Het Indische debat. Tandarts Tichelman De plannen voor Qost-Indonesië. \Utl c&mM&ft .Griekenland onderweg. De op Java geïnterneerden. Breeds debatter, «n Denpasar. Bezwaren van verschillenden aard. Nog steeds botsingen in Indië KRUIMELTJES Kerk en Zending. I K Stichting „Zoouwich Dagblad" Hoofdkantoor i Goes, L, Vorst- «Ir. 70, Tol. 2438, Giro 274280 Kantoren! VlisBingon, Walstr. 83, Tel. 108) Middelburg, Rou- annscho Kaal 30, Tol. 2000) Nouzon Viooswljckatr. Tol. 2002 Hel groote debat over het In dische vraagstuk heeft, zooals te verwachten was, niet tot een be vredigend einde geleid. De motie van den heer Schou ten, mede onderteekend door de heeren Bierema, Tilanus, Zandt en de Wilde, waarin werd uitge sproken, dat thans allereerst een Rijksconferenite moest worden bijeengeroepen, werd met 65 tegen 29 st. verworpen. Daarentegen werd de motie- Romme, 'die betoogde sanctie te geven aan Linggadjati met 65 tegen 30 st. aangenomen. Een in hooge mate bedroevend resultaat. Toch hoe onbevredigend deze loop van zakefl ook mag zijn is het gehouden debat niet geheel zonder beteekenis geweest. Nadrukkelijk is thans vastge legd, dat getracht moet worden de beginselen 'der Koninklijke rede van 1942 te verwezenlijken, dat de geldende Grondwet in acht moet worden genomen en dat de overeenkomst gebonden is aan de regeeringsverklaring van 19 De cember en de toelichting van de C.G. Dit is in zooverre van betee kenis, omdat al dadelijk bleek, dat Soekarno en Sjahrir aan de 17 punten een geheel andere uitleg ging gaven. De groote vraag is nu of de re geering voet bij stuk zal houden. Gebleken is toch, dat bij de ge voerde onderhandelingen niet al leen gemaakte afspraken, maar zelfs wettelijke bepalingen ter i zijde werden gesteld. Wanneer in de toekomst een andere houding wordt aangeno men en de regeering, inplaats van met zich te laten spelen, zich strikt aan de uitspraak van de1 Kamer houdt, dan is althans iets' bereikt. Maar bevredigend is het niet.' ZEEUWSCH DAGBLAD 2e jaargang No. 52? PROTESTANTSCH CHRISTELIJK SLAD VOOR ZEELAND Maandag 23 December 1946 Abonnomontsprys ƒ3,30 por kwartaal. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DB SMIT. Advertentieprijs 12% cent per rn.ni. Het is een droeve historie. Nog altijd worden duizenden op Java geïnterneerden, Nederlan ders en Indonesiërs, die onder uiterst moeilijke omstandigheden leven, vastgehouden. Meerdere malen werd reeds aangekondigd, dat zij in vrijheid zouden worden gesteld, maar tot vervulling van die beloften is het nog steeds niet gekomen. Toen begin September de Com missie-Generaal in Indië arriveer de om met Soekarno te onder handelen, zal bij de ongelukkige slachtoffers de hoop hebben ge leefd, dat er nu spoedig aan hun lijden een einde zou komen, maar die hoop werd beschaamd. Soekarno de beruchte Jappen- knecht, die er toe meewerkte, dat duizenden menschen in den dood werden gedreven, weigert nog al tijd zijn medewerking om de ge- interneerden in vrijheid te stellen. Uiteindelijk ligt de schuld aan deze tragedie echter niet alleen bij Soekarno en Sjahrir. Ook de regeering en de Com missie-Generaal staan hier schul dig. Nog altijd is de regeering en niemand anders verantwoordelijk voor wat er in Indië gebeurt. En als zij niet bij machte is haar gezag te handhaven, dan had zij toch in elk geval haar invloed moeten aanwenden en aan deze wederrechtelijke vrijheidsberoo- ving een einde te maken. Dit heeft zij niet gedaan. Zij is rustig met de afgevaar digden van Soekarno gaan on derhandelen. En terwijl de geïnterneerden naar alle kanten noodseinen uitzonden omdat hun lijden on dragelijk wordt, zat Schermer- horn met Soekarno aan een feestmaaltijd aan. Nu heeft de Kamer met zoo goed als algemeene stemmen alleen de communisten stemden tegen een motie aangenomen waarin zij als haar oordeel uit spreekt, dat de vrijheid der slachtoffers behoort te worden verzekerd. Deze motie zal echter alleen effect sorteeren, wanneer de regeering zich daar achter stelt en wanneer zij niet opnienw haar plicht en roeping ver zaakt. INLEGVELLEN BEWAREN! De inlegvellen GA 605, GB 605, GC 605, GD 605 en GE 605, moe ten, hoewel deze niet meer ge bruikt zullen worden voor de uit reiking van bonkaarten voor voe dingsmiddelen, toch zeer zorgvul dig bewaard worden. Deze inleg vellen zullen n.l. nog voor andere verstrekkingen gebruikt worden. Het ontwerp-regeling tot de vorming van den staat De Groote Oost is thans gepubli ceerd. Uit de memorie van toe lichting blijkt, dat het de be doeling is om op den grondslag van hetgeen op de conferentie te Malino besproken is een staat te scheppen, welke het grondgebied omvat van het vroegere gewest Groote Oost, met restricie voor Nieuw-Gui- nea. De constructie beoogt een zoodanige regeling van de staatsrechtelijke positie van den nieuwen staat, dat deze bij de vorming van de Vereenigde Staten van Indonesië als gelijk waardige van de andere staten, welke voor het lidmaatschap van de federatie in aanmerking komen, kan optreden Over deze plannen is door de conferentie Denpasar langdurig gelibereerd. Allerlei bezwaren werden te berde gebracht. Som mige sprekers vreesden te groote afhankelijkheid van Ne derland, anderen van de repu bliek. Ook de afscheiding van Nieuw Guinea werd door ver schillende sprekers afgekeurd. Een vertegenwoordiger van Zuid-Celebes besprak de over name van de financieele ver plichtingen van de Nederl.-In- dische regeering. Milliarden zijn benoodigd voor den wederopbouw van Indone sië, waarvoor spreker de hulp inriep van Nederland, hoewel dit zelf door den oorlog berooid is en de noodige credieten slechts gedeeltelijk kan opne men. Spreker wees verder op de gevaren van het economisch imperialisme en de kapitaalsuit breiding, die Indonesië, gelegen in den Pacific, van zekere zij den bedreigen. Hij richtte een oproep tot het Nederlandsche bedrijfs leven en het Nederlandsche kapitaal om uit hun passieve houding te komen en de kwaliteiten te toonen, welke eens Nederland hebben groot gemaakt. De Indonesiërs houden beide handen uit gestrekt om Nederlanders te ontvangen. Naar uit gezaghebbende bron wordt vernomen zal door een •*«t*l gedelegeerden «en motie worden ingediend, waarin de weusch wordt uitgesproken om Indonesische leden toe te voe gen aan de Nederlandsche dele gatie, die zal deelnemen aan de conferentie inzake defensie vraagstukken voor den Stillen Oceaan, welke conferentie de volgende maand in Australië zal worden gehouden. Deze uitbreiding wordt wensche- lijk geacht omdat ook de veilig heid van Indonesië aan de orde komt en om te doen blijken, dat het Nederland ernst is aan de In donesiërs zelfstandigheid te geven. TELEGRAM VAN DE den en speren in beslag zijn ge- STAATK. GEREF. PARTIJ nomen. Drie terroristen zijn ge- AAN H. M. DE KONINGIN.dood. u«* i,.„j Een bende, die te Sesia- Het centraal^ bestuur der ra jn Nederlandsch gebied Staatkundig Gereformeerde js doorgedrongen, heeft een brug Partij te Rotterdam heeft 0pgehiazen, Deze brug was ningin: „Uwe Majesteit heeft dezer dagen ontvangen het eere doctoraat der Universiteit van Montepellier, welker de vies ontleend is aan den Hugenotenstrijd, n.l. Veritas Omnia Vincit. (De waarheid overwint alles.) Willem van Oranle had een verbond gemaakt met den Potentaat aller poten taten. Zijn standbeeld in Den Haag heeft nog nooit den revolutionairen term „Indonesië" gehoord. Linggadjati is overeen komstig den tijdgeest, maar in strijd met het Goddelijk gezag der Overheid. De Zen ding is in gevaar. Moge Uwe Majesteit kracht gegeven worden een duidelijk neen te zeggen tegen de revolutie en getrouw te zijn aan de traditie van Uw doorluchtig geslacht." bruik bestemd. Te Soerabaja werden ver scheidene patrouilles beschoten. Twee Indonesiërs werden gedood. Bij een aanval op een kam pong door terroristen op Bali werden zes Indonesiërs uit de be volking gedood en zeven gewond. 19 huizen werden geplunderd. Daarna staken de terroristen deze huizen in brand. Bij botsingen ten Oosten van Makassar werden vijftien Indonesiërs gedood. NEDERLANDSCHE ROOFMOORDENAAR AANGEHOUDEN. Ongeveer een jaar geleden kwam bij de boerderij van den heer H. te Denderwindeke (Bel gië) een persoon van Nederland sche nationaliteit aan, die beweer de zijn geheele familie verloren te hebben als gevolg van de oor logsgebeurtenissen. Geroerd door i dit verhaal nam de heer H. hem i in dienst. Alles ging goed tot het oogenblik, dat een gezelschap Ne derlanders een bezoek bracht aan Denderwindeke, om de inwoners van dit plaatsje hun dank te be- tuigen voor de tijdens bombarde menten ondervonden hulp. Een van deze Nederlanders herkende den boerenknecht toen als iemand, die in zijn streek werd gezocht voor niet minder dan negen roof moorden. Hij verwittigde na zijn terugkomst in Nederland de po- litie, die in samenwerking met de Rijkswacht van Denderwinde ke tot aanhouding van den voort- vluchtige kon overgaan. Het betreft hier een zekere Ka- rel Ludwich Iska, afkomstig uit Arnhem. De komende president. De voornaamste gegadigde voor 'het presidentschap van Oost-Indonesië is Tjokorde Gde Rake Soekawati, lid van. den adviesraad van het Algemeen Regeeringscommissariaat voor de Groote Oost en een van de acht zelfbestuurders op het eiland Bali. Hij staat bekend als een eer. lijk vriend van Nederland en zou sympathiek tegenover het Christendom statte. HOE KOUD HET WAS. Het K.N.M.I. te De Bilt ver strekte de volgende temperatu ren, welke Zaterdagmorgeen om zes uur in ons land heerschtcn: Twente 14 gr.; Den Helder 11 .gr.; Vlissingen 8 gr.; De Bilt 14 gr.Schiphol 13 gr.Eindho ven 14 gr.Leeuwarden 14 gr. Groningen (Eelde) 14 gr.; Beek 12 gr.) Gilze Rijen 16 gr. Enkele groote steden in Euro pa gaven de volgende cijfers; Parijs 13 gr.; Londen 4 gr.; Toulouse 10 gr.; Madrid 2 gr.; Berlijn 13 gr.; Hannover 15 gr.; Stockholm 1 gr.; Leningrad 0; Rome 6 gr.Lissabon 4 gr. Geldigheidsduur koffie- en theebonnen. Het C.D.K. deelt mede, dat de bonnen 518 algemeen voor 125 gram koffie en 519 voor 100 gram thee t/m. 28 December gel dig blijven. Het militair communiqué van Zaterdag luidde; Het vliegveld van Media is met mitrailleurs, mortieren en ge weren onder vuur genomen, twee plunderaars zijn gedood. Te Bandoeng zijn 9 leden van de Lasjkar Rajat gearres teerd, terwijl documenten, zwaar- 1 erts niet ontladen kunnen worden DE TROEPEN IN INDIË. Kerst- en Nieuwjaars boodschap van H. M. de Koningin. De legercommandant heeft de volgende telegrafische Kerst- en Nieuwjaarsboodschap van H. M. de Koningin bekend gemaakt: „Bij de nadering van het Kerst feest en van Nieuwjaar zend ik allen, die deel uitmaken van zee-, land- en luchtmacht in Indonesië, mijn beste wensehen voor een gelukkig Kerstfeest en een voor spoedig Nieuwjaar. Ht reken er op, dat gij de moeilijke, doch schoons taak, het brengen van recht en vrijheid aan de volke ren van Indonesië, met zelfbeheer- sching en bekwaamheid zult vol brengen." HEVIGE KOUDE IN DUITSCHLAND. In sommige steden is de toestand ernstig. Een Berlijnsche correspon dent van het A.N.P. meldt; De vorst wordt een steeds meer drei gend gevaar voor West-Duitsch- Iand. Nadat Vrijdag de vaart op den Rijn tusschen Bingen en Ro- landseck moest worden stopge zet, is Zaterdag wegens sterken ijsgang de geheele Rijnvaart stil gelegd. De toestand is ernstig in het sedert verschillende dagen van waterverbindingen afgesloten land Neder-Saksen en in het bijzonder te Hannover. Het militair bestuur heeft hier tot 1 Januari alle bedrijven doen stopzetten met uitzondering van kolenmijnen en electrische centra les. Het verkeer is tot voedsel- transport beperkt, doch treinen vol aardappelen zijn in Hannover bevroren. De koude wordt ook een toe nemende hindernis voor het trein verkeer. Reeds vele locomotieven zijn wegens bevriezing uitgeval len, terwijl zachte 'bruinkool en daar zij aan de wagens zijn vast- gevrore. Door het stopzetten van den Rijnvaart vermindert de trans portcapaciteit opnieuw met an derhalf millioen ton per maand. Provincienieuws BELGISCHE MINISTER IN VLISSINGEN. Zaterdagmorgeen heeft de Bel gische minister van Verkeer, Rongveaux een kort bezoek aan Vlissingen gebracht. Aan een 15- tal Belgische loodsen, die langer dan 25 jaar het Belgische loods wezen hebben gediend, werden op dezen gedenkdag van het 100- jarig bestaan der lijn Ostende Dover, medailles uitgereikt. De minister werd verwelkomd door den inspecteur van het Belgische Loodswezen. Minister Rongveaux gaf uiting aan den dank der Bel gisch regeering voor de pfichts- betrachting der loodsen en wees op het belang, dat België heeft bij de scheepvaart. SINT-LAURENS. A. Schoneveld. f Te Voorburg overleed Woens dag 18 dezer plotseling de se dert eind 1945 te Rotterdam woonachtige heer A. Schone veld, die gedurende de oorlogs jaren zulk een belangrijke plaats innam in de plaatselijke en regionale samenleving. In de Verzetsbeweging stond hij op een vooraanstaande plaats. Het initiatief tot oprich ting van een gedenkteeken voor de door het brute optreden van den bezetter en door oorlogs handelingen omgekomen ge- I meentenaren, ging ook van hem uit. Donderdagavond gaf de Muziekvereeniging „E. M. M." van Serooskerke een uitvoering in het Vergaderlokaal te St.- Laurens. Voor de pauze werden verschillende muzieknummers ten gehoore gebracht, o.l.v. den directeur J- de Pagter. Na de pauze werd opgevoerd het stuk „Materialisme", in drie bedrij ven. Zoowel de muzieknummers als het opgevoerde stuk vielen zeer in den smaak. Jammer dat de belangstelling niet groo- ter was. 's-HEER ARENDSKERKE. Afscheid onderwijzer. Vrijdag nam dhr Brouwer, na bijna een diensttijd van 17 jaren als onderwijzer aan de O.L. school, afscheid wegens vertrek naar Katwijk. Door de kinderen werd aan den scheidenden onder wijzer een ets aangeboden, voor stellende de „Lange Jan" uit Middelburg. In een afscheids woord van den burgemeester werd aan dhr Brouwer dank gebracht namens gemeentebestuur en ouders. Zijn vertrek beteekent een verlies voor het onderwijs in deze gemeente. Ook het hoofd der school, dhr de Graaf f bedankte den heer Brouwer voor zijn werk. De kinderen werden gctracteerd. DE FRANSCHE BEGROOTING AANGENOMEN. De Fransche begrooting van inkomsten voor de eerste drie maanden van het komende jaar is door de nationale vergadering met 530 tegen 60 stemmen aan vaard. De inkomsten worden ge raamd op 137 milliard franc. Za terdag had de nationale vergade ring de begrooting van uitgaven ad 135 milliard franc aanvaard. Philip, de minister van Finan ciën, verklaarde, dat thans, bjj een in balans gebrachte begroo ting, de omstandigheden gunstig waren voor een verlaging van het prijsniveau, doch dat men zich toch geen illusies moest maken. In de zittingen van den Veilig- totaal geen beteekenis mag heb- haar onderzoek in te stellen in j .- 1.-1j.i:j— ben. Zij die de terugkeer van den Griekenland en de grensgebieden heidsraad ter behandeling der Grieksche grensschendingen is Griekenland felle critiek niet be spaard gebleven. De critiek kreeg het karakter van onthullin gen, die een zekere stemming moesten wekken tegen Grieken land. Deze kwamen niet zonder invloed van Rusland tot stand, wat mede bevestigt wordt door Gromyko's voorstel in den Raad, om een diepgaand onderzoek in te stellen in Griekenland zelf door een commissie met zulk een af doend mandaat, dat zij overal kon doordringen. Daaruit kan men Rusland's stemming proeven, daar dit voorstel niet ligt in den stijl van de V.N. Zulk een intern on derzoek komt hoogstens aan de orde wanneer een interne situatie van een land gevaar voor den vrede oplevert. Joego-Slavië en Koning als het begin van een tragedie voorspeld hadden, waren zeker niet de rechtsche groepen, het waren stemmen van de uiterst linksche (Elas) groepen, die deze tragedie wilden verwerkelijken niettegenstaande sommigen uit van Albanië, Bulgarije en Joego- Slavië als de commissie nood zakelijk oordeelt". Zeer terecht oefende Cadogan critiek op dit amendement en zei het is niet de taak van den Raad een onderzoek in te stellen naar hun kringen het Referendum het karakter van de Grieksche hadden aanvaard, voorzoover de houding van den Koning dit mo gelijk zou maken. 26 Aug. reeds beschuldigde Rusland Griekenland van Albaansche grensschendin gen voor de V.N., en herhaal de deze klachten zonder succes. Amerika en Engeland gingen er met op in. Toen ving de oppo sitie haar opruiend werd aan. 16 Sept. werden verkeerswegen af gezet, telegraafverbindingen ver broken en de burgerstrijd nam griezelige vormen aan. Doch on Bulgarije, als satellieten van den der den druk van de regeerings- grooten vriend Rusland, droegen troepen weken vele oppositieleden als vanzelf het hunne bij. uit naar Joego-Slavië en Bulga- iii rije. Rusland en zijn satellieten _5i,°?rZ ert ueze voeien 2jch nu sterk door den vinger te leggen op de „verkie zingen onder druk" en de ver drukking der oppositie. Daarom wenscht Gromyko vergaande maatregelen in Griekenland. Daar ligt een belangensfeer. Vandaar zijn bewering, dat de huidige toe- starfdi in Griekenland zoowel bur- zooals Rusland voorgaf, dat Grie- geroorlog als vervolging der de- critiek. zijn niet zoover te zoeken. Het was op den 26sten Augustus, voorafgaande aan ket Referen dum, dat Rusland zijn gezant Rodinof terugriep. Dit voorbeeld werd prompt door Joego-Slavië gevolgd. De reden daartoe was, kenland een anti-Russische cam- mocratische elementen door deenkele maal dreigde het veto. regeering, doch naar de grens incidenten aan de Grieksche grens. Het resultaat was dan ook geen volledig succes voor Gromyko. De Veiligheidsraad heeft een stemmig de resolutie, waarbij een commissie van onderzoek naar de grensincidenten tusschen Grieken land, Albanië, Joego-Slavië en Bulgarijë wordt ingesteld, aange nomen. De commissie van onderzoek zal na 1 Januari worden samen gesteld uit elf vertegenwoordigers van elf landen in den Veiligheids raad. Vertegenwoordigers van Grieke*land, Joego-Slavië, Bul garijë en Albanië zullen de com missie op haar tocht begeleiden. De Raad nam ook een amende ment van Cadogan (Eng.) aan, dat de commissie elk voorstel kan doen om een herhaling van grens scheidingen en -incidenten in deze gebieden tè voorkomen. Het aannemen van deze reso lutie beteekent, dat van alle zij- ,den consessies zijn gedaan, geen pagne voerde, In wezen was dit regeering Tsaldaris beteekende. in zoover waar, dat de Royalisten, Hij voegde er aan toe, dat het die de terugkeer van den Koning feit, dat Griekenland al bij drie voorbereidden, uiteraard positie gelegenheden in den Veiligheids- kozen tegen de linksche groepen, raad een voorwerp van discussie die op het Russisch communisme was geweest, sterk het vermoe- georiënteerd zijn. Dat Rusland den vestigde, dat er in dit land dit altijd aanvoelt en gretig an- iets niet in orde is. 't Is eveneens nonceerd als anti-Russische cam- duidelijk, zoo zeide Gromyko, dat pagnes is niet nieuw en ten over- een groot deel van de verant- staan van 'de wereld werd de aan- woordelijkheid voor de huidige klacht met een positieve daad on- situatie wordt gedragen door hen, derstreept. Toen de eerste Sep- die intervenieeren en de aanwe- tember het referendum gehouden zigheid van vreemde troepen mo- werd, was de winst der Royalis- gelijk maken. Waarin een bedekte ten overtuigend, want de Koning beschuldiging ligt aan het adres of monarchie kreeg 1.691.592 van het Westersche blok. stemmen, terwijl de Republiek een pover figuur maakte met 174.405 i Gromyko s wensehen. stemnten en 346.862 blanco Gromyko wil nu „dat de com- wrt tegenover het «temmen- miatie de bevoegdheid «el bezitten De Veiligheidsraad zal 31 De cember zijn volgende vergadering houden. Daar dit het eerste op treden is van den Veiligheidsraad zien we in het karakter van haar optreden een hoopvol teeken; en wel daarom dat er hier gestreefd wordt naar onpartijdigheid. Hoe Griekenland uit dit onderzoek te voorschijn zal komen valt niet met zekerheid te zeggen. Zal blijken dat de grensschendingen voort vloeien uit 'n oppositie van Russi sche invloeden niet vrij, zal dit situatie vrij pijnlijk maken en de positie van den Veiligheidsraad niet gemakkelijk. Het zal een waardevolle proef zijn. H. St. Ongeveer 20.000 verplaatste personen in de Amerikaansche zóne van Duitschland zullen krachtens een accoord tusschen de Belgische regeering en de Amerikaansche bezettingsautori teiten in Belgische steenkoolmij nen te werk worden gesteld. m Radio Moskou meldt, dat maarschalk Stalin Elliott Roose velt, den zoon van den president, heeft ontvangen. Een conferentie van gedele geerden van de nationale mijn werkersunie in Engeland, is ac coord gegaan met het instellen van een arbitrage-procedure tus schen de mijnwerkers en den raad voor de steenkoolindustrie. Volgens de New York Herald Tribune zal in het ontwerp-budget voor 1948, dat aan het nieuwe Amerikaansche Congres zal wor den voorgelegd, voorzien worden in een beperking van vijf milliard dollar op de begrooting voor de gewapende machten. Er is een begin gemaakt met de oprichting van een Koninklijke Marine van Malakka. Het ont werp is opgesteld door de Brit- sche Marine. De staat Groot Hessen in de Amerikaansche zóne van Duitsch land zal 59 steenkoolmijnen over nemen volgens de bepalingen van de nieuwe grondwet. Een 38 jarige verpleegster te Verona, Gismondo Cason, heeft thans reeds duizend maal bloed afgestaan. In totaal meer dan zeventig maal de normale hoeveel heid bloed in een menschelijk lichaam. De aangekondigde stillegging van de Austin-fabrieken in En geland zal waarschijnlijk niet be hoeven door te gaan, daar thans de noodige partijen steenkool be ginnen binnen te komen. Volgens een telegram aan het Russische nieuwsbureau Tass heeft de Weensche politie een on derzoek ingesteld naar aanleiding van het groeiend aantal „fascis tische provocaties". Een 22 jarige bewoner van een kamer in de Frans van Mieris straat te Amsterdam had de on voorzichtigheid des nachts de gas kraan open te laten. Hij is aan gasverstikking overleden. De laatste 2000 Italiaansche krijgsgevangenen in Oost- Af rika en Zuid-Rhodesia zijn naar Napels vertrokken. Men verwacht, dat eind Januari ook de laatste Italiaansche burgers uit Afrika naar Italië terug zullen keeren. TROUWBETUIGING MENADONEESCHE MILITAIREN. Het hoofdbestuur van de mi litaire belangenvereeniging „Per- serikatan Menado" kwam dezer dagen bijeen in een gecombi neerde vergadering met het be stuur van de afdeeling Makas ser. Hierin werd besloten om namens alle Menanodoneesche militairen van het Koninklijke Nederl. Indische leger den af gevaardigde van de Minahassa voor de conferentie te Denpa sar, den heeir Dengan, te ver zoeken de gevoelens van be doelde militairen op deze con ferentie te doen vertolken met de volgende woorden: „Wij wensehen door te blijven dienen onder de Kroon en wensehen geen in menging van de republiek". DE AARDBEVING IN JAPAN. De enorme aardbeving en vloedgolf, die groote gebieden van Centraal en Zuid Japan heb ben geteisterd, 'hebben ongeveer 1100 slachtoffers geëischt. 500 dooden en 600 gewonden. Naar schatting zijn 5000 gebouwen verwoest, 5000 beschadigd en on telbare andere onder water ge loop». wh 20H an ïwasiï. Dinsdag, Hon op 9,47' oü- dor j.d.32 u. Maan op 3.61 u., onder 17.03 u. Hoos watsp to Vllsslnoon Dinsdag 24 December: 2.21 u. 1.97 m., 14.37 u. 1.09 m. SPOORBRUG !N GEBRUIK GESTELD. Op 15 Februari werd de spoor brug over de IJsel bij Wester voort als eerste spoorbrug in ons land voor het verkeer openge steld. Als zoovele andere bruggen werd ook deze verkeersschakel het slachtoffer van het oorlogs geweld. Zaterdag is de herbouwde brug officieel aan het Nederland sche verkeerswezen teruggegeven. DUITSCHE DOKTERS VEROORDEELD. Dr Henneke, een der Duitsehe dokters, beschuldigd van het doo den van geesteskranken in het ge sticht te Eichberg in de Ameri kaansche zóne, is door een Duit sehe rechtbank ter dood veroor deeld. Een collega, dr Schmidt, werd veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf. GASVERSTIKKING. Gistermiddag is de 80-jarige weduwe Balder in haar woning te Ouderkerk a d. Amstel door gasverstikking om het leven gekomen. Het gas ontsnapte uit een in de kamer staande gaskachel. REIZEN OP REPUBLI- KEINSCH GRONDGEBIED. Een officieel Kepnblikeinsch woordvoerder heeft verklaard, dat door een nieuwen maatregel van de Republiek het nu mogelijk is van de Nederlandsche zónes naar Repubükeinsch grondgebied ta reizen. Vreemdelingen moeten via hun consul in het bezit gesteld wor den van reisvergunningen van het republikeinsche ministerie van Buitenlandsche zaken. Vreemdelingen zijn al diegenen, die niet in het bezit zijn van een Indonesisch paspoort, ooft Nederlandsche onderdanen moe ten vergunning vragen. Geref. Kerken. Bedankt voor Goes, C. L. Ruben te Zevenhoven en Noorden. DE BILT ZEGT: Langzame stijging van temperatuur. Weersverwachting, geldig tot Maandagavond Meest zwaar bewolkt weer, nu en dan wat nevelig met plaatse lijk eenigen lichten neerslag, langzaam verdere stijging vaa temperatuur, doch in het Zuiden van het land nog lichte vorst. Matige, aan de kust krachtige wind uit zuidelijke richting. NAGEK. ADVERTENTIES. Heden nam de Heer plot seling tot Zich, mjja lieven Man Pieter Schravesande, op den leeftijd van bijna 60 jaar. Zijn diepbedroefde Echt- genoote, H. SchravesandeMooy. Goes, 22 December 1946. De begrafenis zal plaats vinden op Donderdag 26 Deo., 13 uur, op de Algemeene Be graafplaats. Liever geen bezoek. Hierbij vervullen wij den treurigen plicht U kennis te geven van het plotseling over lijden van onzen mede-firmant, den Heer P. Schravesande. Wijj zullen steeds in dank bare nagedachtenis terugzien op den tijd, dien wij met hem mochten samenwerken. H. M. Kriense Lokker. C. Nijssen. Firmanten Kriens^ Wessel Co. 22 December 1946. H C. Fi 1 Goes, 22 MIDDELBURG. Van 27 December tot 1 Januari AFWEZIG. KERSTWIJDINGSFEEST in de Ned. Herv. Kerk te NISSE, op Dinsdag 24 December, 's avonds 9 uur. Koorzang, Orgel. KOMT ALLEN l

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1