Christelijk-Sociale Opbouw. De Jaarbeurs als hoenderhof. Belangrijke gebeurtenis voor het Zeenwsche cultureele leven. Handhaving van de Rijkseenheid. LAATSTE BERICHTEN. Avontuur in Oud-China. Nieuwe vormen - het oude doel. Rechtszaken. FEUILLETON. Lelden In last. VI, (Slot van dc«e reefes), Tutn Patrimonium in 1870 werd gesticht, werd in de statuten geschreven, dat het Verbond, in de overtuiging, dat Gods Woord en de traditiën van ons volk de vertrouwbare grondslagen eencr Christelijke maatschappij uitma ken, zich ten doel stelde, de ken nis daarvan te verbreiden, om de liefde daartoe op te wekken, ten einde op deze grondslagen de be langen der maatschappij in haar, geheel en die der werklieden in het bijzonder door de geoorloofde middelen te bevorderen. Leden van het Verbond konden zijn: allen, van welken rang ook. Wie dit goed leest en bedenkt, dat in 1876 de toestand der arbeiders in ons land allerbedroevendst was, zoodat het begrijpelijk wordt, dat het Verbond zich op de verbete ring daarvan allereerst richtte, kan begrijpen, dat in den loop der jaren telkenmale bezwaar werd gemaakt tegen den naam van Pa trimonium als „Werkliedenver bond". Het bedoelde niet, dat te zijn. Allen van welken rang ook, niet alleen arbeiders, maar ook ondernemers en verder predikan ten, notarissen, doktoren en ad vocaten en wie niet al meer, kon den lid worden. En als allen lid waren, konden zij bijeenkomen om, zich tezamen scharend rond om Schrift ell Historie (Gods Woord en de traditiën van ons volk), biddend te studeeren en te werken, om de toestanden in de maatschappij zóó te beïnvloeden, dat het werd een Christelijke maatschappij. Zoo was de inzet van de Chris- telijke beweging in ons land. We zijn daarvan afgeraakt. Al zijn er landelijk enkele bindingen de Christelijk-sociale beweging in ons land is gescheurd. zooals Kater, Patrimonium eerste pre sident, in 1891 terecht voorzag. We moeten weer terug naar die eenheid. Plaatselijk, door de afdeelingen van de ondernemers vakorganisaties bijeen te bren gen in een „Ondernemersbestu renbond" en door dit lichaam te zamen met den Christelijken Be sturenbond ressorteerend onder het C.N.V., dus de arbeidersvakbe weging, een plaatselijk contact te doen vormen. Dat lichaam kan plaatselijk de geheele Christelijk- sociale beweging vertegenwoor digen. Daarbij kunnen in één of anderen vorm ook de Christen mannen uit de vrije beroepen zich aansluiten. Zoo is dan het uit gangspunt van 1876 weer bereikt èn komen in elke plaats alle Christenen, van welken rang ook, bijeen, om. bij het licht van den Bijbel en van Gods lessen in de historie de sociale vragen te be- studeeren. Een samentreffen als dit, zou de Christelijk-sociale beweging werkelijk sociaal maken, Als makkers, als broeders zou men elkaar weer vinder,, ondernemer en arbeider en man van weten schap. En men zou samenwerken aan één roepingwaarlijk sociale, dat iswaarlijk Christelijke ver houdingen in het maatschappelijk leven te zoeken. Zooals we in ons vorig artikel uiteenzetten: landelijk zou een zelfde organisatorische samen- binding gezocht moeten worden. Patrimonium als organisatie zou dan terecht in tal van plaat sen verdwijnen. Maar de grond gedachte van Patrimonium zou in rijken vorm herleven. Voorloopig zwijgen we nu over dit tmdefwerp. Hei voor lit! is ge daan. Ook in de Verbondsverga dering van Patrimonium. En het Verbond besloot, mtt de andere deelen der Christelijk-sociale be weging te gaan praten. Het werd erkend: het zou Patrimoniums' eigen ondergang kunnen zijn. Maar het werd ook gezegd: dat is niet het voornaamste. „Dat ik verteerd worde, als ik maar nut tig ben", was de levensleus van Groen van Pr instel er. Voor Pa trimonium mag hetzelfde gelden. Als het, gelijk een kaars in zijn laatste flikkering, een licht ver spreidt. dat nieuwe wegen aan wijst, die beter tot het beoogde doel leiden, zou geen schooner ondergang denkbaar zijn. AANNEMERS PROTESTEEREN. Het bureau ter behartiging der belangen van aannemers en bou wers, welke geen werk hebben uitgevoerd voor de Duitsche Wehrmacht schrijft ons: „Donderdag en Vrijdag j.l. werden respectievelijk te Gronin gen en Enschedé door aannemers en bouwers bijeenkomsten belegd, waar met groote verontwaardi ging er van werd kennis genomen, dat ook de overheid nog opdrach ten aan Wehrmachtaannemers geeft. De aanwezigen besloten een motie ter kennis van de regeering te brengen, waarin zij met kracht protesteeren tegen het geven van opdrachten aan Wehrmacbtaanne- mers, zoolang de Centraie Zuive ringsraad voer de Bouwindustrie gsen «itsDfask heeft gedaan", MOORD MET POLITIEKEN ACHTERGROND, De 19-Jarige Amsterdammer F, H R. Meierdrees heeft den 22- jarigen H. F. Meier, dien bij had verweten bij de S.S. te zijn ge weest, met een broodmes in de hartstreek gestoken, tengevolge waarvan deze enkele uren later is overleden. Beide jongens maakten deel uit van het personeel in een fourni- turenfabriek. Frits Meierdrees vertelde den overigen personeels leden van de fabriek, dat Henk Meier bij de S.S. zou hebben ge diend. Dit kwam Meier ter oore, die zich daarover hevig opwond. Toen hij later thuis kwam ver telde zijn vrouw, dat Henk Meier, die de beschuldiging blijkbaar niet kon verkroppen, haar op straat in het gezicht had geslagen. In zeer opgewonden toestand liep haar 19-jarige echtgenoot daarop opnieuw het huis uit om de rekening met Henk Meier te vereffenen. De beide jongens troffen elkaar dicht bij de fabriek en raakten slaags. Daarbij trok Frits een mes en stak den ver meenden S.S.-er in de hartstreek, met het gevolg dat deze kort daarop bezweek. De dader werd gearresteerd. POLITIERECHTER. Een S-tal verdachten stonden terecht-verdacht van diefstal van sterken drank toebehoorende aan de Ver. Scheepvaartmaatschappij tc Rotterdam, op 2.) Juni 194(i te Yll«jiiigen, Het zijn de 26 j, L, F, M„ schippersknecht tc Brcsltcns, de 24 j. W. L, schippersknecht te voor TRIBUNAAL TE MIDDELBURG. Uitspraken van Maandag j.l De beschuldigingen tegen G i 1- lis C, Rpyers on Jacobus A d r. D r o st te Middelburg, werden vervallen verklaard. In do dagvaarding van Rcljers stond vermeld, dat hij omstreeks najaar 3940 N.S.BeOr was geworden en, behalve lid van-, ook werkzaam den N.V.D. was geweest; Philippine, de 39 j, I. B. K„ Drost was vanaf begin 1941 als mijnmeester te Breskens, de 20 j. huisknecht-stoker en als chauf- „Ornitophiiia', houdt tentoonstelling. (Van onzen correspondent). Er is in Utrecht een straat, die den naam „Hanengeschrei" draagt doch bij mijn weten heb ik daar nimmer een haan hooren kraaien. Maar van het enorm gekukeleku dat ik Vrijdag in de jaarbeurs te verwerken kreeg, tuiten mijn ooren nog. „Ornitophiiia" de vereeniging van pluimvee- en konijnenhouders opende haar eerste tentoonstelling na den oorlog. Een expositie van deze vereeniging is steeds voor alle bedrijfs- en sportpluimvee- houders in Nederland een gebeur tenis geweest. En ook deze keer is daar de keur van 's lands pluimvee- en konijnenstapel te bewonderen, benevens inzendingen uit het buitenland. Ir. C. S t a f, directeur-gene raal van den landbouw roemde bij het openen van de tentoonstelling, datgene wat hier jn samenwer king van sport en nut tot stand was gebracht. Dat er van de zijde der fokkers groote belangstelling voor deze expositie bestond, laat zich verstaan. Maar ook Ameri- kaansche en Belgische landbouw- attaché's woonden de openings plechtigheid bij. En wie er ook tegenwoordig waren, allen zullen van harte de woorden van Ir. Staf beaamd hebben, dat er in Neder land in amper één broedseizoen na de bevrijding heel wat tot stand is gebracht. De tentoonstelling zelf. Wie onvoorbereid van de stem mige zaal waar de opening ge schiedde, overstapt in de tentoon stellingshal, weet niet wat hem overkomt.Ongelooflijk, wat kun nen duizend hanen met elkaar een lawaai maken. Eerst dacht ik, dat het een grap was maar toen het gekakel aanhield besefte ik de werkelijkheid. Het gaat zoo: één haan zet in, alle hanen vallen hem De nieuwe Fransche regeering. Leon Blum, de Fransche pre- mier, heeft een uit louter Socia listen bestaand kabinet, waarin hij zelf de portefeuille van Buiten- landsche Zaken waarneemt, ge formeerd. Na de lijst van nieuwe ministers te hebben bekend gemaakt zeide de Fransche premier gisteravond „Ik heb tot iederen prijs een kabinet gevormd omdat het ver lengen van de crisis een gevaar zou hebben beteekend voor onze republikeinsche instellingen. De constitutioneele periode van deze regcering zal binnen vijf weken zijn afgeloopen, maar ik hoop, dat zelfs in dezen korten tijd wij in staat zullen zijn iets te ver richten, dat de natie nieuwe geest, kracht geeft. Het zal noodzakelijk zijn con stitutioneele organen in te stellen. Wij moeten het land doen weten, dat nu een parlementair bewind onderweg is. Het is noodig het volk tot iederen prijs het vertrou wen terug te geven: in zichzelf, in hun instellingen, hun geld en hun toekomst", Pierre Tanguy Prigent, de nieu we Fransche minister van Land bouw, kan beschouwd worden als een „technicus", omdat hij sinds 1944 deze functie respectievelijk onder de Gaulle, Gouin en Bidault vervulde. Eugene Thomas was in 1945 minister voor de Posterijen en Telegrafie in, het kabinet van de Gaulle, terwijl Jules Moch in het zelfde kabinet minister voor Openbare Werken was. In het nieuwe kabinet zitten ook twee leden van het door generaal Nationale Bevrijding, t.w. Robert Lacoste en André Philip, beiden leiders uit de verzetsbeweging. Robert Lacost, de nieuwe minis ter voor Industrieele productie, was minister van Productie in het comité van Nationale Bevrijding en behield dezelfde functie in de voorloopige regeering van de Gaulle van Sept. 1944. André Philip, voormalig hoog leeraar aan de universiteit van Lyon, was commissaris voor Bin- nenlandsche Zaken en Arbeid in het Nationale Comité. De koudste plaats ter wereld. De koudste plaats ter wereld is thans Kolyma Taiga bij de ne derzetting Oimekon aan de rivier Indigirka in Noord Siberië, waar men een temperatuur heeft ge registreerd van 70.2 graden onder nul. Nieuw stadhuis te Den Haag. Gisteren had de aanbesteding plaats van den bouw van het be- tonskelet van het nieuwe Haag- sehe stadhuis. Hoogste inschrijver was de Rijnlandsche Beton maatschappij N.V. te Delft voor f 2.980.000.—. Laagste de Kondor N.V. te Am sterdam voor f 2.418.000.De gunning is in beraad gohoudon. DE BILTZEGT: Weersverwachting, geldig tot Dinsdagavond: De vorst houdt aan. Matige, vooral langs de Wad deneilanden t(jdelyk krachtige Noordoostelijke tot Oostolfjken wind. Enkele overdrijvende wol kenvelden, waaruit plaatselijk wat lichte sneeuw valt. Strenge tot da Gaulle gevormde comité van matige vorst. bij, dan wordt het bijna stil maar niet heelemaal, want als men na genoeg aan de rust toe is, valt weer één haan in, alle anderen vallen hem bij, enzoovoort. En zoo golft het hanengeschrei door de jaarbeurshallen. Wie van de verbazing over dit landelijk geweld bekomt, (maar dat duurt wel een poosje), kijkt zijn oogen uit naar de pracht, die hier te zien is. Toen ik een half uur de frissche schoonheid en de koninklijke fierheid van honder den hanen had aanschouwd, gons den de woorden van Gezelle mij door het hoofd: „Mij1 groet het altemale Wat God geschapen heeft...." Alle stedelingen moesten ver plicht worden dezen tentoonstel ling te zien en iedere buitenman moest opnieuw bepaald worden bij het heerlijks dat hij eiken dag om zich heen heeft en dat hem misschien niet eens meer opvalt. Maar het zijn niet enkel hanen die de jaarbeurshallen bevolken. Tallooze kippen, de eene soort al aantrekkelijker dan de andere en zeer veel trotsche duiven nemen, zij het wat minder luidruchtig, hun plaats in de hokken in. Er is ook een uitgebreide collectie konijnen. Daar heerscht de rust maar daar kan men inplaats van zijn gehoororganen, zijn reuk organen gebruiken. Dan is er ook nog een afdeeling die door de aanwezige hanen- kippen- en konijnenschaar wel licht weinig op prijs gesteld zal worden, de afdeeling van den poelier. Keurig met kerstgroen omgeven liggen daar de boutjes rij aan rij. Dat is ook weer de feur op Dam 6 werkzaam geweest. Jan LcjjnBO, slager te Mid delburg, zag zjjn vermogen met f 20.000 verminderen, omdat h(j P. A. V. schipperknecht te Bres kens en de 49 j. A. B„ visscher te Cadzand. Eisch en uitspraak voor allen resp. f 100 boete subs. 30 dagen vanaf September 1940 eorst al' hechtenis en f 50 boete sub. 20 leen en later samen met H. J. dagen hechtenis. I Driessen vrijwillig vleeseh en worst De 45-jarige K. den D. te voor de D.W. zou hebben ge- Nieuwvliet, nam op verschillende leverd; daarbij gaf hij de leve- tijdstippen in 1946 aldaar 2 vaten rantie van grootere hoeveelheden olie, een aantal busjes melkpoe- °P, zoodat hij zijn klanten extra der, een aantal busjes thee en een vleeseh kon leveren, tengevolge lap stof weg. van welko zaken hij goede ver- Eisch 14 dagen gev. straf diensten heeft gehad, voorw. met 2 jaar proeftijd en Omdat Suzanna Nonne- f 40 boete subs. 20 d. h. Uitspraak kes - v. d. Ende te Goes 14 dagen gev. straf voorw. met ™ip. lid der N.S.B. was geweest, 2 jaar proeftijd en f 25 boete vrijwillig tot den Arb.dienst voor subs 10 d. h. meisjes was toegetreden, werk- De 33 j. verdachte J. H. C. K., I 2aam was geweest op het vlieg - kok groote vaart, nam veld Souburg, bij de Kriegsmarine le op 3 October 1946 in Vlis-te Vlissingen enz. en omdat zij singen een damesrijwiel weg toe- veelvuldig en vriendschappelijk behoorende aan mej. P. Meijers, 2e. op 14 October 1946 in Vlis singen een damesrijwiel toebe- hoorend aan mejGroenen 3e op 17 October 1946 in Vlis singen een heerenrijwiel toebe- hoorend aan J. J. Wolters. Eisch 2 jaar gev. straf met af- tref voorarrest. M. G. van A., 22 j. te Tholen, met D. militairen had omgegaan, werd zij uit de rechten ontzet. Anna Oom. Reniers, huishoudster te Middelburg, was lid der N.S.B. geweest; had de „Z. Stroom" verspreid; was lid N.S.V.O. en N.V.D.collectante W.H.N., Soc. werkster en blok hoofd N.V.D. en plaatsel. leid ster N.A.F.collectante Front- nam op 19 October 1946 te St!1 20I'S 011 D- Roode Kruis; had ge- Maartensdijk een rijwiel weg, rapporteerd, dat zekere Doekheer toebehoorende aan J. L. Hage,haar had uitgescholden en mis- hetgeen verd. echter ontkende. I handeld; ontving extra kolen, De Off. van Justitie achtte het levensmiddelen en geldel. toelage bewijs van de diefstal geleverd j omdat 1,aar 20011 m D' krijgsdienst en eschte 8 maanden gev. straf. I was' Wegens doze feiten werd z(j Mr van der Hoeven, raadsman v.er°ürdeeld tot 1% 3aar «'tem., van verdachte vroeg vrijspraak, j emdigend op 18 Jan. 1947 en Uitspraken in beide zaken 20 j ontz" rechten. December 1946, v.m. 10 uur. De 38 jarige A. S. te Vlissin gen werd wegens oplichting ver oordeeld tot 4 maanden gev. straf met aftrek tot heden en ter be schikkingstelling van de regee ring voorwaardelijk. De 30 j. W. W. te Rotterdam 1 De eerste Skymaster van de K.L.M. in den dienst Amsterdam- Montevideo is op 15 December te Montevideo aangekomen. De Nederlandsche gezant heeft de bemanning verwelkomd. In vijf Londensche ziekenhui- werd wegens diefstal van rijwie- zen heerscht een mysterieuze zui len veroordeeld tot 1 jaar gev. gelingenkwaal, die tot dusver straf en 6 maanden met aftrek! zeventien slachtoffers heeft ge- voorarrest. 1 eischt. Vrijdag 20 December a.s. zal een belangrijke mijlpaal zijn in het cultureele leven van Zee- lands hoofdstad en evenzeer voor het Zeeuwsch cultureele leven in het algemeen. Op dien avond zal n.l. na een periode van ruim zes jaren de Concert- en Gehoorzaal aan de Singelstraat weer in gebruik worden genomen met de uitvoe ring van het „Weihnachtsoratori- um" van Bach, waaraan circa 200 personen, n.l. de leden van de Kon. Zangver. „Tot oefening en Uitspanning", van de Ver. voor Instrumentale muziek te Middel burg, enkele leden van het Resi dentieorkest en eenige solisten medewerken. Deze her-ingebruikneming van de zaal valt samen met de her tragiek van de dierenwereld welke denking van het 50-jarig bestaan den bezoeker wel zeer duidelijk voor den geest komt te staan, wanneer hij tegenover die „laat ste rustplaats" de groote broed machine ziet, die aan den loo penden band de jonge kuikens met hun verbaasde oogtjes de wereld in helpt. DE INDUSTRIE IN MANDSJOERIJE. Edwin Pauly, Truman's verte genwoordiger inzake herstelbeta lingen, heeft aan den President gerapporteerd, dat de Sowjet-Unie in hoofdzaak verantwoordelijk is voor de aan de industrie in Mandsjoerye toegebrachte schade, die hij „voorzichtig" op twee mil liard dollar schat. dezer instelling, die in haar ge schiedenis zulk een belangrijke plaats in het Zeeuwsch muziek leven heeft ingenomen. De in 1896 speciaal voor de ex ploitatie .van de zaal opgerichte naamlooze vennootschap heeft tot 1939 de verzorging daarvan ge had. In dat jaar werd het ge bouwencomplex door de Nederl. troepen gevorderd. De inventaris, die elders in de stad werd opge slagen, ging (behalve de muziek standaards) door het bombarde ment van 17 Mei 1940 verloren. Gedurende de geheele bezetting heeft het gebouwencomplex als kazerne voor de Duitschers dienst gedaan en direct na de bevrijding trokken de geallieerde troepen er in, Toen die eruit waren, nam het ii Hij richtte zich tot het ge zelschap en leidde het naar een groot huis, waar het licht door de vensters scheen. Dokter Burriet bleef achter met zijn anderen bezoeker. Binnengekomen stelde For syth voort„Liberty hall" Daarna wendde hij zich tot Kathlijn Barrington„Ik hoop, dat u zich hier thuis zult ge voelen". Zij glimlachte ten ant woord en zette zich bij een houtvuurtje dat in een haard brandde. Pas was l.ij aan het vertellen, dat Burriet een ver stokt vrijgezel was die volhield, dat de gewoonten uit het va derland gingen boven alle Chi- neesche gewoonten, toen de be sprokene haastig binnentrad. „Ik heb je hulp noodig, For-' syth. Het is van het grootste belang. De man die je zag, is een mandarijn en iemand van grooten invloed in deze omge ving. Meer dan eens heeft hij op alle wijzen de zending te gengewerkt. Nu brengt hij mij zijn eenigst kind, het licht zij ner oogen, zijn zonnestraaltje. Haar voeten zijn door langdurig gebonden zijn, vreeselijk ont stoken. Als we met Gods hulp haar in het leven kunnen hou den...." „Laat ons onze bese krachten inspannen en zegene God onze pogingen 1" voegde Forsyth er aan toe, terwijl hij zich naar de deur wendde. „Ik hoop, dat de dames ons verontschuldigen", zeide hij nog. „Misschien kunnen we hel pen", zeide een der zendelings- zusters. „Wie kent Chineesch?" vroeg Burriet, „Ik", antwoordde Kathlijn Barrington. Dokter Burriet keek haar verbaasd aan en zeide kortaf „Dan kunt u de kleine wat kal- meeren, terwijl wij onze voor bereidende maatregelen treffen. Komt u dus mee". Met de twee dokter* kw*m M.G. de zaal in beslag -en ge bruikte die als meubelpakhuis. Hoe het gebouw eruit zag, na dat het was vrijgegeven, laat zich niet licht vermoeden. Het was eigenlijk nog erger dan een stal, zoo was erin huis gehouden. En daar kwam nog bij, dat het dak en de muren door granaatschade ernstig geleden hadden. De ge volgen van vocht zullen nog lan gen tijd merkbaar zijn. Kort na de bevrijding bracht de toenmalige wethouder van Middelbur, de heer Ir A. Rot huizen, de zaak in het college van B. en W. ter sprake. Want al waren er moeilijkheden van an deren aard in Middelburg, dit groote belang mocht toch ook niet worden verwaarloosd. Het door hem voorgestelde plan werd zoowel door het gemeentebestuur als door de N.V. aangenomen. Het kwam hierop neer, dat dc Gemeentelijke Stichting Concert en Gehoorzaal 1945 in het leven werd geroepen. De gemeente gaf een bedrag voor herstel en nam de aandeelen der N.V. over, waar door zij in het bezit van den grond en de gebouwen kwam. In de voorwaarden der overdracht is o.m. deze clausule opgenomen, dat de zaal niet mag worden ont trokken aan -het doel, waartoe ze bestemd is. Een cabaret- of film voorstelling mag dus nooit in de zaal worden gehouden. Momenteel bestaat het Stich tingsbestuur uit de heeren J. W. Kögeler en G. H. Luijendijk als vertegenwoordigers van het ge meentebestuur Mr J. A. Dumon zij in een als ziekenhuis inge richte zaal, waar vier kribben stonden. Op één daarvan lag de keine patiënie, kreunende van pijn. Burriet wees naar haar en fluisterde tot Kathlijn: „In Gods naam doe uw best; praat met haar, ze lijdt verschrikke lijk en is bang voor ons; in tien minuten zijn we klaar". Alleen gelaten met de kleine liep Kathlijn op de teenen naar het kribje waarop de patiënte lag. Het kind had de oogen ge sloten. Haar donkere wimpers waren nat van tranen en iedere keer, als zij adem haalde, kreunde zij zachtjes. Een oogenblik stond Kathlijn stil, vervuld met medelijden. Daarna ging zij zitten op een stoel en streelde zacht de hand van het kind. „Mijn lieveling", zei ze rustig, De oogen van de kleine open den zich en Kathlijn las daarin de pijn. Het meisje staarde haar met donkere oogen aan. Vervolgens bewoog zij eventjes haar hand, maar dit werd gevolgd door een stuipachtigen ruk en een half onderdrukte kreet toen zij weer een aanval van pijn kreeg. „Mijn voeten", fluisterde z« Tak en .Thr Mr T. A. J. W, Schorcr namens de oude N.V. Mr F. W. Adriaanse en dhr P. M. Baijens als vert. der Z.V.U, en dhr C. Hondius als vert. van het Middelburgsche muziekleven. In den Raad van Overleg heb ben zitting de Comm. der Konin gin in Zeeland en de burgemees ters van Ones, Middelburg en Vlissingen, met welke samenstel ling tot uitdrukking wordt ge bracht de bcteekenis dezer con certzaal voor de geheele provin cie. Ir Rothuizen heeft de leiding der herstelwerkzaamheden gehad. Het heeft heel wat hoofdbrekens gekost, om het zoover te krijgen, dat de zaal weer in gebruik kon worden genomen. Dat dit in be trekkelijk korten tijd is gelukt is niet in de laatste plaats te dan ken aan de medewerking van eenige Middelburgsche firma's. Het hout voor de stoelen (het zijn mooie, solide, gestoffeerde stoe len) werd geleverd door N.V. Bouwmeester, Borsius v. d. Leijé en de'N.V. Houthandel Al berts, terwijl de geheele stoffee ring der zaal door de fa. Vroom Dreesman werd verzorgd. In de zaal bevindt zich een zeer goed concertorgel, dat echter ge heel was verwaarloosd en vooral door de Duitsche vernielzucht zwaar had geleden. Het is b.v. voorgekomen, dat de jongens op de straat lustig op een orgelpijp liepen te blazen. Dit orgel is thans geheel gerestaureerd door de fa. Eversdijk uit Goes en staat onder toezicht van de heeren Th. C. Ferwerda, Ir. Rothuizen en Jhr Mr Schorer. Het is het Stichtingsbestuur ge lukt, een prachtige, gloednieuwe concertvleugel aan te schaffen, zoodat thans, met de vleugel van de Kon. Zangver., over twee goede concertvleugels kan worden beschikt. Het ligt verder in de be- doelmg, aan den rand van het podium een koperen hekwerk te plaatsen, doch deze zaak wordt nog in beraad gehouden. Deze concertzaal kan ongetwij feld één der beste van ons land worden genoemd wat de acoustiek betreft. Toen Mengelberg voor dén oorlog hier eens dirigeerde, was hij opgetogen over de unieke acoustiek der zaal. De verlichting is geheel gewij zigd. Hingen er vroeger groote kronen, thans zijn (nadat veel moeilijkheden moesten worden overwonnen) mooie houten wand- lampen aangebracht, gemaakt door de jongens van de Am bachtsschool. De zaal heeft 19 rijen van 18 stoelen. Momenteel wordt zij nog door een viertal kachels ver warmd, doch het eerste project voor de toekomst is de aanleg van een centrale verwarming. Aan de groote concertzaal is een kleine zaal verbonden, die bij uitvoeringen in de groote zaal als koffiekamer zal worden gebruikt, doch in alle andere gevallen zal dienst doen voor kleine uitvoerin gen, repetities en lezingen. Van betrouwbare zijn verneemt de „Nieuwe Nederlander", dat in een wolspinnerij te Leiden alle. arbeiders per maand één kilogram wol ontvangen, Dat bcteekent, dat zij tien knotten krijgen, een hoe veelheid, dit geen enkele huis vrouw «el f kan gebruiken, Hei gevolg hiervan Is, dat de zwarte j handelaren de wol bij de fabrleks- poort opkoopen tegen f 10 per 1 knot. De werkgever is volkomen overtuigd van de onjuistheid van dezen gang van zaken maar durft geen maatregelen te nemen, om dat hij bang is, dat hij, wanneer hij deze „regeling" wijzigt zijn personeel kwijt raakt, i Bovendien handelen zijn con currenten op dezelfde wijze. De arbeiders hebben den smaak van den zwarten handel zoo te pakken, dat er op groote schaal gestolen wordt. Eén spinnerij heeft in een jaar tijd 200 man wegens diefstal ontslagen. "®'te=ar^ 'njoornaam I cachet 1 mef deze smaakvol uitgevoerde zilveren theelepeltjes lANQtmnSlMOGOES 76L2W5 (Ingez. Med.) Dat de zaal reeds zoo spoedig in gebruik kan worden genomen, komt voor een voornaam deel ook door de prachtige gift van f 30.000 van Ned. Volksherstel, van welk bedrag b.v. de stoelen konden worden betaald. Bovendien ontvangt de Stichting subsidie van de gemeente en de provincie; wat er van het Rijk komt, moet nog worden afgewacht. Getracht zal worden, de zalen op dezelfde wijze als voorheen aan de organisaties te verhuren. Er bestaat thans reeds een groote vraag naar. De Z.V.U. krijgt de beschik king over een tweetal vertrekken aan de Singelstraat-zijde eu één zaal boven. Tenslotte vermelden wij nog, dat t.g.v. de her-ingebruikneming een feestgeschrift zal verschijnen van de hand van mej. Dr Ghijsen i te Domburg, dat de geschiedenis van de Concert- en Gehoorzaal en j het Middelburgsche muziekleven van de laatste 50 jaren behandelt. Een Nationaal Comité opgericht. deze wijziging voorafgaande be spreking mag slechts het karakter dragen van voorbereiding eener verandering in de Grondwet. Zij mag derhalve nimmer leiden tot besluiten, die den grondwetgever bij voorbaat binden. Handhaving van de Rijkseen heid, in de eerste plaats tot uit drukking komend in een reëel gezag van de Kroon, is een nood zakelijke voorwaarde voor de re geling der Indische kwestie. Het streven tot oplossing der moeilijkheden worde gedragen door verantwoordelijkheid voor het lot van de millioenen-bevol- king van Nederlandsch-Indië, die recht hebben om te leven in eeti rechtsstaat, op democratische wij ze georganiseerd, met inachtne ming van het beginsel van zelfbe schikking. Zoolang de nieuwe structuur van het Koninkrijk niet is verwe zenlijkt, behoort het tot de taak van het Nederlandsche gezag de volken in Nederlandsch-Indië te gen onrecht en willekeur te bc- kleurde haar gelaat Maar toen zij tot hem sprak, was zij zich zelf geheel meester. „Ik heb beloofd, dat ik bij haar zou blijven" zei ze. „Ik veronderstel dat daartegen geen bezwaar is?"' „Zeker niet", antwoordde dofeter Burriet, „tenminste als u er niet van bezwijmt. Het is een tamelijk ijselijkè geschiede nis. Ik heb wel gezien, dat, wanneer het verband werd los gemaakt de voet afviel of alleen bij de vezels bleef hangen". Kathlijn rilde onwillekeurig. „Ik zal niet bezwijmen. Ik beloofde het kind, dat ik bij haar zou blijven en ik zal mijn j best doen. U zult haar toch ze ker verdooven?" I „Ja, als haar hart tenminste het verdragen kan. Als dat niet gaat Hij boog zich over het kindje, j dat hem met angstige oogen aankeek. Kathlijn voelde hoe de kleine haar hand zocht. Zachtjes druk te zij die en sprak kalmeereud tot haar: „Wees niet bang lieve ling". (Wordt vervolgd. Onder voorzitterschap van Prof. Mr. P. S. Gerbrandy is ge vormd een nationaal comité „Handhaving Rijkseenheid", dat zich ten doel stelt het centraal orgaan te vormen van alle acties, welke in het land gevoerd worden tegen het aanvaarden van het ontwerp accoord van Linggadjati, waarbij het er naar streeft door den tegenstand, welke zich naar het oordeel van het comité overal in den lande in alle kringen, par tijen en groepen openbaart, door vereeniging van krachten zoo sterk mogelijk te makente be vorderen, dat deze tegenstand op waardige wijze en langs wettigen weg wordt gevoerdsteun en voorlichting te bieden, waar zulks gewenscht en noodig geacht wordt. Het comité stelt zich daarbij de volgende 6 punten als beginsel „Elke wijziging in de grondwet telijke structuur en staatsorde des Rijks dient uitsluitend te geschie den langs den door de Grondwet voorgeschreven weg. Iedere aan vertrouwelijk. „Ze branden zoo". „Ja, hoor dat weet ik. Maar de dokter komt en hij zal de windsels losmaken en dan zal het branden minder worden. Je moet niet bang zijn hoor, liefje'" „Neen, dat zal ik ook niet. Als u maar bij mij blijft. Ik ken u niet, maar toch houd ik van u". Zacht drukte zij de hand van Kathlijn en sloot daarna weer de oogen. Zonder te spreken bleef Kathlijn zitten en hield de hand der kleine vast. Vol me delijden keek zij naar 't kleine schepseltje daar vóór haar met haar arme gebonden voeten, verminkt als offer aan een bar- baarsche gewoonte, die jaar lijks aan duizenden kinderen het leven kostte, de jeugd van éen halve natie in een tijdperk van pijn verandert en honder den voor hun leven verlamt. Terwijl zij zoo zat tc pein zen, kwamen de twee dokters binnen, En toen Dick Forsyth haar zag, met medelijden ver vuld, gebogen over de kleine, lichtten zijn oogen met een heldere glans die ooik haar niet verborgen bleef. Een zeebt rood

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 2