GMsteljjk-Sociale Opbouw. Politiek per vuist. Tribunaal te Goes. Avontuur in Oud-China. Verstrekking van luiers. FEUILLETON. SleUettfes. Het Indische vraagstuk staat terecht in het middelpunt der be langstelling. Om met een variatie Klaas Kater na te spreken: als Christen, als Nederlander en als fnenschcn in de maatschappij moeten we daarvoor alle aan dacht hebben. Als Christen, omdat de eeuwen lange binding tusschen Indië en Nederland, juist in het licht van de historische gegevens daarom trent, ons, Christenen, een be paalde taak geelt ten aanzien van de verspreiding van het Evange lie in den Indischen archipel. Als Nederlander, omdat, meer dan velen weten of beseffen, het geheele Nederlandsche leven met al zijn vezelen met het Indische is samengegroeid. En als menschen in de maat schappij, omdat vooral in het maatschappelijke leven die samen- groeiïng een factor van onschat bare beteekenis is. Hoe groot de verleiding is, om ook over de eerste punten meer te zeggen, wij willen hier alleen over het laatste spreken. Toen de leus: „Indië los van Nederland", in ons land werd aan geheven, is daar tegenover ge steld: „Indië verloren ramp spoed geboren". En ongetwijfeld is dit een woord, waarin veel waarheid schuilt en dat vooral ook op sociaal-economisch gebied. Nederland heeft zijn gouden eeuw kunnen inzetten door het leggen van den band met Indië. Scheepvaart en scheepsbouw, handel en industrie, niet het minst ook het financie-wezen van Nederland zijn voor een belang rijk deel groot geworden door de belangrijke voeding, die ze uit den band met Indië kregen. Nu wil dit zeker niet zeggen, dat ze gegroeid zijn ten koste van Indië. Wie de historie nagaat, zal juist constateeren, dat de uit Indië ge perste gelden, die de Nederland sche huishouding gedeeltelijk be kostigden, werden gehaald in de jaren tusschen 1813 en 1870, toen Nederland zich op gelijke wijze als onze huidige Regeering schijnt te willen, machteloos aan stelde en daardoor ook geen le venskracht had, om handel en in dustrie op te bouwen. Eerst na dat ons land zijn kracht terug gevonden had, en handel en indu strie weer gingen opleven, is het geld, dat Indië opbracht, weer aan Indië ten goede gekomen. Wat gebouwd is in Indië in de laatste 50, 60 jaar, is daaruit be kostigd. Maar de Indische pro ducten werden door Nederland op de werelmarkt gebracht, vaak na dat ze in Nederland waren ver- ddeld. Daarvan hadden Nederland èn Indië de voordeelen en daar door kwamen beide tot grooter welvaart. Wordt de band tusschen Neder land en Indië verbroken, dan komt daaraan een eind. Is het niet onmiddellijk, dan toch over lan ger of korter tijd. Nu reeds po gen Engelschen en Amerikanen in Indië te penetreeren en doen schoonschijnende beloften. Ver dringen zij Nederland op deze wijze, dan is dat uiteraard tot schade van ons land. Maar ook tot schade van ons Indië. Want Nederland heeft eeuwen lang een band met Indië. Die en dan komen we toch weer terug op de beide eerste punten meer is dan een band van „het kapi taal", van het economisch voor deel. Er zijn Nederlanders in grooten getale, die Indië even zeer zien als hun vaderland als het Europeesche gebied. Er zijn tallooze anderen, die op allerlei andere manier, door familieleden of andere relaties, met Indië ver bonden zijn. In de Christen-Ne derlanders vooral leeft het besef van de roeping, welke wij in In dië hebben. Met de nationale sa menbinding gaat ook de econo mische en gaat ook de geestelijke band verloren. Dat is het, waar tegen ons gemoed in opstand komt, als Nederlanders, die ver antwoordelijkheid (dragen en die dan ook moesten kénnen, zoo los zinnig op verbreken van de een heid Nederland-Indië aansturen. Wie met overtuiging Christelijk- sociaal wil bouwen, ook in In dië, en wie daarom de Inlandsche bevolking graag geestelijk, cul tureel en maatschappelijk wil brengen op hetzelfde sociale ni veau als de Nederlandsche, kan daarom niet meegaan met de „Indië-los-van-Nederland"-prac- tijk. Hij kan en mag niet als Christen, als Nederlander, als waarlijk sociaal mensch. R. HAGOORT. DE POSITIE VAN DEN FRANSCHEN FRANC. Volgens welingelichte finan- cieele kringen te Parijs zullen de door de nieuw benoemde regee ring van Blum te nemen maat regelen ter bescherming van den franc een verdere devaluatie in de naaste toekomst voorkomen. Een verklaring van het inter nationaal monetair fonds, waarin naar verschillende wisselkoersen (w.o. ook die van den Franschen franc) wordt verwezen, wordt te Parijs als een garantie beschouwd, dat Frankrijk de nood:ge credie- ten zal ontvangen ter handhaving van den huidigen wisselkoers. Zionistencongres./ Lid van het Lagerhuis aangevallen. Piratin, Communistisch lid van het Lagerhuis is twee maal aan gerand en geslagen binnen het ge bouw van het Lagerhuis. De speaker (voorzitter), die dit een zeer ernstige aangelegenheid acht te, las daarop uit het huishoude lijk reglement voor, dat het aan vallen of beleedigen of molestee- ren van een lid, dat op weg is naar of den terugweg van het Lagerhuis, een ernstige inbreuk vormt op de privileges van het huis en als een uiterst schandelijke en gevaarlijke schending van de parlementsrechten en als een be langrijk vergrijp moet worden be schouwd. Nadat hij had verklaard na onderzoek Vrijdag j.l. op deze kwestie terug te komen, liet men de zaak rusten. Even voor mid dernacht kwam de „Serjeant at Arms" (deurwaarder, tevens lid van het Lagerhuis) op de zaak terug en verklaarde, dat een nader onderzoek noodig was, daarop vertelde Piratin de toedracht. Hij werd naar zijn zeggen tweemaal aangevallen. De eerste maal in een Cafetaria. Piratin betreurde het te hebben teruggeslagen, toen een man daar beleedigende opmer kingen aan het adres van zijn persoon en zijn ras «had gemaakt. lyi uur later was het een verslag gever, die hem in het gebouw van het Lagerhuis na een onderhoud bij het verlaten van de kamer in den rug aanviel en slagen toe diende. Nadat de speaker een brief van den verslaggever had voorgelezen, waarin deze zijn aandeel aan het voorgevallene be treurt en verklaart, geen lid van het Lagerhuis of het Lagerhuis als geheel te hebben willen be leedigen, werd het incident op voorstel van Churchill voor on derzoek naar een privilegecom missie verwezen. Wat Piratin met „ras" bedoelde, heeft hij niet na der uiteengezet. Wel is bekend, dat Lord Winterton hem onge veer een week geleden „een Com ma, list uit het buitenland" heeft genoemd, omdat zijn vader 50 jaar geleden uit Rusland naar Engeland gevlucht is. Oplossing noodzakelijk. Reuter meldt uit Bazel, dat waarnemers van oordeel zijn, dat er een onoverbrugbare kloof gaapt tusschen de zienswijze van Dr Chaim Weizmann, voorzitter van de Wereldorganisatie van Zionisten en van het Jewish Agency, en David ben Gurion, voorzitter van de executieve van het Jewish Agency in Palestina. Naar verluidt heeft Weizmann den vertegenwoordigers van het Jewish Agency aangeraden, on voorwaardelijk deel te nemen aan de komedie besprekingen te Lon den over Palestina. Ben Gurion staat er op, naar uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat de door het Zionistische congres te ver kiezen nieuwe executieve van het Jewish Agency een duidelijk om lijnde politiek volgt, die een krachtiger optreden impliceert dan Dr Weizmann wenscht. Men ver wacht, dat geen van beiden in de executieve zitting zal willen ne men, indien de ander wordt ge kozen. De Amerikaansche afgevaar digden op het Zionistische congres hebben echter te kennen gegeven, dat zij niet na Woensdag te Ba zel zullen blijven, daar zij op de „Queen Elizabeth", die 27 De cember naar de V.S. vertrekt, hebben plaats besproken. Helden i9 een subcommissie van 11 leden benoemd om een aan vaardbare oplossing voor het ge schil te vinden. BEVIN IS HOOPVOL GESTEMD. Bevin, de Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, ver klaarde bij zijn aankomst uit de Vereenigde Staten te Southamp ton: „Ik ben nu hoopvoller ge stemd dan ik ooit tijdens mijn ambtsperiode als minister van Buitenlandsche Zaken ben ge weest. Ik kan een beter begrip zien komen en het werk te New York is zeer hoopgevend geweest. Ofschoon alles veel tijd heeft gevraagd en de gang van zaken soms teleurstellend is geweest kan ik geen oogenblik daarvan als verloren tijd beschouwen". Bevin zal Zondag om 10.15 uur Ned. tijd voor de B.B.C. spre ken. EMIGRATIE NAAR AUSTRALIË. De Australische minister-presi dent, Chifley, heeft heden mede gedeeld, dat het kabinet den Au- stralischen gezant te Den Haag heeft gemachtigd een overeen komst te teekenen met de Neder landsche stichting voor emigratie, om Nederlarfdsche Immigranten in staat te stellen naar Australië te komen. De minister voor Immi gratie, Calwell, Is gemachtigd in overleg met Chifley en in het ka der van de overeenkomst met de Nederlansche stichting de ont- schepings- en flnancieele voor waarden van de overeenkomst buiten werking te stellen indien ham dit wenichtlijk voorkomt. Dser da Sefterlrte sefiïepmrtge- lijkheden zal dit schema geduren de 1947 slechts in beperkte mate van kracht zijn. Hij voegde hieraan toe, dat alle immigranten, die door de stichting zijn uitgekozen, nog aan een laat- sche selectie er. goedkeuring door het gemeenebest zullen worden onderwerpen. Minister Calwell heeft aange kondigd, dat de eerste groep van 50 Nederlandsche immigranten in Mei van het volgend jaar Neder land zal verlaten en dat een twee de groep van 50 in September van dat jaar zal vertrekken. De ove rigen zullen vertrekken wanneer de scheepsmogelijkheden dit toe staan. WORDEN KOFFIE EN THEE DUURDER? Naar de N.L.Crt. verneemt, ligt het in de bedoeling per 10 Jan. a.s. de prijzen van koffie en thee, speciaal wat betreft de 1ste soor ten, te verhoogen. Hoe groot die verhooging zal zijn, is nog niet beslist. NEDERLANDSCHE EMIGRANTEN NAAR AUSTRALIË. In 1943 landverhuizing op groote schaal. Het Australische kabinet heeft zijn gezant te Den Haag gemach tigd een overeenkomst te teeke nen met de Nederlandsche Stich ting voor emigratie, om Neder landsche emigranten in staat te stellen naar Australië te komen, zij het in 1947 nog in zeer be scheiden mate. Daarna zal wor den nagegaan of de voorwaarden voor dë overeenkomst gewijzigd moeten worden ten behoeve van een landverhuizing op groote schaal. In Mei a.s. vertrekt de eerste groep van 50 boeren en een tweede groep van 50 volgt in September. De overiigen vertrek ken wanneer de scheepsmogelijk heden dit toestaan. Vanaf heden 9 inplaats van 6. De huidige productie van luiers maakt het mogelijk het aantal luiers dat aan a.s. moeders wordt toegewe zen en dat tot nu toe 6 be droeg, te verhoogen en te brengen op 9 stuks per bon. In verband hiermede bericht het C.D.K. dat de distributie diensten met ingang van heden in plaats van de tot dusverre ge bruikte luierbonnen „6 luiers", rantsoenbonnen „een artikel J" zullen uitreiken. Op deze bonnen zullên dus 9 luiers worden ge kocht. Teneinde misverstand te voor komen moet hieraan nog worden toegevoegd, dat de rantsoenbon nen „een artikel J" In twee ver schillende uitvoeringen in omloop zullen worden gebracht. Beide soorten bonnen zijn evenwel gel dig. Hieronder volgt de omschrij ving der twee verschillende uit voeringen. 1. ondergrond groen met beige ruit op linker helft, opdruk: „een rantsoen artikel J". 2. Ondergrond groen, met gele ruit op linkefhelft, opdruk: „25- l-'45 een rantsoen artikel J". Ook deze rantsoenbonnen zijn evenals de tot dusverres ln ge bruik zijnde luierbonnen, z.g. voor lnleverlngsbonnen. Punten van textielkaart moeten voor de op deze bonnen te koopen luiers niet worden afgestaan. De tot 22 Dec. 1946 uitgereikte luierbonnen „zes luiers", blijven tot nadere aankondiging geldig voor het koopen van 6 luiers. Tegen een Amsterdamschen bonnenhandelaar die bij zijn ar restatie in het bezit bleek te zijn van massa's bonnen en f 4000 en die tevens f 14.65 per week aan steun ontving, werd 3 jaar gev.straf geëischt. Het waren een zevental klei- het kamp. Hij vroeg ook deze nere zaken, die Donderdag op besch. in vrijheid te stellen, de laatste zitting in 1946 van Na geruimen tijd in raadka- het tribunaal te Goes behandeld mer te zijn geweest ging het werden. tribunaal daartoe over. De eerste was die tegen den 43-jarigen landarbeider P. A. van H e e s e uit Graauw, I die lid is geweest van de N.S.B., den N.V.D. en het N.A.F. en vrijwillig in Duitschland ging werken. De besch. bekende alles. De verdediger Mr Kurtz vroeg zijn cliënt in vrijheid te stellen, waartoe het tribunaal besloot. I De tweede zaak was die te gen den 48-jarigen chauffeur J. Dees uit Terneuzen, die be kende lid te zijn geweest van de N.S.B. en van de W.A. en ge- coporteerd te hebben met Volk en Vaderland en werkzaam te zijn geweest op een vliegveld in i Frankrijk. Deze besch. had geen advo caat, doch het tribunaal besloot uit eigener beweging hem in vrijheid te stellen. De 43-jarige machinist P. van Dixhoorn uit Ter- neuzen werd er van beschuldigd, dat hij lid der N.S.B. is ge weest, in uniform van de W.A. j aan een marsch van die instel ling heeft meegedaan en vrij willig den geheelen duur van den oorlog in Duitschland heeft gewerkt. Hij werd in vrijheid gesteld. Het was een afwisseling, dat nu een vrouw, namelijk de 25- jarige Sara T. Bril uit Zuidzande voor de tafel kwam. Zij is symph. lid der N.S.B. ge worden, had vriendschappelij- ken omgang met leden van de weermacht en verleende hulp bij de controle bij het palen zetten. Mr Terwoert zeide, dat men het ten laste gelegde meer aan de ouders dan aan dit destijds nog jeugdige meisje moet ver wijten en wees op het goede rapport van den kapelaan van De laatste zaak in de mor genzitting was die tegen den 41-jarigen bankwerker F r. Tollenaar uit Terneuzen, die lid en blokleider N.S.B. is geweest, colporteur voor Volk en Vaderland, pers-propaganda leider van het N.A.F. en in 194U in de metaalindustrie in Duitschland ging werken. Nadat besch., die geen ver dediger had, een en ander be kend had, kon het tribunaal toch niet direct besluiten tot invrijheidstelling, waarom T. vroeg, maar moent het nog kunnen, dan zal men het hem bekend maken. In de middagzitting ver scheen het eerst den 31-jarigen J. A. de Wilde, los-werkman te Terneuzen, die in Frankrijk werkte bij een firma, die voor de Org. Todt werkte, en als S.S. Frontarbeider in Oost- Europa, terwijl hij zich te Ter neuzen vertoonde in hef groene uniform der S.S. frontarbeiders. Besch. gaf alles toe en zeide, dat hij sedert Mei 1945 geïnter neerd is. Het tribunaal stelde ook dezen man direct in vrij heid. De laatste zaak was die tegen den 35-jarigen handelaar in scheepsbenoodigdheden C. L. H a m e 1 i n k uit Terneuzen, die lid der N.S.B. is geweest, lid van het N.A.F., lezer van Vok en Vaderland en toestem ming verleende, dat een van kinderen bij de Jeugdstorm ging. Ook deze besch. bekende vol ledig en zeide, dat zijn vrouw ook lid is geweest, wat deze bevestigde bij haar verhoor. De verdediger, mr F. W. Adriaanse vroeg invrijheidstel ling, waartoe het tribunaal be sloot. 16 „Neen" lachte de ander hem brutaalweg in zijn gezicht uit, „dat is het mooiste van de grap". „Een grap, zegt u, Mr Bar rington?" „Ja, zeker. Een mooie ook. Ik wist niet, dat Kathlijn over zulk een humor beschikte." „Een grap kan moeilijk als zoodanig aangemerkt worden, als de betrokken persoon haar niet begrijpt. Misschien wilt u ze mij uitleggen, Mr Barring ton?" „Ik niet", lachte Barrington. „Dat zou de zaak bederven. Maar misschien zal Kathlijn het doen al9 u het haar vraagt. Zij kan tiotsch zijn op zoo'n grap". De koopman lachte zoo ge maakt, dat de zendeling direct kon voelen, dat Barrington trachtte, hem tegen zijn doch ter een vooroordel te doen krij gen, Welke reden hij daarvoor had, begreep Forsyth evenwel niet. Met *lle kracht «treed hij te gen zijn afkeer voor Barring ton en antwoordde kalm„Als ilk) het genoegen zal hebben, juffrouw Barrington weer te ontmoeten, zal ik het haar ze ker vragen. Het is ongetwijfeld een mooie grap, als u er ten minste zoo'n plezier om heeft". „Ik dacht niet, dat er zooveel geest in het meisje zat", lachte de koopman „Maar als zij het u vertelt, zult u zien, hoe slim zij is. Ofschoon in dit geval de grap ten koste van uzelf gaat". Hierop gaf Forsyth geen ant woord en nadat hij een sigaar had aangestoken, sprak Bar rington opnieuw: „Rekent u veel te kunnen bereiken met uw zending in Yong-Foo?" „Ik zal het probeeren. Als dokter kan ik hier wel van eenig nut zijn en zooals ik al vernomen heb, zijn er nog wel enkele andere dingen, die ik graag zou veranderd zien." „Het is altijd gevaarlijk, om op veranderingen aan te drin gen in China", antwoordde Bar rington. „Hat best* i* leven en AUTO'S VOOR ARTSEN. Het ministerie van Verkeer heeft, om de toewijzing van auto mobielen aan artsen te bespoedi gen ln overleg met staatstoezicht op de volksgezondheid eer. nieuwe regeling ontworpen. Allereerst is nagegaan, hoeveel artsen nog niet over eer. auto beschikken. Ror.d 550 was het aantal, ciat werd opgegeven. In verband daarmede ls be paald, dat gedurende 3 maanden vanaf 1 December telkens 200 nieuwe aiuto's per maand aan de artsen zullen worden toegewezen. In die drie maanden zal dan stagnatie voorbehouden wor den voorzien ln de vraag van die artsen, die op de lijsten van het staatstoezicht voorkomen. BRANDSTOFFEN KAMERVERHUURDERS. Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat op plaatse lijk nader te bepalen tijdstippen kamerhuurders weer aanvragen voor brandstoffen bij de distri butiediensten kunnen indienen. De uitreiking van de bonnen zal op nader te bepalen tijd stippen na 1 Januari a.s. ge schieden. HUURVERHOOGING IN GEVAL VAN ONDERVERHUUR. In verband met een onlangs voor de radio uitgesproken me- dedeeling, betreffende de toege laten huurverhooging in geval van onderverhuur of samenwo ning wordt er van bevoegde zijde op gewezen, dat, indien een huurder aan niet tot zijn gezin behoorende personen al al dan niet tegen betaling, huis vesting verleent, het bevoegde prijzenbureau voor onroerende zaken, den huiseigenaar een huurverhooging ikan toestaan, die al naar gelang van den aard der samenwoning in het alge meen kan varieeren van 5 tot 20 pet Het huisvesten van familiele den leidt slechts in zeer enkele gevallen tot het weigeren van toestemming tot huurverhoo ging. GEEN HARING MEER VOOR HET BINNENLAND? Onder de haringsexporteurs en onder haringhandelaren op het binnenland, o.a. rookerijen, haringinleggers en den klein handel heerscht verslagenheid. Na telling van den voorraad ge zouten haring blijkt de voor raad haring noodfg voor leve ring aan Rusland (100.000 va ten) en naar de Russische zone in Duitschland (60.000 vaten). Er blijft niets over voor binnenlandsch gebruik en niets meer voor levering op loopende contracten naar het buitenland over de geheele wereld. Bovendien komen de bokking- rookerijen voor buiten- en bin nenland stil te liggen benevens de haring-inleggerijen, welke voor binnenlandsch gebruik le veren. Indien ons land geheel zonder Hollandsche haring ikomt te zitten zal men genood zaakt zijn haring in te voeren van slechte kwaliteit. Stichting voor den Landbouw. Naar wij vernemen is als op volger vaif wijlen Ir. Vet tot al gemeen secretaris van de Stich ting voor den Landbouw benoemd Ir. G. P. F. Royackers, land- bouwconsulent te Roermond en inspecteur Landbouwherstel in Limburg. Gevaarlijk pakje. Twee militairen brachten een pakje aan een inwoner van Arn hem zeiden „Alstublieft" en verdwenen zoo vlug ze konden. Onmiddellijk besefte deze inwo ner aan welk gevaar hij bloot stond, dacht aan de bomaanslagen van den laatsten tijd en hoedde zich er wel voor het pakket open te maken. Onmiddellijk belde hij de politie op, die hem beval de surprise on middellijk op veiligen afstand in den tuin te deponeeren. Een des kundige van de mijnopruimings- dienst haastte zich vervolgens naar den bedreigden Arnhemmer laten leven. U moet niet boos worden, als ik u dit zeg." De koopman lachte. „Het is voor uw bestwil, geloof mij dokter. Als u zich alleen be moeit met uw pillen en uw me- dicijnfleschjes zult u zich zoo veel kwaad niet doen. De dok ters in Yong-Foo zijn hun tijd treurig ten achter geloof ik. Ik had eens een bediende. Hij kreeg een aanval van cholera en zijn familie stuurde om den dokter. Deze kwam en gaf den patiënt een eigenaardig meng sel van rabarber, gemalen slan genhuid, schrapsel van harts- hoorit en een afkooksel van tij gerbeenderen. Hij werd erger natuurlijk. Toen stuurden ze om de priesters, die zongen en schreven een hoop brieven, ge adresseerd aan den hemel, ver klarend, dat de stakker te moei lijk gemist kon worden. Ze ga ven de brieven af aan de poort van den hemel, door ze te ver branden. De hemel scheen hun meening niet te deelen, want de arme kerel stierf. U zult met uw kinine en uw kruiden wel gauw die kwakzalvers de baas zijn. Maar wat de andere din gen betreft, die u zonde en af goderij noemt, wel dokter, jMwwend MM de Medlga instru menten. Na eenig moeite had hij het pakket gedemonteerd. Het waren heerlijke Amerikaansche sigaretten, verzonden door een goedgezinder, burger uit de Ver eenigde Staten. Collaborateurs gearresteerd. Dinsdag zijn drie directeuren van de Nederlandsche Bazalt Maatschappij te Zaandam gear resteerd door de P.R.A. van Alk maar. Het zijn de res.-lt.-kol. S. Prins uit Bloemendaal, L. A. W. van Zanten uit Santpoort en H. N. Hooyschuur uit Harlingen. De maatschappij heeft, volgens het accountants-onderzoek der P.R.A. voor de Duitsche weer macht werken uitgevoerd voor een bedrag van ongeveer 26 mil- lioen gulden. Onbewoonbare noodwoningen. Over de Tielsche noodwoningen die het vorig jaar om dezen tijd door 42 Tielsche gezinnen zijn betrokken, wordt door de bewo ners veel geklaagd. Volgens de bewoners is een van de grootste bezwaren, dat deze woningen zeer vochtig zijn. Van droog stoken is geen sprake. Het water loopt in vele gevallen langs de muren. Hierdoor wordt groote schade aan meubilair, inventaris en aan de gezondheid van de be woners en vooral aan die der kinderen toegebracht. De bewoners, die al maanden geleden hebben geklaagd, hebben thans een huurstaking aangekon digd, indien niet onmiddellijk verbeteringen worden aange bracht. HIJ HAD NOG ENKELE MINUTEN. Molotof, de Sowjet-Russische minister van Buitenlandsche Zaken, heeft onverwactit met zijn gevolg de „Queen Elisa beth" verlaten en den boottrein naar Londen genomen, enkele minuten voordat deze vertrok. Voor zijn aankomst op hel Wa terloo-station te Londen waren uitgebreide veiligheidsmaatrege len genomen. Zes politie beambten en een dozijn Sow jet-Russische ambassade-func tionarissen vormden Molotofs lijfwacht. Molotof bracht den nacht verder door op de Sowjet-Rus sische ambassade en is per Rus sische Dakota uit Northolt (Londen) in de richting van Ber lijn vertrokken. Ook de overige leden van de Sowjet-Russische delegatie ter V.N. vertrokken im Daikota's. DE KERSTGROETEN AAN DE NATIES. President Truman zal op Dinsdag 24 Dec. om 23 uur Ned. tijd voor de Amerikaansche ra dio „Kerstgroeten aan de na ties" uitspreken. SOLDATEN GAAN SCHEPEN LOSSEN. Daar de havenarbeiders het werk niet hebben hervat, zijn thans besprekingen gaande be treffende de tewerksteling van militairen in de haven van Ant werpen. Van ofticieele zijde werd medegedeeld, dat alle maatregelen getroffen zijn om soldaten van het corps Genie de levensmiddelen, die noodig zijn voor de verzorging van het land, uit de schepen te laten lossen. HET BLANKE RAS IN DE MINDERHEID. Wij hebben slechts te gehoorzamen. Generaal Smuts, de minister president van Zuid-Afrika, ver klaarde tijdens een ontvangst te Pretoria, dat de Vereenigde Na ties een soort parlement der menschheid is, waarin de ge kleurde rassen in grooter ge tale zijn vertegenwoordigd dan de blanke rassen. „In een wereldparlement als dit kunt ge niet verwachten, dat uw denkbeelden voor 100 pet. of zelfs voor 50 pet. opgeld doen. Dit is een van de vraag stukken die wij, niet slechts in neem mijn raad aan, houd uw neus daarbuiten. Maak geen slapende honden wakker". De waarschuwing werd zoo nadrukkelijk gegeven, dat Dick Forsyth onwillekeurig voelde, dat andere motieven dan zorg voor zijn welvaren den koop man dreven en hij was door zijn waarschuwing dan ook hoegenaamd niet getroffen. „Ik ben van plan, mijn plcht te doen", antwoordde hij. „Och", bromde Barrington ver achtelijk en vervolgde met een schamperen lach„Er is ge woonlijk een gaping tusschen doel en uitvoering. Ik kende eens een man, 't was een rivier- roover en een eerste schurk, die een mooie jonk had, waarop een paar flinke kanonnen ston den. Hij had oneenigheid met den mandarijn der stad waar hij zijn buit verkocht en toen de mandarijn dreigde hem ge vangen te nemen, richtte hij zij'n kanonnen op diens paleis en zwoer bij alle goden in China, dat, als deze ook maar één boot op hem afstuurde, hij zijn paleis in gruizelementen zou schieten. Hij zou het gedaan hebben ook. Maar er wai één hinderpaal". 't Is een goed vorst die z'n onderdanen kent en dat moet van koning Winter gezegd worden: ïifj kent z'n pappen heimers. Bovendien heeft hij er een groot vermaak in zijn voor en tegenstanders te tee kenen en wie oplet ziet zijn tegenstanders langs de stra ten gaan, schuw, diep wegge doken in de kragen van hun jassen een bleek blauw ge zicht achter een potsierlijke roode neus, die in de kou prikt. Ze loopen gebogen on der hun vergrimming en in hun huizen zweren zij heime lijk samen met potkachels ach ter gesloten deuren. Lasteren het straffe bewind en voeden diep ln hun hart een warme liefde voor de blonde, slanke Jonge Lentemaagdfoei! Vergrimden, ga tot den water kant en zie: wat een gratie en een zwier op het ijs, wat een leuke blozende snoeten. Welke andere vorst schenkt zijn onderdanen zulk een ge noegen? Zwartgalligen, zie Wat zegt u? Mijn gezicht ls bleek, m'n neus rood? Blauw, zegt u? „Bent u voor of te gen?" Ik rits de blauwe knoop van m'n revèr en schaar me, om m'n figuur te redden, achter hen die blauwe neuzen fokken op andere wijze en pleeg een weeë glimlach, want ik voel dat de klem van m'n toespraak wijkt. ,',Voorl" zeg ikSinsdlen klaagt m'n ge weten mij aan als ik met de potkachel tusschen m'n knie ën zit en gisteren werd het me zelfs te machtig. Ik sprong plotseling op en schold me zelf: lafaard! Wat m'n vrouw de vraag ontlokte: „Man, wat heb je?" Kon ik haar dat zeggen, die m'n aardappelen schilt en wascht met koud water ln een koude keuken die een drup pel van haar koude neusje pinkt, lieflijk glimlacht en zingt.... ja, zingt! NEVER GOOD. Zuid-Afrika, doch in de geheele Europeesche wereld, onder het oog moeten zien Voor de eerste maal in de ge schiedenis hebben wij de menschheid in een lichaam sa mengebracht ter wille van den vrede en tweederde van dat lichaam is gekleurd. Het andere deel zal moeten gehoorzamen. Dit deel is steeds de heerschen- de macht geweest en het is dit nog steeds. Voor hoe lang weet niemand. Het doel van dezen giganti- schen opzet is het voorkomen van oorlog. Als ge het geheel in oogenschouw neemt, heeft het onze kleur niet. Het zijn niet de kleurlingen die de we reld zoo lang hebben geregeerd. Ik kon bij de Vereenigde Naties zien, dat men zich begon te realiseeren. dat er iets nieuws gebeurde. Bij de Vereenigde Natie9 beslist men door stem ming, en stemming geschiedt bij meerderheid, en de meerderheid is niet blank." Gromyko wil zes dagen uitstel. Onderzoek naar den aard van Amerika's voorstel. Tijdens de vergadering van de commissie voor atoomenergie heeft Gromyko (Sowjet-Unie) verzocht de bespreking van het Amerikaansche plan voor controle op atoomenergie zes of zeven da gen uit te stellen. Zulks was naar zijn meening noodzakelijk om nauwkeurig te kunnen vaststellen, of het plan ln overeenstemming was met de onlangs door de al- gemeene vergadering der V. N. goedgekeurde ontwapeningsresolu tie. Gromyko vond steun bij den af gevaardigde van Canada, die een amendement indiende, volgens hetwelk het plan, nadat het door de commissie in principe zal zijn goedgekeurd, via de werkcommis- sie naar den veiligheidsraad zal „En wat was dat?" vroeg Forsyth. „De mandarijn had één der leden van de bemanning omge kocht, om de kanonnen te ver nagelen, zoodat, toen de roover zijn bedreiging wenschte uit te te voeren, hij daarin verhinderd werd. De mandarijn nam hem gevangen en na een kort rechtsverhoor viel het hoofd van den roover. Zulke dingen, mijn waarde dokter, zijn een waarschuwing voor u, zooals J wel zult begrijpen". Er was een soort van boos- aardigen triomf in de stem van den koopman en zijn optreden was verre van vriendschappe lijk, maar Forsyth deed, alsof hij het niet bemerkte. „Ik ben bang; dat uw waar schuwing aan het verkeerde adres is", antwoordde hij kalm. „Tot nu toe wel. Maar als uw plan is, u te bemoeien met din gen, die u niet aangaan, zult li bemerken, dat de geschiedenis ook u wat te leeren heeft en dan zult u ondervinden, dat uw kanonnen eveneens vernageld zijn, evenals van den zeeroo- ver." (Wordt vervolgd.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 2