LOYALE OPPOSITIE. De verraderlijke Japansche aanval. Ernstige fouten gemaakt. Het proces tegen de 23 dokters. De prijs van het brood. Het ontwapenings- vraagstuk. Het kolenvervoer in Amerika. Te ver gedreven barmhartigheid. Manifest oud-illegale werkers. December 1941. Uitgav» Stichting „Zoeuwsch Dagblad" HoofdkantoorGoes, L. Vorst- atr. 70, Tel. 2438, Giro 274289 Kantoren: Vliaaingen, Walatr. 33, Tel. 168 Middelburg, Rou- aanache Kaai 39, Tel. 2009; Neuzen Vlooawijckatr, Tel. 2052 ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 516 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK SLAD VOOR ZEELAND Dinsdag 10 December 1946 Abonnementsprijs ƒ3,30 per kwartaal. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT. Advertentieprijs 12% cent per m.m. Prof. Dr E. H. 's Jacob, bijz. hoogleeraar in het N.-l. Staats recht, heeft een brochure ge schreven over de concept-over eenkomst van Cheribon, waarin hij tot de conclusie komt, dat er door de Commissie-Generaal ernstige fouten zijn gemaakt. En dat is ook de raeening van het overgroote deel van het Nederlandsche volk, voor zoover het bewust meeleeft. Een van de belangrijkste fou ten is wel, dat zij gehandeld heeft in stTijd met de wet. De Commissie had, blijkens de wet waarin haar instelling werd geregeld, tot taak: a. een rijksconferentie voor te berei den; b, besprekingen te voeren met van ouds bekende en met nieuw gevormde staatkundige I organisaties, betrekking heb bende op de vestiging van de toekomstige staatkundige ver houdingen, binnen her K o n i n k r ij k. Van die taak heeft zij zich niet gekweten. „Zij heeft een stuk gepara feerd, dat niet gehouden is bin nen de bij haar opdracht ge stelde grenzen. Immers, blij kens art. 6 zal het huidige Ko ninkrijk der Nederlanden op houden te bestaan. Er komt een nieuw, of een verminkt Ko ninkrijk, bestaande uit Neder land, Suriname en Curasao. In- dië, de V. S. van Indonesië, staat daar geheel buiten. Zij zullen met dat nieuwe Konink rijk een Unie vormen een op verdrag berustende relatie waaraan tot sieraad een Kroon is verbonden, op te dra gen aan den Koning (de Konin gin) der Nederlanden." Op de vraag of de commissie zich dan al niet naar de letter, dan toch naar den geest aan haar opdracht heeft gehou den, luidt het antwoord ontken nend, „Zij had een Rijksconferentie voor te bereiden, waar de staat kundige structuur van het ge- heele Rijk besproken zal wor den. Zoo'n conferentie heeft nu nog alleen zin met de vertegen woordigers van Suriname en Curasao. Inplaats van een der- geijke conferentie voor te be reiden is het houden daarvan tot een overbodigheid of een wassen neus geworden." De C.-G. miste dus de be voegdheid haar autoriteit te verbinden aan een regeling, welke dat Rijk eenvoudig tot historie verklaart. Zij miste de bevoegdheid de begrippen Rijksconferentie en staatkun dige verhoudingen binnen het Koninkrijk om te zetten in een conferentie op internatio naal plan, resp. volkenrechtelijke verhoudingen, dus verhoudin gen buiten het Konink rijk." Als argument hiertegen wordt aangevoerd, dat gelet moet worden op de realiteit, op het feit, dat er toch immers niet meer te bereiken was. Daarop wordt geantwoord: „Het gaat er niet om, dat er niet meer te bereiken was. Het gaat er om, wat de Commissie, gezien haar opdracht, had be- hooren te doen, toen zij be merkte, dat zij langs den weg van onderhandelen niet verder kwam. Dan stond haar slechts één weg openterug te 'keexen naar Nederland, zoo niet gedrieën, dan toch in de personen van een of twee van haar leden. Zij deed dat niet en beging zoowel tactische als staatsrechtelijke fouten. Uit tactisch oogpunt was het alleszins bevreemdend, dat de Commissie zich aanvankelijk, bij monde van haar voorzitter, had opgeblazen, zooals die kik ker uit de fabel van La Fontaine, die een koe wilde zijn. Zij blies zich zoo op; pochte zoo op haar invloed in Nederland, dat zij, had zij gewild, niet terug kon, want de deur was te nauw geworden Staatsrechtelijk mis kende zij de strekking van haar opdracht. Wet en instructie heeft zij niet gelezen, of wel, na lezing ter zijde gelegd. Dat was blijkbaar op dat moment staatsmanswij sheid." Er zijn inderdaad ernstige fouten gemaakt. Maar al is er veel en dan grondig bedorven, er is nog niets onherroepelijks gebeurd. Daar zijn nog de Staten-Ge- seraal, die als vertegenwoordi gers van het Nederlandsche volk zich over de basis-overeen komst zullen hebben uit te spre ken. Het Nederlandsche volk, dat in zijn overgroote meerder heid dit verdrag verwerpt en wenscht, dat recht en wet zul len worden gehandhaafd. RONDOM DE BEGROOTINGSDEBATTEN. (Van onzen parlementairen redacteur). Wie de begrootingsdebatten meemaakt, die dit jaar voor het eerst weer in de Tweede Kamer worden gehouden, moet consta- teeren, dat verbeeldingskracht en fantasie om termen te gebrui ken, die in de boezem van de Par tij van den Arbeid zoo gaare. ge bezigd worden zich niet mani festeeren. Dit bedoelen wij niet als een verwijt, noch aan het adres van de regeering, noch aan dat van de politieke partijen, waarop de xegeering steunt, noch aan dat van de zeer loyale oppositie. Het tijdsgewricht waarin wij leven is van een dusdanige com plicatie, dat velen verbijsterd staan tegenover de veelheid van vraagstukken, die om een oplos sing roepen. Deze veelheid van vraagstuk ken vindt in de Rijksbegrooting slechts ten deele haar neerslag. Dit is geen wonder. Zelfs de meest radicale regeering kan de feiten nu eenmaal niet dwingen. En het alles overheerschende feit is, dat Nederland arm is gewor den, straatarm. Deze armoede heeft in zeer bijzondere mate tot gevolg, dat ons land afhankelijk is van de hulp van buiten. Er kunnen geen belastingmaatregelen worden uitgevonden, die het ont stellende tekort op genoegzame wijze kunnen compenseeren. De persoorilijke behoeften zijn zoo groot, dat voor de algemeene be hoeften weinig overblijft. Al zouden wij niet graag willen be weren, dat in vele gevallen ver sobering van de persoonlijke be hoeften niet mogelijk zou zijn. Hier ligt een kwestie van bij uit stek psychologischen aard, een kwestie, die behoort tot de na- oorlogsche verschijnselen. Voor Velen is in den bezettings tijd een bepaald oogenblik aange broken, waarop het persoonlijke element in het leven zeer sterk naar voren is gedrongen. De mensch, van nature individualist, maar door geloof, opvoeding of normbesef toch gemeenschapswe zen, zag zich door de omstandig heden gedwongen tot een vechter voor zijn eigen leven tegen den bezetter, den honger en de koude. Het getneerischapsbesef, de we tenschap, dat een ieder zijns broe ders hoeder is, verminderde voor al in het gewone dagelijksche le ven. Daarbij kwam, dat de feite lijke macht werd uitgeoefend door een vijand, waarvoor men geen respect had, waarvoor men slechts morrend bukte, die men zoo Veel mogelijk tegenwerkte, of waarvan men gebruik maakte, om eigen doel te verwezenlijken. Het resultaat ran deze gang van za ken, die ettelijke jaren heeft ge duurd, is, dat ook vandaag aan den dag alles wat maar «enigs zins aan madht of gezag doet denken, zij het. in wezenlijk of economisch opzicht of anderszins, met het grootste wantrouwen wordt tegemoet getreden. In het kort gezegd: het Nederlandsche volk is zedelijk losgeslagen, zede lijk gebrtuikt in de meest breede ■beteekenis van het woord. Daarom heeft iedere regeering, op welken grondslag zij ook zou zijn gevormd, een moeilijke taak. Niet alleen om de chaotisch ma- terieéle omstandigheden, waarin land en volk verkeeren; maar evenzeer om de even chaotische toestanden op moreel gebied. De moeilijkheid van deze taak doet ons welwillend staan tegen over een ieder, die geroepen is, lU'mg te geven. Deze omstan digheid is ook voor de huidige oppositie reden, waarom zij het Kabinet, dat toch krachtens zijn samenstelling en krachtens de principieele instelling zijner leden op vele punten tegenstellingen in 't leven zou kunnen roepen, op de meest loyale wijze tegemoet treedt. Bij de begrootingsdebatten komt deze loyaliteit wel zeer bijzonder tot uiting. De njet-loyale oppositie wordt uitsluitend door de Com munisten gevormd. In een ander artikel komen 'wij hierop nader terug. Over het algemeen kan men zeggen, dat alle partijen zich met de groote lijnen van het be leid der ministers kunnen vereeni gen. Er is kritiek op onderdee- len, doch Ideze wordt evenzeer ge uit door de partijen, waarop de regeering steunt als door de op posanten. Wat is hiervan de oorzaak? Wij gelooven niet zoozeer gebrek aan 'fantasie als wel realiteitsbe sef. Een realiteitsbesef, dat bij de regeering aanwezig is en waar door zij van experimenten afziet en zich practisch uitsluitend be paalt tot het plannen maken voor zaken, die eenvoudig door den nood der tijden worden opgedron gen. Een realiteitsbesef, dat de regeering het oog doet open hou den voor specifieke Nederland sche historische ontwikkelingen en voor speciale Nederlandsche I verhoudingen, die zich niet in een keurslijf dwingen laten. Het moet volmondig erkend: ten aanzien van het binnenlandsch beleidi zijn de socialistische ministers min der extreem dan hun beginselen. Wat min of meer een bewijs uit het ongerijmde is voor de stelling, 'dat de extreme beginselen in strijd zijn met de historische ont wikkeling in ons vaderland. Hetzelfde realiteitsbesef is ook aanwezig bij de oppositie: het zakelijk aanpakken van de zaken door de regeering vindt bij haar ziikeiijke waardeering. Of is de oorzaak van de loyaliteit een an dere? Is het stilzwijgende erken ning, in Vele gevallen wel critiek te kunen leveren, doch geen an dere, betere oplossing te weten? Wij gelooven, dat deze zaak niet zoo ligt, doch dat eenvoudig de omstandigheden 'dwingen tot za kelijke beoordeeling van daden. Een beoordeeling, die nimmer mag leiden tot abrupte veroordee ling, wanneer niet duidelijk strijd met 'de door God gesteldj regelen voor ieder levensterrein is ge constateerd. Behandeling door de V.N. Na het debat over de Zuid- Afrikaansche kwestie heeft de al gemeene vergadering van de V.N. gistermorgen nog een begin' ge maakt met het debat oVer de ont wapening. Het debat werd geopend door Sir Hartley Shawcross (Enge land). Na 'hem sprak .Molotof, die herhaalde, dat de kwestie van tel ling van troepen in eigen land apart behandeld moest worden na de discussie over ontwapening in het algemeen. Een verzoek om telling van troepen in éigen land sloot niet m een telling van be wapening en zou daarom een on volledig beeld geven, aldus Mo lotof. Hij stelde tenslotte voor, steun te verleenen aan de Russische suggestie van een troepen-telling, doch het Voorstel om Inlichtingen te doen verstrekken over troepen in eigen 'land van de hand te wij zen. De algemeene vergadering werd daarna verdaagd tot Dinsdag avond. Gisteren is in het paleis Van Justitie te Neurenberg het proces begonnen tegen 23 Duitsche dok ters, die er van worden beschul digd onder leiding van de 35- jarige Herta Oberhauser in ihet concentratiekamp te Ravensbriiek massamoorden bedreven te hebben op „tegenstanders van het Reich", onder het mom van wetenschappe lijke experimenten. De beschul digden herhaalden hun Verklaring van „niet schuldig", welke zij reeds bij het verhoor op 21 No vember j.l. aflegden. Het proces wordt gevoerd Voor een tribunaal van drie Ameri- kaansche rechters. De beschuldig den kregen een plaats in dezelfde beklaagden-banken, waarin Go ring en consorten gezeten hebben. Er zijn beschuldigingen van be- vriezings-experimenten, ter on derzoek naar middelen voor her stel van koude-slachtof f ers, proefnemingen met mosterdgas, malaria-infectie,, sterilisatie e.a. op levende personen. MINISTERRAAD EN TWEEDE KAMER. De ministerraad heeft Zon dag vergaderd van 3 uur tot half 7. Het staat nu vast, dat vandaag aan de Tweede Kamer zullen worden voor gelegd de 24 pagina's tellen de nreiporie van toelichting op de basis-overeenkomst van Linggadjati, uitgebracht door de commissie-generaal aan den minister van Overzeesehe ge- biedsdeelen, benevens den tekst van de overeenkomst. De minister van Overzeesehe gebiedsdeelen, Mr Jonkman, zal bovendien in de Kamer een uitvoerige verklaring af leggen. Over ongeveer een week weer in normale banen. In de V.S. zal een strenge con trole op de verschepingen van vetkolen voor binnenlandsch- en bluitenlandsch verbruik gehand haafd blijVen, ten einde de door de mijnwerkersstaking verminder de voorraden beschikbaar te hou den voor de belangrijke verbrui kers. De kolen in getijhavens zullen voor export worden vrijgegeven, maar volgens een voorrangslijst eventueel eerst worden toegewe zen aan spoorwegen, schepen, ziekenhuizen, enz. Ongeveer 250.000 ton kolen 'ligt in de ha vens op export te wachten. Bin nen ongeveer een week zal het kolenvervoer weer in normale ba nen geleid zijn. HET K.L.M.-TOESTEL „FRIESLAND" HEEFT MOTORSTORING. Terug naar Tunis. Het K.L.M.-toestel „Friesland" dat Zaterdag wan Schiphol is ver trokken voor het (Uitvoeren van de tweede bijzondere vlucht naar Zuid-Afrika, heeft kort na het vertrek uit Tunis lichte motor storing gekregen. Aangezien dit gedeelte van de route voor het grootste deel over de Sahara ligt oordeelde gezagvoerder A. Viruly het verstandiger naar Tunis terug te keeren. Inmiddels is een Dakota, gezag voerder Mol, van Schiphol naar Tunis vertrokken met nieuwe mo- toronderdeelen aan boord, terwijl de „Rotterdam", gezagvoerder van UI sen, eveneens van Schiphol naar Tunis is vertrokken om de passagiers en de lading oVer te nemen, zoodat de reis naar Johan nesburg zoo 'weinig mogelijk ver traging zal ondervinden. De be manning van de „Friesland" gaat over op de „Rotterdam". DE ATOOMBOM NAAR DE TWEEDE PLAATS. De Brltsche afgevaardigde ln do politieke commissie van de UNO, sir Hartley Shawcross sprak dezer dagen tijdens een zitting, de volgende aangenaam klinken de woorden: „Er ls geen reden, om de atoombom te beschouwen als het verschrikkelijkste wapen dat er toestaat. Er z(jn nog vernietigen der wapens, die ln deze commis sie nooit bh name zhn genoemd, maar wier bestaan bekend ls." Sir Hartley zeide verder, dat hy niet diep op het onderwerp kon ingaan, maar dat hy wist dat geleerden proeven aan het nemen waren met destructiemiddelen, die de atoombom naar de tweede plaats op de lhst der vernieti gingswapens zouden dringen. DE OPROEPING VAN KORPORAALS. Het Gerechtshof doet uitspraak. Gistermorgen heeft de meer voudige kamer van het Gerechts hof te 's-Gravenhage uitspraak gedaan ln de zaak van een aan tal korporaals van het korps Motordienst contra den Staat der Nederlanden, De korporaals wa ren van meening, onrechtmatig te zyn opgeroepen in werkeiyken dienst hetgeen door den Staat, vertegenwoordigd door den Ryks- advocaat, Mr G. J. Scholten, werd bestreden. Het Hof wees den eisch der korporaals af, onder veroordeeling in de kosten van f267.50. HANDELS BESPREKINGEN MET NOORWEGEN. Maandag ls een delegatie naar Noorwegen vertrokken onder lei ding van Mr S. T. J, Teppema, directeur van de bultenlandsche economische betrekkingen' van het ministerie van Eoonomlsche Za ken. voor het voeren van bespre kingen over het handelsverkeer met dit land ln 1947. VERKEERSGEVAREN BIJ WEGCONTROLE DOOR VERBLINDENDE VERLICHTING. Verzoek de koplichten te dimmen. Het komt herhaaldeiyk voor, aldus deelt de K.N.A.C. ons mede, dat autobestuurders, die worden aangehouden voor wegcontrole en by de douane, vergeten hun kop lampen te dimmen. Ditzelfde euvel doet zich ook voor by auto's die by de tolboomen aan de grens moeten wachten. Het van de an dere zyde komende verkeer wordt daardoor verblind, met hit ge volg dat de controleerende amb tenaren, die dat verkeer willen doen stoppen ernstig gevaar loo- pen te worden aangereden, aan gezien de verblinde automobilist hen pas op het laatste oogenblik ziet. Er hebben zich dan ook reeds talryke ongelukken voorgedaan, zoodat een dringende waarschu wing om de koplichten by de controles, zoowel op den weg als by de grenskantoren, te dimmen zeker op haar plaats ls. Op- en ondergang van u. v)n v»T Woensdug. Zon op 8.37 u., onder 16.29 u. Maan op 19.26 u., onder 11.42 u. Hoog water te Vlissingen ■y^ensdag 11 December: 3.13 u. 2.44 m., 15.41 u. 2,40 m. Maximum- en minimum prijzen per 23 December. Voor brood bestaat tot nu toe een vaste prijs, waarvan noch naar beneden noch naar boven mag worden afgeweken. Deze prijzen zijn vastgelegd in de verordening broodprijzen 1942. j Aangezien de werkelijke kost. prijs van brood tezamen met j een redelijke winst voor den bakker een prijs noodzakelijk maken, die ver boven den vast- gestelden prijs ligt, geeft de re geering via de bakkers een sub sidie aan de verbruikers van 6 cent per brood van 800 gram. Deze subsidie,welke uit het Landbouwcrisisfonds wordt be taald, zal met ingang van he den met 1 cent worden vermin derd. In verband hiermede wordt per 23 Dec. a.s. de prijs voor i brood met 1 cent per 800 gram verhoogd, terwijl tevens de vaste prijs wordt afgeschaft en vervangen door een maximum prijs. Bovendien is een mini mumprijs gesteld die 2 cent per brood beneden den maximum prijs ligt. Zoo zal b.v. in die plaatsen waar tot nu toe de vaste prijs van 20 cent gold voor afgehaald brood van 800 gram en 21 cent voor bezorgd, de maximumprijs per 23 Dec. 21 cent afgehaald en 22 cent bezorgd worden. De minimumprijzen worden resp. 19 en 20 cent. De Amsterdamsdie bond van oud-illegale werkers heeft een „Oproep aan de Amsterdamsche burgerij" verspreid van den Vol genden inhoud: Dag aan dag stroomen onze vijanden uit den bezettingstijd, N.S.B.-ers en andere landverra ders, in de weldadige warmte eener „barmhartigheid", welke ten doel zou moeten hebben, hun misdragingen van het verleden door een betere levenshouding uit te wissdien. Op de meesten burmer evenlwel heeft deze „barmhartigheid" een averechtsche uitwerking. Misbruik makend van deze, zelfs voor hen onbegrijpelijke goedertierenheid sluiten zich opnieuw aaneen, ten einde de grondslagen onzer demo cratische samenleving te vervan gen door bloedige fascistische ty- rahnie, waardoor mede de kiem voor een nieuwen oorlog wordt gelegd. Tot dit doel worden geheime clubs en 'vereenigingen gesticht onder de meest verschillende na men en vormen, waarbij door het ontbreken van eenige overheids- GROOT DUITSCH ARCHIEF OP ZIJN PLAATS TERUG. Een -van de belangrijkste Duit sche archieven is in geheel onge schonden staat uit de Fransche zóne te Keulen teruggekeerd. Dit archief is rijk aan middel- eeuwsche oorkonden Over de stad, de gilden en de kerken. Van ouds her hebben de Europeesche ge leerden groote belangstelling voor dit archief gekoesterd, daar het documenten bevat uit den tijd waarin Keulen niet alleen een cttltuur-centrum, maar ook een middelpunt van den toenmaligen wereldhandel was. Veel materiaal is van belang voor de economische en sociale geschiedenis van Enge land, België en Nederland. Engelsche transportafdeelingen hebben de documenten bijeenge bracht, welke voor kort nog in kasteelen, riddergoederen en schdlen in de Fransdhe zóne wa ren ondergebracht. ENORME HOTELBRAND IN DE VER. STATEN. 116 personen gedood. Een hotelbrand, die als „de grootste in de Amerikaansche ge schiedenis" wordt beschreven, heeft gewoed in het Winecoff- tootel te Atlanta in den staat Georgia (V.S.) 't Aantal dooden bedraagt 116. Het aantal gewon-1 den honderd. Ongeveer 30 perso nen moeten gedood zijn, doordat zij van de derde verdieping spron gen. Het 33 jaar oude gebouw bezet geen brandtrappen, maar stond als „brand-proof" geboekt. De Amerikaansche minister v. oorlog, Patterson, heeft medege deeld, dat in December 17 sche pen met graan naar Duitschland zullen vertrekken. 5 November 1941. Een Japan sche vloot van zes vliegdeksche pen geëscorteerd door kruisers en torpedojagers kreeg bevel zich naar de Koerillen te begeven. De- zelfde dag vloog Saburo Kuruso naar Washington om te spreken over den vrede Later is gebleken, dat weliswaar Kuruso niets van de Japansche aanvalsplannen wist, doch dat de regeering die hem uitzond wel degelijk op de hoogte was van het lot dat Pearl Harbour zou wachten. Op 7 Nov. gaf een operatie- order een tot in details uitgewerkt plan tot den onverhoedschen aan val welke op 7 Dec. zou moeten worden uitgevoerd, onder bevel van admiraal Yamamoto. Hu kreeg opdracht van de Koerillen in Noordelijke richting te varen langs de Aleoeten en dan recht naar hét Zuiden, tot een pun); 2900 km. ten Noordwesten van Oahu. Op dit punt aangekomen, moest de Japansche admiraal het sein tot den aanval afwachten. 3 December stelden de Japan sche ambassadeurs in Beriyn en Rome de Duitsche en Italiaansche regeeringen op de hoogte van de beraamde plannen om op 7 Dec. de oorlog tegen Amerika te be ginnen. Gedurende de nacht van 4 op 5 December arriveerde Yamamoto op 't bepaalde punt, waarna hij on middellijk opdracht kreeg tot den aanval over te gaan. Full speed stoomde de Japansche vloot nu op tot 300 km. ten Noorden van Oahu, welk punt ln de vroege ochtend van 7 December werd i bereikt. 350 Japansche vliegtuigen waren gereed voor den aanval. Aan boord van leder vliegtuig was een kaart waarop stond aange- geven, hoe de Amerikaansche vloot was gemeerd in de haven. De luchtvloot was verdeeld in een hoofdaanval en een tweede aanvalsgroep. 50 bommenwerpers, 40 torpedovliegtuigen, 50 duik bommenwerpers begeleid door 50 jagers, voerden de hoofdaanval uit in drie opeen volgende gol ven. De opdracht luidde-: vernie tiging van de schepen in Pearl Harbour. De tweede aanvals groep bestond uit 170 vliegtuigen. Deze hadden tot opdracht, de Amerikaansche vliegvelden op de Hawaii-eilanden buiten gebruik te stellen. Om 5 minuten voor acht be gonnen beide aanvallen geiykty- dig, onder dekking van een zware regenstorm. Na verloop van 45 minuten waren beide Japansche aanvallen uitgevoerd. Toen toon de de oorlogshaven Pearl Har bour het trieste beeld van ge zonken en brandende schepen, vyf Amerikaansche oorlogssche pen, waaronder de Arizona en de Oklahoma, waren vernield. In totaal werden 19 schepen getrof fen. Van de 202 Amerikaansche vliegtuigen die op de noodlottige ochtend op de velden waren, ble ven er slechts 52 over. Het aantal dooden en gewonden was even redig zwaar. Ruim 3000 Ameri kaansche militairen werden slachtoffer van dezen Japanschen aanval, uitgevoerd zonder d%t de oorlog was verklaard. Admiraal Yamamoto maakte zich spoedig met zyn vloot uit de voeten. Hy had 60 vliegtuigen verloren door het Amerikaansche afweergeschut. Een Amerikaansch marine- vliegtuig slaagde er in de vloot te achterhalen, doch werd verhin derd de schepen te benaderen.... controle, slechts hét gemis aan vergaderruimte belemmerend werkt. De „barmhartigheid" heeft thans ook in dit tekort voorzien. Dezer dagen zijn vele N.S.B.-ers die tijdens den oorlog als eigena ren van café's de uitspattingen der Duitsébe overweldigers, S.D.- spionnen en verder gespuis mo gelijk maakten, niet alleen in vrij heid gesteld, doch daarnaast is hun hét onbelemmerde beheer hunner fascistische stamkroegen teruggegeven. De jenevertoewijzingen, die weer op eigen naam zijn gesteld, waar borgen hun een rijk bestaan. De lichte gevallen en ook de zware, die onder die vlag va renhebben de juiste conclusie getrokken en de lokalen der te- rugkeerende N.S.B.-parasie'ten in bloementuinen herschapen. Wij herinneren ons, dat de te- rugkeer van onze helden uit de Ituitsche moordkampen niet met dergelijke feestelijkheden gepaard gingen. Integendeelvelen hunner wachten nog steeds op het rechts herstel, dat aan landverraders zoo overijverig wordt gegeven. Deze te ver gedreven „barm hartigheid" is een slag in het aan gezicht van het geheele Neder landsche volk. De illegaliteit beschouwt dit als een uitdaging en zij neemt de handschoen op. Burgers van Amsterdam Niet alleen is in plaats van recht „barmhartigheid" gekomen, ook de zuivering, de sociale ver zorging en het rechtsherstel zijn tot een aanfluiting geworden. Wij vragen Uhandelt als in den bezettingstijd en geeft ons pok thans Uw daadwerkelijken steun. Houdt de centra van fascisti sche activiteit nauwlettend in het oog. Meldt Uw bevindingen. Signaleert alle gévallen van misplaatst rechtsherstel van N.S. B.-ers ten kosten van goede Ne derlanders. Verstrekt ons adressen en ge gevens van zware gévallen, die door omkooping en onder be scherming van invloedrijke rela ties zijn vrij'gelaten en van de groote collaborateurs, die zich buiten alle vervolging hebben we ten te stellen. Door een aardbeving in de buurt van de stad. Tainan op For- mosa zijn Donderdag 50 perso- s nen gedood, 84 zwaar en 228 licht I gewond. De opheffing van het Verkeersfonds. In verband met de plannen tot opheffing van het Verkeersfonds, hebben de A.N.W.B., de K.N.A. C., de K.N.M.V., de Vakgroep Goederenvervoer langs den weg, de Vakgroep Personenvervoer langs den weg en de Alg. Verla ders en Eigen Vervoerders Orga nisatie bij de Tweede Kamer een verzoekschrift ingediend om de in het ontwerp-wet genoemde ter mijn van 5 jaar terug te brengen tot 3 jaar, dus in 'feite uitsluitend nog in het komende jaar de mo torrijtuigen en benzinebelasting te bestemmen, voor de algemeene middelen. Daarna moet bet echter als een eisch van billijkheid worden be schouwd, indien de door het mo torisch verkeer opgebrachte be lastingen wederom in het belang van het wegverkeer worden aan gewend, zoo wordt in het ver zoekschrift opgemerkt. BELANGRIJKE OPDRACHT. Passagiersschepen voor Turkije. Zes passagiersschepen welke dienen zullen voor het vervoer over den Bosporus en over de zee van Marmora, zijn door Turkije in Nederland besteld. De schepen ziilleni 120 ton me ten Het is nog niet bekend op welke werf of werven de boo ten in Nederland gebouwd zul len worden. NEDERLANDSCH SCHIP OP EEN MIJN GELOOPEN. Het Fransche persbureau Agence France Presse meldt, dat het 391 ton metende Neder landsche schip „Tromp" tus- schen de eilanden Laaland en Langesand op een mijn is ge- loopen. De bemanning is gered en overgebracht naar Odense. De „Tromp", een kustvaarder, maakt deel uit van J. Vermaas' scheepvaartbedrijf te Rotter dam. DE „EUROPA" IN DE HAVEN VAN LE HAVRE GEZONKEN. Zondagavond is de pakket boot .Liberte" (de voormalige Duitsche „Europa") tengevolge van den stonn losgeslagen en op drift geraakt in do haven van Le Havre. Het schip botste tegen het wrak van de „Parijs" en liep daardoor een lek op. De beman ning werd van het schip weg gehaald. Er waren geen ver misten Gistermiddag maakte het schip slagzij naar rechts. Na der wordt gemeld, dat het schip midden in de haven, is gezon ken. Het 50.000 ton metende schip "is op 27 Juli j.l. in het kader der schadevergoedingen aan de Franscte regeering overgedragen. De „Europa", Viie eens het blauwe lint 'ran den Atlantischen oceaan heeft gevoerd, was be stemd om een groot rol te spelen in het Fransche passagiersvervoer over den Atlantischen oceaan als plaatsvervangster van de „Nor- mandië, die in de haven van New York verbrand is. Volgens deskundigen is de mo gelijkheid van sabotage uitgeslo ten. pe storm is de eenige oor zaak van liet zinken. 'De „Europa" is binnen een week het tweéde aan Frankrijk toegewezen schip, dat is veronge lukt. Uit verantwoordelijke krin gen te Washington wordt ver nomen, dat Finland voorloopige onderhandelingen is begonnen met de V. S. over het sluiten van een leening. Tweeduizend Duitsche krijgs gevangenen, die in de kolenmij nen nabij Rijssel werken, zijn twee dagen in staking geweest wegens de volgens hen te lage voedsel- en zeeprantsoenen. De Britsche nieuwsdienst 'n Duitschland meldt, dat de kerst liederen „Stille Nacht" en „O du FröhHche" bij officieele of openbare 'kerstvieringen, geor ganiseerd door de onderwijzers aan de fröbelscholen te Schwe- ring (in Mecklenburg, in de Sowjet zone) niet meer mogen worden gezongen. Tevens zijn opvoeringen van kerstspelen, waarin engelen voorkomen, verboden.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1