Frankrijk moeilijkheden in Vietnam. T? A Ik GEMEENTERADEN pr «III .mm Voorw. builen vervolging stelling. Felle strijd ontbrandt in Hanoi. Regeering hul digt leger in Indo-China. In aansluiting op de berichten over den slag nabij en in Ha noi worden de volgende bijzon derheden gegeven: De regeering van de Indo-Chi- neesche republiek Vietnam heelt Hanoi verlaten „wegens de uit breiding der oöor nationalistische extremisten veroorzaakte gevech ten". Hanoi zou door 30.000 aanhan gers van de autonome regeering van Vietnam omgeven zijn. De Fransche minister van Koloniën, Marius Moutet zal zich per vlieg tuig naar Indo-China begeven. Op verzoek van den premier van Frankrijk, Leon Blum, zullen de discussies over Indo-China veer tien dagen, tot Moutets terug- keer, worden uitgesteld. Voor de opheffing van de zit ting nam de nationale vergade ring by handopsteking een reso lutie aan, waarin de sympathie wordt uitgesproken met dc Fran sche troepen in Indo-China en hulde wordt gebracht aan hun poging om zich te kwyten van de taak van Frankrük tot hoog houden van de beschaving en het brengen van vrede in het Verre Oosten. Het aannemen van een soortgeiyke resolutie door de commissie voor de nationale ver dediging ha dies morgens de commissie voor de nationale ver dediging had des morgens de communistische leden van de commissie er toe gebracht, voor hen een beleediging was voor de autonome regeering van Vietnam. In de omgeving van den Fran sehen generalen staf te Parys noemt men den toestand in In do-China oritiek. Op het oogen- blik bevinden zich in Indo-China totaal 89.000 manschappen onder Fransch commando. Volgens militaire deskundigen te Parys zou men 200,000 man schappen meer noodig hebben om Indo-China te „heroveren", indien de troebelen militaire operaties op groote schaal noodzakehjk zou den maken. Naar verluidt zyn de president van Vietnam, Dr Ho Xsji Minn en de minister voor de nationale defensie Yon Guyen Giap Don derdagmiddag uit Hanoi ontko men. Vrydagavond woei de Fran sche vlag op de residentie van den president en op den schouw burg. Volgens een telegram van het Fransche persbureau Afp. uit Hanoi doven de Fransche troepen thans de laatste haarden van te genstand. De schade aan het electrische net schynt ernstiger te zyn dan men aanvankeiyk dacht. Men verwacht, dat de re paratie twee weken in beslag zal nemen. De Vietnameesche troepen heb ben volgens de laatste berichten drie steden aangevallen: Bac Minh ongeveer 65 kliometer ten N.O. van Hanoi, Hauduong en Phulang Huong, ongeveer 65 kilo meter ten Noorden van Hanoi. Afp. meldt uit Nanking, dat le den van Indo-Chineesche natio nalistische partyen, die eenigen tyd geleden naar China gevlucht zyn, verzocht hebben om Chi- neesche en Amerikaansche be middeling in Indo-China. worden gezonden, terwyi deze getuigend van een. meesterlijke laatste commissie tevens bepaalt, stofbeheersching. of het plan in overeenstemming Deze tentoonstelling is 'n bezoek is met de ontwapeningsresolutie, meer dan waard. Zij leert Heij- Baruch (V S.) aanvaardde het mans kennen als een fijnvoelend Canadeesche amendement onder kunstenaar, die bovendien een uit- mededeellng, dat het met de prin- stekend vakman ia. cipes van zyn eigen aanbevelin gen overeenkwam. Het is een mooi gebaar van den schilder, dat hij 3 van zijn ten. Sir Alexander Cadogan (Enge- toongestelde werken (met een land) was het met Baruch's ver klaring eens. waarde van f1000) ten verkoop j heoft afgestaan ten bate van de Frankryk ondersteunde het Ca- inventaris der bewaarschool te nadeesche amendement. De com- Westkapeile. Er zijn reeds enkele missie nam vervolgens het Ame- doeken verkocht, o.m. de „Boer- rikaansche voorstel met inbegrip derij „Wost-Walcheren", aan het van het Canadeesche amendement Middolburgsche gemeentebestuur, aan. (Met tien stemmen voor en die dit ten geschenke geeft aan geen enkele tegen. Gromyko (S.- het Quakers Team van de U.) nam niet aan de stemming „Friends Kolief Service", dat de deel en Polen onthield zich offl- eerste maanden van dit jaar Wal- cieel van de stemming). j cheren zoo spontaan heeft gehol- Het Sowjet-amendement dat te- pen. voren in-stem rung was gebracht, De tentoonstelling is eveneens werd verworpen met de stemmen gedurende beide Kerstdagen ge- van Polen en de Sowjet-Unie opend, voor. Een Poolsch voorstel om <Ja Amerikaansche voorstellen te ver wezen naar de subcommissie voor wetenschappeiyk onderzoek, werd De Concert- en Gehoorzaal te Middelburg plechtig her-ingebruik genomen. Vrijdagavond is na oen gedwon- verworpen met negen tegen twee ge11 rustperiode van ongeveer 7 stemmen en een onthouding. jaar de geheel gerestaureerde De byeenkomst werd vervolgens Concert- en Gehoorzaal te Middel voor onbepaalden tyd verdaagd, IN HONGERSTAKING, VERDACHTE IN HET PROCES RAVENSBRÜCK Carmen Mory, de Zwitsersche ex-journaliste en een der bewa- burg weer ingebruik genomen met een concert door do Kon. Zang- vereen. „Tot Oefening en Uitspan ning" en de Ver. voor Instrumen tale Muziek te Middelburg. Vóór hot concert is door ver schillende sprekers het woord ge- kers van het concentratiekamp voerd. Allereerst voerde de voorz, voor vrouwen Ravensbrück, die van de Gemeentelijke Stichting thans te Hamburg terecht staan, Concert- en Gehoorzaal 1945, de is een hongerstaking begonnen als heer G. H. Luijendijk, het woord, protest tegen het feit, dat zy de die eenige leden van G.S., den handboeien omheeft. zy heeft er Griffier der Staten, de burge tevens bezwaar tegen geboeid te meesters van Middelburg, van zitten aan Dorothea Binz, de Vlissingen en van eenige andere hoofd-bewaarster van het kamp.plaatsen, alsmede vele genoodig- den, welkom heette. Hij gaf een Provincienicuws LOUIS HE1JMANS EXPOSEERT IN KUNST MUSEUM MIDDELBURG. kort overzicht van alles, wat moest worden gedaan, om de zaal weer bruikbaar te maken en met dankbaarheid wees hij er op, dat deze avond een tastbaar bewys was, dat Middelburg gaat verrg- De Z.V.U. organiseert tj>t 28 zen uit de moeilijkheden, waarin Dec. a.s. een tentoonstelling van het is geraakt. schilderijen van den Zeeuw- schen kunstschilder Louis Heij- mans in het Kunstmuseum te Middelburg. Van de 30 geëxposeerde wer ken is een aantal geïnspireerd door de inundatie van Walche ren en de rest bestaat uit doe ken, die Heijmans schilderde tijdens zijn evacuatietijd, als mede eenige stillevens. Wat direct opvalt is de goede kleurencompositie. Over de meeste werken van Heijmans o ia gttanni,, q. Namens den Commissaris der Koningin (die zelf door uitstedig- heid verhinderd was) sprak Mr A. J. van der Weel. Ook als oud burgemeester van Middelburg richtte hjj woorden van waardee ring en gelukwensch tot het be stuur der Stichting voor hetgeen tot stand is gekomen. Spr. wilde in dezen avond zien de herrijze nis van het Zeeuwsche cultureele centrum. Ook de burgemeester van Mid delburg, Jhr Mr W. C. Sandberg ligt iets sombers, hoewel som- tot Essenburg sprak woorden van mige doeken stralen van brui- erkentelijkheid, nu dezen avond send leven. Suggestief zijn de een mijlpaal in de geschiedenis schilderijen over Walcheren. Sterk spreekt hieruit de tragiek. Heijmans bereikte dit door een juiste combinatie van kleuren, vooral door het contrast tus- schen lucht en landschap, Welk contrast echter volkomen aan vaardbaar is. Van de andere werken noe men wij vooral zijn „Molen Schiedam", dat door zijn een voudige compositie een rustige, weldadige sfeer ademt. „Oud Schiedam" achten wij persoonlijk minder geslaagd, omdat hier het contrast in kleu ren schrik is. Een voorbeeld van verrassende natuurweergave is zijn „Polyntha"'. Knap werk is geleverd in het „Interieur boen hok", dat aan oude meesters doet denken. Ook onder de stillevens zijn er enkele, die uitmunten door hun welsprekende soberheid. der stad werd bereikt. •Tot slot richtte Mr P. v. Em- pel zich namens de Kon. Zang- vereen. tot de aanwezigen. Hy gaf uitdrukking aan de gevoelens van blijdschap, nu de vereeniging, die zich nauw met de zaal ver bonden voelt, weer voor het eerst mag optreden. Op zyn verzoek werd daarna de zaal officieel wederom in ge bruik genomen met het zingen van het eerste couplet van het Wilhelmus. Het verslag en de recensie van het concert trerft u in een afzon derlijk artikel aan. MIDDELBURG. Het Bestuur van de Vereeni ging Handelsbelang heeft in een onderhoud met de Directie der N. V. Stoomtram Walcheren de noodzakelijkheid naar voren ge bracht van 'n wachtlokaal ten gagadigden, dairte» aan lo kaal willen stichten, waarin ook ververschingen verkrijgbaar zul len zijn. Tevens werd door het Bestuur krachtig adhaesie betuigd aan de poging van het Gemeente bestuur tot vestiging van eer. Middelbare Technische School te dezer plaatse. KLOET1NGE. Vrijdagavond werti alhier een Kerstsamenkomst gehouden door de C.M.V. de C.J.M.V. en de Jong Hervormden, die geopend werd door Ds Elderenbosch. Door de gezamenlijke vereen, was een Kerstliturgie opgesteld welke uit zang en declamatie bestond. Verschillende Kerstliederen wer den nog gezamenlijk gezongen eer dhr Koster een Kerstverhaal voorlas en Ds Elderenbosch de avond met dankzegging sloot. KRABBENDIJKE. Donderdag vergaderden de le den van de V.V. „Krabbendijke en Omstr.". Als eenige punten op de agenda stond: de aankoop van grond, het bouwen van een Veiling met kantoor, en van woningen voor het personeel. De prijs v. d. grond werd alge meen te hoog gevonden, maar uit de verklaringen van het Bestuur bleek, dat dit de eenige mogelijk heid was om in Krabbendijke op een goede plaats een veiling te bouwen. Het Bestuursvoorstel om ook woningen voor het personeel te bouwen werd verworpen. Na betoogen voor en tegen nieuwbouw in dezen tijd, werd be. sloten de grond te koopen en een nieuwe Veiling met kantoor te bouwen. Het ontwerp der gebouwen is van het architectenoureau Ir. 't Hooft en Ir. Rothuizen te Mid- delburg.Zoo spoedig mogelijk zal met den bouw begonnen worden, opdat met het a.s. harde fruit seizoen het gebouw gereed is. Een goed veilingsgebouw zal zeer zeker een stimulans zijn voor de fruitteelt in Oost-Zuid-Beveland, daar het tegenwoordige gsbouw te klein is om de aangeroerde product»* e* d« juist» trijza te veilen. DOMBURG. Alhier is een melkcontrolever- eeniging opgericht wet aanvanke lijk 8 leden, nadat door den heer Stroo namens het zuivelcontrole- station Middelburg het nut dier controle was besproken en toege licht. Het bestuur is aldus samen gesteld: Joh. de Visser Sr., voorz.M. Carré Lz. secr.Jac. de Visser Lz. penn. ARNEMUIDEN. De vischhal, bij vernieuwing verpacht aan den hoogsten in schrijver, dhr J. Martijn voor de som van f 600,25, zal vanaf 1 Jan. 1947 weer aan zijn oorspron kelijk doel beantwoorden. NW. EN ST. JOOSLAND. Donderdagavond hield de Chr. Jongel. Vereen. „Ora et Labora" haar feestelijke jaarvergadering. De voorzitter, de heer Nyholt, opende de avond met gebed en welkom. A. de Visser gaf een bijbelinleiding over Pred. 119 en 10 en 12 1. Uit de jaarversla gen bleek, dat de vereeniging op een hoog peil staat. De avond werd verder gevuld met de sa menspraak „Het persoonsbewijs" en „Honkende Motoren". Ds Waardenburg sloot de bijeenkomst met dankgebed. Offic. Publicaties Verzetten weekmarkt. B. en W. van Middelburg bren gen ter openbare kennis, dat de weekmarkt niet op Donderdag 26 Dec. doch op Vrijdag 27 Dec. zal worden gehouden. Kerk en Zending. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Westerhaar, A Pop, cand. te Zwammerdam; te Dantumawoude, J. Riemersma, cand. te Grijpskerk; te Val burg, S. Goverts te Bergschen- hoek. Aangenomen naar Geesteren, J. Hornstra te Koog a. d. Zaan. Bedankt voor Hauwert, W. de Zoo b.v. zijn, „Stroobloemen",dienste van de autobusreizigers bij haast bedachtzaam in keuze de vertrekplaats te Middelburg, van tinten, doch, evenals zijn ie- De Directie bevestigde, dat het vaaiig doek, „Oud» Schotr.cn", Gemeentebestuur contact had met KAPELLE. Donderdag kwam de gemeen teraad in spoedeischende ver gadering bijeen. Een bezwaar schrift van den heer A Mol te Biezelinge omtrent te bouwen huizen op de weide achter zijn bedrijf werd v. k. aangenomen. Verder was er een verzoek van de Kapelsche Sportvereni gingen en de Zeeuwsche Sport- commissïe, over het aanleggen van een sportveld. Vanwege de zeer groote behoefte wordt hierop sterk aangedrongen. Door B. en W. is deze zaak reeds aangepaikt. Onteigening voor dit doel is niet mogelijk; dit kan alleen langs vriend- schappelijken weg opgelost worden. Er wordt echter niet stil gezeten en verdere moge lijkheden zullen nog onder oogen genomen worden. De mogelijkheden zijn nog niet uitgeput en men hoopt in een volgende vergadering op deze kwestie terug te komen. Daarna kwam ter sprake vaststelling verordening heffing eener straatbelasting. Verschil lende bezwaren werden geop perd, maar tenslotte werd toch besloten, althans voorloopig, aan den wensch van G. S. te voldoen. Verder is de begrooting van het Burg. Armbestuur voor het jaar 1947 aangeboden. Voor het onderzoeken van deze begroo ting werden aangewezen de heeren C. A. Blok, A. C. de Klerk en C. Goud. De heeren J. K. Burger en D. Sandee, die periodiek aftreden als lid van het Burgerl. Armbe stuur werden herkozen. Van den heer W. F. Pfeiffer is een verzoek ontvangen om ontslag als gemeentegeneesheer. Dit ontslag werd eervol ver leend. De voorz. meende dat een woord van erkentelijkheid hier zeker op zijn plaats is; aan hem zal een dankbetuiging gezon den worden namens de ge meente. Daarna kwam aan de orde de benoeming van een ge meente-geneesheer. Gekozen werd dr J. P. Vette met 9 st. tegen op dr Risseeuw 1 stem. Besloten werd M. Gelok, con cierge van het gemeentehuis tevens bode-aanplakker per l Januari 1947 in vasten dienst aan te stellen. Van het gemeen tebestuur van Goes was een verzoek gekomen, om een bij drage in de exploitatiekosten van het Gasthuis. Het verzoek werd afgewezen. Verder kwam ter sprake een voorstel tot aankoop van grond voor bouwgrond in Kapelle. Het is de gemeente gelukt op voor- deelige wijze grond te bemach tigen van de familie Van der Bilt en den heer G. Leijs. Het is de bedoeling om een straat aan te leggen, te begin nen bij de uitmonding van de Wilhelminastraat bij dhr Her- selman, die dan uitkomt aan de stationstraat, tusschen het sta tion en de goederenloods. Het pan is om hiermee na nieuwjaar te beginnen. Het ligt verder in de bedoeling om later den weg door te treikken tot aan de kerk. Mta wil dit in 3 «tippee afwer ken. Dhr van Zweden vroeg of er ook grond beschikbaar komt voor de industrie. De voorz. antwoordde, dat een deel tegen de veiling voor de indus trie beschikbaar zal komen, maar dat het moet voldoen aan de bestemming waarvoor het bedoeld is. Dhr Jan de Jager Johz.z. achtte deze zaak zeer prijzenswaardig. Wat particulie ren niet kunnen is door de ge meente tot stand gebracht. Het voorstel werd goedgekeurd. Na nog verschillende zaken te hebben besproken, werd de vergaderng op gebruikelijke wijze geëindigd, BIGGEKERKE. In de Maandag gehouden raadsvergadering werd besloten tot toelating van den heer P Schout Gz. Het presentiegeld der raadsleden werd vastgesteld op f 3 per lid en per vergade ring. Besloten werd tot plaatsing van een straatlantaarn dicht in de buurt van de noodschoot. Kosten aanleg f 135. Met alg. st. werd besloten toe te treden tot de gemeen schappelijke regeling voor de centralisatie van het bouw— en woningtoezicht op Walcheren. Op voorstel van B. en W. werd besloten niet toe te treden tot het toezicht op de gemeente werken, wat eveneens in die gemeenschappelijke regeling is voorzien. 0 Besloten werd het terrein naast het gemeentehuis aan voor- en achterzijde van een steenen afscheiding te voorzien. Kosten f 300. Besloten werd de bijdrage voor onderhoud van het voet pad langs den Noordweg aan J. W. Reijuierse te brengen op f 25 per jaar. Tot leden van het Burgerl. Armbestuur werden benoemd de heeren J. Moens en J. Dek ker Pz. De begrooting van het B. Armbestuur werd goedgekeurd. Als subsidie uit de gemeentekas is geraamd f 2427,74. Vastgesteld werd een veror dening tot heffing van een hon denbelasting. Het tarief be draagt voor luxe honden f 10, l voor bedrijfshonden f 2,50. Eveneens werd vastgesteld een verordening op de heffing van leges voor de aangifte van bouwvergunningen en een reglement van orde voor de vergaderingen van den raad. De begrooting voor 1947 werd z.h.s. vastgesteld in ontvangst en uitgaaf wat betreft den ge wonen dienst op f 58078,62, waarbij als tekort is geraamd f 19004,71, terwijl de kapitaal- dienst sluit met een bedrag aan I inkomsten en uitgaven van f 55928,51. Dhr Meijers wilde i geacht worden tegen alle verze- kering'sposten te hebben ge stemd. Het bedrag per leerling voor het bijz. onderwijs werd vast gesteld op f 13. Aan de Muziekvereeniging „Willen is Kunnen" werd een subsidie verleend van f 50. Dhr Meijer» verklaard» zich hier tegen. Voogd va* itt Straat»* t» Haastrecht; voor Stadskanaal, F. Offringa te Vlagtwedde voor Woudsend, B. J. Gcerting te Oosterhaule. Geref. Kerken. Beroepen te Heerenveen, W. Krenzen te Scheemda; te Klun- dert, A, L, Bos te Ooltgens- plaatte Voorburg (vac. dr N. H. Riddetbos), I. M. de Graaf te Rinsumageest; te Visvliet, J, H. Post, cand. te Urk; te Schoonrewoerd, J. Karsten te Eelde. Aangenomen naar Overveen, W. Fijn van Draat te Ban doeng, met verlof te Laren (N.-H.), die bedankte voor Mechelen (België); naar Lem mer, W. Seinen te Baarn. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Beroepen te IJssclmuiden, J. F. Hey te Langerak. Bedankt voor Zwijndrecht Gr. Lindt, J. F. Sollie te Zoute- spui. imill llltllll ïfilFii (pwsWjp! iiiiriilliinifliil [f'UI lUififuUtii Een sprinkhanenplaag bedreigt den maisoogst in vijf provinciën in het Noorden van Argentinië. Treinen in dit gebied hadden soms 18 uur vertraging, door de wriemelende insecten-massa op de rails. De Officieren-Fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof te 's-Hertogen- bosch voor Zeeland hebben de vol gende personen voorwaardelijk buiten vervolging gesteld Francina E. R. J. Woittiez en Hannie Vergouwe, Breskens; Le- vina J. v. d. Weele geb. Mattelé, Axel; Philomena J. M. en Ca tharina G, Reuneker, Terneuzcn; Alida H. v. Gremsberge, geb. v. de. Vijver, Westdorpe; Marina J. v. Doorn, Zaamslag, allen on der toezichtstelling S.T.P.D. en ontzetting rechten. Maria A. Quaars en Catharina M. Verduyn, Breskens; Germaine v. d. Vijver en J. M. Schippers, IJzendijke; P. de Waele, Axel; Levina v. Kerkvoorde, Terneu- zen; Sara Dogger en Anna Aal- bregtse, Zierikzee; P. Kramer, Lena J. Kenters en Adriana H. Bljkerke, Burgh; Isabelle Hage eni'Levina Dorreman, EikerzeeJ. Fonteijne en Maria E. Dalebout, Ellemeet; Jacoba Doezelaar, Haamstede; Cornalia Boot, Wil- lemina de Feijter en Antje de Feijter, Renesse; Geertje J. van Doezelaar, Westenschouwen, allen onder toezichtstelling, verplichting om tc arbeiden en ontz. rechten. Cornelia Grimm geb. Brandwijk Groede, verplichting om afstand te doen van haar radio; Neeltje J. Klinken, Nieuwerkerk, onder toezicht, verplichting om te ar beiden en radio af te staan en ontz. rechten; W. J. Moerbeek, Rilland-Bath, onder toezicht, ver plichting tot arbeiden en voort durend verblijf te houden in het Jeugdhuis te Hansweert van 2-1- '47 tot 31-12-47 en ontz. rechten; G. van Goethem, St. Jansteen en G. P. de Lozanne, IJzendijke, verplichting om te arbeiden, ont zetting rechten en resp. f 750 en f 200 betalenR. Gijsel, St. Jan steen verplichting om f 250 te be talen en ontz. rechten; Irma de Roek geb. Kaes, Westdorpe, on der toezicht, f 2000 betalen en ontzetting rechten; J. F. de Buck, IJzendijke, onder toezicht en verbod om tot eenige politie ke partij toe te treden; J. L. de Vilder, IJzendijke, onder toezicht, verplichting tot het doen van af stand van voorwerpen, die aan oorlogsslachtoffers in bruikleen zijn gegeven en ontz. rechten; Germaine A. van Cannaeyt, IJzendijke; A. Reuneker, Adri ana Reuneker geb. van Meel, Ter- neuzen; Jacomina de Jonge, Re- nesse, alleen ontz. rechtenH. E. F, Wolf, Middelburg en Cornelia M. H. de Lege, Terneuzen, ver plichting tot arbeiden en ontz. rechten. Voorts zijn de volgende perso nen onvoorwaardelijk buitenver volging gesteld: M. P. de Splun- ter, KamperlandI. B. Woittiez, Breskens; W. Hubregtsf, IJzen- 'dijkeNeeltje v. d. Wege, Axel M. Keijs, Hoek; Elisabeth Bran- des, Haamstede; Anna C. Bo- fijn, Oosterland en Geertruida J. van Felius, Renesse, allen omdat de gerezen verdenkingen wel niet ongegrond zijn gebleken, maar de schuld niet van zoodanigen aard Erich Landgrebe: „Adam trekt door de stad" vertaling Elizabeth Gutteling. Zuid-Hollandsche Uitge versmaatschappij, Den Haag. Bij het lezen van dit boek valt het moeilijk te begrijpen waarom het den auteur te doen is geweest. Het is van een vaagheid, die uiterst onbevredigend werkt. Ter wijl het motief toch alle kansen biedt die een schrijver zich wen- schen kan. Adam is de man die de sleur en de veiligheid van zijn huis ontvlucht is voor een zwer versbestaan met al de gevolgen aan dien. Als de winter over het wijde landschap valt, begeeft de Zwerver zich naar de stad en we krijgen dan een aphoristische be schrijving van zijn lotgevallen, die voortdurend doet denken aan een sterk gecoupeerde film waarvan de draad moeizaam ge volgd kan worden. Niettegen staande zijn figuren alles wat menschelijk is ervaren blijven zij vaag. Het worden geen concrete menschen. Veeleer zijn zij sym bool dan werkelijkheid en voor men ze vatten kan vluchten zc weg in de nevelen van hun eigen mysterie. Men volgt Adam op i heel zijn tocht maar met de beste wil kan ik me geen voorstelling van hem maken. Maar wel, en dat is het wonderlijke van dit boek en ook 't menschelijke, de geeste lijke gestalte. Die is ons niet vreemd Adam is geen vreemde (wonderlijke speling v. 't woord I) we voelen ons direct aan hem ver want. Bovendien heeft Landgrebe een sterke neiging tot het philo- sophische en poëtische en verstqat een formuleerkunst die door haar directheid telkens boeit op de mo menten waarin men de neiging krijgt het boek teleurgesteld ter zijde te leggen. Het begin van dit werktje is karakteristiek voor fiet heele boek en een goed idee kunt ge u vormen bij het lezen van Adam's overpeinzingen aan de rivier, voor hij de stad zal binnentrekken. Hij kijkt in het water en denkt: hier stroom je nu, rivier. Rustig en onbewogen. Je verlangen doet je verder stroomen, die onhoor bare roepstem in je, die je het leven geeft. En nu moet je hier door. Duizenden lampen zullen hun licht op je storten van de kademuren, alle afval van de stad zal in je terecht komen, bruggen zul je boven je zien en de vele menschen, van wie ieder meent, dat hij zijn eigen bijzonder leven op de juiste manier leidt, terwijl hij niets anders is dan één van de duizenden mieren in den mie renhoop. Dat alles zul je zien op je weg en wanneer je de stad door bent, ginds, in het Oosten, waar je breed en langzaam het vlakke land in stroomt, zul je er onbewogen uitzien alsof er niets geweest wasMet ons is het net zoo: alsof er niets geweest was. Jij kijkt mij zoo aan als ik jou aankijk, maar we weten van elkaar niet wat er in ons leeft. Jij hebt je goede, ondoorzichte- lijke water, niemand ziet je ge heime draaikolken. En wij, weet je, de menschen, wij hebben verder nog onzen glimlach en onze woorden, opdat niemand in ons innerlijk zal kunnen zien Dergelijke overpeinzingen zijn een bestanddeel van dit boekje maar toch zou dit alles beter ge slaagd zijn indien de ideeën ge dragen waren geworden door po sitieve en markantere figuren. H. St. is, dat oplegging van straf of maatregelen gerechtvaardigd is te achten. D, L. van Splunter, Kamper land, Catharina Smoor, Breskens Elisabeth C. Toussaint, IJzen dijke; Elfride M. Kutz en Albert L. de Bruyn, beiden Clinge; L, P. de Mul, Philippine; Elisabeth C. Blom, Terneuzcn; J. Zoeter, Burgh en Catharina Brandes, 's-Gravenhage, allen omdat de ge rezen verdenkingen ongegrond zijn gebleken. In vijf provincies in Noord- Argentinië heerscht een sprinik- hanenpaag, waardoor vooral de maisoogst wordt bedreigd. Sportnieuws. V eilinqsberichten. GOES. Veiling van 20 Dec. Groenten: Bloemkool I f 34, idem III f 5.50f 7.50, alles p. 100 stuksSpruiten f 76 f 104, Witlof f 43—f 48, id. I (stek) f 18, Boerekool f 31 f 35, Prei f 36, Groene Savoye- I kool f 2f 11, Roodekool 9 I f 10, Uien B f 3.90—f 5,60. alles 1 per 100 kg. Inqez. Stukken. Trein en bus. 16 December 1946, opheffing van de stations 's-Heer Arends- kerke en Lewedorp. Teleurstelling bij diegenen, die geregeld door hun beroep of anderszins van de trein gebruik maken. De nieuwe dienstregeling van de N.V. Stoomtram Walcheren geeft uit komst. Op alle treinen een aan sluitende bus, ook op den laatsten trein uit Holland, 18 December 's morgens. Bus chauffeur verzekert, dat de bus bij den laatsten trein aanwezig is en wacht tot dien trein bin nen is. 18 December 's avonds 11.30 uur. Trein uit Holland is 22 mi nuten te Iaat. Bus is vertrokken, als er eenige reizigers over de trap zijn. 6 passagiers voor 's-H. Arendskerke en 1 voor 's-Heer Hendrikskinderen staan te blauw bekken. Wij waren heusch niet de laatsten over de trap. Na 10 mi nuten wachten bij het intusschen gesloten station worden wij door een welwillende taxi-chauffeur thuisgebracht. Conclusie: wie durft de risico nemen, als het vertrouwen in de busonderneming zoo beschaamd wondt met den laatsten trein mee te komen? Wat' hebben wij aan de verbeterde diensten der N.S. Met dank voor de plaatsing, J. J. DE SCHIPPER. 'sH. Arendskerke 19 Dec. 1946. Dammen. Woensdagavond werd ra het clubhuis van de Goessche dam club D.I.D. II aan de Opril al- daar een competitiewedstrijd 2e klasse voor den „Zeeuwschen Dambond" gespeeld, tusschen genoemde vereen, en Kamper land I. De uislag was: Goes D.I.D. IIKamperland I 1. J. BisschopP. Bouterse 11; 2. J. FokkeJ. Nelisse 02 3. J. BliekJ. de Putter 0—2; 4. W. DekkerJacs. Nelisse 11. 5. P. LijslijnP. Koole 02; 6. H. JacobsP. Flikweert 0—2 7. J. BeunsC. Zwemer 02; 8. G. EngelmoerP. Schrier 1 19. H. van DalenJac. Zwe mer 1110 D. FokkeJac. de Smit 02. Waardoor Kamperland 1 we derom een groote overwinning met 164 bij deze club behaalde. Wat brengt de radio Dinsdag 24 December. HILVERSUM I (301.5 M.)t 7.00 Nieuws; 7.15 Gymn.8.00 Nieuws; 9.15 Morgenwijding; 9.45 Arb. vitaminen; 10 35 zang; 11.45 Fam. ber. uit Indlë; 12.30 Ons Platteland; 13.00 Nieuws; 13.15 Orkest; 14.00 Met naald en schaar; 16.40 De schoolbel; 17,45 Ryk over zee; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.05 Plano; 19.15 Kamerkoor; 20.00 Nieuws; 2015 Orkest; 21.00 Hoorspel; 22.30 Kwintet; 23.00 Nieuws; 23.15 Kerstliederen; 24.00 Kerstnacht- dienst, HILVERSUM n (415.5 en 218 M.): 7.00 Nieuws; 7.30 Gebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk den dag; 9 50 Lichtbaken; 10.45 Vondel; 12.03 Kerstorgelmuz.; 12.30 Lunch concert; 13.00 Nieuws; 13.15 Lunchconcert; 14.00 Kerstliede ren; 15.30 Kerstconcert; 16.00 De Zonnebloem; 1630 De vuurduivel; 16.45 Kwartet; 17.45 Advent; 18.30 Kerstprogramma; 19,00 Nieuws; 19.15 Kerst; 20.00 Nieuws; 20.15 Orkest; 21.00 Gebed; 21.15 De vooravond van Kerstmis; 22.00 Nieuws; 23.15 Kerstmis In Europa; 23.55 Kerstklokken; 24.00 Nachtmis. 173. AVONTUREN VAN SJAKIE EN SIENTJE SNATER, WERELDREIZIGERS. De volgende morgen wordt de arme zondaar uit de gribus verlost. Sim heeft hecrl ijk in 'n vrucht baar dal tussen twee bergketens van stoffige vet- kolen geslapen en hij ziet eruit of hij zelf 'n grote klomp kolen was. Boveridien heeft hij een roerende behoefte om iedereen te beloven, dat hij voortaan beter op zal passen en daarbij omhelst hij Sientje, Jimmy en Willy zo innig dat ze na vijf minuten ontoonbaar zijn wegens de zwarte vlek ken op hun pas schoon aangetrokken kleeren. Je moet wel helemaal van Lotj» gelikt wazen, var- wijt Sjaak dan ook zijn lieftallige zuster, om die lastige aap van je precies in de kolenkelder op te sluiten. Ais ik jou was, had ik maar liever een teerton genomen. Dan kleefden we nu allemaal als de boterkussentjes in het blikken doosje van Oma. Nee, ik kan niet an'ders zeggen, of je hebt het weer eens razend slim ingepikt. We zien er net goed uit om bij oom Samuel aan te komen zetten. Hij zal denken, dat we onderweg de schoorsteen geveegd hebben.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 3