Uit de Schatkamer onzer Letteren. GEMEENTERADEN Avontuur in Oud-China. 15 ZËEUWSCH DAGBLAD TWEEDE BLAD Tekort voor Zeeland wordt voor 1947 op ruim vijf ton geraamd. Nederlandsdhe boeren naar Brazilië? Provincienieuws ,No. 526 ZATERDAG 21 DECEMBER 1946 Hoofdtenrtoor L, Voritstr., Goes. Bijkantoren Middelburg, Rouaan- schc Kaai'; Vlissingen Walstraat; Terneuzen Vlooswijckstraat. Nog geen Econ. technologisch Instituut. Plannen voor mljngas. Mijngas voor Zeeland. De energievoorziening is voor de economische ontplooiing van Zeeland van zeer groot belang. Wat de electrificatie betreft is het punt bereikt, dat geleidelijk tot uitbreiding en vernieuwing zal moeten worden overgegaan. De vraag, of het electriciteitsbedrijf spoedig en blijvend weder winst gevend zal zijn, hangt o.m. af van den omvang, welke in de naatste toekomst te investeercn kapitalen zullen aannemen. Ecnige projecten worden opgesomd, die groote kapitalen zullen eischen, b.v. de electrificatie der Zeeuw- sche spoorlijn, de koppeling met andere centrales, het eventueel leggen van kabels door de Wes- ter-Schelde en de vergrooting van de centrale te Vlissingen. De gasvoorziening in Zeeland baart zorgen. Reeds maanden ge leden wendde het prov. bestuur zich tot de regeering met de vraag, of binnen afzienbaren tijd gas uit de Limburgsche mijn streek voor de z.g. middengroep van Zeeland kon worden betrok ken. Daarop is bericht ontvan gen, dat behoudens tegen slag bij de aflevering van materialen voor de perslei dingen voorbehouden het be reiken van overeenstemming met degenen, die het gas van de Staatsmijnen zullen afne men, binnen enkele jaren de levering kan worden tege moet gezien. De belangrijkste gasbedrijven in de middengroep zullen met het oog op deze plannen samenwer ken. In Z.-Vlaanderen zijn op initia tief der gemeentebesturen een technische en economische com missie in het leven geroepen, die plannen voor een regionale gas voorziening voorbereiden. Voor- loopig heeft de provincie een bij drage van 30 pCt. der kosten voor deze plannen toegezegd, terwijl de gemeenten 70 pCt. dienen te fourneeren. Het economisch-techno- logisch instituut. Wat het op te richten ccono- misch-technologisch instituut be treft, wordt medegedeeld, dat dit nog niet haar beslag kon krijgen, omdat het overleg hieromtrent met de regeering geruimen tijd vorderde. Verwacht wordt, dat binnenkort tot uitvoering van het plan zal kunnen worden over gegaan. Hooge tekorten voor de Cal. polders. Nog steeds heeft de regeering geen beslissing genomen wat be de commissie, die de herziening van de financieelc verhouding tus- schen rijk en provincie bestudeert, een uiteenzetting gegeven van den noodtoestand, waarin onze provin cie verkeert. Een onderzoek wordt ingesteld, In opdracht van de Stichting Landbouwemigratie, die in het leven geroepen is door de samen werkende Nedcrlandsche land bouworganisaties, is als eerste van een commissie te Rio de Janeiro aangekomen Ir. Heij- meijer. De bedoeling is, dat deze landbouwdeskundigen zich ter plaatse op de hoogte zullen stel len van de mogelijkheden welke Brazilië biedt om Nederlandsche boeren op' te nemen. Tegenover dit denkbeeld staat Brazilië zelf stellig niet afwij zend, want deze groote tropen- republiek beseft terdegen dat zij heden onmetelijke grondgebieden niet tot ontwikkeling zal kunnen brengen zonder den arbeid van Europeesche kolonisten, en van deze gelden de Nederlanders als een zeer welkome variëteit, Im mers, men kent hen als degelijk en vlijtig, en zonder aspiraties van staatkundigen of anderen aard. Intusschcn kan niet heel Brazilië voor een soortgelijke ko lonisatie in aanmerking komen. Het heete Noorden valt reeds terstond weg, alsmede het mee- rendeel van het midden des lands, Het zal voornamelijk in de koe lere vlakte van het Zuiden zijn, dat Nederlandsche graanboeren hun kans mogen verwachten. Uiteraard zal er met het on derzoek ecnige tijd gemoeid zijn, doch een voorloopig rapport schijnt wel binnen enkele maanden tegemoet gezien te mogen wor den. HEINKENSZAND. Woensdag kwam de raad de zer gemeente bijeen. Van G.S. was o.a. bericht ont vangen, dat de begrooting 1946 en de gewijzigde begrooting zijn goedgekeurddat de burgemees ter tot 1 April in St. Laurens mag blijven wonen. Benoemd werd met ingang van 1 Jan. 1947 tot ambtenaar van den burgerlijken stand burgemeester Funk; tot onderwijzeres aan de openbare lagere school met ingang van 1 Jan. 1947 mevr. E. Kloos Webster; tot lid van het burger lijk Armbestuur dhr M. de Wilde. Aan den heer C. Westveer werd op zijn verzoek ontslag verleend als lid van de commissie Wering Schoolverzuim, en in zijn plaats benoemd dhr J. v. Belle, hoofd der School met den Bijbel. Aan de orde kwam de veror dening vermakelijkheidsbelasting. Dhr Geus vroeg of de êntree's door dezen maatregel mogen wor den verhoogd. De voorz. antwoordde, zulks over te laten aan de prijsbeheer- sching. Het voorstel werd goed gekeurd. Een verordening staangelden cn een verordening op besmettelijke ziektegelden werden eveens aan genomen. Een verzoek van de be woners van de Oude Kamer tot electrificatie van hun woningen en bedrijven werd gezien de hoo ge kosten verdaagd voor nader onderzoek. Verder stelden B. en W. voor, vast te stellen een verordening straatbelasting, ongebouwd 6 pCt bebouwd 3 pCt. Dit voorstel werd treft de dekking der tekorten over I aangenomen. De rekening burger- 1945 en 1946. Het dienstjaar 1945 'ijk armbestuur werd goedgekeurd zal wel geen bijzondere tegensta- iuk. f 4382,09 en uitg. f 2802,73. gen opleveren. De jongste peilingen in de Ooster-Schelde zijn in het alge meen niet gunstig. Mede daardoor moest tot het uitvoeren van kostbare werken worden besloten. Het totaal der tekorten van de begrootingen voor de calamiteuze polders voor 1946- '47 beloopt rond f V/2 millioen. Een derde gedeelte daarvan komt ten laste van de prov. begrooting voor 1946. Er moet etnstig reke ning mede worden gehouden, dat deze post met nog f 200.000 moet worden verhoogd. Wat de vergoeding der kosten van het z.g. waterverkeer op Walcheren betreft: ook hierover heeft de regeering nog geen be slissing genomen. Hier volgen nog eenige cij fers: voor den Prov. Planologi- schen Dienst is een bedrag van f 38.600 uitgetrokken; voor de verpleging van krankzinnigen f 417.500 het aandeel in de tege moetkoming aan cal. polders wordt geraamd op f 250.000; voor de bevordering van het vreemde lingenverkeer wordt een bedrag van f 5150 geboekt; een bedrag van f 1008 wordt bestemd als subsidie aan de A.N.W.B. voor het aanbregen van wegwijzers enz.; de uitgaven aan de organi saties op het gebied van land bouw en veeteelt worden op f 3915 geraamdvoor de prov. biblio theek is een bedrag van f 17.000 uitgetrokken; aan de Stichting Concert- en Gehoorzaal te Mid delburg wordt een subsidie van f 2000 verleendde ver. op het terrein der volksgezondheid krij gen een bedrag van f 19.590 toe gewezen cn aan de Stichting Her stel Zeeland 1945 wordt, evenals in 1946, een bijdrage van f 12.500 toegekend. Bij nadere beschouwing van bo- Veder werd aangenomen een op- bouwtoelage van 10 pCt voor alle gemeenteambtenaren. Daarna kwam aan de orde, herstel open bare lagere school. De door B. en W. voorgestel de herbouwplannen werden vast gesteld. De heer Cappon stelde voor, publiek aan te besteden, maar bij stemming bleken de meeste leden er voor te zijn, dat de timmerlieden in deze gemeente het werk zouden uitvoeren. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van het Gasthuis te Goes voor een bijdrage van f 0,25 per persoon voor zieken uit Hein- kenszand, die worden opgenomen. De gemeenterekening 1944 heeft een nadeelig saldo van f 3407,45 cn de begrooting 1947 een na deelig saldo van f 20.000. In de volgende vergadering zullen deze stukken worden behandeld. Als laatste punt van de agenda kwam ter sprake het bouwen van 12 arbeiderswoningen in de Wes terstraat. Besloten werd hiervoor gronden te onteigenen. Bij de rondvraag wees dhr Geus op den hopeloozen toestand in het Buspaadje. Dhr Dellebeke vroeg of er rekening mee gehou den kan worden, dat indien er op de Warande een sportterrein komt, dit terrein niet gedurende de Godsdienstoefeningen gebruikt mag worden, omdat anders de Godsdienstoefeningen worden ge stoord. Dhr de Leeuw wilde gaar ne dat er geen vuilnis geworpen werd op de dreef naast de be graafplaats. De voorzitter zegde toe deze punten nader te bezien. Daarna sluiting. N.- EN ST.-JOOSLAND. Woensdag kwam de raad der gemeente in voltallige vergadering bijeen, onder voorzitterschap van venstaande gegevens blijkt wel l burgemeester F. van Randwijck. duidelijk, dat de provinciale finan- j Inzake een ingekomen verzoek ciën nog tot ernstige ongerustheid om een gedeelte van het voetpad XLII, schoonmaakster C. de Kraker Vinke, ingaande 1 Januari 1947. De verzekering van gemeente- financiën tegen inbraak, diefstal en fraude, welké op 1 Januari a.s. at zou loopen, werd wederom aangegaan voor den tijd van 3 jaar en werd verhoogd tot f 12.000. Eervol ontslag werd verleend aan de wed. F. P. Verheijke Bliek, als onderwijzeres, tevens hoofd der kleuterschool, ingaande 1 Februari 1947. Het salaris van de nieuwe onderwijzeres werd vastgesteld op f 1200 per jaar voor een gediplomeerde en f 900 voor iemand zonder actes. Aan J. de Vries werd op zijn verzoek eveneens eervol ontslag verleend als grafdelver, ingaande 1 Januari 1947. De begrooting 1946 werd op voorstel van G.S. gewijzigd en opnieuw vastgesteld. Een rijwieltoelage voor één keer werd verleend aan den ge meentewerkman P. Mesu, ten bedrage van f 75 met 4 tegen 3 stemmen. T egen de heeren Kwek- keboom, Joh. Boone en de Lange. Een voorstel tot toekenning van een opbouwtoelage aan het gemeentepersoneel van 15 pCt. over de jaren 1946 en 1947 kon geen genade vinden in de oogen van het meerendeel van den raad. Een voorstel van weth. Kwekke- boom om een opbouwtoelage te verstrekken van 20 pCt. voor de' ambtenaren ter secretarie en 10 pCt. voor den gemeentewerkman, werd met 4 tegen 3 stemmen aan genomen. Eervol ontslag werd verleend aan den onderwijzer P. K. Pol derdijk der O.L.S. wegens zijn benoeming tot onderwijzer aan de Openbare Lagere School te 's-H. Arendskerke. De begrooting 1°-*" werd na verschillende wijzigingen cn aanvullingen vastges' De inkomsten en uitgave: voor den gewonen dienst bedroegen f 71.079,23. De inkomsten van den kap.dicnstbedroegen L364,83. De uitgaven f 70.492,6? Alzoo een nadeelig slot van f 17.127.84. Bij de rondvraag bracht v. Nim- wegen (Arb.) ter sprake de re organisatie der brandweer. Jan sen (Arb.) besprak de verlichting in het dorp. Joosse (C.H pleit te voor onderhoud Kerkplein en de Lange (C.H.) bracht naar vo ren het uitbaggeren van de haven. Een voorstel van de „Catholic Herald" om een algemeen amnes tie uit te vaardigen voor krijgs gevangenen en politieke delin quenten (met uitzondering van misdadigers) is ondersteund door G. Bernard Shaw, Victor Gol- lancz en de bisschoppen van Ox ford en Chicester. ADVENT, 2. De vorige week hebben wij de aankondiging van het Kerst gebeuren in het lied der Middeleeuwen beluisterd. In dit' artikel willen wij, ons scharen onder het gehoor van een tweetal dichters uit de zeventiende eeuw, die, ieder op zijn wijze, ons medenemen naar de stal van Bethlehem cn de heerlijkheid van den mcnsch- geworden Christus. Allereerst slaan wij het werk van Huygens op, den Calvinisti- schen dichter-diplomaat, die, niettegenstaande zijn hooga positie en brcedo ontwikkeling zich niet schaamt den lof te verkondigen van zijn Heiland, die ook voor hem ter wereld kwam. De armzalige ellende van Jozef en Maria vormt het uitgangspunt van den dichter; voor den Redder der wereld was geen plaats in de herberg; Hij moest onder do allerslechtste omstandigheden ter wereld komen. Maar ook in den stal is er plaats voor hem, die op- Jezus is onze rijkdom, en alle heerlijkheid der wereld zinkt in het recht in Zijn weldadigheid gelooft. De armoede van den kleinen niet bij dezen hcmelschen Genadebrenger. Het geheim Zijner vleeschwording zullen wij met ons beperkte menschenverstand nooit kunnen vatten qn dit groote mysterie maakt Huygens stil van geloovig aanvaarden: KERSTMIS. All is de herbergh vuil, all light Gods soon in 'thoij, Myn' ziele mach'cr in, en wild' er by vernachten. Kom, vleeschelicke mensch, de vleeschighe gedachten Zijn heden van verdienst kunnen geen dienst doen). Daer [schreidt wat in dit stroij Dat voor ons schreijen will. Daer all het ijdel moij Van Koninghinnen kraem voor stroij niets) is bij te achten. Daer light in dese Kribb dat ons geloovigh wachten Voll-tydelick in de volheid des tijds) vervuil' cn all ons leed [verstroij. God light' er in ons vleesch; God, vaderloos op aerde, God, moederloos by God; het mede-scheppend Woord; God, vader van de maeggd die hem ontfing en baerde, Er, nu te voete light. Hier light. En gaet niet voort, Mijn ziele, maeckt een end van d'ongcrijmde Rijmen: Ons beste seggen wacr ootmoedelick beswijmen. Heel anders is de toon van den dichter Joost van den Vondel, de man, die na zijn Doopsgezinde jeugd tot het Katholicisme overging. Duidelijk is het verschil merkbaar tusschen zijn opvatting en verwoording cn die van den meer dogmatisch aangelegden Cal vinist. Vondel heeft zich gespiegeld aan er, voelt zich geïnspireerd door de pracht cn praai van den Roomsch-Katholieken eeredienst, wat in zijn beelden en zinnen helder uitkomt. In het eerste Kerst lied, dat wij hier van hem aanhalen, vermoedelijk gemaakt als bijschrift bij een prent of schilderij, het Kerstgebeuren voorstel lende, volgt hij den beeldenden kunstenaar, die blijkbaar het felle licht zijner teekening op de Mariafiguur heeft laten vallen, die haar goddelijken Zoon koestert." Deze aanblik doet den dichter de engelenkoren oproepen tót iof cn prijs: O wat zon is komen dalen In den Macghdelijcken schoot I Ziet hoe schijntze met heur stralen Alle glanssen doof en dood. Ay hoe schijnt dit hemelsch kint, Aller zielen licht en hoeder, Zon en maen en starren biint, Uit den schoot der zuivre moeder 1 Englen, daelt van 't Paradijs: Zingt den hemel eer en prijs. En met vre de harten kroont, Daer een goede wil in woont. Ziet hoe starooght kijkt met aandacht) daer een Oude Jozef?), Achter deze maeght, op 't pant, Dat de hemel hem betrouwde; Dat de kroon van ootmoedt spant. Dat uitmunt in nederigheid) Salomon, vol majesteit, Rijck van diamante straelen, Magh het in zijn heerlijckheit By Godts nedrigheid niet haclen Englen, daelt van 't Paradijs: Zingt den hemel eer en prijs, En met vre de harten kroont, Daer een goede wil in woont. Komt, ghy koningen en heeren, U hier sieglen in dit licht: IESUS zat u ootmoedt leeren, Die zijn hof in stallen sticht. Ziet de Moederziet den Zoon. Kast de windsels; kust de doecken. Buight uw hoofden; buight uw kroon. Zwijght, vernuftigen wijzen), en kloecken. Englen, daelt van 't Paradijs; Zingt den hemel eer en prijs, En met vre de harten kroont, Daer een goede wil in woont Meer dan bij den Protestant staat hier Maria in het centrum van des dichters belangstelling. En als wordt stellig door de Refor matorische Christenen de beteekenis der moeder van Jezus wel eens ecnigszins onderschat, het accent valt bij Vondel toch anders, dan bij den zoon der Hervorming. Toch blijft ook de Roomsch- Katholieke dichter niet staan bij de Moedermaagd, maar zingt hij den lof van den geboren Emanuel Emanuel is nu geboren, Zoo langk geleén Den vaderen belooft te voren, Eer hy verscheen. Toen Gabriël de Maeght ontvoude In hacr gebedcel De boodtschap, die hem Godt betroude, Een Goddelijk bevel; Aenhoorde deze bloem der Joodtschap De maer, enstont Verbaest voor zulk een blijde boodtschap Uit 'a Engels mont. FEUILLETON. aanleiding geven. Hoezeer het prov. bestuur het als zijn taak ziet, de middelen zoo efficiënt mogelijk aan te wenden zal blij ken, dat slechts door verruiming van die middelen verbetering kan intreden. Na overleg met de be sturen van andere provincies is zoowel aan da regeering als aan „De Hoogte" aan het openbaar verkeer te onttrekken, werd de behandeling verdaagd tot de vol gende vergadering. Er werd een kasgeldleening aangegaan bij de Coöperatieve Boerenleenbank te Arnemuiden voor het. jaar 1947 groot f 20.000. Eervol ontslag ward •verleend aan da tijdelijke Verleden week beboette de Hij herinnerde zich haar gezeg- mandarijn een koopman metde als antwoord op de verkla- 500 taels en geeselde hem met rietstokken, omdat hij opium had verkocht aan een Chinees. Bovendien beval hij, dat de vol gende overtreder onthoofd zou worden. Op die manier verdient hij voor zichzelf den naam van handhaver der wet en tegelij kertijd verdeelt hij de winsten van den alleenhandel met den Engelschman". Een sombere blik sprak uit Forsyths oogen. „Denkt u, dat juffrouw Bar rington iets van dien- handel weet?" „Dat weet ik niet. Ik heb nooit met haar gesproken. Maar hoewel zij haar vaders klerk is. weet ik niet, in hoe verre zij met een en ander op de hoogte is." Voor Forsyth verscheen- het liefelijke gelaat van het meisje. Hij zag haar gebogen over het zieke kind in het zendingshos pitaal van Dr Burriet, haar oogen vol zachte teederheid, ring van Dr Burriet, dat de red ding van het kind van zoo groot belang was voor zijn arbeid, hoe zij gezegd had: „Dan zal ik blijven". Kathlijn Barrington mocht dan haar vaders Iklerk zijn, het was heel goed moge lijk, dat zij een onwetende helpster was. Dat zij in over leg met den mandarijn en haar vader opium zou smokkelen, kon hij niet gelooven. Wat er van waar mocht zijn, hij hield die gedachten voor zich en vroeg: „Waar is het kantoor van Mr Barrington?" „Aan de rivierkade. Daar staat zijn kantoor. Maar zijn huis is op den heuvel, op niet meer dan een steenworps af stand van het paleis van den mandarijn". „Ik denk, dat ik hem van avond eens zal gaan opzoeken. Ik zal hem vertellen, waar zijn dochter is". „Zijn dochter?" „Ja. Dia i» in het zendingi- ziekenhuis van Dr Burriet te Kai-Ting, waar zij een meisje verpleegt, van wie wij de voe ten ontzwachteld hebben". Het gezicht van dokter Wang- Hi toonde een en al verbazing: „Daar sta ik versteld van". „Ja" zei Forsyth. „En ik twij fel niet of Mr Barrington zal er ook versteld van staan, als hij het hoort". „Hij zal zeer boos zijn", meende Wan-Hi op beslisten toon. In deze meening ging For syth eenigen tijd later naar Mr Barrington. Hij gaf zijn kaartje aan den Chineeschen bediende, die op het geluid' van den gong, die als bel dienst deed, kwam toeloopen en een oogenblik la ter zei een ruwe stem, die uit een der kamers kwam, hem, dat Leiand Barrington thuis was. De bediende keerde terUg en verzocht hem te volgen. Voor een deur die afgesloten was door een zijden gordijn, wachtte hij, klopte en liet dan op duidelijken toon de aanduiding volgen „Dokter Forsyth". Forsyth trad binnen. Een se conde later werd hij begroet door <U ruw*, onaangename Pluimveetentoonstelling te Utrecht. Op de Internationale Pluimvee- en Konijnentcntoonstelling van de vereeniging „Ornithophilia" te Utrecht, waar aanwezig waren in zendingen uit het binnen- en bui tenland en meer dan' 4000 num mers dieren waren ingeschreven, werden door leden van dc Piuim- veevereeniging „Middelburg en Omstreken" en de Konijnenfok- kersverccniging „Nut en Sport" te Middelburg met hunne dieren belangrijke bekroningen behaald. De heer C. v. Nimwegen te Nieuw- en Sint Joosland won een mooie beker en zilveren medaille voor de fraaiste geteekende Pa trijs Wyandottekriel. Voorts be haalde deze inzender in de afdce- ling Pluimvee 4 ZG's; 20 G's; 5 VG's en 1 B. De heer M. Joosse behaalde 2 G's: de heer P. J. Brakman G en VG; de heer M. Haartsen 1 G en 2 VG's; cn Joos Joosse 4 VG's, allen woon achtig te Nieuw- cn Sint Joos land. Dc heeren B, Valkier 2 G's en J. J. Antheunisse 3 G's, bei den woonachtig in Middelburg. In de afdeeling konijnen sleepte men eveneens mooie bekroningen in de wacht. De heer C. v. Nim wegen 3 ZG's en 2 G's, en de heer Joz. Boone aldaar 3 G's. De heer de Heer te Middelburg 2 ZG's en de heer Seymour even eens te Middelburg 2 G's en 2 VG's. MIDDELBURG. Gewest Walcheren der C.B.T.B. vergaderde. Onder voorzitterschap van dhr J. Bosselaar vergaderde Donder dagmiddag het Gewest Walche ren van de Christelijke Boeren en Tuindersbond in „De Verge noeging". Na het openingswoord van den voorzitter en lezing der notulen werden verschillende schriftelijk ingediende vragen beantwoord. O.m. kwam ter sprake de Pol- derlasten voor de boeren wier land niets opgebracht heeft. Om een nadere regeling hieromtrent tegemoet te kunnen zien werd be sloten een verzoek tot uitstel van betaling in te'dienen bij den Pol der Walcheren. Drs J. J. Knibbe, prov. secre taris, hield daarna een lezing over den groei der landbouw organi saties in de Stichting van den Landbouw. De samenbundeling van de diverse organisaties in deze Stichting heeft groot nut, betoog de spreker, op deze wijze is een georganiseerde landbouw tot stand gekomen. Drs Knibbe behandelde verder de verschillende vertakkingen van de Stichting voor den Landbouw en wees tevens op het internatio nale karakter. Spreker voorzag in Nederlands' toekomst geen vrije handel daar deze belemmerd zal worden door 3e grosa ejcporte'erende Men en door het feit, dat bijv. Enge land zich met groote activiteit op den landbouw heeft geworpen er, dus minder behoeft te impor teeren. Wanneer dan ook de Stichting voor den Landbouw een publiek rechtelijk orgaan geworden is zal, hoewel zij haar werkzaamheden dan cenigszins moet wijzigen, deze een blok vormen tegen dc vele moeilijkheden en de regec- ring zal zich genoodzaakt voelen advies aan de Stichting te vragen. Zeer zeker hebben de stands- organisaties ook een belangrijke taak te vervullen en Drs Knibbe wekte op, om deze te steunen en als Christelijke boeren plaats tc nemen in deze organisaties. VLISSINGEN. Zilveren jubileum Chr. U.L.O.-school. Dinsdag werd het 25-jarig be staan der Vereen, voor Chr. U.L.O. in een algemeene Leden vergadering herdacht. De voorz. Ds Hartjes heette de aanwezigen welkom inzonderheid de vert, van het Gem. Bestuur Weth. W. Poppe, de voorz. van den School raad Dr G. P. van Itterzon en den heer L. KIcisma, opzichter Gemeentewerken. Van den In specteur van het L.O. was be richt van verhindering ingekomen. Spr. voelde behoefte een speciaal woord van welkom te richten tot den heer F. Kamermans Jr. die thans eveneens jubileert door dat hij 25 jaar als secretaris de stuwende kracht var de school is geweest. Voorts stond Spr. stil bij de kostelijke samenwerking tusschen Herv. en Gercf. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat als nieuwe bestuursleden wa ren gekozen de heeren E. Bouws- ma cn C. V. van der Eijk. Van het personeel vertrokken de hee ren C. van Alten, J. C. Bijmers en G. J. Visch. Als nieuwe on derwijzers werden benoemd de heeren W. S. Menheer ich. oef.) en C. A. van Wijngaarden. Mej. H. E. van den Bergen (nutt. Handw.) overleed op haar evacuatie-adres. Het verslag van den penning meester den heer J. Adriaanse gaf over de jaren 19391945 een batig saldo van f 876,30. Uit het historisch overzicht van den secre taris bleek, dat na verschillen de samensprekingen tusschen de besturen van dc Herv. en Geref. schoolbesturen op 8 Nov. 1920 de eerste ledenvergadering plaats vond, waarin de oprichting een feit werd. De school begon met 57 leer lingen onder leiding van den heer A. Moll in een 6-tal lokalen van het schoolcomplex aan de Wage- naarstraat. In 1923 werd de ge restaureerde H.B.S. aan de Wa- genaarstraat betrokken. Voorz. van het bestuur was toen Dr Joh. de Groot, de latere professor. Gedurende den oorlog werden Emanuel is nu geboren, Zoo langk geleên Den vaderen belooft te voren, Eer hy verscheen. Godts dienstmacght eene poos verslagen, En voor dit wonder stil, Bestemde strax het hoogh behagen Ootmoedich met haer' wil. De kracht des allerhooghsten dacide Uit 's hemels poort: Hier op vernam deze overstraelde Het eeuwigh Woort. Emanuel is nu geboren, Zoo langk geleên Den vaderen belooft te voren, Eer hy verscheen. Maria, maeght en teffens moeder, Baert haeren lieven Zoon, Der volken Heilant en Behoeder, Op Koning Davids troon. Zijn rijk, bepaelt beperkt) van grens noch inuuren, Zal al de kraght Der aerdtsche Koningen verduren Door zijne maght. De Nederlandsche letterkunde kan er zich op beroemen gedichten te hebben voortgebracht, die ten nauwste zijn samengeweven met den Christeiijkcn grondtoon van ons volkskarakter. Ook het Kerst gebeuren wordt op de heerlijkste wijze in onze litteratuur bezongen, in alle tijden en door dichters van onderscheiden levens- en wereld beschouwing. En hoe verschillend hun aanleg en geaardheid ook is, het is een voorrecht te mogen aanschouwen, hoe zij allen hun stem paren in een gcmeenschappelijken lofzang voor den geboren Koning der Joden, die op aarde kwam om al de Zijnen de eeuwige heerlijkheid te bereiden, wiens komst wij ook weer binnenkort in het bijzonder willen geidenken, in den „Kerstnacht, schooner dan de dagen". H. S. stem van Barrington. „Zoo, Dr Forsyth, wat heb je met mijn dochter gedaan?" Hij draaide zich om naar den binnenkomende en keek deze met brutale, onvriendelijke oogen aan. „Ik heb niets met haar ge daan", was het kalme antwoord. „Zij besloot enkele dagen in Kai-Ting te blijven. Ik heb een briefje van haar voor u". Hij overhandigde Barrington een gesloten enveloppe, die, zonder zich te verontschuldigen, den brief opende en hem door las. Toen hij aan het eind was. klaarde zijn bewolkt voorhoofd iets op. „Zoo" zeide hij, „u lokt mijn dochter in een zendingshospi taal". „Zoo is het niet", antwoordde Forsyth. „Door medelijden be wogen, besloot uw dochter te blijven en een kind welks vader mandarijn is, op te pas sen". „Ja, dat zie ik. En de manda rijn van Kai-Ting is iemand van nogal eenigen invloed. Mis schien is het zoo kwaad niet, dait zij daar blijft. De heiden- •che Chinee» kon miitchien nog wel eens dankbaar worden en wie weet waarvoor het goed is, als je een goede kennis bent van zoo'n voornaam heer". Forsyth herinnerde zich, wat Kathlijn had gezegd van de vooriefde van haar vader voor de vriendschap met voorname Chineezen, maar hij zei niets op de woorden van Barrington en een oogenblik later begon dc koopman opnieuw. „Ik vermoed, dat ik u iets schuldig ben voor het meene men van de pakjes met uw sampan?" „Juffrouw Barrington scheen te denken, dat de bezorging van belang was en ik bood haar gaarne mijn diensten aan." Van belang. Jongens, ja, dat zou ik denkenl" De koopman hield ineens op en lachte. „Dit is een mooie grap, dat zij voor dat mooie karweitje de sampan van de zending heeft gebruikt." De handelwijze van den man was beslist beleedigend en zijn gelach klonk den zendeling on aangenaam in de ooren. „Ik ben bang, dat ik u niet begrijp", zei hij op beleefden toon. (Wordt TMvolgd.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 5