Conaiiy stelt Rusland ernstige vragen. Noodkreten uit Indië. De Tweede Kamer over de Regeering-verklaring» £en lang dispuut over of „toestand". WAT OP DEN BON? PROTESTANTSCH CHRISTELIJK SLAD VOOR ZEELAND Donderdag 12 Deo. 1946 De heer Schouten vraagt schriftelijke voorbereiding. Behandeling a.s. Maandag. Er heerscht een verschrikkelijke Algemeene Vergadering. Waarom geheimzinnigheid? Wij moeten nu weten! De Groote Vier. De Regeerings verklaring. tritgav» Stichting „Zeouwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L, Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289 Kantoren: Vlissingen, Walstr. 33, Tel. 168Middelburg, Rou- aansche Kaai 39, Tel. 2009; Neuzen Ylooswjjckstr. Tel. 2052 ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 518 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaal. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT. Advertentieprijs 12% cent per m.m. 0®=. en «Kfesarog wsn Vrjjdag, Zon op 8.39 u., on- <5» 16.28 u. Maan op 25.13 tu, onder 12.80 u. Hoog water te Vlissingen Vrpdag 13 December: 4.57 n. 2.11 m., 17.35 u. 2.13 m, sohrif te- Bij den aanvang der vergade ring van de Tweede Kamer heeft de Voorzitter voorgesteld om Maandag 16 December om 1 uur en om 8 uur de beraadsla ging over de regeeringsverklaring te doen houden en deze zoo noo- dig Dinsdag om 1 en 8 uur voort te zetten. De heer Schouten (A.R.) zegt, dat de stukken betrekking hebben op een buitengewoon be- iangwekkende zaak die recht TOBWijzinQ Schortcbont. noodzakelijkheid eener lijka voorbereiding. Het voorstel-Schouten werd verworpen met 47 tegen 25 stemmen, waarna het voor stel van den voorzitter zon der stemming werd aan genomen. heeft op een bevredigende behan deling. Schriftelijke voorbereiding lijkt hem de aangewezen weg. Daarom verzoekt hij met aan» drang in zulken zin een voorstele' te doen. Hij wenscht de stukken met spoed naar da afdeelingen te zenden. Hierover scrijft een onzer leze- Als draagster van de Zeeuw- sche dracht zij het mij vergund eenige letters in uw veel gelezen blad te schrijven en wel over het De Voorzitter acht direc- zoozeer benoodigde schortebont te behandeling mogelijk. Hij dat gelukkig nu op komst is, maar ontkent niet, dat schriftelijke waar toch vele boerinnen niet aan voorbereiding een stevige grond- zullen kunnen komen om de een slag zal geven. Het is hem echter voudige reden, dat er al velen gebleken, dat bij deze procedure zijn wier textielpunten al verre een openbare behandeling kwalijk weg gebruikt zijn voor andere kan plaats hebben voor 1 Januari, hard noodige kleedingstukken, Hij heeft den indruk dat de re- hetzij onder- of bovengoed. En De Veiligheidsraad. De Grieksche klacht in behandeling. De Veligheidsraad' is begon nen met een bespreking van het memorandum der Grieksche regeering, waarin Joego-Slavië, Bulgarije en Albanië er van be ticht worden steun te verlee- nen aan guerillastrijdkrachten in Noord-Griekenand Er werd lang gedebatteerd over de kwestie of Albanië en Bulgarije ujtgenoodigd zouden mdeten worden deel te nemen aan het debat, evenals Griekenland en Joego-Slavië, die lid van de V.N. zijn. Vervolgens werd gediscus- seerd over de vraag, of het hier een „geschil" of een „situatie" betreft en of het veto-rech al dan niet zal worden toegepast. Lord Inverchapel (Groot- Brittannië), die zich veront schuldigde wegens zijn onerva renheid als afgevaardigde, zeide, dat Bulgarije en Albanië in de gelegenheid gesteld moesten worden, de tegen hen inge brachte beschuldigingen te be antwoorden. Na 5 uur lang ge debatteerd te hebben, besloot men Griekenland en Joego-Sla vië zonder stemrecht voor deel neming aan het debat uit te noodigen. Bulfarije en Albanië mogen aan den Veiligheidsraad verklaringen afleggen. Indien later mocht blijken, dat de Grieksche klacht een „geschil" i.p.v. een „toestand" is, zullen Bulgarije en Albanië aan de discussie mogen deelnemen. De Veiligheidsraad zal mor genavond weer bijeenkomen. ANP-Aneta meldt nader uit New-York, dat het dioor den vei ligheidsraad aangenomen voorstel betreffende deelneming zonder De criminaliteit te Berlijn is stemrecht aan de besprekingen in de maand November toegeno- over de Grieksche kwestie door men. Er werden 21 moorden be- Griekenland en Joego-Slavië en dreven, tegen 12 in October. Het het hooren van Bulgarye en Al- aantal inbraken en diefstallen be- .banië was ingediend door den droeg 2434 (2130 in Oct.). Zelfs Nederlandsche afgevaardigde, Mr kinderen worden aangevallen. van Kleffens. terreur. „Geef ons rust en orde en levens vrijheid". De Javaansche illegale zender Garoedah gaat voort „de waarheid omtrent Indië" bekend te maken. Aan één der uitzendingen is het volgende ontleend: „Na de sluiting van den zoo- van afweet! De T.R.I. deelt in bereid'ing geschieden. Iedere dag genaamden wapenstilstand zijn den buit, vooral als er geld, kan menschenlevens kosten en de zwermen roovers komen opda- j goud of waardevolle dingen spanningen vergrooten. Spr. had gen, die de kampongs en de zijn. In ruil geven de T.R.I.- wilien voorstellen morgen de be- dessa's afgrazen Er heerscht mannen handgranaten of soms handeling te doen plaats hebben, een ware paniek onder de be- een karabijn. Het betoog van den heer Schou- volking van verschillende stre- js nu de tijd dat wij, ten heeft intusschen wel indruk ken. De onrust neemt met den jnteilectueelen, gemeenschappe- gemaakt en daarom zal hij niet dag toe. Mannen en vrouwen, jjj^ een n0odkree zenden aan het voorstel doen om de beraad- die op de sawah gaan werken, geering op spoedige behandeling prijs stelt. De heer Schouten meent als het element van den tijdnood er niet was dat er alles voor te zeggen is de schriftelijke be handeling niet te doen geschieden. Maar in ieder geval moet op be- deze moeten volgens een bericht in het „Zeeuwsch Dagblad" er voor ingeleverd worden. Dit valt mij erg tegen en met mij zullen er velen zijn, bij wie dit het geval is. Want wat is het geval? Toen er vorig jaar ge allieerde goederen waren, werden heid en praat dan over zelfbe stuur en zelfbeschikking. Nederlanders, hebt gij dan nog niet begrepen, dat wij, In donesiërs, hiermeae niet gehol- pen zijn? Geef ons recht en veiligheid! Bezoek niet de ge bieden die de republiek zooge naamd veilig heeft verklaard voor u, maar kom in de dorpen en de dessa's, waar, volgens de republiek, extremisten zitten, maar waar achteraf nationalis ten zullen blijken te wonen, die zich aanhangers toonen aan het Nederlandsche gezag, indien zij zich ten minste durven uitspre ken. DE REPUBLIEK NIET IN STAAT DE ORDE TE HANDHAVEN. Volgens een communique van den Legervoorllchtingsdlenst-Ba- tavia, dat Maandag voor het be kend worden van de regeerings verklaring werd gepubliceerd, heerscht in bevoegde Indonesische kringen geen vertrouwen in een toekomstige rustige ontwikkeling. Vrij algemeen, aldus het com munique, wordt in republikein- sche kringen toegegeven, dat de republikeinsche autoriteiten en de orders worden gegeven tot staken van het vuren, slechts enkele groepen gehoorzamen en dat het slechts mogelijk blijkt de disci pline een of twee dagen te hand haven, waarna een gedeelte van het tamelijk verwilderde volksle ger weer uit den band springt, Het communique deelt tenslot te mede, dat uit papleren van de Partal Kommunls Indonesia, welke tijdens acties in beslag ge nomen zijn, is gebleken, dat op den achtergrond in de Lasjkar Rajat desperate Japansche deser teurs werkzaam zijn, en dat daar- krijgen we deze week T.R.I, onvoldoende gezag hebben naast de communistische invloed over de Lasjkar Rajat, Het com- van beteekenis moet worden ge- munique vermeldt, dat wanneer acht. vredigende wijze de zaak behan- hiervoor extra vergunningen uit- deld worden. Dit brengt met zich gegeven, dus konden de dames mede, dat het afdeelingsonderzoek wordt ingeschakeld. Er zullen tientallen belangrijke vragen wor den gedaan en het moet voor de regeering onbevredigend zijn als ze daarop onmiddellijk moet ant woorden. De zaak is zoo gewich tig, dat er buitengewoon ernstige gronden moeten zijn om af te wij ken van den gebruikelijken gang van zaken. Spr. stelt voor de regee ringsverklaring en het stuk van de commissie-generaal te verzenden naar de afdee lingen. Men kan yari A.-R. zijde rekenen op vlotte mede werking voor zoo spoedig mogelijke behandeling. De heer R o m m e (K.V.P.) meent dat de eerste gedachte er naar uitgaat of er niet een moge lijkheid is tot een schriftelijke be handeling te komen. Spr. zal zijn stem aan het voorstel Schouten echter niet kunnen geven. De heer Van der Goes van N a t e r s (P. v. d. A.) is van oordeel, dat wat nu ter beraadslaging komt niet is een stuk, 't is beoordeeling van 'n be stuursdaad. Dit kan z.i. zeer be hoorlijk zonder schriftelijke voor zonder inlevering van punten wat te pakken krijgen, hetzij mantel of jurk of beide, terwijl wij als boerinnen hier niet van hebben kunnen profiteeren. Is het dan niet billijk, dat ook voor schorte bont deze regeling werd toege past? nemen bij voorkeur hun bezit tingen aan geld en goed mede. Het kan gebeuren, dat zij, ver moeid van den arbeid thuisko mende, al worden opgewacht en tot op het bloote lijf worden utgeschud, terwijl zij alles ver- ^aar huidige leiders is onmoge- slaging morgen te doen houden. Spr. sluit zich aan bij het voorstel van den voorzitter. De heer T i 1 a n u s (C.H.) meent, dat het hier gaat om een stuk van de hoogste importantie. Het meest onbelangrijke wetsont werp gaat eerst naai de afdeelin gen. Is het nu niet natuurlijk, dat de bevolking garongs of ram- dit belangrijke stuk naar de af- pokkers noemt, 't Zijn groepen deelingen gaat? De regeering mannen van middelbaren leef- heeft ruim veertien dagen noodig tijd, die zoogenaamd in 't re- gehad. Zou de Kamer nu niet een serveleger van de T.R.I. thuis de U.N.O.? Noch Engeland, noch de Oekraine, noch Ame rika weet wat hier gebeurt. Hoe lang moet het nog duren eer wij rust en orde zien te- rugkeeren? De republiek in haar huldigen vorm en onder nield vinden door benden, die [;jk. Hoewel het Russische initiatie,! eerst alle hoop gaf, dat men de ontwapeningskwestie, in een sfeer van vertrouwen en breede samen werking zou kunnen, afhandelen, de verdere debatten namen een teleurstellende wending. Rusland gaat niet in alle dingen mee en in de algemeene vergadering hoorde de Sowjet-Russische afge vaardigde een felle critiek van Conally over zijn hoofd losstor men. Waarom de geheimhouding van troepensterkte in eigen land?, zoo vroeg Conally niet zonder drift. En dit is te begrijpen, want achter dit alles leeft een wereld die moe is van praten en con ferenties en wacht, eindeloos wacht op resultaten. Conally vond het daarom noodig de volledige bereidheid van Amerika in het licht te stellen en de politiek van Rusland zwaar af te wegen. „Wij zijn bereid om vol ledige inlichtingen hierom trent te verstrekken en eischen, dat andere landen dezelfde bereidheid daartoe aan den dag leggen", aldus Connally en dat betreft niet alleen troepen! Daarna riep hij uit: ..Hoe zit het met de andere millioenen, die de Sowjet-Unie aan reserves be zit en die zij in een minimum tijds onder de wapenen kan roepen? Wij moeten de fei ten weten omtrent troepen sterkte binnen- en buiten lands! Volgens Connaily moest de Veiligheidsraad af weten van troepen, waar ook ter wereld. De Amerikaansche afgevaardig de ging verder en sprak zich uit tegen het Britsche verificatie- voorstel, omdat rapporten in de zen tijd van demobilisatie niet van voldoende belang geacht kon den worden om een systeem van inspectie en verificatie te bera men. De Fransche afgevaardigde viel echter Rusland bij en vond het raadzaam om troepentelling tot troepen in het buitenland te be perken. De telling van troepen binnenslands zou de kwestie van troepentellingen aan die van de ontwapening koppelen. Ook het verificatie-systeem behoorde bij het algemeen ontwapeningspro gram. Sir Hartley Shawcross (Groot- Brittannië) betoogde, dat alle cij fers over troepensterkte zonder verificatie waardeloos zouden zijn. De sub-commissie voor ontwapening. Ook hier deden zich vanzelf sprekend dezelfde moeilijkheden voor. Ofschoon de sub-commissie in besloten vergadering is bijeenge- Wat doen de Nederlanders? Aan al dat praten hebben wij niets. Geef ons eerst rust en week mogen hebben? Het verslag hooren, en0 zich nu, met toe- orde, geef ons eerst levensvrij- I komen, wordt van bevoegde zijde geloof, dat dit een historische zou er in een paar dagen kunnen stemming van de T.R.I. van dit zijn en de regeering kan in een leger afzonderen en hun slag paar dagen antwoorden, zoodat slaan. Zij zijn meestal bewa- het stuk de volgende week Vrij- pend met slagwapens en altijd dag b.v. in behandeling zou kun- met twee handgranaten per nen komen. Met alle warmte persoon. De handgranaten zijn wenscht Spr. het voorstel-Schou- afkomstig van de T.R.I. Deze ten te ondersteunen. leden hebben een eigen spion- De heer V o n k (P. v. d. V.) nendienst. Komen zij er achter, gebeurtenis wordt. Ik ben er trotsch op in de gelegenheid te zijn er deel aan te heb ben. Wij zullen tot een over eenkomst geraken over de vorming van een internatio nale commissie van toezicht en inspectie van strijdkrach ten en bewapening van iedere mogendheid. (Luide toejui chingen.) Hij diende vervol gens het volgende amende ment, dat hij haastiglijk neergekrabbeld had, in: „De algemeene vergadering be veelt de onmiddellijke oprich ting aan van een internatio nale toeziende commissie, binnen het kader van den Veiligheidsraad, maar bij de uitoefening van haar taak niet gebonden aan het recht van veto van iedere mogend heid in den Veiligheidsraad. Zij zal bevoegd zijn om ter plaatse, op het gebied van iedere natie der V.N. alle inlichtingen over strijdkrach ten en bewapening te verifi- eeren en te bevestigen". Molotof zeide, dat het Britsche amendement verward was en be doeld om het nemen van een be sluit inzake troepentelling te ver hinderen. Shawcross gaf uitdruk king aan zijn teleurstelling en noemde Molotof's argumenten kleinzielig. Hij stelde een onmid dellijke stemming voor. Molotof was bereid om het amendement van Shawcross .in principe te aanvaarden. Hij stel de echter voor het naar een sub commissie te-verwijzen, daar an dere afgevaardigden om bedenk tijd hadden gevraagd. Shawcross verklaarde each bereid een nieuw amendement de ontwapenings commissie voor te leggen, mits onmiddellijk gestemd' werd over de resolutie tot troepentelüng en het Britsche amendement t.a.v. verificatie van rapporten over troepensterkte. Tijdens de heden gehouden bij eenkomst van den raad der mi nisters van Buitenlandsche Za ken is men tot overeenstemming gekomen over bijna alle hangen de kwesties die Triëst betreffen, met uitzondering van het artikei over burgerluchtvaart. Het niet-accordeeren over de burgerluchtvaart betrof de kwes- de verificatie zoowel op troepen o£ handekvliegtuigen over het als tewapemiig betrekking zou vryg gel)letj zoujjen mogen vliegen hebben. en aidaar landen. Afgevaardigden Sir Hartley Shawcross hadden echter den indruk, dat de antwoordde onmiddellijk: „Ik ministers het hierover vernomen, dat de Sowjet-delega- tie een nieuw voorstel heeft In gediend. Naar verluidt zijn de Sow- jets bereid hun troepen, die uit het buitenland worden teruggetrokken, te ontbin den, doch zij zouden niet ge negen zijn hun troepen in het eigen land te demobili- seeren. Over deze kwestie werd geen overeenstemming bereikt, evenmin over die, betreffende toezicht op de ontwapening. De commissie besloot ten slotte de eerste punten van de ontwerp resolutie aan de algemeene ver gadering voor te leggen: 1. de algemeene vergadering er kent de noodzakelijkheid van een spoedige vermindering der bewa pening en van de strijdkrachten; 2. dientengevolge beveelt de al gemeene vergadering den veilig heidsraad aan een program op te stellen en zich er van te ver zekeren dat de ontwapening alge meen zal worden doorgevoerd. De door den veiligheidsraad opge stelde plannen zullen ter ratifi catie aan alle leden der V. N. worden voorgelegd. Ook werd overeenstemming be reikt over drie andere punten van de ontwerp-resolutie, betreffende (Je spoedige vorming van een in ternationaal controlesysteem bin nen het kader van den veilig heidsraad en een aanbeveling voor beperking van binnenland- sche strijdkrachten. Shawcross pakt aan. Rusland traineert. Shawcross trok de lijn van Co nally scherp door en zeide, dat hü bereid was alle bijzonderhe den over bewapening te verstrek ken, indien een doeltreffend con trolesysteem in het leven zou zijn geroepen. „Wij zijn volkomen be reid om Sowjet-Russische agen ten toe te staan in Engeland een onderzoek in te stellen naar on ze cijfers, indien ook de Sowjet- Unie bereid is agenten van an dere landen, belast met dezelfde zaak, in haar land toe te laten. Senator Conally verklaarde, dat de V. S. een controle-systeem voor bewapening en ontwapening zouden goedkeuren. Molotof zeide te zullen stemmen voor het Britsche voorstel, indien dit zoodanig gewijzigd werd, (jat (8 t.m. 21 December.) Bonkaarten KA, KB, KC 612 (strook no. 4) 51-4 Alg.: 100 gr. bloem of kin dermeel (niet uit rijst be reid). 51-5 Alg,: 200 gram gedr. zuid vruchten. 51-6 Alg.: 250 gr. waschpoede'. 51-7 Alg.: 500 gram jam. 51-8 Alg.: 125 gram koffie. 51-9 Algm.: 100 gram thee. 51-1A, 51-5B, 61-4C Res.: 1 kg. appelen of peren. Bonkaarten KD, KE, 612 (strook no. 4) 52-5 Alg.: 200 gram gedr. zuid vruchten. 52-6 Alg.: 250 gram waschpoeder. 52-7 Alg.: 500 gram jam. 52-8 Alg.: 1 kg. appelen of peren. 52-3D Res.: 100 gr, bloem of kin dermeel (niet uit rijst be reid). Tabakskaarten T62: 2 rants, tabaksartikelen. Op bovenstaande bonnen kan met ingang van Vrijdag 13 Dec. a.s. worden gekocht. Op de tonnen T 62 zal bij aan koop van twee rantsoenen siga retten tenminste een rantsoen sigaretten, vervaardigd uit Zuid- Amerikaansche tabak worden ge leverd. De tonnen voor fruit blijven geldig t.m. 18 Jan. a_s. is van oordcel, dat het een onmo gelijkheid is deze zaak rauwelings te behandelen. De spanningen zouden vergroot kunnen worden, dat in een kampong nog wat te halen is rijst, geld of lijf goed dan begint de pret. Biedt de kampong weerstand, indien het land den indruk krijgt, dan worden een paar handgra- dat het parlement de zaak niet naten gebruikt om ontzag in te deugdelijk voorbereidt. Spr. sluit zich aa» bij het voorstel-Schou ten. De heer Wagenaar (C.P. N.) verklaart zich voor behande ling op a.s. Maandag. De heer Zandt (S.G.) gaat accoord met het voorstcl- Schouten. boezemen. Ook schrikken deze mannen er niet voor terug eerst enkele kampongbewoners af te slachten. Dan laten zij de be volking van den kampong, voor zoover deze nog niet is ge vlucht, aantreden. Onder ge hoon en gelach van de roovers wordt een arme dessaman ge- De V o o r z i t te r meent, dat dwongen zijn laatste bezittin bij schriftelijke voorbereiding de gen, zelfs zijn kleeding, af te openbare behandeling niet kan ge- geve», schieden voor begin Januari en dan moet er koortsachtig gewerkt Soms vlucht op den alarm- worden. kreet „garong, garong, rampok, Spr. vraagt den minister in-1 rampok" de geheele bevolking, stantelijk de vragen, die gesteld Maar o, als zij den volgenden zullen worden grondig te beant- dag terugkeert.... De rampok- woorden. kers hebben dan elk huis in De heer Schouten is vanbrand gestoken. De druk, waar oordeel, dat alles gedaan moet onder het volk van Indonesië worden om een spoedige behande- thans leeft, is veel en veel groo- ling te bevorderen zonder een ter dan in den tijd der Japan- goede voorbereiding te schaden, sche bezetting. Laat niemand Kij verdedigt nader uitvoerig de beweren, dat de T.R.I. er niets in feite eens waren. Voorts kwamen zjj overeen om een internationale commissie voor de vrijhaven in het leven te roe pen, bestaande uit een vertegen woordiger van Groot-Brittannië, de V. S„ de Sowjet-Unie, Frank rijk, Italië, Joego-Slavië, Tsjecho- Slowakije, Oostenrijk, Hongarije, Polen, Zwitserland en Triëst, daar Oostenrijk en Zwitserland geen leden der organisatie der V. N. zijn, is hun lidmaatschap afhan kelijk gesteld van hun bereidheid om zich aan bepaalde voorgaar den, geldend voor de vrijhaven Triëst, te onderwerpen. Aanvan kelijk had Molotof Albanië, Roe menië, de Oekraine en Polen voorgedragen, terwijl de 3 ande ren Zwitserland voordroegen. Ten slotte verklaarde Molotof rich be reid Albanië, Roemenië en de Oekraine los te laten. De kosten van de Internationale commissie zullen gedeeld worden door de landen, die er deel van uitmaken. Er ontspon rich een discussie over de vraag, of de commissie het recht zou hebben, een onder zoek in de aangrenzende landen van het vrije gebied van Triëst in te stellen. Men kwam overeen, dat het recht van onderzoek rich zou uitstrekken en tot alle aan gelegenheden inzake het gebruik of bestuur van de vrijhaven." Een overzicht tijdens de bijeenkomst van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, terwijl de minis ter van Overzeesche Gebiedsdeelen, Mr J. A. Jonkman, een verklaring aflegt betreffende het rap port der Commissie-Generaal. Oppervlakkige bestudeering van de Maandag afgelegde Regee ringsverklaring en de daarbij ge voegde breede toelichting van de Commissie-Generaal, geeft een weinig bevredigende indruk. De regeering legt er de nadruk op, dat de basis-overeenkomst van 15 Nov. feitelijk nog tot niets bindt. Dit stuk, zoo zegt zü, is niet een constitutie, veeleer een beginselverklaring. Het is slechts een eerste stap in de richting, aangegeven in de Koninklijke rede van 7 December 1942. Hier wor den slechts hoofdlijnen getrok ken omtrent de richting welke in de toekomst zal worden ingesla gen. Dit alles klinkt zeer geruststel lend, maar het is dat in werke lijkheid toch niet. Ais straks de C.G. opdracht krijgt zich in de aangegeven rich ting te bewegen, en daarbij de hoofdlijnen te volgen die hier zijn getrokken, dan beteekent zulks, dat zqi de ontbinding van het Koninkrijk nader zal hebben uit te werken en vast te leggen. Het geldt hier een be glnsel- program. Dat wil dus zeggen, dat zij de beginselen van de schandelijke ontwerp-overeen- komst van Linggadjati tot toepas sing zal hebben te brengen, dat zij zich aan deze beginselen zal hebben te houden. 'Het beteekent, dat de Konin gin als hoofd van het Koninkrijk der Nederlanden wordt onttroond. De regeeringsverklaring zegt wel, dat volgens Art. 8 aan de Koningin der Nederlanden het oppergezag blijft opgedragen, dat zij onpartijdig troont boven de le den der Unie, maar dat staat juist n i e t in het bewuste artikel. Vandaar dat Soekarno en Sjahrir er in gehouden redevoe ringen de nadruk op hebben ge legd, dat het bepaalde in Art. 8 geen practische beteekenis heeft Er is nu ja, nog wel sprake van een Koningin, maar het is een onttroonde Vorstin. In Art. 17 is dan ook vastge legd, dat bij eventueele geschil len niet de Kroon beslist, maar dat geschillen tot oplossing wor den gebracht door arbitrage, door een arbiter, van andere nationali teit. Intusschen is de vrees, dat het ontwerp door de Tweede Kamer zal worden geslikt, grooter ge worden door het gisteren genomen besluit, om reeds Maandag tot mondelinge behandeling over te gaan. Een voorstel van den heer Schouten om een grondige behan deling te bevorderen door een on derzoek in de afdeelingen, werd met de hulp van de K.V.P. afge wezen. Dat belooft niet veel goeds. m Volgens het Italiaansche nieuwsbureau Ansa hebben Brit sche manschappen Dinsdagavond te Padua, in reactie op anti-Brit- sche demonstraties, het vuur ge opend en drie burgers verwond. Een groot aantal Britsche leger voertuigen werd dor de menigte omver geworpen of in brand ge stoken.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1