Toen de Noodklok klepte De Mijnwerkersstaking in Amerika geëindigd. Tweeërlei maatstaf. Het Vredesverdrag met Dnitschland. Protestactie De overeenkomst van Cheribon. De „Merkeda" wii geen amendementen. Ontploffing In het hoofd postkantoor te Utreeht. Het werk wordt onmiddellijk hervat. De gevolgen voor ons land. Overeenstemming! te Medan. Heftig protest van vele Zeeuwen. Zealand's Zonen op de bres. V(jf Jaar galadan: Pearl Harbour. Vliegtuig van de „Willem Barendz" verongelukt. Uitgave Stichting „Zeouwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L, Vorst- atr. 70, Tel. 2438, Giro 274289 Kantoren: Vliesingen, Walstr. 33, Tel. 168Middelburg, Rou- aansche Kaai 39, Tel. 2009; Neuzen Vlooawyckstr, Tel. 2052 ZEEUWSCH DAGBLAD 2e JAARGANG No. 515 PROTESTANTSCH CHRISTELIJK 8LAD VOOR ZEELAND Maandag 9 December 1946 Abonnementsprijs ƒ3.30 per kwartaai, Hoofdredacteur: B, ZUIDEMA Directeur: JACQ, DB SMIT. Advertentieprijs 12% cent per m.m. In de memorie van antwoord betreffonde de begroeting van Overzcesche Gebiedsdcelen, wordt o.m. ook gehandeld over de verschillende stroomingen in het Malino-gebied. Br zijn daar o.a. ook groe pen van personen die aanhan gers zijn van de onafhankelijke qenheidsrepubliek. „Aan deze personen aldus de memorie van antwoord worden, evenmin als aan hen, die andere staatkundige idealen zijn toegedaan, beletselen in den weg gelegd om zich te or- ganiseeren en hun meeningen vrijelijk te propageeren, mits deze vrijheid niet wordt mis bruikt om tot opstand en om verwerping van het wettig ge zag aan te zetten en geen ter roristische methoden worden aangewend, die de strekking hebben om de bevolking de be ginselen en het lidmaatschap van een organisatie op te drin gen." Merkwaardige uitspraak. Immers, de regeering heeft geen bezwaar om met men- schcn als Soekamo, die het wettig gezag pogen omver te werpen en die daarbij tegen terroristische methoden niet het minste bezwaar hebben, officieel te erkennen en met hen op voet van gelijkheid te onder handelen. M.P. SOLDAAT VERMOORD. Motorpeeh aan zijn Jeep re. pareerend langs den weg naar het vliegveld bij Makassar, werd de soldaat der militaire politie Amiabel van achteren met messteken aangevallen. De M. P. loste een schot, dat echter mistte. Hij kon met de jeep, waarin twee kinderen za ten, naar Makassar terugkee- ren. Levensgevaarlijk gewond, verloor hij echter het bewust zijn, waardoor hij in een sloot reed. Een der kinderen smakte uit den, wagen en vond den dood. CHR. BOEREN- EN TUINDERSBOND. Vanwege bovengenoemde or ganisatie zullen op Birkhoven bij Amersfoort twee conferen ties 'elk van drie dagen gehou den worden. De eerste vindt plaats van 911 Dec. en de tweede van 1314 Dec. a.s. Aan de orde komen de volgende on derwerpen: „Bedrijfsorganisa tie dn Land- en Tuinbouw'"; „Vooruitzichten van den Ned. Land- en Tuinbouw"; „De taak van den Chr. Boeren- en Tuin- derbond onder de huidige om standigheden". Als referenten zullen optreden de heeren Chr. v. d. Heuvel, lid der Tweede Kamer te Leiden; W. P. Cnos- sen te Woerden; Mr W. Rip te Voorburg; Mr J. S. Biesheuvel te 's Gravenhage en Ir H. H. Smeenk te 's Gravenhage. Nu de Raad van Ministers er nog niet in geslaagd is overeenstemming te bereiken over de laatste pun ten van ondergeschikt belang bij de vredesverdragen met de voormalige satellieten van de as, zal, naar men in officieele kringen verwacht, de kwestie Duitschland vandaag ter sprake komen. Deze besprekingen zullen door de afwezigheid van den Fran- gchen minister van buitenland- sche zaken, Bidault, een beperkt karakter moeten dragen, daar de plaatsvervanger van Bidault slechts gemachtigd is procedure- kwesties te bespreken. Het zal dus wel in hoofdzaak gaan om de bepaling van plaats en datum der volledige behande ling. Men gelooft, dat Bevin aan Londen de voorkeur geeft en Mo- lotof aan Moskou, terwijl Bjr- ncs geen bepaalde wenschen heeft. Het wordt het waarschijn lijkst geacht, dat de besprekingen in de laatste helft van Januari zullen' beginnen. Verder zal mogelijk de kwestie van het benoemen van speciale plaatsvervangers worden aange roerd, die de vele aspecten van het Duitsche pfbbleem zullen be- studeeren alvorens de ministers opnieuw bijeenkomen. Dan is er nog de positie van de buurstaten van Duitschland bjj de onderhandelingen. Het is ook nog een open vraag, of de Sow- jet-Unie er in zal toestemmen Oostenrijk bij de besprekingen te betrekken. De drie westelijke spoedig mogelijke onderteekening van een vredesverdrag met Oos tenrijk. De Sow jet-Unie zou dan echter verplicht zijn de rest van haar troepen uit Oostenrijk terug te trekken, evenals uit Roemenië en Hongarije, aangezien die troe pen daar zijn gestationneerd ter beveiliging der communicatie met het Russische bezettingsleger in Oostenrijk. Hierbij dient tevens in aanmerking te worden genomen, dat de standpunten van ds Sow- jet-Unie en Oostenrijk ten aan zien van wat al of niet Duitsche activa zijn, sterk uiteenloopen. Men ïs niet van meening, dat het vredesverdrag met Duitschland spoedig zal wor den geteekend, daar zulks al leen kan geschieden wanneer Duitschland een centrale re- geering met voldoende be voegdheid bezit. Ongeveer vijf millioen een heden Penicilline een derde van den voorraad in de Britsche zone van Duitschland is op de zwarte markt te Hamburg te mogendheden zijn voor een zoo koop aangeboden. De „Merkeda" toont zieh in een hoofdartikel in hooge mate beleedigd door de mogelijkheid, dat het Nederlandsche Kabinet aan het departement wellicht een geanimeerde basis-overeenkomst zou verleggen. In het artikel wordt naar. voren gebracht, dat, indien het Nederlandsche parle ment het basis-accoord met der gelijke amendementen aanvaardt, Nederland er zeker van kan zijn, dat de Indonesische partijen, die thans de overeenkomst steunen, zich onvoorwaardelijk zullen scha ren aan de zijde vau hen, die er tegen zijn. „Het Indonesische volk heeft genoeg offers gebracht", zoo luidt het artikel verder. „In het accoord van Linggadjati zijn wg reeds te ver gegaan." De „Partai Sosialis", de partij van Sjahrir en Sjarifoeddin, heeft zich op een voltallige zit ting van het partijbestuur te Djogja achter de ontwerp-over- eenkomst van Langgadjati ge schaard, aldus meldt het republi- keinsche persbureau Antara. VOLKS- EN WONING TELLING. Het wetsontwerp op de Volks-, Beroeps- en Woningtelling 1947 is in een zeer gevorderden staat van voorbereiding. Waarschijn lijk zal het nog voor het Kerst reces aan de Tweede Kamer worden toegezonden. De telda tum zal krachtens dit ontwerp bij Koninklijk besluit worden vastgesteld. Vermoedelijk zal, zooals reeds gemeld werd, de telling op 31 Med 1947 worden gehouden. Omtrent <3e geheimzinnige ont ploffing In het hoofdpostkantoor te Utrecht wordt nog nader ge meld: De ontploffing welke gevolgd werd door een groote steekvlam, heeft zich voorgedaan ln het souterrain aan de voorzijde van het gebouw. Deze ruimte, welke gebruikt wordt als opslagruimte en arohlef, kreeg groote schade, welke echter geen stagnatie ln de werkzaamheden op het post kantoor tengevolge heeft. Ook van de in het gebouw aanwezige personen werd niemand door de glassplinters gewond. Vermoedelijk hebben onbeken den een pakje met explosieve etof over het ander halve meter hoogt muurtje, dat op het trot toir voor het sousterrain staat, door een der ramen naar binnen geworpen. De enorme luchtdruk, welk odoor de explosie ont stond, Is door het muurtje dat ook beschadigd is, gebroken, zoo dat de hula n aan den overkant geheel onbeschadigd zijn gebleven Men veronderstelt dat een flesch of een pakje met een zeer explosieve Inhoud, mogelijk tro tyl, naar bkinen Is geworpen. Het ls nel merkwaardig, dat zich eenlge maanden geleden ln Utrecht op het Koekoeksplein een soortgelijke ontploffing heeft voorgedaan. De schade was hier eohter veel kleiner dan bij de ontploffing van Vrijdagavond; ook hier vond de politie geen scherven of andero voorwerpen, die zouden dulden op een bom aanslag. Deze ontploffing ls echter nog steeds Riet cpfeholderd. D# president van den mljnwerkersbond der V.S., John Lewis, heeft onmiddellijke hervatting van het werk ge last, voorloopig tot 31 Maart a.s. Hiermede ieen einde gekomen aan de staking in de vetkoolindustrie der V.S. De staking heeft 16 dagen ge duurd en vormde Zaterdag het voornaamste onderwerp van een bespreking in den Amerikaan- schen ministerraad. President Truman zou Zon dagnacht een rede gehouden heb ben, waarin hij een beroep zou doen op het publiek om steun tegen Lewi» en zijn mijnwerkers- vakvereeniging, die verantwoorde lijk i» voor de staking van 400.000 mijnwerkers. Den afgeloopen Dinsdag is Lewis met 25.000 gulden beboet en zijn vakvereeniging met 8.750.000 gulden voor ongehoor zaamheid aan het Hof, dat het uitvaardigen van een hevel tot staken verboden had. Door het Amerikaansche bureau voor vaste brandstoffen wordt de hoeveelheid steenkool, die in de havens voor export beschik baar ligt, op 250.000 ton geschat. Verwacht wordt, dat de normale verschepingen binnen een week zullen worden hervat. Het bericht, dat John „Lewis de onmiddellijke hervatting van het werk in de vetkoolindustrie der Vereenigde Staten heeft ge last, wend op het departement van Economische Zaken te 's-Gra- venhage met vreugde vernomen. Van zeer bevoegde zijde ver namen wij, dat ondanks het feit, dat de mijnwerker» in Amerika weer aan het werk zullen gaan de aanvoer van Amerikaansche kolen in ons land nog wel eenige weken op zich zal laten wachten, omdat de aanvoer reeds gestag neerd is. De maatregelen, die tot een beperking van het brandstof- gebruik moeten leiden, blijven daarom voorloopig onverminderd van kracht. De toewijzingen voor de industrie zullen dus vermin derd worden met voorloopig 20 procent. Ook de kolentoewijzingen voor de gas- en electriciteitsbedrijven zullen met minstens 20 procent verlaagd blijven. De besparing op het verbruik van gas en elec- triciteit van 80 procent blijft gehandhaafd. Ondanks het opheffen van de staking geeft men van bevoegde zijde iederen verbruiker in over weging zoo zuinig mogelijk met het verbruik van brandstoffen om te gaan. FRANSCHE DUIKBOOT MET 21 OPVAREN DEN VERDRONKEN. Alle hoop op redding opgegeven. Vliegtuigen, torpedojagera, aioe pen, corvetten en torpedobooten, waarvan verschillende zijn uitge rust met anti-duikboot-onderwa ter-detectors, zgh voor de Fran- sche Middellandsche Zeekust op zoek naar een Frausche duikboot, de 2-326, die thans vermist wordt. De duikboot, die vroeger tot de Duitsche marine behoorde en 250 ton meet, is Donderdagochtend met 'n bemanning van 21 koppen van Toulon uitgevaren voor het nemen van proeven met duiken tot grootere diepte. Zij zou tot op een tiental mijlen uit de kust varen en 's avonds om ongeveer 5 uur terugkeeren. Men neemt aan dat de. Ter- miste Franache duikboot op een losgeslagen mgn geloopen is. Men heeft alle hoop, de overlevenden te kunnen redden, opgegeven. Volgens officieele mededeeling van de marine prefectuur te Tou lon heeft een mijn explosie de luiken waarschijnlijk opengerukt, waarna de duikboot onmiddellijk zou zgn gezonken. De hevige storm, die op het oogenblik in dit gebied woedt, heeft reddingspogingen tot nog toe onmogelijk gemaakt. Nader wordt gemeld: Vlieg tuigen hebben ter hoogte van Toulon een olievlek op het water waargenomen, die volgens Fran- sche marine-autoriteiten zoo goed als zeker van een onderzeeboot afkomstig is. Slecht weer maakt een onmiddellijk onderzoek on mogelijk. Gebruik van dumdum- kogels bewezen. Aaeta verneemt, dat de door beide parijen aanvaarde demar catielijn te Medan vrijwel het geheel bebouwde stadsgebied be vat, zoodat ook d® gevaarlijke kampong-wijken binnen het bezet te gebied worden gebracht. Naar aanleiding van het reedi gemelde gebruik van dnm-dunf- kogela door de Indonesiër» wer den aan Aneta de bewijzen ge leverd, dat op 30 November op de lijken van de aanvallers, be- hoorende tot het Barisan Rakjat en ook in verlaten stellingen dum-dummimitie gevonden waa. 't Is een zeer goede gedachte geweest van enkelen, die, be- hoorende tot verschillende po litieke partijen, de hoofden sa men staken om een meeting te houden in het centrum van Zeeland, met betrekking tot de Indische kwestie. Zaterdagmiddag half drie was dan ook de groote izaal van dhr Krijger aan de Beestenmarkt gevuld met vele honderden om te luisteren naar sprekers, ken ners van Indië en om een 'krachtig protest te laten hoo- ren ten aanzien van de plan nen en voorstellen der Com.- Generaal. Met het zingen van twee cou pletten van het Wilhelmus werd de samenkomst door dhr R. Zuidema geopend, die er op wees, dat in de komende week door de Tweede Kamer der Statn-Generaal een belangrijke beslissing moet worden geno men. Een beslissing, die ons al len ter harte gaat en waarom we dan ook vanmiddag bijeen zijn. Als eerste .spreker trad op Mr Dr L. J. J. Caron, oud-gouver neur van Celebes, De Republiek Indonesia, een Japansche creatie. Zóó Roemde dhr Caron het product van Soekarno en de zijnen e» de spreker is er vol komen in geslaagd deze stelling te bewijzen Als het ontwerp van Linggadjati wordt aan vaard, dan is Nederl.-Indië vol komen overgeleverd aan een stel „intelligente jagers" aan willekeur en terreur. De Com.- generaal heeft niets bereikt, want bij dit ontwerp der „Unie" is van de zijde van Nederland alles toegegeven en de re publikeinen kregen in alles hun zin. En zoo is het gekomen, dat de naam van H. M. Koningin Wilhelmina in één adem wordt genoemd met die van Soekarno en Hattanl Is dat niet méér dan schaamteloos? Sumatra en Java zullen van de republiek In donesia deel uitmaken. „Doch als Indië-kenner", aldus Mr Caron, „geef ik U de verzeke ring, dat nu en straks geen en kele Javaan, met of zonder mi litair pakje aan, zich in Atjeh zal durven, wagen". Het is sprekers vaste over tuiging, dat we in geen enkelen vorm aan deze overeenkomst kunnen medewerken. Wat kunnen wij dan wel doen? Dat ls dit. Een commis sie naar Indië sturen met als opdracht een ontwerp te geven, dat ligt binnen het raam der Kon. boodschap van Dec. 1942. En naar de mate van hun kunnen zullen wij dan aan Indonesische kringen en personen* medewer king geven in het regeerbeleid Als Linggadjati en Cheribon worden aanvaard, dan zal er een tijd komen, waarin de Indone sische bevolking van ruim 65 millioen de naam van het Ne derlandsche volk zal vervloeken, omdat wij hen, in het meest cri- tieke oogenblik, aan henzelf hebben overgelaten. Dat kan niet en dat mag niet. Laat het huidige Kabinet er aan denken, dat zij niet verder gaan kan dan vrije Nederlanders dat willen! Willens en wetens wor den wij bedrogen. Dit was de felle aanklacht van dhr A. Ph. Winter, oud- Indisch officier, die als tweede spreker optrad. Alle berichten, dia wij over Indië ontvangen zijn aan een nauwgezette cen suur onderworpen. Toch komen we meer aan de weet dan de Nederl. regeering lief is. *Er glipt wel eens wat door! „En daardoor ben ik in staat om alle beschuldigingen, die ik hier lanceer tegen de Nederl. regee ring, met deugdelijke bewijzen SENAATSVERKIEZINGEN IN FRANKRIJK. De door het Fransche ministe rie van Binnenlandsche Zaken bekendgemaakte voorloopige uit slag voor 200 zotels in den se- naat luidt als volgt: M.R.P. 02 zetels, Communisten 59, Socialisten 30, Radicalen 23, Onafhankelijk Repblikeinen (com) 10, Ropublikeimche Vrpeid»par- tij 8 en andere party en 2 zetel». Kleuter-gymnastiek. Ons wordt medegedeeld, dat Dinsdag de laatste les werd ge geven voor de kleuter-gymnastiek. Er was voor dezen zeer leer- zamen cursus veel belangstelling. Hij werd met veel animo door een zestigtal Zeeuwsche dames be- trokkken bij het kleuteronderwijs gevolgd. Zy zyn dan ook den Inspecteur L.O. dankbaar vgor het organiseeren van den cursus en mej. Pastoors van Hilversum voor haar eminente leiding. •m Naar schatting zijn minstens 40 personen gedood bij een brand in het Wineeoffhotel te Atlanta (Georgia). Op- eft otiütradtig van Zon en Maan. Dinsdag. Zon op 8.30 u., on der 16.29 u. Maan op 18.08 u7 onder 10.47 u. Hoog water te Vlisaingen Dinsdag 10 December: 2.28 u. 2.43 m., 14.51 u. 2.44 m. Wij ontvingen reeds velo honderden blijken van instem, ming, met de protestactie te gen de overeenkomst Commis- sie-generaal-Soekarno, Algemeen leeft het besef dit n i e tl Onder de vele kaartjes en brievejn die wij i|i verband hiermede ontvingen is o.a. een schrijven van een vader die drie zoons als vrijwilligers in Indië heeft, een te Buitenzorg, een te Semarang en een te Padang. Een van deze jongens schreef o.m.„Als wij konden aan pakken zou er spoedig aan veel ellende in Indië een einde ko men, maar nu zijn we aan han den en voeten gebonden en kunnen niets doen". Er is voor deze jongens één troost. Als het plan van do Commissi® wordt aangenomen, kunnen zij aanpakken. Dan mogen ze meehelpen om verraders als Soekarno In het zadel te zetten! en foto's te staven", aldus dhr Winter. In de laatste 50 jaar heeft Nederland t.a.v. de volksgezondheid in Indië veel gedaan, getuige o.a. de genees kundige hoogeschool te Batavia. Vele zeer bekwame medici heb ben hun beste krachten gege ven ter bestrijding der volks ziekten. Als de Nederl. regee ring niet spoedig ingrijpt, dan dreigen er duizenden en dui zenden te vallen door cholera en pest. In verscheidene gebie den heerscht thans hongersnood en groote ellende. Soekarno heeft in den bezet tingstijd 400.000 man laten de- porteeren en nog geen 15 pet. keerde weerl Het bekende rap port Van Poll mocht in Indië niet warden verkocht Vooraan staande Indische ambtenaren worden ontslagen, omdat zij niet staan achter het beleid van Jr. Mook en de Ccrnn-GeneraaL De wapenstilstand is een mopje, want men gaat lustig door met bakeleien, ten kos te van het bloed van onze Holl. jongens. Nog 15.00 landgenooten zitten achter het prikkeldraad. Wie kijkt er naar om? Deze geïnter neerden kunnen vrij komen. Hoe? Door betaling van f 5000 voor iedere gevangene I Dit alles wordt door de defaitistische Nederl. regeering getolereerd. Is het niet meer dan -verschrikkelijk? Spr. doet een hartstochtelijk beroep op zijn Roomsdb-Kath. volksge- nooten. Zij hebben het in de hand. Zij kunnen het dreigend onheil j voor Nederland en Indië afwen- - denl Na düze toespraken was er ge legenheid tot vragenstellen, waar druk gebruik van werd gemaakt. En het criterium dezer vragen - was: Wat kunnen wij nog doen ,om de ontbinding van het Konink rijk der Nederlanden af te wen den? Het antwoord was: geef door, wat ge -hier hebt gehoord en tracht via Uw politieke partij invloed uit te oefenen op de leden van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, die straks hun stem hebben uit te brengen. Aan het eind der vergadering werd besloten onderstaande motie telegrafisch ter kennis van de re- geering te brengen Honderden bewoners van Zuid en Noord-Beveland op 7 Decem ber 1946 te Goes in vergadering bijeen, onder leiding van een commissie, bestaande uit personen van verschillende richtingen; eischen van de Regeering en de V olksvertegenwoordiging Geen enkele regeling te aan vaarden, die het Koninkrijk der Nederlanden ontbindt en daarvoor in de plaats stelt een zoo genaam de unie onder sdhijngezag van de i Kroon; Vragen de Regeering de krach tigste maatregelen te nemen ter bevrijding van de vele geïnter neerden op Java en ter bestrijding van terreur en intimidatie; Vragen aan de Regeering te verhinderen, dat de vrijwilligers, di« naar Indië zijn gegaan, be last worden met het neerhalen van de Nederlandsche driekleur, waarvoor vele van hun makkers zijn gevallen; Vragen inwilliging van gerecht vaardigde nationale verlangens van de bevolking van Neder- landsch Indië binnen het Konink rijk der Nederlanden; Besluiten deze motie ter kennis te bregen van d« Regeering, de beide Kamers der Staten-Gene- raal en de pers en gaan over tót de orde van den dag. Na het Zingen van twee cou pletten van het Wilhelmus sloot dhr van Ballegoijen de Jong deze goed geslaagde bijeenkomst. De Koningin werd opgebeld. Nederland in oorlog met Japan. Ia den vroegen ochtend van beaamde onmiddeliyk het voor den achtsten December 1941 bel- «tel, dat voor den ministerraad de Prof. Gerbrandy H. M. de Koningin in haar Londensche verblijf op. De Landvrouwe had zich reeds ter ruste begeven, zou worden gebracht en gaf de verzekering, dat Nederlandseh- Indië tot het bittere einde voor de vrijheid zou vechten. Kort na middernacht nam de ministerraad een aanvang. De maar zy had mstrnctie. achter- j mtaistenl waren gezet<m 0& gelaten, ®at zy onmiddeliyk ge- TOnde manhonietafel. De stem- wekt moest worden al» het noo- dig was. Even later wal H. M. aan de telefoon. In een paar korte zin nen schetste de minister-presi dent de situatie. Hij antwoordde op een aantal vragen, die H. M. stelde en gaf haar de laatste berichten uit Batavia. Daarna las hij met langzame stem de verklaring voor, die het Kabinet had ontworpen. Eén zin moest hij herhalen. Daarop sprak de Koningin; „Ik keur het goed". Nederland waa de eerste der bondgenootaa van Amerika en Epgeland, die den Japanschen handschoen opnam. Slechts een paar uur nadat de eerste bommen regenden op Pearl Harbour nam onze ministerraad te Londen de belangrijke beslissing Japan den oorlog te verklaren. Daar onze regeerders moeilijk heden verwachtten, was het ge- heele Kabinet er op voorbereid, dat het op stel en sprong kon worden bijeengeroepen. Onmiddel lijk nadat Prof. Gerbrandy het nieuws van den Japanschen aan val had vernomen, kwam het zorg vuldig uitgewerkte plan tot uit voering. Het was al laat op Zon dagavond, toen de ministers bij een werden geroepen voor een special en ministerraad, die werd gehouden in de eenvoudige woon kamer van onzen eersten minister in een ouderwetsch hotel in het Londensche West end. Professor Gerbrandy raadpleeg de inmiddels telefonisch den gou verneur-generaal in Batavia en Dr Loudon, den Nederlandschen gezant te Washington. Jhr Tjar- da van Starkenborgh Stachauer ming was beklemmend, maar aan den anderen kant was er ook ont spanning. Alle ministers waren het er over eens, dat de Japansche aan val de Nederlandsche regeering geen keus liet. Japan had de ge allieerden aangevallen, van Ne- derlandsch standpunt uit betee- kende dit, dat ook tusschen Ne derland en Japan een staat van oorlog bestond. Het kabinet ont wierp een korte krachtige ver klaring. De volgende stap was het verkrijgen van de constitu tioneels bevestiging; de Landf- vrouwfl word gebeld. DERDE SLACHTOFFER BOMAANSLAG TE DEN HAAG. Derde slachtoffer overleden. Het dienstmeisje van de fam. Boer, mej. J. Visser, die bij de ontploffing op St. Nicolaas- avond ernstig werd gewond, ia tengevolge van de bekomen i verwondingen overleden. Zij is het derde slachtoffer van dezea bomaanslag. Tijdelijke stremming van ver keer over schipbrug te Hedel. De K.NAC. deelt mede, dat de Schipbrug bij Hedel we gens werkzaamheden in des nacht van Maandag op Dinsdag van 24 uur tot 5 uur voor alle verkeer zal zijn gesloten. Zoo als men weet is deze schipbrug een schakel in het verkeer over den rijksweg tusschen Den Bosch en Utrecht Een van de vliegtuigen van den Nederlandschen walvischvaarder „Willem Barendsz" is Zaterdag in de Tafelbaai (Zuid-Afrika) gestort, toen het een oefenvlucht maakte. De navigator wordt ver- mist. Van de bemanning, die uit vier koppen bestond, zijn 3 gered en naar het ziekenhuis overgebracht. Een van hen verkeert in ernstigen toestand. Drie leden van de bemanning behoorden tot de Kon. Ned. Ma rine. Onder hen bevindt zich de navigator, van wien men gelooft, dat hij om het leven gekomen i». TWEEDE PROEFVLUCHT NAR ZUID-AFRIKA. Een doos Haagsche hopjes en een bloemstuk, afkomstig van den heer A, Plesman en bestemd voor mevrouw Brand van Zijl, echt- genoote van den gouverneur-gene raal van Zuid-Afrika, behoorde# tot de lading, die het ELL.M.- vliegtuig „Friesland" __met gezag voerder A. Viruly, bij de proef vlucht van de K.L.M. naar Zuid- Afrika Zaterdag naar Johannes burg vervoerde. Onder de passagiers bevonden zich o.a. da heer Egeland, gezant in Nederland van de Unie van Zuid-Afrika, vergezeld van zijn echtgenoote en het zestien maan den oude dochtertje, voor welke laatste een speciaal bedje in de cabine is geplaatst. Kerk en Zending. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Goes, C. Metselaar te Nigtevegt. Geref. Kerken. Beroepen te Valkenswaard, G. Windemuller, cand. te Voor burg; te Monster, G. J. Hoy te- ma te Smildete Wieringer- werf, J. H. Post, cand. te Urk. Chr. Geref. Kerk; Beroepen te Ermelo, G. Rijk een te Edete Rotterdam-C. (als miss. pred.), J. v. Dalen, te Wormerveer. Geref. Gemeenten. Tweetal te Aagtekerke, J. B. Bel te Dirksland en Chr. v. d. Woestijne te Ridderkerk. Beroepen te Aagtekerke, J. B. Bel te Dirksland; te Kam pen, A. Verhagen te Lisse. GOES. Bij de Ned. Herv. Gemeente al- bier zijn gekozen tot ouderlingen de h.h. J. van Nieuwenhuijze, W. F. van Riet en H. M. Kramer; en tot diakenen da h.h. M. G. Windhout, D. J. de Bruyne c* W. van Soest. DE BILT ZEGT: Stormachtig. Weersverwachting, geldig tot Maandagavond: In het NoOTd-oosten van het land stormachtige wind, in het overige gedeelte storm uit rich tingen tusschen Zuid en Oost; meest zwaar bewolkt met nu en dan regen, weinig verandering van temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1946 | | pagina 1