Algemeene Vergadering der l. L. M. Gemeenteraad Middelburg. Zelfbeheersching zoek, Hededandscke, %ztuig,z aatr 'twbowl. Stemman ever de onbillijk heden in den landbouw. De haven van Breskens. Zeft m Mr.an. Sfejayöag- Zoo 40 c„ od der 1.0.24 a. Maan off 33.88 O., onder 13.11 u. TTitg&v^ Stichting „Zeeuwseh Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- atr, TO, Tel. 2438, Giro 274289 Kantoren: Vliesingen, W'alstr, 33, Tol. 168; Middelburg, Bou- aansche Kaai 39, Tel. 2009; Neuzen Vlooawjjckstr. Tel, 2052 De vorige week is in den Haagschcn Dierentuin een massa vergadering gehouden, waarin de hoeren Tilanus en Schouten het woord voerden over het Indone sische vraagstuk. Naar aanleiding daarvan schrijft een der bladen o.m.„Het kan ons mogelijk tot ecnigen troost zijn, dat zoovele keeren als het woord Gods genoemd is in de massa-betooging, evenzoo- vele keeren het niet ging over God-in-den-Bijbel, die aldus voor het forum werd gesleept". En verder: „Wij zwijgen er nu over, dat er niets constructiefs is beweerd; dat de mededeeling van den heer Schouten, dat ook hij vasthoudt aan hetgeen de Koningin in '42 heeft gezegd, daarom in zijn mond de holle frase is, christe lijke demagogie. En zij is te erger en te misdadiger tegenover het Evangelie en tegenover ons volk, omdat zij er christelijk uitziet. Goddeloos is het al evenzeer om met vrome tradities op te wekken tot burgeroorlog. En goddeloos is het om dit alles-door de radio uit te zenden. Gelukkig, dat wij dan ook daaruit nog heb ben geleerd, waarom wij eigen lijk een omroep met den Bijbel" hebben". De eerste indruk bij het lezen van dit fraais is, dat men hier te doen heeft met een Communis tisch blad. Zoo is het echter niet. Deze droeve scheldpartij werd opgenomen in „De Nieuwe Ne derlander" in de rubriek „Kerk en geestelijk leven" en ondertee kend met de initialen van N. G. J, van Schouwenburg, directeur van het Persbureau der Ned, Herv. Kerk. De man dus, die vanwege de ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 519 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Vrijdag 13 December 1946 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdredacteur: R, ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT. Advertentieprijs 12% cent per m.m, Synode is aangewezen om er toe I mee te werken, dat speciaal ook door de pers de Christelijke zuur desem heel het leven doortrekt. Niet ten onrechte sprak de vo rige week „Je Maintiendrai" er zijn afkeuring over uit, dat bij de discussie over het Indische vraagstuk niet de zelfbeheer sching wordt betracht welke men zou mogen verwachten in het aan- gezictt van de groote ernst van dit vraagstuk. Een uitspraak van de Synode. Het moderamen van de Synode der Ned. Herv. Kerk verzoekt de volgende verklaring te publi- ceeren Het Moderamen van de Gene rale Synode der Ned. Herv. Kerk nam met bevreemding kennis van een publicatie van de hand van den heer N. G. J. Schouwenburg, onder den titel„Christelijke god. deloosheid" in „De Nieuwe Ne derlander" van 6 Dec. 1946. Waar helaas het misverstand zou kunen ontstaan en reeds ont staan is, dat gezien het feit, dat de heer Van Schouwenburg di recteur is van het Persbureau der Ned. Herv. Kerk de meenin gen, die in genoemd artikel door den schrijver tot uitdrukking wor den gebracht, vereenzelvigd wor- I den met die van de Ned. Herv. Kerk, o.a. in haar organen, stelt het Moderamen van de Generale Synode er prijs op te verklaren, dat de inhoud van genoemd ar tikel geheel voor de persoon lijke verantwoording ligt van den schrijver. Het Moderamen acht het noodig deze verklaring af te leggen, waar genoemd ar tikel zoowel naar vorm als ook gezien het exclusief karakter van den inhoud door het Modera men niet voor zijn rekening kan worden genomen". vat. Daar dit goede resultaten afwerpt zal men ook in Neder land de productie hiervan ter hand nemen, Een levendige discussie werd gevoerd over de eventueele afschaffing van den jutezak, i Thans werkt men met papieren I zakken die in gcenen deele vol doen. Jute is echter niet beschik baar en de meening, dat men dan het beste papieren zakken van 50 kg. kon gebruiken overheerschte. Daar over dit en de vorige on derwerpen te veel vragen waren zullen deze schriftelijk behandeld worden. De heer Boudewijn deel de nog mede, dat vóór Juli 1947 de stikstofbonnen gehonoreerd kunen worden en dat naar alle waarschijnlijkheid in het voorjaar de distributie van fosfaatstoffen opgeheven zal worden. De uit- I gereikte kalibonnen zullen geho- noreerd worden, doch waarschijn- j lijk niet vroeg genoeg voor de a.s. oogst. Na deze mededeclingen van dhr Boudewijn volgde de rondvraag, waarbij ook verscheidene vragen gesteld werden, o.a. ten aanzien van het arbeidersvraagstuk in Z,- Vlaanderen. Hierna werd de ver gadering door den voorzitter ge sloten. PROCES RAVENBRÜCK. „Ik kan niet beschrijven, hoe vreeslijk"! In de zaal Krijger werd Woensdag een algemeene verga dering der Z.L.M. gehouden on der voorzitterschap van Ir. M. A. Geuze die in zijn openingswoord wees op het moeilijke herstel van het economische leven in Neder land. Nadat spreker stilgestaan had bij het wereldvoedseltekort kwam hij tot de Indische kwestie en de daarover te nemen beslis sing, die z.i. uit zal maken of ons land voort zal bestaan als natie van beteekenis of dat het prac- I tisch van de wereldkaart verdwe nen zal zijn. Uit mededeelingen van Min. Mansholt is gebleken, dat in ons land nog jaren lang tekorten op allerlei gebied zullen zijn, teneinde de deviezenpositie te kunnen verbeteren. In zijn beschouwing wees spre ker o.m. op vele moeilijkheden in onze provincie meer in 't bijzon der wat betreft Z.-Vlaanderen waar een spoedige in werking stellen van de Tolunie met Bel gië groote vooruitgang zou betee- kenen. Ir. Geuze bracht de wen- schelijkheid van het aanpakken der inpolderingen in Zeeland naar voren waarna hij de financieele regelingen belichtte en pleitte voor de verhooging van het rente loos crediet. Na op de totstandkoming, in provinciaal- en landelijk verband, van de Stichting voor den Land- i bouw te hebben gewezen memo reerde de voorzitter de welge slaagde Z.L.M.-tentoonstelling tijdens het eeuwfeest der Mij., welke o.m. door de Koningin be zocht werd. Spreker hoopte, dat1 ook voor de tweede 100 jaar de belangen der boeren, bij de Z.L.1 M. in goede handen mogen zijn. Na deze beschouwing deelde de voorzitter mede, dat de heer H. W. Antonissen te Hulst tot eerelid der Mij. benoemd is. De begrooting voor het jaar 1947 beloopt het totaal bedrag van f 58.000. Na gepauseerd te hebben hield Ir. J. S. Keijser, directeur-gene raal van de voedselvoorziening een inleiding over de regeerings- maatregelen op voedselvoorzie- ningsgebied. De zorgen van de regeering op dit gebied zijn nood zakelijk, aldus de heer Keijser. In 1945 werd door Ir. Louwes in Amerika 800.000 ton graan aan gekocht voor ons land. Toen men in Jan. van dit jaar ging inzien, dat er een groot wereldvoedsel tekort was, moest Nederland een deel van het aangekocht graan laten vallen, zoodat ook Frank rijk en België iets konden krijgen. Was er in het voorjaar in het buitenland de groote zorg hoe de oogst moest worden binnenge haald, met het oog op de toen malige stakingen, de afgeloopen maanden zijn voor ons land wel bijzonder moeilijk, daar door de stakingen geen verschepingen plaats konden vinden. Daar de nationale voorraden klein zijn, was het dan ook noodig, dat de regeering de controlemaatregelen I op de graanoogst verscherpt toe- poste. Ook was het buitenlandsche kwantum graan en evenzoo het vleesch, dat bestemd was voor export, geringer geworden door grootere binnelandsche behoefte. Naast Amerika en Canada is Ar gentinië een voornaam exportee rend land. In tegenstelling met de andere landen exporteerd Argen- tinië practisch allleen wanneer het hiervoor in natura betaald wordt Wat Nederland betreft noemde Ir. Keijser de suikerpositie goed; wat te danken is aan de goede bietenoogst. Ten aanzien van de veehouderij merkte spreker op, dat de con trole hier nogal wat moeite met zich brengt, men is op dit punt nog niet zoover gevorderd als in de graanvoorziening. Hoewel het aanvankelijk in de bedoeling van de regeering lag de varkens- en pluimveehouderij te stimuleeren, moest later echter tot beperkende maatregelen wor den overgegaan. Een punt van belang voor de besparing van de viezen en de opbouw van den landbouw is, zooveel mogelijk orde op zaken te stellen. In het kort besprak dhr Keijser de loon- en prijspolitiek. De re geering streeft er naar om de prijzen in de hand te houden en hoewel wij er t.o.v. het buiten land, wat dit aangaat vrij gunstig voorstaan is een prijzenvaststel- ling dringen noodig, daar prijzen nog niet bepaald kunnen worden naar vraag en aanbod. Om de prijzenpolitiek te be palen geeft de regeering plm. f 500.000.000 van het Staatsbud get als bijdrage in het levensmid delenpakket. Ir. Keijser noemde in dit verband nog de maatregelen op het gebied: van aardappelen en brood. Bestrijding van de schaarschte en beheersching van de loon- en prijzenpolitiek is momenteel de taak der regeering) aldus de heer Keijser. Op deze inleiding volgde een bespreking waarbij vooral de moeilijkheden in Z.-Vlaanderen naar voren gebracht werden. Hierna sprak de heer C. Bou dewijn, directeur van het kunst- mestdistiibutiebureau over ver schillende vraagstukken op mest stoffen-gebied. Spreker merkte in. zijn tech nisch gedetailleerde inleiding op, dat in Nederland het stikstofver- bruik is toegenomen in 25 jaar, van 25.200 ton tot 102.000 ton per jaar. Reeds voor den oorlog be stonden er plannen voor uitbrei ding van stikstoffen produceeren- de liedrijven om ook export mo gelijk te maken. Thans heeft men de uitwerking van deze plannen weer ter hand genomen. Eerst zal echter aan de eigen behoefte moeten worden voldaan, die plm. 140.000 ton bedraagt. Veel op gang maakt volgens spreker de uit Amerika ingevoerde amonium- uitzaat dat 30 procent stikstof be De Nederlandsche getuige, mej. Neeltje Epker, zette vandaag in het proces betreffende het vrou wenconcentratiekamp Ravens- brück haar getuige-verklaringen voort. Door de verdediging werd zij tijdens het kruisverhoor, dat den geheelen morgen duurde da nig aan de tand gevoeld, daarbij werd het er echter veelal niet be ter op voor de verdachten, want getuige was niet van haar stuk te brengen. Ook niet, toen een van de verdedigers haar voorhield, dat Dr Winkelmann in het Jugend- lager geen selecties gedaan kon hebben, omdat hij pas 26 Febru ari 1946 in Ravenbrück was ge komen en getuige de eerste Maart 1945 reeds uit het Jugendlager weg was. „Ik heb hem zelf meer malen gezien" zoo zeide zij. Op vragen van het hof verklaarde zij nog, dat een uiting van godsdienst in het kamp verboden was. In brieven mocht men zelfs het woord God niet gebruiken, 's Middags vertelde de Britsche mej. Mary O'Schaughnessy als vijfde getuige voornamelijk over de algemeene toestanden in het kamp. „Het was vreeselijk om te zien, ik kan niet beschrijven hoe vreeselijk", zoo zeide zij, „hoe bij de selecties de totaal verhon gerde en verzwakte vrouwen trachtten flink langs de S.S.-ers te loopen om toch maar niet uit gezocht te worden". Zij gaf enkele bijzonderheden en vertelde onder anderen van twee Fransche zusters, van wie er één werd uitgezocht voor de gaskamer. Haar zuster wilde haar niet verlaten en werd met onge veer 60 anderen in de badkamer opgesloten zonder eten en zonder vuur, om twee dagen later in vrachtauto's naar de gaskamer gebracht te worden. De laatste vier dagen, dat getuige in het kamp was, stierven in haar hut 30 tot 40 gevangenen per dag door uitputting en verhongering: „Je kon het geen lichamen meer noemen, maar een samenraapsel van beenderen", zoo zeide zij. Tenslotte vertelde zij, hoe zij die een kunstarm heeft, schepen en auto's had moeten laden en zand graven. Aigemesne Volkstelling. Ingediend is een wetsontwerp om in afwijking van de bestaande wet volgens welke in 1950 een algemeene volkstelling moet wor den gehouden, dit te doen in 1947. In 1940 werd de telling uitge steld, waarom het niet verant woord wordt geacht tot 1950 te wachten. De teldatum zal bij alge meene maatregel van bestuur worden vastgesteld. De heer v. d. Feltz trad bij behandeling van de begrooting j van openbare werken ei\ weder opbouw, op als Zeeuwseh paladijn. Hij behandelde twee zaken. In de eerste plaats de inpoldering van de Braakman en het Sloe. Hij drong aan op bespoediging der onderzoekingen, die noodig zjijn in verband met invloeden op de bevaarbaarheid der Wester- Sehelde en van de besprekingen met België, die noodig zullen blij ken. Hiervoor had de min. ad interim een open oor. De voor studie zal met den meesten spoed plaats hebben. De hoofdnoot van hetgeen de heer v. d. Feltz behandelde werd gevormd door de kwestie van de binnenhaven van Breskens. Zoo als bekend is de fabriek van Van Melle voor Breskens van groot belang, temeer daar de stad ern stig beschadigd is, zooals trouwens practisch geheel West-Zeeuwsch- Vlaanderen. Maar Van Melle wil niet in Breskens blijven en de regeering heeft ten slotte, na een brief van den wnd. Burg., dat ook de gemeente geen prijs stelde op het behoud van deze industrie, Van Melle van den aanvankelijk opgelegden herbouwplicht ontsla gen. Als een soort tegenprestatie om iets goed te maken, zegde de regeering toe de binnenhaven te zullen aanleggen om andere in dustrieën aan te trekken. Op de begrooting komt echter niet eens een memoriepost voor in tegen- stelling b.v. met Bergen op Zoom. De aanvankelijke toezegging blijkt nu niet definitief te zijn, waar- j door sommige industrieën een i afwachtende houding aannemen j en Breskens en daarmee geheel j W.-Zeeuwsch-Vlaanderen aan het j kortste eind trekt. De Min. be- toogde, dat ook bij den aanvan- kelijken aan de Fa Van Melle op gelegden herbouwplicht er even wicht was tusschen de industri- eele belangen en de belangen van Z.-Vlaanderen. Toen het gemeente bestuur schreef, dat Breskens geen belang had bij Van Melle, sloeg dit evenwicht om ten voor- deele van bedrijfsverplaatsing. In het kader van de industrieel© po litiek wordt momenteel onder zocht of Breskens blijvend an- I dere industrieën kan aantrekken, i Daarvan hangt de uitvoering van i het havenplan af. Hg zegde toe de zaak in de gaten te willen houden en wees op het mogelijke belang voor Z.»i Vlaanderen, ook in industrieel opzicht, van de totstandkoming 1 van de Tolunie met België. Openbare werken en Eeensmisehn Zaken. Bij de behandeling van de be grooting Openbare Werken, wer den als van ouds tal van streek- belangen aan de orde gesteld. Zeeland werd daarbij dank 2dJ het optreden van den heer Van der Feltz niet vergeten. Ook aan de Zeeuwsche belangen is be hoorlijk aandacht geschonken. Verder kwam aan de orde de begrooting van Economische Za ken. Tal van sprekers hebben hierbij het woord gevoerd, waar bij uit den aard der zaak de loon- en prijspolitiek aan de orde kwa men. Meerdere sprekers voerden het pleit voor de belangen van den Middenstand, o.a. door uit banning van de ambtenarij en een groote opruiming onder de Rijks- bureaux. Het was o.a. de heer Van Dis, die vroeg het be drijfsleven te bevrijden van de knellende banden waarin het ge slagen is. Een wensch die in breede kringen gedeeld wordt. GEZONDHEIDSDIENST VOOR DIEREN. Gaarne vestigen wij de aan dacht op de te houden vergade ringen van den provincialen ge zondheidsdienst voor dieren, die te Axel. Oostburg, Kortgene, Middelburg en Goes gehouden zullen worden. De zaak waarom het hier gaat is voor de veehouders van veel belang, zoodat ze er zeker alles op zullen zetten om een van deze vergaderingen bij te wonen. Nadere bijzonderheden geeft een advertentie in dit nummer. Provincienieuws MIDDELBURG. Woensdagavond werd alhier een A.R. Jongeren Studieclub opgericht. De heer M. Wattel, die door de A.R. Kiesvereeniging als zoodanig is aangewezen, is voorzitter van deze club, terwijl op de oprichtingsvergadering tot secretaris werd gekozen de heer H. Mandemaker. Het ligt in de bedoeling, op geregelde tijden sa men te komen ter bestudeering en besprekingen der anti-revolu- tionnaire beginselen aan de hand van inleidingen, die zoowel door ouderen als door de jongeren zelf zullen worden gehouden. VLISSINGEN. Kerstfeest nadert! Over enkele dagen zullen de bekende Kerstpotten en Kerst wagen van het Leger des Heils weer te Vlissingen staan en rij den. Daar er in deze stad ook nog genoeg niet geziene nood heerscht, wil ook het Leger des Heils weer probeeren als van ouds hierin de helpende hand te bieden. Voor dezen arbeid is heel wat geld noodig en daar om willen officieren en soldaten van korps Vlissingen een be- rbep op U doen: „Geef met milde hand". Wij doen de rest. Er zal dan In menig gezin meer Kerstvreugde zijn, Wereld Kerstfeestviering te Vlissingen. Na de bevrijding ie in Amerika opgericht hot World Education Service Counsel mot het dool het organiseoron en uitvoeren van internationaal gerichte aotivitol- ten en vriendschap tusschon de inwoners der vorbonden landen aan te kweeken of to stimuleoren. Eén der concrete plannen dezer instelling voor dit jaar is het vieren van het Wereld Kerstfeest in de West-Europeesche landen en Tsjecho-Slowakije. Ook Neder land neemt deel aan deze orga nisatie, die er op gericht is, dat de jongeren van de geheele wereld een groote rol gaan spelen by den strijd om het behoud van den vrede. Een van de belang rijkste middelen daartoe zal zijn, dat de jeugd van de geheele wereld, dwars door de nationale grenzen heen, vriendschapsbanden kweekt, die medewerken aan de opheffing van het wanbegrip tus schen de volkeren. In Nederland zijn door het Landelijk Comité bij loting 21 gemeenten aangewezen, ongeveer 2 in elke provincie en met name in Zeeland de plaatsen Vlissin gen en Eikerzee. In Vlissingen is door den Bur gemeester een plaatselijk comité samengesteld uit vertegenwoordi gers van onderwijs- en jeugd organisaties van alle richtingen. Door dit werkcomité zijn alle leer lingen van U.L.O., R.H.B.8., A. v. N. O., Gem. Handelsavond school en de Vlissingsche leerlin gengen, die Ind. en Huish. school en A.B.S. te Middelburg bezoe ken, uitgenoodigd tot de viering van het Wereld Kerstfeest, dat Zaterdag 14 Dec., om 2 uur, in de Seheldehal zal worden gevierd. Aanvankelijk was het de bedoe ling, dat er een gróót aantal door Amerika beschikbaar gestelde pak ketten zouden worden uitgereikt, dat kan in verband met de sta king nu niet doorgaan. Burge meester Kolff zal dien middag het woord voeren, evenals Da den Boer, de Doopsgezinde predikan te. Er zal een Kerstspel met ta bleaux worden opgevoerd, terwijl Kerstliederen zullen worden ge zongen. Deze Kerstfeestvieringen in het algemeen worden gevierd door het uitwisselen van pakketten, en moeten aan twee voorwaarden voldoen, ten eerste aan de be teekenis van het Kerstfeest als Wereldvredeboodschap en ten tweede het belang en de mogelijk heden van een goede internatio nale vriendschap naar voren brengen. Aangezien het in ons land nog moeilijk is aardige eadeaux voor verzending naar het buitenland te verkrijgen, heeft het Landelijk Comité voor Internationale Vriend schapsfeesten een mooie kalender laten maken met 28 foto's en beschrijvingen in de Engelsehe en Nederlandsche taal van histori sche gebouwen in Nederland, die door den oorlog vernield werden, o.a. het Middelbnrgsche Stadhuis. Voor den prijs van f2.wordt deze kalender door genoemd Co mité beschikbaar gesteld. Zoover de voorraad strekt kunnen ook ouderen hiervan gebruik maken om den kalender aan hun rela ties in Amerika te sturen. Vol gend jaar zullen ook met andere landen geschenken worden uit gewisseld, thans wordt speciaal deze gelegenheid te baat genomen als dank voor de Amerikaansche hulp tijdens en na den oorlog. De gedachte, die hieraan ten grondslag ligt verdient sympa thie. Alleen men deed beter van vriendschapsfeesten dan van Kerst feesten te spreken. GOES. Belangrijk» verbetering Parkeerterrein. In de op Maandag 23 Dec. te houden vergadering van den Gemeenteraad komen verschil lende belangrijke voorstellen aan de orde. Een van de belangrijkste is wel dat voor een geheel nieu wen aanleg van het parkeer terrein voor autobussen. Reeds geruimen tijd voldoet het terrein aan de Koepoort niet meer aan de eischen, die met het oog op veiligheid en verkeer gesteld mogen worden. In opdracht van B. en W. heeft daarom de directeur van Ge meentewerken een geheel nieu wen aanleg ontworpen. Komt dit plan tot uitvoering, dan zal inderdaad een zeer belangrijke verbetering worden verkregen. Er zullen een aantal trottoirs en vluchtheuvels worden aange bracht, zoodat iedere bus een eigen plaats krijgt, terwijl ooki door het aanbrengen van een hekwerk het in- en uitstappen zoodanig kan worden geregeld, dat het levensgevaarlijke ge drang wordt opgeheven. Bij de standpalatsen wordt een bordje geplaatst waarop de busdienst staat aangegeven. Ook voor het af- en aanrijden van de bussen kan dan een bevredigende op- ossing worden verkregen. Van belang is ook, dat het in de be-i doeling Jigt een bescheiden wachtgelegenheid aan te bren gen, waarbij een toiietge- bouwtje met telefooncel niet ontbreekt, Het geheel past in 'het plan tot verbetering van den ver keersweg Wilhelminastraat, L. P. v, d. Spiegelstraat, Middel- burgsche straat. Voor een ruime verlichting zal worden gezorgd. Door het plaatsen van boomen zal het terrein een vriendelijk aanzien krijgen. De kosten wórden in totaal geraamd op f 30.000. Geen ge ring bedrag. Een deel der jaar lij ksche kosten kan echter wor den verkregen door een ver- hooging van het staangeld, dat toch reeds in aanmerking ge nomen de verminderde waarde van het geld, te laag moet wor den geacht. Verbetering toegangsweg Nieuwe Haven. Een ander belangrijk voor stel betreft de verbetering tot de nieuwe haven langs de Al- bert Joachimkade en den Oost- havendijk. De toestand laat hier veel te wenschen over. De weg is onvoldoende verhard, er is, doordat de weg te smal is, te weinig uitzicht, terwijl de ver- hoogïng hinderlijk is voor paar- dentracte en handkarren. Voor gesteld wordt de hinderlijke hoogte te verlagen, den weg te ®f.t: w Vt'ji Hoog water te VNssb.gen Zaterdag 14 December: 5.56 u. 1.84 m., 18.37 u. 1.89 m. verbreeden tot 9 M, en de scherpe bocht weg te nemen. De kosten worden in totaal ge raamd op f 18,000, Oud-Burgemeester van Goes overleden. In Den Haag is de heer J. E, Koning Kooy op 73 jarigen leef tijd overleden. De overledene is van 19041911 burgemeester van Goes geweest. HANSWEERT. Het Belgische motorschip „Porthos" geladen met kolen van Dultschland naar België, stootte, toen het langszij van een ander schip wilde meeren, op het an ker van dit schip, waardoor de „Porthos" belangrijke lekkage op liep. Het bergingsbedrijf Willem Muller te Terneuzen pompt thans met 2 motorpompen in het m.s. „Forthos", teneinde dit schip voor zinken te behoeden. ARNEMUIDEN. In de Geref. Kerk werden ge- gekozen als ouderlingen de heeren Jar de Ridder en L. Kodde. OUWERKERK. Dhr J. de Waard, postcom- mandant der Marechaussee, al hier, is met tjerugwerkpnde kracht vanaf 1 Januari 1946 be vorderd tot den rang van wachtmeester der Rijkspolitie. Komt er een M.T.S. in Middelburg? Voorstel her beplanting bolwerken aangenomen. Langdurige dis cussies over plaats voor nieuwe brandweerkazerne. Nadat de gemeenteraad van Middelburg in besloten zitting was geweest, deelde de voorz. mede, dat van de de Stichting „Nieuw Wal- een adres was ontvangen, in houdende het verzoek aan den Raad zich uit te spreken voor oprichting van een Mid delbaar Technische School te Middelburg. Het plan hiertoe leefde al eenige jaren in het bestuur en thans achtte men het tijdstip gunstig, met dit verzoek te ko men. Het is de bedoeling, de M.T.S. te koppelen aan de Ma chinistencursus, die aan de Am bachtsschool is verbonden. Ge let op het feit, dat aan de am bachtsschool alle soorten van onderwijs worden gegeven en een afdeeling voor waterbouw kunde aanwezig is, die een groot aantal candidaten afle vert, is Middelburg als plaats van vestiging zeer ideaal. Bo vendien beschikt de Ver. „De Ambachtsschool" over een uit stekend geoutilleerd schoolge bouw, dat naar alle zijden kan worden uitgebreid. Gewezen werd ook op het feit, dat voor een M.T.S. alhier zeer geschikte en bevoegde leerkrachten uit het reeds aanwezige personeel gerecruteerd kunnen worden. Tenslotte is van groote betee kenis, dat Middelburg het cul- tureele centrum der provincie is. Behalve het schrijven van bo vengenoemde vereeniging was er bericht ingekomen van den Raad van Overleg te Middel burg, alsmede van het Dep. Zeeland van de Ned Mij. van Nijverheid en Handel, dat stich ting van een M.T.S. in Middel burg door hen in elk opzicht wordt toegejuicht. Na een korte toelichting van den burgemeester verklaarde de Raad zich bij monde van de heeren Ir M. de Vink (P. v. d. A.) en G. H. Luijen'dijk (C.H.j unaniem voor het voorstel van B. en W. Laatstgenoemde wees er nog op, dat reeds twee jaar geleden ernstige pogingen van de zijde der gemeente in het werk zijn gesteld tot vestiging van een M.T.S. ter plaatse en dat Middelburg zekere priori teitsrechten bezit. Spr. zag zeer wel de mogelijkheid aan, de M.T.S. een hospitum te verbin den. f Reeds nu deed de burgem. een beroep op de burgerij, om, wan neer het plan wordt verwerke lijkt, aan de toekomstige leer lingen onderdak te verleenen. De plaats der nieuwe brandweerkazerne. Over het voorstel van B. en W., dat de Raad zich zou uit spreken voor het terrein van de vroegere Boterbeurs als plaats van vestiging der nieuwe brand weerkazerne, ontspon zich een breede discussie, die tenslotte hierin resulteerde, dat B. en W. hun voorstel moesten terugne-' men en moeten uitzien naar een i ander terrein. De heer G. H. Luijendijk achtte de plaats aan de Boter-1 beurs ongeschikt, omdat de be bouwing een veel te scherp con trast zou maken met de tegen overliggende Abdijgebouwen.' Bovendien maakt een brand-1 weerkazerne altijd een romme-i ligen indruk. De heer Ir M. de Vink had dezelfde bezwaren en noemde als mogelijke plaats van bouw de Balans, waar, naar hem was medegedeeld, het Arbeidsint»; reau niet zou worden gebouwd, zooals eerst de bedoeling was. Het herbouwen van de St.Joris- gevel is bier niet meer moge lijk, zoodat de plaats voor een brandweerkazerne hier zeer ge schikt is. Overwegingen van stedebouwkundigen aard maak ten, dat hij zich tegen het voorstel van B. en W. moest verzetten. De wethouders Kö- geler en van 't Westende trachtten de bezwaren weg te nemen, o.m. door mede te dee- len, dat de brandweertoren niet storend .zal werken, omdat die 40 M. van de straat zal worden gebouwd en van lawaai geen sprake zal zijn, omdat alles zich op een ruime binnenplaats af speelt. Bovendien maakt de lei ding van den Rijksgebouwen dienst geen bezwaar en ir v. d. Steur, die Middelburg zeer goed kent, acht de door B. en W. aangegeven plaats zeer ge schikt voor bouw van een brandweerkazerne. Niettemin kwamen ook van andere raadsleden ernstige be denkingen tegen het voorstel van B. en W. Vele suggesties werden aan de hand gedaan omtrent de plaats, waar de ka zerne dan wel zou moeten wor den gevestigd. Zelfs werd voor gesteld een gedeelte van de „stirkgracht" tegenover den Watertoren te dempen en daar op een kazerne te zetten I B. en W. zagen tenslotte hun warm verdedigd voorstel kelderen en moeten nu naar een Atdere plaats uitzien. Herbeplanting plantsoenen. Met vreugde kon de burgem. het voorstel, een crediet van rond f 41.000 te verleenen voor herbeplanting van het Vlissing sche-, Langeviele- en Seisbol- werk, in bespreking geven. Hij deelde mede, juist van de Stichting,, Nieuw Wal cheren" bericht te hebben ontvangen, dat zij per inwo ner een bedrag van 1. als bijdrage in de her- beplantingskosten beschik baar stelt. Wordt voor de andere ex- geïnundeerde gemeenten het in wonertal per 9 Mei 1940 aange nomen, voor Middelburg wordt de uitkeering gebaseerd op het inwonertal per 1 Januari 1946, zulks i.v.m. de aanhechting van Kpudekerke tijdens de bezetting. Gerekend mag worden op een bedrag van f20573. Aan. de Stichting Nw. Wal cheren' zal uitdrukking worden gegeven van de gevoelens van groote dankbaarheid der raads leden. Hoewel schoorvoetend wilde de heer M. Wattel (A.R.) nog eenige opmerkingen maken over het plan zelf. Hij juichte aanleg van een groenen gordel ter be scherming van de stad ten zeerste toe. Naar zijn meening zouden, volgens het plan, de taluds der vesten te dicht worden beplant en hij gaf in overweging, ook eenige betere boomsoorten te planten. Aanplant van wilde planten acht te hij om eenige redenen (o.a. schadelijkheid t.a.v. mogelijke kweekerijen in de omgeving) niet gewenscht, terwijl hij inog vroeg, of met eventueele „uit kijk; es" was rekening gehouden. Zijn opmerkingen zullen aan den heer Broerse, den ontwerper van het plan, worden doorgegeven. Het plan heeft betrekking op ruim 900 boomen en ongeveer 6QÖQ struiken, (Zie vervolg pag. 3).

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1