Byrnes wil bst voortel! geven. Koning Winter verovert Europa. fiegeerings-verklarinq. Moet't zoo doorgaan? Onze betrekkingen met Spanje. Politieke beschouwingen in de Eerste Kamer. Strenge vorst in ons land. De debatten over de Uitvoerige inlichtingen over troepen in het buitenland - De atoom wapenen deelen niet de wereld. Geen bewapeningsrace! Loon en salaris ondergedoken ambtenaren. De debatten ever het Vete-reeht. Da samenstelling van het Kabinet. 'T KON ERGER", De Regeering besluit enzen Gezant te Madrid terug te roepen. Vïtgar* Stichting „Zeoawgch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L, Yorst- str. TO, Tel, 2488, Giro 274280 Kontoren: Vlissingen, Walatr. 83, Tel, 108; Middelburg, Rou- aansehe Kaai 89, Tel. 2009; Neuzen Vlooswijckatr, Tel. 2052 Katholieke fractie aoh- ter het Kabinet? Waar do N. B. ört. vornam is de Tweede Kamerfraotie van de K.Y.P., ia haar bijeenkomst van Donderdagavond nog niet tot een definitief beiluit gekomen om trent de b^ de debatten over de rogeeringsvorklaring betreffende Linggadjati te volgen gedragslijn. Vandaar ook, dat z$ vandaag op nieuw zal vergaderen. Intusschen heeft het blad be paald den indruk gekregen, dat do meeste leden van deze groep in belangrijke mate doordrongen zijn van de groote beteekenis van de psychologische en staatkundige factoren, door de regeering in haar jongste verklaring vermeld als argumenten voor het maken van een afspraak, gelyk zy thans voorstelt, en dat zij het aannomen van een negatieve houding uit den booze aoliten, aangezien in hun eogen niets verkeerder ware dan het op een breuk met de" Indone sische nationalisten te laten aam- komen. De militaire situatie. Ben Nederlandsch militair woordvoerder heeft omtrent de militaire situatie het volgende medegedeeld: In de omgeving van het vlieg veld Padang zijn twee Weder- landscho vliegtuigen, beschoten, Hitrby vielen geen slachtoffers. In den Noordelijken sector wer den twee Woderlandsche soldaten by patrouille-acties gewond. By gevechten met terroristen in de omgeving van het vliegveld te Palembang zyn een Neder landsehe soldaat en vier Indone siërs gedood. Eén Indonesiër werd gewond. By een botsing tusschen pa trouille# in den Westelijken sec tor van Batavia zyn zeven terroristen gedood. Twee terro risten werden met hun wapens ge vangen genomen. In Woord-Oost Bandoeng werden buitenwijken gezuiverd door Wederlandsche troepen. Bij een zuivering van den Zui delijken. sector van Semarang door Wederlandsche patrouilles zyn vier Indonesiërs gedood, twee gewond en zes gevangen geno men; ten hoeveelheid wapens werd in beslag genomen. In den Contralen en Woordelij ken sector van JBoerabaja hadden de gewone patrouillege- vechten plaats. Uit den Zuidely- ken sector wordt terreur op de be volking gemeld. Bij een gevecht met terroristen ia Oost-Borneo werden der tien terroristen gedood, twee ge wond en zeventien gearresteerd. Tevens werd oen vooraad wapens buitgemaakt. In de omgeving van Lim bo eng (Z.-Celebes), dat op het ©ogenblik het centrum van terro risten-activiteit is, zyn in twee dagen acht terroristen door We- Aerlr idsche patrouille® gedood. Te Medan hebben sluipschut ters in den nacht van 12 Decem ber met geweren, etenguns en mitrailleurs geschoten. Dienzelf den nacht werden het vliegveld en Nederlandsehe toestellen met mor tieren beschoten. Leden van het volksleger intimideeren de bevol king 5n de veiligheidszone. De houding van de* republikeinsche troepen is uitdagend. In Padang werd een huiszoe king verricht, waarbij handgrana ten en bommen, werden buitge maakt. In het gebied van Soeraba- j a hebben Indonesische terroris ten de heftige aanvallen op een Nederlandsehe patrouille ondanks ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 521 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Maandag 16 December 1946 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdredacteur; R. ZUIDEMA Directeur: JAOQ. DE SMIT. Advertentieprijs 12% cent per m.m. .Ojjw CS &ï-SS7S?3R3? S»? £ü(1j ~-t» >1 '4ött <1J» S,*5 C.| oa- dff 46,33 U, ,V»AU op 1.06 onder Ï5.56 ts» Hoog vtatef t» Vlissingen Dinsdag 17 December: 9.17 u. 1.85 m., 22.04 u. 1.50 m. artillerie en mortiervuur voortge zet. Een gebied in den zuidelijken sector van Soerabaja is door de T.R.X, onder water gezet,. Bi) uitgebreide zuiveringsacties in Zuid Makassar in den nacht van 11 December zyn 80 terroristen gedood. Militair optreden gevraagd. Gisteren bevatte de „Nieuws gier" te Batavia onder den titel „Moet het zoo doorgaan!" een redactioneel entrefilet, dat als volgt aanvangt: De vraag wordt steeds klemmender, of het niet zeer gewenscht is, dat de Neder landsehe legerleiding haar principieel zoo gewenschte passiviteit laat varen. Al zou het slechts zijn op een be paald punt, dat den extre misten een duidelijke les geeft, WIJ bevelen dit zeker niet aan uit overwegingen van vergelding, doch uit hoofde van practische over wegingen: voor het slagen van het bestand is het nood zakelijk bij deze ongeregelde elementen de zekerheid te scheppen, dat de thans aan genomen passieve houding niet een gevolg van onver mogen is. E.u zoodanig optraden zon te vens de volledig, instemming moe ten hebben van de ropublikeinsehe regsering, di», althans op Java haar pogingen om do uit den hand springende elementen in het gareel te brengen met weinig sue- oes zag beloond. James Byrnes, de Amerikaansche Minister van Bui- tenlandsche zaken, heeft In de algemeene vergadering der V. N. gedetailleerde gegevens verstrekt over de Ame rikaansche strijdkrachten overzee en is dus vooruit ge- loopen op het voorstel tot een telling der troepen bui tenslands. De minister van Binnenland- sche Zaken heeft de aandacht der overige ministers gevestigd op een uitspraak van den Cen- tralen Raad van Beroep in Ambtenaarszaken, waarbij werd beslist, dat aan een niet-ontsla- gen ambtenaar, die tijdens de bezetting in verband met den oproep tot terugvoering in krijgsgevangenschap was on dergedoken, diens salaris over de onderduikperiode moet wor den uitbetaald. In afwachting van de in het wetsontwerp „Wet rechtshersel overheidspersoneel 1946" in uit zicht gestelde uitvoeringsvoor schriften terzake van verreke ning van inkomsten uit arbeid of -mderszins, brengt genoemde minister onder de aandacht, dat het niet wenschelijk is om aan aiet-ontslagen onderduikers, tenzij een rechterlijke uitspraak in een bepaald geval daartoe dwingt, het tijdens de periode van onderduiken niet-genoten salaris, hetzij in vrij geld, hetzij op geblokkeerde rekening reeds thans uit te betalen. Hij wees voorts de suggestie, dat Amerikaansche troepen, die in China of waar dan ook met toe stemming van betrokken landen aanwezig waren, een bedreiging voor den vrede zouden aijn, van de hand. Byrnes verklaarde: „op V-day hadden wij meer dan 5 millioen man troepen overzee. Heden ten daga zijn er minder dan 550.000 man troepen buiten het gebied van de V.S. het meerendeel hier van bevindt zich in Duitschland, Japan, do Japansche eilanden, Korea, Oostenrijk on Venezia Giulia. Het meerendeel van de troepen, dat zich op het gebied van andere landen genoemde bezettingsgebieden niet meegere kend bevindt, bestaat uit troe pen voor den aanvoer en bestuurs zaken". Na do juiste cijfers voor Ame rikaansche gevechtstroépen op de Philippijnen, China, Panama, IJsland en de Azoren gegeven te hebben, vervolgde hij: „Onze gevechtstroepen bevinden zich in het Noorden van China op verzoek van de Chineesche Nationale regeering. Het is hun taak om behulpzaam te zijn bij de uitvoering van de capitulatie voorwaarden betreffende ontwa pening en deportatie van Japan ner». Hun taak ie bijna volbracht. Er ie reeds een opdracht gege ven om de helft van onze troepen macht in China naar huis te zen den, ofschoon do Chineesche re geering er op aangedrongen heeft om hiermede te wachten tot de toestanden normaler geworden zijn. Wij hebben het duidelijk ge maakt, dat onze troepen niet aan den burgoroorlog in China zullen deelnemen. Daarna gaf Byrnes een uit voerige uiteenzetting over de plaatsen en oorzaken, waar en waarom zich troepen in het bui tenland bevinden. In China waren er troepen op dringend verzoek der Chineesche nationale regee ring. Doch niet om aan de burger oorlog deel te nemen. Byrnes bleek verrassend doortastend toen hij t.a.v. de atoomenergie op merkte In een wereld van onge controleerde bewapening zou de atoom-energie de V. S. vele jaren lang een voor sprong geven. De V. S. wen- schen echter niet de leiding te nemen in een bewape ningsrace. Wij zijn naar vo ren gekomen met concrete voorstellen. Wij zijn bereid om onze kennis van atoom wapenen met de rest der we reld te deelen, op voorwaar de, dat andere landen even als wij zich onderwerpen aan internationaal gecontroleer de inspectie en beveiliging. Niet minder hoopgevend waren de woorden: De wereldvrede hangt meer af van hetgeen in ons binnenste omgaat dan van hetgeen in onze verdragen staat. De vrede en veiligheid zijn er niet mee gebaat, dat de voornaamste betrekkin gen tusschen groote mogend heden afhankelijk gesteld moet worden van de vraag, welke politieke partij in Per- zië, Griekenland of China aan de macht is. Daarna gaf Byrnes de gede- tialleerde cijfers der buitenland- sche troepen. ALGEMEENE VERGADERING. Rusland wil het onbelemmerd handhaven. Provincienieuws Reizigersverkeer Zuid- Beveland. Da Spoorweg Maatschappij „Zuid Beveland" heeft bekend gemaakt, dat het reizigersverkeer op de zoogenaamde ringlijn in den zak van Zuid Beveland niet zal worden hersteld. Speelgoed voor Walcheren. De leerlingen der Bloemen- daalsche schoolvereeniging hebben ten behoeve van de kinderen der getroffenen op Walcheren een Aan het voorloopig verslag van de Eerete Kamer omtrent de al gemeens politieke beschouwingen, is het volgende ontleend: Zeer vele leden brachten hulde aan den minister-president o» zijn medewerkers in het Kabinet Voor hun werkkracht cm voor den ijver, waarmede zij 's lands zaken be hartigen. Van verschillende zijden wor den opmerkingen gemaakt over de eamenstellig van hst Kabinet en zijn verhouding tot de onderschei dene politieke fracties. Zoo be treurde» eeniga leden, dat de for mateur er niet in geslaagd was, een Kabinet opbreedebasis samen te stellen. Het Kabinet Is daardoor in den greep van do Partij van den Arbeid geraakt. Deze partij heeft b.v. haar stem pel gedrukt op het politieke be leid met betrekking tot Indië. Zoo heeft zij de candidatuur van den heer Schermerhorn voor het ambt van commisaris-generaal op den voorgrond gesteld, waarin de heep Steenberghe aanleiding heeft gevonden een benoeming in deze functie af te wijzen. Die weige- riïfi heeft geleid tst ernstig, ver zwakking van het college van commissarissen-generaal. Wordt thans nog hel roer gewend, dan is inmiddels veel schade aan de zaak van het Koninkrijk en aan dia van de Indonesische volkeren toegebracht. Met da bedrijfsorgasi-- s a t i e staat het, dus meenden de leden, hier aan het woord, al niet veel anders, al kan huns inziens te dozen opzichte meer van mach teloosheid da» van schade worden gesproken. De conclusie is gewettigd, dat de meerderheid der kiezers afwij zend staat tegenover het pla» Vos en ontvankelijker is voor een be drijfsorganisatie, van onder op tot stand gekomen oe in staat, zich te voegen naar de omstandigheden en de snel wisselende aspecten, die zich bij het zoo rijk geschakeerde bedrijfsleven kunnen opdoen. Een ministerie op breederen grondslag dan waarop het huidige rust, zou mee,r waarborgen heb ben geboden voor een gouverne ment in den geest dor meerder heid van ons volk dan het tegen woordige Kabinet kan bieden. Da algemeene vergadering der V. N. is Zaterdag begonnen met de bespreking van haar aan beveling aan den Veiligheidsraad inzake het gebruik van het vetorecht. Do zaal was slechts half bezet. Men begon met de resolutie van Australië, waarin wordt verzocht het veto zoodanig te beperken, dat de doelmatigheid van den Veiligheidsraad niet in gevaar wordt gebracht. Wysjinsky bestreed de reso lutie, die hij een poging tot het ondermijnen der eensgezindheid noemde. Zij geeft blijk van een vijandige houding ten opzichte van de Sowjet-Unie, aldus Wysjinsky, en dit zou niet van zooveel belang zijn, als Enge land en Amerika da resolutie niet steunden Senator Warren Austin (Ame rika) betoogde, dat de resolu tie in overeenstemming is met het standpunt van de over- groote meerderheid bij de V.N. Hij verklaarde haar te willen aanvaarden in denzelfdcn geest als waarin zij is ingediend, n.L als een werkelijke bijdrage tot den internationalen vrede. Canada, Tsjecho-SIowakije en Wit-Rusland sprak n zich ten gunste van het veto-recht uit. Wellington Koo (China) zeide zich van stemming te zullen onthouden, daar hij niet dacht, dat de resolutie haar doel zou •bereiken. Bij stemming werd de resolu tie met 36 tegen 6 stemmen en 11 onthoudingen aangenomen. De Sowjetgroep stemde tegen. De aankondiging, dat de reso lutie was aangenomen, werd met applaus begroet. hoeveelheid speelgoed verzameld. Dit speelgoed zal spoedig worden verzonden. De provinciale HARK zal de verdeeling op zich nemen. GOES. Vereeniging van Chr. Onderwijzers. In Hotel Centraal vergaderde Zaterdag 14 Dec. j.L de afd. Zuid- Beveland en Omstreken van de Vereeniging van Chr. Onderwij zers. De voorzitter, de heer Van Donk uit Goes, opende de verga dering op de gebruikelijke wijze, sprak een kort openingswoord naar aanleiding van het Advent van Jes. 7. Daarna werd door hem verslag uitgebracht van de Rayonvergadering van 30 Nov. j.l. te Goes, waarbij het Anov, de scheuringsactie te Groningen, het Correspondentieblad, het contact met de Unie, de candidaatstelling, het Barthianisme, e.v. aansluiting bij het C.N.V. en de salarisoctie de revue passeerden. Betreurd werd, dat da pers (zie do P.Z.C. o.a. I) totaal onjuiste geflatteerde bedragen t.o.z. van de salarissen lanceerde. De heer v. d. Wal van Colijns- plaat refereerde over „De staat kundige en Godsdienstige toestand bij Jezus' komst", waarop drukke bespreking volgde. 25 Jan. a.s. zal de heer iloogerheide een lezing i houden over de denkbeelden van Kees Boeko en het rapport Bolke- stein bezien worden. 1 Hierna sluiting. PASSAGIERSLIJSTEN. Op onze bureaux te Middelburg, Vlissingen, Goes, Tholen, Terneuzen en Zierikzee liggen ter in zage de passagierslijsten' van het m.s. „Indrapoera" en het m.s. „Japara", wel ke schepen resp. op 23 Dec. en 27 Dec. te Rotter dam verwacht worden. zegt Spanje. Als de leden der V.N. hun diplomatieke vertegenwoordi gers uit Madrid hebben terug getrokken, zullen er waar schijnlijk slechts vier hooge buitenlandsche diplomaten in „Madrid overblijven, n.1. 'de Apostolische Nuntius, de Por- tugeesche ambassadeur en de gezanten van Ierland en Zwit serland. Ofschoon de door de V.N. gedane aanbeveling niet dwingend is, zullen alle leden er wel gevolg aan geven. In welingelichte kringen ver luidt, dat Italië hoewel geen lid der V.N., zijn ambassadeur zal terugroepen. De Britsche ambassade ver wacht elk oogenblik een in structie uit Londen naar aan leiding van de beslissing der V.N. Bijna alle diplomatieke mis sies in Madrid van de leden der V.N. waren reeds in handen van zaakgelastigden. Nederland en Turkije hebben daar nog ge zanten, resp. dr D. P. B. Tep- pema en M. E. Atuner. Aanhangers van Franco ver klaarden te Madrid ten aanzien van de beslissing der V.N. „Het kon nog slechter". Gema tigde critici beschouwen het als „een stap voorwaarts", terwijl de linkervleugel het besluit „uiterst teleurstellend" noemt. j alle kanten om zieh heen. Vier koffiehuis te Behagen, waar on- pereeelenwerden in de asch ge- geveer 100 danslustigen aanwezig I legd. Het vuur en het water heb- waren. Het vuur greep snel naar ben enorme schade aangericht. terugroepen van hoofden van missies uit Spanje geen deugde lijk middel is om het regime te treffen, aangezien slechts eeni- Naart het ANP verneemt, heeft de regeering het be sluit genomen, onzen gezant in Spanje terug te roepen.1 ge mogendheden in dat land van het A.W.P. schrijft: Ne derland heeft zich in de verga dering der Yereenigde Naties van stemming onthouden toen het voorstel van de politieke commissie tot het terugroepen der hoofden van diplomatieke missies bij Franco aan de orde kwam. Desondanks kan men l w.aannemen, dat de Nederland sehe regeering niet zal aarze- I GROOTE BRANDEN TE I len aan de aanbeveling, in de UTRECHT, VLAARDINGEN betref£ende resolutie vervat, pm crusrcM gevolg te geven en onzen ge- EN SCHAGEN. zant in Madrid, den heer P. E. Zondagmiddag is brand uitge- Teppema, terug te roepen, broken in de Hema te Utrecht. De brand liet zich aanvankeiyk zeer ernstig aanzien, maar het vuur kon spoedig worden ge- i bluscht. I Avonds om half 7 brak brand uit in het sportgebouw te Vlaar- dingen. Het gebouw met inventa ris, w.o. de nieuwe kleeding van do spelers en een splinternieuwe grasmaairaachine gingen in vlam men op. Om half 10 's avonds brak brand uit in het N.-Hollandsch Een diplomatieke medewerker door een gezant of ambassadeur vertegenwoordigd zijn. Verre weg de meeste landen zijn na den oorlog niet overgegaan tot bezetting van den post van ge zant of ambassadeur te Madrid, hoewel zij de diplomatieke be trekkingen met Spanje hand haafden of herstelden. Met deze terugroeping wor den onze diplomatieke betrek kingen met het Franco-land echter niet verbroken. Te ver-* wachten is, dat de heer Teppe ma zal worden vervangen door een zaakgelastigde. Men heeft zich afgevraagd, waarom de Nederlandsehe dele gatie zich ten aanzien van deze resolutie van stemming heeft onthouden. -Zijn wij wel ingelicht, dan was meo van, «noenitig, dat het In dit licht gezien kan men den voorgestelden maatregel als weinig of geen effect sorteerend zien. Wellicht heeft bij ons ook de overweging gegolden, dat het aan bezwaren onderhevig was, onze zeer kleine vertegen woordiging daar aanmerkelijk te gaan verzwakken door het wegnemen van het hoofd der missie. Deze overwegingen heb ben echter niets uit te staan met het algemeen bekende feit, dat het Franco-regime ook bij de Nederlandsehe regeering weinig waardeering vindt. De regeering heeft daarvan kort geleden bij de behandeling der begrooting van Buitenland- sche Zaken trouwens duidelijk doe» blijken. m In Engeland bevinden zich vol- gene aniblolyku kringen te Ham burg nog 309,641 Dultschy kiijgs- govkngouon, In andere deelen van hej, Britsche ryir 112.177. Volgens den Britschen nieuws dienst in DuUschland gaat 80 pet. van do kinderen te Keulen en Bonn zonder ontbyt naar school, Het geheelo net van de Ber- lijnsche ondergrondsehe zal in Pebr. a.s. weer in gebruik zyn. GEMEENTERADEN. TERNEUZEN. Donderdag 12 December j.l. kwam de Raad der gemeente Ter- neuzen onder voorzitterschap van Mr P. Teilegen bijeen. Door uitstedigheid afwezig de heeren Colsen en de Waal. Bij de ingekomen stukken was een adi'es van eenige inwoners in zake schadeloosstelling van de naar hun meening ten onrechte door de gemeente afgebroken wo ningen welke door oorlogsom standigheden getroffen waren. Daar dit niet tot de competentie van B. en W. behoort, werd dit voor kennisgeving aangenomen. Op een adres waarin verlaging der huurprs gevraagd werd voor het gebruik van het gemeentelijk gymnastieklokaal werd afwijzend beschikt. Tot onderwijzer aan de Open. L. School A werd benoemd dhr C. J. Udo tö Scherpenisse. Tot leden in de commissie van Toezicht op het M.O. werden be noemd de heeren Dr L. J. Caze- mier en Ir. G. P. M. Dikötter. De opbouwtoelage aan het ge- meentepersoneel tot een maximum van 20 pet. met een minimum van f 100 en een maximum van f 400, werd, op voorstel van den heer van Strien dit te wijzigen in 10 pet. met een minimum van f 100 en een maximum van f 200 met meerderheid van stemmen in deze nieuwe vorm aangenomen. Het voorstel tot nadere bepa ling op f 1. van het bedrag per inwoner genoemd in art. 9, le lid van da Gemeenschappelijke Rege ling tot Centralisatie van het Bouw- en Woningtoezicht en van het Toezicht op Gemeentewerken werd aangenomen. Medewerking werd verleend aan de Ver. voor Chr. Onderwijs te Sluiskil voor het aanschaffen van een kachelaan de Ver. voor Chr. Onderwijs te Terneuzen voor het aanschaffen van nieuwe schoolbanken en aan het Bestuur der St. Antoniusschool te Sluis kil voor het aanschaffen van een nieuwe leesmethode. Het voorstel tot 't verleenen van een crediet voor de regionale gas- voorziening in Z--Vlaanderen werd aangenomen. Een crediet werd verleend voor het doen in stellen van een onderzoek naar de mogelijkheid van industrievesti ging. Op verzoek van Ged. Staten werden de heffingspercentages der wegenbelasting op 6 en 5 ge steld, en enkele wijzigingen in de heffing op da hondenbelasting aangenomen. In verband met het bouwplan werd besloten tot aan -koop van het pand Kerkhoflaan 28 en een perceel grond in de Triniteitspolder. Op voorstel van B. en W. werd besloten tot aankoop van 15 Oostenrijksche huizen. De vaststelling van de verorde ning op den Gemeentelijken Dienst van Maatschappelijke Zorg was het voorwerp van uit voerige bespreking. Zij onder vond bij weth. den Hamer en den heer van Strien en verschillende andere leden geen instemming. Zij hebben principieele bezwaren en practische bezwaren. Het groot ste bezwaar was dat de Armen zorg algeheele overheidsdienst wordt. De meerderheid in B. W. was voor vaststelling van deze verordening en werd door hen en den heer Films met-klem verde digd. Op verzoek wordt de. be handeling van deze verordening uitgesteld tot de volgende raads vergadering, daar ze dan alsnog nader bestudeerd kan worden. Na de rondvra^ wordt 3e ver gadering gesloten. e DE BI LT ZE iT: Aanhoudende v 'et. Overdrijvende wolkenvelden plaatselijk vergezeld van sneeuw buien, voornamelijk langs de wad denzee. Matige Noord-Oostelijke tot 1 stelijke wind. Morgen over- dt ïatige vorst max. tempera- tuin tusschen 3 en 7 graden Cel sius. en Zending. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Middelburg (vac. Beekenkamp), A. de Vries te Heukelum; te Langer- en Kor- teraar, H. Klein Kranenburg te Hagestein. Aangenomen naar Amers foort, A. C. Smits te Burger dam. Bedankt voor Stavenisse, H. Kraay te Boven-Hardinxveld. Geref. Kerken. Bedankt voor Dussen, F. Dresselhuis te Oldeboorn; voor Vroomshoop, J. W. Slingenbarg ta Roodeschool. Geref. Kerken (art. 01 K.O.) Aangenomen naar den N.O. Polder, C. G. Bos te Uithuizelr- meeden (nad. best) Vrij Evangelische Gemeente te Goes. Intrede en bevestiging van Ds J. Karelse. Gisteren heeft Ds J. Karelse als herder en leeraar zijn in trede gedaan in deze gemeente. Da J. Enter Sr. van R'dam heert hem bevestigd Deze memoreerde, dat Ds Karelse uit dezelfde gemeente in 1933 werd uitgezonden als zendeling naar bet Zendingsterein op Su matra. Door Gods goedheid mocht hij met zijn gezin weer in Holland terug keeren. Bij de intrede las Ds Karelse Jesaja 53 en koos als zijn tekst woord uit Joh. 1 29. In zijn predikatie legde Ds Karelse den nadruop et feit, dat hij aan de -te van God gehoor hei geg en, doch dat hij hoe e omstandigheden zich s wijzigen, dat dit sechts een ti elijke verbintenis zal zijn en ij weer naar het zendingsterre i op Samosir zal kunnen tere :eeren. Na de pre dikatie gaf ir C. Duvekot het woord aan iderling P. Geene, die namens den kerkeraad en gemeente et hartelijk welkom toeriep. Ach er en volgens spra ken daarna Ds J. Enter als voorz. van den Bond van V. E. Gem. in Nederland, Mr Ten Kate, burgem., namens het Ge meentebestuur 'van Goes, dhr Muller als afgev. van de Samo- srzending en verder de afge vaardigden van de V. E. Gem. te Wemeldinge, Yerseke, Nieuwvliet en Dordrecht, de afgev. der N. H. Gem. te Goes, Leger des Heils, Ds Bos, zen deling en Ds Timmerman van Yerseke. Tot. slot da; kte Ds Karelse voor de goede /oc en en wenschen- en sk ,c ze» tjienst met gebed. - Dr W. ten Boon;, f Op CtCjarigen leeftijd is gis teren te Hilversum overleden Dr W. ten Boom, predikant in alge rus-enen dienst van de Sy nod .,:èr Herv. Kerk te 's Gra ver, je en predikant-secretaris van den Hervormden Raad voor Kerk en Israël. Hij was een ekend missionaris en we- tensc.iappelijk vorscher. Ds D. C. Overduin. t Te Rotterdam is in den ouder dom van 71 jaar overleden ds D. C. Overduin, predikant bij de Herst. Geref. Gemeente al daar. Ds Overduin aanvaardde in 1906 zijn ambt bij de Geref. Gemeente van Amsterdam en diende de gemeenten van Rot terdam, Giessendam en Nieuw- Beijerland. Giessendam (2e maal) en Rotterdam waar hij een zelf-,, stand ige gemeente stichtte. De winter is begonnen. Weer kundigen hadden deze koude reeds voorspeld. Alleen 't tijdstip, waar op zij definitief zou doorbreken stond niet vast. Door verschillende invloeden werd deze „doorbraak" wat ver traagd, doch nu is het dan zoo ver dat zeer lage temperaturen gemeld kunnen worden. De koude uit de Russische vlak ten, die nu practisch geheel Eu ropa in haar greep heeft, bewerk stelligde in ons land op het vlieg veld Twontlie een minimumtempe ratuur van 12 gr. Celsius onder nul. Verder noteerde men te De Bil 10 gr. C; in Groningen 10 gr. C. Den Helder 6 gr. CVlis singen 6 gr, C; op Schiphol 9 gr, C; l eeuwardtjs i0 gr C, w in Beek bij Maastricht 9 gT. C. Alles onder nul. Niet alleen in Nederland heeft koning winter zijn intrede gedaan. Practisch geheej Europa bevindt zich nu in zijn greep en zelfs aan ed Riviera heerscht nu een tem peratuur van slechts 2 gr. Celsius boven nul. Volgens de laatste gegevens is het in Frankrijk en Griekenland zeer koud. In Tsjecho-SIowakije, in de omgeving van Praag, daalde de temperatuur tot 20 graden C. beneden nul. Ook achter onze Oostgrens in N.-West Duitsch land bij Hannover heeft het fiink gevroren. Hier werd een tempe ratuur genoteerd van 18 gr. C. benede» «tul.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1