Provinciale Berichten DE FRIESCHE TERP. KRUIMELTJES Groote boerderij op Java. GEMEENTERADEN. VEERE. Vrijdag j.l. vergaderde de Raad dezer gemeente onder voorzitter schap van Jhr I. F. den Beer Poortugaei. De voorz. deed eenigc mede- deelingen o.a, betreffende het her- bestraten van de Warwijkschestr,, die op sommige plaatsen bijzon der slecht is. Aan den heer Ncu- gebauer, gemeente-opzichter is verzocht daarvoor een kosten-ra- ming op te maken. Met de heeren Timmermans, secretaris van den Ned. Klokken- en Orgelraad, Fritsche, klokken gieter en Eysbouts, deskundige voor torenuurwerken, is een sa- menspreking geweest over het ca rillon en het uurwerk. De heer Timmermans is van meening, dat da groote luidklok verwijderd zal moeten worden, wil het nieuwe carillon tot zijn recht komen. De grootste klok van het carillon zal daarVoor in de plaats tevens als luidklok fungeeren. Een aparte luidklok is uiteraard niet moge lijk, omdat de kosten daarvan ge raamd worden op plm. f 4500. Ook het overgieten van de oude klok zal niet toegestaan worden, omdat het een oud exemlaar is en eenig in zijn soort in Nederland. De klok, die men van plan is voor luidklok te doen gebruiken is iets hooger in toon doch min stens zoo ver-dragend als de te genwoordige. Uit het door genoemde heeren ingestelde onderzoek blijkt, dat vijf klokken zullen moeten wor den overgegoten. Zooals het ook in vroeger jaren de gewoonte was, stelt de stichting Veere voor, op enkele klokken een rijmpje te doen aanbrengen b.v. „In de klank, Veêre's dank" en „de Stichting Veere, hield ons in1 eere", zoodat het feit van de restauratie voor het nageslacht een blijvende herinnering zal vor men. i Van de ,Prov. Griffie is de be grooting voor de dienstjaren 1945 en 1946 goedgekeurd terug ont vangen. Besloten werd de verzekering van de gemeentegelden, die vol gend jaar zal afloopen, opnieuw aart te gaan voor den tijd van drie jaren terwijl het verzekerd bedrag van f 3000 op f 5000 zal worden gebracht. In de verordening op de hon denbelasting en op de heffing van rechten voor het doen bezichtigen van het Stadhuis werd een kleine redactie-wijziging aangebracht, Aan de orde was daarna het voorstel van B. en W. hen mach tiging te verleenen voor het doen opmaken van een plan en begroo ting voor den bouw van een nieuw vischmijngebouw. Dit voorstel is niet nieuw meer. Reeds vroeger, nog tijdens de bezetting is hier over gesproken doch nu is het gewenscht aan deze voornemens een meer vaste vorm te geven. sVan de zijde van de visschers en handelaren is ook reeds een. ver zoek ontvangen in den bestaanden toestand verbeteringen aan te brengen. Het gebouw, dat nu in gebruik is en dat bovendien niet eens het eigendom van het be drijf is, voldoet niet. Bij een eenigszins ruime aanvoer kan niet alles in het gebouw worden on dergebracht. Enkele raadsleden zagen liever, dat eerst aan de be staande woningnood een einde werd gemaakt inp'laats van een modern bedrijfsgebouw te stich ten Door den voorz. werd naar vo ren gebracht, dat de bouw van een vischmijn de woningbouw niet in den weg behoeft te staan. Bovendien wordt van den raad nog geen beslissing gevraagd, al leen B. en W. vragen machtiging om plannen en begrooting daar voor te doen opmaken. De bouwkosten zullen niet ge ring zijn, doch er zal afgewacht moeten worden, hoe de raming zal zijn. Nu kan -moeilijk, zelfs maar bij benadering worden ge schat, wat de bouw zal vergen. Besloten werd B. en W. mach tiging te verleenen tot het doen opmaken van een voorloopig plan met kostenraming. De begrooting voor het dienst jaar 1947 werd den raad daarna ter kennisneming aangeboden. Be sloten werd deze begrooting in een niet-officieele vergadering te bestudeeren. Daarna volgt slui ting. HERBEPLANTING VAN WALCHEREN. Een vorstelijke gift uit lndië. Het bestuur van d'e Stichting Nieuw Walcheren ontving van den wnd. commandant der Ma riniersbrigade te Soerabajsi, den kolonel der mariniers P. J. van Gijn, het verheugende bericht, dat door officieren, ven man schappen van deze brigade een bedrag van f 6.555 bijeen is ge bracht, gelijk staande met 2622 boomen voor d-e Boomenactie van Nieuw Walcheren. De schenking is door het be stuur met groote dankbaarheid aanvaard en schriftelijk is hier van aan kol. van Gijn mede- deeling gedaan. Duidelijk .blijkt uit deze schenking, hoezeer ook in lndië meegeleefd wordt met het lot van Walcheren en welk een po pulariteit de Boomenactie der Stichting Nieuw Walcheren ook daar geniet. Het is inderdaad een vorste lijke gift 1 POOLSCHE WERKKRACH TEN VOOR„DE SCHELDE" Aantal blijft beneden de verwachtingen. Naar wij vernemen zijn dezer dagen de eerste Poolsche werk krachten voor de N.V, Kon. Mij. De Schelde te Vlissingen gearriveerd. Ijfet gaat hier om twee groepen, elk circa 30 man groot, die als „verplaatste per sonen" niet naar hun vaderland wenschen terug te keeren in verband met de politieke toe standen aldaar. Zooals bekend heeft de direc tie van De Schelde in verband met het nijpende tekort aan werkkrachten, waarmede het bedrijf te kampen heeft, ge vraagd om 500 a 600 Polen te werk te mogen stellen. Na lang onderhandelen werden er ten slotte 200 a 300 toegezegd, welk aantal later weer daalde tot 160 Hiervan zijn er nu ruim 60 aan gekomen. Het zal duidelijk zijn, dat dit geringe aantal slechts een drup pel op een gloeiende plaat is en geenszins een einde maakt aan het tekort aan werkkrachten. Van de zijde der Nederlandsche regeering is overigens den laat- sten tijd volledige medewerking verleend. De moeilijkheden ko- men van de Engelsche autori teiten m Duitschland, die het vertrek der Polen naar Neder land zeker niet in de hand werken. Verder vallen er ook Polen af, die zich aanvankelijk beschikbaar hadden gesteld, maar er nu de voorkeur aan geven in militairen dienst te blijven. Benoemingen. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben benoemd met ingang van 4- Februari 1947 tot voor zitter van de Waterkeering van den Ser Lippenspolder c.a., J. Verpoorte te Zaamslag; bij de Provinciale Stoombootdiensten tot: machinisten D. Berends en P. F. W. Berting; stuurman C. J. Grootenboerhulpmachinisten H. Smit en K. A. ten Hacken. Benoemd tot dijkgraaf van dien Schengepolder, S. Wisse te 's Heer Arendskerke; raad van den polder Walcheren, A. P. Koster te Grijpskerke; lid van het bestuur der waterkeering van het calamiteuze waterschap Bruinisse, W. van den Berg te Bruinisse; heemraad van het waterschap Schouwen, H. J. Gast te Brouwershaven en J. Klompe te Serooskerke (Sch.). De Kamer van Koophandel krijgt een ander kantoor te Middelburg. Naar wij vernemen, heeft de Kamer van Koophandel te Mid delburg thans toestemming ont vangen van den minister van Eco nomische Zaken over te gaan tot aankoop vdn het pand Seisdam 28, teneinde daarin kantoren en de dienstwoning van den algemee- nen secretaris onder te brengen. Dit beteekent dus, dat de Ka mer van Koophandel van de Ba lans zal verdwijnen. De toestand wordt hier steeds meer onhoud baar, doordat dit gebouw veel te klein wordt voor de zich steed» uitbreidende administratie. Het gebouw aan den Seisdam, dat nog bewoond wordt door den beer Alberts, is voor het doel der Kamer van Koophandel zeer goed geschikt te maken. Onmiddellijk achter de vesti bule komt een wachtkamer, waarop een spreekkamer aan sluit bestemd voor verschillende instanties, die ten kantore van de Kamer geregeld zitting ihouden. Aan de andere zijde van den gang is een bergruimte, terwijl een groote plaats voor een moderne Huisinrichting eveneens hier is gereserveerd. De ruime hal op de parterre zal als wachtkamer worden in gericht. Ook hierop sluit een spreekkamer aan. Evenwijdig aan de hal komt de werkkamer van den alg. secretaris, tevens verga derkamer van het dagelijksch be stuur. De twee vertrekken daar achter zijn bestemd als werkruim te voor het personeel. De dienstwoning van den alg. secr. zal op de eerste en tweede verdieping worden ingericht. Zooails wij reeds opmerkten is verhuizing dringend noodig. Wanneer dit zal gebeuren is ech ter nog niet te zeggen, daar het vopr den tegenwoordigen bewoner van het pand verre van eenvoudig is een ander huis te vinden. De terugkeer der SDOA. Hoewel ter bevoegder plaatse nog niets definitiefs besloten is, bestaat er alle reden om aan te nemen, dat in den loop van het volgend jaar de S.D.O.A. naar Middelburg zal terugkeeren. De uiteindelijke beslissing ligt bij den minister van Oorlog. Uiteraard zal deze terugkeer verschillende consequenties met zich mede brengen. In de eerste ulaats moet onderdak gevonden worden voor circa 40 gezinnen van het kader, dat aan deze school ver-bonden is. Bovendien zal voor de gemeen tesecretarie en den distributie- dienst een ander pand gevonden moeten worden, dat zich kent tot het onderbrengen van deze bu reaux. Daarbij wordt gedacht aan het gebouw „De Gouden Poort" en aan het pand Koepoortstraat 6, waarin momenteel de P.R.A., het Beheerinstituut enz. zijn onderge bracht. De plannen voor een nieuwe kazerne aan de Noordstraat zijn zoo goed als gereed. Deze ka zerne, die in Januari 1945 voor het grootste gedeelte uitbrandde is eigendom der gemeente en zal door het Rijk worden herbouwd. Met het afbreken van het voor ste gedeelte aan de Noordstraat zal op korten termijn een begin worden gemaakt. Samenkomst NJV-ers. Zaterdagavond j.l. ontmoetten de Walchersche leden van het N.J.V. elkaar in het gebouw „Mercurius" aan de Roepoort- straat te Middelburg op een non stop-avond. De zaal was tot de uiterste hoeken gevuld. Na een openingswoord door Ds Aalbers van Vlissingen werd een gevariëerd programma afgewerkt, bestaande uit zang, muziek, too- neel, conférence enz. Het meest boeide wel de schitterende kleu renfilm over 'het natuurschoon van ,Ned. Oost-Indië. In de pauze was er een verloting. De avond werd verder gevuld fmet medewerking van het Ring- bestfuur. Ds Aalbers sloot deze geslaagde bijeenkomst met dank gebed. Christelijk Overheidspersoneel. Nu de bonden van Christelijk overheidspersoneel tot één orga nisatie zijn samengesmolten, heeft ook samensmelting -plaats gehad van de afdeelingen. - De afdeelingen Goes en omstre ken der bovengenoemde bonden zijn gekomen tot 'het formeeren van één bestuur. Tot leden van 't dagelijksch bestuur zijn geko zen- de heeren J. Dirks, voorz.; K. Goudswaard, secretaris; J. C. Ramondt, penningmeester. De afdeeling omvat voorloopig alle plaatsen op Zuid- en Noord- Beveland. MIDDELBURG. Ernstig ongeval. Zaterdagmorgen was de schil dersknecht W. W. uit Middel burg bezig met de reparatie van het glazen dak van- het Kunstmuseum aan de Schut tershofstraat. Hij is daarbij van een zes meter hooge trap ge vallen. Met ernstige kneuzin gen moest hij in het ziekenhuis, worden opgenomen.. Zaterdagavond maakte de politie proces-verbaal o-p tegen L. D. uit Arnemuiden, bestuur, der van een vierwielig motor rijtuig, omdat de aanhangwa gen van zijn voertuig niet van achterlicht en zijlichten was voorzien. VLISSINGEN. Zaterdag vergaderde de Cen trale Vlissingen van A.R. Kies- vereenlgingen In het Jeugdgebouw onder presidium van den heer A. Schout. Deze sprak in zijn ope ningsrede over de Indische kwes tie, welke waarschijnlijk grond wetsherziening tot gevolg zal heb ben. De secretaris de heer M. A. van de Putte wenschte de heer A. Schout geluk met zijn benoe ming tot lid van Gedep. Staten en bracht verslag uit over de ja ren 19401946. Hij. memoreerde de pogingen die waren aange wend tot fusie der C.H. en A.R., welke helaas waren mislukt. De afgevaardigden van de ltiesver- eeniging van Westkapelle, die voor het eerst na de bevrijding aanwezig waren, werden hartelijk begroet. Bij de nu volgende bestuurs verkiezing werd tot voorzitter herkozen de heer A. Schout. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren W. Poppe te Vlissingen, M. A. van de Putte te Souburg, F. de Groot te Ritthem, P. Aar- noutse te Koudekerke, C. Polder man te Biggekerke, Joh. Jobse te Zoutelande, P. van Sighem te Westkapelle, terwijl in de vaca ture Meliskerke nog nader zal worden voorzien. OOSTKAPELLE. Vrijdagavond werd in het Ver. gebouw het 50-jarig bestaan van de J. V. op G. G. „Timotheus" herdacht. Na de verslagen van den secretaris en penningm. over de afgeloopen 50 jaren, brachten talrijke afgevaardigden hun feli citaties over. De avond werd ver der gevuld met voordrachten en schetsjes. Ds Doeii^k sloot do druk bezochte vergadering, SOUBURG. Vergadering Studieclub. Vrijdagavond werd onder lei ding van dhr P. A. v. d. Putte 4e eerste vergadering gehouden van de kortgeleden opgerichte studieclub der Chr. Besturen Bond. Behandeld werd door A. vArendsc het onderwerp: „De Chr. Vakbeweging". Het ligt in de bedoeling iedere maand te vergaderen. Donderdagavond wercj foor de werklieden in den wederop bouw een bonte avond gegeven. Verscheidene personen verleen den hun medewerking aan dezen avond, die dan ook goed geslaagd mag heten. KOUDEKERK E. Vrijdagavond hield dhr F. O. v. Dorp uit Rotterdam een declamatie-avond over „Bevrijding en Herstel". Het ernstige pro gramma werd onder groote aan dacht aangehoord en op voor- trefielijke wijze uitgevoerd. GRIJPSKERKE. Vrijdag j.l. vergaderde onder voorzitterschap van Ds H. A. van Loon, de vereeniging „Het Groe ne Kruis". Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat er een batig saldo van f 137.49 was. Tot bestuursleden werden geko zen dhr J, Erancke Jacz. en A. van Maldegem en herkozen J. de Wolf Wz. De magazijnmeester-bode J. Meijer werd opnieuw in zijn functie benoemd. Uit zijn ver slag bleek, dat sinds 1943, 177 artikelen ln bruikleen gegeven waren aan 108 gezinnen. Na met nog een kort woord over de taak van Het Groene Kruis te hebben gesproken, sloot de voorzitter de vergadering. DOMBURG. Zaterdagavond om 6 uur moest een Belgisch vliegtuig, dat om half 2 te Knocke met bestemming naar Schiphol was opgestegen, wegens benzine gebrek een noodlanding maken op het strand ten Westen van Domburg De landing geschied de zonder ongelukken, de vlie genier en de mecanicien zijn ongedeerd en hebben te Dom burg overnacht nadat ze hun vliegtuig onder politiebewaking gesteld wisten. Zondagmorgen om half 9 is het vlot opgeste gen voor den terugtocht naar Knocke. VEERE. De eerste zending bonnen voor extra textiel voor de getroffen gebieden is Vrijdagmorgen door den Herstelraad uitgereikt. Een tweede zending bonnen voor dekens is inmiddels reeds ontvangen en zal binnenkort eveneens worden gedistribueerd. Een" Salomo's wijsheid is daar soms wet eens Voor noodig. Prac- tisch Iedere inwoner heeft zijn aanvraagformulier ingediend. De taak van den Herstelraad, eens anders textielbezit te beoordeelen is een moeilijke, zoo niet onmo gelijke en.ook wel ondankbare taak. N.- EN ST.-JOOSLAND. Vergadering Pluimveeliefhebbers. De Pluimveevereeniging „Mid delburg en Omstreken" kwam j.l. Vrijdag in vergadering bij een. Uitvoerige besprekingen werden gevoerd over de a.s. tentoonstelling met de Kerstda gen. De inschrijvingen over treffen alle verwachtingen, zoo dat het aantal keurmeesters voor de afdeeling hoenders moet worden uitgebreid. Circa 800 nummers omvattende 1000 dieren zijn ingeschreven. De re- gelingscommissies voor de ten- 1 toonstelling werden samenge steld. De medaille van de Ko- "hingin is beschikbaar gesteld voor het mooiste nummer der konijnen en de medaille van de Prinses voor het fraaiste num mer hoenders of dwerghoen ders. Met de tentoonstelling zullen eigenfokpijzen voor de leden worden beschikbaar ge steld, waarbij een „U" telt voor 5 punten; „Z.G." voor 3 pun ten en ,,G.' voor 2 punten, RITTHEM. Tot notabelen der Ned. Herv. Kerk te Ritthem zijn ge kozen de heeren W. Cevaal Az„ A. Jf *de Pagter Sr. en L. Ma- dhielse; terwfjl tot ouderling is gekozen den heer Andr. Breel. MELISKERKE. Bij de Geref. Kerk alhier werd tot ouderling gekozen de heer G. Beukelman en tot diaken de heer P. Sinke. BORSSELE. De vorige week vergaderde de Dijla-aad van de waterkeering der Cal. polder Borssele. Het nieuwe lid van den Dijkraad, dhr J. A. Nieuwenhuize, werd beëedigd. Daarna werd overgegaan tot het benoemen van een waterbouw kundig ambtenaar. Benoemd werd dhr A. W. Duvekot. Voor het be noemen van een voorzitter werd een voordracht opgemaakt. De raming voor het gewone onder- houdwerk 1947-1948 bedraagt f 13.900;. de raming van het bui tengewone werk f 231.000. Het buitengewone werk omvat 4 zink- stukken, die geplaatst moeten worden aan de N.W. rand van het oeverwerk aan de Noordnol. Goedgekeurd werd een belegging van f 50.000 op Grootboek a 2.5 procent. Tot diaken bij de Geref. Kerk is gekozen dhr M. de Regt Mz., zulks in. de plaats van dhr J. Fraanje, YERSEKE. De oesterverzending. De verzending van oesters naar Engeland en Frankrijk is toenemende. De laatste week zijn naar Engeland 125,000 stuks verzonden. Naar België is de export ingekrompen. Men ziet dit echter als een seizoen- verschijnsel en men verwacht, dat na nieuwjaar weer een op leving in den uitvoer te wach ten is. De gemeenteraad van Yer- seke is Zaterdagmiddag in ge sloten zitting bijeen geweest. Men meent te weten, dat ter zitting de nieuwste havenplan nen besproken zijn. WEMELD1NGE. De heer A. van Rijswijk, hoofd der O.L. school alhier, is in gelijke functie benoemd aan een der lagere scholen te 's Gravenhage. KAMPERLAND. Woensdag 11 Dec. a.s. hoopt de heer J. Jille Sr., de oudste inwoner van ons dorp zijn 95sten verjaardag te vieren. De heer Jille geniet een goede gezondheid en leest nog steeds zonder bril. ST. ANNALAND. Woensdagavond hield de IJs club „St. Annaland" alhier haar 20ste jaarvergadering. De voor zitter merkte op dat de toestand der vereeniging' wat betreft de roerende en onroerende geederen niet rooskleurig Is, hoewel de flnancieele positie goed genoemd mag worden. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat op 3 Febr. 1946 de vereeniging 20 jaar bestond. Na de verkiezingen van be stuursleden en commissarissen en het behandelen van enkele ■andere zaken werd mededee- ling gedaan van het feit, dat de pompmotor stuk is. Daar hot nu de tyd is om de baan onder water te zetten zal mogelijk eon motor geleend moeten worden. Do totale geldsbezitting van de elub bedraagt f 779.07. RtTRANCHEMENT. Op 63-jarige leeftijd overleed te 's-Gravenhage de heer J. A. van Houte, gepensionneerd hoofd der school alhier en onderwijzer aan de Ambachtsdhool te Oost burg. De overledene was een po pulair persoon, wiens capaciteiten zeer werden gewaardeerd. De regeering der V.S. heeft de Sowjet-regeering een tweede nota doen toekomen inzake veref fening van de 11.000.000.000 dol lars, welke de Sowjet- Unie we gens geleende en gepachte goede ren schuldig is. Te Zaandam hebben inbrekers zich toegang verschaft tot 't kan toor van de zuivelfabriek Holland Zij forceerden een stalen kas en verdwenen met een bedrag van f 8.000. De inbrekers ging een grootere buit aan de neus voor bije daar juist den vorigen dag een bedrag van f 12.000 naar de bank was gebracht, f— Doordat een arbeider een hand granaat heeft laten vallen, zijn in een Chineesche opslagplaats in het district ICiangwan 25 a 30.000 'bommen en granaten tot ontplof fing gekomen. 12 uur lang woed de een enorme brand. De mate- rieele ischade wordt op millioenen Chineesche dollars geschat. De Amerikaansche minister van Oorlog verklaarde, dat er geen atoombommen of grond stoffen daarvoor naar Enge land of welk ander land ook zijn gezonden, en dat iedere andere verklaring ten aanzien van dit onderwerp onjuist is. De Joego-Slavische regeering heeft bij de Grieksche geprotes teerd tegen het opnieuw vlie gen over Joego-Slavisch grond gebied door een Grieksch vlieg tuig Het Grieksche Nieuwsbureau meldt, dat generaal Smuts, pre mier van Zuid-Afrika, de vol de week te Athene zal aanko men. Hij zal uitgenoodigd wor den een offi'cieele bijeenkomst van het parlement bij te wonen. De „Times" meldt, dat er op Cyprus een nieuw kamp voor Joden is gebouwd, waar plaats zou zijn voor 10.500 illegale immigranten. De gouverneur* van Bengalen heeft den noodtoestand in het grootste deel van Calcutta af gekondigd met het oog op een mogelijk opnieuw ontstaan van ongeregeldheden. -■ De Duitsche politie heeft een inan gearresteerd, die Paul Schultz zou zijn, een der moor denaars van dr Erzberger, voor malig Duitsch minister van Fi nanciën. Naar later bleek, ten onrechte. De Grieksche ambassadeur te Washington, Cimon Diaman- topoelos, is tijdens een recep tie in het Plaza Hotel te New- York dood neergevallen. Ceylon zal van Japan her stelbetalingen eischen voor het bombardeeren van Colombo en Trincomale en duikbootactie te gen koopvaardijschepen. Gedreven door den hongersnood op hun eiland, zyn gedurendo de laatsto weken duizenden Madoereezen naar Soeraboja gevlucht. In verband met de plaatselijke voedselsituatie kan echter voor deze vluchtelingen» weinig gedaan worden. De meesten vinden een onderdak by familieleden in de stad, tengevolge waarvan de Madoereesche wijken sterk overbevolkt raken. Tallooze vluchte lingen moeten worden ondergebracht in stallen. Te Kendjeran, waar zij aan land komen, wachten de vluchtelingen bij een post van den mariniers-veiligheidsdienst op toestemming, om naar de stad te mogen gaan. Dr B. Vrijburg schrijft in „Oost en West": De Friesche Terp was een van de grootste boerderijen op Java. In 1922 werd ze opgericht, toen ik met pensioen den Iudischen dienst verlaten hebbende, mij als blijver in lndië ging vestigen. Als woonplaats koos ik Penga- lengan, ruim 50 km. ten zuiden van*Bardcci g, waar ik in groot erfpacht gronden kon krygen voor de stichting van een boerdery. De bedoeling was het fokken van melkvee. K Vóór 1922 had men op Java reeds enkele groote boerderijen. Te noemen zijn: Generaal de Wet, van de Transvalere Hjrschland en Van Zijl, en de-boerderij van de gebroeders Urrone bij Lembang. Een groot bezwaar bij het impor teeren van vee is, dat het hoogst gevoelig is voor de in lndië veel voorkomende texaskoorts, een bloedziekte, die door besmette teeken op de dieren wordt over gebracht. Tal van runderen, uit Australië of Holland ingevoerd, zyn in den loop der jaren aan deze ziekte bezweken. Om te voorv komen, dat ze besmet zouden wor den, hield men de dieren teken- vry, door ze voortdurend op stal te houden. Een niet economische veehouding. De ondervinding had mij ge leerd, dat kolveren de ziekte ge makkelijk doorstaan en na herstel voor hun leven immuun blijven. Ik heb daarom direct veeweiden aangelegd en de jonge die reu los gelaten. Ze krijgen heel spoedig de gevreesde ziekte, maar herstel len na eenige weken en zijn dan wat men noemt „gezouten". Ook een andere gevaarlyke rundop ziekte, het besmettelijk verwerpen, heb ik door hygiënische maat regelen uit mijn stallen kunnen houden, evenals ook de tuberculose waardoor het vee van de Friesche Terp gewild was en de melk in de ziekenhuizen ongekookt ge bruikt kon worden; voor lndië van niet te onderschatten belang. Ik ben begonnen met vee te importeeren uit Friesland, jonge dieren uit stamboekouders. De import is echter duur, daarom kocht ik ook wel vee in lndië, dat hoog in het bloed stond en vrij van ziekte was. De stieren betrok ik geregeld uit Friesland. Zoo heb ik een melkveestapel kun nen fokken, die voor den oorlog, i klein en groot, een sterkte had van ruim 450 stuks met een dag productie van over de 1500 liter. Behalve het moederbedrijf in Pengalengan, heb ik later bij-be drijven gesticht in Meester Corne lls en Passar Minggoe voor melk- leverante in en om Batavia. De Jappen hebben de melkbe- drijven tamelijk goed in stand j gehouden. Ze verwerkten de melk voor een groot gedeelte tot melk- poeder voor het leger. Toen later de extremisten kwamen, was het gedaan. De Indonesiër is onver schillig voor de melk, eet graag vleesch en ging slachten. Van het fraaie bedrijf Gene raal de Wet is het vee, met den eigenaar en familie „afgeslacht" en de boerdery en in en om Lem bang zijn sterk gehavend. Onze jongens kwamen daar in- tijds, om de algeheele plundering en uit moording te voorkomen. Mijn be drijf in Meester Cornelis is ge heel weggehaald, dat in Passar Minggoe was nog vrijwel intact tot de extremisten kwamen. Deze hebben ook daar erg huisgehouden. De bedrijfsleider is moeten vluch ten. De helft van het vee is af geslacht en de andere helft zoo slecht verzorgd, dat de productie tot 90 liter per dag was torug- geloopen. In Januari 1946 kwamen onze jongens daar en namen de extre misten de been en. Ik kon onder dekking van onze troepen in Fe bruari eens weer een kykje ne men op de onderneming en spoe dig daarna den boel weer op gang brongen. In Maart was de dag productie reeds tot 250 liter ge stegen, Onze jongens vonden do melk „maar best". Hot is van groot belang, dat deze kleine vee stapel, die volkomen ziektevry is en hoog in het bloed staat, be houden blijft, als een kern om er op door te fokken. Invoer van goed fokvee zal in de eerste toe komst wel op allerlei bezwaren stuiten. lndië bezit buiten Java nog tuintuizenden hectare grond, die om de schaarschte van de bevol king niet benut wordt en uitste kend geschikt is voor bedrijven als „de Friesche Terp". Prachtig emigratieterrein.... als wy lndië niet verliezen. Burgerlijke Stand MELISKERKE. Geboren; Kor- nelis, z. v. P. Dekker en O. Louws, OUDELANDE. GeborenCa- tharina W. M., d. v. A. W. Nieuwenhuize en L. G. van Iwaarden; Jo-hanna W., d. v. A. W. Karelse en C. C. Braam. Gehuwd: M. de Booij, 40 j. en J. Joziasse, 27 j.; St. van Hekken, 31 j. en P. Meijaard, 28 j. Ondertrouwd: J. Spruijt, 34 j. te Ellewoutsdijk en C. A. Schipper, 26 j. Overledente Anrath (Dld.l, 28 Febr. '43, A. van der Pijl, 61 j., wednr. van P. van Boven, BAARLAND. GeborenPie- ternella K., d- v. L. Vermaire en M. van de Velde; Jacoba, d. v. A. Slahbekoorn en J. P. Bal kenende; Neeltje J., d. v. W. Oele en A. Goedhart. GehuwdJ. A. Hoogkamer, 32 j. en J. Joosse, 25 j.; L. Pol derman, 25 j. en A. de Jager, 29 j.; P. Korteweg, 32 j. en F, D. Eversdijk, 26 j.; M. de Gof- faug, 24 j. en J. Vleugel, 22 j. SCHOONIJKE. Geboren; Karina E. P., d. v. E. M. van der Heijden en J. P. M. Uytde- willigen; Roger H., z.. v. C. de Jonge en L. M. Termont, BRUINISSE. Geboren: Janna A., d. v. W. Okkerse en W. E. Jumelet; Marinus J-, z. v. P. J, Willemse en H. E. Schoenma ker; Anna C., d. v. A. Kik en J. W. Koopman; Abraham z. v. D. van den Berg en J. Otte; Jan, z. v. J. Stouten en J, Otte; Jan W„ z. v. J. C. Roth en P. J. v Kooten; Krina M., d. v. J. D, Geluk en S. D. Jumelet; Willemina P., d. .v. M. C. Jonker en L. C, v. d. Werf; Cornelia, d. v. J. Pad mos en W. Bal; Adriaan, z, v. J. J. Stoutjesdijk en M. Stou ten. BRESKENS. Geboren: Wil lem J. F., z. v. C. Klaaijsen en M. S. de Zwart; Marie N., d.v. A. W. van Belois en S. Ver meulen. Gehuwd: J. J. Kareis, 33 j. te Groede en T. M. Meeusen, 26 j.; J. A. de Kooker, 22 j. te Velsen en E. Verduijn, 19 j.; J, J. Notebaart, 26 j. te Groede en M. F. Ruijsscher, 20 j. Ondertrouwd: A. Jongepier, 25 j. te Middelburg en J. M. Wisse, 20 j. OverledenJ. J. Bakker, 46 j. te Biervliet, echtg. van E. van de Velde; J. J. Ie Bleu, 56 j„ echtg. van J. Oudkerk. Kerk en Zending. Ned. Herv. Kerk. Viertal te Middelburg (vac. Beekenkamp), M. H. Knijff te .Zierikzee, J. C. Koppert te In- gen, J. H. Marsman te Brui nisse en A. de Vries te Heuke- lum. Beroepen te Hengelo, M. W. Hamer te Muntendam en T. L. v. Leeuwen te Oudwoude; te Roswinkel, L. J. Wesseldijk te Wemeldinge; te Amsterdam N.W., (evang.-arb.), R. Bijlsma te Rotterdam-Charlois; te Nij- kerk, J. G. Panhuis te Druten; te Heerde, A. Vroegindeweij te Loon op Zand. Aangenomen naar Egmond- 'Binnen, A. J. Plug te Nuenen; naar Groningen^ G. v. Veldhui zen Az. te Rotterdam. Bedankt voor Nieuw-Beijer- land, J. Koele te Genderen; voor Haulerwijk, P. de Bruin te Klazinaveen. Geref. Kerken. Bedankt voor Barneveld (2e pred.pl), I. M. de Graaf te Rin- sumageestvoor Ten Boer (Gron.), C. Glaubitz te Warns (Fr.)voor Zwartemeer, H. Wiersema te Oldehove. (Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Beroepen te Lutten-Grams- bergen, J. ten Hove te Gees. Ev. Luth. Kerk. Aa|ngenomten naar Amster dam, A. W. C. de Wit tc Den Haag. Bevestiging en intrede. Zondag j.l. deed Ds M. H. F. WitteVeen zijn intrede al's pre dikant bij de Ned. Herv. Gem. te (Biggekerke, In den mor gendienst had de bevestiging tilaats gehad door Ds ,H. J. Drost van Den Haag, Ds Witteveen sprak naar aanleiding van Nehe- mia 2 20. Na den dienst richtte hij een persoonlijk woord tot de

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 3