Mr v. Kleffens sprak in New-York. Een verstandig woord Het accoord van Cheribon. Vergeten gevangenen Nieuwe Souvereiniteiten. Auto's voor artsen. De debatten rond drie belangrijke onderwerpen. 8e Vermogensheffing ineens. Volledige overeenstemming HUgava Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor Goes, L. Vonst- Otr. 70, Tol. 2438, Giro 274289 Kantoren: Vliesingen, Waletr. 33, Tel. 168Middelburg, Eou- aansche Kaai 39, Tel. 2009; Keuzon Vlooswjjckstr, Tel. 2052 De mensch ia van Gods ge slacht. Dat blijkt ook daaruit, dat hij toch altijd blijft zoeken naar God en het goddelijke. Ook bij de moderne en ver lichte menschen van dezen tijd, die God en Zijn Woord verwer pen, zien we, dat ze zichzelf een god zoeken te maken. Een namaak god. Een afgod. In de plaats van den souvereinen God, wordt dan gesteld den in zichzelf souvereinen mensch. Want zonder souverein gezag kaïi men niet leven. Er moet er toch één zijn die het voor het zeggen heeft, die met gezag bekleed is. En als het dan niet waar is, dat de absolute souvereiniteit berust bij God, van Wien alle aardsche gezag afhankelijk is, dan moet een andere bron van het gezag worden aangewezen. En die heeft men gevonden in den in zichzelf souvereinen mensch. De uitwerking van deze leer is zeer verschillend geweest. Volgens sommigen heeft het volk zijn collectieve souvereini teit overgedragen aan den heer- scher die den algemeencn wil vertegenwoordigt en wiens macht daarom onbeperkt is. De seuvereiniteit van den mensch is dan opgelost in die van den vorst of den dictator. De toe passing van deze leer leidt ten slotte tot het despotisme, zoo als we dan in onzen tijd heb ben gezien in landen als Duitschland en Rusland. Volgens anderen heeft het volk zijn souvereiniteit wel aan een ander opgedragen vorst, president, volksvertegenwoordi ger maar die opdracht be- teakent geen overdracht. De drager van het gezag is dan slechts een zaakwaarnemer, een mandataris, die men kan hand haven, maar ook ontslaan. Het zijn twee takken, maar van één wortel. Bij alle ver schil in uitwerking is er deze eenheid in beginsel, dat de sou vereiniteit Gods wordt verwor pen en de mensch in zichzelf souverein verklaard. Maar nu is dit het merkwaar dige, dat deze theorie waarbij de mensch op zoo'n hoog voet stuk wordt geplaatst toch op den duur niet blijkt te bevre digen. Daarvan spreekt een indertijd verschenen boekje van den so ciaal-democraat W. Huygens „Kentering en Bezinning". Deze schrijver spreekt niet meer van volkssoevereiniteit, maar van „gemeenschapssou- vereiniteit". De gemeenschap, zoo betoogt hij, is de oermacht, die als sou- vereine macht moet worden be- stempeld De overheid kan wel feitelijke macht hebben, maar die macht vindt haar grenzen in de gemeenschapsmacht. De overheid staat in rangorde on der de gemeenschap en is een natuurlijk en direct gemeen schapsorgaan. Hoewel het er veel op lijkt, I is wat de schrijver bedoelt toch j iets anders dan de rolkssouve- reiniteit. „Het begrip gemeenschap zegt hij moeten wij niet sta tistisch opvatten. Daarmee wordt bedoeld, dat niet de ge meenschap in den zin van ,,sa- menlervingsgroep" souverein is, maar dat de gemeenschap als dynamisch werkend krachten complex de souvereine macht is. Eigenlijk moeten we dus zeg gen, dat de krachten van de gemeenschap souve rein zijn." ZEEUWSCH DAGBLAD 2e jaargang No. 520. PROTESTANTSCH CHRISTELIJK SLAD VOOR ZEELAND Zaterdag 14 Deeember 1946 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. 1Hoofdredacteur: R, ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT. Advertentieprijs 12% cent per m.m, Erg duidelijk is het nog niet. De schrijver wijst er op, dat deze souvereiniteitsgedachte overeenkomst begint te ver- toonen met do godssouvereini- teit. Zoo is het echter niet be doeld. Tegen godssouvereiniteit ook als men het begrip „God" als universeel krachtencomplex voorstelt heeft de schrijver overwegende bezwaren, omdat dit nog teveel riekt naar den Bijbel en de daarop gebouwde leerstukken. Wel echter merkt hij op, dat zijn gemeenschapsbegrip niet ver staat van eeni ruim geïnter preteerd godsbegrip: „Ook in de gemeenschaps-souvereini- teitsgedachte wordt in laatste instantie teruggegrepen op ten niet scherp omlijnde mach:, waarin geestelijke factoren een scherpe binding vormen en die voor alk mensch aanvaard baar is." Eenig houvast heeft men aan dergelijke theorieën niet. Het is alles even vaag en onbepaald. Toch blijkt hieruit wel de onvoldaanheid over den zelfge- maakten god van de vollcs- souvereiniteit. Inplaats echter, dat men zich nu keert tot den levenden God, zoekt men een anderen afgod, de gemeen- schapssouvereiniteit. Het is dezelfde revolution- naire dwaling, maar in een iet wat ander kleed. Ook hier is van toepassing1 het woord van den Profeet Den Springader des levenden waters hebben zij verlaten, om zichzelven bakken uit te houwen. Maar het zijn gebroken bakken, die geen water houden. We moeten weer terug naar de concurrentie. Sprekende over de prjjzencon trole zei Minister Huysmans Don- j derdag in de Tweede Kamer, dat hij oog heeft voor de bezwaren tegen de wijze van prijzencon- trole, maar hf) meende wel te kunnen zeggen, dat de kleine consument en de prifsbeheer- sching elkaar hebben gevonden. De beste prjjsbeheersching is een constructieve concurrentie. Getracht moet worden, deze al- meer in te voeren, hetgeen weer samenhangt met het bestaande schaarschteprobleem. Tegenover de bezwaren stelde de minister de vraag, hoe de situatie zou zijn, indien er geen prijsbeheersching was. Als hier en daar bij de con trole te ruw is opgetreden meen de Je minister dit te moeten be treuren. In zijn memorie van antwoord aan de Tweedo Kamer deelt de Minister van Verkeer mede, dat aan artsen tot 1 November j.l. 1076 nieuwe auto'e zijn verstrekt, zijnde 21.6 pet. van alle door het ministerie van verkeer gedistri bueerde nieuwe wagens. Volgens opgave van het staatstoezicht op de Volksgezondheid waren op ge noemden datum nog 552 artsen zonder vervoermiddel. Maatrege len zijn getroffen dat behoudens stagnatie in den import, ook deze groep binnen enkele maanden van een auto wordt voorzien. m Bij Zwolle is Donderdagavond een auto door een goederentrein gegrepen. De bestuurder van de auto, Ir H. Hoekstra, werd zwaar gewond. Zijn echtgenoote werd op slag gedood. DE NEDERLANDSCHE UITVOER IN NOVEMBER. Volgens door het Centraal Bu reau voor de Statistiek samen gestelde voorloopige cijfers be droeg de uitvoer in Nov. 616.812 ton (v.m. 483.815) tegen een waarde van 125 mlllloen gulden (v. m. 109 millloen gulden). In het uitvoerbedrag van No vember waren begrepen 20.9 mil lloen voor aardappelen, 5.1 mll lloen voor cacao en chocolade, 4.6 millioen voor vruchtenpulp, 4.2 millloen voor radio-artikelen, 3.4 millioen voor gecondenseerde melk, 3 millioen voor bloembol len, 3 millioen voor kunstzijden garens, 2.6 millioen voor versche vruchten, 2.7 millioen voor ver sche groenten en 2.3 millioen voor kaas. HET WERK DER V.N. FRANCO. ONTWAPENING. GRIEKSCHE KLACHT. Ernstige bezwaren van den Landbouw. De Stichting voor den Land bouw heeft een request gezonden aan den Minister van Financiën betreffende het ontwerp van wet inzake vermogensheffing ineens, waarin een aantal bezwaren te gen dit ontwerp ter kennis van den minister worden gebracht. Het belangrijkste bezwaar is wel, volgens de Stichting van den Landbouw, dat tengevolge van deze voorgenomen heffing tal rijke bedrijven in llquiditeitsmoel- lijkheden zullen geraken en ge dwongen zullen zjjn gelden be stemd voor de bedrijfsvoering aan dit doel te onttrekken. Dit bezwaar geldt in bijzondere mate voor de land- en tuinbouw bedrijven, omdat deze bedrijven vrijwel alle door natuurlijke per sonen worden gedreven. DE GROOTE VIER. inzake vijf vredesverdagen. Een groot stuk werk beëindigd. De vier ministers van Buiten- landsche Zaken hebben een vol ledige overeenstemming bereikt over alle hangende punten van de 5 vredesverdragen met Italië, Finland, Roemenië, Hongarije en Burgarije. De huidige zitting van den raad van ministers van Bui- tenlandsche Zaken te New York is na een periode van 6 weken beëindigd. In hun slotredevoerin gen gaf ieder der 4 ministers den wensch te kennen, dat van de er varingen te New York opgedaan, gebruik gemaakt zou worden bij de besprekingen over het Duit- sche vredesverdrag te Moskou, die op 10 Maart beginnen. De ministers zijn overeengeko men, dat de eind-teksten van de verdragen gepubliceerd zullen worden, nadat deze verdragen aan de vertegenwoordigers van be langhebbende landen te Washing ton zullen zijn overhandigd en voordien in drie talen, t.w. En- gelsch, Russische en Fransch zullen zijn geverifieerd. Een clausule zal geheim blij- T*fl, t!,l, die betreffende de uit eindelijke verdeeling van de Ita- liaansche vloot onder de Sovjet- Unie, de V. S. en Groot-Brittan- nië. De commissie voor maritieme aangelegenheden van den raad van ministers zal gehandhaafd blijven en nog een protocol over dit onderwerp opstellen. Er zal nog een nieuwe conven tie inzake de regeling van de scheepvaart op de Donau met de betreffende staten uitgewerkt worden. Met kwam spoedig tot overeen stemming over de clausule betref fende de burgerluchtvaart in het vredesverdrag met Italië. De 4 ministers besloten, dat de clausule in de verdragen met Finland en de Balkanlanden over regeling van economische geschil len veranderd zouden worden ter- gelijkmaking aan de desbetreffen de clausule in het verdrag met Italië. Ook werd besloten, dat eigendomsrechten van inwoners van Triëst, die de Italiaansche of Joego-Stavische nationaliteit zou den wenschen te verkrijgen, ge ëerbiedigd zullen worden, Alg Vergadering. Niet .minder den 25 sprekers hebben het woord gevoerd over de kwestie Franco-Spanje. De mceningen zijn zeer verdeeld, om dat niemand met overtuiging zeg gen kan wat de resultaten van de ondernomen acties zullen zijn. De groote vraag blijft altijd, ver sterkt men Franco's positie, ja of nee. Het antwoord daarop wordt niet bepaald door de meerdere of mindere liefde tot Franco van het Spaansche volk, maar wel daardoor, dat het volk, dat zich onafhankelijk voelt geen regee ring wil laten opdringen, ook al zou het het Franco-regiem haten. Verder wordt de vertooning een beetje ongelukkig, omdat men het in de V.N. over eventueele samen stelling van deze regeering onder ling lang niet eens is. In de laatste vergadering nu heeft men een resolutie aangeno men, waarin wordt aangedrongen op onmiddellijke terugroeping van ambassadeurs en gezanten uit Spanje, die door de Algem. Ver gadering der V.N. is aanvaard met 34 stemmen voor en 6 stem men tegen, bij 13 onthoudingen. De tegenstemmen waren van de Zuid-Amerikaansche republieken Argentinië, Costa Rica, Ecuador, El Salvador, Peru en de Domini- caansche republiek. Onder degenen, die zich van stemming onthielden, waren Ca nada en Zuid-Afrika. Tevoren had de vergadering apart gestemd over het gedeelte van de resolutie, waarin wordt aanbevolen, dat wanneer niet bin nen redelijken tijd een volksre- geering zou zijn gekozen, de Vei ligheidsraad zich zou beraden over maatregelen ter verbetering van den toestand. Dit gedeelte van de resolutie werd aangenomen met 29 tegen 8 stemmen bij elf ont houdingen- De Veiligheidsraad. Hier begon men het debat over de Grieksche kwestie, waarbij Tsaldaris tegenwoordig was om de beschuldiging van zijn regee ring toe te lichten. Ook vertegen woordigers van de drie beschul- digde landen, Joego-Slavië, Bul garije en Albanië waren aanwe zig. Alleen Joego-Slavië, als lid van de V.N. heeft het recht aan de geheele discussie "deel te ne men. De beide andere landen mo gen slechts verklaringen afleg gen. Zooals bekend, is de klacht van Griekenland, dat het schen den van de Noordelijke lands grens door guerillatroepen een gevaar voor vrede en veiligheid vormt. Griekenland verzoekt een 1 onderzoek door de V.N. ter plaatse. Tsaldaris schetste den toestand in Griekenland. Hij zeide, dat het land zich eigenlijk in staat van oorlog bevindt. Verscheidene honderden soldaten en gendarmes zijn gedurende de laatste maanden in Macedonië door guerillatroepen gedood. Tallooze burgers hebben hetzelfde lot ondergaan of wer den over de grens gevoerd. „De Vereenigde Naties", zoo zeide hij, „kunnen toch niet toe staan, dat enkele groepen op grond van ideologische overwe gingen steun blijven ontvangen van buitenlandsche mogendheden die imperialistische oogmerken hebben. Men wil een gebied van Griekenland scheiden, dat in de hoogste mate Grieksch is en het vestigen van een regiem, dat niet met de wenschen van de over- groote meerderheid van het Grieksche volk overeenstemt, zoo als bij de verkiezingen is geble ken. De daden van agressie wor den systematisch en tot in de kleinste bijzonderheden uitge voerd". Een scherp verwijt. Kossanowitsj, de Joego-Slavi- sche ambassadeur te Washington, antwoordde Tsaldaris. Hij zeide, dat de burgeroorlog in Grieken land ïijn oorsprong vindt in het feit, dat het huidige regiem niet in overeenstemming is met den wensch van het Grieksche volk. Het regiem zou naar zijn mee ning niet kunnen worden gehand haafd zonder steun uit het bui tenland. De democratische ont wikkeling zou worden belemmerd door de aanwezigheid van vreem de troepen. Wat betreft door Griekenland overgelegde bewijsstukken, waar uit zou moeten blijken, dat gevan gen genomen grensschenders Joe- go-Slaven zijn, zeide Kossano witsj, dat de documenten geen waarde hebben, daar iedereen ze kan hebben geschreven. Hij vond de Grieksche beschuldigingen aan het adres van Joego-Slavië, Al banië en Bulgarije valsch en acht te geen reden aanwezig een on derzoek in te stellen. Hij stelde daarentegen voor, een onderzoek in te stellen naar den toestand in Griekenland zelf, dat naar zijn meening tot onmiddellijke oplos sing van het vraagstuk zou leiden. Sub-commissib voor ontwapening. De sub-commissie voor de ont wapening heeft met. algemeenc stemmen besloten de resolutie in zake de ontwapening aan de po litieke commissie van de Algem. Vergadering voor te leggen. Daarna ontspon zich een ver warrende discussie tusschen Shawcross, Visjinski plus Gro- myko, over den aard der bevoegd heden der controle organen en het veto-recht. De kwestie der troe- pentelling veroorzaakte evenzoo scherpe uitwisselingen van ge dachten. Tijdens de lange woordenwisse lingen tusschen Sir Hartley. Shawcross en Vysjinsky inter rumpeerden Jhr Beelaerts van Blokland (Nederland), Rechter Chagla (Voor-Indië) en voorzit ter Spaak om de aandacht te ves tigen op de belangrijker kwestie van de ontwapening, waarover men het reeds eenstemmig was geworden. Tenslotte deed Spaak een beroep op Sir Hartley Shaw- cros en Wysjinsky om de kwestie van troepentelling als vervat in de ontwapenings-resolutie te be schouwen. Shawcross ging hier mede accoord, Wysjinsky niet. Toen deed Spaak het volgende voorstel: „De vergadering, die zoo spoedig mogelijk de resolutie inzake de richtlijnen voor de re geling en beperking van bewape ning wil zien toegepast, verzoekt de Veiligheidsraad om zoo spoe dig mogelijk te beslissen, welke inlichtingen leden-staten hiertoe moeten verstrekken". Spaak's voorstel werd met 15 tegen 2 stemmen, bij drie onthoudingen, goedgekeurd. De Sovjet-Unie en de Oekraïne stemden tegen. GEEN BEVOORRECHTING VAN DUITSCH- LAND BOVEN DE NABUURLANDEN. Voor de Ned. K. v, K. te New-York heeft Mr Van Kleffens een toespraak gehouden, waarin hq belangrijke dingen heeft gezegd over de verhouding NederlandDuitschland, in verband met de regelingen, die de geallieerden voor Duitschland getroffen hebben. Mr Van Kleffens wees op de leidende positie, die de V.S, momen teel in de wereldhandel innemen en de daarmee gepaard gaande verantwoordelijkheid. Echter Amerika heeft ook maatregelen ge nomen, die hoewel goed bedoeld, schadelijk waren voor Nederland. Men wil Duitschland er snel bovenop helpen. Maar het zou het toppunt van onbillijkheid zijn de Duitsche economie weer op de been te helpen en die der naburige geallieerde landen onnoodig te laten kwijnen. De Nederlanders wenschen in het geheel niet, dat de Duitsche economie vrijgelaten wordt, zoodat de Duitschers zouden kunnen beginnen met de herbewapening van hun land, maar hij wees er op, dat het minste, dat men vol komen veilig kon en moest doen, het gebruiken van de Belgische en Nederlandsche havens is voor het transito- verkeer, om den ouden Duitschen handel met Nederland te doen herleven en tevens om Duitschland sommige Nederlandsche producten te laten koopen. Hiertoe zouden de Duitschers behoefte hebben aan bepaalde credieten, die de Nederlanders bereid zjjn te verstrekken tot de limiet van hun huidige beperkte capaciteit. De Nederlanders zou den dezen handel tevens verbreed willen zien, zoodat deze zich naar andere landen zou uitstrekken en zij zouden deelname door anderen verwelkomen, zoodat Duitschland weer economisch zelf standig wordt in een sneller tempo dan het geval zou zijn wanneer de huidige politiek zou worden voortgezet. De Nederlanders hebben meer ervaring met economische relaties met Duitschland dan de meeste anderen en hun advies en steun zeu van waarde zjjn voor de twee groote geallieerden. ARABIEREN GAAN STAKEN. De hooge commissie der Pales- tünsche Arabieren heeft heden avond opgeroepen tot een alge- meene staking der Arabieren in geheel Palestina, welke Zondag a.s. „als eerste stap ter verdedi ging van de Arabische rechten"' zou worden gehouden. DE OPSTAND IN VENEZUELA. Gesteund door het garnizoen van Maraoaibo hebben de piloten en het overige personeel van het nabij gelegen vliegveld verschei dene uren stand gehouden tegen de regeerlngstroepen. Tenslotte moesten zij zich overgeven even als het garnizoen van Valencia, dat ongeveer 140 km. van Cara cas ligt. De volledige naam van dengeen, die geacht wordt de lei der van den opstand te zijn, luidt: Carlos Maldornado Pena. Majoor Maldornado Pena ont snapte uit Maracalbo en bereikte Puerto Carreno In Columbia. De Venezolaansche ambassade te Washington heeft medegedeeld, dat de opstand tot doel had het bijeenkomen der constltueerende vergadering, op 17 December, te verhinderen. AMERIKAANSCH VLIEG TUIG VERONGELUKT. Volgens een bericht van het Fransche persbureau AFP is een Amerika an sch twee-persoons- vliegtuig Donderdagmiddag op on geveer 16 km. afstand van Aix in het Fransche departement Bouches du Rhone neergestort. Nadere gegevens ontbreken nog. ONGEKEND ZWARE MIST TE LONDEN. Het verkeer in bijna het ge heele gebied van Londen is Don derdagavond en Vrijdagmorgen volkomen stil gelegd door een van de zwaarste misten sinds men- sehenheugenis. Duizenden auto's moesten gedurende den nacht on bewaakt op straat achtergelaten worden. De mist veroorzaakte de grootste verkeersopstopping, die men ooit in het centrum en wes ten van Londen gekend heeft. De politie was machteloos, daar ver keerslichten en noodfakkels op een paar meter afstand al niet meer te zien waren. De menschen zochten op het trottoir langzaam langs den muur tastend hun weg. De bezoekers van het Wembley- staxfion moesten den nacht op de tribune doorbrengen, daar er geen bussen waren om hen naar huis te brengen. GEEN GEWELD MAAR HET COMPROMIS? Het Zionistencongres. Op het Zionistencongres heeft Dr Feix Rosenblueth het opge ven van gewapend verzet en het uitsluitend voeren van onderhan delingen bepleit. Hij betoogde, dat het midden-Oosten tot de Brit- sche invloedssfeer behoort en dat er voorloopig geen overeenstem ming met de Arabieren bereikt kan worden. Dr Nahum Goldmann uitte de vrees, dat Palestina een beheerd gebied zou kunnen worden, het-t geen, naar hij zei, zou beteeke- nen, dat er 3 mandatarissen in plaats van een zouden komen. Hy adviseerde tot het openen van onderhandelingen ten einde de stichting van een Joodschen staat te bereiken op een zoo groot mo gelijk gebied in Palestina. NEDERLAND EN BELGIË. Van officiëele zijde wordt medegedeeld De Nederlandsche regeering heeft met groote erkentelijk heid kennis genomen van het besluit der Belgische regee ring om zich terug te trekken uit den economischen en socia len raad van de Vereenigde Naties, waardoor de verkiezing in dien raad van Nederland mogelijk werd. De Nederlandsche regeering ziet in deze onbaatzuchtige daad van de Belgische regee ring een hernieuwd bewijs van de bijzondere hartelijke be trekkingen, die tuschen beide landen bestaan. De regeering heeft te Brus sel van haar bijzondere waar deering doen blijken. Provincienieuws GROOTE PARTIJ GLAS VOOR ZEELAND. Een groote hoeveelheid op maat gesneden glas staat thans bij het comité „Ruiten Troef" te Amsterdam ter verzending naar Zeeland gereed. Het eerste trans port is vastgesteld voor Dinsdag 17 Deo. a.s. Hoeveel glas er dan vervoerd zal kunnen worden is thans nog niet bekend, omdat men voor het transport afhan kelijk Is van de welwillenheid van expeditie-ondernemingen. Er zijn n.l. geen fondsen aanwezig waar uit het kostbare vervoer van glas met inachtneming van de nor male tarieven betaald kan wor den. Apotheken. Voor avond- en nachtrecepten zijn in de week van 14 t.m. 20 Dec. geopend de volgende apo theken: Reacties op de regeeringsverklaring. Hoewel eenige republikeinsche bronnen de regeeringsverklaring en het memorandum van de com missie-generaal tegenover Aneta „vaag" noemden en van meening waren, dat zij „het resultaat van Linggadjati wegredeneerden", hebben verantwoordelijke Repu blikeinsche kringen beide staats stukken „een noodzakelijke recht vaardiging van het standpunt van de regeering en de commissie- generaal" genoemd. Men achtte 't ongewenscht een dergelijks toelichting te becriti- seeren, omdat zij klaarblijkelijk voornamelijk bestemd was voor j „binnenlandsch gebruik". Met andere woorden: men be hoeft er niet teveel waarde aan te hechten. Dit is trouwens ook wel ge bleken uit wat van Indische zijde omtrent de positie van de Kroon werd verklaard. De overeenstemming op Sumatra. Omtrent de bereikte overeen stemming te Padang en Medan heeft. Pt J. vat* de Velde, de coördinator bij de besprekingen op Sumatra, tegenover Aneta verklaard, dat de beteekenis van het resultaat dezer besprekingen vooral gelegen is in het feit, dat hierdoor reëele kansen worden geopend voor een verdere ontwik keling van de normale betrekkin gen tusschen Nederlanders en In donesiërs op Sumatra. De bereikte accoorden zijn vol gens een zegsman aanknoopings- punten voor een door beide par tijen gewenschte phase van con structieven arbeid op Sumatra. SCHEEPVAART- BERICHTEN. Gepasseerd naar Antwerpen 12 Dec.: m.s. Kemphaan van Amsterdam; m.s. Zuidland van Portmouth. Gepasseerd van Antwerpen 12 Dec.: m.s. Sambre naar Rotterdam. Aangekomen te Vlissingen 12 Dec.: m.s. Fiducia naar Huilm.s. Mada naar Huilm.s. Nijenburgh naar Harwich; m.s. Hada naar Kopenhagen; m.s. Denel naar Londen; m.s. Oiwe mar ImsaingltRm. Ook daar fraude. Het vermoeden bestaat dat en kele ambtenaren van het Rijks bureau voor papier, papierverwer- ■kende en grafische industrie op onregelmatige wijze papiertoewij zingen hebben verstrekt. In over leg met den directeur van het Rijksbureau stelt de politie een onderzoek in. iüy, li» WiAl ÏÏC5 "ft' krtz: BsadaC* !?t" vp >4,él au, «eéftt 16.28 a. MsA» oy twdte* 13.28 u, (L„ Kw.) Hoeg tb Vlissïtfigeh Zondag 15 December: 6.59 u, 1.57 m., 19.57 u. 1.66 m. Nog altijd zuchten ró de In» dische concentratiekampen dui» zenden Nederlanders en Indo nesiërs, die daar onder de meest ellendige omstandigheden moe ten leven en voor wie de toe komst uiterst donker is. Nie mand kan zeggen wat hen nog te wachten staat overgeleverd als ze zijn aan de willekeur van gewetenlooze schurken. En dit alles met welwillende medewerking van mannen als Soekarno en Sjahrir. Immers, in de door de Regee ring aan de Kamer overgelegde stukken wordt er de nadruk op gelegd, dat de republiek de facto het gezag uitoefent op Java, en dat zij ook in staat is haar gezag te laten gelden. Hieruit volgt, dat de repu bliek, d.w.z. Soekarno, verant woordelijk is voor het lot van de onschuldige gevangenen. Men had dus mogen verwach ten, dat de Commissie-Generaal als eerste eisch zou hebben ge steld, dat vóór alles deze men schen in vrijheid zouden wor den gesteld en geëvacueerd. Maar niets daarvan gebeurde. Uit Indië naar hier gezonden foto's doen ons zien hoe Scher- merhorn aanzit aan een feest maaltijd met Soekarno, met den man wiens handen met bloed bevlekt zijn, die mee ver antwoordelijk is voor het ver moorden van duizenden Neder landsche onderdanen en voor het nog steeds vasthouden van de geïnterneerden. Terwijl Schermerhorn en Soe» karno samen deelnemen aan een feestelijke maaltijd dreigen de zwaar beproefde gevange nen van honger en ellende om te komen Alles wat mogelijk is wordt gedaan om Soekarno aan de macht te helpen. Maar de gevangenen worden vergeten. De „Padangbode" meldt, dat men in officiëele kringen te Medan diep verontwaar digd en geschokt is door den slechten toestand van de 323 evacué's uit Lawesegalan- gala en de verschrikkelijke verhalen, welke zij deden. Men verwacht zeer scherpe protesten, o.m. van den ver tegenwoordiger van het in ternationale Roode Kruis. Te Vlissingen: Ockenburg, Waf- straat, Te Middelburg: Nonhebel. Te Goes: Goessche apotheek. Zondagsdienst doktoren te Goes. Van 1415 Dec. Dr Snoek. ALLE TREINVERBINDIN GEN OP DE LIJN VLIS SINGEN—ROOSENDAAL GEWIJZIGD. Met ingang van a.s. Maan dag zullen de stopplaatsen der Ned. Spoorwegen te 's-H. Arendskerke, Lewedorp en Souburg worden opgeheven. De Spoorwegen meenen, dat de bus-verbindingen hier vol doende in de behoefte kunnen voorzien en hebben blijkbaar geen reden kunnen vinden om aan de verzoeken tot handhaving der stopplaatsen te voldoen. Voor de treinreizigers van Wal cheren en West-Zeeuwsch-Vlaan deren beteekent deze maatregel in zooverre een verbetering, dat de stoptreinen het traject naar Roosendaal gemiddeld tien tot twintig minuten sneller zullen af leggen. Deze treinen zuilen in het algemeen iets later van Vlissin gen vertrekken en iets vroe ger aankomen, zoodat de aanslui tingen te Roosendaal gehand haafd blijven. Een andere belangrijke verbe tering wordt verkregen door uit breiding van de dienstregeling met twee treinen op Zaterdag en Maandag. Ook de diensten op de lijn GoesHoedekenskerke heb ben veranderingen onder gaan, doch niet van ingrij penden aard. Den reizigers wordt aangeraden zich goed op de hoogte te stellen van de diensten vanaf Maan dag a.s. Voor deze wijzigingen wordt geen nieuw spoorboekje uitgege ven, doch een aanvullingsblad. MIDDELBURG. Nog steeds verkeers overtredingen. De politie te Middelburg gaat nog steeds door met intensieve verkeerscontrole. Donderdag wer den weer zeven bekeuringen uit gedeeld. Er worden thans geen speciale verkeerspatrouilles meer uitgezonden, doch de processen- verbaal worden opgemaakt tijdens de gewone surveillance. In hun eigen belang worden alle straatgebruikers aangeraden, zich nauw aan de verkeersvoorschrif- ten te houden. 50.000 bloembollen geschonken. Hot Centraal Bloemencomité ts Haarlem heeft aan Middtl- htiM een Vw?,fes?hftW. V8« 60,000

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1