Bevin over het werk der Vereenigde Naties. De- weceld foowt, dat zif „wttdd" is. 22 pCl van fle Nederlanders wil emigreeren. itt bt hm»Urni«. 2» .jaargang No. 528 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK SLAP VOOR ZEELAND Dinsdag 24 December 1946 Pratesteerend Nijverhefdsenderwijs. Rectificatie Kerstpuzzle. Ernstige toestand in Fransch Indo-China. Het opstellen van de vredesverdragen. Duitschland geen zinkput van goedkoope arbeidskrachten. Het Saargebied werdt Fransch. Tïttgavs Stichting „ZccswBch Dagblad" Hoof dknntoorGoes, L, Vorst- Btr. 70, Tol, 2438, Giro 274289 Kantoren: Vlissingen, Walstr. 33, Tel, 168; Middelburg, Rou- aaneche Kaai 39, Tol. 2009; Neuzen Vlooswjjckstr. Tol. 2052 EEUWSCH DAGBLAD Abonnomontsprjjs ƒ3.30 per kwartaal. =-- Hoofdrodacteur: R. ZUIDEMA Directeur; JACQ. DB SMIT. Advertentieprijs 12% eent per m.ro, ssï ÜÊÓft *4i> W0&rtf>*A3, Zr-Mi ftp MAlh OYts dwr i»fL32 'Öjjt i0,3ö t»<* etajdm1 H. Hoop water te Vlissihpet? Woensdag ?b 'OeiWMbet'; g.5ï u, J.Pt io,.(3,14u, 1046. Op Kerstfeest 1946 ziet ons oog temidden van de puinhoopen ecner ingestorte wereld het kindeke Jezus en in dat kindeke de ge stalte van Hem, die met uitge breide Heilands-armen het aan een in zonde-nood verzonken we reld toeroept„Komt herwaarts tot Mij, allen, die vermoeid en be last zijt, en Ik zal u rust geven". Het is dezelfde roepstem als die van het profetisch woord uit Je- saja 45: „wendt u naar Mij toe, wordt behouden, alle gij einden der aarde". Ook voor het oog van hen, tot wie die oproep zich richtte lag ten wereld in puin. Babel Je- saja's zienersblik heeft het van verre aanschouwd Babel is ge vallen. Cyrus, de koning der Per zen, is door Israëls God geroepen, zijn legers zijn door de landen ge trokken, hij heeft over koningen getriomfeerd, en de volken aan zich onderworpen; en na dit alles heeft hij zich tegen Babel gekeerd en het ingenomen. En nu is Babel gevallen; Babels goden zijn van hun macht beroofd. De volken zijn ontzet. Ontzet vanwege de legers van den ver overaar, die met niet-te stuiten vaart door hun landouwen trok ken. Ontzet niet het minst door de mare, die ben uit de verte be reikt, dat nu ook het machtige Babel, dat al de volkeren aan zich onderworpen had, een prooi werd van den overwinnaar, dat de heer_ scheres der natiën van haar hoo- gen zetel is terneergestooten en in het stof moest bukken. Heel de wereld wankelt op haar grondvesten. De ontroerde volkeren vragen zich in ontzetting af, wat er nu verder zal geschieden; en in hun vervaarnis over hetgeen is ge komen, en in hun bange vrees voor wat nog komen kan wen den ze zich tot hun afgoden, hun houten of zilveren of gouden beel den, om hulp en troost, om be schutting en beveiliging.... Daar beluistert bet profetisch oor temidden van al het geklag en hulpgeschrei een sjem, die uit gaat over de verwoeste steden en de ontredderde volkenwereld, het is de stem van Israels God, de lokstem vol liefde en ontferming: „Wendt u naar Mij toe, wordt behouden, alle gij einden der aarde; want Ik ben God en nie mand meer". Dit is eok de stem van het ko mende Kerstfeest. Wereldrijken zijn ineengestort, de landen ontredderd, de steden j verwoest. En wel heeft een woord van bevrijding weerklonken; maar de volken blijven angstig vragen en ze hebben er alle reden toe f „wie zal ons het goede doen zien?" De morgenstond is wel ge- i komen, maar het is nog nacht. Rusland, Indië, de atoom-bom, zedelijke ontreddering, internatio- j nale spanningen, stakingen en re volutie en oorlogsgeruchten. Overal de dreiging van den schrik des nachts. Wachter, wat is er van den nacht? Zie, hier is Christus, het Licht der wereld. De Zaligmaker cn Behouder. De Opgang uit de hoogte, die ons heeft bezocht met de innerlijke bewegingen der barmhartigheid onzes Gods, om te verschijnen dengenen, die ge zeten zijn in duisternis en scha duw des doods. Christus, de Gezondene des i Vaders. Immanuël, God met ons; de eenig ware God, die het aan een wereld in doodsnood toeroept „wendt u naar Mij toe, wordt be- houden, al gij einden der aarde, want Ik ben God en niemand meer".' „Komt herwaarts tot Mij, allen, die vermoeid en belast zijt, en Ik zal u rust geven". MANTRI „DE ZEEUW". m DE AARDBEVING IN JAPAN. Het Amerikaansche radiosta tion te Tokio meldt, dat volgena da laatste schatting van het Ja- pansche ministerie van Binnen- landsche Zaken de jongste aard beving in Japan 1026 menschen- levens heeft gekost. 1035 personen zijn gewond, 145 vermist. Naar verluidt zijn meer dan 100.060 menschen dakloos. Het Nederlandsch verbond van directies en leerkrachten bij het UIT ZEELAND AFKOM STIGE JONGEMAN IN DEN N.O.-POLDER VERDRONKEN. Rietsnijders zagen werk loos toe. Het Da heeft zijn eerste slacht offer gemaakt in den NO P. Donderdag is de 24-jarige Mal- Jaars wonende te Zwartemeer en afkomstig uit Zeeland by het schaatseneden op het Zwarte meer In een wak gereden en Jam- meriyk verdronken. Hy reed sa men met zyn vriend Bruggeman en ook deze kwam in het wak te recht. Op den oever van het meer bevonden zich 4 rietsnijders, die Nijverheidsonderwijs heeft het het ongeluk zagen gebeuren en volgende telegram gezonden aan rnochtans geen pogingen in het den minister van Onderwijs, Kun- werk stelden de cngelulrkigen te sten en Wetenschappen: „Het personeel der Nijverheidsscholen, ontstemd en diep teleurgesteld door de achterstelling bij de col lega's van het Lager Onderwijs, verzoekt met den meestcn nadruk vóór 15 Januari een uitkeering, gelijk aan een maand salaris, als voorschot op nieuwe salarisrege ling. Te Oterleek is Zondag de groote boerderij „De drie Ko ningshoofden" bewoond door den burgemeester, verbrand. T wee redden. Op het hulpgeroep kwa men van verderen afstand 2 per sonen toesnellen, die ondanks het advies van de rietsnyders er maar niet aan te beginnen, omdat het te ge.vaariyk was, trachtten de slachtoffers te redden. Het waren de heeren de Feyter en Meyer. Zij slaagden er in Bruggeman op het droge te brengen, doch Mal- jaars die zwemmend had getracht uit het wak te komen, was door de koude bevangen en zonk in de diepte. Tot nog toe is zijn hjk niet teruggevonden. Wij verna- paarden w.o. een drachtige stam- men dat de politie overweegt pro- boekmerrie en een kalf kwamen ces-verbaal op te maken tegen de in de vlammen om. rietsnijders. Xn de wereld heeft Mem niet geleend. Joh. 1:10 Is dit woord in het begin van Joh.'s evangelie niet een verbijsterend, een vreeselijk woord? De Schepper der wereld Jezus Christus is immers het Woord, dat God was en is (1:1) en dat gearbeid heeft aan de schepping der wereld (1:3) komt naar Zijn schepping. Hij komt naaf Zijn eigen huis. En Hij komt om allen te verlichten (vs 9), heil zaligheidblijdschap te geven aan Joden en Heidenen, aan rijken en armen, aan vrijen en slaven, aan Farizeeërs en een schare, die de wet niet kent, maar de wereld neemt Hém niet aan. Ja, er zijn wel enkelen, die in Hem gelooven, Hij mag' er eenigen vergaderen, die Hem erkennen als het Woord Gods, maar de wereld als geheel heeft Hem niet gekend. De wereld bewijst, dat zij wereldis ge worden. De wereld, gansch goed en volmaakt voortgeko- uit de handen van den Vader aller dingen, heeft zich van Hem afgewend, staat vijandig tegenover Hem, is zoozeer tegen Hem opgestaan, dat zij het Woord Gods, dat op aarde komt, niet eens kent. De wereld, het schoon product van Gods vi/ngeren, is gewor den de „wereld**, die zich lei den laat door Satan, die altijd verzet pleegt tegen haar Schep per, die Z\jn Zoon niet kent en tenslotte kruisigt. Arme wereld? Ja, maar dan arm door eigen schuld ,jsij is door eigen schuld zoo blind geworden** Calvijnzij was wereld ven werd moedwil lig „wereld** en verwierp zelfs den Zoon Gods, Die door Zijn eigen bloed haar weer wereld maken wilde. Hoe groot is Gods gunst, die Hij lien bewijst, die Hij beweegt Hem wel te kennen. U alleen, U loven wij. M. VEEÜGDENHIL. Vrouwen staan niet achter. Groote bezwaren aan verbonden. Heel veel Nederlanders heb-/dit een bedenkelijk verschijnsel ben het blijkbaar te benauwd in hun eng begrensd landje, want uit een laatst gehouden enquête is gebleken, zoo verklaarde dhr Har.iland, dir. van de Stichting Landverhuizing, dat bet aantal gegadigden voor landverhui zing circa 22 procent der Ned. bevolking bevat. vooral in een tijd waarin de j vraag naar arbeidskrachten zoo j groot' is, dat de behoefte niet i kan worden voldaan. De oorzaken. Als oorzaken werden genoemd het contact met de geallieerde legers, en de uitvoerige boeien- terecht wijst dhr Hartland er op, dat men overal een harde strijd om het bestaan moet voeren, en dat men bovendien als vreemdeling veel moeilijkhe den zal moeten overwinnen. De mogelijkheden tot emigratie zijn om vele rede nen nog niet grooL Vervoer, tterugkeereftde militairen, die in eigen land eerst aan 't werk moeten komen, verlangen naar geschoolde arbeiders, de over schakeling van de industrieën naar vredesproductie, enz. Men doet er goed aan zich uit sluitend te laten leiden door de officieele en semi-officieele emigratie-instantie, waarvan de Stichting Landverhuizing Ne-< derland het mddelpunt vormt. Toekomstmogelijkheden. De meeste vraag in het bui- Allicht zullen onze puzzlevrienden ontdekken, dat er een puzzle in de puzzle is geslopen. Maar laten wij die even mogen oplossen voor LI: de fout is deze, de num mers 54 tot en met 79 behooren onder verticaal, de overige nummers onder horizontaal. Verder moet 5 verticaal zijn: schrijfgereedschap. 6 Titel afk. (dus 5 moet 6 zijn). 68 Middeleeuwsch krijgswerktuig. 38 Gemeenschappelijke grond. 35 Onderricht. Horizontaal: 59 Gebergte bij Treye. 44 Eenmaal, Oplossingen worden ingewacht aan het Hoofdbureau „Zeeuwsch Dagblad", Goes. Inzendingen, die na 15 Jan. binnenkomen, worden terzijde gelegd. erkend worden. De heer Hart land noemde emigratie in de toekomst ook noodzakelijk. Bij STOPZETTING AANNEMING OORLOGS VRIJWILLIGERS. Met ingang van 15 Jan. 1947 land- en tuinbouwkrachten I van 150.000 zielen per jaar is het1 wordt de aanneming van oorlogs- Administratief en onderwij-onvermijdelijk, dat een deel vrijwilligers stop gezet voor de on- daarvan een beslaan moet zoe- derdeelen van ós Kon. Land- tenland is naar goed geschoolde.?' Het meerendeel der gegadig- de verhalen der soldaten. Een den is tusschen 20 en -35 jaar andere reden tot emigreeren ligt oud en het vrouwelijk deel staat wel in het feit, dat men altijd niet veel achter bij het manne- droomt, dat het elders beter is, lijke. De heer Hartland noemde zooal geen luilekkerland. Zeer zend personeel alsmede perso nen uit de vrije beroepen, ;n het algemeen academisch ge schoolde zullen groote moeite ondervinden een plaats fe ver krijgen. Voor deze categorie geldt namelijk, dat slechts Het pleegkind van de Zeeuw- j sche soldaten te Padang. Fransche troepen moeten ultimatum aanvaarden. Chineeach-Amerikaansche bemiddeling? Generaal Morliere, de Fran sche militaire bevelhebber in Fransch Indo-China, heeft de Fransche militaire autoriteiten te Vinh halverwege Tourane en Hanoi gemachtigd om een ul- j timatum van de Victnameesche strijdkrachten te aanvaarden, ten einde een massa-slachting van de Fransche bevolking te vermij-1 den, aldus wordt uit Parijs ge- meld. Naar verluidt hebben Vietna- meesche autoriteiten e^n ultima tum gezonden aan den Franschen regeeringsvertegenwoordigcr te Vinh waarbij den eisch gesteld wordt, dat de Fransche troepen de wapens zullen neerleggen. A.F.P. verneemt voorts, dat de Fransche troepen te Hanoi 50 man aan dooden en#ongeveer 150 gewonden tellen. Ook een zeker aantal Europee sche burgers en j kleurlingen is gedood of vermist. I De aanvallen van de Vietnamee- sche troepen vinden in het geheele Noordelijke gebied te Phulang Thuong, Bac Ninh en Nam Binh gehandhaafd. De weg tusschen Hanoi en Haiphong is op enkele plaatsen door Vietnameesche' troepen bezet. De plaats Hue werd in denzelfden nacht, waarjn Hanoi aangevallen werd, met automatische wapenen en mor tieren bestookt. De Fransche bur gerbevolking leed ve&liezen. Naar het schijnt bereiden de Vietna- meezen een aanval op Tourane voor, daar een groot aantal Fran sche troepen en oorlogsschepen zich in de haven bevindt. A.F.P. meldt uit Nanking, dat de voormalige minister van Bui- tcnlandsche Zaken van Vietnam Nouyen Tuong Tam, verklaard heeft, dat een regcering uit het Vietnameesche nationale front, die streeft naar Chineesch-Ame- rikaansche bemiddeling in het ge schil tusschen Frankrijk en Viet nam, is gevormd en „te gelegener tijd" officieel zal worden bekend gemaakt. De Fransche minister van fi nanciën, André Philip, maakt be kend, dat Leon Blum voor de nationale vergadering een verkla ring zal afleggen over den toe stand in Indo-China. de Stichting Landverhuizing Nederland een aantal experts j ohé aan de gezantschappen in die landen zijn verbonden. Op deze wijze kan de emigratie goed worden voorbereid, waar door de kans op mislukking tot het minimum wordt terugge bracht. Hoofdzaak is echter zoo besloot de heer Hartland, die dringend waarschuwde tegen valsche voorspiegelingen, dat de emigrant zich door officieele emigratie-instanties ook wer kelijk laat lijden.- Voor doortas tende en' bekwame jonge men schen is in het buitenland een goede toekomst mogelijk. ken in het buitenland. Ten ein- macht en de luchtstrüdkrachten. de de mogelijkheden voor onze landen te onderzoeken en de vestiging voor te bereiden heeft De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Ernest Bevin, heeft, na zijn terugkeer van de algmeene vergadering der Vereenigde Naties te New-York, een radiorede gehouden over het ter conferentie verrichte werk. Bevin wees er op, dat tijdens den oorlog, terwille van het be reiken der overwinning, het stre- ven gericht moest zijn op het toe brengen van vernieling, en dat het eerste ontwerpen van de vredes verdragen, en afgezien van het werk voor het maken van vrede en het oprichten van de Vereenig de Naties, hebben wij ons stre ven naar pacificatie en moderni seering voortgezet in die deelen van de wereld, waarmede de raad van ministers en de V.N. niet rechtstreeks te maken hadden doch waar wij belangen heb- DE TOESTAND IN INDO-CHINA. Marïus Moutet, de Fransche' minister van Koloniën, is Zon dagavond per speciale Skymas- ter uit Parijs naar Indo-China vertrokken Bij de jongste gevechten te Hanoi zouden 29 Fransche bur-1 gers, onder wie 11 vrouwen, ge- dood zijn. De meeste der vrou- j wen zouden gemarteld zijn. Ne gentien Chineezen zouden, op- j gesloten in een gebouw van de Vietnameesche veiligheidspoli tie, vermoord zijn het opstellen van de vredesver dragen. Aan de bespreking van deze verdragen zijn 98 bijeenkom sten gewijd. In den loop van de af invloed, laatste drie weken maakten wij I daarna moeilijk was «wederom tot j voortuitgang, en dat was zeer) „Ik wijs alleen maar - op een vlot loopende machinerie van welkom na de vroegere stadia, Nederl. Oost-lndië, waar het internationale betrekkingen te ko- toen de hartstochten zich nog fel Britsche staatsmanschap men. Na eiken oorlog zint men deden gelden en er veel verkeerd zijn diensten en ondervinding op middelen om een herhaling te begrip heerschte. beschikbaar stelde tot het Over de Duitsche kwestie zeide bevorderen van een overeen- Bevin: er zijn groote moeilijkhe-komst tusschen de Nederlan den gerezen, doch wij hebben een ders en de Indonesiërs. Deze practisch begin gemaakt met de overeenkomst, welke thans oplossing ervan door vereeniging door de Nederlandsche Sta- van de Britsche en Amerikaan- ten-Generaal is goedgekeurd, sche zones. Wij zullen voorwaar- beteekent een opbouwende den scheppen, welke de Duitschers bijdrage tot de pacificatie voorkomen. Ook na den laatsten oorlog, al dus Bevin, ging men in elk land plannen maken voor een nieuw samenstel van internationale be trekkingen. De groote moeilijkheid is ge legen in het samenvatten van al die ptfannen en er een bruikbaar apparaat uit te maken. Het eerste waartoe men kwam was de erkenning van de gebreken van den ouden Volkenbond vol gens het ontwerp van Wilson en de vervanging daarvan door de organisatie der V.N., ofschoon men niet moet meenen, dat deze organisatie volmaakt is. Thans zijn de staatslieden bezig met het aanbrengen van verbete ringen. Wij moeten, aldus Bevin, dusdanige voorwaarden scheppen, dj&t 't gebruik van nationale bewapeningen over bodig wordt, dat alle weten in staat zullen stellen hun zelf respect te herwinnen. Doch ik waarschuw het land, dat dit tijd zal vragen. Hitier drilde zijn volk zoodanig, dat het minstens een generatie zal duren om alles weer goed te krij gen. Wij moeten de vorming J wereld in te nemen, van een zinkput van goed koope en half verhongerde arbeidskrachten in midden Europa voorkomen. Tezelf- van een uitgestrekt gebied. Deze overeenkomst heeft het stof van den oorlog doen optrekken en zal een uitzicht van hoop en vooruitgang openleggen voor vele millioe- nen Zuid-Oost-Aziaten, die aldus in staat worden gesteld hun plaats in de moderne In verband met de vaak ge hoorde opmerking, dat Engeland zich meer tot Amerika zou rich ten en minder tot Rusland, zeide dertijd moeten wij er voor; hl^ dat Groot-Brittanië elk pro- zorgen, dat Duitschland nim mer meer opnieuw een be- schappelijke vooruitgang dreiging voor de geallieerden wordt aangewend voor vrede- kan worden, lievende doeleinden, dat de T1 groote natuurlijke hulpbron-1 nen van de wereld voor allen ter beschikking komen. Er mogen geen grenzen meer bestaan voor de mogelijkheid van opvoeriiig van den levensstan- zoo vervolgde hij, dat wij het eerste stadium zijn binnengegaan van de vestiging van eensgezindheid tusschen de groote mogendheden. Als bewijs daarvoor wees hij op de overeen stemming inzake de vredesverdra- De drjjvende traanfabriek „Willem Barendsz" verlaat de Tafel Baai in Zuid-AfriRa, voor den tocht nqar het Zuidpool-gebied. Ten gevolge van een ongeluk verloor de „Barendsz" in de Tafel Baai ee® vaa d» vliegtuigen, welke het «ehip op zijn rei» meevoert, daard van de groote massa, welke j gen en op de oprichting van de tot nog toe nimmer de gelegen- Vereenigde Naties, heid had om ten volle te genieten Groot Brittannië, met zijn on- van alle voordeelen, welke het dervinding, heeft zonder te bluf- moderne leven aanbiedt. fen, aan anderen veel aan te bie- bleem op zijn verdiensten tracht te schatten. Het bindt zich aan niemand, behalve ingevolge zijn verplichtingen volgens het Hand vest. Wij steken de hand van vriendschap en samenwerking toe ciaal paspoort, aan allen, want wij zijn er diep van overtuigd, dat zulk een vriendschap en samenwerking tusschen de groote mogendheden de veiligste basis is om een vrede voor alle tijden op te bouwen. Bevin besloot met te zeggen: wij moeten langzaam bouwen, strevend naar volmaaktheid. Stappen die er op wijzen. Overeenkomstig reeds eerder bekend gemaakte plannen hebben zich thans 12 Fransche douane beambten officieel in het grens gebied tusschen het Saargebied en de rest van Duitschland ge vestigd, aldus meldt het Fran sche ministerie van Buitenland sche Zaken. Men beschouwt dit als den eer sten stap op den weg naar de eco nomische vereeniging van het Saargebied met Frankrijk. Men neemt aan, dat deze Fransche maatregel tijdens de komende be sprekingen over Duitschland te Moskou door den raad van vier ministers van Buitenlandsche Za ken zal worden bekrachtigd, daar de Groote Vier reeds hebben te kennen gegeven, dat zij voor een dergelijke ontwikkeling gepor teerd zijn. Naar verluidt worden de vol gende maatregelen die verband houden met de eenwording, over wogen het vervangen van den Duitschen Mark door een plaatse lijken Mark, hangende de uitgif te van Fransche francs, en ver hooging van voedselrantsoenen voor mijnwerkers in het Saarge bied, vooral van boter, om de steenkoolproductie te verhoogen. Op het oogenblik is de voor naamste taak van de douanebe ambten om te voorkomen, dat ten behoeve van het Saargebied geïm porteerd voedsel Duitschland bin nenkomt. Ook moeten zij verhin deren, dat het Saargebied over stroomd wordt 1 met Duitsche Marken. Wie van het Saargebied naar Duitschland wil reizen moet reeds voorzien zijn van een spe- Vanaf dien datum kunnen be langhebbenden, indien zij niet of nog niet in aanmerking bomen voor den dienstplicht, alleen nog een verbintenis aangaan op voet van gewoon dienstplichtige, waar voor zy zich niet tot de aanmel- cfngsbureaux voor oorlogsvrywil- ligers, doch met een verzoek schrift tot het ministerie van, oor log dienen te wenden. Het voren staande heeft geen betrekking op de aanmelding van vrijwilligers voor den Rijkszeedienst (Kon. Marine en Corps Mariniers), waarvoor de gelegenheid voorioo- pig nog onverkort open blyft by de aanmeldingsbureaux en de ma- rine-wervingsgroep, Bezuldenhout- scheweg 123, 's-Gravenhage. KLANTENBINDING HUISBRANG EN KLEIN- INDUSTRIE. Het Rykskolenbureau maakt bekend, dat de klantenbinding voor huisbrand en kleinindustrie- verbruikers die meer dan 10 een heden per periode of per maand ontvangen met ingang van 1 Jan. 1947 wordt opgeheven. Hierdoor bestaat voor geen en kele groep huisbrand- en klein- industrie-verbruikers meer eenige verplichting om van een bepaal den leverancier te betrekken. DE EERSTE WALVISCH OP DE „WILLEM BARENDSZ". Volgens 'n Zondagochtend ont vangen bericht van de „Willem Bareydz" is de vangst sedert j.l. Want bedenkt wel, de vredema-Woensda 18 December begonnen kers bouwen niet slechts voor deze - Als een van de onmiddellijk te den. Als voorbeelden van wat wij generatie doch ook voor de nog I en ree"s bevredigend. De weers- jgjj dc militaire operaties bleek volbrengen talm noemde Bevin gedaan hebben; van en» warea.de komende «eneratiet, omstandigheden Üiil gunstig, de combinatie see«chip*viraeht° DE AMERIKAANSCHE VAKVEREENIGINGEN STELLEN EI3CHEN. De vabvereeniglngen, aangeslo ten by het Clo (Congres of in dustrial organisations), hebben by Amerikaansche gerechtshoven ver zoeken Ingediend waarin meer dan 374 millioen dollar wordt ge- eischt voor „portal to portal" be taling (betaling voor den tyd, die op den grond van dc maatschap- py op weg naar en van het werk wordt besteed) en voor schade. De grootste eisch komt van de zijde der United Steel workers, ril. 30 millioen dollar. DE TOESTAND IN AZERBEIDSJAN. Radio Moskou meldt, dat vol gens persberichten uit Teheran twee militaire rechtbanken te Tobriz, de hoofdstad van de thans door. de Perzische regeerüigs- strildkrachten bezette provincie Azerbeldsjan, recht spreken. 700 democraten, onder wie 20 offi cieren van het Perzische leger, die naar Azerbeldsjanen zyn overge gaan, worden te Tebriz ln arrest gehouden. Volgens het Unksche blad dat te Teheran verschijnt, heeft de commandant der Perzi sche strydkrachten ln Azerbelds jan te Tebriz officieel de vernie tiging van ds overeenkomst tus schen de Ferzislche regeering en de (provinciale regeering van Azer- beidjan afgekondigd. De Geallieerden gebruikten 21/2 millioen vrachtauto's. Uit onlangs gepubliceerde cij. fers is gebleken, dat de ge- geallieerde legers in den laat sten oorlog de beschikking had den over 2.500000 vrachtauto's.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1