Legitimatie van de revolutie. Het Jodenprobleem zonder oplossing. Begrooting van Onderw., K. en W. Hott totMnCHtaac Sterke stijging van de bevolking van Nederland. WAT OP DEN BON? Behandeling in de Tweede Kamer. De „Willem Barendsz" in de kou. militairen. I ■fciff. .a., SHeWing „Zeeuwseh Dagblad" Hoofdkantoor: Goea, L. Vorat- atr. 70, Tel. 2438, Giro 274289 Kantoren: VHssingen, Walstr. 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aanache Kaai 39, Tel. 2009; Neuzen Vlooswijckstr. Tel. 2052 ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 524 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK SLAD VOOR ZEELAND Donderdag 19 Dec. 1946 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ, DE 6MIT, Advertentieprijs 12% cent per m.m. Op» <t? bhi>»>pg*na' vat, Zon en Maan, Vrijdag. Zon op 8.45 u., on. der 10.30 u. Maan op 6,30 u., onder 14.44 u. Hoog water te Vlissingon Vrijdag 20 December: 12.13 u. 1.55 m. (Van onzen parlementairen redacteur). De debatten over Linggadjati aella van iemand als Prof. Loge- ■tellen het duidelijk in het lichtman, dat Xndië in 1940 nog niet de rogeering heeft zich begeven rijp waa voor zelfstandigheid. op den heilloozen weg van legiti matie van de revolutie, dat wil zeggen, dat de regeering haar goedkeuring heeft gehecht aan het streven van de Commissie- Generaal de revolutionaire Re publiek Indonesia in te kapselen in de legitieme, de wettelijke ver houdingen. Prof. Logemann, de Indische deskundige van de Partij van den Arbeid, heeft het uit drukkelijk en openlijk zoo ge noemd. Het heet dan aanvaarding Ontkenning van het Indische recht tot opstand tegen het wettig gezag sluit ieder accoord gaan met Linggadjati uit. Daarvoor is een juridisch betoog als door den heer Bruins Slot gehouden feitelijk niet eens noodig. Deze kwam op juridische motieven tot de conclu sie, dat Linggadjati een huis is, dat tegen zichzelf verdeeld is. Tot deze zelfde conclusie komt men als men ziet, dat revolutie, en gezag, opstand en wet aan elkaar ting hebbend voor de Partij van den Arbeid. Deze sprak zijn ver wondering uit over het feit, dat er zooveel te doen is over de er kenning van de Republiek. Want, zoo zeide hij, dezo erkenning is toch feitelijk reeds geschied bij de totstandkoming van de Wet tot instelling van een Commissie-Ge neraal voor Nederlandsch Indië. Inderdaad, deze opmerking was juist. Deze wet was het voorspel. Linggadjati is een noodzakelijk gevolg. Toen reeds zette de re geering haar voet op het hellend vlak. Zij is steeds verder afge gleden. En Prof. Romme deed er wijs aan, niet nader in te gaan op de vraag, of er een afglijden was Dinsdagavond om elf uur begon de Tweede Kamer met de behan deling van de begrooting van Onderwijs, K. en W. De heer R o o s j e n (A.R.) vraagt nadere inlichtingen over 's ministers plannen ten aanzien der onderwijsvernieuwing. Hij waarschuwt o.a. tegen febris Brittannica en fèbris Americana. Voorts bepleit hij vrijgevigheid bij het verleenen van vrijstelling van dienstplichtige onderwijzers. Een hinderpaal voor de vernieu- geweest van de strekking van de wing en verbetering van het on- Koninklijke rede, die door een derwijs is de schrale bezoldiging van de politieke realiteit. En Mr worden gekoppeld em tot een een- va» Walsum, als woordvoerder heid verheven. van de Christelijke sectie in die zelfde partij hief waarschuwend de vinger op tegen ieder, die op grond van vermeend inzicht in den Raad Gods aan deze legiti matie een stroo in den weg zou willen leggen. Want immers ook deze dingen geschieden onder het bestel des Heeren. Deze redeneeringen roepen on middellijk deze vraag op: is het- geoorloofd, tegen het wettig ge zag op te staan? Deze vraag is van groot belang, omdat thans blijkbaar de voorstaanders van de "Het standpunt van den Katho- ieder wordt aanvaard als grond slag voor een nieuw te bouwen rechtsorde in het Koninkrijk. Heken fractieleider, Prof. Romme Want hijzelf heeft de afglijding is, uit dit oogpunt bekeken, niethelpen bevorderen. te aanvaarden. Want zij het, dat hij bepaalde waarborgen, bepaal- de interpretaties wil zien opge- nomen als integreerend bestand- deel van de overeenkomst: in En nu vindt hij niet den zede lijken moed, het kwaad in den wortel aan te grijpen, doch vol staat hij met de verklaring, dat de revolutie niet verder mag schrij- wezen blijft het een erkennen van 1 den. Een moed, die zijn partijge. de mogelijkheid ten principale van de legitimatie van een onwet tige revolte. De eerste dag van de debatten is er ter linkerzijde een spreker geweest, die deze zaak zeer zuiver Republiek haar ook stellen. Want heeft gesteld. Wij bedoelen ét anders zouden zij niet probeeren, achteraf deze revolutie te brengen binnen het kader van de legitieme, de wettelijke grenzen. Zij ant woorden blijkbaar met een vol mondig ja, hierbij steunende op hun befaamde fantasie ea werke lijkheidszin. Wij beantwoorden deze vraag eveneens bevestigend, doch met een zeer groote reserve. Deze re serve is zoo groot, dat wij beter kunnen zeggen, dat wij deze vraag ontkennend beantwoorden met een:tenzij. Opstaan tegen het wet tig gezag is verboden (zie Ro meinen XIII), tenzij dit gezag op zoodanige duidelijke wijze is ver- heer Palar, het eenige Indonesi- noot Ruys de Beerenbrouck wel heeft gevonden, toen hij in zijn fel betoog tot verwerping van het accoord liet doorschemeren, spijt te hebben van zijn medewerken aan het aankruien van het zand, waarop het huis van Linggadjati is gebouwd: de instelling van de scha lid van het parlement, zit- i Commissie-Generaal, HET ZIONISTENCONGRES TE BAZEL. HET HUIS TEGEN ZICHZELF VERDEELD. der onderwijzers. Hij uit zijn waardeering voor de houding der Nedërlandsche leerkrachten en de schoolbesturen tijdens de bezet ting. Dit was een dappere onge hoorzaamheid, waarop we trotsch mogen zijn. Voor subsidies voor kunst wordt met geld omgespron gen op een wijze welke z.i. niet verantwoord is. De heer van S t e e n (P. v. d. A.) meent, dat niet slechts tot verbetering, maar ook tot ver sobering moet worden overgegaan. Het leerplan is overladen, maar men hoede zich voor te veel in tellectualisme. Noodig zijn een betere klassen- indeeling en een verbeterde oplei ding. Alle krachten moeten ge wijd worden aan de opheffing uit het verval. Spr. becijfert, dat het aantal ambt te bereiken. Mevr. Fertanior de Wit (P. v. d. A.) heeft met ge noegen het scbema-Bolkestein be groet. Spr. vraagt te bevorderen, dat op de openbare school een groote- re mate van Bijbelkennis wordt bijgebracht. Mevr. van den Muyzen- berg Willemse (Comm.) protesteert er tegen dat één vierde van de uitgaven heengaan voor militaire doeleinden en slechts één tiende voor cultureele zaken. Vervolgens gaat zij in op de organisatie van het onderwijs. De gedachte van Dr Bolkestein, in 1939 uitgesproken, dat de open bare school moet worden een christelijk-humanistische school wat er toe zal leiden, dat we nog sterkere versplintering zullen krijgen. Zij acht dit streven ondemo cratisch, evenals de poging om de school te willen onttrekken aan den staat. De heer Stokman (K.V.P.) betoogt dat tot de taak van den staat ook behoort het tot bloei brengen van wetenschap en cul tuur. De versobering, welke we zul len moeten ondergaan mag niet gaan ten .koste van cultuurgoede ren. Bij het helpen bevorderen van geestelijke en cultureele zaken actebezitters, dat jaarlijks wordt moet de overheid er op bedacht afgeleverd, moet worden verdub beld. Dat dit te bereiken is langs den weg der kweekscholen is een zijn, dat zij niet de taak van de ouders overneemt. De overheid heeft hier een dienende taak te Het congres der Zionisten te Bazel werpt nog weer eens een droevig licht over de situatie van bet Israëlitische volk. Er heerscht ten eerste verdeeldheid in eigen boezem, dat een positief eischend optreden t.o.v. Engeland belem- worden tot in staatsrechtelijk of mert. maatschappelijk opzicht onzede-1 De Amerikaansche Zionisten- lijk, dat er sprake is van tyrannic, leider Rabbi Stephen Wise, drong van een feitelijk overtreden van er Maandagavond in «en drama- het heilig liefdegebod Gods. tisch oproep bij het Zionistencon- Het aanleggen van dezen norm 1 gres op aan deel te nemen aan de Stelt duidelijk het ongeoorloofde conferentie over Palestina te Lon- van de Indische revolutie aan het den, omdat een weigering een be licht. Deze revolutie zou haar leediging zou zijn voor de Ame- rechtvaardiging moeten vinden, rikaansche regeering en de open- men schreeuwt het in Nederland baring meening dan een „noode- van de daken, in een koloniaal be wind, door ons in het verleden gevoerd. Maar de regeeringsver- klaring zegt het zelf: de eeuwen oud» koloniale verhouding, waar van in het begin van den tweeden wereldoorlog nog slechts eeniae overblijfselen aanwezig waren. Dio „««lig» overblijfselen" moe fes dus in dezen gedachtengang de rechtvaardiging van de revo lutie vormen. Deze rechtvaardi ging verwerpen wij ten volle. Want deze eenige overblijfselen waren uitsluitend gevolg van de door niemand omstreden verant woordelijkheid van Nellerland voor zijn Overzeesche Gebieds- looze beieediging" van Engeland. laten o.a. Amerika sceptisch'' ge stemd. Dr Weizman, de voorzit ter van het congres, heeft er bij het politieke debat nog eens na drukkelijk op gewezen, dat de Joden de aanwezigheid van Ara bieren in Palestina niet konden negeeren. De Arabieren wensch- ten evenmin als de Joden een minderheid te vormen. Het werken met Engeland was niet gemakke lijk doch de andere landen waren niet zeer verlangend dit werk over te nemen, aldus Weizman. Het zou een vergissing zijn te meenen, dat de Amerikaansche re. geering druk op de Britsche re geering kon blijven uitoefenen. Het terrorisme heef» enorm veel De leider van de Amerikaan- schade gedaan, en zou wellicht het sche delegatie, Rabbi Abba Hillel Silver van Cleveland (Ohio) nam een tegenovergesteld standpunt in. Men moet Engeland duidelijk ma ken, dat de grens bereikt is: hij 'rong er bij bet congres op aan it .rsolutio van 1945 ten gunste van eer. Joodschen staat in een onverdeeld Palestina te hernieu wen. Deza «ecningsver schillen kun nen ons echter niet verwonderen, want het valt in deze positie moei lijk te beoordeelen, welke weg de juist is. Het terrorisme heeft uiteraard veel kwaad gedaan en deel», oen verantwoordelijkheid, heeft hen, die genegen waren zich die voortvloeit uit de erkenning met deze moeilijke kwestie in te Hoog geboorte- en laag sterftecijfer. Blijken» da dezer dagen door dien do voortijdige sterfte in deze het Centraal Bureau voor de leeftijdsklassen in de eerste maan- Btatistiek gepubliceerde cijfer» den van 1945 niet was ingetre- van den loop der bevolking over den, zon naar schatting het Bterf- de maand October 1946, blij ft de tecijfer in 1946 niet 8,4 per 1000, daling van het geboortecijfer na maar ongeveer 9,0 per 1000 heb- den zeer hoogen top in Mei 1946 ben bedragen, met 28.116 levendgeborenen (35,41 De zuigelingensterfte en de per 1000 inwoners) onveranderd sterfte aan tuberculose der adem- aanhouden. In October 1946 be- halingsorganen in de maanden droeg het aantal levendgeborenen j JanuariOctober 1946 bewegen 22,317 (27,7 per 1000). Dit cijfer i zich op het niveau van dd over- is echter nog zeer aanzienlijkeenkomstige maanden van 1936/ hooger dan het gemiddelde van 1939. De zuigelingensterfte be de maand October in de jaren droeg 37,9 per 1000 levendgebore- 1936/1939(14,058 levendgeborenen, nen (in 1936/1937 37,3), de sterf - 19,1 per 1000). Het totaal aan-te aan tuberculose der adem- tal levendgeboreenen in Januarii halingsorganen was 3,3 per 10.000 October 1946 bedraagt 241.3081 inwoners (in 1936/1939 eveneens (30,9 per 1000), tegenover 147.135 (20,5 per 1000) gemiddeld in de overeenkomstige periode in 1936/ 1939. In totaal werden 92.347 hu- welijken gesloten (11,8 per 1000 inwoners)tegenover gemiddeld 59.041 (8,2 per 1000) in de over eenkomstige maanden van 1936/ 1939. De cijfers van de sterfte bljjven gunstig. Het aantal overledenen in JanuariOctober 1946 bedroeg 65.643 (8,4 per 1000 inwoners), tegonover 61.759 (8,6 per 1000 inwoners) in de overeenkomstige maanden 1936/1939. Het sterfte cijfer over 1946 is echter geflat teerd door de niet onbelangrijke daling van het aantal overlede nen van 60 jaar en ouder, welke een gevolg is van de zeer hooge sterfte in deze leeftijdsklassen in de laatste maanden voor de be vrijding. In de maanden JanuariOcto ber 1946 overleden 35.763 perso nen van 60 jaar en ouder, tegen over gemiddeld 37.640 in dezelf de M&mdM VWS 1M6/1630. £t- 3,3). Als gevolg van de hooge ge boortecijfers en de lage sterfte cijfers stijgt de bevolking van Nederland snel. Op 1 Januari 1940 telde Neder land 8.834.000 inwoners, op 1 Ja nuari 1946 9.225.000 en op 1 October 9.479.000. In den loop van November is het inwonertal boven de 9.500.000 gestegen. In 1946 zal dus de bevolking toenomen met meer dan 200.000 zielen. In vergelijking met 1 Ja nuari 1940 zal de toeneming op 1 Januari 1947 bjjna 700.000 be dragen. Nederland staat hier in groote tegenstelling met België, welks bevolking op 1 Januari 1940 8.396.000 bedroeg en op 1 Januari 1946 8.345.000. Op 31 December 1930 ter gelegenheid van de laat- Joodsche leven kunnen vergifti gen. David Ben Gurion zeide nog, dat het hopen op interventie van Amerika en Rusland in Palestina zuivere wenschdroomen zijn, om dat er geen garantie bestaat dat zij bereid zijn het Joodsche volk tegen Engeland te., helpen. Juist met dit laaste is wel uit drukking gegeven aan de tragi- illusie. De mogelijkheid moet j vervullen. worden geopend via H.B.S. en I De vergadering wordt daarna Gymnasium het onderwijzers- verdaagd tot Woensdag. sche positie van het Joodsche volk. Engeland dat blijft weigeren om resoluut in te grijpen en voortgaat een dualistische politiek te voeren biedt geen perspectieven en geweld noch onderhandelingen zullen beslissingen afdwingen, en dat in een wereld waarin de Christelijke moraal nog stem heeft. Rumoer in de avond zitting. In de avondvergadering is het rumoerig toegegaan, toen de jongste botsingen tusschen de Joodsche Socialisten en de Re visionistische (rechtsgeoriënteer de Zionisten) arbeiders tc Petah- tikvah (Palestina) ter sprake wer den gebracht. De Revisionistische afgevaardigden dienden een motie in, waarbjj de „Histadroetb", de Socialistische arbeidersorganisa tie in Palestina, verantwoordelijk gesteld werd voor het geschil in twee textielfabrieken, dat tot de motie werden 25 Revisionistische arbeiders gewond, van wie 1 ge vaarlijk. Zij eischen, dat het ge- heele geschil door het congres naar een neutraal scheidsgericht zou worden verwezen, daar de tij delijke Zionistische executieve te Jeruzalem door de staking van het werk in de beide fabrieken er bij betrokken was. Tijdens het lezen van de motie klonken kre ten en gejouw van de zijde der Socialistische afgevaardigden links uit de zaal, hetgeen van de rechterzijde door de Revisionis tische afgevaardigden beantwoord werd. Isaak Grunbaum antwoord de namens de arbeidsafdeeling van het Jewish Agency, dat deze kwestie tot een politiek geschil werd opgeblazen Eliëzer Kaplan, penningmeester van het Jewish Agency, vroeg het congres om goedkeuring voor de begrooting voor 1947, waarop 15 millioen pond is uitgetrokken voor verschillende soorten uitgaven in Zitting van Woensdag. De minister van onderwijs, de heer G i e 1 e n, brengt dank aan de leerkrachten bij het onderwijs speciaal bij het L.O. voor de wij ze waarop zij de laatste jaren hun taak hebben vervuld en voor den geest van verzet tijdens de bezet ting waarvan zij over het alge meen hebben blijk gegov»n. Het tekort aan leerkrachten is erg, maar men moet het niet erger maken dan het is. Wanneer 2668 klassen zonder leerkracht zijn, be- teekent dat niet, dat er zooveel vacatures zijn. De komende salarisregeling kan een uitweg geven om in het te kort te voorzien. De suggesties welke gegeven zijn ten aanzien van de verbete- ring en versnelling der opleiding j zal de minister in overweging nemen. Dat d« opleiding met grooten spoed in andere banen moet wor- den geleid kan spr. niet beamen. Wel is hij het sr mee eens, dat er met groote kracht naar gestreefd moet worden. Wat de hoofdakte betreft is er j thans overleg gaande om op kor ten termijn een wijziging in het program te brengen. Spr. ver klaart, dat hij in de toekomstige opleiding de hoofdakte met ge noegen zal laten verdwijnen. Wat de onderwijsvernieuwing betreft, zegt spr. in hoofdzaak te staan achter het schema-Bolke- stein. Hij verklaart niet te lijden aan febris Brittannica en febris Ame ricana. Hij wcnscht daarbij op te merken dat hij evenmin lijdt aan febris Gallicana. De minister deelt mede voornemens te zijn een disco theek te maken, die hij wil noemen „de stem der dich ters" en waarin de stemmen der grooten van de kunst; krijgen we deze week van het woord voor de toe komst zullen worden vast gelegd. botsingen had geleid. Volgens de het belang van het algemeen. Frankrijk heeft eindelijk een regeering. Maar de voldoening daarover wordt onmiddellijk ge temperd door de algemeene opinie, die deze regeering maar een korte levensduur toeschrijft. Leon Blum zelf, liet in zijn toespraak tot de Assemblee, dienaangaande geen twijfel bestaan. De noodzaak was groot en alleen deze overweging zal Blum bewogen hebben om op 74-jarigen leeftijd nomaals en voor de derde maal als Minister- President op te treden. Het ka binet dat hij gevormd heeft, waar van hij zelf de portefeuillevan Dat de partijen met 580 tegen 16 stemmen Leon Blum hun ver trouwen geschonken hebben, is op dezelfde gronden gebeurd als waarop Blum zijn functie heeft aanvaard: noodzaak. Blum is in derdaad momenteel een der meest representatieve figuren om de functie van Min. voor Buitenland- sche Zaken te vervullen, gezien het feit, dat hij gewaardeerd wordt in Amerika en zeer gezien is in Labour kringen. Zijn func tie als voorzitter der Unesco, die dezer dagen in Parijs gehouden is en gunstige resultaten opleverde, is samengesteld uit louter Socia listen. Over deze samenstelling ver- Buitenlandsche^ Zaken waarneemt, i heeft zijn internationale positie ---» - - versterkt. Toch, bij dit alles is het triest te bedenken, dat trots Blum geslaagd is, en Frankrijk klaarde_ Leon Blum zelf, dat hij een sterke figuur is hem gekozen met zijn „een-partij" regeering heeft, dat de dictatuur der par- geen ander doel had beoogd dan tijen dit kabinet slechts een le- hulp te bieden op een oogenblik, vensduur van vijf a zes weken dat een moeilijke situatie gevaar- za; mogelijk maken, omdat men lijk dreigde te worden. Als uit- de strijdbijl, onder alle nood en vloeisel van de grondwet, zoo zei- druk in Frankrijk door, niet de Blum, zal de levensduur van wcnscht te begraven. Zoo is dit - dit kabinet beperkt zijn. ;and met dit resultaat dUs voor I vangenden ministers van Buiten- Het programma ervan behelst: een poosje gered om dan teruglandsche Zaken aanzienlijk kun- een einde te maken aan de alge- te keeren tot den strijd der par- raeene ongerustheid, een sluitende tijen. De slotacte in New-YVk. den, maar veelmeer op wat be reikt is en dat geeft reden tot een gematigd en gerechtvaardigd op timisme. James, Byrnes, de Amerikaan sche minister van Buitcnlandsche zaken, heeft op een persconferen tie te Washington verklaard, dat hij de vreugde en het optimisme van den Sovjet-Russischen minis ter van Buitenlandsche Zaken Molotof en zijn Engelschen ambtsgenoot Bevin over de re sultaten van de jongste bespre kingen van de groote vier en de V.N. en de vooruitzichten, die deze bieden voor succesvolle on derhandelingen in de toekomst, volledig deelt. Byrnes legde er den nadruk op, dat het na de be sprekingen over de vredesverdra gen met de vijf as-satellieten be reikte resultaat tot voorbeeld kan dienen voor andere verdragen en nog grooter succes mogelijk maakt. Hij legde er in het bij zonder den nadruk op, dat de eco nomische clausules den plaatsver- PETROLEUMBONNEN AANGEWEZEN. Het C.D.K. deelt mede, dat voor het tijdvak van 22 December 1946 tot en met 1 Februari 1947 de bonnen 535 en 546 al gemeen zijn aangewezen voor het koopen van 2 liter petroleum. In de buurt van de walvisschen. De speciale verslaggever aan boord van de „Willem Barendsa" seinde gisteren: Nu wij Kaapstad hebben verla ten, is onze eigenlijke walvisch- vaart-expeditie pas begonnen. We hebben de „Boaring Forty" (40 graden z.b.) bereikt. Vandaag be grepen we wat dat beteckent. We passeerden den eersten ijsberg op onzen tocht. Gisteravond viel er sneeuw. Vandaag was het een grauwe lucht en er woei een ijs- wind. Daarna kwam er een dikke mist opzetten. Met den dag is het kouder ge worden. Elk uur komt er zoo te zeggen een borstrok bij, en de truien die in den winkel aan boord te koop zijn vinden grage koopers. Op het schip is nu allee in de weer om zich voor te berei den op de eerste ontmoeting met de walvisschen. Alle .maten moeten worden opgeborgen. De traptre den zijn met touw omwoeld tegen de gladheid. De tanks, voorzoover de stookolie verbruikt is, worden gereinigd om als bergruimte voor traan te kunnen dienen. De wachten zyn ingedeeld. Ws moe ten nu waakzaam zijn Iedereen verbeidt het oogen- blik, waarop de eerste walvisch zal verschijnen om een prooi te worden van de jagers. De radar- installatie is ingeschakeld. begrooting voor het jaar 1947 te krijgen, een aantal noodzakelijke wetten vóór het einde van het jaar in stemming te brengen en het vertrouwen te herstellen. Zaterdag j.I. zijn de kopstuk ken van de conferentie met de Queen Elizabeth vertrokken. On- Blum betoogde, dat er offers ge- j der hen bevonden zich Bevin, bracht moeten worden. De re-1 Molotov en Wisjinski en Shaw- geering zou trachten die voorra- cross, en daarmee is een belang den te verkrijgen, waar het land rijke periode in de geschiedenis recht op heeft, in 't bijzonder ko- der V.N. afgesloten. De laatste j algemeen geldende opvattingen, len. De Duitsche oorlogsindustrie, dagen heeft men in koortsachtige <l'e men momenteel overal in de speciaal die van Ruhr- en Rijn- haast gewerkt, en verrasend was wereld kan beluisteren. Zoo be- 1 .1 I Lli V*V 41 VA.'.ll /IA nroeol/1 V1/-M flsntie .tAAV nen helpen bij hun besprekingen Ziek© ©O QOWOnde over het verdrag met Oostenrijk,1 waarvan hij de vooruitzichten „bijzonder goed" noemde. Hoe eerder de Groote Vier een vredes verdrag met Oostenrijk hebben opgesteld, aldus Byrnes, des te spoediger kunen de troepen van alle landen uit Oostenrijk worden j teruggetrokken. Hiermede is Byrnes tolk van de Onvoldoende transport- gelegenheid. land, mag niet herrijzen. De on- hoe verschilende voorstellen t.a.- derhandelingen inzake economi- Je ontwapeningsresolutie per ac- sche eenheid van het Saar-gebied clamatie werden aangenomen. De en Frankrijk worden voortgezet. vredesverdragen met de saftllieten reidt de wereld zich thans voor het Kerstfeest te vieren, en mis schien heeft deze stemming zelfs de grooten der wereld beroerd, De nieuwe Fransche. regeering liggen nu practisch klaar en de i waarom rij zich hebben gehaast zal bovendien streven naar ver- schoone bladzijden liggen boven 4e wereld iets terug te geven van hooging van de productie, normale die aanstonds het vredesverdrag 4e verloren rust en het vertrou- verspreiding van goederen voor met Duitschland zullen bevatten,1 wen en hoop op een betere toe- dagelijksch gebruik, stabilisatie dat beslissend za! zijn voor komst. God geve ons, dat door ste volkstelling was de bevolking der prijzen, monetaire stabiliteit, Europa. Een niet minder belang- zÖn matelooze liefde en onbezwe- van België nog 156.000 grooter herziening der belastingen, waar-rijk punt vormt het vredesverdrag ken trouw dit alles bevestigd dan die van Nederland (8.092.000 bij de bezitters meer, de gesalari- met Japan, waarin een belangrijke moge worden en bestendigd, inwoners in België en 7.936.000 eerden minder zullen hebben te beslissing schuilt voor het Oosten.H. St. inwoners van Nederland). j betalen, hervorming van het ar- j Maar laten we niet vooruit zien 1 twMf«tw»w. op wat »r nog gpdua mm. tm- Het Tweede Kamerlid Meije- rink heeft den ministers van Ma rine, van Oorlog en van Over zeesche Gebiedsdeelen de volgen de vragen gesteld: 1. Is het den Minister bekend, dat gewonden van' de Koninklijke Marine en van het Koninklijke NederlandSche en Nederlandsch- Indische leger, waaronder er zijn, die de voor hen gewenschte be handeling In Indië niet kunnen krijgen, soms maanden lang op transportgelegenheid naar Neder land moesten wachten? 2. Is het juist, dat het m.s. „Oranje" niet meer voor het ver voer van zieken en gewonden van land- en zeemacht gebruikt zal worden, maar uitsluitend voor commercieele doeleinden zal va ren, terwijl de echeepvaartmaat- •a'aappjiats eek avorigani osral* 22 Deo. 1946—4 Jan. 1947. Bonkaarten KA, KB, KC 701 (strook no. 1): 53-1 brood: 800 gram brood. 53-2 brood: 400 gram brood. 53-1 boter: 125 gr. boter. 53-2 boter: 125 gr. margarine of 100 gr. vet. 53-3 boter: 250 gr. margarine of 200 gr. vet. 53-1 melk: 4 liter melk. 53-2, 53-3 melk, 3 liter melk, 53-1 vleesch: 100 gr. vleesch. 53-2 vleesch: 400 gr. vleescÊ, 53-1 alg.: 200 gr. kaas. 53-2 alg.: 100 gr. suikerwerk. 53-3 alg.: 1 el. 53-4 alg.: 750 gr. suiker, boter hamstrooisel enz. of 1500 gr. Jam, stroop, enz. 53-lb res.: 1600 gr. brood. 53-lc res.: 800 gr. brood. 63-2b res.: 200 gr. kaas. Bonkaarten KD, KE 701 (strook no. 1): 54-1 brod: 800 gr. brood. 54-1 boter: 250 gr. boter. 54-2 boter: 125 gr. margarine of 100 gr. vet. 54-1 melk: 12 liter melk. 54-1, 54-2 vleesch: 100 gr. vleesch 54-1 alg.: 100 gr. kaas. 54-2 alg.: 100 gr. suikerwerk. 54-3 alg.: 1 ei. 54-4, 54-5 alg.: 250 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. 54-ld res.: 800 gr. brood. 54-le res.: 500 gr. rijst, kinder meel (uit rijst bereid) of kin derbiscuits. Tabakskaarten enz.: T63, T64: 2 rants, tabaksartikelen V64 200 gr. chocolade en/of sui kerwerken. X63: 2 rants, tabaksartikelen. X64: 100 gr. chocolade en/of sui kerwerken. Bonkaarten MA, MB, MC, MD 701 (strook no. 1): 53-4 brood: 800 gr. brood. 53-4 boter: 250 gr. boter. 53-4 margarine: 250 gr. marga rine of 200 gr. vet. 53-4 melk: 5 liter melk. 53-4 vleesch: 300 gr. vleesch. 53-5 vleesch: 100 gr. vleesch. 53-4 kaas: 200 gr. kaas. 53-4 suiker: 250 gr. suiker, boter hamstrooisel en of 500 gr. jam, stroop enz. Voor de week van 29 Dec.4 Jan. zullen geen bonnen meer worden aangewezen. Deze week is wederom 100 gr. vleesch extra beschikbaar, zoodat men In totaal 500 gr. per veertien dagen ontvangt. Op de bonnen voor tabaksarti- kelên zal bij aankoop van twee rantsoenen cigaretten ten minste één rantsoen cigaretten, vervaar digd uit Zuid-Amerikaansche ta bak, gekocht moeten worden. Het aanvullende kaasrantsoen voor personen, geboren in een der Jaren van 1927 t.m. 1932, zal in den vervolge worden verstrekt in den vorm van 200 gram per 4 weken in plaats van 100 gram per 2 weken. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Donderdag 19 Dec. wor den gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor vleesch en melk, waarop eerst met ingang van Maandag 23 December mag worden gekocht. Bij deelneming aan maaltijden van de centrale keuken moeten aldaar de bonnen „53-1 en 54-1 vleesch" worden ingeleverd. De niet aangewezen bonnen van de bonkaarten 612 kunnen worden vernietigd. De in de bonnelijst vermelde nummers van de bonkaarten MA, MB. MC, MD 701 hebben betrek king op de extra-rantsoenen, gel dende voor bijzonderen arbeid en voor aanstaande en jonge moe ders. Zij, die hierop recht hebben, zijn en worden periodiek in het bezit van deze bonkaarten gesteld. GRIEKENLAND ROUWT. Morgen zullen in Griekenland de klokken geluld worden en alle Grieken gedurende .een uur bin nenshuis verblijven ten teeken van „nationale rouw" wegens de ver werping van de „nationale eischen" door den raad van mi nisters van Buitenlandsche Za ken (De raad van 4 ministers heeft onlangs de Grieksche eischen tot wijziging van de Grieksch-Bulgaarsche grens van de hand gewezen). doende medewerking aan dit ver voer verleenen? 3. Welke maatregelen zijn ge nomen of zullen worden genomen om in het bestaande tlkort aan transportgelegenheid voor 't ver voer van zieke en gewonde mili tair»» to vaoraton»

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1