan. Blijkens een verslag van het republikeinsche persbureau An- tara heeft1 dezer dagen de Indo nesische communist Alimin te Cheribon gesproken over de ontwerp-overeenkomst en in zijn rede o.a. gezegd, dat ver werping van dit accoord poli tieke zelfmoord voor de Indo nesiërs zou beteekenen. „Het zou verkeerd zijn, in onzen strijd tegen het interna tionale kapitalisme onzen ge zichtskring te beperken tot Den Haag en Djokjakarta", ver klaarde Alimin. De ontwerp-overeenkomst' cyi- tisch beschouwende, meende spreker, dat het verklaarbaar is, dat enkele onderdeden, zooals art. 8 (de positie van de Kroon) niet' de instemming hadden ver worven van het Indonesische volk en met name niet van de jongeren, doch hij meende, dat men dit artikel van juridisch en internationaal standpunt dien de te bezien. Van internationaal standpunt moesten de Indone siërs zich realiseeren, aldus Ali min, dat' achter de ontwerp overeenkomst het groot-kapi taal stond, zoodat in werkelijk- heid de zetel van de Kroon niet was Amsterdam of Den Haag, maar Londen en Washington. Spreker legde er voorts de nadruk op, dat ten behoeve van het socialistische schema Indo nesië industrieel diende te wor den ontwikkeld, omdat slechts door industrialisatie verwezen lijking van de republikeinsche 1 plannen mogelijk zou blijken. Hiertoe zou Indonesië vreemd kapitaal noodig hebben, doch alleen in den vorm van bedrijfs- I kapitaal. Gisteren zijn drie Chineesche vliegtuigen bij de landing op het in mist gehulde vliegveld te Kiangwan omgekomen. Twee vliegtuigen behoorden tot de Chijneesch-Amerikaan- sche luchtvaartmaatschappij. Het derde tot de door den staat beheerde centrale maatschappij voor het vervoer door de lucht. De drie vliegtuigen kwamen van Tsjoengking en hadden tofaal 68 passagiers en 9 leden bemanning aan boord. Het eerste vliegtuig, dat ver ongelukte was een „Skytrain". Het' toestel was Nanking voor bijgevlogen vanwege de slechte weersomstandigheden en poog de te Kiangwan te landen. Door het totale gebrek aan zicht miste het de landingsbaan en vloog op een boerderij. Een vrouw in de boerderij werd ge dood en haar drie kinderen ge wond. Twee uur later gebeurde het tweede ongeluk. Thans was het een C 47 Skytrain, die ver geefs gepoogd had te Kiang wan te landen en daarna bij Lonegjoea te pletter viel. Het derde toestel, ook een C 47 Skytrain, had ongeveer 3% uur boven het vliegveld van Kiangwan gecirkeld, pogende met behulp van zijn instrumen ten de juiste landingsplaats te vinden. Daarna was het door gevlogen naar Loengjoea, doch verongelukte daar bij het neer komen, anderhalve kilometer ten zuidwesten van het vlieg veld. Na de rampen is het vertrek van alle civiele vliegtuigen uit Sjanghai tijdelijk opgeschort. Deze ramp wordt de grootste ramp in de geschiedenis van de Chineesche luchtvaart genoemd. ANTWOORD OP KERST TELEGRAM VAN H. M. DE KONINGIN. In antwoord op het Kersttele gram, waarin Hare Majesteit zich I tot de troepen overzee richt, heeft de legercommandant o.m. het vol gende geseind: „De troepen zijn diep getrof fen door Harer Majesteit wen schen. Zij meenen van deze ge legenheid gebruik te moeten ma ken om opnieuw te getuigen van hun oprechte trouw en liefde voor Hare Majesteit en Haar Huis en bezweren, dat zij zich in alle op rechtheid en met toewijding zul len geven aan de schoone taak, die voor hen is weggelegd, tot het handhaven van recht en vrijheid in Indonesië." KERSTBOODSCHAP VAN ENGELSCHEN KONING. Koning George van Engeland heeft in een Kerstboodschap van Sandringham (Norfolk) uit, waar de Koninklijke familie haar kerstvacantie doorbrengt, gezegd, dat het herstel van de wereld door voortdurende volharding en goeden wil kan worden bespoe digd. Hij zeide: „Het is thans onze taak den Kerstgeest te mobilisee- ren en diens kracht en genezing in ons hedendaagsche leven te brengen". De koning bracht het nog moei lijke afgeloopen jaar in herinne ring en sprak de overtuiging uit, dat betere dagen wachten. Op. en ondergang vare Zon en Maan. Zaterdag. Zon op S.48 u., on der 16.35 u. Maan op 12.u., onder 21.32 u. Hoog water te Vlissingen Zaterdag 28 December: 4,30 u. 1.81 m,, 17.06 a. 1.91 m, Niet de synthese 'kan ons uit de chaos helpen, maar alleen een krachtige geoovige houding zooals ons die door Paulu s wordt geleerd. Het contactkoor onder leiding van den heer J. Fondse ver leende medewerking door het zingen van eenige liederen. Ook gaf hij nog op verdienstelij'ke wijze een orgelsolo. De kerk was goed bezet'. GOES. Kerstfeestvieringen. Maandagavond werd door de Herv. Jeugdclub „Dient Elkan der" in de „Prins van Oranje", waar een prachtig versierde en verlichte kerstboom direct de sfeer aangaf, een Kerstfeest ge houden onder leiding van mej. A. Maartense, welke met me dewerking van een meisjes koortje de Kerstliturgie ten ge- hoore bracht. Na de pauze, waarin de jeugde bezoeksters en bezoekers werden getrac eerd, werd een Kerstspel, geti teld „Vader Martin", op zeer verdienstelijke wijze opgevoerd. Ds Boerlijst sprak een slot woord. Dinsdagavond had in de zelfde zaal de Herv. Jeugdraad een Kerstwijdingssamenkomst georganiseerd. De zaal was ge heel gevuld toen Ds Boerlijst dit samenzijn opende, waarna vervolgens de Kerstliturgie van her Ned. Jongel. Verbond geza menlijk gelezen en gezongen werd. Na -de pauze werd opge voerd het Kerstspel „De Her der" van M. C. Fallentin. Dit spel, dat bijzonder goed werd gespeeld, werd met onverdeelds aandacht' door de aanwezigen gevolgd. De rest interesseerde hem niet. Bij het café „Het Wapen van Zeeland" aan de Ganzepoort- brug, werd een aldaar staand rijwiel gestolen, dat den vol genden dag ontdaan van voor wiel en dynamo teruggevonden werd in de Poel. De andere deelen van de fiefs zullen voor den dief vermoedelijk; geen waarde gehad hebben. Door de politie werden een tweetal jongens aangehouden, die in het bezit waren van een krielhaan welke ze gevonden zouden hebben. Daar met heï oog op de befaamde kerstbout de politie dit „gevonden" niet au-serieux nam ontfermde deze zich er over. Provincienieuws Ex-directeur van „De Telegraaf" gearresteerd. Henri Holdert (zoon van den in den oorlog overleden eige naar van het dagblad „De Te legraaf"), die door de Duit- schers t'ijdens de bezetting als directeur van het blad werd aangesteld, nadat hij als gewon de S.S.er van het Oostfront was teruggekeerd, is Zondag door de p.R.A. uit Alkmaar in een zeewaardige tweemaster, die bij Monnikendam gemeerd lag, gearresteerd. „Hakkie" Holdert' s naam ward vela malem genoemd bij DE VOORMALIGE BEVELHEBBER VAN WALCHEREN. De Duitsche nieuwsdienst in de Amerikaansche zone meldt, dat Kurt Gut-Henow, voormalig bevel hebber der Duitsche troepen op Walcheren, verklaard heeft vlak voor het eind van den oorlog uit den militairen dienst ontslagen te zijn, omdat hij met een Schot- sche vrouw in het huwelijk getre den was. Tevens werd hij door een zuiveringsrechtbank te Hersfeld, over welk district hij eveneens het bevel gevoerd heeft, vrijgesproken. MIDDELBURG. Mr Joh. Adriaanse. Op 79-jarigen leeftijd- is te Bilthoven, waar hij sedert zijn evacuatie in 1942 woonde, op eersten Kerstdag overleden Mr Joh. Adriaanse. De overledene, die alleen lager onderwijs - geno ten had, maar reeds op 24-jarigen leeftijd tot deurwaarder in Hulst benoemd werd, studeerde in zijn vrijen tijd rechten en promoveer de in 1904 aan de Universiteit te Leiden. Hjj vestigde zich daarna te Middelburg, waar hij tot 1937 de rechtspractijk uitoefende. Mr Adriaanse is gedurende meer dan 25 jaar lid van de Prov. Staten geweest voor den Vrijz. Dem. Bond, terwijl hij tevens gemeen teraadslid was en bestuurslid van talrijke landelijke, provinciale en gemeentelijke vereenigingen en or ganisaties. Zijn verdiensten wer den door JL M. de Koningin ge waardeerd met de ridderorde van Oranje-Naf}sau. De teraardebestelling vindt morgen alhier plaats op de alge meene begraafplaats. GEREF. JEUGD ORGANISATIES. Tweeden Kerstdag werd in de Hofpléinkerk te Middelburg "de jaarlijksche samenkomst ge houden belegd door de ringen en kringen Walcheren van de Geref. Jeugdorganisaties. In zijn rede „Voorheen en thans" sprak de heer E. van Ruller uit Barendrecht, .over de principieel© houding van de jeugd 'zooals het was tijdens de bezetting en zooals die nu nog moet zijn. Vooral de Indische kwestie werd door spr. scherp belicht. Ds H. Veldkamp sprak het slotwoord en legde speciaal dc nadruk op do houding enz. Kerk ch Zending. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Goes, C. Metselaar te Nigtevegt. NAGEK. ADVERTENTIËN. Eenige kennisgeving. Met droefheid geven wij kennis van het overlijden van onzen lieven Man, Vader, Be huwd- en Grootvader, Mr Johannes Adriaanse, oud-Advocaat te Middelburg, ridder in de Orde van Oranje- Nassau, in den leeftijd van 79 jaar. Bilthoven, 25 December 1946. Pension „Boswyck", Ostade- plein 1. Correspondentie-adres tijdelijk Dam 16, Middelburg. Middelburg C. J. AdriaanseBoutens. Mr P. C. Adriaanse. J. AdriaanseDe Klerk en Kinderen. Mr P. W. Adriaanse. E. L. Adriaanse Bergansius en Kinderen. Weenen: M. J. Adrian. Vancouver (B.C.) K. Adrian-Steffin. Begrafenis op de algemeene begraafplaats te Middelburg op Zaterdag 28 Dec. 1946, 's middags om 2 uur. Geen be zoek. Geen toespraken. Naast gewone Appelbollen maken we op Oudejaarsdag een beperkt kwantum APPELBOLLEN MET KORSTGEBAK. Hiervoor moeten grondstof fen worden ingeleverd en per klant worden ten hoogste tien stuks verstrekt. Bestel lingen moeten uiterlijk Zater dag 28 December binnen zijn. Wilt U vlot bediend zijn, geef dan vooral Uw opdrach ten tijdig. BAKKERIJ VAN MELLE, „Den Soeten Inval" - Goes. Tel. 2021. DE BILT ZEGT: Plaatselijk buiïg. Weersverwachting, geldig tot Vrijdagavond: Tijdelijk krachtige, meest Wes telijke wind. Wisselend bewolkt met plaatselijk buien. Normale temperatuur voor den tijd van hat jaay,

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1