Arbeiders vragen goede ontspanning. basis-overéénkomst. Middelburgsche brugperikelen. Schumacher protes- landsche eischen. Avontuur in Oud-CHina. Goede smaak, crltische beoordeeling. Voor St-Nicolaas moest alles wijken I Voopw. builen vmolging sielling. 80 textielpunten in 1947. FEUILLETON. De geschiedenis herhaalt zich. Hei ceitwccl» wivlt voor da arbrideïs it! de k«>np*tt van des wederopbouw «osdt met onverminderde kracht voortgezet, En het wordt door de arbeiders op hoogen prijs gesteld. In de cultureele zorg ligt een belangrijk opvoedend element. Met zorg uitgekozen program ma's in de cantines der kampen moeten in de eerste plaats be oogen het cultureele peil op te voeren. Dat het bij een zoo bont samengestelde kampbevolging, af komstig uit veelsoortige millieus, niet eenvomvdig is „elck wat wils" te geven, behoeft wel geen betoog. Maar het is een zeer verblij dend verschijnsel, dat de arbeiders zelf op het gebied van ontspan ning steeds veeleischender wor den. Bijna altijd is dit een slechte trek maar in dit geval zeker niet. Zeker, er is nog altijd een ca tegorie, die het liefst een cabaret programma bijwoont, maar die zal er steeds blijven. Over het al gemeen echter is er een vraag naar avonden waar werkelijk hoogstaande kunst wordt gegeven. Zooveel mogelijk wordt door de cultureele commissie aan deze wenschen voldaan. Zoo zijn er in de afgeloopen maand al piano avonden en Jiederenavonden ge weest, waar werken van Schu- man en Wol ff op het programma stonden. Niet alle arbeiders ko men dan, maar de kern, dia wel komt, is groot Voor deze wéken staat een toumée van het bekende Radio- strijk-trio op het program. O-m. wordt een werk van Mozart en van Beethoven gespeeld. Binnenkort komt ook het Rönt- gen-kwartet voor de arbeiders spelen, alles op verzoek van de laatsten. Men ziet het: het is niet direct lichte muziék-kost die de toehoorders te verwerken krijgen 1 Maar er staat nog meer op het program. In Januari van het vol gend jaar komt het N.ed. Operet tegezelschap. Het Amsterdamsche opera-ensemble zal voor de ar beiders gedeelten uit bekende ope ra's spelen. Eduard Verkade komt het beroemde werk van Shakes peare „Hamlet" voordragen en declamatie-avonden met Wanda Reumer staan eveneens op het programma. Ook op het gebied van lezingen wordt naar het beste gezocht; de directies der K.L.M. en 'der Spoorwegen verleenen me dewerking bij het organiseeren van lezingen over luchtvaart en spoorwegen. Aan de (republikoinBche) Mer- deka van 29 November ontleenen wij het volgende artikel over de reacties op de overeenkomst van Lmggadjati: „Dageljjks ontvangen wij be richten over de reacties op de ontwerp-overeenkomst. Zoowel de berichten uit eigen land als de berichten uit Nederland wijzen op een levendige politieke drukte over den inhoud van de over eenkomst. Uit het binnenland be reiken ons zeer veel betuigingen van instemming, maar evenveel van afwijzing. Ais wij ai deze stemmen rustig beluisteren, kunnen wjj onmogelijk voorspel]on, of de ontwerp-over eenkomst door het K.N.I.P. het centraal nationaal comité zal wor den aangenomen of verworpen, omdat do stemmen pro en contra ongeveer even sterk zijn. Deze situatie verdiont de volle aandacht van de zijde der regee ring. Immers wij kunnen in re- geeringskringen een tendenz waar nemen om de aanvaarding van het ontwerp reeds als zeker aan te nemen, zoodat de samenwer king op economisch-, financiëel- en administratief gebied reeds nu zou kunnen beginnen. Ofschoon deze houding zijn onmiddellijke voordeelen heeft, is zij toch min stens voorbarig, wanneer wij be denken, dat het nog zeer onzeker is of do overeenkomst tusschen delegatie-Sjahrir en de commissie- generaal door het Nederlandsche en het Indonesische volk zal aan vaard worden. Zoolang dit nog twijfelachtig is, zal hot aanbeveling verdienen, dat de regeering een afwachtende houding aanneemt, wat betreft de wedorzijdsche samenwerking. Een al te vroegtijdige samenwer king zou onzo zaak gevoelige schade kunnen toebrengen, wan neer het K.N.I.P. de overeen komst zou verwerpen. Do regeering dient te bodenken, dat de republiek niet uitsluitend iets is van de regeering zelf, maar Van hot geheole volk, zoodat do regeering in een aangelegenheid, die voor de toekomst van hot ge heole volk bepalend is, niet haar wil non het volk kan opleggen. Al is do rogcoring hot met don inhoud van do ovoroenkomst vol komen oens, dat wil geenszins zog gen, dat het volk dezo nu ook moot aanvaarden, zoodat het zeer zokor niet passond is, dat zij nu roeds een houding aanneemt, als of do goedkeuring reeds ge geven is. De houding van de regeering rij daarom: afwachten. De Bibliotheek. Het !n orde brengen van kamp- blbüdtfcelïaa ia ten zeer grcot pro, blsew geweest, De uitge vers lieten niet vee! los, omdat ze weinig hadden en met het publiek was het dito. Wat er eenïge maanden geleden in een groote zending bin nenkwam moest worden afge keurd als zijnde ongeschikt. Nog onverwacht is thans dit vraagstuk tot een oplossing ge komen. Eenige weken geleden kwamen er uit de N.O.-polder ruim 200 boeken, die in het kamp Willem III te Vlissingen zijn ondergebracht. En nu is een zen ding van niet minder dan 2000 boeken van het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis ontvangen, studiewerken zoowel als goede ro mans. Ook de kerken hebben een bodkenactie voor de arbeiders in gezet en de bedoeling van deze actie is het zoover te krijgen, dat de kampbibliotheken voor één- tiende deel der boeken bestaat uit boeken, die een uitgesproken Christelijk karakter dragen. Tenslotte wordt binnenkort ook de bibliotheek verwacht van het voormalig comité „Walcheren moet droog". Ook verschillende andere instanties zegden geruimen tijd geleden boeken toe, doch tot heden is die belofte helaas nog niet ingelost. Cursussen. Ongeveer eea tiende der ar- j bvid.ra hueit r<eh opgegïvsa voor hui lftfi.fi vm uja P.B,N:A.=«ur-'| sip. la Soatdasste, Wes&weiie sa de beide Vfeisfitsfct Itsjasse» sijs s! eufs£#a«s a»n deigïtig, Esa iwöAd hemes gevet! in inéér knfip «noad'4i«S'i ■WLfcilag en eenige leiding aan de studie. Maar men begrijpt, dat deze maand van studeeren weinig terecht komt, want reeds een paar weken heb ben de arbeiders het veel te druk gehad1 met de voorbereidingen voor St. Nicolaas. Spontaan hebben de arbeiders in de kampen hun vrijen tijd en een gedeelte van hun rantsoenen beschikbaar gesteld voor het St. Nicolaasfeest van de jeugd der plaatsen, waar hun kampen staan. Tot laat in den avond zijn ze be zig geweest met timmeren, zagen en schilderen van kinderspeelgoed. Hoe dat op prijs gesteld is, moet u maar eens aan de 'kinderen en. hun ouders vragen 1 In verschil lende kampen hadden de arbeiders zelfs geen tijd, om naar een ont- spanningsavond toe te gaan, want Sinterklaas ging voor. Om de zaak niet „in de soep" te laten draaien, stuurden ze er dan maar eenige vertegenwoordigers heenl Arbeiders van buiten: jullie hebt jong Zeeland zeer aan je verplicht 1 Wordt deze verwachting wel verwezenlijkt? Dr E. L. Kramer, directeur voor herstel en voorziening van het Ministerie van Economi sche Zaken, heeft in een radio rede op 26 Nov. j.L medege deeld, dat men in 1947 de pro ductie hoopt te brengen op 80 textielpt/uten per hoofd der bevolking, terwijl hij daarnaast den indruk w.ekte, dat men ook op 2 paar dameskousen kon re kenen, al sprak hij zulks niet onomwonden uit. De Vakgroep „Detailhandel in Textielgoederen" meent, dat na al de desillusies, welke of- ficieele en semi-officieele in stanties ons volk reeds bereid hebben, doordat in pers en per radio geweldige beloften wer den gegeven, welke in de prac- tijk op geen stukken na wer den vervuld, nu toch wel eenige voorzichtigheid noodig is bij het uiten van nieuwe suggesties. In dit verband wordt herin nerd aan de in 1945 officieel afglegde belofte, dat in 1946 onze linnenkast weer behoor lijk gevuld zou zijn, terwijl thans een groot deel der bevol king lijdt aan huidziekten, mede door het gebrek aan voldoende linnengoed. Toch suggereert Dr Kramer nu weer 80 textielpunten per hoofd in 1947, doordat hij ver zuimt te vermelden, dat 80 pun ten productie nog lang geen 80 textielpunten in den winkel be- teekenen, want industrie, leger en vloot eischen een zeer be langrijk deel van deze 80 pun ten ctp. In de Centrale Textiel- commissie is nog juist dezer dagen, namens het Textiel- directorium een zeer pessi mistische beschouwing ge geven over de textielpositie in 1947, waarbij men tot de conclusie kwam, dat men zeer tevreden zou zijn als in 1947, 60 punten gehonoreerd zouden worden. Wat de dameskousen betreft, zal men wellicht tot 2 paar kousen per persoon kun nen komen wanneer men daar ook de z.g.n. standaardkousen bijrekent, een artikel, dat door de Nederlandsche vrouw heel weinig gewild is. Het publiek zal meer gebaat zijn, als men het niet met fop- speenen zoet gaat houden, maar als de overheid begint met maatregelen waardoor de ge produceerde goederen via de normale kanalen bij het publiés komen en niet voor een belang rijk deel in den zwarten han del verdwijnen. Op dit gebied valt inderdaad nog goed werk te doen. SLAPEN HO-MAAR PIJN DES TE MEER! Als ge slaapt voelt ge Uw rheu- matische pijnen niet, maar juist die pijnen veroorzaken Uw slape loosheid. En zóó verzwakt Uw gestel en weerstandsvermogen nog méér. Begin daarom zoo gauw mogelijk die weldadige Kruschen- kuur. Kruschen brengt Uw bloed zuiverende organen tot krachtiger werking. De pijnverwekkende on zuiverheden verdwijnen, omdat het bloed krachtiger stroomt. Pijnen vallen van U af, lusteloos heid verdwijnt, kortom ge wordt al gauw weer veerkrachtig en fit. Kruschen Salts is verkrjjgb. bij alle Apoth. en Drog. Pabr. Grif fiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). (Ingez. Med.) STICHTING HERSTEL ZEELAND 1945. Het „schortebont-pro- bleem" nader zijn op lossing. Deze maand begint de verdeeling. In totaal komt 40.000 M. beschikbaar. Ten kantore van de Stichting Herstel Zeeland 1945 vond een bespreking plaats omtrent de ver- I deeling van het via de Stichting ter beschikking komende sdhorte- bont. Van het totale kwantum, bedragende 20.000 M., Is thans een derde gedeelte gereed geko men en staat bij den fabrikant ter verzending gereed. Het res tant zal volgen in de maanden Januari en Februari. Lettende op de gejeden oorlogsschade, zal het schortebont in de verhouding 12 over Zuid-Beveland en Wal- j eheren worden verdeeld. Met den verkoop van het eerste gedeelte zal nog deze maand een aanvang worden gemaakt. De ingescha kelde grossiers zullen er voor zorg dragen, dat het bont naar evenredigheid over alle daarvoor in aanmerking komende gemeen ten wordt verdeeld. Naast het kwantum, dat aan de Stichting is ter beschikking ge steld, wordt via den normalen handel een gelijke hoeveelheid ge ïmporteerd, zoodat gedurende de eerstkomende maanden niet min der dan 40,000 M. Zeeuwsch schortebont ter beschikking komt van de draagsters der Zeeuwsche dracht. Het „schorte-vraagstuk" zal dus op korten termijn worden opgelost. Voor den aankoop moeten uiteraard de noodige textielpun ten warden overgelegd. Opge merkt zij nog, dat in de voorzie ning ook betrokken zal worden de omgeving van Axel en Cad- zand, waar hier en daar de in- heemsche dracht ook nog wordt aangetroffen. De officieren-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te 's-Her- togenbosdh voor Zeeland hebben de volgende personen voorwaar delijk huiceu vervolgias gesteld: Jaitüdse M. Jansen, geb, Tel- lesisar, Wat&ri&adksrkj-; j l'istcf- nsdla, C. Ekhsbus sed. j GiUir, en Nelly de Loans*», beiden IJaen- dijke; Hildegard Herrebout geb. Kattenberg, Terneuzen; Elizabeth van Ham, geb. Schieman, Axel; Alette W. A. Bogte geb. Liebers; Sas van Gent; Wilhelmina v. d. Klooster, Brouwershaven, allen onder toezichtstelling S.T.P.D. en ontzetting rechten. Cornelia T. van Tatenhove, Waterlandkerkje; Theodina Bre vet, Oostburg; P. Kayser en G. J. Meulenberg, beiden Terneuzen; Martha S. Antheunis, F. v. d. Vijver, Levina M. de Groote, al len AxelPieternella Verbrugge, Hodk; Elisabeth den Boer, Le vina J. Kooman, Susanna Geluk, Anthonia Kramer en F. J. v. d. Schelde, allen Zierikzee; Cornelia Bouwman, Bruinisse; J. Krijger, Brouwershaven; J. ten Haaf, Burgh en J. D. Vroegop, Poort vliet, onder toezichtstelling, ver plichting tot arbeiden en ontzet ting rechten. Cornelia Kik, Yerséke; A. L. GoedhÉs, Terneuzen en Bertha M. Bosmans geb. Goossens, St. Jansteen, alleen ontz. rechten. K. Sdhroevers, Arnemuiden; L. A. Naeye en E. A. Herman bei den Axel; A. J. Lammens, Vlis singen en A. de Koeijer, West- dorpe, allen verplichting om te arbeiden en ontzetting rechten. H. A. A. van der Bout, arbei den en f 150 betalen. Lina Velema, geb. Schweigho- fer, Emmen, onder toezichtstel- lin, afstand doen van radio en ontzetting rechten. J. Nonnekes, Vlissingen en P. P. Dijkwel, Yerseke, onder toe zichtstelling, verplichting tot ar beiden, ontzetting rechten en resp. f 750 en f 650 betalen. H. J. Kalle, Westdorpe, f 1000 betalen en ontzetting rechten. O. J. Mattele, Axel onder toe zichtstelling, f 750 betalen en ont zetting rechten. De volgende personen zijn on voorwaardelijk buiten vervolging gesteld: J. J. van der Jagt, Vlissingen; Jozjna van Giersbergesn geb. Traas, HeinkenszandBertha Geernaert, Groede; Janneke van Luyck geb. Haak, Schoondijke; Margaretha M. v. d. Navoy, Wa terlandkerkje; Christina A. M. Heindrikse, IJzendijke; D. Selis, Sas van Gent; B. van Vooren, Vogelwaarde; J. Wolfert, M. de Visser en M. de Feijter, allen Axel. De gerezen verdenkingen zijn niet ongegrond verklaard doch de schuld van betrokkene is van zoodanigen aard, dat opleg ging van straf of maatregel niet gerechtvaardigd is te achten. J. J. van Hesselingen, O- en W.-Souburg; L. van Dijk, Schoondijke; Marie L. E. Groos- man, IJzendijke; Emile de Waal, Terneuzen; J. Bavia, Dingena A. Groenenwege en W. Heyboer, allen Zierikzee; J. Labruyère, St. Fhilipsland en D. de Jonge, Ammer Stol, daar de gerezen verdenkingen ongegrond zijn ge bleken. Bij de vorige vermelding stond dat M. Kwekkeboom te St. Lau rens woont, dit moet zijn K a t s. Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage, Kamer voor Zeeland. Uitspraken van Vrijdag 6 Dec. Emile Th. de Block, caféhouder te Zuiddorpe2 jaar en 6 mnd. gev. met aftrek se dert 18 Juni 1945. Tannetje Ga. de Visser te Goesvrijspraak. Jan L. de Regt, kan toorbediende te Terneuzen: 5 jaar gev. met aftrek sedeTt 16 Mei 1945. Hanni E. Leuchten- b e r g h, echtg. van P. van H e r m o n te Hoek2 jaar gev. met aftrek sedert 8 April 1946, met ontzetting uit de kiesrechten voor het leven. (Verlof tot instellen van be roep in cassatie verleend). Johannes A, de R o e c k, fabrieksarbeider te St, Jan-steen: 3 jaar gev,straf te oadrrasfiii ju sen bij eendere strafgevangenis voor jonge!!?» den, met «mtsetUng kiesrecht?" voor 10 laar, (Verlof tot Instel len van beroep in cassatie ver leend.) Joost den Engels man, schilder te Axel2 jaar en zes maanden gev.straf, met aftrek sedert 20 Mei 1945. Machiel H. de K o e y e r, landbouwer te Terneuzen: 4 jaar gev.straf met I aftrek sedert 1 Juni 1945. (Ver- lof tot instellen van beroep in I cassatie verleend.) Franciscus L. let hout, klompenmaker tc Cüngp.i 4 jaar gev,straf, me? af- trek sedert 24 Dee, 1945 (Vsrlef tot Instellen van beroep, in cïs= salie verleend.) Willem F. K a ij s e r, landarbeider te Driewegen, ge meente Terneuzen; 9 jaar gev.- straf met aftrek sedert 31 Mei 1945. (Verlof tot instellen van beroep in cassatie verleend.) Wanneer wordt aan de nieuwe Stationsbrug begon nen? Wellicht komt er tijdelijk een scheepjesbrug. Toen de Stationsbrug vlak voor de bevrijding door de Duitschers grondig werd vernield, was de verbinding met Middelburg geheel verbroken. De Engelschen hebben toen onmiddellijk vlak bij de Meelfabriek een scheepjesbrug gelegd. Slechts voor zeer korten tijd moest het verkeer zich daar mede behelpen, want spoedig lag er een Baileybrug op de plaats, waar eerst de Stationsbrug had gelegen. Echter ligt deze noodbrug er nog steeds en het ziet er naar uit, dat de situatie in het komende jaar zich nog wel niet ten gode zal wijzigen. Erg plezierig is de toestand niet; vooral de scheepvaart on dervindt een groote handicap van deze vaste brug. Het verkeer heeft minder reden tot klagen, al is de brug niet ideaal. Voor een voetganger echter, die nog op het nippertje den trein zou kunnen halen, is het een oorzaak van groote nervositeit, overgaande in ergernis, wanneer vlak voor hem op het „éénpersoons-wandelgan getje" er een paar kuieren en de medeburgers er niet aan denken, een stap harder te loopen en hij midden op de brug tot zijn ont zetting ziet, dat de locomotief zich langzaam in beweging zet.. Doch dit is het ergste niet; het groote bezwaar, veroorzaakt door de aanwezigheid van deze brug, is dat de waterstand steeds uiterst laag moet blijven. Dat scheelt precies een meter bij het normale peil van het kanaalwater. Wan neer men zou gaan becijferen, hoeveel energie er thans verspeeld wordt en verloren gaat bij het uitladen der goederen uit de sche pen, welke goederen nu immers een volle meter hooger gebracht moeten worden, zou men tot een respectabel aantal paardekrach- ten komen 1 Dat het euvel des zomers in sterke mate tot de zwemliefhebbers en zwemliefheb- s tiers spreekt en de mogelijkheid van onderricht op de zwemscho len geheel wegneemt, behoeft wel geen betoog. Over het antwoord op de vraag, hoe het nu precies moet, zijn de deskundigen het niet heelemaal eens. De Baileybrug moet zoo vlug mogelijk weg om den water stand weer normaal te doen zijn. Maar dan moet er een andere brug komen. En hoewel een der gelijke oplossing zeker groote be zwaren medebrengt voor het steeds intensiever wordend weg verkeer, schijnt men er toe over te hellen, naast de (dan weggeno men) Baileybrug een scheepjes brug te leggen. Het voordeel zal zijn, dat het kanaal door Walche ren dan weer bevaarbaar wordt voor grootere schepen. Het na deel is, dat het openen en sluiten der brug geruimen tijd in beslag zal nemen, i Uiteraard zal het leggen van deze scheepjesbrug een zeer voor- loopige oplossing zijn. Het ligt nÜ. in de bedoeling, om, zoodra de scheepjesbrug er ligt, een be gin te maken met de werkzaamhe den voor de nieuwe vaste brug. Maar voordat het zoover is, zul len nog heel wat auto's hun weg moeten vinden over de voor Mid delburg nu toch ook weer ver trouwd geworden Baileybrug. LEWIS MOET LEENEN John Lewis en de United Mineworkers Union, waarvan Lowis de leider is, hebben een leening aangekondigd ter be taling' van do boete van 3.500.000 dollar voor de Union on die van 10.000 dollar voor Lewis, welke door het Federale Hof in verband met do kolen- staking werden opgelegd. GEMEENTERADEN. ARNEMUIDEN. Onder presidium van burge meester J. Langebeeke verga derde deze week de gemeente raad. De begrooting voor 1947 werd vastgesteld, wat den ge wonen, dienst betreft in een ontvang en uitgaaf op een be drag van f 201364,31. Het tekort voor het sluitend maken der begrooting bedroeg f 36205,41. De kapitaaldienst werd vastge steld in ontvang en uitgaaf op f 103308,75. Het vergoedings bedrag voor de lagere scholen werd gesteld op f 13,90 per leer- ling De verordening op de heffing van havengelden, die tot 1 Jan. 1947 geldig is, werd opnieuw vastgesteld. Aan B. en W. werd machtiging verleend om de ge meentelijke vischhal, welke sinds de bevrijding als pakhuis wordt gebruikt, overeenkomstig zijn oorspronkelijke bestem ming, verkoop, afslag en ver deeling van visch, opnieuw te verpachten voor den tijd van één jaar ingaande 1 Jan. 1947. Als commissaris der Woning- bouwvereen. werd benoemd dhr Dr Schumacher, de leider der Duitsche socialisten, heeft tijdens een onderhoud met de Britsche ministers Dalton en Hynd geprote steerd tegen de Nederland sche en Belgische aanspra ken op grenswijziging. Als deze eischen worden ingewil ligd, aldus Schumacher, en de geallieerden geen econo- mischen steun aan Duitsoh- land verleenen, zullen zij ver antwoordelijk zijn voor een groeiend nationalisme, dat snel in militairisme zou kun nen overgaan. Deze gevolgen, zoo voegde hij hieraan toe, zouden ongetwijfeld door de Sowjets worden uitgebuit ten nadeele van de Westersche mogendheden. „Wie is die Chinees?" vroeg hij. „Een kennis van u?". Een lichte blos trok over het gelaat van Katlijn Barrington, toen zij antwoordde: „Dat is Li- Weng-Ho. Hij is een mandarijn en gouverneur van de provincie, waar mijn vader een kantoor heeft". „En waar is dat?" vroeg For syth schielijk, ziende dat Leiand Barrington den mandarijn wou verlaten en zich naar hen begaf. „Te Yong Foo aan de Pi- Kiang". „Yong Foo!" Dr Dick Forsyth was zichtbaar verrast. Maar vóór hij spreken kon en vóór het meisje nog een vraag kon doen, klonk de ruwe stem van Barrington: ,,'t Is tijd, om op te stappen, Kathlijn. Kom dus mee en groet Li-Weng-Ho". Een trek van afkeer kwam op het gelaat van het meisje en ge durende een oogenblik dacht For syth, dat zij zich tegen den wensch van haar vader zou ver zetten. Men een glimlach wendde zij zich eerst aaar Ds Forsyth «n reikte hem de hand. „Goeden dag, Dr Forsyth. Geloof mij, ik ben u zeer dankbaar. Ik hoop, dat wij elkaar spoedig zullen weerzien". ,,'t Zal mij aangenaam zijn", antwoordde Forsyth, de hem toe gestoken handvattende en doen de, alsof hij het frondsen van Barringtons voorhoofd niet zag. „Maar China is een groot land en dus „Vooruit, Kathlijn, Li-Weng- Ho wacht...." Het meisje volgde haar vader met tegenzin en Forsyth stapte riaar de deur. De gele poort wachter, die hem toegang ver leend had, liet hem passecren. Buiten gekomen, verfrischte het lichte koeltje, dat de papieren lan taarns deed slingeren, zijn verhit voorhoofd, „Waarlijk", dacht hij bij zich zelf, „Leiand is wel heel beleefd in «ijn manier, om de kennisma king met iemand af te snijden". Op ruwe wijze werd hij in zijn gedachten verstoord, doordat een schijnbaar dronken Chinees tegen hem aanviel. Maar de dronkaard kon niet zoo beneveld' zijn, als hij Joz. Siereveld. In de commissie van onderzoek voor de ge- meenterekening over 1945 wer den benoemd de heeren J. J. v. Horsen, J. Scheele en A. Schuit. Besloten werd tot ver koop van de nog aanwezige ol- menboomen aan de Singel en den Grintweg met toestem ming van het Staatsboschbe- heer over te gaan. Bij de rondvraag werd aan gedrongen om het niiet ver harde gedeelte van den Zuidwal en ook het stationsplein van grint of steenslag te voorzien. Verzocht werd om de electri- sche noodstraatverlichting de zen winter zoo mogelijk nog uit te breiden. Betreffende de toe passing der verordening op de jeugdbescherming werd opge merkt, dat deze goede resultaten had afgeworpen. Algemeen was men van oordeel deze te moe ten handhaven. OUDELANDE. Donderdagmiddag kwam de raad der gemeente in openbare vergadering bijeen. Besloten werd om aan het ge meenteper soneel over de jaren 1946 en 1947 een zgn. opbouwtoe- Iage toe te kennen van 10 procent der vaste grondwedde. Aan mej. T. A. Helmstrijd werd op haar verzoek m.i.v. 1 Jan. 1947 eervol ontslag verleend als sehoonhoud- ster der O.L.-school. Een oproep om sollicitanten heeft nog geen resultaat gehad. I Eveneens werd per 1 Jan. '47 eervol ontslag verleend aan den heer L. Westveer als secr.-ont- voorgaf, want terwijl de zende ling opzij ging, keek de Chinees hem met scherp onderzoekende oogen aan. Daarna ging hij met waggelenden gang verder en ver dween in de schaduw van het na burige huis. Forsyth keek hem na. De wag gelende gang kon hem niet mis leiden. Die onderzoekende blik had zijn bedoeling. Als bij inge ving schoot hem te binnen, dat hij waarschijnlijk voor een ander was aangezien. En nu herinnerde hij zich terstond de teekens, die door den bankhouder aan de speeltafel waren gegeven. Voorzichtig liep hij verder en toen hij in de schaduw van een huis gekomen was, stond hij stil. Daar drong een zacht gefluister tot hem door, dat hem waar schuwde, dat de zoogenaamde dronkaard niet alleen was, maar met tenminste één ander in een hinderlaag lag. Dit vermoeden deed hem beslis sen. En langzaam, als zonder doel, begaf hij zich weer naar het „Paleis der Tienduizend genoe gens". Nog was hij zoover niet, toen een in de straat vallende lichtstraal hem deed zien, dat de deur van het bewuste huis ge opend was en Leiand Barrington en zijn dochter er uit stapten. Hij verhaastte zijn tred. ''„Den anderen kant uit, Mr Barrington", riep hij hem toe. „Daar ginds in het donker wach ten enkele mannen op u, geloof ik". „Hoe weet je dat?" vroeg de i verbaasde koopman. I „Ik zag, dat de bankhouder een teeken gaf toen u de speeltafel verliet. Ik onderstel, dat u veel geld gewonnen hebt en zij niet van plan zijn, dat zonder meer in uw bezit te laten. In ieder gevalaan het eind van de straat wachten twee mannen in de schaduw van een huis en ik ben er van over tuigd, dat zij op u wachten". Barringtons gezicht toonde in het licht van den lantaarn een blik van vrees. I „Denkt u, dat Li Sing mij heeft I aangewezen?" i „Ik denk, dat die mannen voor nemens zijn u uw winst afhandig j te maken. Daarvoor maak ik mij niet bezorgd, maar ik denk, dat de voorzichtigheid gebiedt, ten behoeve van de veiligheid van juffrouw Barrington een ande ren weg te kiezen naar uw huis". „Maar ik weet geen anderen weg". „Kom maar mee", antwoordde Forsyth. „Ik werkte gedurende een half jaar in deze omgeving Honderd jaar geleden beschreef Groen, van .Prinetcrcr den Belgi schen opstand, w&arbjj hg »kb.= WS3B. hoe bes hwa», dal desc opstand sluagda, Dat kwun van hot buitenland, hebben wij op school gelcord. Het machtige Frankrijk bemoeide er zich moe on daar konden we niet tegen op. Neen, zegt Groen, 't was onze eigen schuld! Laten we hem let terlijk citeeren: „Men beraadslaagde totdat hot oogenblik van handelen voorbij was; men dacht door vertoon van welwillendheid te winnen, waar elk uitstel in het beteugelen een bewjjs van zwakheid en een waar borg voor het triumfeeren van de misdaad aan de hand gaf. Er werd onderhandeld en van Kegee- ringswege bjjkans gecapituleerd. Men liet zicli overhalen om, in dergelijke omstandigheden, niet het straffen der weerspannigheid, maar de mogelijkheid eener schei ding op den voorgrond te stel len. Het gevolg van hetgeen men verzuimdo en verrichtte was, dat het oproer met eiken dag worte len schoot; vastheid, uitbreiding, algemeenheid, onbedwingbaarheid verkreeg; dat de oppermacht der fractie openbaar, dat de getrou we bevolking, aan haar lot over gelaten, tot afval verplicht, en dat de opstand genationaliseerd werd." NEDERLAND EN DE VER. STATEN. Overeenkomst op het ge bied van de handels politiek. De Amerikaansche onder-minis ter van Buitenlandsche Zaken Dean Acheson, verklaarde, dat IiU op 31 Nov. j.l. nota's heeft ge wisseld met Dr Loudon, de Ne derlandsche ambassadeur in de Ver. Staten, welke een overeen komst tusschen de Ver. Staten en Nederland op het gebied van de handelspolitiek bevestigen. Hierin verklaren de beide re geeringen, dat hangende het re sultaat de onderhandelingen op de voorgestelde internationale conferentie voor handel en werk gelegenheid, die naar verwacht wordt einde 1947 zal worden ge houden zij zich zullen onthou den van het invoeren van nieuwe maatregelen, die de oogmerken van de conferentie zouden pre judicieeren. vanger van het B.A. In deze va cature werd voorzien door de be noeming van dhr J. de Jager Wzn., die in dezelfde vergadering -beëedigd werd. Tot lid van het B.A. werd gekozen dhr D. Hof- fius. Besloten werd om de veld wachterswoning met barak en arrestantenlokaal te verhuren aan het Rijk ten dienste der Rijks politie. Ingevolge art. 22bis der L.O.- wet 1920 werd een besluit geno men tot in stand houden der O.L.- school. De exploitatievergoeding werd voor de Bijz. Lagere school over 1945 bepaald op f 1081,41. Het bedrag per leerling voor de O.L.-school voor het jaar '47 werd vastgesteld op f 14.37. De bagrooting van 't B. A. voor 1947 werd goedgekeurd. De ge- meentebegrooting voor 1947 werd eveneens vastgesteld, en wel met de volgende eindcijfers: Gewone dienst in inkomsten en uitgaven op f 50.021.40; Kapitaaldienst in inkomsten en uitgaven op f 46.078,01. Het geraamde tekort van den gewonen dienst bedraagt f 13.600. Een tweetal besluiten werd nog genomen tot vaststelling van den pensioensgrondslag voor den bur gemeester .en den ambtenaar van den burgerlijken stand. Vervolgens werd de gemeente- relcening 1945 nog aangeboden. In de commissie tot nazien der rekening namen zitting de hee ren Bruggeman en Rijk. De voorzitter deelde nog mede, dat de bouw van 2 arbeiderswo ningen (bouwplan 1946) is gegund aan D. van der Poel voor f 22.500.—. en ben hier goed bekend. Maar we moeten ons haasten". Zonder aarzelen liep hij haas tig voort in de tegenovergestelde richting, op den voet gevolgd door Leiand Barrington en zijn dochter. Toen zij een zijstraat voorbij gingen riep Barrington uit. „U had gelijk. Zag u dat?" „Ja", was het korte antwoord. Zij hadden in het schijnsel van een lantaarn vier mannen gezien, die in dezelfde richting draafden, als waarin zij zich bewogen. „Dat ziet er slecht uit" zei Bar rington. „We moeten ons haasten zooveel dt in Ihet donker mo gelijk is". Zoo snel zij konden, gingen zij voort. Forsyth voerde hen over verscheidene wrakke bruggetjes, door nauwe straten, langs stille grachten, totdat zij eindelijk een schipbrug bereikten. In het mid den daarvan wachten zij, om even te luisteren. „Ontsnapt", zei de koopman met een schorren lach. Maar nauwelijks waren deze woorden van zijn lippen, of voor hem liet zich de schreeuw van een zeemeeuw hooren, die terstond achter hen beantwoord Werd met cenzelfden schreeuw. (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 2