de Regeerings-verklaring. Bevordering spaarzin. Twp-prle» Kampr ovpr Groote belangstelling - Alle loges bezet. ,,De Kamer heeft zelden voor een zoo belangrijke beslissing gestaan." Vergunningen autobusdiensten. KRUI MELTJES TTitg»»« Stichting „Zcemvsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289 Kantoren: Vlissingen, Walstr. 33, Tel. 108) Middelburg, Rou- aansche Kaai 30, Tol. 2000 j Keuzen Vlooswyckstr. Tol. 2052 2e JAARGANG No. 522 PflOTESTANTSCH CHRISTELIJK SLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 17 December 1946 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdredacteur: R, ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE 6MIT, Advertentieprijs 12% cent per m.m, Op- «n ondergang van Zon en Maan. Woensdag. Zon op 8.44 u.. onder 10.29 u. Maan op 3.14 u., onder 14.10 u. Hoog water te Vlissingen Woensdag 18 December: 9.49 u, 1.39 m,, 22.57 u. 1.59 m. tr«,UaoU.iün JL W Vv»vlv Jl X C-l A JL1W JL V VL Steunend op de ruim 300.000 ndhnesiebetuigingen, welke thans Herhaaldelijk is «r door de re geering de aandacht op gevestigd, dat dc spaarzin moet worden be vorderd. En dat is op zichzelf juist. Om land is groot geworden door een nijvere bevolking, die sober leefde. En dat zal ook voor de toekomst van groote beteekenis zijn. Maar nu is het alleen jammer, dat de d a d e n van de regeering met haar goede woorden in volkomen tegenspraak zijn. Allerlei maatregelen worden genomen waarvan in de eerste plaats de spaarders, de menschen die sober leven en daardoor mee werken tot versterking van de volkskracht, de dupe worden. Dat hebben zij ondervonden, die gedurende de bezetting goede zaken maakten, maar die, om krachten te sparen voor de toe komst, de tering niet naar de nering gingen zetten. En nu, bij de in uitzicht ge stelde conversie van leeningen zijn het alweer de spaarders en dan zeer speciaal de kleine spaar ders, die gedupeerd dreigen te worden. Dat de staat, wanneer de lee- ningsvoorwaarden dit toelaten, van den geldovervloed tracht te profiteeren, door het aflossen van oude en het uitschrijven van nieu we leeningen tegen lager rente type is zeer normaal. De betrok kenen kunnen dan óf hun geld terug krijgen óf op de nieuwe leening inschrijven. Maar zoo doet minister Lief- tinkc niet. Hij zet de stok achter de deur. Als iemand zijn geld, dat hij in goed vertrouwen aan den staat leende niet beschikbaar stelt voor een leening tegen lager tarief, dan wordt hij gestraft, doordat het geld tijdelijk wordt geblokkeerd en de rente teruggebracht tot 2% pCt. Voor kleine spaarders, die hard hebben geploeterd, b.v. om voor den ouden dag een kapitaaltje ter beschikking te hebben, beteekent dat een groote onbillijkheid. Bezuinigen blijkt voor deze re geering een moeilijk werk te zijn. Het is veel gemakkelijker om van andermans leer riemen te snijden. Maar billijk is het niet. En de spaarzin wordt op deze wijze niet bevorderd. De Tweede Kamer heeft giste ren een aanvang gemaakt met de beraadslaging over de door de re geering afgelegde verklaring In zake de entwerp-overeenkomst van Linggadjati Alle ministers met uitzonde. ring van Mr van Klef fens wa ren aanwezig. Alle gereserveerde loges waren bezet, o.m. hadden in de loge boven het voorzitters bureau de leden der C.G. plaat* genomen. De heer Romme (K.V.P.) opent BEIERSCHE REGEERiNG TREEDT AF. Dr Wilhelm Hoegner, minister president van Beieren, heeft het Amerikaansche militaire bestuur het ontslag van zijn regeering overhandigd. Dr Hoegner, Sociaal Demo craat, was in Sept. van h:t vorig jaar tot minister-president be noemd. Zijn partij werd bij de verkiezingen voor de Beiersche landdag verslagen door de Chris telijk Sociale Unie. BRITSCHE ZAKEN LIEDEN NAAR DUITSCHLAND. Het zal wellicht spoedig En- gelsche zakenlieden zijn toege staan Duitschland binnen te rei zen om oude contacten weer op te nemen en de mogelijkheden te onderzoeken voor den handel wanneer Duitschland weer handel aal mogen drijven. De aangele genheid wordt thans onderzocht door hooge Britsche ambtenaren in overleg met economische des kundigen. DREIGENDE STAKING IN DE ANTWERPSCHE HAVEN. In de haven van Antwerpen, waar reeds Vrijdag enkele honder den havenarbeiders weigerden het werk, dat hun door het werf bureau werd opgedragen, uit te voeren, dreigt thans een geschil van grootci omvang te ontstaan. Zaterdag kon men gedurende den geheelen dag geen arbeiders vin den vi, or het laden en lossen van steenkool. Do oorzaak van het geschil zou liggen in het verschil tusschen het bedrag, dat in geval van werkloosheid aan havenarbeiders wordt uitgekeerd en het bedrag van het arbeidsloon. DE KABINETSFORMATIE IN FRANKRIJK. Uit Parijs wordt gemeld, dat de republikeinsche Volkspartij en de radicalen geweigerd hebben in te stemmen met een Communistisch minister van Oorlog, zooals Leon Blum zich dat gedacht had om I aan de verlangens van de Com- 1 munisten te voldoen. Op grond hiervan neemt men in politieke kringen aan, dat Blum er niet in zal slagen een regeering op bree- de basis te vormen. Men ver moedt, dat hij thans zal pogen •en kabinet samen te stellen uit louter Socialisten. België zal uit dankbaarheid voor hetgeen Zwitserland gedu rende den tweeden wereldoorlog voor Belgisch vluchtelingen heeft gedaan drie gram radium aan Zwitserland schenken, de ry der sprekers, opmerkend, dat zelden in de geschiedenis de Kamer voor een zoo belangrijke beslissing heeft gestaan, verklaart hij zich ten volle bewust te zyn van de verantwoordelijkheid, wel ke op hem rust. Spr. citeert een artikel van „De Linie" van 6 Dec. waarin opge merkt wordt, dat men alleen staat voor de keuze tusschen continu- eering van het koloniaal bestuur en de erkenning van de onafhan kelijkheid van Indonesië. Tegenover het zwart dat de Rijkseenheid op basis van weder- keerige vrywilligheid een illusie is, stelt spr. zyn wit, dat de rijks- eenheid op basis van wederkeerige vrijwilligheid een ideaal Is, dat menigeen een utopie noemt, macr waarin hij gelooft. Hij meent dat dit ideaal bereikbaar is en met al le kracht er naar gestreefd moet worden door bepaling onzer hou ding. omdat dit mede zal beslis sen over het al of niet welslagen. In den breeds schetst spr. de roeping welke het Koningrijk ver vuld heeft. Die roeping blijft, maar het is een andere, zonder het primaat van Nederland. Het is een roeping om in deze wereld een voorbeeld te stellen, dat vruchtbaar Is voor alle volkeren des rijks, vruchtbaar aan geeste- lijk welzijn, vruchtbaar ook aan stoffelijk welzijn. De revolutie van de republiek heeft ontzaglijk remmend gewerkt op de inlossing van de Konink lijke belofte van 9 Dec. 1942. Voor ons volk staat vast. dat de Ko ninklijke belofte moet worden in gelost. Een passend gebruik moet wor den gemaa' t van het feit, dat we niet meer onder dwang staan. In Indië beschikken we over zooveel macht dat we ons gezag zouden kunnen herstellen. Juist in deze omstandigheden, nu we ook an ders zouden kunnen, wil spr. te gen Indonesië zeggen: wy begee- ren niet anders dan u ln uw na tionalisme te zien groeien. Maar hij voegt er bij: bedenk ook dat 100 pet. Merdeka een utopie is. Dat bestaat evenmin voor eenig volk buiten Europa, cis voor eenig volk in Europa. Spr. heeft zeer ernstig bezwaar tegen de wyze van publicatie van Linggadjati. Er heeft zich een voorstel ge vormd van afscheiding, nu, van Java, Macbera en Sumatra. Zoo hebben zich meer onjuiste voor stellingen gevormd, die het ware Linggadjati niet zijn. Door de toe lichting heeft men pas een idee gekregen van wat er is gebeurd. Er is beroering gewekt, over wat achteraf een fantoom blijkt te zyn. Spr. herinnert aan adressen van allerlei achtenswaardige lie den, waarin gewerkt wordt met woorden als „plichtsverzaking", maar op het werkeiyke Langgad- jatl klopt zoo'n manifest niet mper. Vervolgens komt spr. tot dat gene, waartoe de regeering zich wil binden. De formuleering acht hy gelukkig. Deze heeft prioriteit; dan komt de memorie der C.G en tenslotte komen de zeventien punten. De republiek moet deze drie stukken kennen en in deze ver houding aanvaarden. Vervolgens komt de heer Rom me tot een bespreking der over eenkomst. Hy vraagt of de ln het laatste artikel besproken arbitrage uitsluitend werkt gedurende den overgangstyd en niet gedurende de nieuwe rechtsorde. Ten aanzien van art. 16 inzake vermindering der troepensterkte merkt hy op, dat deze niet mag geschieden voor de rechtsorde het toelaat. Onze troepen zijn naar Indo nesië gegaan om te zorgen voor veiligheid en recht Die taak moet dan ook effectief vervuld worden, ook wat betreft de interneeringen. Ten aanzien van art. 13 om trent de toelating van Indonesië in de nieuwe rechtsorde tot de V. N. merkt spr. op, dat dit ner gens tegenstand heeft ondervon den. Tegen de federatieve gedachte voor den bouw van den staat in Indië bestaat by spreker geen be zwaar. Wel heeft hy bezwaren gehoord tegen den souvereinen staat ln Indonesië, maar deze Is noodig voor toelating bij de U. N. O. Overigens: het gelijkwaar digheidsbeginsel van de Konink lijke rede eischt den souvereinen staat. Verdei- vraagt hij o m. of inzake vrijheid ook bedoeld wordt vrij heid van missie en zending en of het vast staat, dat de Unie sou- vereine behartiging zal hebben van gemeene belangen, die op hooger plan staan dan de belan gen van de afzonderlijke deelen. De bepaling in art 1 zien velen als een afscheuring Wanneer dat beduidt de verheffing tot een staat, dan doet spr. niet mee. om dat het strijdt met de Grondwet. De erkenning der regeering van de republiek kan r.:et anders zijn dan de erkenning, dat zij de facto het gezag uitoefent in een ryks- deel. dat rijksdeel blijft. Elke twijfel ter zake moet wor den weggenomen, hetgeen kan, door by de onderteekening vast te leggen dat deze geschiedt met volledige handhaving van het be paalde in de geldende Grondwet van het koninkryk. Tenslotte verklaart spr. Ling gadjati te verwerpen in de gang bare omvatting van een groot deel der publieke opvatting. In den enkelen zin der 17 punten kan hy de overeenkomst niet aanne men Met spanning zal hij het antwoord der regeering afwach ten. Bruins Slot. De heer Bruins Slot (A.R.) held van de conceptie, maar van de inneriy! e kracht, de innerlijke geslotenheid en gaafheid van het geheel. Een toelichting van één der partijen kan z.i. niet bindend zijn; die moet van beide partyen ko men. Wat de regeering van het bindend zyn zegt, kan niet waar zyn. De verbindende kracht der overeenkomst is een juridi sche. De memorie van toe lichting en de regeerings- verklaring verbinden wel licht politiek, maar niet ju ridisch. Als de overeenkomst niet geheel bevat wat men wil overeenkomen, dan moet de regeering haar niet onder teekenen. Men ontkomt met politieke verklaringen niet aan den juridischen kant eener overeenkomst. Memorie vc.n toelichting en regeeringsverkaring hebben naar sprekers Inzicht geen rechtsgel digheid Vervolgens gaat spr. de artike len der ontwerp-overeenkomst na. De C. G„ het gezag der republiek op geheel Java. Sumatra en Ma- doera erkennende, heeft meer ge daan dan een realiteit erkend, namelijk een juridische pretentie. Op Sumatra b.v. heeft de repu bliek niet het gezag, daar heerscht de anarchie. De thans bestaande wettelijke verhoudingen worden niet geëer- diedigd. De juridische formatie, die men heeft gemaakt, is zelf moord. De erkenning van het ge zag -der republiek op Java, Ma- doera en Sumatra moet als een erkenning de jure worden gezien. Daarmee is een volkenrechtelijke verhouding geschapen. Dot blijkt ook o.a. uit art. 17 waarin gezegd wordt, dat alle geschillen door ar bitrage zullen worden opgelost. Hier wordt de zaak als een vol- j kenrechtelijke kwestie beschouwd, i In de ontworpen overeenkomst is van het gezag der Kroon geen sprake. Er is slechts rede van behartiging van gemeenschappe lijke belanden, de landen kunnen op verschillende gebieden afzon derlijk optreden. 1 Voorts geeft spr. te Vennen, det de bemoeienis van de Unie geen overheidsbemoeienis is. Er ls geen sprake van de vorming van een staat maar van twee staten die i samenwerken. Was er werkelijk sprake van een staat, dan zou men moeten weten wie de over heid is, hoe ze gevormd wordt, wat haar bevoegdheden zijn. Steunend op de ruim 300.000 adhoesiebetuigingen, welke thans reeds op don oproep van het „Comité Handhaving Rijkseenheid" binnonkwamen, hebben do cndertcekenoars zich gericht tot H. M, de Koningin met eon adres, waarin zjj verklaren, dat het hun in den meost volstrektcn zin onaannemelijk, ontoelaatbaar en ook onnoodig voorkomt, dat van de RyUscenheid ufstand zou worden gedaan. „In do angstige ure, waarin wy me eten bevroeden, dat som migen daar to lichtvaardig tegenover zullen staan, doen wy een beroep op Uwer Majesteits hooge vorstelyke wysheid, teneinde de ramp af te wenden en Uwe schreden in Oost en West te richten op den weg naar een opbuwende toekomst, in een nieuwe, ge- zamenlyke vruchtdragende organisatie, onder de vleugels van het oude beproefde Koninkryk. De vorstelyke wysheid van Uwer Majesteits geslacht heeft ook in vroeger dagen ons geliefd vaderland telkens omhoog gehouden, wanneer liet door endergang of ven-al werd bedreigd. Nu reeds ruim driehonderdduizend Nederlanders uit alle geeste- lyke, maatsehappelyke en politieke groepeeringen van ons volk, van wie de adhaesiebetuigingen in ons bezit zijn, smeeken thans Uwe Majesteit, het ryk voor hen en de nakomelingschap tegen de heillooze mogelijkheden te behoeden. Zij weten Uwe Majesteit, met ons allen, in 's Heeren hand en bidden, dat Uwe Majsteit rijkelijk Godes steun en zegen mogen worden verleend, om uitkomst te vin den in den zwaren nood der natie. Betuigingen van instemming worden nog gaarne in gewacht bij onze bureaux of rechtstreeks bij den heer E. J. van Rees Vellinga, secretariaat van het Comité, Van Kijfhoeklaan 5, Den Haag. Maart de spoorbrug over de Maas bij Hedel in gebruik wor den genomen. TEGEN PROF. WESTRA 15 JAAR GEËISCHT. De procureur-fiscaal van den bijzonderen raad van cassatie, Pr. fE. G. Langemeer, eischte tegen Prof. Mr H. Westra, ex- burgemeester van 's-Gravenhage, rekening houdende met den 63- jarigen leeftijd van Prof. Westra, een gevangenisstraf van 15 jaar. Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage had verdachte tot 20 jaar gevangenisstraf veroor deeld. De motie-Serrarens aangenomen. In de Tweede Kamer kwam gisteren aan de orde de stemming over de motie van orde van den heer Serrarens c.s. betreffende de verleening en intrekking van ver gunningen tot uitoefening van autobusdiensten. Deze motie luidde als volgt; De Kamer, van oordeel, dat de verleening en intrekking van ver gunningen tot uitoefening van autobusdiensten ten spoedigste dienen te geschieden overeen komstig de bepalingen van de A. P., noodigt den minister uit maat regelen te nemen om zoo spoedig mogelyk het vierde uitvoerings besluit te doen vervallen en in- tusschen de bestaande tijdelijke vergunningen te laten doorloopen als vergunningen in den zin van 1 art. 12 der W.A.P. en omtrent de tijdelyke vergunningen, die na de bevrijding zijn ingetrokken een procedure van herziening in het leven te roepen. Da motie werd met alg. stem men aangenomen. Provincienieuws betoogt, dat het beleid, het ge heel van de stukken moet over tuigen, niet zoozeer van de juist- In de overeenkomst is goed vastgelegd dat het oude Konink rijk verdwynt en de republiek krijgt erkenning van haar gezag o- er drie eilanden Maar van de Ur.ie verder niets Het statuut van de Unie handelt alleen over de samenstellende deelen Alleen wordt gezegd dit de Unie geen overheid heeft. Nu wordt in de memorie gesoroken over het opper gezag der Kroon, maar in de ontwerp-overeenkomst staat er geen woord over. De suggestie van de memorie en van de regeeringsverklaring spreken elkaar volgens spr. tegen en vinden geen steun in de over een' ernst. De overeenkomst ont bindt z.i. het Koninkryk, zonder dat het omgezet wordt in een fe deratief staatsverband. De weg, geplaveid met de er kenning van het gezag der repu bliek. waarover de heer Logeman I in Rotterdam sprak, is naar spr. inzicht een docdloopende weg. Het huis van Linggadjati, tegen zichzelf verdeeld, is naar sprekers overtuiging niet aanvaardbaar. VOORLOOPIGE RAAD VOOR BANGKA. Bij besluit van den Luit. Gouv. Gen. is in afwachting van de voorbereiding van de vorming van een autonoom ressort Bangka de „voorloopige raad van Bangka" ingesteld. Deze raad heeft tot taak: a. Het tot uiting brengen van de wenschen der bevolking en het formuleeren van voorstellen betreffende de staatkundige- en bestuursorganisatie van Bangka; b. Het voorstaan van de belangen van Bangka bij alle bevoegde au toriteiten; c. Het geven van ad vies in alle voor Bangka belang rijke zaken. De raad bestaat uit 25 leden. Hiervan zijn 14 Indonesiërs, 9 Chineezen en 2 Nederlanders. Ernstig auto-ongeluk. Tt Tweelo bij Meppel is Zon dag een ernstig auto-ongeluk ge beurd. Een jeep uit Heren (Gr.) waarin vier volwassenen en een klein kind gezeten waren kwam in botsing met een auto. De jeep werd ongeveer twintig meter weggeslingerd, waarbij een der inzittenden, de heer P. H. uit Ha ren, op slag werd gedood. De be stuurder P. B. eveneens uit Ha ren werd in hopeloozen toestand naar het Diaconessenhuis te Mep pel overgebracht. Zijn echtgenoote liep een hersenschudding en ver moedelijk een wervel fractuur op. Ook de vierde inzittende kreeg ernstige verwondingen. Het kind kreeg wonder boven wonder slechts onbeteekenende snijwon- den. De Drentsche olievelden. De nieuwe spoorlyn van het terrein der olieboringen te Oud- Sclioonebeek in Drenthe, naar de bestaande spoorlijnen te Nieuw- Amsterdam, is thans gereed ge komen. Aldus is de rechtstreek- selie spoorverbinding tusschen de plaats der olieboringen en de raf finaderijen te Pernis tot stand gebracht. Nederlandsch vaartuig gi zonken. Het Nederlandsche motorschip „De Meeuw" metende 174 ton, is Zondagochtend vroeg op de Hum- ber in botsing gekomen met een Engelsche treiler en gezonken. De vijf leden van de bemanning wer den door den treiler aan boord genomen en zijn behouden in Huil aan wal gegaan. NIEUWE SPOORBRUGGEN Naar wij vernemen zal de spoor brug over de Waal bij Zaltbom- mel op 10 Januari a.s. officieel worden geopend en zal half MIDDELBURG. De P.Z.E.M. wil drie millioen leenen. Het dagelijksch bestuur der N.V. P.Z.E.M. heeft aan het pro vinciaal bestuur verzocht ten be hoeve van haar vennootschap een geldleening groot f 3.000.000 aan te gaan, zulks ter voorziening in de tot 1 October 1947 te verwach. ten kapitaalsuitgaven. Deze uitgaven worden als volgt geraamd: f 1.500.000 voor nets- uitbreidingen en vervanging van bovengrondsche door ondergrond- sche leidingen; f 200.000 voor bij plaatsing van een ketel in de cen trale te Westdorpe; f 250.00 voor hetzelfde doel te Vlissingen; f 100.000 voor aanschaf van me ters f 300.000 voor het eerste ge deelte van de kolentransportin- richting voor de centrale te Vlis singen en f 650.000 voor diversen. Subsidie voor bestrijding van t.b.c. onder dieren. Nu de Stichting Provinciale Gezondheidsdienst voor Dieren in de prov. Zeeland het werk I heeft overgenomen van de Ver. tot bestrijding van de tuberculose onder het rundvee en van andere i veeziekten in de prov. Zeeland, welke Ver. thans in liquidatie is, verzoekt eerstgenoemde stichting de tot heden toegekende subsidie van f 1000 aan de Ver. thans aan haar uit te keeren. Het is de be- doeling der Stichting aan het werk een groote uitbreiding te ge. ven, o.a. door het oprichten van een laboratorium, waarvan het Rijk de kosten voor zijn rekening neemt. ven, dat alle loonen en salarissen aanmerkelijk zijn of worden ver hoogd; dat in Zeeland het aantal leerkrachten geleidelijk afneemt, waardoor het gevaar dreigt, dat op den duur te weinig gegadigden voor dit belangrijke onderwijs aanwezig zullen zijn. Men is van meening, dat een redelijke beloo ning de animo tot studie voor ak ten belangrijk zal vergrooten. De Rijkslandbouwconsulent, Ir C. J. Droogendijk, om advies gevraagd, gaf met den meesten aandrang in overweging aan het verzoek der Vereen, gevolg te geven. Naar zijn meening is de studie voor de akte landbouwkunde l.o. in Zee land lang niet wat deze behoorde te zijn en bovendien geniet het bezit van de akte nog steeds niet de zoo hoog noodige waardeering van hoogerhand. Ged. Staten stellen thans voor om inpiaats van f 0.45 voor elk uur onderricht een bedrag van f 0.50 te verleenen. Het Rijk draagt f 2.25 per gegeven lesuur bij. Heffinq opcenten op de Rijksbelastingen. Ged. Staten van Zeeland stellen voor, om met ingang van het be lastingjaar 1947 voor de gronbe- lasting en het belastingjaar 1947- '48 voor de personeel belasting te heffen zestig opcenten der grond belasting voor de gebouwde en ongebouwde eigendommen en vijftig opcenten op de hoofdsom der personeele belasting. Uit alle deelen van Zeeland waren Zaterdagmiddag jeugdlei der en -leidster der Ger. Jeugd- org. naar Middelburg gekomen, om in de consistorie van de Hof- pleinkerk te luisteren naar het re- fe-aat van Ds H. Veldkamp over „Koningskinderen". Ds Veldkamp sprak eerst over de moeilijke taak, die allen, die de jeugd in dezen tijd leiden moeten te vervullen hebben, doch daarna wees hij op de groote mogelijkheden, die er in dit jeugdwerk zijn. Op zijn refe raat volgde een geanimeerde ge- dachtenwisseling, die met dank aan den spr'ker door den heer Chr. de Bruin, voorz., werd ge sloten. Gevallen verzets lieden Eereschuld niet voldaan. In een te Den Haag gehouden rede heeft Prof. Gerbrandy er zijn teleurstelling over uitgespro ken datkde belofte dcor hem na mens de Nederlandsche Regeering in Lenden gedaan, ten aanzien vc.n een pensioenregeling vcor de nagelaten betrek' ingen van de gevallen verzetslieden r.og steeds niet door de Nederlandsche Re geering is ingelost. Deze eere schuld had reeds lang moeten zijn voldaan. De KP.'s en cie LO. hebben naar de meening van prof. Gerbrandy de spits afgebeten. HERBEPLANTING WALCHEREN. Let op Uw saeckül! Koopt geen verkeerd plantmateriaal 1 De leden van de Herbeplan- tingscommissie der Stichting Nieuw Walcheren meenen met de meeste klem te moeten waarschuwu tegen het zonder kennis van zaken aankoopen van plantmateriaal voor grond, welke voor herbeplanting in aanmerking komt. Met het planten van land bouwgewassen op drooggeval len grond zijn verleden jaar mooie resultaten geboekt. Dit beteekent evenwel niet, dat dit succes ook zal volgen na den aanplant van siergewassen, heesters of boomen. Deze heb ben namelijk diepgaande wor tels, waarvoor een diepere grondbewerking noodzakelijk is. En.... hoe dieper men in den grond komt, hoe zouter deze is. Het komt maar al te vaak voor, dat men zich alleen laat raden door den leverancier en deze heeft helaas niet in alle gevallen het belang van den kooper op het oog, of is niet atijd voldoende deskundig. Er zijn nu reeds gevallen be- ikend, waarin volkomen onge schikt materiaal werd aange- gekocht, dat reeds tot teleur stelling aanleiding heeft gege ven of in de toekomst kan geven. De tijd, dat men op Walche ren met kans op succes alles kon planten, is voorbij en he laas wordt en zal er in de toe komst plantmateriaal worden aangeboden, dat in verband met met het klimaat en het zout- gehale van den bodem niet als deugdelijk kan worden aange merkt. Zij, die op grootere schaal tot planten zouden overgaan, die nen er om te denken, dat men om aanspraak te maken op Rijkssubsidie, plannen moet overleggen, die door den super visor voor de herbeplanting zijn goedgekeurd. Rekening moet worden ge houden met het feit, dat deze subsidie niet zal worden ver leend, als de aankoop van het plantmateriaal wat soort en kwaliteit betreft niet volkomen verantwoord is. Men doet er daarom goed aan, zich bij herbeplantingen door deskundigen te laten advi- seeren. Men voorkomt daar door, dat onnoodig geld wordt uitgegeven. kers en de twee hotels zyn ln beslag genomen voor cantine en bureaudoeleinden. Sinds eenige I maanden is de uitvoering aan den gang. Op het oogenblik werken in Reichental omstreeks 100 Ne derlandsche arbeiders. De stem ming onder de werkers, die in den vreemde bijdragen tot leeni- ging van den grooten woningnood in Nederland, is uitstekend. Verzoek tot verhooging subsidie voor land- en tuinbouwonderwijs. Het Bestuur der afd. Zeeland van de Ned. Ver. van Land- en Tuinbouwonderwijzers heeft zich met een schrijven tot de Prov. Staten gewend, waarin verzocht wordt de subsidie voor het land en tuinbouwonderwijs belangrijk te verhoogen. Als motiveering van het verzoek wordt aangege- HOUT UIT HET SCHWARZWALD. In totaal 100.000 M3. In Dordrecht zal een dezer dagen uit Duitschland per schip aankomen ongeveer 1000 kub. M. rondhout. Deze zending is de eerste van een reeks, welke in totaal voor- loopig ongeveer 100.000 kub. Meter hout zal omvatten. De Nederlandsche regeering heeft met de autoriteiten van de Pransche bezettingszone in Duitschland een contract gesloten waarby Nederland 100.000 kub. m. hout op stam in het Schwarz- wald heeft gekocht. Deze boomen worden door Nederlandsche ar beidskrachten geveld en als stam men naar Nederland vervoerd, om hier te worden gezaagd. De „Nederlandsche Grond My" voert thans, onder toezicht van het ministerie van Openbare Wer- l en en Wederopbouw, het werk ter plaatse uit. In het dorp Rei chental zyn barakken gebouwd voor de huisvesting der houtwer- Volgens de „New York Ti mes" is de verloving van Prin ses Elizabeth van Engeland met Prins Philip van Grieken- I land uitgesteld in verband met den onoverzichtelijken politie- ken toestand in Griekenland. Naar de directeur van het Bel gische instituut vcor insecten- kunde heeft medegedeeld, wordt in België door insecten jaarlijks voor een millioen francs schade aan den oogst toegebracht. Te Marseille, op Parijs na Frankrijks grootste stad, is een communist burgemeester gewor den, als gevolg van gemeenteraads verkiezingen, welke Zondag wer den gehouden. m Vijf personen werden gedood en vijftien gewond, doordat een eiectrisehe trein aan de Westkust van Italië op een goederentrein, liep. De Junkersfabrielten in Des san, die thans provinciaal bezit zijn geworden, hebben de produc tie van vliegtuigen overgescha keld op die van haarden en kachels. Te brisbane zijn tengevolge van een storm vijf vliegtuigen, die zich op den beganen grond be vonden, vernield. Men schat hun waarde op 100.000 pond. De internationale Weensche voorjaarsmesse wordt gehouden tusschen 23 en 30 Maart 1947. Maarschalk Tito, het hoofd van den Joego-Slavischen staat, heeft toegezegd, dat wellicht nog vóór Kerstmis een groot aantal Itali- aansche krijgsgevangenen naar het vaderland zal mogen terug- keeren. De Sociaal-Democratische par tij te Hamburg heeft een massa demonstratie georganiseerd, waar. bij de vrijlating van Duitsche krijgsgevangenen is geëischt. Een der sprekers zei, dat in de Sovjet- Unie nog vier millioen krijgs gevangenen zouden zijn, onder wie vrouwen,

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1